НАРЕДБА № 20 ОТ 9 ЯНУАРИ 2012 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯ ПО ПРОФЕСИЯТА "ПРОДАВАЧ-КОНСУЛТАНТ"
Обн. ДВ. бр.13 от 14 Февруари 2012г., отм. ДВ. бр.72 от 13 Септември 2019г.
Отменена с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 23 от 23 август 2019 г. за придобиване на квалификация по професията "Продавач-консултант" - ДВ, бр. 72 от 13 септември 2019 г., в сила от 13.09.2019 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С тази наредба се определя Държавното образователно изискване (ДОИ) за придобиването на квалификация по професията 341020 "Продавач-консултант" от област на образование "Стопанско управление и администрация" и професионално направление 341 "Търговия на едро и дребно" съгласно Списъка на професиите за професионално образование и обучение по чл. 6, ал. 1 от Закона за професионалното образование и обучение.
Чл. 2. Държавното образователно изискване за придобиването на квалификация по професията 341020 "Продавач-консултант" съгласно приложението към тази наредба определя изискванията за придобиването на втора степен на професионална квалификация за специалността 3410201 "Продавач-консултант".
Чл. 3. Въз основа на ДОИ по чл. 1 и рамковите програми по чл. 10, ал. 3, т. 2 и 3 от Закона за професионалното образование и обучение се разработват учебни планове и учебни програми за обучението по специалността по чл. 2.
Раздел II.
Съдържание на Държавното образователно изискване
Чл. 4. (1) С ДОИ по чл. 1 се определят професионалните компетенции в края на обучението по професията, които гарантират на обучаемия възможност за упражняване на професията 341020 "Продавач-консултант".
(2) Държавното образователно изискване за придобиването на квалификация по професията "Продавач-консултант" определя общата, отрасловата и специфичната задължителна професионална подготовка за професията, както и задължителната чуждоезикова подготовка по професията и избираемата подготовка.
(3) Съдържанието на всеки вид задължителна професионална подготовка по ал. 2 включва:
1. необходимите професионални компетенции (знания, умения и професионално-личностни качества);
2. тематичните области, от които се формира съдържанието на учебните предмети/модули.
Чл. 5. С ДОИ по чл. 1 се определят и входящото минимално образователно равнище, описанието на професията, целите на обучението, резултатите от ученето, изискванията към материалната база и изискванията към обучаващите.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Учебните планове и учебните програми за обучение по професията, действащи към влизане в сила на тази наредба, се прилагат до разработването и утвърждаването на учебните планове и учебните програми по чл. 3.
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 17, т. 3 във връзка с чл. 16, т. 7 от Закона за народната просвета и отменя Наредба № 3 от 2006 г. за придобиване на квалификация по професия "Продавач-консултант" (ДВ, бр. 9 от 2007 г.).
§ 3. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".
Приложение към чл. 2
Държавно образователно изискване за придобиване на квалификация по професията "Продавач-консултант" |
Професионално направление: |
341 | Търговия на едро и дребно |
Наименование на професията: |
341020 | Продавач-консултант |
Специалност: | Степен на |
професионална | |
квалификация: |
3410201 | Продавач-консултант | Втора |
1. Входни характеристики
1.1. Изисквания за входящо минимално образователно равнище за ученици и за лица, навършили 16 г.
За придобиване на втора степен на професионална квалификация по професията "Продавач-консултант" от Списъка на професиите за професионално образование и обучение по чл. 6, ал. 1 ЗПОО (утвърден от министъра на образованието, младежта и науката със Заповед № РД-09-413 от 12.05.2003 г., изм. и доп. със Заповед № РД-09-04 от 08.01.2004 г., Заповед № РД-09-34 от 22.01.2004 г., Заповед № РД-09-255 от 09.04.2004 г., Заповед № РД-09-274 от 18.02.2005 г., Заповед № РД-09-1690 от 29.09.2006 г., Заповед № РД-09-828 от 29.06.2007 г., Заповед № РД-09-1891 от 30.11.2007 г., Заповед № РД-09-298 от 19.02.2009 г., Заповед № РД-09-1803 от 29.10.2009 г., Заповед № РД-09-621 от 18.05.2010 г., Заповед № РД-09-1728 от 01.12.2010 г., Заповед № РД-09-748 от 13.06.2011 г. и Заповед № РД-09-1805 от 09.12.2011 г.) входящото минимално образователно равнище е:
- за ученици - завършено основно образование или завършен клас от средното образование при срок на обучението до 4 г. (рамкова програма Б) или завършено основно образование при срок на обучението 4 г. (рамкова програма В);
- за лица, навършили 16 г. - завършен клас от средното образование или завършено средно образование при срок на обучението 1 година (рамкова програма Б) или завършено основно образование при срок на обучението 4 години (рамкова програма В).
