Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 98 от 12.XI

ДЪРЖАВНИ ВЕДОМСТВА, УЧРЕЖДЕНИЯ И ОБЩИНИ

 

ДЪРЖАВНА КОМИСИЯ ЗА ЕНЕРГИЙНО И ВОДНО РЕГУЛИРАНЕ

ПРАВИЛА

за измерване на количеството електрическа енергия

Раздел I

Общи положения

Чл. 1. (1) С правилата за измерване на количеството електрическа енергия се определят:

1. принципите, начините и местата на измерване на количествата активна и реактивна електрическа енергия и мощност;

2. изискванията за точността на измерване, проверката на техническите и метрологичните характеристики на измервателните средства/системи и свързаните с тях комуникационни връзки;

3. съдържанието на регистри и бази първични данни на измервателните системи, поддържането им, както и достъпът до регистъра на измервателната система;

4. измерването, валидирането, обработването, съхраняването и предоставянето на данни от измерването на електрическата енергия;

5. правата и задълженията на собственика на измервателна система и на страните по сделките с електрическа енергия;

6. условията и редът за установяване случаите на неизмерена, неправилно и/или неточно измерена електрическа енергия и начините за извършване на преизчисление (корекция) на количеството електрическа енергия.

(2) Тези правила не регламентират обмена на информация между търговските участници на пазара по смисъла на Правилата за търговия с електрическа енергия (ДВ, бр. 66 от 2013 г.).

Раздел II

Принципи на измерването

Чл. 2. (1) За всяко място на търговско измерване към електропреносната, съответно електроразпределителната мрежа, включително за всеки междусистемен електропровод, операторът на преносната мрежа, съответно операторът на електроразпределителната мрежа, осигурява и поддържа измервателна система.

(2) За всяка търговска измервателна система може да бъде изграждана контролна измервателна система, резервираща търговската по реда на тези правила, като средствата и системите за контролно измерване са с не по-лоши метрологични характеристики от средствата за търговско измерване и се осигуряват и поддържат от страната (участника), която го е поискала.

(3) За целите на уреждане на взаимоотношенията по сделките с електрическа енергия и валидиране на информацията при отпадане на средства за търговско и контролно измерване се допуска друг начин за допълване на данните.

(4) За целите на изготвяне на енергиен баланс на преносната и разпределителната мрежа, операторите на съответната мрежа имат право да изграждат собствени измервателни системи за техническо измерване на преминаващата електрическа енергия.

Чл. 3. (1) Електромерите за търговско и контролно измерване между различни мрежови оператори, както и електромерите за търговско и контролно измерване между мрежови оператор и производител отчитат и регистрират обменената енергия в две посоки, в киловатчасове (kWh) и киловарчасове (kVArh), съответно в четирите квадранта, в мястото на измерване на активна и реактивна (капацитивна/индуктивна) електрическа енергия.

(2) Електромерите за търговско и контролно измерване на обекти на клиенти отчитат и регистрират киловатчасове (kWh) и/или киловарчасове (kVArh) в мястото на измерване на активна и/или реактивна (капацитивна/индуктивна) електрическа енергия.

(3) Търговските и контролните електромери измерват и регистрират в мястото на измерване с инсталирана мощност, по-голяма или равна на 100 kW, и данните за активна и реактивна енергия съгласно Наредба № 1 от 2013 г. за регулиране на цените на електрическата енергия (ДВ, бр. 33 от 2013 г.).

(4) Периодичността на отчитане на количествата активна и реактивна електрическа енергия във всяко място на измерване е най-малко веднъж месечно, като периодът не може да е по-дълъг от 31 дни.

(5) Операторите на електроразпределителните мрежи не са задължени да монтират и поддържат средства за почасово търговско измерване на електрическата енергия за всеки период на сетълмент за обекти:

1. присъединени към мрежа „ниско напрежение“ с предоставена мощност до 100 kW;

2. на битови клиенти.

(6) Собствениците на измервателните системи извършват отчитането на количествата електрическа енергия съгласно периодите на отчитане по ал. 4 и предоставят данните от измерването на съответните лица съгласно Правилата за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ).

Чл. 4. (1) Всяко място на измерване трябва да има постоянен буквено-цифров идентификационен код.

(2) Всяко място на измерване задължително се отнася към определена балансираща група съгласно ПТЕЕ.

Чл. 5. (1) Техническите изисквания и спецификациите на измервателната система се определят от нивото на напрежение, предоставената мощност в мястото на измерване, както и от количеството електрическа енергия, което ще се измерва съгласно Наредба № 3 от 2004 г. за устройство на електрическите уредби и електропроводните линии (обн., ДВ, бр. 90 и 91 от 2004 г.; изм., бр. 108 от 2007 г. и бр. 92 от 2013 г.).

(2) Метрологичните характеристики на средствата/системите за измерване са определени в Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, приета с ПМС № 239 от 2003 г. (обн., ДВ, бр. 98 от 2003 г.; посл. изм., бр. 56 от 2011 г.) и в Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на средствата за измерване, приета с ПМС № 253 от 2006 г. (обн., ДВ, бр. 80 от 2006 г.; посл. изм., бр. 48 от 2010 г.).

Чл. 6. Всички измервателни системи се доставят, обслужват, поддържат и контролират в съответствие с изискванията на тези правила и действащото законодателство.

Чл. 7. При изграждане на нови и/или реконструкция на системи за измерване проектите се съгласуват с оператора на преносната мрежа или оператора на разпределителната мрежа.

Чл. 8. Произведената електрическа енергия и електрическата енергия, използвана от клиентите, се измерва със средства за търговско измерване – собственост на оператора на преносната мрежа или на съответния оператор на разпределителната мрежа.

Чл. 9. (1) Операторът на преносната мрежа е длъжен да доставя, монтира и поддържа система за търговско измерване, регистриране и предаване на данни в случаите, когато се измерва:

1. енергията от и към производител, присъединен към електропреносната мрежа;

2. енергията, напускаща и постъпваща в електропреносната мрежа към и от електроразпределителните мрежи;

3. енергията, постъпваща в електрическите уредби на клиенти, присъединени към електропреносната мрежа;

4. енергията, постъпваща/напускаща електропреносната мрежа по междусистемните електропроводи;

5. енергията за собствени нужди на подстанции високо/средно напрежение, при които трансформаторите за собствени нужди са преди границата на собственост на уредбите на преносната и разпределителната мрежа.

(2) Операторът на разпределителна мрежа е длъжен да доставя, монтира и поддържа средствата за търговско измерване и прилежащата апаратура за регистриране и предаване на данни в случаите, когато се измерва:

1. енергията, използвана от клиенти на енергия за небитови нужди, присъединени към електроразпределителната мрежа;

2. енергията, използвана от битовите клиенти, присъединени към електроразпределителните мрежи ниско напрежение;

3. енергията, постъпваща в разпределителната мрежа от производители, и енергията, отдавана от разпределителната мрежа към производители, присъединени към тази мрежа на средно и ниско напрежение.

(3) Доставката, монтажът и поддръжката на средствата за търговско измерване и прилежащата апаратура за регистриране и предаване на данни в местата за обмен на енергия между съседни оператори на електроразпределителните мрежи се уреждат съгласно сключен между тях договор.

(4) Страната, която купува или продава електрическа енергия, няма право да преустройва, ремонтира или заменя елементи на средствата/системите за търговско измерване, както и да нарушава пломба, знак или друго контролно приспособление, поставени от съответния мрежови оператор, от оторизиран държавен орган или упълномощени от него длъжностни лица.

Чл. 10. (1) Операторът на съответната мрежа е длъжен да осигурява на страната, която купува или продава електрическа енергия, възможност за контрол на показанията на средствата за търговско измерване.

(2) Клиентите и производителите осигуряват на длъжностните лица на оператора на съответната мрежа безпрепятствен достъп до всички елементи на измервателната система за тяхното монтиране, проверка и отчитане на количествата електрическа енергия по всяко време по ред, описан в договорите за достъп и пренос между страните.

Чл. 11. (1) Когато утвърдените тарифи предоставят възможност на клиентите от дадена група да избират тарифността на измерване на количеството електрическа енергия, операторът на съответната мрежа е длъжен да монтира измервателни уреди, които да съответстват на писмено заявения избор на клиента.

(2) В случая по ал. 1 клиентът прави своя избор в договора за присъединяване или подава писмено заявление до оператора на съответната мрежа с искане за промяна на тарифността на измерване.

(3) В 30-дневен срок операторът на съответната мрежа подменя средствата за търговско измерване в съответствие на заявената тарифност.

Раздел III

Определяне на местата на търговско измерване

Чл. 12. (1) При постъпване на електрическа енергия от производители в електропреносната мрежа, съответно в електроразпределителната мрежа, мястото на измерване е на страна високо напрежение на повишаващите трансформатори и/или електропроводни линии.

(2) При производители с тринамотъчен силов трансформатор мястото на мерене е на страна високо напрежение и на страна средно напрежение. Постъпилата енергия на средно напрежение се измерва от оператора на съответната мрежа, в чиято уредба постъпва енергията.

(3) Производителят може да изгради техническо мерене на генераторно напрежение на силовия трансформатор.

Чл. 13. При отдаване на електрическа енергия от електропреносната към електроразпределителната мрежа мястото на измерване е:

1. при собственост на мрежата 110 kV на оператора на разпределителната мрежа – на страна 110 kV;

2. при собственост на уредбата на оператора на преносната мрежа:

а) на страна средно напрежение на понижаващ трансформатор 110 kV/СрН;

б) на трансформатори собствени нужди на уредбата;

в) на страна средно напрежение на електропроводни линии, чрез които са присъединени клиенти към преносната мрежа, когато тези линии са собственост на клиента.

Чл. 14. (1) При отдаване на електрическа енергия от електропреносната мрежа, съответно електроразпределителната мрежа, към клиент мястото на измерване е на страната с по-високо напрежение на понижаващия трансформатор на клиента (ако има такава трансформация) или в мястото на присъединяване на клиента към електропреносната, съответно електроразпределителната мрежа.

(2) При отдаване на електрическа енергия от оператора на съответната мрежа към производител мястото на измерване е на страна на по-високото напрежение на съответния трансформатор.

(3) Измерване на електрическа енергия се извършва и когато трета страна е предоставила достъп през собствените си електрически уредби и съоръжения на оператора на съответната мрежа до други клиенти.

Чл. 15. При междусистемните електропроводи мястото на измерване се организира от оператора на преносната мрежа в граничната подстанция (уредба) съгласно препоръките на ENTSO-E и двустранните договори за доставка (обмен) на електрическа енергия.

Раздел IV

Идентификационен код

Чл. 16. За унифициране и осигуряване на обмена на данни на електроенергийния пазар и между заинтересовани лица всяко място на измерване на електрическата енергия се описва чрез специфичен за обекта идентификационен код. Структурата на идентификационния код се определя от съответния мрежови оператор.

Раздел V

Изисквания към измервателните системи

Чл. 17. В зависимост от нивото на напрежение и предоставената мощност измервателната система включва:

1. измервателни трансформатори;

2. електромери – търговски, контролни и за техническо измерване;

3. устройства за комуникации и предаване на данни;

4. допълнителни и спомагателни устройства и вериги, включително табла (шкафове);

5. вторични вериги за измерване, клемореди и предпазители.

Чл. 18. Средствата за измерване трябва да отговарят на следните условия:

1. да са защитени чрез пароли, ключове, пломби или други устройства, които не позволяват нерегламентиран достъп до тях на неоторизирани лица;

2. да имат стойности на техническите и метрологичните характеристики в съответствие с изискванията на Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на средствата за измерване, Наредба № 3 от 2004 г. за устройство на електрическите уредби и електропроводните линии;

3. при измерване на страна високо напрежение да имат защита от пренапрежение;

4. да имат възможност за съхраняване на данни освен в случаите по чл. 3, ал. 5.

Чл. 19. (1) Измервателните трансформатори (токови и напреженови) трябва да отговарят на изискванията за стойности на метрологичните характеристики, посочени в Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол.

(2) В мрежите средно напрежение и мрежите високо напрежение всяко място на търговско измерване се захранва от един комплект токови и напреженови трансформатори с отделна намотка за търговско измерване на токов трансформатор и с отделна напреженова верига от напреженов трансформатор за търговското мерене съгласно приложението.

(3) Всяко място на измерване за обмен на електроенергия по междусистемен електропровод се захранва от един комплект токови и напреженови трансформатори с отделни намотки за основния и контролния електромер на токовите трансформатори и със самостоятелни кръгове за основния и контролния електромер към намотка мерене на напреженовия трансформатор, свързани към отделни предпазители.

Чл. 20. (1) Според принципа на действие средствата за търговско измерване са индукционни или статични.

(2) Показанията на електромерите се отчитат дистанционно или на място.

Чл. 21. Търговското измерване на електрическата енергия се извършва:

1. при трифазни линии – с трифазни електромери; не се допуска измерване с три еднофазни електромера; в случаите на тягов товар измерването се извършва в схема на едноелементно свързване на електромер;

2. при еднофазни линии – с еднофазни (едноелементни) електромери;

3. при използване на трифазни електромери с измервателни трансформатори се прилагат само схеми на свързване с три токови и три напреженови трансформатора с изключение на измерването в тяговите подстанции;

4. в преносната мрежа не се допуска измерване само с един електромер на електрическа енергия от повече от един извод с изключение на случаите, когато го налага схемата на първичната комутация – при т.нар. схема „прекъсвач и половина“ на присъединение.

Чл. 22. (1) Електромерите, които са от статичен тип, трябва да измерват и записват количествата активна и реактивна енергия през определени интервали от време и да ги регистрират в независима памет или в база данни на системи за дистанционен отчет с изключение на тези, измерващи електрическата енергия на обекти, присъединени към мрежи „ниско напрежение“ с предоставена мощност до 100 kW.

(2) Потокът на активна и реактивна енергия се измерва и регистрира в двете посоки за обекти, отговарящи на условията по чл. 3, ал. 1.

(3) Потокът на активна и реактивна енергия се измерва и регистрира за обекти на клиенти, отговарящи на условията по чл. 3, ал. 2.

Чл. 23. (1) Измервателната система трябва да постига изискванията за обща точност, посочени в приложението към тези правила.

(2) При необходимост данните от измервателните системи могат да бъдат компенсирани за грешките на измервателните трансформатори и съответните връзки към електромера.

(3) Стойностите на компенсацията се записват от оператора на преносната мрежа, съответно оператора на разпределителната мрежа, и трябва да бъдат доказани за обосноваване на компенсационните критерии. Всички параметри се запаметяват в регистъра на измервателната система.

Чл. 24. (1) Операторът на съответната мрежа определя необходимостта от оборудване на електромер с вграден часовник с вход за синхронизация със стандартен часовник. Времето на електромера се задава според българското стандартно време. Времето на електромерите за измерване на междусистемен обмен се задава по централно европейско време.

(2) При определяне на часови тарифни структури началните и крайните часове са:

1. за небитови клиенти върховата зона е:

а) за периода 1.11. – 31.03. от 8.00 ч. до 11.00 ч. и от 18.00 ч. до 21.00 ч.;

б) за периода 1.04. – 31.10. от 8.00 ч. до 12.00 ч. и от 20.00 ч. до 22.00 ч.;

2. за всички клиенти нощната зона е:

а) за периода 1.11. – 31.03. от 22.00 ч. до 6.00 ч.;

б) за периода 1.04. – 31.10. от 23.00 ч. до 7.00 ч.

Чл. 25. (1) Операторът на съответната мрежа определя необходимостта статичният електромер да има енергонезависима памет за запаметяване на данни за всяко измерено количество.

(2) Енергонезависимата памет трябва да позволява запаметяването на минимум 4 измерени стойности на данни, снемани през интервал от 15 минути, за период 62 дни.

Чл. 26. (1) Измервателната система, включваща статичен електромер съгласно чл. 24, трябва да е оборудвана със средства за защита на енергозависимите данни, запаметени в паметта.

(2) Данните се съхраняват в енергонезависима памет. След загуба на захранване данните, записани в паметта, се пазят за най-малко 62 дни от натрупаното оперативно време без включено външно захранване. Всяка операция „четене“ не трябва да изтрива или да променя запаметените измерени данни.

Чл. 27. (1) Измервателната система, включваща статичен електромер, трябва да е оборудвана с интерфейсни устройства за вътрешна или външна комуникация с изключение на тези, измерващи електрическата енергия на обекти, присъединени към мрежи ниско напрежение с предоставена мощност до 100 kW.

(2) Измервателната система за измерване на междусистемен обмен, включваща статичен електромер, трябва да е оборудвана с интерфейсни устройства за директно предаване в реално време на данните от основния и контролни електромери в диспечерската система SCADA, както и в базата данни на измервателната система.

(3) Собствениците на измервателните системи отчитат на място или дистанционно данните от статичните електромери най-малко веднъж в месеца. Независимият преносен оператор има право на достъп за периодично отчитане на статичните електромери по междусистемните електропроводи.

Чл. 28. (1) Отчитането на данни от електромера, както и частично или пълно параметриране на електромера трябва да бъде възможно единствено чрез достъп при подходящо ниво на сигурност.

(2) Техническата спецификация на формата за предаване на данни, протоколите, средствата за проверка за грешки и нивото на сигурност се определят от собственика на средствата за измерване.

(3) Статичните електромери трябва да са параметризирани според възможностите на типа електромер, така че да регистрират всички събития, които са свързани с неправилно или неточно измерване на електрическа енергия. Това параметризиране трябва да осигурява съхраняване на събитията за възможния най-голям период от време или брой събития. По време на използването на електромер за търговско или контролно измерване дневниците на тези събития се изтриват от собственика на средствата за измерване след уведомяване на съответния участник.

Чл. 29. (1) Вторичните вериги на измервателната система за обекти, присъединени към преносната мрежа, се изпълняват с екраниран кабел при следните условия:

1. напреженовите вериги (при измерване на всички нива на напрежение) – със самостоятелна двойка кабел за всяка фаза от напреженовия трансформатор до команден шкаф/клеморед, а от команден шкаф до клеморед – с четирижилен кабел;

2. токовите вериги (при измерване на всички нива на напрежение) – със самостоятелна двойка кабел за всяка фаза от токов трансформатор до команден шкаф/клеморед при токовия трансформатор, а от команден шкаф до клеморед – с четирижилен кабел;

3. минимално допустимото сечение на вторичните вериги е регламентирано в Наредба № 3 от 2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии, при което сечението на кабелите във вторичната токова верига трябва да бъде съобразено с мощността на вторичната намотка на токовия трансформатор, а вторичната напреженова верига да обезпечава допустимия пад на напрежение;

4. заземяването на вторичните вериги се извършва в една точка на специализираните клеми на измервателните трансформатори;

5. заземяването на екранирания кабел (защитната обвивка) се извършва на електромерното табло;

6. клеморедите на вторичните вериги са окомплектувани с принадлежности, осигуряващи оптимална възможност за независимо шунтиране на всяка от фазите, както и за разкъсване на вторичните вериги;

7. вторичните вериги се извеждат на клемореди:

а) в команден шкаф за токови и напреженови вериги – при измерване на ниво високо напрежение;

б) в предкилиен шкаф за напреженови вериги – при измерване на ниво средно напрежение;

в) на електромерно табло – за измерване на ниво ниско напрежение;

8. монтажът на клеморедите в команден и предкилиен шкаф се изпълнява в прахо-влагозащитена кутия с възможност за пломбиране;

9. за предпазване на вторичните напреженови вериги се използват еднополюсни предпазители, монтирани в кутии, с възможност за пломбиране, в команден и предкилиен шкаф, като за всеки отделен кръг се подсигурява отделна защита;

10. сигнализацията за отпадане на напрежение във вторичните измервателни вериги се реализира за всяка измервателна система поотделно и при измерването на междусистемния обмен се извежда на командното табло на съответното присъединение;

11. сигнализацията за отпадане на оперативното напрежение при измерването на междусистемния обмен се извежда на табло – централна сигнализация;

12. електромерното табло, обезопасено срещу прах и влага и с възможност за пломбиране, се захранва с променливо и постоянно напрежение от съответно табло – собствени нужди чрез самостоятелни предпазители и сигнализации за отпадането им.

(2) Вторичните вериги на измервателната система за обекти, присъединени към електроразпределителната мрежа, се изпълняват при следните условия:

1. напреженовите вериги (при измерване на средно и високо напрежение) – с четирижилен кабел;

2. токовите вериги (при измерване на ниво средно и ниско напрежение) – с четирижилен кабел или със самостоятелна двойка кабел за всяка фаза от токовите трансформатори до клеморед в електромерно табло;

3. токовите вериги (при измерване на ниво високо напрежение) – със самостоятелна двойка кабел за всяка фаза от токов трансформатор до команден шкаф, а от команден шкаф до клеморед – с четирижилен кабел;

4. минимално допустимото сечение на вторичните вериги 2,5 mm2 за меден проводник, при което сечението на кабелите във вторичната токова верига трябва да бъде съобразено с мощността на вторичната намотка на токовия трансформатор и дължината на вторичната верига, а вторичната напреженова верига да обезпечава спад на напрежение, посочен в Наредба № 3 от 2004 г. за устройство на електрическите уредби и електропроводните линии;

5. заземяването на вторичните вериги се извършва в една точка на специализираните клеми на измервателните трансформатори;

6. при използване на екраниран кабел (защитната обвивка) той се заземява;

7. клеморедите за вторичните вериги са окомплектувани с принадлежности, осигуряващи оптимална възможност за независимо шунтиране на всяка от фазите, както и за разкъсване на вторичните вериги;

8. вторичните вериги се извеждат на клемореди:

а) в команден шкаф за токови и напреженови вериги – при измерване на ниво високо напрежение;

б) на електромерно табло – за измерване на ниво средно и ниско напрежение;

9. клеморедите в команден и предкилиен шкаф се монтират в прахо-влагозащитена кутия с възможност за пломбиране;

10. за предпазване на вторичните напреженови вериги се използват еднополюсни предпазители, възможност за пломбиране.

(3) При използване на токови трансформатори за измерване на електрическа енергия трябва да се осигури:

1. товарът на присъединението, на което се измерва електрическата енергия, да е в следния обхват от обявения първичен ток на токовия трансформатор: от 1 % до 120 % за токови трансформатори с клас на точност 0,2 S и 0,5 S; от 5 % до 120 % за останалите класове на точност;

2. товарът на използваната вторична намотка на токовия трансформатор да е в обхвата от 25 % до 100 % от номиналната вторична мощност на тази намотка.

Чл. 30. Данните от измерването, съхранявани в измервателната система, са защитени от пряк локален или дистанционен достъп чрез пароли, определени от собственика на измервателната система.

Чл. 31. (1) Мястото на измерване и всички прилежащи елементи, настройки и параметри на измервателната система трябва да бъдат ясно определени и записани в регистъра на измервателната система с изключение на тези, измерващи електрическата енергия на обекти, присъединени към мрежи ниско напрежение с предоставена мощност до 100 kW.

(2) Всички промени на елементи, настройки и параметри се съгласуват със съответния участник. При необходимост от неотложни промени собственикът на измервателната система уведомява съответния участник.

(3) Проектът, техническите спецификации и електрическите схеми на елементите на измервателната система се документират от собственика на измервателната система.

Раздел VI

Регистър на измервателната система

Чл. 32. (1) Регистърът на измервателната система съдържа информация за:

1. марката, типа, серийния номер, годината на производство и класа на точност на средствата за измерване;

2. всички данни, свързани с техническите и метрологичните спецификации и стандарти, като минимален и максимален ток, номинално резервно напрежение, работен обхват и точност на всички устройства в измервателната система, включително техническите данни на силовите и измервателните трансформатори;

3. идентификационния код, компенсационните процедури и др.;

4. локалната информация, като физическо местоположение, име на упълномощеното лице за връзка и др.;

5. комуникационната връзка (тип, технически параметри и др.);

6. всички данни, отнасящи се до програмата за проверка и графика на подмяна на активите.