1.2. Изисквания за входящо квалификационно равнище или професионален опит
За обучение по професията "Продавач-консултант" с придобиване на втора степен на професионална квалификация не се изисква лицата да притежават предишна по-ниска степен на професионална квалификация или професионален опит по други сродни професии.
Ако за обучение по професията "Продавач-консултант" с придобиване на втора степен на професионална квалификация кандидатстват лица с придобита професионална квалификация по професиите "Касиер", "Калкулант", "Снабдител" с първа степен на професионална квалификация, обучението им се зачита и се организира надграждащо обучение. Съдържанието на обучението се определя след сравнение на компетенциите и резултатите от ученето, описани в държавните образователни изисквания (ДОИ) за придобиване на квалификация по съответните професии.
2. Описание на професията
2.1. Трудови дейности, отговорности, личностни качества, особености на условията на труд, оборудване и инструменти, изисквания за упражняване на професията, определени в законови и подзаконови актове (здравословно състояние, правоспособност и др.)
Продавач-консултантът посреща и обслужва своевременно и вежливо клиенти в различни търговски обекти. Той консултира клиентите за качествата на предлаганите стоки. При поискване от клиента, когато видът на стоката позволява това, показва начина на нейното действие или употреба.
Продавач-консултантът следи за търговския вид, годността и атрактивното представяне на предлаганите стоки, наличието на етикети и означение за продажната цена. Той аранжира стоките на щанда и витрините по подходящ начин, поддържа необходимия търговски вид и хигиена в търговския обект или в сектор от него. Той отговаря за поддържане на складовите наличности, като взема мерки при изчерпване на количествата или при изтичане на сроковете на трайност на стоките.
В дейностите по доставяне и приемане на стоки продавач-консултантът осъществява контакти с доставчици, снабдители, домакини, склададжии и транспортни работници, а в рамките на търговска дейност осъществява контакти с клиенти, което изисква да притежава добри комуникативни умения и умения за работа в екип.
Продавач-консултантът приема рекламации и взема решение за последващи действия, като спазва гаранционните условия на продуктите.
В по-малките търговски обекти продавач-консултантът изпълнява задълженията и на касиер. Той приема парични суми, връща ресто и издава касови бележки и фактури, отговаря за ежедневното точно приключване на касовата наличност и отразяването на оборота в книгата за касовия апарат.
Продавач-консултантът носи отговорност за стоките, както и за оборудването и обзавеждането в търговския обект, а също и за извършените от него операции с парични средства и финансовоотчетни документи.
Продавач-консултантът може да работи самостоятелно в търговския обект за осъществяване на продажби на едро или на дребно, да обслужва определен сектор в по-голям търговски обект, а също така да изпълнява различни дейности в складови помещения или офиси.
В някои видове търговски обекти се изисква продавач-консултантът да поддържа висока хигиена - лична и на работното място, в съответствие със санитарно-хигиенните изисквания.
При работа с някои видове хранителни стоки - месо, риба и др., както и продукти в насипно състояние и др., продавач-консултантът транжира, разфасова, оразмерява и опакова стоките, като използва специфични инструменти, везни, специализирана техника и опаковъчни материали. При работа с технически средства той спазва инструкциите и носи отговорност за безопасно обслужване на клиентите и предотвратяване на аварии и инциденти.
Продавач-консултантът изхвърля отпадъците на определените места и по установения ред, като се старае да не замърсява околната среда в района на търговския обект.
При възникване на опасни ситуации е длъжен да информира прекия си ръководител и да подпомогне безопасното напускане на търговския обект от клиентите и от останалите си колеги.