(2) Регистърът на измервателната система за измерването на междусистемния обмен трябва да съдържа посочената в ал. 1 информация и за измервателните системи в съответните подстанции на съседния системен оператор.

Чл. 33. (1) Всички технически данни за елементите на измервателната система се съхраняват от собствениците им.

(2) Собствениците на измервателните системи осигуряват:

1. актуализирането, поддържането и администрирането на регистъра;

2. сигурен начин, по който администрират, обработват, поддържат и съхраняват данните в регистъра.

Чл. 34. Всяка проверка на определената според приложението към тези правила точност на измервателната система, както и всяка промяна в нейните елементи, настройки и параметри се отразяват в регистъра.

Раздел VII

Данни от измерването

Чл. 35. Данните от измерванията включват отчетените стойности на активната и реактивната енергия.

Чл. 36. (1) Данните от измерването се събират, обработват, администрират и съхраняват от собственика на измервателната система.

(2) Данните за минали периоди се съхраняват в базата данни за период 5 години.

Чл. 37. (1) Операторът на съответната мрежа създава, поддържа и администрира база данни от измерването за всички клиенти и производители, присъединени към електропреносната, съответно електроразпределителната мрежа.

(2) Собствениците на измервателните системи са длъжни да осигурят информация за отчетената електрическа енергия от и към електрически инсталации на производители и клиенти и да я предоставят по реда и при условията на Правилата за търговия с електрическа енергия и сключени договори.

Чл. 38. (1) Собственикът на измервателните системи отговаря за проверката на валидността на данните и заместващите данни в случай на грешка или липсващи данни.

(2) Когато мястото на измерване не съвпада с мястото на присъединяване, данните от измерването се коригират. Необходимостта и големината на корекцията се определят въз основа на спада на напрежението в точката на измерване, установен от независима акредитирана лаборатория за сметка на оператора на съответната мрежа.

(3) Корекцията се извършва по един от следните начини:

1. в електромера чрез компенсация на загубите в съответния електропровод и/или трансформатор;

2. чрез софтуера за валидиране на данните от измерванията, като операторът на съответната мрежа и страната, чиято енергия се измерва, се договарят за начина на компенсацията и процедурата за определяне на нейния размер, която се включва в регистъра на измервателната система.

(4) При измервателна система, собственост на оператора на преносната мрежа, се прилагат посочените принципи за валидиране на данните със следния приоритет:

1. използване на данни от контролни електромери;

2. използване на данни от електромери от насрещни точки на мерене (коригирани със съответен коефициент);

3. използване на данни от технически измервания;

4. използване на данни от баланс на подстанция;

5. използване на данни от информационните системи за оперативно управление или други системи за измерване;

6. използване на статистически (числени) методи за изчисления на данни.

(5) При измервателна система, собственост на оператора на разпределителната мрежа, се прилагат посочените принципи за валидиране на данните, като приоритетите на прилаганите принципи се определят в договорите между страните:

1. използване на данни от контролни електромери;

2. използване на данни от електромери от насрещни точки на мерене (коригирани със съответен коефициент);

3. използване на данни от технически измервания;

4. използване на данни от баланс на подстанция;

5. използване на данни от информационните системи за оперативно управление или други системи за измерване;

6. използване на статистически (числени) методи за изчисления на данни.

(6) В случай че данните от измерването не могат да бъдат възстановени от измервателната система в срока, определен за разплащане, заместващата стойност се подготвя от собственика на измервателната система.

(7) При установяване на загуба на данни от измерване или неточни данни от измервателната система собственикът на измервателната система уведомява съответните търговски участници в сроковете, определени в договорите за пренос.

Чл. 39. (1) Всеки участник може да поиска от собственика на измервателната система да извърши проверка за съответствие между данните в базата данни и данните от търговската измервателна система.

(2) Разходите за извършване на проверката са за сметка на страната инициатор, поискала проверката, когато резултатите от нея покажат съответствие. Във всички останали случаи разходите за проверка са за сметка на оператора на съответната мрежа.

(3) При несъответствие между данните от измервателната система и тези в базата данни засегнатият участник и собственикът на измервателната система съвместно определят най-подходящия начин за отстраняване на несъответствието въз основа на данните от измервателната система.

Раздел VIII

Проверка на измервателните системи

Чл. 40. Измервателните системи за търговско и контролно измерване удовлетворяват изискванията за обща точност само в случаите, когато качеството на електрическата енергия в мястото на измерване отговаря на изискванията на стандарта.

Чл. 41. Всички средства за търговско и контролно измерване подлежат на първоначална и последващи проверки по реда на Закона за измерванията, Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол и Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на средствата за измерване.

Чл. 42. (1) Проверка на измервателната система може да бъде поискана от страната, която купува или продава електрическа енергия. Разходите се заплащат от страната, поискала проверката.

(2) Разходите за проверката са за сметка на страната, поискала проверката, когато резултатите от нея покажат, че измервателната система е в рамките на изискваната точност.

(3) Разходите за проверката са за сметка на собственика на измервателната система, когато резултатите от нея покажат, че не е в рамките на изискваната точност.

Чл. 43. (1) Операторът на съответната мрежа извършва проверки на измервателните системи за съответствието им с изискванията на тези правила.

(2) Измервателните системи се проверяват за съответствието им с изискванията за точност съгласно приложението към тези правила.

(3) Извършването на проверката на общата точност на измервателната система съгласно приложението към тези правила се съгласува между собствениците на измервателните системи и страните по сделките с електрическа енергия.

(4) Проверката на общата точност се извършва чрез:

1. уредби за проверка на общата точност на измервателната система;

2. изчислителни процедури за определяне на общата точност по резултатите от проверки на грешките на отделните елементи на система за измерване на електрическата енергия.

Чл. 44. (1) Извън проверките по чл. 43 операторът на мрежата (собственикът на средството за търговско измерване) извършва технически проверки на място на измервателната система/средствата за търговско измерване.

(2) Отчитането на средствата за търговско измерване не се счита за техническа проверка по реда на тези правила.

Чл. 45. (1) Когато при проверка по реда на чл. 41 се установи грешка над допустимата съгласно Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол и приложението към тези правила, неправилно и неточно измерване или неизмерване и не е известно кога се е появила установената грешка, количеството електрическа енергия се определя съгласно процедура, определена в договорите с оператора на преносната мрежа или в раздел ІХ от тези правила за оператора на разпределителната мрежа.

(2) В случаите по ал. 1 операторът на преносната мрежа осигурява заместващи данни по реда на чл. 39 за периода, от който грешката се счита за настъпила.

(3) Когато при наличие на монтиран контролен електромер се установи, че измерената електрическа енергия от търговския електромер се различава от тази на контролния електромер с количество, надвишаващо два пъти грешката, посочена в приложението към тези правила, двете измервателни системи се проверяват. Ако се установи, че търговската система за измерване не отговаря на нормираните технически и метрологични изисквания, а контролното измерване е изправно, данните от контролния електромер се приемат за валидни.

Чл. 46. (1) Всички измервателни трансформатори подлежат на първоначална проверка.

(2) Новите измервателни трансформатори, преди да влязат в търговска употреба, се изпитват и проверяват съгласно Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол.

Раздел ІХ

Случаи и начини за извършване на преизчисление на количеството електрическа енергия от операторите на съответните мрежи

Чл. 47. (1) При извършване на проверки по реда на чл. 43 и 44 операторът на съответната мрежа съставя констативен протокол.

(2) Протоколът се подписва от представител на оператора на съответната мрежа и от клиента или негов представител.

(3) При отсъствие на клиента при съставянето на констативния протокол или при отказ от негова страна да го подпише констативният протокол се подписва поне от двама свидетели, които не са служители на оператора на съответната мрежа.

(4) В случаите по ал. 3 операторът на съответната мрежа изпраща констативния протокол на клиента с препоръчано писмо с обратна разписка.

(5) Когато при проверката се установи несъответствие на метрологичните и/или техническите характеристики на средството за търговско измерване с нормираните, нарушения в целостта и/или функционалността на измервателната система, добавяне на чужд за системата елемент, средството за търговско измерване се демонтира и се поставя в безшевен чувал, който се затваря с пломба със знака на оператора на съответната мрежа и уникален номер. Номерът на пломбата и уникалният номер се записват в констативния протокол. Операторът на съответната мрежа изпраща демонтираното средство за търговско измерване на компетентния орган за метрологичен надзор в срок до седем дни от датата на проверката.

(6) В случаите по ал. 5 операторът на съответната мрежа монтира изправни средства за търговско измерване. Когато при проверка се установи промяна на схемата на свързване, операторът на съответната мрежа възстановява правилната схема на свързване.

Чл. 48. (1) При липса на средство за търговско измерване, както и в случаите, когато при метрологичната проверка се установи, че средството за търговско измерване не измерва или измерва с грешка извън допустимата, операторът на съответната мрежа изчислява количеството електрическа енергия за период от датата на констатиране на неправилното/неточното измерване или неизмерване до датата на монтажа на средството за търговско измерване или до предходната извършена проверка на средството за търговско измерване, но не по-дълъг от 90 дни, както следва:

1. за битови клиенти:

а) при наличие на точен измерител количеството преминала електрическа енергия се изчислява като функция на измерителя, като се отчита класът на точност на средството за търговско измерване;

б) при липса на точен измерител количеството електрическа енергия се изчислява като една трета от максималния ток на средството за търговско измерване при всекидневно осемчасово ползване на електрическа енергия от клиента, а при липса на средство за търговско измерване корекцията се изчислява на базата на половината от пропускателната способност на присъединителните съоръжения (кабели, проводници), свързващи инсталацията на клиента с разпределителната мрежа, при ежедневно 8-часово натоварване;

2. за небитови клиенти:

а) при наличие на точен измерител количеството преминала електрическа енергия се изчислява като функция на измерителя, като се отчита класът на точност на средството за търговско измерване;

б) при липса на точен измерител количеството електрическа енергия се изчислява като една трета от пропускателната способност на средството за търговско измерване, а при липса на средство за търговско измерване – по една втора от пропускателната способност на присъединителните съоръжения (кабели, проводници), свързващи инсталацията на клиента със съответната мрежа, при ежедневно 10-часово натоварване.

(2) Когато при проверка на измервателната система се установи промяна на схемата за свързване, корекцията по ал. 1 се извършва само въз основа на констативен протокол за установяване намесата в измервателната система, който отговаря на изискванията по чл. 47 и е съставен в присъствието на органите на полицията и е подписан от тях.

Чл. 49. (1) При повреда или неточна работа на тарифния превключвател, поради която използваната електрическа енергия се измерва, но не се регистрира точно по съответните тарифи, избрани от клиента, отчетената електрическа енергия се разпределя на база на аналогичен предходен период. При липсата на такъв количествата се коригират по следния начин:

1. при измерване на 2 тарифни зони – в съотношение 60 на сто за дневна зона и 40 на сто за нощна;

2. при измерване на 3 тарифни зони – в съотношение 20 на сто за върхова зона, 55 на сто за дневна зона и 25 на сто за нощна зона.

(2) Корекциите по ал. 1 се извършват за период от датата на установяване на повреда или неточна работа на тарифния превключвател до датата на отчетен период с коректно измерване, но за не повече от 90 дни.

Чл. 50. В случаите на установяване на несъответствие между данните за параметрите на измервателната група и въведените в информационната база данни за нея, водещо до неправилно изчисляване на използваните от клиента количества електрическа енергия, операторът на съответната мрежа коригира количествата електрическа енергия като разлика между отчетеното количество електрическа енергия и преминалите количества електрическа енергия за времето от допускане на грешката до установяването є, но за период не по-дълъг от една година.

Чл. 51. (1) Операторът на разпределителната мрежа предоставя на крайния снабдител и доставчик от последна инстанция информация за дължимата сума от съответния клиент, вследствие на установеното неизмерване, непълно или неточно измерване, определена на база коригираните количества електрическа енергия, действащата цена, по която операторът на разпределителната мрежа закупува от обществения доставчик електрическа енергия за покриване на технологичните си разходи и дължимите мрежови цени.

(2) За клиенти, закупуващи електрическа енергия по свободно договорени цени от доставчик, различен от крайния снабдител, или доставчик от последна инстанция, операторът на разпределителната мрежа предоставя на доставчика информация за дължимата сума от съответния клиент вследствие на установеното неизмерване, непълно или неточно измерване. Ако между оператора на разпределителната мрежа и търговеца няма сключен рамков договор въз основа на сключен комбиниран договор между клиента и търговеца, операторът представя на клиента фактурата за дължимата сума вследствие на неизмерване, непълно или неточно измерване, определена на база коригираните количества електрическа енергия, действащата цена, по която операторът на разпределителната мрежа закупува от обществения доставчик електрическа енергия за покриване на технологичните си разходи и дължимите мрежови цени.

Раздел Х

Контролно и техническо измерване

Контролно измерване

Чл. 52. (1) Системата за контролно измерване се осигурява и поддържа от страната, която го е поискала, като изграждането и експлоатацията є се съгласува с оператора на съответната мрежа.

(2) Контролната измервателна система е отделна от търговската и използва отделни намотки на токовите трансформатори, както и отделни вериги на напреженовите трансформатори.

(3) Контролните измервателни системи не могат да бъдат с по-лоши метрологични характеристики от тези за търговското измерване.

(4) Контролното измерване се изгражда в мястото на търговското измерване, като се осигуряват същите условия на околната среда.

(5) По преценка на оператора на съответната мрежа може една и съща вторична намотка на токовите трансформатори да се използва за търговски и контролни електромери.

(6) Използването на данните на контролното измерване се уреждат със споразумение между страните.

Чл. 53. (1) Ползвателят няма право без представител на оператора на съответната мрежа да преустройва, ремонтира или заменя елементите на средствата за контролно измерване, както и да нарушава пломба, знак или друго контролно приспособление на тези средства.

(2) Операторът на съответната мрежа няма право без представител на ползвателя да преустройва, ремонтира или да заменя елементите на средствата за контролно измерване, както и да нарушава пломба, знак или друго контролно приспособление на тези средства.

Техническо измерване

Чл. 54. (1) Системата за техническо измерване се осигурява и поддържа от страната, която го е поискала, като изграждането и експлоатацията є се съгласува с оператора на съответната мрежа.

(2) Системата за техническо измерване е отделна от търговската и контролната и използва отделни вериги от съществуващите токови и напреженови трансформатори.

Раздел ХІ

Контрол за спазване на правилата

Чл. 55. Контролът за спазване на тези правила е част от контрола за изпълнение на условията на издадените от ДКЕВР лицензии.

Чл. 56. Всички спорове, възникнали във връзка с прилагане на тези правила, се отнасят за решаване от ДКЕВР по реда на Закона за енергетиката.

Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на тези правила:

1. „Измерване“ означава регистриране на произведената или употребената активна и реактивна електрическа енергия.

2. „Електромер за техническо измерване“ е електромер, различен от търговския и контролния и служи за целите на баланса на електрическа енергия или други нетърговски цели.

3. „Контролен електромер“ е електромер, различен от търговския и служещ за източник на информация в определени случаи.

4. „Междусистемни електропроводи“ са електропроводи и принадлежащите им съоръжения, осигуряващи връзка с други електроенергийни системи или части от тях.

5. „Обект“ е всяка обособена по отношение на измерването на електрическа енергия производствена единица на участник в пазара на електрическа енергия, която произвежда или потребява електрическа енергия.

6. „SCADA“ е информационно управляваща система за събиране, обработване, регистриране и визуализиране на информация, необходима за оперативното и аварийното управление на електроенергийната система, както и за следоперативен анализ.

7. „Точност“ е предвидената допустима грешка на всяко измервателно устройство в зависимост от местоположението му и допустимата грешка на свързаните към него токови и напреженови трансформатори.

8. „Търговски електромер“ е основна съставна част на всяка измервателна система, която осигурява измервателна информация за търговски цели.

9. „Търговски участници“ по смисъла на тези правила са производителите на електрическа енергия, търговците на електрическа енергия, крайни клиенти, общественият доставчик на електрическа енергия, крайните снабдители на електрическа енергия, операторите на електропреносна/електроразпределителни мрежи и доставчиците от последна инстанция.

10. „ENTSO-E“ е международна организация „Европейска мрежа на операторите на преносната система за електроенергия“.

Заключителна разпоредба

§ 2. Тези правила са приети от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране по т. 3 от Протокол № 147 от 14.10.2013 г. на основание чл. 21, ал. 1, т. 9 във връзка с чл. 83, ал. 1, т. 6 от Закона за енергетиката и отменят Правила за измерване на количеството електрическа енергия, приети от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране с Решение № П-1 от 10.04.2007 г. (ДВ, бр. 38 от 2007 г.).

Председател: А. Тонева

Приложение към чл. 19, ал. 2, чл. 23, ал. 1, чл. 34, чл. 43, ал. 2 и 3 и чл. 45

Обща точност

Общата точност на измерванията зависи от точността както на електромера, така и на токовите и напреженовите трансформатори. Общата точност на измерванията в мястото на измерване за всички съществуващи и нови измервателни системи през цялото време е в границите на грешка, посочени в таблицата.

Количество

Точност на отделните елементи на измервателната система

Ток

Фактор на мощността

Граница на грешката

Активна енергия

Електромер за активна енергия 0.2 S

Токов трансформатор 0.2 S

Напреженов трансформатор 0.2

20 до 120 % от IN

1.00

± 0.40 %

5 до 20 % от IN

1.00

± 0.40 %

1 до 5 % от IN

1.00

± 0.60 %

20 до 120 % от IN

от 0.5L

до 0.8C

± 0.93 %

Активна енергия

Електромер за активна енергия 0.5 S

Токов трансформатор 0.2 S

Напреженов трансформатор 0.2

5 до 120 % от IN

1.00

± 0.83 %

1 до 5 % от IN

1.00

± 1.23 %

10 до 120 % от IN

от 0.5L

до 0.8C

± 1.41 %

Активна енергия

Електромер за активна енергия 0.5 S

Токов трансформатор 0.5 S

Напреженов трансформатор 0.5

5 до 120 % от IN

1.00

± 1.32 %

1 до 5 % от IN

1.00

± 1.68 %

10 до 120 % от IN

от 0.5L

до 0.8C

± 2.35 %

Активна енергия

Електромер за активна енергия 1.0

Токов трансформатор 0.5 S

Напреженов трансформатор 0.5

5 до 120 % от IN

1.00

± 1.58 %

2 до 5 % от IN

1.00

± 2.02 %

20 до 120 % от IN

от 0.5L

до 0.8C

± 2.48 %

Реактивна енергия

Електромер за реактивна енергия 2.0

Токов трансформатор 0.2 S

Напреженов трансформатор 0.2

10 до 120 % от IN

0

± 4.00 %

10 до 120 % от IN

от 0.866L

до 0.866C

± 5.00 %

10 до 120 % от IN

от 0.866L

до 0.866C

± 5.00 %

 

Забележка. Изискванията за токове в обхвата от 1 до 5 % от номиналния ток се прилагат само когато енергията, която ще се измерва при нормални работни условия, е такава, че номиналният ток на измерване е под 5 % (без 0) за периоди, равни на 10 % или повече годишно.

За постигане на общата изисквана точност може да е необходимо електромерите да бъдат компенсирани за грешките на измервателните трансформатори и за съответната връзка към електромерите.

8189

ПРАВИЛА

за условията и реда за предоставяне на достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи

Раздел I

Общи положения

Чл. 1. С тези правила се определят:

1. условията и редът за достъп до електропреносната и до електроразпределителните мрежи;

2. условията и редът за извършване на регистрация на пазара на електрическа енергия по свободно договорени цени на обекти на производителите, крайни клиенти на крайния снабдител или на доставчик от последна инстанция, които за първи път извършват смяна на доставчика и сключват договор за покупка на електрическа енергия при свободно договорени цени с регистриран на свободния пазар лицензиран търговец или производител на електрическа енергия;

3. условията, на които трябва да отговарят лицата, които имат право да сключват сделки при свободно договорени цени съгласно чл. 100, ал. 1 от Закона за енергетиката (ЗЕ).

Чл. 2. (1) Операторите на електрически мрежи са длъжни да експлоатират и поддържат мрежите в съответствие с техническите изисквания и да осигуряват развитие на мрежата, като гарантират изпълнение на критериите за сигурност на доставките и качество на услугите, посочени в Правилата за управление на електроенергийната система (ДВ, бр. 68 от 2007 г.) и Правилата за управление на електроразпределителните мрежи.

(2) За подобряване качеството на доставките операторите на съответните мрежи предоставят системни услуги в съответствие с Правилата за управление на електроенергийната система и Правилата за управление на електроразпределителните мрежи, осигуряващи сигурна, надеждна и ефективна работа на системата с оглед гарантиране капацитета на мрежите.

Чл. 3. Право на достъп до електропреносната мрежа при условията на тези правила имат:

1. крайни клиенти, присъединени към електропреносната мрежа;

2. производители, присъединени към електропреносната мрежа;

3. оператори на разпределителни мрежи;

4. търговци на електрическа енергия, когато сключват сделки за внос и износ и не доставят електрическа енергия по тези сделки на крайни клиенти на територията на Република България.

Чл. 4. Право на достъп до електроразпределителните мрежи при условията на тези правила имат:

1. крайни клиенти, присъединени към електроразпределителната мрежа;

2. производители, присъединени към електроразпределителните мрежи.

Чл. 5. Операторът на преносна мрежа и операторите на разпределителни мрежи са длъжни да предоставят достъп при равноправни условия на лицата, имащи право на достъп до електропреносната, съответно до електроразпределителната мрежа.

Чл. 6. (1) Операторът на електропреносната мрежа, съответно операторът на електроразпределителна мрежа, може да откаже достъп, в случай че предоставянето на достъпа би довело до нарушаване на техническите условия и сигурността на мрежите или до влошаване на условията за снабдяване на други ползватели.

(2) Операторът на преносна мрежа, съответно операторите на разпределителни мрежи, могат да откажат достъп на производител до съответните мрежи в случаите по чл. 119, ал. 3 ЗЕ, когато преносните възможности на мрежата са недостатъчни или не съществуват технически условия за измерване на консумираните количества електрическа енергия от собствено производство отделно от количествата, доставяни от други източници, или когато се нарушава надеждната работа на електроенергийната система и/или сигурността на снабдяването.

(3) При неизпълнение от страна на производител на електрическа енергия на изискванията на чл. 18 от тези правила мрежовият оператор има право временно да преустанови достъпа до съответната мрежа.

(4) Отказът на оператора на преносна мрежа, съответно операторите на разпределителни мрежи, за предоставяне на достъп е мотивиран.

(5) В случаите на отказ операторът на преносна мрежа, съответно операторите на разпределителни мрежи, са длъжни да предоставят информация относно мерките, които са необходими за развитие на електропреносната, съответно електроразпределителната мрежа.

(6) Срещу отказ за предоставяне на достъп може да бъде подадена жалба по реда на чл. 22 ЗЕ.

Раздел II

Договори за достъп и договори за пренос

Чл. 7. (1) Крайните клиенти ползват електропреносната мрежа при публично известни общи условия, одобрени от ДКЕВР.

(2) Операторът на електропреносната мрежа предоставя достъп на производителите на електрическа енергия, присъединени към електропреносната мрежа, при следните условия:

1. за производители от възобновяеми източници, чиито енергийни обекти са с обща инсталирана мощност над 30 kW:

а) при сключен договор за достъп с оператора на преносната мрежа при общи условия, одобрени от ДКЕВР;

б) при сключен договор за изкупуване на произведената от обекта електрическа енергия;

в) при сключен договор за участие в балансираща група;

2. за производители на електрическа енергия от конвенционални енергийни източници и когенерационни мощности:

а) при сключен договор за достъп с оператора на преносната мрежа;

б) при сключен договор за изкупуване на произведената от обекта електрическа енергия;

в) при сключен договор за участие в балансираща група, при сключен договор за достъп.