Продавач-консултантът работи с електронни везни, баркод скенери, касови апарати, посттерминални устройства за безкасови плащания, компютър със софтуер за складова наличност. Възможно е да му бъде възложено да обслужва сигналната и охранителната техника на търговския обект.
Работното време на продавач-консултанта е с нормална продължителност в съответствие с разпоредбите на Кодекса на труда.
Продавач-консултантът трябва да проявява наблюдателност, бързина и вежливост при работа с клиенти, търговски нюх, концентрация на вниманието. Трябва да умее да работи в екип, да не създава конфликти с колеги и клиенти, да бъде честен, отговорен и прецизен в работата си. Лицата, практикуващи професията, трябва да притежават физическа издръжливост, тъй като работят предимно прави. Според спецификата на търговския обект и вида на предлаганите стоки понякога се налага да вдигат, свалят и пренасят тежки товари.
2.2. Възможности за продължаване на професионалното обучение
Придобилите втора степен на професионална квалификация по професията "Продавач-консултант" могат да се обучават за придобиване на квалификация по професиите "Брокер" и "Търговски представител" - трета степен на професионална квалификация, като обучението по общата задължителна професионална подготовка, единна за всички професионални направления, и отрасловата задължителна професионална подготовка за професионално направление "Търговия на едро и дребно" се зачита.
Лицата, придобили професионална квалификация по професията "Продавач-консултант", имат възможност за повишаване на квалификацията си в курсове и семинари, организирани от професионални гимназии, центрове за професионално обучение, браншови или професионални организации и др.
2.3. Възможности за професионална реализация съгласно Националната класификация на професиите и длъжностите (НКПД - 2011), утвърдена със Заповед № РД-01-931 от 27.12.2010 г. на министъра на труда и социалната политика, изм. и доп. със заповеди № РД-01-204 от 28.02.2011 г., РД-01-426 от 30.05.2011 г. и РД-01-529 от 30.06.2011 г.
Придобилите втора степен на професионална квалификация по професията "Продавач-консултант" могат да постъпват на работа на длъжности (професии), включени в единични групи 5223 Продавач-консултанти, както и други подобни, допълнени при актуализиране на НКПД.
3. Цели на обучението
3.1. Цели на обучението по общата задължителна професионална подготовка - единна за всички професионални направления
След завършване на обучението по професията обучаваният трябва да:
• спазва правилата за здравословни и безопасни условия на труд;
• разпознава рисковите ситуации в процеса на трудовата си дейност и прилага адекватни поведенчески модели;
• прилага изискванията за опазване на околната среда;
• описва стопанското устройство на страната;
• разбира съществуващите икономически отношения, процеси и явления и прави изводи за факторите, които ги пораждат;
• познава правата и задълженията си като участник в трудовия процес съгласно Кодекса на труда, разбира договорните отношения между работодател и работник;
• умее да формулира проблеми, задава въпроси, прави отчет за извършената работа, установява и поддържа делови отношения с доставчици и клиенти;
• умее да работи в екип;
• разбира своята роля в дейността на организацията, съзнава необходимостта от повишаване на квалификацията си;
• умее да намира информация, да създава, редактира и съхранява данни с помощта на компютър;
• умее да се справя със задачи на работното място, като осъществява комуникация на чужд език.
3.2. Цели на обучението по отрасловата задължителна професионална подготовка - единна за всички професии от професионално направление "Търговия на едро и дребно"
След завършване на обучението по професията обучаваният трябва да:
• описва формите, принципите и методите на търговското обслужване;
• прилага нормативната уредба и стандартите за работа в търговски обект;
• характеризира организацията на търговската дейност;
• умее да поддържа търговския екстериор и интериор на търговския обект;
• обяснява основните стоковедни характеристики на стоките;
• изброява основните методи и правила за съхраняване и излагане на стоки;
• познава и подбира методите за контрол върху качеството на стоките;
• познава и описва технологичната последователност при доставката, приемането, съхранението и реализацията на стоките;
• притежава знания и умения за планиране и отчетност на извършената работа, както и за създаване на работни приоритети;
• придобие предприемачески умения;
• познава и описва изискванията за документиране на доставките и продажбите на стоки.