(3) Операторът на електропреносната мрежа сключва договори за достъп и пренос съгласно Правилата за търговия с електрическа енергия (ДВ, бр. 66 от 2013 г.) с търговци на електрическа енергия, които сключват сделки по реда на чл. 102 ЗЕ. Договорите уреждат финансовите отношения, свързани с ползване на мрежата.

(4) Договорите за достъп включват най-малко следното:

1. цена за достъп до преносна мрежа, определена от ДКЕВР, в случаите, предвидени в ЗЕ;

2. права и задължения на страните в съответствие с изискванията на Правилата за управление на електроенергийната система (ДВ, бр. 68 от 2007 г.);

3. размер на предоставената мощност;

4. условия на плащане и гарантиране.

Чл. 8. Операторът на преносната мрежа сключва договори за достъп с операторите на разпределителните мрежи, като в тях се включват освен изброените параметри в чл. 7, ал. 4 и техническите параметри на достъпа на разпределителната мрежа до преносната мрежа, включително и предоставяните системни и допълнителни услуги от оператора на преносната мрежа.

Чл. 9. Операторът на електропреносната мрежа сключва договори за пренос с операторите на разпределителните мрежи, в които освен параметрите по чл. 7, ал. 4 се посочват всички точки на измерване с техните параметри, както и периодите на отчитане на пренесената енергия.

Чл. 10. (1) Крайните клиенти, присъединени към електроразпределителната мрежа, ползват електроразпределителната мрежа при публично известни общи условия.

(2) Производителите на електрическа енергия, присъединени към електоразпределителната мрежа, ползват електроразпределителната мрежа при следните условия:

1. за производители от възобновяеми източници, чиито енергийни обекти са с обща инсталирана мощност над 30 kW:

а) при сключен договор за достъп с оператора на разпределителната мрежа при общи условия, одобрени от ДКЕВР;

б) при сключен договор за изкупуване на произведената от обекта електрическа енергия;

в) при сключен договор за участие в балансираща група;

2. за производители от възобновяеми източници, чиито енергийни обекти са с обща инсталирана мощност до 30 kW включително:

а) при общи условия, одобрени от ДКЕВР;

б) при сключен договор за изкупуване на произведената от обекта електрическа енергия;

в) при сключен договор за участие в балансираща група;

3. за производители на електрическа енергия от конвенционални енергийни източници и когенерационни мощности:

а) при сключен договор за достъп с оператора на електроразпределителната мрежа;

б) при сключен договор за изкупуване на произведената от обекта електрическа енергия;

в) при сключен договор за участие в балансираща група.

(3) Договорите за достъп по ал. 2 включват най-малко следното:

1. цена за достъп до разпределителната мрежа, определена от ДКЕВР в случаите, предвидени в ЗЕ;

2. права и задължения на страните в съответствие с изискванията на Правилата за управление на ЕЕС;

3. размер на предоставената мощност;

4. условия на плащане и гарантиране.

(4) Договорите за изкупуване и за участие в балансираща група по ал. 2 се обективират от производителя чрез представяне на декларации за наличието им пред мрежовия оператор.

Раздел III

Условия и ред за извършване на първоначална регистрация на пазара на електрическа енергия по свободно договорени цени

Чл. 11. Право на регистриране на пазара на електрическа енергия по свободно договорени цени при условията на този раздел имат:

1. производителите на електрическа енергия;

2. крайни клиенти на електрическа енергия.

Чл. 12. Процедурата по регистриране на пазара на електрическа енергия по свободно договорени цени се инициира от лицата по чл. 11 или техен представител с нотариално заверено пълномощно.

Чл. 13. (1) Производителите и клиентите могат да се регистрират на свободния пазар и да получат достъп до мрежите, при условие че:

1. са изпълнили изискванията, свързани с присъединяването и достъпа до електрическите мрежи, установени в действащите нормативни актове, Наредба № 6 от 2004 г. за присъединяване на производители и потребители на електрическа енергия към преносната и разпределителните електрически мрежи (ДВ, бр. 74 от 2004 г.; изм. с Решение № 2535 от 2005 г. на ВАС, бр. 27 от 2005 г.), Правилата за търговия с електрическа енергия (ДВ, бр. 59 от 2009 г.), техническите правила на мрежите по чл. 83, ал. 1, т. 4 – 6 ЗЕ, и

2. нямат просрочени, неплатени задължения към обществения доставчик, доставчик от последна инстанция и/или крайните снабдители по договори за покупко-продажба на електрическа енергия и към мрежовия оператор.

(2) Всеки мрежови оператор поддържа публичен регистър на ползвателите, на които е предоставил достъп до съответната мрежа.

Чл. 14. Лицата по чл. 11, които имат право на достъп до съответната електрическа мрежа, подават писмено заявление до съответния мрежови оператор за проверка на изпълнение на условията по чл. 13.

Чл. 15. Заявлението е по образец на съответния мрежов оператор и в него се съдържа минимум следната информация:

1. за заявителя:

а) наименование/трите имена за физическо лице;

б) ЕИК/ЕГН;

в) адрес за кореспонденция;

г) електронна поща и телефон за връзка;

2. за всеки от обектите на заявителя, за които е поискана проверка за изпълнение на условията за предоставяне на достъп:

а) наименование на обекта;

б) административен адрес на обекта;

в) идентификатор на точката на търговско измерване, използван при съответния мрежови оператор, и/или технически данни, свързани с мястото на присъединяване и средствата за търговско измерване;

3. в случай че заявителят се представлява от пълномощник – нотариално заверено копие на пълномощното;

4. съгласие с общите условия, одобрени от ДКЕВР за достъп до съответната мрежа – за крайните клиенти и производители по чл. 30, ал. 2 ЗЕВИ.

Чл. 16. (1) В срок до 10 работни дни мрежовият оператор извършва проверка на предоставените данни и техническа проверка на измервателните системи, като служебно изисква удостоверение за липса на просрочени задължения от настоящия доставчик – краен снабдител или доставчик от последна инстанция.

(2) Крайният снабдител и/или доставчикът от последна инстанция изпраща до мрежовия оператор удостоверението по ал. 1.

(3) Ако се установи, че заявителят не е представил необходимите документи съгласно изискванията на тези правила и/или операторът на съответната мрежа прецени, че е необходимо заявителят да представи допълнителни данни и документи, доказващи изпълнението на условията по чл. 13, на заявителя се изпраща писмено съобщение да представи необходимите данни и документи в срок от 5 работни дни.

(4) В случай че необходимите допълнителни данни и/или липсващи документи не бъдат представени от заявителя в срока по ал. 3, мрежовият оператор прекратява процедурата по регистрация с поставяне на дата в съответното досие, като процедурата може да бъде подновена отново по инициатива на заявителя.

Чл. 17. (1) В случай че предоставените данни в заявлението за получаване на достъп и регистрация са пълни и коректни или непълнотите са отстранени, в срок до 5 работни дни от изтичане на срока по чл. 16, ал. 1 или ал. 3, мрежовият оператор известява крайния снабдител и доставчика от последна инстанция за приетите документи и изготвя и предоставя на заявителя или на неговия пълномощник договор за достъп и пренос за заявените от него обекти, отговарящи на изискванията за сключване на сделки по свободно договорени цени.

(2) Ако заявителят вече има действащ договор за достъп и пренос по отношение на други свои обекти към съответния мрежови оператор, мрежовият оператор актуализира този договор, като предлага анекс към него за посочените в искането обекти.

(3) В срок до 5 работни дни от известието по ал. 1 доставчикът от последна инстанция предоставя на заявителя договор при общи условия.

(4) Срокът за сключване на договорите за достъп и пренос/изразяване на съгласие с общите условия е до 30 дни от датата на представянето им на заявителя, като в този срок следва да бъдат предоставени и изискуемите гаранционни обезпечения. При неподписване на договорите в този срок процедурата по регистрация се прекратява. Нова процедура може да бъде стартирана по последваща инициатива на заявителя.

(5) След подписване на договорите за достъп и пренос мрежовият оператор издава на заявителя:

1. уведомление за изпълнение на условията за предоставяне на достъп, включително изпълнение на изискванията на Правилата за измерване на количеството електрическа енергия; в документа се посочва и резултатът от проверката за липса на задължения към настоящия доставчик;

2. идентификационни кодове на обектите в базата данни на мрежовия оператор.

Раздел IV

Условия и ред за предоставяне на достъп до електропреносната, съответно електроразпределителната мрежа на производители. Условия за финансово гарантиране на сключваните от търговците сделки с електрическа енергия

Чл. 18. (1) Производителите използват електропреносната и електроразпределителната мрежа на основание на сключени договори за достъп.

(2) Производителите са длъжни да спазват техническите параметри и режими на централата, определени съгласно договора за присъединяване, да не променят параметрите и режимите на централата без съгласие на съответния оператор.

(3) Производителите са длъжни да осигурят качество на отдаваната в мрежата електрическа енергия в съответствие с изискванията на IEC 61000-2-2 и БДС EN 50160.

(4) Производителите участват в регулирането на напрежението в съответствие с изискванията на оператора и техническите възможности на генериращите агрегати/инсталации.

(5) При въвеждане на допълнителни технически изисквания от действащото законодателство и/или от оператора на преносната/разпределителната мрежа към производството на електрическа енергия и отдаването є в електропреносната/електроразпределителната мрежа производителят се задължава да осигури техническо съответствие с тях за своя сметка.

Чл. 19. (1) Търговец на електрическа енергия е лице, на което е издадена лицензия за търговия с електрическа енергия и което отговаря на условията за финансово гарантиране на сключваните от него сделки с електрическа енергия.

(2) За обезпечаване на задълженията си по сделките с електрическа енергия търговецът на електрическа енергия поддържа в специална сметка сума в размер 1/24 част от годишния си оборот от търговия с електрическа енергия на територията на Република България, но не по-малко от 150 000 лв.

(3) През първата година на лицензионната дейност размерът на обезпечението се определя съобразно прогнозната стойност на годишния оборот от търговия с електрическа енергия на територията на Република България съгласно представения на комисията бизнесплан. През следващите години на лицензионната дейност обезпечението се определя съгласно ал. 2 съобразно оборота от търговия с електрическа енергия на територията на Република България за предходната година.

(4) Търговецът на електрическа енергия представя на комисията писмено потвърждение от банката, в която е открита специалната сметка по ал. 2, в което банката се задължава при поискване да предоставя информация на комисията относно оборотите и салдото по специалната сметка. Разходите за тези информационни услуги са за сметка на лицензианта.

(5) Непредставянето на потвърждение или отказът за предоставяне на информация по ал. 4 се счита за липса на обезпечение.

(6) Сумата по специалната сметка може да бъде използвана от търговеца за изпълнение на задължения при осъществяване на лицензионната дейност по чл. 39, ал. 1, т. 5 ЗЕ, като възстановяването є до определения в ал. 2 размер се извършва в срок до 20 работни дни.

(7) Комисията може по искане на търговеца да приеме като финансово обезпечение неотменима банкова гаранция или друго обезпечение на същата стойност, при същите условия и с идентична ликвидност.

Раздел V

Преустановяване на достъпа до електропреносната/електроразпределителната мрежа

Чл. 20. Операторът на електропреносната/електроразпределителната мрежа има право да преустанови присъединяването на обект на производител/клиент към електропреносната/електроразпределителната мрежа:

1. по искане на производителя/клиента, заявено писмено най-малко 1 месец предварително;

2. по решение на компетентен орган, овластен по силата на ЗЕ или друг закон;

3. на клиенти, които внасят смущения в електроенергийната система;

4. на производител/клиент, допуснал присъединяването на трето лице до собствените му електрически уредби без изричното съгласие на оператора;

5. на лица, които са се присъединили към съответната мрежа, без да имат право на това.

Чл. 21. (1) В случай на преустановяване на присъединяването към мрежата представител на оператора на електропреносната/електроразпределителната мрежа отчита използваната до този момент електрическа енергия. Операторът подава отчетените данни на съответния доставчик на електрическа енергия на клиента.

(2) За случаите на чл. 20 операторът на мрежата демонтира средствата за търговско измерване и обезопасява присъединителните съоръжения на обекта.

(3) За случаите на чл. 20 операторът прекратява едностранно договорните взаимоотношения и информира доставчика на електрическа енергия.

Чл. 22. (1) В случаите, когато преустановяването на присъединяването на обект на клиент изисква изграждане на временни обходни връзки в мрежата, всички проектни и строителни работи се изпълняват от оператора и са за сметка на съответния клиент.

(2) При преустановяване на присъединяването на клиента до съответната мрежа операторът има право на достъп до обекта в имота на клиента за демонтиране и изнасяне на цялото свое имущество (присъединителни и измервателни съоръжения и уреди и др.) от обекта на клиента.

Раздел VІ

Контрол

Чл. 23. (1) Комисията осъществява контрол относно спазването на условията и реда за предоставяне на достъп до електропреносната и до електроразпределителните мрежи.

(2) Комисията има право да изисква и да получава от мрежовите оператори информация относно:

1. сключените договори и тяхното изпълнение;

2. друга информация и документи, необходими за изпълнението на функциите є по тези правила.

(3) При констатиране на нарушения по ал. 1 и 2 комисията има право да даде задължителни предписания и да наложи административно наказание по реда на ЗЕ.

Чл. 24. Всички спорове, възникнали във връзка с прилагането на разпоредбите на тези правила, могат да се отнесат за решаване от комисията по реда на ЗЕ.

Раздел VII

Други разпоредби

Чл. 25. Достъпът до електропреносната, съответно до електроразпределителните мрежи, се осъществява в съответствие с разпоредбите на ЗЕ и при спазване на Правилата за търговия с електрическа енергия, Правилата за управление на електроенергийната система, Правилата за управление на електроразпределителните мрежи, Правилата за измерване на количеството електрическа енергия.

Чл. 26. Комисията съгласувано с оператора на съответната мрежа, производителите, клиентите и търговците на електрическа енергия, обществения доставчик, крайните снабдители и доставчиците от последна инстанция организира изготвянето на предложения за изменение и допълнение на тези правила.

Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на тези правила:

1. „Достъп“ или „Право на достъп до мрежата“ е услуга, предоставяна от оператора и позволяваща на клиента/производителя да използва преносната/разпределителната мрежа при условия на сключен договор с оператора и/или след приемане на общите му условия. Правото на достъп се получава за определен обект, присъединен към мрежата, съгласно условията на оператора. Достъпът гарантира на ползвателя получаването на допълнителни и системни услуги, предоставяни от оператора, съгласно Закона за енергетиката.

2. „Мрежови оператор“ е оператор на електроразпределителна или електропреносна мрежа.

3. „Оператор на електроразпределителна мрежа“ е лицензирано дружество, което осъществява разпределение на електрическа енергия по електроразпределителна мрежа и отговаря за функционирането на електроразпределителна мрежа, за нейната поддръжка, развитието є на дадена територия и за взаимовръзките є с други мрежи.

4. „Оператор на електропреносната мрежа“ е лицензирано дружество, което осъществява пренос на електрическа енергия по електропреносната мрежа, централизираното оперативно управление, контрол и координиране на режимите на ЕЕС, съвместната паралелна работа с електроенергийните системи на другите страни от континентална Европа и организира пазара на електрическа енергия във всичките му сегменти, включително и пазара на балансираща енергия.

5. „Доставчик последна инстанция“ е лице, на което е издадена лицензия съгласно Закона за енергетиката и доставя електрическа енергия в случаите, когато основният доставчик по силата на договор за покупко-продажба не е в състояние да продължи да извършва доставка поради обявяване в несъстоятелност, ликвидация, отнемане на лицензия или всякакво друго събитие, довело до временно или трайно преустановяване на доставката на електрическа енергия, както и на крайни клиенти, които не могат да бъдат клиенти на крайния снабдител до избора на друг доставчик.

Преходни и заключителни разпоредби

§ 2. До одобряването на общите условия на договорите, предвидени в ЗЕ, се прилагат условията по действащите към датата на влизане в сила на тези правила общи условия/писмени договори.

§ 3. Тези правила са приети от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране по т. 2 от Протокол № 147 от 14.10.2013 г. на основание чл. 21, ал. 1, т. 13 и чл. 24, ал. 2 от Закона за енергетиката и отменят досегашните Правила за условията и реда за достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи, приети с Решение П-4 от 8.06.2007 г. на ДКЕВР (ДВ, бр. 56 от 2007 г.).

Председател: А. Тонева

8190

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

ЗАПОВЕД № Із-2121 от 23 октомври 2013 г.

На основание чл. 21, т. 11а от Закона за Министерството на вътрешните работи и чл. 151, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за Министерството на вътрешните работи нареждам:

1. Определям числеността на държавните служители с висше образование, на държавните служители със средно образование и на лицата, работещи по трудово правоотношение, както следва:

– държавни служители с висше образование – 17 210 щатни бройки;

– държавни служители със средно образование – 31 015 щатни бройки;

– лица, работещи по трудово правоотношение – 6895 щатни бройки.

2. Отменям Заповед № Із-679 от 2 април 2013 г. (ДВ, бр. 40 от 2013 г.) относно определяне на числеността на държавните служители с висше образование, на държавните служители със средно образование и на лицата, работещи по трудово правоотношение в МВР.

Изпълнението на заповедта възлагам на директора на специализирана административна дирекция „Човешки ресурси“ – МВР.

Заповедта влиза в сила от 15 октомври 2013 г.

Министър: Цв. Йовчев

8234

 

ЗАПОВЕД № Із-2127 от 24 октомври 2013 г.

На основание чл. 21, т. 11а и чл. 170, ал. 7 ЗМВР и чл. 162, ал. 1 ППЗМВР изменям приложение № 1 към Заповед № Із-3097 от 29.12.2010 г. за утвърждаване на Класификатор на длъжностите в МВР (ДВ, бр. 10 от 2011 г.), изменена и допълнена със заповеди № Із-1445 от 2.06.2011 г., № Із-1985 от 1.08.2011 г., № Із-3285 от 23.12.2011 г., № Із-1097 от 31.05.2012 г., № Із-1319 от 27.06.2012 г., № Із-1647 от 14.08.2012 г. и № Із-189 от 31.01.2013 г., както следва:

1. Раздел А „Държавни служители“:

1.1. Подраздел А.1. „Държавни служители с висше образование“:

В т. VІ. Областни дирекции на МВР, областни управления „Пожарна безопасност и защита на населението“, регионални дирекции „Гранична полиция“, специализирани полицейски управления и РУТП (длъжности, за които се изисква първоначална професионална подготовка):

В колона „Длъжностни наименования“ на ред № 13 заменям длъжността „началник на база гранични полицейски кораби – Бургас“ с длъжността „началник на база гранични полицейски кораби – Созопол“.

В колона „Длъжностни наименования“ на ред № 29 заменям длъжността „заместник-началник на база гранични полицейски кораби – Бургас“ с длъжността „заместник-началник на база гранични полицейски кораби – Созопол“.

В колона „Длъжностни наименования“ на ред № 30 заменям длъжността „началник на група кораби БГПК – Бургас“ с длъжността „началник на група кораби БГПК – Созопол“.

Заповедта влиза в сила от 1 ноември 2013 г.

Контрола по изпълнението на заповедта възлагам на директора на специализирана административна дирекция „Човешки ресурси“ – МВР.

Министър: Цв. Йовчев

8235

 

АГЕНЦИЯ ПО ГЕОДЕЗИЯ, КАРТОГРАФИЯ И КАДАСТЪР

ЗАПОВЕД № РД-16-4 от 22 октомври 2013 г.

На основание чл. 35, ал. 1 и 3 от Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР), както и искане до Агенцията по геодезия, картография и кадастър, вх. № 10-19-10 от 23.09.2013 г. от началника на Службата по геодезия, картография и кадастър – Силистра, откривам производство по създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри за землищата на с. Черковна и с. Черник, община Дулово, област Силистра.

1. Правоспособното лице, на което се възлага изработването на кадастралната карта и кадастралните регистри, е „Геодезия – 97“ – ЕООД, вписано в регистъра по чл. 12, т. 8 ЗКИР със Заповед № 1037 от 18.10.2001 г. на изпълнителния директор на Агенцията по кадастъра.

2. Графикът за извършване на дейностите да се обяви в Службата по геодезия, картография и кадастър – Силистра, в общината и в кметствата.

3. В срок 30 дни от обнародването на заповедта в „Държавен вестник“ собствениците са длъжни да означат на свои разноски границите на поземлените имоти, намиращи се на територията на района, в съответствие с актовете за собственост.

Изпълнителен директор: В. Йовев

8259

 

СТОЛИЧНА ОБЩИНА

РЕШЕНИЕ № 92 от 28 февруари 2013 г.

С Решение № 150 по протокол № 85 от 17.03.2011 г. (ДВ, бр. 32 от 2011 г.), т. 28, Столичният общински съвет е одобрил проект за изменение на план за регулация и план за застрояване за кв. 21, м. с. Мировяне. По сигнал от собственик в УПИ XX, XXI, XXII и XXIII от кв. 21, м. с. Мировяне, се установи, че е допусната очевидна фактическа грешка за УПИ XXI-831.

В мотивите на решението, четвърти ред, УПИ XXI погрешно е отреден за имот № 832 вместо за имот № 831.

В диспозитива на посоченото по-горе решение, в т. 1 и 2 е допусната същата грешка. На четвърти и седми ред вместо правилното „УПИ XXI-831“ е изписано грешно „УПИ XXI-832“. Предвид горното е допусната очевидна фактическа грешка в мотивите (четвърти ред) и в диспозитива (четвърти и седми ред) на Решение № 150 от 17.03.2011 г. на СОС.

Съгласно чл. 62, ал. 2 АПК очевидни фактически грешки, допуснати в административния акт, се поправят от органа, който го е издал, и след изтичане на срока за обжалване. С поправката се предвижда УПИ XXI да бъде отреден за имот № 831, а не както грешно е записано за имот № 832.

На основание чл. 62, ал. 2 АПК във връзка с чл. 21, ал. 1, т. 11 и 23 ЗМСМА Столичният общински съвет реши:

Поправя очевидна фактическа грешка в мотивите (четвърти ред) и в диспозитива (четвърти и седми ред) на Решение № 150 от 17.03.2011 г. на СОС, с което е одобрен проект за изменение на план за регулация и план за застрояване за кв. 21, м. с. Мировяне, като вместо „УПИ XXI-832“ се чете „УПИ ХХІ-831“.

Това решение е неразделна част от Решение № 150 от 17.03.2011 г. на СОС.

Решението да се съобщи на заинтересуваните лица по реда на чл. 129, ал. 1 ЗУТ.

Решението може да бъде обжалвано по реда на чл. 215, ал. 4 ЗУТ пред Административния съд – София-град, в 30-дневен срок от съобщаването.

Жалбите се подават в район „Нови Искър“ и се изпращат в Административния съд – София-град, от отдел „Правен“ на Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община.

Председател: Е. Герджиков

8211

 

РЕШЕНИЕ № 406 от 18 юли 2013 г.

В Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община е постъпило заявление вх. № ГР-94-В-26 от 4.03.2010 г. от X.X.X., собственик на поземлени имоти № 610, 622, к.л. № 725, 742, планоснимачен район „Детски град“, идентични с ПИ № 045904, № 043031 по КВС, землище на с. Горубляне, район „Панчарево“, с искане за разрешаване изработването на проект за подробен устройствен план.

Към заявлението са приложени: нотариален акт № 113, том IV, рег. № 4524, дело № 604 от 1.12.2005 г., нотариален акт № 18, том I, рег. № 1019, дело № 17 от 31.01.2008 г., скици на поземлени имоти № 610, 622, к.л. 725, 742, планоснимачен район „Детски град“, идентични с ПИ № 045904, № 043031 по КВС, землище на с. Горубляне, и мотивирано предложение, задание за проектиране на ПУП.

Заявлението с приложените към него доказателства заедно със становищата на отделите на НАГ е разгледано на заседание на ОЕСУТ, като с решение по протокол № ЕС-Г-76 от 27.07.2010 г., т. 54, е прието мотивираното предложение.