3.3. Цели на обучението по специфичната за професията "Продавач-консултант" задължителна професионална подготовка
След завършване на обучението по професията обучаваният трябва да:
• дефинира и описва качествата и характеристиките на стоките;
• умее да аранжира стоки на щанд и витрина;
• умее да тегли, разфасова, комплектова и опакова в подходящи материали различни стоки;
• умее да приема парични суми, връща рестото, издава касови бележки, съставя фактури и попълва гаранционни карти;
• подбира средства и методи за насърчаване на продажбите;
• умее да провежда търговски демонстрации;
• умее да прилага съвременни продажбени техники;
• притежава знания и умения за проучване на потребителското търсене;
• обяснява правилата за продажба чрез електронната търговия;
• умее да работи с търговско оборудване и инструменти.
4. Резултати от ученето
Компетенции | Резултати от ученето |
Обучаваният трябва да: |
Общи за професията "Продавач-консултант" |
Участие в дейността на предприятието при спазване на правилата за безопасни |
условия на труд и трудово-правните норми |
1. Спазва правилата за | 1.1. Спазва инструкции за здравословни и безопасни |
здравословни и | условия на труд и санитарно-хигиенни изисквания за |
безопасни условия на | работа в търговски обект |
труд и опазва околната | 1.2. Спазва лична хигиена и хигиена на работното място и |
среда при изпълнение на | технологичното оборудване в съответствие със |
служебните си | санитарно-хигиенните изисквания |
задължения | 1.3. Прилага правилата за пожарна и аварийна |
безопасност | |
1.4. Използва по предназначение средствата за | |
противопожарна защита (кофпомпа, пожарогасител и др.) | |
1.5. Избира безопасни методи за дезинфекция, | |
дезинсекция и дератизация | |
1.6. Предприема действия за оказване на долекарска | |
помощ при авария, пожар и други извънредни ситуации | |
1.7. Спазва изискванията за опазване на околната среда | |
от замърсявания | |
2. Работи с техниката за | 2.1. Описва предназначението на използваното |
измерване, разфасоване, | търговско оборудване, техническите изисквания и |
опаковане, маркиране и | възможности, инструкциите за работа с тях: инструменти, |
осъществяване на | везни, специализирана техника за опаковане и |
плащания, като спазва | маркиране на стоки, баркод скенери, касови апарати, |
правилата за безопасност | посттерминални устройства за безкасови плащания, |
инструменти, компютър със софтуер за складова | |
наличност | |
2.2. Подготвя търговското оборудване съгласно | |
инструкциите за употреба | |
2.3. Работи безопасно с търговското оборудване | |
2.4. Предприема правилни действия при техническа | |
неизправност, авария и други извънредни ситуации | |
2.5. Работи със сигнална и охранителна техника, която се | |
използва в търговските обекти | |
3. Прилага икономически | 3.1. Характеризира основните икономически понятия |
знания в областта на | 3.2. Обяснява стопанското управление на страната |
професията | 3.3. Определя мястото и ролята на отделните лица, |
фирми, институции и държавата в пазарните отношения и | |
процеси | |
3.4. Прави отчет на извършената работа | |
3.5. Характеризира различните отчетни | |
измерители-натурални, трудови, стойностни | |
3.6. Изброява основните образци на документи в | |
търговския обект | |
3.7. Вярно и точно попълва реквизитите на отчетните | |
документи в търговския обект | |
3.8. Изисква от доставчици и транспортни фирми да | |
предоставят редовни документи при доставка на | |
стоково-материални запаси | |
4. Прилага | 4.1. Изброява общите принципи на трудовото |
трудово-правни знания в | законодателство, правата и задълженията на |
областта на професията | участниците в трудовия процес, договорните отношения |
между работник и работодател | |
4.2. Описва организацията на работата в търговското | |
предприятие и правомощията на длъжностните лица | |
4.3. Описва организацията на работното място в | |
различните търговски предприятия | |
4.4. Характеризира системите за заплащане на труда в | |
търговското предприятие | |
4.5. Изброява правата и задълженията на | |
материалноотговорните лица при отчитане на стопански | |
операции и процеси с материални ценности и парични | |
средства | |
4.6. Обяснява данъчното облагане и осигурителните | |
задължения на предприятията и физическите лица | |