Със Заповед № РД-09-50-1363 от 30.07.2010 г. на главния архитект на СО е допуснато изработване на подробен устройствен план – изменение на план за регулация и план за застрояване за поземлени имоти № 610, 622, к.л. 725, 742, планоснимачен район „Детски град“.

Заповедта е изпратена за сведение на кмета на район „Панчарево“ с писмо изх. № ГР-94-В-26 от 30.07.2010 г.

Със заявление вх. № ГР-94-В-26 от 30.07.2010 г. е внесен за одобряване проект за подробен устройствен план – изменение на план за регулация на местност Околовръстен път – Малинова долина, изменение на улица от о.т. 511ж – о.т. 511з – о.т. 511л до о.т. 511п, откриване на задънена улица от о.т. 511л – о.т. 511м до о.т. 511н, и създаване на нови УПИ I-6723.384, 6723.379 за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и паркинг, УПИ II-6723.379 за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и паркинг, нов кв. 1а, местност Околовръстен път – Малинова долина, и план за застрояване за новосъздадени УПИ I-6723.384, 6723.379 за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и паркинг, УПИ II-6723.379 за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и парк, нов кв. 1а, местност Околовръстен път – Малинова долина, с обяснителна записка.

Представени са съгласувани проекти от „Софийска вода“ – АД, с писмо № ТУ-4291 от 13.10.2010 г., „Виваком“ от 12.11.2010 г., становище от 21.02.2012 г. на „ЧЕЗ Разпределение България“ – АД, становище № 2013 от 1.08.2011 г. на „Басейнова дирекция“ – Плевен, както и геодезическо заснемане и експертна оценка на съществуващата дървесна растителност, заверени от дирекция „Зелена система“ – СО, с № 94-Е-СП-15 от 27.04.2010 г.

Изработен е и проект за транспортно-комуникационен план, който е съгласуван с положително становище № ОД 2526 от 12.05.2010 г. на началник-отдел „Пътна полиция“. Проектът е подпечатан с печат „Съгласувано“ от сектор „ОБД“ – СО, на 10.05.2010 г. Същият е съгласуван от Агенция пътна инфраструктура със становище № 53-00-8759 от 17.01.2011 г.

Проектът е съобщен по реда на чл. 128, ал. 3 ЗУТ, като съгласно писма рег. № 6602-296/3 от 15.10.2010 г., рег. № 6602-296/7 от 18.10.2012 г. и рег. № 6602-296/10 от 5.03.2012 г. на главния архитект на район „Панчарево“ в законоустановения срок възражения не са постъпили.

Проектът е съгласуван от отделите на НАГ. Същият е приет от ОЕСУТ по реда на чл. 128, ал. 7 ЗУТ с решение по протокол № ЕС-Г-40 от 22.05.2012 г., т. 17, като е направено служебно предложение проектът да се преработи върху одобрената със Заповед № РД-18-21 от 10.02.2012 г. на изпълнителния директор на АГКК кадастрална карта, както и да се представят скици от СГКК за поземлени имоти с идентификатори 68134.6723.384 и 68134.6723.379.

С решение по протокол № ЕС-Г-30 от 16.04.2013 г., т. 6, на ОЕСУТ е допълнено предходното решение относно наименованието на местността с оглед направеното служебно предложение същото да се коригира от м. Околовръстен път – Малинова долина, в м. Околовръстен път – Детски град, като след изпълнение на служебното предложение проектът да бъде изпратен в СОС за одобряване на основание чл. 21, ал. 7 ЗОС.

Допълнително е представен коригиран проект в съответствие с решенията на ОЕСУТ.

С оглед на горната фактическа обстановка се установява от правна страна следното:

Искането е направено от заинтересовано лице по смисъла на чл. 131, ал. 1 и 2, т. 1 ЗУТ, а именно X.X.X. като собственик на поземлени имоти № 045904 и № 043031 по КВС, землище на с. Горубляне, съгласно нотариален акт № 113, том IV, рег. № 4524, дело № 604 от 1.12.2005 г., и нотариален акт № 18, том I, рег. № 1019, дело № 17 от 31.01.2008 г. Въз основа на същите документи за собственост лицето е вписано като такова в приложените скици от СГКК за поземлен имот с идентификатори 68134.6723.384 и 68134.6723.379.

Спазени са административнопроизводствените правила при издаване на акта – сезиране на административния орган от заинтересовано лице по чл. 131, ал. 2, т. 1 ЗУТ със заявление по образец и приложено мотивирано предложение, допуснато е изработването на проект за ИПР и ПРЗ от компетентния за това орган, внесеният проект е съобщен на всички заинтересовани лица, разгледан е и е приет от ОЕСУТ.

Спазени са материалноправните разпоредби на ЗУЗСО, ЗУТ и актовете по прилагането му.

Планът за регулация е изработен върху действаща кадастрална карта, с което е спазено изискването на чл. 115, ал. 1 и 2 ЗУТ.

Поземлени имоти с идентификатори 68134.6723.384 и 68134.6723.379 се урегулират за първи път, като за същите се създават УПИ I-6723.384, 6723.379 и УПИ II-6723.379 в съответствие с чл. 17, ал. 1 ЗУТ във връзка с чл. 17, ал. 2, т. 3 ЗУТ.

Съгласно визираната разпоредба неурегулирани съседни поземлени имоти могат да се урегулират за създаване на съсобствени УПИ с план за регулация само със съгласието на собствениците им, което безспорно е налице, тъй като собственик и на двата имота, които се сливат и образуват един УПИ, е едно и също лице, изразило съгласието си в този смисъл чрез иницииране на настоящото административно производство.

Имотите се урегулират, като регулационните граници следват имотните граници на имотите по кадастралната карта в зона „Смф 1“. Южната регулационна линия следва границата на устройствена зона „Смф 1“. Частта от имотите, попадаща в зона „Зона на градски паркове и градини“ (Зп), не е предмет на ПР с този проект.

Изменението на плана за регулация се състои в изменение на улична регулация от о.т. 511ж – о.т. 511з – о.т. 511л до о.т. 511п и откриване на задънена улица от о.т. 511л – о.т. 511м до о.т. 511н с цел осигуряване на лице (изход) към улица на новообразуваните УПИ I-6723.384, 6723.379 за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и паркинг, УПИ II-6723.379 за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и паркинг, нов кв. 1а, в съответствие с чл. 14, ал. 3, т. 1 и ал. 4 ЗУТ.

Предвид горното е доказано основанието за одобряване на ИПР по чл. 134, ал. 2 във връзка с ал. 1, т. 1 и чл. 14, ал. 3, т. 1 и ал. 4 ЗУТ относно изменението на уличната регулация.

Улицата се одобрява при спазване изискванията на чл. 81, ал. 1 ЗУТ за ширина, като лицето на УПИ отговаря на размерите по чл. 81, ал. 3 ЗУТ.

Предвиденото с проекта урегулиране на улица е мероприятие от публичен характер съгласно чл. 21, ал. 1 ЗОС, поради което компетентен да одобри проекта за ИПР и ПЗ в случая на основание чл. 21, ал. 7 ЗОС е Столичният общински съвет.

Проектното решение е целесъобразно и отговаря на изискванията на чл. 108, ал. 5 ЗУТ.

По действащия ОУП на СО имотите – предмет на плана, попадат в устройствена зона „Смесена многофункционална зона със занижени параметри“ (Смф1). Предвиденото застрояване за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и паркинг е допустимо в тази устройствена зона съгласно приложението към чл. 3, ал. 2 ЗУЗСО. Показателите на застрояване, отразени в матрицата върху плана, отговарят на предвидените в ОУП на СО.

С горното е спазено изискването на чл. 103, ал. 4 и чл. 104, ал. 1, изр. 2 ЗУТ.

С плана за застрояване се предвижда 3-етажно ниско като характер и свободностоящо като начин застрояване.

Предвид горното с проекта за план за застрояване не се допускат намалени разстояния към съседни имоти и/или сгради, включително през улица.

Проектът е изработен при спазване изискванията на Наредба № 8 от 2001 г. за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

Изпълнени са изискванията в мотивираното предписание за съгласуване на проекта с експлоатационните дружества.

Осъществяването на достъпа до имота и сградата е доказано със съгласувания от компетентните органи проект за организация на движението.

Спазено е изискването на чл. 19, ал. 4 ЗУЗСО, което се установява от представените заснемане и експертна оценка на дървесната растителност, заверена от дирекция „Зелена система“ – СО.

На основание чл. 21, ал. 1, т. 11 ЗМСМА, чл. 21, ал. 7 ЗОС, § 124 ПЗРЗИДЗУТ, чл. 136, ал. 1 във връзка с чл. 134, ал. 2 във връзка с ал. 1, т. 1 и чл. 14, ал. 3, т. 1 и ал. 4, чл. 110, ал. 1, т. 1, чл. 17, ал. 1 във връзка с чл. 17, ал. 2, т. 3, чл. 81, ал. 1 и 3, чл. 103, ал. 4 и чл. 104, ал. 1, изр. 2 ЗУТ, т. 13 от приложението към чл. 3, ал. 2 ЗУЗСО и протоколи на ОЕСУТ № ЕС-Г-40 от 22.05.2012 г., т. 17, и № ЕС-Г-30 от 16.04.2013 г., т. 6, Столичният общински съвет реши:

1. Одобрява проект за изменение на плана за регулация на местност Околовръстен път – Детски град. Изменение на южно локално платно на околовръстен път от о.т. 511ж – о.т. 511л до о.т. 511п. Откриване на задънена улица от о.т. 511л – о.т. 511м до о.т. 511н. Създаване на нов кв. 1а и отреждане на УПИ I-6723.384, 6723.379 за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и паркинг, УПИ II-6723.379 за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и паркинг, нов кв. 1а по кафявите линии, зачертавания и щрихи и зелени цифри, букви и зачертавания съгласно приложения проект.

2. Одобрява проект за план за застрояване за новосъздадени УПИ I-6723.384, 6723.379 за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и паркинг, УПИ II-6723.379 за офиси, складове, магазини, обществено хранене, сервиз и парк, нов кв. 1а, местност Околовръстен път – Детски град, съгласно приложения проект.

Въз основа на одобрения план за застрояване не може да се издава виза за проектиране, да се одобрява (съгласува) инвестиционен проект или да се издава разрешение за строеж с допускане на намалени разстояния към съседни имоти и/или сгради, включително през улица.

Решението да се съобщи на заинтересуваните лица по реда на чл. 129, ал. 1 ЗУТ.

Решението може да бъде обжалвано по реда на чл. 215, ал. 4 ЗУТ пред Административния съд – София-град, в 30-дневен срок от съобщаването.

Жалбите се подават в район „Панчарево“ и се изпращат в Административния съд – София-град, от отдел „Правен“ на Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община.

Председател: Е. Герджиков

8264

 

РЕШЕНИЕ № 499 от 12 септември 2013 г.

В Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община е постъпило заявление вх. № ГР-94-00-70 от 23.04.2012 г. от X.X.X. и X.X.X., собственици на УПИ XII-80, кв.17, м. с. Бистрица, район „Панчарево“, с искане за разрешаване изработването на проект за подробен устройствен план.

Към заявлението са приложени: нотариален акт № 85, том LLLXX, дело № 33285 от 31.10.1997 г., нотариален акт № 86, том LLLXX, дело № 33286 от 31.10.1997 г., скица за поземлен имот с идентификатор 04234.6966.80 по КККР, издадена от СГКК, комбинирана скица за идентичност по чл. 16 ЗКИР и мотивирано предложение за изменение на ПУП.

Заявлението с приложените към него доказателства заедно със становищата на отделите на НАГ са разгледани на заседание на ОЕСУТ, като с решение по протокол № ЕС-Г-42 от 5.06.2012 г., т. 17, е прието мотивираното предложение и е предложено на главния архитект на СО да издаде заповед за допускане на устройствена процедура при задължително спазване на условията на отделите на НАГ.

Със Заповед № РД-09-50-536 от 7.06.2012 г. на главния архитект на СО е допуснато изработване на подробен устройствен план – изменение на план за регулация и застрояване за УПИ XII-80, кв. 17, местност с. Бистрица, при спазване условията на отделите в ДАГ.

Заповедта е изпратена до кмета на район „Панчарево“ за сведение и изпълнение с писмо изх. № ГР-94-00-70 от 8.06.2012 г.

Със заявление вх. № ГР-94-00-70 от 23.07.2012 г. е внесен проект за одобряване на ПУП – изменение на план за регулация и застрояване за УПИ XII-80, XVI-80, II-81, III-75, XV-79, кв. 17, местност с. Бистрица, изменение на улица между о.т. 635 и о.т. 672 за откриване на задънена улица от о.т. 672а до о.т. 672б с обяснителна записка.

Проектът е съобщен по реда на чл. 128, ал. 3 ЗУТ, като съгласно писмо pег. № 6602-99/3 от 12.02.2013 г. на главния архитект на район „Панчарево“ възражения не са постъпили.

Проектът е съгласуван от отделите на НАГ. Същият е приет от ОЕСУТ по реда на чл. 128, ал. 7 ЗУТ с решение по протокол № ЕС-Г-26 от 2.04.2013 г., т. 12, като е предложено да бъде изпратен в СОС за одобряване на основание чл. 21, ал. 7 ЗОС след изпълнение на направеното служебно изпълнение, а именно да се представи контролно заснемане на дървесната растителност съгласно изискванията на чл. 19, ал. 4 ЗУЗСО, заверено от дирекция „Зелена система“ – СО, и доказателства, че съществуващата сграда в УПИ XII, която е потвърдена с плана за застрояване, е законно изграден строеж.

В съответствие на решението на ОЕСУТ със заявление вх. № ГР-94-00-70 от 10.06.2013 г. са внесени експертна оценка и заснемане на дървесната растителност, заверени от дирекция „Зелена система“ – СО, на 28.05.2013 г. и позволителен билет № 263/1971 г., издаден от СНС – отдел „Архитектура и благоустройство“, с. Бистрица.

С оглед на горната фактическа обстановка се установява от правна страна следното:

Производството е по реда на § 124 ПЗРЗИДЗУТ.

Искането е направено от заинтересовани лица по смисъла на чл. 135, ал. 1 във връзка с чл. 131, ал. 1 и ал. 2, т. 1 ЗУТ като собственици на УПИ XII-80, кв. 17, м. с. Бистрица – предмет на изменението, а именно X.X.X. и X.X.X. съгласно нотариален акт № 85, том LLLXX, дело № 33285 от 31.10.1997 г., и нотариален акт № 86, том LLLXX, дело № 33286 от 31.10.1997 г. Въз основа на същите документи за собственост лицата са вписани като такива в приложената скица от СГКК за поземлен имот с идентификатор 04234.6966.80.

Предвид горното е доказано основанието за одобряване на ИПРЗ по чл. 134, ал. 2, т. 6 ЗУТ – съгласие на всички собственици на имоти по чл. 131, ал. 2, т. 1 ЗУТ.

Спазени са административнопроизводствените правила при издаване на акта – сезиране на административния орган от заинтересовано лице по чл. 131, ал. 2, т. 1 ЗУТ със заявление по образец и приложено мотивирано предложение, допуснато е изработването на проект за ИПРЗ от компетентния за това орган, внесеният проект е съобщен на всички заинтересовани лица, разгледан е и е приет от ОЕСУТ.

Спазени са материалноправните разпоредби на ЗУЗСО, ЗУТ и актовете по прилагането му.

С изработения проект за изменение на плана за регулация се изменят границите на УПИ XII-80, което се състои в разделяне на същия по искане на собствениците му, с оглед създаване на два урегулирани поземлени имота, които се отреждат за поземлен имот с идентификатор 04234.6966.80.

Изменението в регулационния план е в съответствие с разпоредбата на чл. 15, ал. 3 ЗУТ.

Съгласно визираната разпоредба границите на урегулираните поземлени имоти могат да се променят с план за регулация само със съгласието на собствениците им, което безспорно е налице, тъй като собственици на урегулирания поземлен имот, чиито граници се променят и се разделя на два нови УПИ, са едни и същи лица, изразили съгласието си в този смисъл чрез иницииране на настоящото административно производство.

Действащият ПУП на УПИ XII-80 – предмет на изменението, е одобрен със Заповед № РД-50-09-357 от 17.06.1986 г., а кадастралната карта за територията е одобрена със Заповед № РД-18-51 от 3.11.2011 г. на изпълнителния директор на АГКК, като в границите му е създаден нов поземлен имот с идентификатор 04234.6966.80.

Одобряването за първи път на кадастрална карта за територията и във връзка с изискването на чл. 115, ал. 1 и 2 ЗУТ ИПР да се изработва върху действаща такава се обосновава на промяна в устройствените условия, при които е изработен действащият ПУП и основание за изменението му по чл. 134, ал. 2 във връзка с ал. 1, т. 1 ЗУТ. Планът за регулация е изработен върху действаща кадастрална карта, с което е спазено изискването на чл. 115, ал. 1 и 2 ЗУТ.

С изменение на ПР за УПИ XII-80 по имотните граници на поземлен имот с идентификатор 04234.6966.80 се изменят и общите му регулационни граници със съседните УПИ II-81, УПИ III-75 и УПИ XV-79. Останалите регулационни граници на тези имоти не се изменят и не се поставят в съответствие с имотните такива, тъй като за тях няма искане от заинтересованите лица, не са представени документи за собственост, нито скици от СГКК и комбинирани скици по ЗКИР.

Изменението на плана за регулация се състои и в изменение на улична регулация от о.т. 635 и о.т. 672 с цел откриване на задънена улица от о.т. 672а до о.т. 672б с оглед осигуряване на лице (изход) към улица на новообразуван УПИ XVI-80 в съответствие с чл. 14, ал. 3, т. 1 и 4 ЗУТ.

Предвид горното е доказано основанието за одобряване на ИПР по чл. 134, ал. 2 във връзка с ал. 1, т. 1 и чл. 14, ал. 3, т. 1 и ал. 4 ЗУТ относно изменението на уличната регулация.

Улицата се одобрява при спазване изискванията на чл. 81, ал. 1 ЗУТ за ширина, като лицето на УПИ отговаря на размерите по чл. 81, ал. 3 ЗУТ.

Предвиденото с проекта урегулиране на улица е мероприятие от публичен характер съгласно чл. 21, ал. 1 ЗОС, поради което компетентен да одобри проекта за ИПРЗ в случая на основание чл. 21, ал. 7 ЗОС е Столичният общински съвет.

Проектното решение е целесъобразно и отговаря на изискванията на чл. 108, ал. 5 ЗУТ.

По действащия ОУП на СО имотът – предмет на плана, попада в устройствена зона „Жилищна зона с преобладаващо малкоетажно застрояване“ (Жм). Предвиденото застрояване на жилищни сгради е допустимо в тази устройствена зона съгласно приложението към чл. 3, ал. 2 ЗУЗСО. Показателите на застрояване, отразени в матрицата върху плана, отговарят на предвидените в ОУП на СО.

С горното е спазено изискването на чл. 103, ал. 4 и чл. 104, ал. 1, изр. 2 ЗУТ.

С плана за застрояване се предвижда двуетажно ниско като характер и свободностоящо като начин застрояване. Планът се одобрява при спазване изискванията на чл. 31, ал. 1 ЗУТ по отношение изискуемите разстояния на жилищни сгради до вътрешните граници на УПИ.

Предвид горното с проекта за план за застрояване не се допускат намалени разстояния към съседни имоти и/или сгради, включително през улица.

Проектът е изработен при спазване изискванията на Наредба № 8 от 2001 г. за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

Спазено е изискването на чл. 19, ал. 4 ЗУЗСО, което се установява от представеното заснемане и експертна оценка на дървесната растителност, заверени от дирекция „Зелена система“ – СО.

На основание чл. 21, ал. 1, т. 11 ЗМСМА, чл. 21, ал. 7 ЗОС, § 124 ПЗРЗИДЗУТ, чл. 136, ал. 1 във връзка с чл. 15, чл. 134, ал. 1, т. 1 и ал. 2, т. 6, чл. 14, ал. 3, т. 1 и ал. 4 и чл. 81, ал. 1 и 3, чл. 31, ал. 1, чл. 103, ал. 4 и чл. 104, ал. 1, изр. 2 ЗУТ, т. 4 от приложението към чл. 3, ал. 2 ЗУЗСО и протокол № ЕС-Г-26 от 2.04.2013 г., т. 12, Столичният общински съвет реши:

1. Одобрява проект за изменение на план за регулация за УПИ XII-80. Изменение на границите на УПИ XII-80, II-81, III-75, XV-79. Изменение на улица между о.т. 635 и о.т. 672 за откриване на задънена улица от о.т. 672а до о.т. 672б. Създаване на нов УПИ XVI-80, кв. 17, местност с. Бистрица, по кафявите и зелените линии, зачертавания и цифри съгласно приложения проект.

2. Одобрява проект за изменение на план за застрояване за нов УПИ XVI-80, кв. 17, местност с. Бистрица, съгласно приложения проект без допускане на намалени разстояния към съседни имоти и/или сгради, включително през улица.

Въз основа на одобрения план за застрояване не може да се издава виза за проектиране, да се одобрява (съгласува) инвестиционен проект или да се издава разрешение за строеж с допускане на намалени разстояния към съседни имоти и/или сгради, включително през улица.

Решението и одобреният проект на подробен устройствен план да се публикуват на интернет страницата на Столична община – Направление „Архитектура и градоустройство“ (sofia-agk.com), на основание чл. 129, ал. 5 ЗУТ.

Решението да се съобщи на заинтересуваните лица по реда на чл. 129, ал. 1 ЗУТ.

Решението може да бъде обжалвано по реда на чл. 215, ал. 4 ЗУТ пред Административния съд – София-град, в 30-дневен срок от съобщаването.

Жалбите се подават в район „Витоша“ и се изпращат в Административния съд – София-град, от отдел „Правен“ на Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община.

Председател: Е. Герджиков

8212

РЕШЕНИЕ № 534 от 26 септември 2013 г.

В Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община е постъпило заявление с вх. № ГР-70-00-816 от 21.12.2009 г. от „К енд К – ЛТД“ – ООД, „Хипо Алпе – Адриа – Лизинг“ – ЕООД, X.X.X., „Меркурий ТД“ – ЕООД, „Нива 07“ – ЕООД, „Тирпарк 2002“ – АД, X.X.X., „Орбит“ – ЕООД, с искане за даване на съгласие за изработване на проект за ПУП за поземлени имоти (ПИ) с № 266011, 226012, 266015, 266118, 266120, 266130, 266131, 105011, 105014, 105016, 105025, 105026, 266002, 105023, 106001, 266023, 266126, 105005, 105023, кадастрални листове Б-2-8-А, Б-2-8-Б, Б-2-8-В, м. Османска могила и Доло, землище Враждебна, район „Панчарево“.

Към заявлението са представени: Заповед № РД-09-50-908 от 3.08.2009 г. на главния архитект на СО за допускане изработването на ПУП за ПИ № 266025, 266026, 266126; скици от ОСЗ – Кремиковци, за имоти с № 105026, 266131, 105011, 266130, 105025, 266120, 266011, 266118, 266012, 105014, 105016, 106001, 266132, 105005, 105009, 105010, 266023, 1050231 103004; актове за собственост за имоти с № 105008, 105007, 105011, 105012, 105013, 105014, 105016, 105017, 105003, 266011, 266012, 266120, 266130, 105025, 266131, 266118, 105022 на името на „К енд К – ЛТД“ – ООД, за имот № 105023 на името на X.X.X. и X.X.X., за имот № 103004 на името на „Бластбор“ – ООД; техническо задание за проектиране на ПРЗ по чл. 16 ЗУТ в писмена и графична част.

Документите и мотивираното предложение са разгледани от отделите при НАГ по специалности и са докладвани пред ОЕСУТ.

С решение по протокол № ЕС-Г-40 от 27.04.2010 г., т. 25, ОЕСУТ приема предложените задание и мотивирано предложение. Предлага на главния архитект на СО да издаде заповед за одобряване на заданието и за допускане на устройствена процедура – изработване на проект за ПРЗ, при спазване на условията на отделите при ДАГ.

Заданието е одобрено със Заповед № РД-09-50-860 от 2.06.2010 г. на главния архитект на СО.

Със Заповед № РД-09-50-909 от 14.06.2010 г. на главния архитект на СО е допуснато изработване на проект за ПРЗ при условията на чл. 16 ЗУТ. Заповедта за допускане е изпратена с писмо изх. № ГР-70-00-816/09 от 15.06.2010 г. за сведение и изпълнение до заявителите и до кмета на район „Кремиковци“.

Със заявление вх. № ГР-70-00-816/09 от 13.08.2010 г. е представен в НАГ проект за ПРЗ по чл. 16 ЗУТ и парцеларен план между о.т. 385 – о.т. 326а. Приложени са: скици от СГКК за поземлени имоти с идентификатори: 68134.6001.118 (номер по предходен план: 266118), 68134.6001.146 (номер по предходен план: 105014), 68134.6001.148 (номер по предходен план: 105016), 68134.6001.143 (номер по предходен план: 105011), 68134.6001.130 (номер по предходен план: 266130), 68134.6001.12 (номер по предходен план: 266012), 68134.6001.11 (номер по предходен план: 266011), 68134.6001.157 (номер по предходен план: 105025), 68134.6001.131 (номер по предходен план: 266131), 68134.6001.158 (номер по предходен план: 105026), 68134.6001.120 (номер по предходен план: 266120); обяснителна записка.

С писмо изх. № ГР-70-00-816/09 от 10.06.2011 г. проектът е изпратен за обявяване в „Държавен вестник“. Съобщението е обнародвано (ДВ, бр. 46 от 2011 г.).

С писмо № 6602-227/1 от 21.07.2011 г. главният архитект на район „Панчарево“ удостоверява, че в законоустановения срок е постъпило едно възражение вх. № 7000-587 от 18.07.2011 г. от „Тирпарк 2002“ – АД, като собственик на поземлен имот с идентификатор 68134.6001.173 (номер по предходен план: 106001) съгласно документ за собственост и скица.

Проектът е докладван пред ОЕСУТ и с решение по протокол № ЕС-Г-88 от 1.11.2011 г., т. 27, е върнат за корекции по уваженото възражение и служебните предложения.

С молба вх. № ГР-70-00-816/2009 от 21.11.2011 г. от „К енд К – ЛТД“ – ООД, са внесени: план-схема за газификация по чл. 108, ал. 2 ЗУТ с обяснителна записка, съгласувана от „Софиягаз“ – ЕАД, с изх. № СГ-Г-1314 от 7.09.2010 г.; проект, съгласуван с „ЧЕЗ Разпределение България“ – АД, от 21.10.2010 г., съгласуван проект за ПРЗ от „БТК“ – АД, Експлоатация, на 30.09.2010 г. към вх. № 1660 от 1.09.2010 г.; декларация от „К енд К – ЛТД“ – ООД, за поемане на задължение от дружеството за обезщетение за негова сметка на собствениците на имоти, попадащи в зона „Ссб“, през които преминават проектираните улици; констативен протокол от комисия, назначена със Заповед № РД-09-01-338 от 26.10.2010 г. на кмета на СО в частта му относно Отводнителен канал – О-6; коригирани проекти със зелен и кафяв цвят за регулацията и със зелен и черен цвят за застрояването.

Допълнително е приложен протокол от 8.08.2011 г., утвърден от министъра на културата.

Коригираният проект е докладван отново пред ОЕСУТ и с решение по протокол № ЕС-Г-93 от 22.11.2011 г., т. 37, е приет без квартали 19, 35 и 36 в обхвата на детелината и са дадени служебни предложения. Проектът е получен срещу подпис от упълномощено лице на 22.11.2011 г.

С молба вх. № ГР-70-00-816 от 23.11.2011 г. са представени доказателства за законност на съществуващите сгради, предвидени за запазване в ПЗ – копие от кадастрална карта за поземлен имот с идентификатор 68134.6001.173 (номер по предходен план: 106001), нотариален акт № 5, том IV, рег. № 6151, дело № 516 от 18.07.2001 г. за поземлен имот № 106001 със застроените в него сгради, акт за частна държавна собственост № 01134 от 17.02.1998 г.

С молба вх. № ГР-70-00-816 от 1.12.2011 г. са внесени коригирани проекти. Приложени са: приложение № 1 към проекта – таблица с коефициентите на редукция на имотите; експертно становище по чл. 19, ал. 4 ЗУЗСО с обяснителна записка и дендрологично заснемане, заверено от дирекция „Зелена система“ при СО на 21.10.2010 г. към писмо № 7000-СП-1064 от 7.10.2010 г.; план-схема водоснабдяване и план-схема канализация с обяснителна записка и изходни данни от „Софийска вода“ – АД, от 01.2010 г.; план-схема за вертикално планиране с обяснителна записка; ПТКП – геометрично решение – част 1 и 2, за проектния обхват с обяснителна записка, геометрично решение – част 2, съгласувано на 11.11.2010 г. за съответствие с идейния проект на Северна скоростна тангента; организация на движението – част 1, I етап, част 1, част 2 и I етап, част 2, надлъжен профил на улица 1, улица 2, улица 3, улица 4, надлъжен профил на Източно локално платно на СОП, надлъжен профил на Южно локално платно на А2, характерни напречни профили, положително становище рег. № ОД 806 от 2.03.2011 г. на отдел „Пътна полиция“ при СДВР; протокол № 07 от 15.02.2011 г. на ПК по „ТОБД“ при СО; становище на Агенция „Пътна инфраструктура“ – МРРБ, с изх. № 53-00-10537 от 12.04.2011 г. с указания за следващ етап на проектиране и с изх. № 94-00-2230 от 17.08.2011 г. до главния архитект на СО относно изграждането на кръгово кръстовище и пътна връзка под АМ „Хемус“.

С писмо изх. № ГР-70-00-816/09 от 2.12.2011 г. проектът е изпратен до район „Панчарево“ за извършване на обществено обсъждане по реда на чл. 128, ал. 5 във връзка с чл. 121, ал. 1 ЗУТ.

Проектът е върнат с писмо № 6602-227/4 от 22.02.2012 г. на район „Панчарево“ след проведено обществено обсъждане на основание чл. 121, ал. 1 ЗУТ и Заповед № РД-09-10 от 13.01.2012 г. на кмета на района. Съгласно приложения към писмото на района протокол от 20.01.2012 г. и доклад от 16.01.2012 г. от проведеното обществено обсъждане няма постъпили възражения и препоръки по проекта.

Проектът е докладван пред ОЕСУТ и е приет с корекции с решение по протокол № ЕС-Г-15 от 28.02.2012 г., т. 4. Чертежите са получени срещу подпис на 29.02.2012 г.

След корекции са представени отново в НАГ с писмо вх. № ГР-70-00-816/09 от 6.03.2012 г. Корекциите са нанесени с виолетов цвят върху всички чертежи. След проверка в служебен порядък чертежите са върнати срещу подпис на 15.03.2012 г. за прецизиране на корекциите и са представени отново в НАГ с писмо от 28.03.2012 г.

С молба вх. № ГР-70-00-816 от 29.02.2012 г. е внесен доклад за определяне на пазарната стойност на имотите в обхвата по чл. 16 ЗУТ.

С протокол № ЕС-О-009 от 20.09.2012 г. на ОЕСУТ са приети представените пазарни оценки за поземлените имоти преди и след урегулирането им и се приема за доказано спазване изискването на чл. 16, ал. 4, изр. 3 от ЗУТ.

Със заявление вх. № ГР-70-00-816 от 5.03.2013 г. е представено писмо изх. № 26-00-7357 от 22.02.2013 г. на директора на РИОСВ – София, с Решение № СО-12-ЕО от 2013 г., че не е необходимо извършване на екологична оценка на ПРЗ на разглежданата местност.

Служебно са приложени писма № 08-00-1039 от 9.10.2012 г. на А „ПИ“ и № 0408-81 от 27.07.2012 г. на МРРБ с копие на парцеларен план, одобрен с влязла в сила Заповед № РД-02-14-1417 от 31.05.2012 г. на зам.-министъра на МРРБ.

Допълнително са представени скици от СГКК за поземлени имоти с идентификатори: 68134.6001.195 (номер по предходен план: 105033) на името на „Диана“ – ООД; 68134.6001.193 (номер по предходен план: 000146) на името на „Шел България“ – АД; 68134.6001.132 (номер по предходен план: 266132), 68134.6001.129 (номер по предходен план: 266129) и 68134.6001.111 (номер по предходен план: 266111) на името на X.X., X.X., X.X., X.X. и X.X.; 68134.6001.126 (номер по предходен план: 266126), 68134.6001.25 (номер по предходен план: 266025) и 68134.6001.26 (номер по предходен план: 266026) на името на „Орбит“ – ЕООД.

При горната фактическа обстановка се установява от правна страна следното:

Производството е по реда на § 124 ПЗРЗИДЗУТ.

Заявлението за разрешаване изработването на ПУП е направено от заинтересовани лица по смисъла на чл. 131, ал. 1 и ал. 2, т. 1 ЗУТ като собственици на част от поземлените имоти – предмет на плана, с което е спазена разпоредбата на чл. 124, ал. 3 ЗУТ.

Имотите – предмет на плана, с идентификатори по Таблица с редукция на имотите: 68134.6001.11, 12, 158, 157, 118, 143, 148, 120, 15, 131, 146, 130, 173, 1, 2, 3, 4, 5, 13, 14, 9, 124, 10, 195 (обединяващ 31, 32, 34), 193, 55, 137, 153, 141, 142, 147, 161, 164, 162, 170, 169, 111, 132, 129, 46, 47, 48, 41, 42, 43, 126, 25, 26, 23, 128, 194, попадат в неурегулирана територия.

Планът за регулация е изработен върху влязла в сила кадастрална карта, одобрена със Заповед № РД-18-75 от 20.12.2010 г. на изпълнителния директор на АГКК.

С горното е спазена разпоредбата на чл. 16, ал. 2 във връзка с чл. 115, ал. 1 и 2 ЗУТ.

За всеки от имотите в обхвата на плана е определен урегулиран поземлен имот, съобразен с положението му в местността, но не и с точните му кадастрални граници.

В границите на нов кв. 37 са обособени: УПИ I-1 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, II-2 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, III-3, IV-15 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, V-14 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, VI-13 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, VII – „За техническа инфраструктура и озеленяване“, VIII-10 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, IХ-9 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, X-5 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, ХI-124 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, ХII-14 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, ХIII-13 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, ХХII-4 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, ХХIII-5 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“.

В границите на нов кв. 38 са обособени: УПИ I-195, II-193 – „За транспортна инфраструктура“, III-55 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, IV-137, V-141 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, VI-142 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, VII-147 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, VIII-11, 12, 158, 157, 118, 143, 148 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, IX – „За пречиствателна станция и трафопост“, Х – „За техническа инфраструктура и озеленяване“, XI-153 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“.

В границите на нов кв. 39 са обособени: УПИ I-161 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, II-164 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, III-162, IV-170, V-169, VI – „За пречиствателна станция и ТП“, VII-173 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, Х – „За техническа инфраструктура и озеленяване“.

В границите на нов кв. 40 са обособени: УПИ I – „За озеленяване“, II-126, 25, 26, III-128, IV-23 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“.

В границите на нов кв. 41 са обособени: УПИ I-131, 146, 130 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, II – „За техническа инфраструктура и озеленяване“, III-194 – „За ТП и озеленяване“, IV-120 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, V – „За техническа инфраструктура и озеленяване“, VI-111, 132, 129 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, VII – „За озеленяване“.

В границите на нов кв. 42 са обособени: УПИ I-41 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, II-48 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, III-47 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, IV-46 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, V-43 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“, VI-42 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“.

Образуването на УПИ за повече от един имот е допустимо в хипотезата, че собственик на имотите е едно и също лице и то е изявило съгласие за това. С този проект за ПРЗ са образувани УПИ VIII-11, 12, 158, 157, 118, 143, 148 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“ от кв. 38, като имотите са собственост на заявителя „К енд К – ЛТД“ – ООД; УПИ II-126, 25, 26 от кв. 40, като имотите са собственост на заявителя „Орбит“ – ЕООД; УПИ I-131, 146, 130 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“ от кв. 41, като имотите са собственост на заявителя „К енд К – ЛТД“ – ООД.

Образуването на УПИ VI-111, 132, 129 – „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“ от кв. 41 е наложено от обстоятелството, че минимална част от имоти 68134.6001.111 и 68134.6001.129 попадат в зона за застрояване „Смф“, а останалата част попада в зона „Тзв“.

Образуването на два УПИ от един имот, а именно УПИ VI и XIII за имот 68134.6001.13, УПИ V и XII за имот 68134.6001.14 и УПИ IV и X за имот 68134.6001.15 от кв. 37 се налага с оглед на обстоятелството, че имотите са с голяма площ и се пресичат от новопредвидена улица от о.т. 382 – о.т. 383 – о.т. 384.

Имотите – предмет на плана, попадат в следните устройствени зони: „Смесена многофункционална зона за околоградския район“ (Смф), „Смесена многофункционална зона за околоградския район със специални изисквания“ (Смф), „Терени за транспортна инфраструктура“ (Тти), „Терени за озеленяване на улици, реки, дерета, открити канали и сервитути“ (Тзв), „Земеделска зона“ (Ссб).

Конкретното предназначение на УПИ е допустимо в устройствените зони, в които са образувани, с което е спазено изискването на чл. 103, ал. 4 и чл. 104, ал. 1, изр. 2 от ЗУТ.

Спазено е правилото на чл. 16, ал. 4, изр. 2 от ЗУТ, че когато имотът попада в различни устройствени зони, новообразуваният УПИ се предоставя в зоната, в която имотът е имал преобладаващо местоположение.

Изготвени са и са приети с протокол № ЕС-О-009 от 20.09.2012 г. на ОЕСУТ пазарни оценки за поземлените имоти преди и след урегулирането им и е прието за доказано спазване изискването на чл. 16, ал. 4, изр. 3 от ЗУТ, а именно, че урегулираните поземлени имоти са с пазарна стойност не по-малка от пазарната стойност на имотите преди урегулирането им.

С ПРЗ са определени необходимите площи за изграждане на озеленени площи, обединени в зелена система, и на общите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура с предвиждане на УПИ: „За техническа инфраструктура и озеленяване“, „За транспортна инфраструктура“, „За пречиствателна станция и трафопост“, „За озеленяване“, „За ТП и озеленяване“. В обхвата на мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура влиза и проектираната улична мрежа на основание чл. 64, ал. 1, т. 1 и чл. 70, ал. 1 от ЗУТ.

През територията преминават отводнителен канал в зона „Тзв“ и електропровод 110 kV, които са отчетени и интегрирани в проекта.

С горното е спазено изискването на чл. 16, ал. 1, изр. 1 от ЗУТ.

За осъществяване на горните предвиждания с влизане в сила на плана собствениците на недвижими имоти прехвърлят в полза на общината процентна част от площта на имотите си, определена с плана, но не повече от 25 на сто.

Процентът редукция, определен с плана, е под 9 %. В чл. 16, ал. 1, изр. 2 от ЗУТ не се съдържа задължение процентът на редукция да е еднакъв за всички имоти, а само да не надвишава 25 %, което изискване е спазено.

Лицето (изход) към улица за всеки от новообразуваните урегулирани поземлени имоти се осигурява по новопредвидената улична регулация.

Зоните за транспортна инфраструктура – „Тти“ и ПТКП за територията, са съгласувани с проекта за Ботевградско шосе, Околовръстен път и Северна скоростна тангента – Етап краен. Предвидени са две входно-изходни точки към Ботевградско шосе и Околовръстен път. Проектът е обвързан с одобрени: ПУП – парцеларен план за обект: „Кръгово движение и пътна връзка под АМ „Хемус“ при км 0+832“, ПУП – парцеларен план за обект: „Северна скоростна тангента от отклонението на АМ „Калотина – София“ със Софийския околовръстен път км 0+000 до км 16+400 и ПУП – парцеларен план за обект: „АМ „Хемус“ СОП – пътен възел „Яна“ от км 0+000 до км 8+460“.

Одобряването на ПРЗ и синхронизирането и обвързването на уличната мрежа налага изменение на ПУП – парцеларен план за обект: „АМ „Хемус“ СОП – пътен възел „Яна“ от км 0+000 до км 8+460“ от о.т. 362 до о.т. 365. Основание за изменението е чл. 134, ал. 1, т. 1 и 2 във връзка с ал. 2 ЗУТ.

Комуникационно-транспортната схема на ПУП – ПРЗ по чл. 16 ЗУТ съдържа участък, който преминава през Земеделска зона (Ссб) – извън границите на урбанизираната територия по смисъла на чл. 7, ал. 1 ЗУТ. Прокарването на елементи на техническата инфраструктура през нея изисква изработване на парцеларен план по чл. 110, ал. 1, т. 5 ЗУТ.

Целта на изработения парцеларен план, пряко свързан с предвижданията на проекта за ПРЗ по чл. 16 ЗУТ, е да свърже проектни осови точки 385, 326а и 326 и да определи площите за промяна предназначението, в т.ч. отчуждаемата площ на имоти с идентификатори 68134.6001.40, 68134.6001.46, 68134.6001.128, през които преминава. Новопроектираната обслужваща улица е с широчина 10 м и дължина 180 м.

С прокарване на новопроектираната улична регулация е спазено изискването на чл. 14, ал. 3, т. 1 и ал. 4 ЗУТ.

С плана за застрояване е предвидено изграждане на свободностоящи сгради с нежилищно предназначение в УПИ, отредени „За търговия, складове, административно обслужване и КОО“ при макс. КК=15 м. Предвидените жилищни сгради също са свободностоящи при макс. КК=15 м.

С плана за застрояване са потвърдени сградите, които са законно изградени по аргумент за по-силното основание на чл. 125, ал. 5 ЗУТ.

В ПЗ са отразени одобрените с предходни заповеди планове за застрояване: заповеди с № РД-09-50-909 от 12.09.2005 г. за ПЗ в УПИ IV-137 от кв. 38, № РД-09-50-1518 от 26.11.2007 г. за ПЗ в УПИ III-128 от кв. 40, № РД-09-50-1341 от 19.10.2007 г. за ПЗ в УПИ II-126, 25, 26 от кв. 40 и № РД-50-033 от 30.03.2001 г. за ПЗ в УПИ III-3 от кв. 37.

Застрояването се одобрява при спазване изискванията за разстояния по чл. 35, ал. 2 ЗУТ относно нежилищното застрояване.

По отношение на разстоянията между предвиденото жилищно и нежилищно застрояване се спазват нормите по чл. 35, ал. 1 във връзка с чл. 31, ал. 2 и чл. 32 ЗУТ.

Предвидено е изграждането на две пречиствателни станции, като са нанесени сервитутите им. Отразен е сервитутът на електропровод високо напрежение.

Предвидено е изграждане на трансформаторни постове при спазване изискването по чл. 91, ал. 1 ЗУТ.

Предвид горното с проекта за план за застрояване не се допускат намалени разстояния към съседни имоти и/или сгради, включително през улица.

За обслужване на предвиденото застрояване е предвидено изграждане на необходимата техническа инфраструктура, като в съответствие с изискването по чл. 108, ал. 2 ЗУТ са представени следните план-схеми: за вертикално планиране, газификация, канализация, водоснабдяване, електрификация и подробен транспортно-комуникационен план.

В производството по одобряване на ПРЗ и ПП са спазени административнопроизводствените правила – сезиране на административния орган от заинтересовани лица по чл. 124, ал. 3 във връзка с чл. 131, ал. 2, т. 1 ЗУТ със заявление по образец, допуснато е изработването на проект за ПУП – ПРЗ по чл. 16 ЗУТ от компетентния за това орган, проектът е съобщен по реда на чл. 128, ал. 2 ЗУТ на заинтересованите лица, проведено е обществено обсъждане на основание чл. 128, ал. 5 във връзка с чл. 121, ал. 1 ЗУТ, прието е решение на комисията по чл. 210 ЗУТ, проектът е разгледан и е приет от ОЕСУТ.

Изпълнени са изискванията на чл. 19, ал. 4 ЗУЗСО и чл. 125, ал. 7 ЗУТ.

Спазени са материалноправните разпоредби на ЗУЗСО, ЗУТ и актовете по прилагането му.

Проектното решение е целесъобразно и отговаря на изискванията на чл. 108, ал. 2 ЗУТ.

С парцеларния план по отношение на уличната регулация се предвижда отчуждаване на имоти – частна собственост, поради което и на основание чл. 21, ал. 7 във връзка с ал. 1 ЗОС компетентен да одобри ПУП е Столичният общински съвет.

Компетентността на СОС по отношение одобряването на ПРЗ по чл. 16 ЗУТ произтича от териториалния обхват на същия – над три квартала по чл. 129, ал. 1 ЗУТ.

На основание чл. 21, ал. 1, т. 11 ЗМСМА, чл. 21, ал. 1 и 7 ЗОС, чл. 129, ал. 1, чл. 110, ал. 1, т. 1 и 5, чл. 108, ал. 2, чл. 16, ал. 1, 2, 3 и 4, чл. 134, ал. 1, т. 1 и 2 във връзка с ал. 2, чл. 26, ал. 1, чл. 35, ал. 1 във връзка с чл. 31, ал. 2 и чл. 32, чл. 35, ал. 2, чл. 91, ал. 1 и чл. 125, ал. 5 и 7 ЗУТ, § 124 ПЗРЗИДЗУТ, чл. 19, ал. 4 ЗУЗСО, устройствени категории т. 14 (Смф2), т. 25 (Тти), т. 34 (Тзв), т. 44 (Ссб), Смф2* от приложението към чл. 3, ал. 2 ЗУЗСО и протоколи на ОЕСУТ № ЕС-Г-88 от 1.11.2011 г., т. 27, № ЕС-Г– 93 от 22.11.2011 г., т. 37, и № ЕС-Г-15 от 28.02.2012 г., т. 4, Столичният общински съвет реши:

1. Одобрява проект за план за регулация на м. Голямата локва – Търговски парк II на поземлени имоти в м. Доло и м. Османска могила от КККР в граници: източен локал на Околовръстен път от о.т. 330 – о.т. 329 – о.т. 328 – о.т. 326 – о.т. 380, северозападна и северна граница на УПИ XIV – „За техническа инфраструктура и озеленяване“ от кв. 37, Южен локал на бул. Ботевградско шосе от о.т. 363 – о.т. 364 до о.т. 365, северна граница на УПИ III-55, УПИ VIII-11, 12, 158, 157, 118 и УПИ IV-137 от кв. 38, северна граница на УПИ I-161 и УПИ II-164 от кв. 39, източна граница на УПИ II-164, източна граница на УПИ IV-170 и Х – „За техническа инфраструктура и озеленяване“, и източна, северна, източна и южна граница на УПИ VII-173 от кв. 39, източна граница на УПИ I-131, 146, 130, УПИ II – „За техническа инфраструктура и озеленяване“, УПИ IV-120, УПИ V – „За техническа инфраструктура и озеленяване“, VI-111, 129, 132, източна, западна и южна граница на УПИ VII – „За озеленяване“ от кв. 41, задънена улица от о.т. 390 до о.т. 385, улица от о.т. 385 – о.т. 373 – о.т. 372 – о.т. 382, източна и южна граница на УПИ IV-23, източна, северна и източна граница на УПИ II-126, 25, 26 и източна граница на УПИ III-128 от кв. 40, източна граница на УПИ IV-46 от кв. 42, южна граница на УПИ IV-46, УПИ III-47, УПИ II-48 и УПИ V-43 от кв. 42. Откриване на южен локал на бул. Ботевградско шосе от о.т. 313 – о.т. 312 – о.т. 362 – о.т. 363 – о.т. 364 до о.т. 365 по червените и сините линии, цифри и текст и с корекциите с кафяв и зелен цвят съгласно приложения проект.