4.7. Изброява нормативните документи и изисквания към | |
персонала, работещ в търговските обекти | |
4.8. Спазва правилника за вътрешния ред на търговския | |
обект | |
5. Участва в | 5.1. Подпомага дейността на служителите от |
инвентаризации на | предприятието по описване на стоково-материалните |
търговския обект | запаси, които провеждат инвентаризацията |
5.2. Изброява правата и задълженията на | |
материалноотговорното лице на стоково-материални | |
ценности и парични средства | |
5.3. Описва изискванията на документите, които се | |
изготвят при инвентаризация |
Специфични за специалност 3410201 "Продавач-консултант" |
Подготовка на търговската зала за обслужване на клиенти |
6. Заявява и приема | 6.1. Прави заявки за доставка, като използва телефон, |
стоково-материални | факс или компютър |
запаси в търговския обект | 6.2. Спазва деловия тон и учтиво общува с доставчиците |
6.3. Получава стоково-материалните запаси и проверява | |
съответствието с придружителните документи за | |
асортимент, количество, качество, цена и срок на | |
доставката | |
6.4. Контролира качеството на получаваните стоки | |
6.5. Съставя първични счетоводни документи за | |
заприходяване на доставените стоково-материални | |
запаси | |
6.6. Съставя протоколи за нарушения при доставки по | |
определените в нормативните изисквания правила | |
6.7. Осигурява или контролира пренасянето и | |
подреждането на определените места на | |
стоково-материалните ценности в склада или в | |
търговския обект | |
7. Подготвя и поддържа | 7.1. Поддържа търговската зала, складовете и |
търговската зала за | оборудването по установените процедури |
посрещане и обслужване | 7.2. Подрежда всяка стока на подходящо място по |
на клиенти, аранжира | изискванията на стокознанието за подреждане и |
щандове и витрини при | съхраняване на хранителни и нехранителни стоки |
спазване на | 7.3. Обозначава продажната цена на стоките с етикет, |
технологичните правила | написан коректно и четливо |
7.4. Подготвя стоките, които подлежат на предварително | |
разфасоване, транжиране и опаковане в единични | |
опаковки за продажба с помощта на везни и | |
специализирано търговско оборудване | |
7.5. Изпълнява изискването етикетът на нехранителните | |
/промишлените стоки да съдържа наименование на | |
стоката, името на производителя или вносителя и кратка | |
характеристика | |
7.6. Контролира срока на трайности/или годност, | |
означенията за цена и етикетировката на стоките | |
7.7. Съставя документи за бракуване на стоките с изтекъл | |
срок на годност |
Работа с клиенти |
8. Посреща и обслужва | 8.1. Обяснява социалнопсихологическите особености на |
клиентите в търговския | обслужването и поведението на клиентите |
обект | 8.2. Посреща вежливо клиентите |
8.3. Бързо и коректно изпълнява поръчката на клиентите | |
8.4. Размерва и разфасова различни стоки | |
8.5. Надеждно опакова продадените стоки | |
8.6. Маркира асортимент, количество, качество, единична | |
цена и обща стойност на продадените стоки | |
8.7. Прилага съвременни продажбени техники | |
8.8. Прилага иновационни подходи в обслужването | |
8.9. Справя се в конфликтни ситуации | |
8.10. Използва основната професионална терминология | |
на чужд език | |
8.11. При необходимост обслужва клиенти на чужд език | |
8.12. Приема рекламации и дефектни стоки съгласно | |
установените нормативни изисквания и правила | |
9. Консултира клиентите в | 9.1. Обяснява стандартизацията, опаковката, |
търговския обект с оглед | класификацията, асортимента, маркировката и |
осъществяване на | предлагането на стоките |
покупко-продажба на | 9.2. Описва процеса на съхранение на различните видове |
стоки | стоки |
9.3. Изброява особеностите при транспортирането на | |
различни стоки | |
9.4. Прилага принципите и методите за окачествяване, | |
кодиране и сертифициране на стоките | |
9.5. Консултира клиентите на български или на чужд | |
език, като описва качествата на предлаганите стоки в | |
търговския обект, както и техните характеристики (в т.ч. | |
състав, опаковка, инструкции за ползване, окомплектовка | |
и поддържане, цена и количество) | |
9.6. Описва влиянието на предлаганите продукти върху | |
други стоки при евентуална съвместна употреба | |
9.7. Обяснява начина на действие на продуктите, | |
предлагани в търговския обект, а когато стоката | |