2. Одобрява проект за план за застрояване на м. Голямата локва – Търговски парк II на поземлени имоти в м. Доло и м. Османска могила от КККР, част 1, квартали: 37, 40 и 42, и част 2, квартали: 38, 39 и 41, с корекциите със зелен, черен и виолетов цвят съгласно приложения проект и без допускане на намалени разстояния към съседни имоти и/или сгради, включително през улица.

3. Одобрява проект за парцеларен план за поземлени имоти с идентификатори 68134.6001.40, 68134.6001.46 и 68134.6001.128 (участък между о.т. 385 и о.т. 326а) по червените линии съгласно приложения проект.

4. Одобрява проект за изменение на подробен устройствен план – изменение на парцеларен план за обект: „АМ „Хемус“ СОП – Пътен възел „Яна“ от км 0+000 до км 8+460“ от о.т. 362 до о.т. 365 по зачертаванията с кафяв цвят съгласно приложения проект.

5. Одобрява проект за план-схеми на инженерната инфраструктура в обхвата на проекта за план за регулация и застрояване на м. Голямата локва – Търговски парк II на поземлени имоти в м. Доло и м. Османска могила от КККР, части 1 и 2.

Въз основа на одобрения план за застрояване не може да се издава виза за проектиране, да се одобрява или съгласува инвестиционен проект и да се издава разрешение за строеж с допускане на намалени разстояния към съседни имоти и/или сгради, включително през улица.

Разрешенията за строеж се издават след провеждане на процедури по ЗОЗЗ.

На основание чл. 16, ал. 5, изр. 1 и 2 от ЗУТ собствениците на поземлени имоти в обхвата на ПРЗ по чл. 16 ЗУТ придобиват собствеността върху новообразуваните с плана урегулирани поземлени имоти, а общината придобива собствеността върху отстъпените є части по ал. 1 от датата на влизане в сила на плана. За придобиването на собствеността на всеки отделен урегулиран поземлен имот кметът на общината или упълномощено от него лице издава заповед с точно индивидуализиране на имота.

Решението и одобреният проект на подробен устройствен план да се публикуват на интернет страницата на Столична община – Направление „Архитектура и градоустройство“ (sofia-agk.com) на основание чл. 129, ал. 5 ЗУТ.

Решението да се съобщи на заинтересуваните лица по реда на чл. 129, ал. 1 ЗУТ.

Решението може да бъде обжалвано по реда на чл. 215, ал. 4 ЗУТ пред Административния съд – София-град, в 30-дневен срок от съобщаването.

Жалбите се подават в район „Панчарево“ и се изпращат до Административния съд – София-град, от отдел „Правен“ на Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столичната община.

Председател: Е. Герджиков

8170

 

РЕШЕНИЕ № 537 от 26 септември 2013 г.

В Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столичната община е постъпило заявление вх. № ГР-94-М-162 от 14.10.2008 г. от X.X.X., собственик на поземлен имот пл. № 582, к.л. Г-11-5-А, планоснимачен район с. Панчарево, с искане за даване на съгласие за изработване на проект за ПУП – план за застрояване.

Към заявлението са приложени: нотариален акт № 9, том ІІІ, pег. № 4467, дело № 385 от 3.10.2005 г., скица на поземлен имот пл. № 582, издадена от дирекция „Софийски кадастър“ при СО, и мотивирано предложение за ПЗ.

Заявлението с приложените към него доказателства е разгледано заедно със становищата на отделите на НАГ, като е издадено разрешение № ГР-94-М-162 от 14.10.2008 г. от главния архитект на София, с което е допуснато изработването на подробен устройствен план – план за застрояване.

Със заявление вх. № ГР-94-М-162 от 9.03.2010 г. е внесен за одобряване проект за подробен устройствен план – план за застрояване за поземлен имот с пл. № 582, к.л. Г-11-5-А, планоснимачен район с. Панчарево, с обяснителна записка.

Проектът е съобщен по реда на чл. 128, ал. 3 ЗУТ, като съгласно писмо pег. № 6602-36/4 от 13.04.2011 г. на главния архитект на район „Панчарево“ в законоустановения срок възражения не са постъпили.

Проектът е разгледан на заседание на ОЕСУТ с протокол № ЕС-Г-88 от 1.11.2011 г., т. 25, и е направено служебно предложение същият да се преработи като изменение на план за регулация и план за застрояване, като се съгласува с „ЧЕЗ Разпределение България“ – АД, и „Софийска вода“ – АД, и се изпълнят изискванията на чл. 19, ал. 4 ЗУЗСО, като е взето решение след корекции и изпълнение на служебните предложения да се обяви по реда на чл. 128, ал. 10 ЗУТ.

Допълнително е внесен преработен проект в съответствие с решението на ОЕСУТ.

Със заявление вх. № ГР-94-М-162 от 3.11.2011 г. са представени съгласувани проекти от „ЧЕЗ Разпределение България“ – АД, на 7.10.2011 г. и „Софийска вода“ – АД, с писмо № ТУ-3992 от 26.09.2011 г., както и заснемане и експертна оценка на съществуващата дървесна растителност, заверени от дирекция „Зелена система“ – СО, на 14.05.2011 г.

На основание чл. 128, ал. 10 ЗУТ проектът е съобщен на заинтересованите лица, като съгласно писма pег. № 6602-36/4 от 13.04.2011 г. и pег. № 6602-36/15 от 30.05.2013 г. на главния архитект на район „Панчарево“ в законоустановения срок не са постъпили възражения, предложения и искания.

Със заявление вх. № ГР-94-М-162 от 15.04.2013 г. допълнително е внесен преработен върху влязлата в сила кадастрална карта за територията проект, скица от СГКК за поземлен имот с идентификатор 55419.6704.582 и комбинирана скица за идентичност по чл. 16 ЗКИР.

Проектът е съгласуван от отделите на НАГ. Същият е приет от ОЕСУТ по реда на чл. 128, ал. 7 ЗУТ с решение по протокол № ЕС-Г-29 от 17.04.2012 г., т. 6, като е предложено да бъде изпратен в СОС за одобряване на основание чл. 21, ал. 7 ЗОС.

С оглед на горната фактическа обстановка се установява от правна страна следното:

Производството е по реда на § 124 ПЗРЗИДЗУТ.

Искането е направено от заинтересовано лице по смисъла на чл. 131, ал. 1 и ал.2, т. 1 ЗУТ, а именно X.X.X. като собственик на поземлен имот пл. № 582 съгласно нотариален акт № 9, том ІІІ, pег. № 4467, дело № 385 от 3.10.2005 г. Въз основа на същия документ за собственост лицето е вписано като такова в приложената скица от СГКК за поземлен имот с идентификатор 55419.6704.582.

Спазени са административнопроизводствените правила при издаване на акта – сезиране на административния орган от заинтересовано лице по чл. 131, ал. 2, т. 1 ЗУТ със заявление по образец и приложено мотивирано предложение, допуснато е изработването на проект за ИПР и ПЗ от компетентния за това орган, внесеният проект е съобщен на всички заинтересовани лица, разгледан е и е приет от ОЕСУТ.

Спазени са материалноправните разпоредби на ЗУЗСО, ЗУТ и актовете по прилагането му.

Планът за регулация е изработен върху действаща кадастрална карта, с което е спазено изискването на чл. 115, ал. 1 и 2 ЗУТ. Имотът се урегулира за първи път и регулационните граници следват имотните такива, с изключение на частта, която попада в новопредвидената улица, като за същия се образува УПИ ІІІ в съответствие с чл. 17, ал. 1 ЗУТ.

Изменението на плана за регулация се състои в изменение на улична регулация между о.т. 94 до о.т. 96 и от о.т. 22 до о.т. 94 и изменение на границите на УПИ I – за обществени нужди и озеленяване, от кв. 22, което се налага за урегулиране на поземлен имот с идентификатор 55419.6704.582 по имотните му граници, в съответствие с общия принцип, залегнал в чл. 17, ал. 1 ЗУТ имотите да се урегулират по имотните им граници и с оглед осигуряване на лице (изход) към улица на новообразувания УПИ, в съответствие с чл. 14, ал. 3, т. 1 и ал. 4 ЗУТ, с което се засягат имоти – частна собственост.

Предвид горното е доказано основанието за одобряване на ИПР по чл. 134, ал. 2 във връзка с ал. 1, т. 1 и чл. 14, ал. 3, т. 1 и ал. 4 ЗУТ относно изменението на уличната регулация.

Предвиденото с проекта урегулиране на улица е мероприятие от публичен характер съгласно чл. 21, ал. 1 ЗОС, поради което компетентен да одобри проекта за ИПР и ПЗ в случая на основание чл. 21, ал. 7 ЗОС е Столичният общински съвет. Проектното решение е целесъобразно и отговаря на изискванията на чл. 108, ал. 5 ЗУТ.

Новообразуваният УПИ ще позволи на собственика му да го използва съгласно инвестиционните си намерения в съответствие с предвижданията на зоната по ОУП на СО.

По действащия ОУП на СО имотът – предмет на плана, попада в устройствена зона „Вилна зона“ (Жв). Предвиденото застрояване на жилищна сграда е допустимо в тази устройствена зона съгласно приложението към чл. 3, ал. 2 ЗУЗСО. Показателите на застрояване, отразени в матрицата върху плана, отговарят на предвидените в ОУП на СО.

С горното е спазено изискването на чл. 103, ал. 4 и чл. 104, ал. 1, изр. 2 от ЗУТ.

С плана за застрояване се предвижда 2-етажно ниско като характер и свободностоящо като начин застрояване. Планът се одобрява при спазване изискванията на чл. 34 ЗУТ по отношение изискуемите разстояния на жилищни сгради до вътрешните граници на УПИ във вилните зони.

Предвид горното с проекта за план за застрояване не се допускат намалени разстояния към съседни имоти и/или сгради, включително през улица.

Проектът е изработен при спазване изискванията на Наредба № 8 от 2001 г. за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

Изпълнени са изискванията в мотивираното предписание за съгласуване на проекта с „ЧЕЗ Разпределение България“ – АД, и „Софийска вода“ – АД.

Спазено е изискването на чл. 19, ал. 4 ЗУЗСО, което се установява от представеното заснемане и експертна оценка на дървесната растителност, заверена от Дирекция „Зелена система“ – СО.

На основание чл. 21, ал. 1, т. 11 ЗМСМА, чл. 21, ал. 7 ЗОС, § 124 ПЗРЗИДЗУТ, чл. 136, ал. 1 във връзка чл. 134, ал. 2 и ал. 1, т. 1, чл. 14, ал. 3, т. 1 и ал. 4, чл. 110, ал. 1, т. 3, чл. 17, ал. 1, чл. 34, чл. 103, ал. 4 и чл. 104, ал. 1, изр. 2 от ЗУТ, т. 8 от приложението към чл. 3, ал. 2 ЗУЗСО и протоколи на ОЕСУТ № ЕС-Г-88 от 1.11.2011 г., т. 25, и № ЕС-Г-29 от 17.04.2012 г., т. 6, Столичният общински съвет реши:

Одобрява проект за:

1. Изменение на плана за регулация за кв. 23а, местност В.з. Градището. Изменение на улица от о.т. 94 до о.т. 96 и от о.т. 22 до о.т. 94. Заличаване на улица от о.т. 22 до о.т. 96. Създаване на нов УПИ ІІІ-582, кв. 23а, изменение на границите на УПИ I – за обществени нужди и озеленяване, кв. 22, местност В.з. Градището, по кафявите и зелените линии, цифри, текст, зачертавания и щрихи съгласно приложения проект.

2. План за застрояване на новосъздаден УПИ III-582, кв. 23а, местност В.з. Градището, съгласно приложения проект.

Въз основа на одобрения план за застрояване не може да се издава виза за проектиране, да се одобрява (съгласува) инвестиционен проект или да се издава разрешение за строеж с допускане на намалени разстояния към съседни имоти и/или сгради, включително през улица.

Решението и одобреният проект на подробен устройствен план да се публикуват на интернет страницата на Столичната община – Направление „Архитектура и градоустройство“ (sofia-agk.com), на основание чл. 129, ал. 5 ЗУТ.

Решението да се съобщи на заинтересуваните лица по реда на чл. 129, ал. 1 ЗУТ.

Решението може да бъде обжалвано по реда на чл. 215, ал. 4 ЗУТ пред Административния съд – София-град, в 30-дневен срок от съобщаването.

Жалбите се подават в район „Панчарево“ и се изпращат в Административния съд – София-град, от отдел „Правен“ на Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столичната община.

Председател: Е. Герджиков

8201

 

РЕШЕНИЕ № 561 от 10 октомври 2013 г.

На основание чл. 3, ал. 2 и ал. 3, т. 2, чл. 4, ал. 4, чл. 31, ал. 1 и чл. 32, ал. 3 ЗПСК и чл. 21, ал. 1, т. 8 ЗМСМА Столичният общински съвет реши:

1. Открива процедура за приватизация и определя метод за извършване на приватизация чрез публичен търг за следните обекти: търговско помещение, София, ж.к. Суха река, бл. 18, северно от вх. Б, ет. 1, общински нежилищен имот, стопанисван от район „Подуяне“, с АОС 1506 от 29.04.2002 г. и магазинно помещение, София, ж.к. Хаджи Димитър, бл. 180, между вх. А и Б, общински нежилищен имот, стопанисван от район „Подуяне“, с АОС № 1497 от 24.04.2012 г.

2. Забранява извършването на разпоредителни сделки с имуществото на обекта, сключване на договори за дялово участие, за наем, за съвместна дейност, обезпечаване на вземания и сключване на договори за кредити, отнасящи се до обектите.

3. Възлага на главния изпълнителен директор на Столичната общинска агенция за приватизация да сключи приватизационните сделки за обектите.

Председател: Е. Герджиков

8265

 

ЗАПОВЕД № СО-РД-09-924 от 23 октомври 2013 г.

На основание чл. 10, ал. 6 ЗНП, чл. 15, ал. 4 ППЗНП, чл. 44, ал. 1, т. 1 и 7 и ал. 2 ЗМСМА и Решение № 574 от 10.10.2013 г. на Столичния общински съвет нареждам:

1. Да бъде преобразувана Целодневна детска градина № 180 с адрес: с. Герман, район „Панчарево“, в Обединено детско заведение № 180 „Зайченцето бяло“ с нов адрес: София, с. Герман, ул. Патриарх Герман 81А, район „Панчарево“.

2. Да бъдат осигурени необходимите щатни бройки за персонал и бюджет за детското заведение относно нормалното му функциониране.

3. Трудовите отношения на персонала в Целодневна детска градина № 180 да се уредят по чл. 123, ал. 1, т. 1 КТ.

4. Възлагам на директора на дирекция „Образование“ при СО да предприеме действия за обнародване на заповедта в „Държавен вестник“.

За кмет: Ю. Ненкова

8260

 

ЗАПОВЕД № СО-РД-09-955 от 1 ноември 2013 г.

На основание чл. 10, ал. 4 и 8 ЗНП, чл. 15, ал. 1 ППЗНП, чл. 44, ал. 1, т. 1 и 7 и ал. 2 ЗМСМА и Решение № 599 от 24.10.2013 г. на Столичния общински съвет нареждам:

1. Да се открие Обединено детско заведение № 175 с административен адрес: София, ул. Тодор Чипев 1, район „Лозенец“.

2. Да бъдат осигурени необходимите щатни бройки и бюджет за нормалното функциониране на детското заведение.

3. Да се предостави статут на третостепенен разпоредител с бюджетен кредит на ОДЗ № 175, район „Лозенец“.

4. Възлагам на директора на дирекция „Образование“ при СО да предприеме действия за обнародване на заповедта в „Държавен вестник“.

Кмет: Й. Фандъкова

8261

 

СТОЛИЧНА ОБЩИНСКА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ

РЕШЕНИЕ № 939 от 18 октомври 2013 г.

На основание чл. 3, ал. 3, т. 2, чл. 4, ал. 4 и чл. 31, ал. 3 ЗПСК, чл. 5 от Наредбата за търговете и конкурсите и Решение № 529 от 26.09.2013 г. на Столичния общински съвет Надзорният съвет на Столичната общинска агенция за приватизация реши:

1. На 4.12.2013 г. в 12 ч. в агенцията, пл. Славейков 6, ет. 1, да се проведе публичен търг с явно наддаване за продажбата на УПИ V-274, кв. 12, НПЗ „Хладилника – Витоша“, София, ул. Филип Кутев – обособена част от капитала на „Софийски имоти“ – ЕАД.

2. Начална тръжна цена – 482 000 лв. (Сделката се облага с 20 % ДДС.)

3. Стъпка на наддаване – 10 000 лв.

4. Депозитът за участие – 48 200 лв., се внася по банковата сметка на Столичната общинска агенция за приватизация при „Общинска банка“ – АД, клон „Врабча“, ул. Врабча 6, София (сметка № BG 49 SOMB 9130 33 26474601, BIC – SOMBBGSF). Краен срок за внасяне на депозитите – всеки работен ден, но не по-късно от деня, предхождащ търга.

5. Срок на закупуване на тръжна документация – до 2.12.2013 г. вкл., в приемното време на СОАП – от 9 до 13 ч. и от 13,30 до 16,30 ч. Цената на тръжната документация в размер 600 лв. (с вкл. ДДС) е платима в брой в сградата на СОАП, пл. Славейков 6, ет. 1, стая № 4.

6. Срок за подаване на предложения за участия в търга – всеки работен ден, но не по-късно от деня, предхождащ търга, в приемното време на СОАП – от 9 до 13 ч. и от 13,30 до 16,30 ч., в стая № 2.

7. Оглед на обекта – всеки работен ден до деня на търга след закупуване на документация.

Председател на Надзорния съвет: В. Чилова

8266

 

РЕШЕНИЕ № 941 от 18 октомври 2013 г.

На основание чл. 3, ал. 3, т. 2, чл. 4, ал. 4 и чл. 31, ал. 3 ЗПСК, чл. 5 от Наредбата за търговете и конкурсите и Решение № 529 от 26.09.2013 г. на Столичния общински съвет Надзорният съвет на Столичната общинска агенция за приватизация реши:

1. На 5.12.2013 г. в 11 ч. в агенцията, пл. Славейков 6, ет. 1, да се проведе публичен търг с явно наддаване за продажбата на ПИ с идентификатор 68134.4359.158, м. Люлин – 10 м. р., София, ул. Гоце Делчев – общински нежилищен имот, стопанисван от район „Люлин“.

2. Начална тръжна цена – 632 000 лв. (Сделката се облага с 20 % ДДС.)

3. Стъпка на наддаване – 10 000 лв.

4. Депозитът за участие – 63 200 лв., се внася по банковата сметка на Столичната общинска агенция за приватизация при „Общинска банка“ – АД, клон „Врабча“, ул. Врабча 6, София (сметка № BG 49 SOMB 9130 33 26474601, BIC – SOMBBGSF). Краен срок за внасяне на депозитите – всеки работен ден, но не по-късно от деня, предхождащ търга.

5. Срок на закупуване на тръжна документация – до 3.12.2013 г. вкл., в приемното време на СОАП – от 9 до 13 ч. и от 13,30 до 16,30 ч. Цената на тръжната документация в размер 600 лв. (с вкл. ДДС) е платима в брой в сградата на СОАП, пл. Славейков 6, ет. 1, стая № 4.

6. Срок за подаване на предложения за участия в търга – всеки работен ден, но не по-късно от деня, предхождащ търга, в приемното време на СОАП – от 9 до 13 ч. и от 13,30 до 16,30 ч., в стая № 2.

7. Оглед на обекта – всеки работен ден до деня на търга след закупуване на документация.

Председател на Надзорния съвет: В. Чилова

8267

 

ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО

РЕШЕНИЕ № 900 от 31 октомври 2013 г.

На основание чл. 3, ал. 3, т. 2, чл. 4, ал. 4, чл. 31, ал. 1 и чл. 32, ал. 3, т. 1 ЗПСК, чл. 21, ал. 1, т. 8 ЗМСМА, чл. 45 ЗДДС, чл. 5 и 6 от Наредбата за търговете и конкурсите и Решение № 885 от 11.10.2013 г. Общинският съвет – гр. Велико Търново, реши:

1. Приема анализ на правното състояние и начална цена в размер 283 000 лв., в която не е включена стойността на дължимия ДДС, за продажба на общински нежилищен имот, представляващ поземлен имот с идентификатор 00583.501.310 по КККР на с. Арбанаси заедно с построени в този имот сгради – собственост на Община Велико Търново. Сделката се облага частично с ДДС.

2. Определя начин за продажба на посочения в т. 1 обект чрез публичен търг с явно наддаване при стъпка на наддаване в размер 28 000 лв.

3. Търгът ще се проведе при следните условия: дата на търга – на 17-ия ден след датата на обнародване на това решение в „Държавен вестник“, като в случай, че 17-ият ден съвпада с неработен ден, търгът ще се проведе на първия следващ работен ден; начало на търга – 14 ч.; място на търга – стая 419 в сградата на Община Велико Търново.

4. Утвърждава тръжна документация и договор за продажба за обекта. Определя цена за продажба на комплект тръжна документация в размер 300 лв. (с ДДС), която се заплаща по сметка № BG93 SOMB 9130 3224 7614 52 на Общинската агенция за приватизация – Велико Търново, при „Общинска банка“ – АД, клон Велико Търново, BIC код SOMB BGSF. Тръжната документация се получава след представяне в Общинската агенция за приватизация на документ за извършено плащане – стая 419 в сградата на Община Велико Търново, всеки работен ден и до 10 ч. на деня, предхождащ датата на търга.

5. За допускане до участие в търга кандидатите внасят депозит в размер 84 900 лв. по сметка № BG59 SOMB 9130 3324 7614 01 на Общинската агенция за приватизация – Велико Търново, при „Общинска банка“ – АД, клон Велико Търново, BIC код SOMB BGSF, всеки работен ден и до 16 ч. на деня, предхождащ датата на търга.

6. Заплащането на договорената цена и сключването на договор за продажба се извършва в 30-дневен срок от датата на заповедта за определяне на купувач. Дължимата сума заедно с начисления ДДС и представляваща разлика между договорената цена и внесения депозит се заплаща в левове по сметка № BG50 SOMB 9130 3224 7614 50 на Общинската агенция за приватизация – Велико Търново, при „Общинска банка“ – АД, клон Велико Търново, BIC код SOMB BGSF. Непарични платежни средства не се приемат.

За обекта се допуска и разсрочено плащане при условията, посочени в чл. 3, т. 6 на Методиката за подготовка на приватизационни сделки, провеждане на публични търгове и конкурси, сключване на приватизационни сделки и следприватизационен контрол в Община Велико Търново.

7. Срок за оглед на обекта – всеки работен ден и до 12 ч. на деня, предхождащ датата на търга. Срок за подаване на документи за участие в търга – всеки работен ден и до 17 ч. на деня, предхождащ датата на търга, в стая 419 в сградата на общината.

8. Възлага на Общинската агенция за приватизация да организира приватизационната сделка за обекта по установения от закона ред и взетите решения от Общинския съвет.

9. При неявяване на купувачи повторен търг ще се проведе 14 дни след датата на търга при същите условия, като в случай че така определеният ден съвпада с неработен ден, търгът ще се проведе на първия следващ работен ден.

10. В случай на неявяване на купувачи и за обявения повторен търг ще се проведат последващи поредни търгове на 28-ия ден след обявената дата за съответния повторен търг при условията на това решение, като в случай, че така определеният ден съвпада с неработен ден, търгът се провежда на първия следващ работен ден.

Председател: Н. Ашиков

8236

 

ОБЩИНА ГЛАВИНИЦА

РЕШЕНИЕ № 232 от 12 октомври 2013 г.

На основание чл. 21, ал. 1, т. 11 ЗМСМА във връзка с чл. 129, ал. 1 ЗУТ Общинският съвет – гр. Главиница, реши:

1. Одобрява ПУП – парцеларен план на трасе за външно електрозахранване на базова станция GSM/UMTS № VN 4838 в ПИ № 000082 в землището на с. Долно Ряхово с ЕКАТТЕ 22798, община Главиница, област Силистра. Трасето на подземния кабел преминава през ПИ № 000083 – частна общинска собственост. Дължина на преминаването – 31,33 м. Останалата част на трасето – 7,83 м на кабела, попада в ПИ № 000082 в землището на с. Долно Ряхово – предмет на строежа.