позволява, демонстрира начина на употреба | |
9.8. Информира относно възможности за подмяна, | |
гаранционен срок и рекламации | |
10. Изпълнява финансови | 10.1. Изчислява с касов апарат или с баркод скенер |
операции, свързани с | стойността на покупката в съответствие с количеството и |
разплащания за | поставената на етикетите цена на стоките в търговския |
продадените стоки | обект |
10.2. Приема парични суми в брой, като връща точно | |
ресто или безкасово с посттерминално устройство | |
10.3. Различава отличителните черти на паричните | |
единици и не допуска приемането на фалшиви парични | |
знаци | |
10.4. Умее да работи с устройство за разпознаване на | |
фалшиви банкноти | |
10.5. Издава на клиента фискален бон, а при поискване | |
-и фактура за направените покупки | |
10.6. Издава гаранционни карти за стоките, които се | |
предлагат с гаранция от производителя или вносителя | |
10.7. Отчита ежедневно оборота на касовия апарат и в | |
касовата книга | |
10.8. Извършва основни счетоводни операции при | |
водене на отчетността в търговския обект | |
11. Прави реклама на | 11.1. Подбира средства и методи за насърчаване на |
предлаганите в | продажбите на предлаганите в търговския обект стоки |
търговския обект стоки | 11.2. Познава методите за набиране на информация за |
потребителското търсене-наблюдение, анкета, | |
експеримент и др. | |
11.3. Провежда търговски демонстрации на предлагани в | |
търговския обект стоки пред клиентите | |
11.4. Проучва потребителското търсене посредством | |
общуване с клиентите | |
11.5. Използва предимствата на каталожната търговия |
Използване на информационни и комуникационни технологии |
12. Изпълнява дейности с | 12.1. Работи с компютър-въвежда, намира и съхранява |
помощта на | информация и отчетни данни |
информационни и | 12.2. Използва програмни продукти за складови |
комуникационни | наличности |
технически средства | 12.3. Води разговори чрез различни комуникационни |
средства | |
12.4. Осъществява ефективни комуникации при | |
изпълнение на трудовата си дейност с доставчици и | |
колеги | |
12.5 Подготвя по определения начин молба, заявки, | |
отчети и др. | |
12.6. Правилно попълва формуляри и изготвя справки, | |
съставя протоколи и др. | |
12.7. Използва технически средства и програмни | |
продукти за електронно разплащане с карти |
5. Изисквания към материалната база
5.1. Учебен кабинет
Основно оборудване на учебния кабинет за обучение по теория: работно място на всеки обучаван (работна маса и стол), работно място на обучаващия (работна маса и стол), учебна дъска, шкафове, гладка свободна стена за окачване на табла, платно за прожектиране, компютър, други средства за обучение и дидактическа техника.
Основно оборудване на учебния кабинет за обучение по практика: работно място на всеки обучаван (работна маса и стол), компютър, подходящи програмни продукти за текстообработка, електронни таблици, презентационна програма, база данни и подходящи видеофилми, учебна дъска, шкафове, гладка свободна стена за окачване на табла, платно за прожектиране, компютър, везна, касов апарат, принтер, скенер, мултимедия, телефон, факс, работно място на обучаващия (работна маса и стол).
Учебни пособия за обучение по теория и практика: демонстрационни макети и модели; реални образци; онагледяващи табла; учебни видеофилми; програмни продукти, демонстрационни модели, отчетнически документи, които се използват в стопанската практика, и др.
5.2. Специализирана учебна база
Специализираният кабинет за професията "Продавач-консултант" е модел на търговски обект, оборудван с необходимото търговско обзавеждане и инструменти, които се използват в стопанската практика или в действащ търговски обект: инструменти, везни, специализирана техника за опаковане и маркиране на стоки, баркод скенери, касови апарати, посттерминални устройства за безкасови плащания, инструменти, компютър със софтуер за складова наличност.
6. Изисквания към обучаващите
Право да преподават по теория и практика на професията имат лица с образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър" по специалности от област на висше образование "Социални, стопански и правни науки", професионално направление "Икономика".
Препоръчително е на всеки три години обучаващите да преминават курс за усъвършенстване на професионалната квалификация.