2. Възлага на кмета на общината изпълнението на това решение.

Решението подлежи на оспорване по реда на чл. 215 ЗУТ в 30-дневен срок от обнародването му в „Държавен вестник“ пред Апелативния съд – Силистра.

Председател: С. Халид

8206

 

ОБЩИНА ДЕВНЯ

РЕШЕНИЕ № 308 от 30 септември 2013 г.

На основание чл. 21, ал. 1, т. 11 ЗМСМА и чл. 129, ал. 1 ЗУТ Общинският съвет – гр. Девня, реши:

Одобрява проект на подробен устройствен план – парцеларен план на газопровод от УПИ 000895, за производствена дейност (ПИ 20482.33.57 по КК на землището на гр. Девня), до УПИ 58, 69, за производствена и складова дейност (ПИ 20482.33.69 по КК на землището на гр. Девня), преминаващ през ПИ 20482.33.57 и ПИ 20482.33.58 по КК на землището на гр. Девня, като част от комплексен проект за инвестиционна инициатива във връзка с изграждане на строеж: „Газопровод от УПИ 000895, за производствена дейност (ПИ 20482.33.57 по КК на землището на гр. Девня), до УПИ 58,69, за производствена и складова дейност (ПИ 20482.33.69 по КК на землището на гр. Девня), за газоснабдяване на завод за производство на взривни вещества“.

На основание чл. 215, ал. 4 ЗУТ в 30-дневен срок от обнародването в „Държавен вестник“ решението подлежи на обжалване чрез Община Девня пред Административния съд – Варна.

Председател: В. Иванов

8202

 

ОБЩИНА ЕЛЕНА

РЕШЕНИЕ № 139 от 24 октомври 2013 г.

На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 и 11 и ал. 2 ЗМСМА във връзка с чл. 129, ал. 1 ЗУТ Общинският съвет – гр. Елена, реши:

1. Одобрява подробен устройствен план – парцеларен план за трасета на линейни обект в имоти № 001077 (общински път) и № 101036 (полски път) по КВС на землище гр. Елена за захранване с ток и вода на имот № 101035 (с ново конкретно предназначение „За ниско свободно жилищно застрояване“, съгласно ПУП – ПЗ, одобрен със Заповед № РД.02.05-377 от 25.06.2013 г. на кмета на община Елена), имот № 101031 (с НТП „Жилищна територия“) и имот № 101132 (с НТП „Друг вид терен със селищен характер“):

1.1. трасе на линеен обект – водопровод с обща дължина 327 л. м и площ на сервитута 981 кв. м;

1.2. трасе на линеен обект – кабел ниско напрежение 1 kV с дължина 36 л. м и площ на сервитута 108 кв. м.

2. Възлага на кмета на община Елена да издаде заповед за учредяване на ограничено вещно право – право на прокарване на линейните обекти по т. 1.1 и 1.2, след заплащане на изготвените и приети оценки на комисията по чл. 210 ЗУТ.

На основание чл. 215 ЗУТ решението подлежи на обжалване в 30-дневен срок от обнародването в „Държавен вестник“ чрез Община Елена пред Административния съд – Велико Търново.

Председател: В. Гуцов

8246

 

ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ ЛОВЕЧ

ЗАПОВЕД № РД-07-194 от 24 октомври 2013 г.

На основание § 4к, ал. 6 ПЗРЗСПЗЗ нареждам:

Одобрявам план на новообразуваните имоти на местността Габърска в землището на с. Балабанско, община Троян.

Жалби срещу одобрения план на новообразуваните имоти могат да се подават в 14-дневен срок от обнародването на заповедта в „Държавен вестник“ чрез областния управител на област Ловеч до Административния съд – Ловеч.

Областен управител: М. Недялков

8240

ЗАПОВЕД № РД-07-195 от 24 октомври 2013 г.

На основание § 4к, ал. 6 ПЗРЗСПЗЗ нареждам:

Одобрявам план на новообразуваните имоти на местностите Райковска, Костурски дол, Равни рът, Пашова могила, Телчерево, Исикийско, Хитровското, Туманица, Нисторица, Дрянска, Рътът, Цоневска, Пречника, Лисичи дупки и Пенови кошари в землището на гр. Троян.

Жалби срещу одобрения план на новообразуваните имоти могат да се подават в 14-дневен срок от обнародването на заповедта в „Държавен вестник“ чрез областния управител на област Ловеч до Административния съд – Ловеч.

Областен управител: М. Недялков

8241

 

ОБЩИНА С. РУЕН, ОБЛАСТ БУРГАС

РЕШЕНИЕ № 281 от 31 октомври 2013 г.

На основание чл. 21, ал. 1, т. 11 ЗМСМА и чл. 129, ал. 1 ЗУТ) Общинският съвет – с. Руен, реши:

Одобрява проекта за подробен устройствен план (ПУП) – парцеларен план (ПП) за обект: „Нов мост на път ІІІ-208 „Провадия – Айтос“ при км 67+909“, I етап, подобект: „Път III-208 „Провадия – Айтос“, участък от км 67+712,80 до км 67+948 и рампа от км 67+948 до км 67+984 и нов мост при км 67+909“, съгласно текстовата и графичната част на проектоплана.

Решението подлежи на обжалване в едномесечен срок от обнародването в „Държавен вестник“ на основание чл. 215, ал. 1 и 4 ЗУТ пред Административния съд – Бургас, чрез Община Руен.

Председател: Е. Ешереф

8284

 

РЕШЕНИЕ № 282 от 31 октомври 2013 г.

На основание чл. 21, ал. 1, т. 11 ЗМСМА и чл. 129, ал. 1 ЗУТ Общинският съвет – с. Руен, реши:

Одобрява проекта за подробен устройствен план (ПУП) – парцеларен план (ПП) за обект: „Нов мост на път ІІІ-208 „Провадия – Айтос“ при км 67+909“, II етап, подобект: „Път III-208 „Провадия – Айтос“, участък от км 67+948 до км 68+230,97“, съгласно текстовата и графичната част на проектоплана.

Решението подлежи на обжалване в едномесечен срок от обнародването в „Държавен вестник“ на основание чл. 215, ал. 1 и 4 ЗУТ пред Административния съд – Бургас, чрез Община Руен.

Председател: Е. Ешереф

8285

РЕШЕНИЕ № 283 от 31 октомври 2013 г.

На основание чл. 21, ал. 1, т. 11 ЗМСМА и чл. 129, ал. 1 ЗУТ Общинският съвет – с. Руен, реши:

Одобрява проекта за подробен устройствен план (ПУП) – парцеларен план (ПП) за обект: „Допълнително водоснабдяване на селата Подгорец, Припек и Мрежичко към община Руен“, съгласно текстовата и графичната част на проектоплана.

Решението подлежи на обжалване в едномесечен срок от обнародването в „Държавен вестник“ на основание чл. 215, ал. 1 и 4 ЗУТ пред Административния съд – Бургас, чрез Община Руен.

Председател: Е. Ешереф

8286

28. – Българската народна банка на основание чл. 49, ал. 1, т. 2 от Закона за БНБ обнародва:

Месечен баланс на управление „Емисионно“ към 31 октомври 2013 г.

Активи

Хил. лв.

Парични средства и предоставени

 

депозити в чужда валута

6043632

Монетарно злато и други инструменти

 

в монетарно злато

2453238

Инвестиции в ценни книжа

19768078

Всичко активи:

28264948

Пасиви

 

Банкноти и монети в обращение

9458625

Задължения към банки

7401213

Задължения към правителството

 

и бюджетни организации

4610742

Задължения към други депозанти

1647562

Депозит на управление „Банково“

5146806

Всичко пасиви:

28264948

Подуправител на БНБ:

Гл. счетоводител на БНБ:

К. Христов

Сн. Деянова

Месечен баланс на управление „Банково“ към 31 октомври 2013 г.

Активи

Хил. лв.

Злато и други благородни метали

34790

Вземания от правителството

 

на Република България

0

Капиталови инвестиции и квота

 

в МВФ

1442826

Дълготрайни материални и

 

нематериални активи

161408

Други активи

7159

Депозит в управление „Емисионно“

5146806

Всичко активи:

6792989

Пасиви

 

Кредити от МВФ

0

Задължения към международни

 

финансови институции

2684122

Други пасиви

21180

Всичко задължения

2705302

Основен капитал

20000

Резерви

3994259

Неразпределена печалба

73428

Всичко собствен капитал:

4087687

Всичко пасиви:

6792989

Подуправител на БНБ:

Гл. счетоводител на БНБ:

Д. Костов

Сн. Деянова

8248

25. – Висшият съдебен съвет обявява:

1. На основание чл. 180, ал. 1 и чл. 178, ал. 1 ЗСВ във връзка с решение на ВСС по пр. № 36 от 19.09.2013 г., т. 11, конкурс за първоначално назначаване и заемане на 1 свободна длъжност за „съдия“ в Апелативен съд – гр. София – гражданска колегия.

1.1. Конкурсът да се проведе от конкурсна комисия на два етапа – писмен и устен изпит, по ред, определен с Правилата относно реда за провеждане на конкурси за младши съдии и младши прокурори, за първоначално назначаване и за повишаване в длъжност и преместване на съдии, прокурори и следователи.

1.2. Писменият изпит да се проведе на 3.02.2014 г. от 9 ч. в сградата на Националния институт на правосъдието, ул. Екзарх Йосиф 14.

1.3. Устният изпит да се проведе по график и на места, определени от конкурсната комисия.

2. На основание чл. 180, ал. 1 и чл. 178, ал. 1 ЗСВ във връзка с решение на ВСС по пр. № 36 от 19.09.2013 г., т. 11, конкурс за първоначално назначаване и заемане на 2 свободни длъжности за „съдия“ в Апелативен съд – гр. София – наказателна колегия.

2.1. Конкурсът да се проведе от конкурсна комисия на два етапа – писмен и устен изпит, по ред, определен с Правилата относно реда за провеждане на конкурси за младши съдии и младши прокурори, за първоначално назначаване и за повишаване в длъжност и преместване на съдии, прокурори и следователи.

2.2. Писменият изпит да се проведе на 4.02.2014 г. от 9 ч. в сградата на Националния институт на правосъдието, ул. Екзарх Йосиф 14.

2.3. Устният изпит да се проведе по график и на места, определени от конкурсната комисия.

3. На основание чл. 180, ал. 1 и чл. 178, ал. 1 ЗСВ във връзка с решение на ВСС по пр. № 36 от 19.09.2013 г., т. 11, конкурс за първоначално назначаване и заемане на 2 свободни длъжности за „съдия“ в Апелативен съд – гр. София – търговска колегия.

3.1. Конкурсът да се проведе от конкурсна комисия на два етапа – писмен и устен изпит, по ред, определен с Правилата относно реда за провеждане на конкурси за младши съдии и младши прокурори, за първоначално назначаване и за повишаване в длъжност и преместване на съдии, прокурори и следователи.

3.2. Писменият изпит да се проведе на 5.02.2014 г. от 9 ч. в сградата на Националния институт на правосъдието, ул. Екзарх Йосиф 14.

3.3. Устният изпит да се проведе по график и на места, определени от конкурсната комисия.

4. На основание чл. 180, ал. 1 и чл. 178, ал. 1 ЗСВ във връзка с решение на ВСС по пр. № 36 от 19.09.2013 г., т. 12, конкурс за първоначално назначаване и заемане на 3 свободни длъжности за „съдия“ в административните съдилища, както следва:

– Административен съд – София-град – 1 свободна длъжност;

– Административен съд – Бургас – 1 свободна длъжност;

– Административен съд – В. Търново – 1 свободна длъжност.

4.1. Конкурсът да се проведе от конкурсна комисия на два етапа – писмен и устен изпит, по ред, определен с Правилата относно реда за провеждане на конкурси за младши съдии и младши прокурори, за първоначално назначаване и за повишаване в длъжност и преместване на съдии, прокурори и следователи.

4.2. Писменият изпит да се проведе на 6.02.2014 г. от 9 ч. в сградата на Националния институт на правосъдието, ул. Екзарх Йосиф 14.

4.3. Устният изпит да се проведе по график и на места, определени от конкурсната комисия.

5. На основание чл. 180, ал. 1 и чл. 178, ал. 1 ЗСВ във връзка с решение на ВСС по пр. № 36 от 19.09.2013 г., т. 13, конкурс за първоначално назначаване и заемане на 3 свободни длъжности за „прокурор“ в апелативните прокуратури, както следва:

– Апелативна специализирана прокуратура – 1 свободна длъжност;

– Апелативна прокуратура – София – 1 свободна длъжност;

– Апелативна прокуратура – Варна – 1 свободна длъжност.

5.1. Конкурсът да се проведе от конкурсна комисия на два етапа – писмен и устен изпит, по ред, определен с Правилата относно реда за провеждане на конкурси за младши съдии и младши прокурори, за първоначално назначаване и за повишаване в длъжност и преместване на съдии, прокурори и следователи.

5.2. Писменият изпит да се проведе на 7.02.2014 г. от 9 ч. в сградата на Националния институт на правосъдието, ул. Екзарх Йосиф 14.

5.3. Устният изпит да се проведе по график и на места, определени от конкурсната комисия.

6. На основание чл. 181, ал. 2 и 3 ЗСВ и чл. 8 от Правилата относно реда за провеждане на конкурси за младши съдии и младши прокурори, за първоначално назначаване и за повишаване в длъжност и преместване на съдии, прокурори и следователи в 14-дневен срок от датата на обнародване на обявата в „Държавен вестник“ кандидатите подават в администрацията на ВСС, София, ул. Екзарх Йосиф 12, заявление за участие в конкурса (по образец), към което се прилагат: подробна автобиография, подписана от кандидата; нотариално заверено копие от диплома за завършено висше образование по специалността „Право“; нотариално заверено копие от удостоверение за придобита юридическа правоспособност; свидетелство за съдимост, издадено за участие в конкурс по ЗСВ; медицинско удостоверение, издадено в резултат на извършен медицински преглед, че лицето не страда от психическо заболяване; нотариално заверено копие от трудова/служебна и/или осигурителна книжка; други документи, които по преценка на кандидата имат отношение към професионалните или нравствените му качества.

7. На основание чл. 189, ал. 1 и чл. 178, ал. 3 във връзка с чл. 188, ал. 1 и чл. 190 ЗСВ 44 свободни длъжности за „съдия“ в окръжните съдилища, които да се заемат след конкурс за повишаване в длъжност и преместване чрез събеседване и след конкурс за първоначално назначаване, както следва:

Орган на съдебната власт

Свободни длъжности за съдия в ОС

Конкурс за повишаване в длъжност и преместване

Конкурс за първоначално назначаване – 20 %

Софийски градски съд – гражданска колегия

10

8

2

Софийски градски съд – наказателна колегия

9

8

1

Софийски градски съд – търговска колегия

4

3

1

Окръжен съд – Благоевград – гражданска колегия

1

1

-

Окръжен съд – Кюстендил – гражданска колегия

1

1

-

Окръжен съд – Перник – гражданска колегия

1

-

1

Окръжен съд – Пловдив – гражданска колегия

3

2

1

Окръжен съд – Пловдив – наказателна колегия

2

1

1

Окръжен съд – Стара Загора – търговска колегия

1

1

-

Окръжен съд – Бургас – наказателна колегия

1

-

1

Окръжен съд – Варна – гражданска колегия

3

3

-

Окръжен съд – Варна – търговска колегия

3

2

1

Окръжен съд – Добрич – наказателна колегия

1

1

-

Окръжен съд – В. Търново – гражданска колегия

2

2

-

Окръжен съд – Габрово – гражданска колегия

2

1

1

 

8. Конкурс на основание чл. 189, ал. 1 във връзка с чл. 180 ЗСВ за повишаване в длъжност и за преместване чрез събеседване на 18 свободни длъжности за „съдия“ в окръжните съдилища – гражданска колегия, както следва:

– Окръжен съд – Благоевград – 1 свободна длъжност;

– Окръжен съд – Варна – 3 свободни длъжности;

– Окръжен съд – Велико Търново – 2 свободни длъжности;

– Окръжен съд – Габрово – 1 свободна длъжност;

– Окръжен съд – Кюстендил – 1 свободна длъжност;

– Окръжен съд – Пловдив – 2 свободни длъжности;

– Софийски градски съд – 8 свободни длъжности.

9. Конкурс на основание чл. 189, ал. 1 във връзка с чл. 180 ЗСВ за повишаване в длъжност и за преместване чрез събеседване на 10 свободни длъжности за „съдия“ в окръжните съдилища – наказателна колегия, както следва:

– Окръжен съд – Добрич – 1 свободна длъжност;

– Окръжен съд – Пловдив – 1 свободна длъжност;

– Софийски градски съд – 8 свободни длъжности.

10. Конкурс на основание чл. 189, ал. 1 във връзка с чл. 180 ЗСВ за повишаване в длъжност и за преместване чрез събеседване на 6 свободни длъжности за „съдия“ в окръжните съдилища – търговска колегия, както следва:

– Окръжен съд – Варна – 2 свободни длъжности;

– Софийски градски съд – 3 свободни длъжности;

– Окръжен съд – Стара Загора – 1 свободна длъжност.

11. На основание чл. 191 ЗСВ и чл. 32, ал. 1 и 3 от Правилата относно реда за провеждане на конкурси за младши съдии и младши прокурори, за първоначално назначаване и за повишаване в длъжност и преместване на съдии, прокурори и следователи в 14-дневен срок от датата на обнародване на обявата в „Държавен вестник“ кандидатите подават в администрацията на ВСС, София, ул. Екзарх Йосиф 12, заявление за участие в конкурса (по образец), към което се прилагат: служебна бележка от административния ръководител, удостоверяваща наличие на стаж по чл. 164 ЗСВ; кадрова справка от административния ръководител на съответния орган на съдебната власт (по образец), съпроводена с 3 акта, постановени от кандидата през последните 3 години от дейността му, избрани на случаен принцип; копие от 3 акта, изготвени от кандидата през последните 3 години от дейността му, избрани от него; други документи по негово желание, свързани с притежаваните професионални и нравствени качества.

11.1. Конкурсът да се проведе чрез събеседване по практически въпроси, свързани с прилагането на законите, касаещи дейността на органа в съдебната власт, за който кандидатства.

11.2. Датата, часът и мястото за провеждане на събеседването да се определят от конкурсната комисия след конституирането є и да се публикуват на интернет страницата на Висшия съдебен съвет.

12. На основание чл. 189, ал. 1 и чл. 178, ал. 3 във връзка с чл. 188, ал. 1 и чл. 190 ЗСВ 71 свободни длъжности за „прокурор“ в окръжните прокуратури, които да се заемат след конкурс за повишаване в длъжност и преместване чрез събеседване и след конкурс за първоначално назначаване, както следва:

Орган на съдебната власт

Свободни длъжности за прокурор в ОП

Конкурс за повишаване в длъжност и преместване

Конкурс за първоначално назначаване – 20 %

Окръжна прокуратура – Благоевград

3

2

1

Окръжна прокуратура – Видин

1

-

1

Окръжна прокуратура – Кюстендил

1

1

-

Окръжна прокуратура – Монтана

1

1

-

Окръжна прокуратура – София

3

2

1

Софийска градска прокуратура

27

21

6

Окръжна прокуратура – Пловдив

8

7

1

Окръжна прокуратура – Пазарджик

1

1

-

Окръжна прокуратура – Стара Загора

1

1

-

Окръжна прокуратура – Хасково

1

1

-

Окръжна прокуратура – Смолян

1

-

1

Окръжна прокуратура – Русе

3

3

-

Окръжна прокуратура – Варна

4

4

-

Окръжна прокуратура – Добрич

1

1

-

Окръжна прокуратура – Разград

1

1

-

Окръжна прокуратура – Силистра

1

1

-

Окръжна прокуратура – Бургас

10

8

2

Окръжна прокуратура – Сливен

3

2

1

 

13. Конкурс на основание чл. 189, ал. 1 във връзка с чл. 180 ЗСВ за повишаване в длъжност и за преместване чрез събеседване на 57 свободни длъжности за „прокурор“ в окръжните прокуратури, както следва:

– Окръжна прокуратура – Благоевград – 2 свободни длъжности;

– Окръжна прокуратура – Бургас – 8 свободни длъжности;

– Окръжна прокуратура – Варна – 4 свободни длъжности;

– Окръжна прокуратура – Добрич – 1 свободна длъжност;

– Окръжна прокуратура – Кюстендил – 1 свободна длъжност;

– Окръжна прокуратура – Монтана – 1 свободна длъжност;

– Окръжна прокуратура – Пазарджик – 1 свободна длъжност;

– Окръжна прокуратура – Пловдив – 7 свободни длъжности;

– Окръжна прокуратура – Разград – 1 свободна длъжност;

– Окръжна прокуратура – Русе – 3 свободни длъжности;

– Окръжна прокуратура – София – 2 свободни длъжности;

– Софийска градска прокуратура – 21 свободни длъжности;

– Окръжна прокуратура – Силистра – 1 свободна длъжност;

– Окръжна прокуратура – Сливен – 2 свободни длъжности;

– Окръжна прокуратура – Стара Загора – 1 свободна длъжност;

– Окръжна прокуратура – Хасково – 1 свободна длъжност.

13.1. На основание чл. 191 ЗСВ и чл. 32, ал. 1 и 3 от Правилата относно реда за провеждане на конкурси за младши съдии и младши прокурори, за първоначално назначаване и за повишаване в длъжност и преместване на съдии, прокурори и следователи в 14-дневен срок от датата на обнародване на обявата в „Държавен вестник“ кандидатите подават в администрацията на ВСС, София, ул. Екзарх Йосиф 12, заявление за участие в конкурса (по образец), към което се прилагат: служебна бележка от административния ръководител, удостоверяваща наличие на стаж по чл. 164 ЗСВ; кадрова справка от административния ръководител на съответния орган на съдебната власт (по образец), съпроводена с 3 акта, постановени от кандидата през последните 3 години от дейността му, избрани на случаен принцип; копие от 3 акта, изготвени от кандидата през последните 3 години от дейността му, избрани от него; други документи по негово желание, свързани с притежаваните професионални и нравствени качества.

13.2. Конкурсът да се проведе чрез събеседване по практически въпроси, свързани с прилагането на законите, касаещи дейността на органа в съдебната власт, за който кандидатства.

13.3. Датата, часът и мястото за провеждане на събеседването да се определят от конкурсната комисия след конституирането є и да се публикуват на интернет страницата на Висшия съдебен съвет.

8258

66. – Медицинският университет – София, Факултет по обществено здраве, обявява конкурс за професор в област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.4. Обществено здраве и научна специалност „Социална медицина и организация на здравеопазването и фармацията“ за Катедрата по медицинска педагогика със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. За справки и подаване на документи: 1527 София, ул. Бяло море 8, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, Факултет по обществено здраве, ет. 5, тел./факс +359 2 9432 304 (Деканат на ФОЗ).

8262

65. – Медицинският университет – София, Факултет по обществено здраве, обявява конкурс за доцент в област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.4. Обществено здраве и научна специалност „Медицина на бедствените ситуации“ за Катедрата по превантивна медицина със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. За справки и подаване на документи: 1527 София, ул. Бяло море 8, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, Факултет по обществено здраве, ет. 5, тел./факс +359 2 9432 304 (Деканат на ФОЗ).

8263

92. – Медицинският университет – Плевен, обявява конкурс за доцент по 01.06.17 Физиология на животните и човека в сектор „Физиология“ на катедра „Физиология и патофизиология“ със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Справки и документи – в университета, Плевен, ул. Кл. Охридски 1, ректорат, ет. 1, научен секретар, стая 139, тел. 064/884-172.

8291

6. – Институтът за изследване на изкуствата при БАН – София, обявява конкурс за заемане на академичната длъжност главен асистент по 05.08.02 Музикознание и музикално изкуство (църковна музика), област на висше образование 8. (Изкуства), професионално направление 8.3. (Музикално и танцово изкуство) – един за нуждите на сектор „Музика“ със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Документи – в института, ул. Кракра 21; справки: на тел. 02 944 24 14.

8231

540. – Институтът за литература към БАН – София, обявява конкурс за доцент в професионално направление 2.1. Филология, научна специалност Българска литература (Нова и съвременна българска литература) – един, със срок 2 месеца от обнародването в „Държавен вестник“. Документи – в канцеларията на института, бул. Шипченски проход 52, бл. 17, ет. 7, стая 704, тел. 02/971-70-56.

8353

118. – Областният управител на област Благоевград на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 и 4 ЗУТ обявява на заинтересованите лица, че е одобрен работен инвестиционен проект и е издадено Разрешение за строеж № РС-035 от 21.10.2013 г. за строителството на обект: „Ремонт на въздушна електропроводна линия 110 kV „Божур“, преминаващ през землищата на гр. Симитли и с. Градево, община Симитли, област Благоевград, и землището на гр. Разлог, община Разлог, област Благоевград. Възложител „ЕСО“ – ЕАД, Мрежови експлоатационен район – Благоевград, ул. Промишлена 1. Местоположението на обекта е на територията на община Симитли и община Разлог, област Благоевград. Съгласно чл. 149, ал. 4 ЗУТ във връзка с чл. 132, ал. 1 и 2 АПК разрешението за строеж подлежи на обжалване от заинтересованите лица пред Административния съд – Благоевград, в 14-дневен срок от обнародването му в „Държавен вестник“ чрез областната администрация – Благоевград.

8247

14. – Община Враца на основание чл. 128, ал. 1 ЗУТ съобщава, че е изработен проект за подробен устройствени план (план за регулация и застрояване) за възстановяване и рекултивация на свлачището в с. Веслец. На основание чл. 128, ал. 5 ЗУТ в едномесечен срок от обнародването в „Държавен вестник“ заинтересованите лица могат да се запознаят с проекта в общината (стая № 2) и да направят писмени възражения, предложения и искания по тях.

8242

397. – Община Костинброд на основание чл. 128, ал. 1 и 2 ЗУТ съобщава на заинтересованите, че в общинската администрация е постъпил проект за изменение на подробния устройствен план – плана за улична регулация на улица от о.т. 16, о.т. 79в и о.т. 14 (част от ул. Свобода) и улица с о.т. 25, о.т. 17, о.т. 16, о.т. 15 и о.т. 13 (част от ул. Цар Симеон) по съществуващите на място имотни граници и изменението на плана за регулация за УПИ № VІІІ-41, УПИ № VІІ-41, УПИ № VI-42, УПИ № ІІ-43, УПИ № ІІІ-43, УПИ № IV-44 и УПИ № V-45 в квартал 35 и УПИ № І-51, УПИ № XIV-51, УПИ № ХІІІ-50, УПИ № ХІІ-50, УПИ № XI-47 и УПИ № Х-47 в квартал 31 по плана на Костинброд. Проектът е изложен във входното фоайе на таблото за съобщения в сградата на общинската администрация – гр. Костинброд, ул. Охрид 1, и на интернет страницата на Община Костинброд на адрес: http://www.kostinbrod.bg. На основание чл. 128, ал. 5 ЗУТ заинтересованите лица могат да направят писмени възражения, предложения и искания по проекта до кмета на община Костинброд в едномесечен срок от обнародването в „Държавен вестник“.

8340

4. – Община Несебър на основание чл. 128, ал. 1 ЗУТ съобщава на заинтересованите, че на основание чл. 110, ал. 1, т. 5 ЗУТ е изработен проект за парцеларен план на обект: Външно ел. захранване на жилищна сграда в ПИ с идентификатор 61056.56.55, м. Хендек тарла, землище с. Равда, за елементи на техническата инфраструктура извън границите на населените места. Трасето на кабела е с дължина 35,5 м и преминава през имот с идентификатор 61056.56.101 – селскостопански горски ведомствен път – общинска частна собственост. Предвиден е сервитут на кабела от двете страни на оста. Проектът е изложен в сградата на общинската администрация – стая № 36, ет. 3, тел. 0554/2-93-31. На основание чл. 128, ал. 5 ЗУТ в едномесечен срок от обнародването в „Държавен вестник“ заинтересованите могат да направят писмени възражения, предложения и искания по проекта до общинската администрация.

8243

8. – Областният управител на област с административен център Пазарджик на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 и 4 и чл. 145, ал. 2 ЗУТ съобщава на заинтересованите лица, че е одобрил технически инвестиционен проект и е издал Разрешение за строеж № РС-34 от 4.11.2013 г. на „Телекабел“ – АД, Пазарджик, ЕИК 822120615, със седалище и адрес на управление: Пазарджик, ул. Сан Стефано 17, представлявано от X.X. в качеството му на възложител, за обект: Оптична кабелна линия, преминаваща през землището на с. Калугерово, община Лесичово, и землището на с. Елшица, община Панагюрище, област Пазарджик. Разрешението за строеж подлежи на обжалване по реда на чл. 149, ал. 4 ЗУТ в 14-дневен срок от обнародването му в „Държавен вестник“ пред Върховния административен съд.

8355

15. – Община Тетевен на основание чл. 198, ал. 5 ЗУТ съобщава, че е издадена Заповед № 669 от 15.10.2013 г. на кмета на община Тетевен на основание чл. 198, ал. 1, т. 1 и ал. 2 ЗУТ, с която се налага забрана върху издаването на разрешения за изработване на проекти за подробни устройствени планове (ПУП) и одобряването им по реда на чл. 129 и сл. ЗУТ, с обхват имотите, разположени извън урбанизираните територии на гр. Тетевен и селата Бабинци, Български извор, Васильово, Галата, Глогово, Гложене, Градежница, Голям извор, Дивчово, Малка Желязна, Рибарица, Черни Вит. Забраната е за срок до разглеждането на проекта за общ устройствен план (ОУП) на община Тетевен от Общинския експертен съвет по устройство на територията – гр. Тетевен, но не повече от 2 години от издаването на заповедта. Забраната по т. 1 не се отнася за имоти, в които се предвижда изграждането на обекти – публична общинска и държавна собственост, както и с цел защита на обществени интереси – опазване на околната среда и човешкото здраве, опазване на земеделски, горски и защитени територии и защитени зони. С оглед защита и опазване на особено важен обществен интерес, свързан с наличието на действащ ОУП до 1.01.2016 г., с който да бъде осигурено целесъобразното устройство на територията на община Тетевен, и опасността да не бъде спазен посоченият срок, на основание чл. 60, ал. 1 от Административнопроцесуалния кодекс е допуснато предварително изпълнение на заповедта. Разпореждането, с което се допуска предварително изпълнение, може да бъде обжалвано в 3-дневен срок от съобщаването му чрез кмета на община Тетевен пред Административния съд – Ловеч. Заповед № 669 от 15.10.2013 г. подлежи на обжалване по реда на чл. 215 ЗУТ от съобщаването є чрез кмета на община Тетевен пред Административния съд – Ловеч.

8295

15. – Община гр. Троян, област Ловеч, на основание чл. 28б, ал. 4 ППЗСПЗЗ съобщава, че са приети помощни планове и планове на новообразуваните имоти за землищата на гр. Троян, с. Балабанско, с. Балканец, с. Белиш, с. Борима, с. Врабево, с. Голяма Желязна, с. Горно Трапе, с. Гумощник, с. Добродан, с. Калейца, с. Ломец, с. Патрешко, с. Черни Осъм, с. Чифлик и с. Шипково, община Троян, област Ловеч. На основание чл. 28б, ал. 5 ППЗСПЗЗ в едномесечен срок от обнародването на обявлението в „Държавен вестник“ заинтересованите лица могат да направят писмени искания и възражения по плановете и придружаващата ги документация до кмета на община Троян. Плановете и придружаващата ги документация са изложени за разглеждане от заинтересованите лица в сградата на Община Троян, ет. 2, стая 30, всеки работен ден от 9 до 12 ч.

8244

 

СЪДИЛИЩА

Върховният административен съд на основание чл. 181 АПК съобщава, че е постъпило оспорване от Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията, Българско дружество за защита на птиците, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, гражданско сдружение „Зелена Варна“, сдружение с нестопанска цел „Обединено гражданско сдружение“, Партия „Зелените“ МО, арх. X.X.X., X.X.X., X.X.X. от Варна на становище по екологична оценка № 1-1/2011 г., издадена от министъра на околната среда и водите, с което е съгласуван общ устройствен план на община Варна, по което е образувано адм. д. № 2358/2012 г. по описа на Върховния административен съд.

8281

Върховният административен съд на основание чл. 188 във връзка с чл. 181, ал. 1 АПК съобщава, че е постъпило оспорване от „ЕВН България Електроразпределение“ – ЕАД, с адрес на управление Пловдив, ул. Христо Г. Данов 37, на Наредба № 1 от 18.03.2013 г. за регулиране на цените на електрическата енергия, издадена от председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДВ, бр. 33 от 2013 г.), по което е образувано адм.д. № 12511/2013 г. по описа на Върховния административен съд.

8332

Административният съд – Бургас, на основание чл. 188 във връзка с чл. 181, ал. 1 и 2 АПК съобщава, че е постъпило оспорване от кмета на община Айтос на разпоредбите на чл. 16, 16а и 16б от Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на община Айтос и приетите към нея приложения № 1, 2 и 3, приети с Решение № 357 на Общинския съвет – гр. Айтос, по т. 5 от дневния ред на заседанието, проведено на 24.07.2013 г., отразено в протокол № 22 от 24.07.2013 г. По оспорването е образувано адм. дело № 2287/2013 г. по описа на Административния съд – Бургас, насрочено в съдебно заседание на 10.04.2014 г. в 10,10 ч.

8307

Административният съд – Пазарджик, ІV състав, на основание чл. 218, ал. 1 ЗУТ съобщава, че е постъпила жалба от X.X.X. от с. Говедаре, с която е оспорена Заповед № 105 от 4.07.2013 г. на кмета на община Пазарджик, с която е одобрен проект за изменение на ПР за общински УПИ І – Здравен дом, и част от УПИ VІІІ – обществено строителство, в кв. 25 по действащия план на с. Говедаре, с който се обособява нов УПИ ІХ – търговия и услуги, за сметка на част от първия имот и се проектира площадно пространство с о.т. 31а – 31б – 52а – 52 за сметка на част от УПИ VІІІ, намираща се под УПИ І – Здравен дом, поради преминаващите през него подземни комуникации съгласно означенията в зелено и кафяво на приложената скица. По оспорването е образувано адм. дело № 680 по описа на Административния съд – Пазарджик, за 2013 г., което е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание на 7.01.2014 г. в 11 ч. Заинтересованите лица имат право да се конституират като ответници в едномесечен срок от деня на обнародване на обявлението в „Държавен вестник“ чрез подаване на заявление със съдържанието по чл. 218, ал. 4 ЗУТ.

8293

Административният съд – Пазарджик, ІІ състав, на основание чл. 188 във връзка с чл. 181, ал. 1 и 2 АПК съобщава, че е постъпил протест от X.X. – прокурор при Окръжна прокуратура – Пазарджик, против Решение № 172 от 25.09.2013 г. на Общинския съвет – гр. Пазарджик. С протестираното решение е приет анализ за правното състояние, информационен меморандум, приватизационна оценка за общински нежилищен имот и е дадено съгласие имотът, представляващ поземлен имот с идентификатор 55155.505.1050 по КККР на гр. Пазарджик с административен адрес Пазарджик, ул. Цар Калоян, с площ 2054 кв. м, с начин на трайно ползване – за паркинг, да се продаде чрез провеждане на публично оповестен конкурс на един етап при условия, описани в решението. По протеста е образувано адм. дело № 826/2013 г. по описа на съда, което е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание на 25.11.2013 г. от 10 ч.

8358

Ловешкият окръжен съд съобщава на ответника Люкман Саид Ахмед, роден на 1.02.1977 г., гражданин на Република Ирак, чрез публикация в неофициалния раздел на „Държавен вестник“ по реда на чл. 48, ал. 1 ГПК, че срещу него е образувано гр.д. № 534/2013 г. по описа на ЛОС с ищец X.X.X. с постоянен адрес с. Борима, област Ловеч, ул. Минко Дочев 6, чрез пълномощник адв. X.X. – ЛАК, с правно основание чл. 62, ал. 2 във връзка с чл. 69 СК и чл. 9 и 83 КМЧП. Като ответници са ангажирани и отв. Алехандра Люкман Ахмед с адрес с. Борима, област Ловеч, ул. Минко Дочев 6, чрез пълномощник адв. Д. Чонов, и отв. X.X.X. с адрес с. Борима, област Ловеч, ул. Минко Дочев 6 – срещу последния е предявена претенцията по чл. 69 СК и че в деловодството на Ловешкия окръжен съд се намират исковата молба и приложенията є, препис от които може да получи в едноседмичен срок от обнародването в „Държавен вестник“ на това обявление, като го предупреждава, че ако не се яви в указания му срок, съдът ще му назначи особен представител.

8269

Добричкият районен съд, гражданска колегия, VІ състав, призовава Иван Манойлович, роден на 27.03.1974 г. в Белград, Р. Сърбия, гражданин на Република Сърбия, да се яви в съда за връчване на исковата молба, приложенията към нея и съобщението по чл. 131 ГПК в открито съдебно заседание на 16.12.2013 г. в 11 ч. като ответник по гр. д. № 4187/2013 г. по описа на съда, заведено от X.X.X., по чл. 49 СК. Ответникът да посочи съдебен адрес, в противен случай делото ще се гледа при условията на чл. 48, ал. 2 ГПК.

8251

Пернишкият районен съд призовава X.X.X. и X.X.X., с неизвестни адреси, да се явят в съда на 10.12.2013 г. в 9,30 ч. като ответници по гр. д. № 2750/2006, заведено от X.X.X. и др., за делба. Ответниците да посочат съдебни адреси, в противен случай делото ще се гледа при условията на чл. 48 ГПК.

8288

Районният съд – гр. Средец, призовава Еугениус Зельонка, гражданин на Литва, с неизвестен адрес, като ответник по гр. д. № 386/2013 г. по описа на съда, заведено от „Водоснабдяване и канализация“ – ЕАД, с ЕИК 812115210, със седалище и адрес на управление Бургас, ул. Ген. Владимир Вазов 3, да се яви в канцеларията на деловодството в двуседмичен срок от обнародването на съобщението в „Държавен вестник“, за да получи препис от исковата молба и приложенията към нея. При неявяване книжата ще се смятат за редовно връчени и на ответника ще бъде назначен особен представител на основание чл. 48, ал. 2 ГПК.

8359

Пазарджишкият окръжен съд на основание чл. 679 ТЗ с разпореждане № 883 от 31.10.2013 г. по т.д. № 100/2013 г. призовава кредиторите на „Лаурин Ентерпрайз“ – ООД, с. Лесичово, ЕИК 131310813, в несъстоятелност, със седалище и адрес на управление с. Лесичово, област Пазарджик, ул. Атанас Цветанов 21 – по т.д. № 100/2013 г. по описа на Пазарджишкия окръжен съд, за открито съдебно заседание, за разглеждане на искането по чл. 670, ал. 3 във връзка с чл. 679, ал. 1 ТЗ, подадено от „Юробанк България“ – АД, София, с ЕИК 000694749 – кредитор в производство по несъстоятелност на „Лаурин Ентърпрайз“ – ООД, с . Лесичово, ЕИК 131310813, за отмяна решенията на първото събрание на кредиторите, проведено на 19.09.2013 г. Заседанието ще се проведе на 4.12.2013 г. в 10,30 ч. в сградата на Съдебната палата – Пазарджик, ул. Хан Крум 3.

8250

Плевенският окръжен съд призовава на основание чл. 679, ал. 3 ТЗ кредиторите на „Търговия на едро Червен бряг“ – ООД (в несъстоятелност), в открито съдебно заседание на 18.11.2013 г. от 10,30 ч., насрочено за разглеждане искането на „Търговия на едро Червен бряг“ – ООД (в несъстоятелност), за отмяна решението на събрание на кредиторите, проведено на 16.10.2013 г., в производството по несъстоятелност по т. д. № 213/2010 г. по описа на Плевенския окръжен съд с длъжник „Търговия на едро Червен бряг“ – ООД (в несъстоятелност).

8268

 

ПОКАНИ И СЪОБЩЕНИЯ

1. – Управителният съвет на БДЗМГИ, София, на основание чл. 26 ЗЮЛНЦ свиква отчетно-изборно общо събрание на 12.12.2013 г. в 17,15 ч. в зала 105 на УАСГ – ректорат, при следния дневен ред: 1. отчет на ръководството на дружеството за периода 2012 – 2013 г.; 2. избор на нов УС.

8366

31. – Управителният съвет на Фондация „Славяни“, София, на основание чл. 26 ЗЮЛНЦ свиква редовно общо събрание на членовете на фондацията на 19.12.2013 г. в 14 ч. в София, район „Оборище“, бул. Евлоги и Христо Георгиеви 169, при следния дневен ред: 1. приемане на нови членове; 2. промени в учредителния акт на фондацията; 3. промяна в състава на управителния съвет на фондацията; 4. разни. На основание чл. 27 ЗЮЛНЦ при липса на кворум общото събрание ще се проведе в 15 ч. същия ден, на същото място и при същия дневен ред.

8329

1. – Управителният съвет на сдружение „Спортен клуб – Рицар“, София, на основание чл. 26 ЗЮЛНЦ, чл. 23, 24 и 25 от устава на сдружението и свое решение от 30.10.2013 г. свиква общо събрание на сдружението на 30.12.2013 г. в 18 ч. на адрес: София, бул. Васил Левски 6, ет. 1, ап. 1, п.к. 1142, при следния дневен ред: 1. доклад и отчет за дейността на сдружение с нестопанска цел „Спортен клуб – Рицар“; 2. приемане на програма за дейността на сдружението за 2014 г.; 3. промяна на чл. 25 от устава на сдружението, както следва: „(1) Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждането на общото събрание и по чия инициатива то се свиква. (2) Поканата за свикване на общо събрание се изпраща до членовете на сдружението по електронна поща и/или чрез публикуване на поканата на сайта на сдружението и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден.“; 4. разни. На основание чл. 27 ЗЮЛНЦ при липса на кворум общото събрание се отлага за един час по-късно и ще се проведе на същото място и при същия дневен ред, като ще се счита за законно.

8363

1. – Управителният съвет на сдружение с нестопанска цел „Сдружение на предприемачите от Североизточна България – Лудогорие“, Варна, на основание чл. 26 ЗЮЛНЦ свиква общо събрание на 14.12.2013 г. в 15 ч. на адрес: Варна, бул. Христо Ботев 3а, хотел „Голдън Тюлип“, зала „Дали“, при следния дневен ред: 1. вземане на решение за приемане на годишния отчет за дейността на сдружението и финансов отчет за 2013 г.; 2. вземане на решение за промяна в състава на управителния съвет; 3. приемане на план-програма и бюджет за 2014 г.; 4. други. При липса на кворум на основание чл. 27 ЗЮЛНЦ събранието ще се проведе същия ден в 16 ч., на същия адрес и при същия дневен ред. Писмените материали, свързани с дневния ред на заседанието, са на разположение на адреса на управление на сдружението във Варна, ул. Цар Иван Срацимир 68. Поканват се всички членове на сдружението да участват в общото събрание лично, чрез законни или упълномощени от тях представители.

8252

147. – Управителният съвет на сдружение „Добрич БУЛ 2000“, гр. Добрич, на основание чл. 26 ЗЮЛНЦ свиква общо събрание на 20.12.2013 г. в 17,30 ч. в СОУ „Св. Кл. Охридски“, гр. Добрич, при следния дневен ред: 1. отчет за работата на „Добрич БУЛ 2000“ за периода 2007 – 2013 г.; 2. приемане и изключване на членове на сдружението; 3. приемане на промени в устава на сдружението; 4. избор на ръководни органи и мандат на управление; 5. разни. При липса на кворум на основание чл. 27 ЗЮЛНЦ общото събрание ще се проведе същия ден в 18,30 ч. на същото място и при същия дневен ред. Писмените материали са на разположение на членовете на „Добрич БУЛ 2000“ в офиса на сдружението.

8271

4. – Управителният съвет на Баскетболен клуб „Пирин – X.X.“, гр. Гоце Делчев, на основание чл. 26 ЗЮЛНЦ свиква извънредно общо събрание на членовете на сдружението на 20.12.2013 г. в 16 ч. в седалището на сдружението – гр. Гоце Делчев, ул. Криволак 3, при следния дневен ред: 1. доклад за дейността на сдружението през периода 01.2012 – 01.2013 г.; 2. освобождаване на членове и приемане на нови членове; 3. избиране на нов УС и председател на УС; 4. вземане на решения за учредяване на клон на сдружението в с. Огняново, община Гърмен, област Благоевград; 5. вземане на решение за кандидатстване на сдружението по проект по Мярка 321; 6. обсъждане и приемане на промени в устава на сдружението.

8216

1. – Управителният съвет на сдружение с нестопанска цел „Ложа на старите свободни и приети зидари „Орфей“ (ЛССПЗ „Орфей“) – Кърджали, на основание чл. 26, ал. 3 ЗЮЛНЦ свиква общо събрание на 27.12.2013 г. в 17,30 ч. в Кърджали, бул. България 75, ет. 2, при следния дневен ред: 1. отчет за дейността на сдружението; 2. освобождаване на управителния съвет поради изтичане на мандата му; 3. избор на нов управителен съвет; 4. промяна на адреса на управление на сдружението; 5. разни. При липса на кворум на основание чл. 27 ЗЮЛНЦ общото събрание ще се проведе същия ден в 18,30 ч. на същото място и при същия дневен ред.

8220

1. – Съветът на настоятелите на Училищно настоятелство „X.X.“ при НУМТИ „X.X.“ – Пловдив, на основание чл. 26 ЗЮЛНЦ свиква общо събрание на 19.12.2013 г. в 18 ч. в Пловдив, ул. Иван Вазов 23, в сградата на НУМТИ, при следния дневен ред: 1. отчет за дейността на настоятелството през 2011 – 2012 г.; 2. освобождаване на членове на съвета на настоятелите и контролния съвет и избор нови; 3. приемане на нови членове и прекратяване на членство; 4. други въпроси. При липса на кворум на основание чл. 27 ЗЮЛНЦ събранието ще се проведе на същия адрес в 19 ч. при същия дневен ред независимо от броя на присъстващите членове и ще се счита за редовно проведено.

8311

1. – Управителният съвет на сдружение „Освалдо Пичирили“, Разлог, на основание чл. 26, ЗЮЛНЦ свиква общо събрание на членовете на сдружението на 21.12.2013 г. в 10 ч. в Разлог, ул. Селебица 1, при следния дневен ред: 1. промяна в състава на управителния съвет на сдружението и освобождаване от отговорност на досегашните членове на УС; 2. промени в устава на сдружението; 3. разни. На основание чл. 27 ЗЮЛНЦ при липса на кворум общото събрание ще се проведе същия ден в 11 ч., на същото място и при същия дневен ред. Поканените могат да присъстват на общото събрание лично или чрез упълномощен представител.

8253

1. – Управителният съвет на сдружение „Спортен клуб Хандбал“ – Русе, на основание чл. 26 ЗЮЛНЦ свиква общо събрание на 27.12.2013 г. в 10 ч. в Русе, Спортен комплекс „Ялта“, при следния дневен ред: 1. промяна на наименованието на сдружението; 2. промяна на седалището на сдружението; 3. избор на нов управителен съвет; 4. избор на нов председател на сдружението. Поканват се всички членове и симпатизанти да присъстват на общото събрание.

8254

Промени настройката на бисквитките