Кодекси и закони

Изпрати статията по email

НАРЕДБА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ПОДГОТОВКА И ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДОКЛАДИ В КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ ОТ ПРАВОТО НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ В ОБЛАСТТА НА ОКОЛНАТА СРЕДА

НАРЕДБА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ПОДГОТОВКА И ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДОКЛАДИ В КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ ОТ ПРАВОТО НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ В ОБЛАСТТА НА ОКОЛНАТА СРЕДА

Приета с ПМС № 116 от 21.05.2007 г.

Обн. ДВ. бр.43 от 1 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.62 от 31 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.71 от 12 Август 2008г., изм. ДВ. бр.55 от 7 Юли 2017г., изм. ДВ. бр.9 от 30 Януари 2024г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят:

1. органите на изпълнителната власт, които извършват дейности, свързани с докладване до Комисията на Европейския съюз, наричана по-нататък "комисията", във връзка с изпълнение на ангажиментите, произтичащи от правото на Европейските общности (ЕО) в областта на околната среда в секторите:

а) хоризонтално законодателство;

б) качество на въздуха;

в) управление на отпадъците;

г) качество на водите;

д) защита на природата;

е) контрол на промишленото замърсяване и управление на риска;

ж) химикали и генетично модифицирани организми (ГМО);

з) шум;

и) ядрена безопасност и радиационна защита;

2. редът за подготовка на докладите и представянето им в комисията;

3. създаването, поддържането и актуализирането на електронна информационна система за управление на процеса на докладване в комисията в областта на околната среда, наричана по-нататък "централната информационна система".


Чл. 2. (1) Компетентен орган за подготовка и представяне на докладите в комисията в изпълнение на ангажиментите, произтичащи от правото на ЕО в областта на околната среда, е министърът на околната среда и водите или оправомощено от него длъжностно лице с изключение на случаите по ал. 2 - 5.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2007 г., в сила от 19.07.2007 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 55 от 2017 г., в сила от 07.07.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2024 г., в сила от 01.02.2024 г.) Министърът на земеделието и храните или оправомощено от него длъжностно лице изготвя и представя в комисията доклади във връзка с изпълнение на задълженията, произтичащи от законодателството в областта на:

1. хуманно отношение към експерименталните животни;

2. одобряване типа на двигатели с вътрешно горене за извънпътна техника по отношение на емисиите на замърсители;

3. пускане на пазара на ГМО или комбинация от ГМО като продукти или съставка на продукти, когато се изисква предоставянето в комисията на такива самостоятелни доклади, съгласно нормативните актове на Европейския съюз в сектор ГМО.

(3) Министърът на здравеопазването или оправомощено от него длъжностно лице изготвя и представя в комисията доклади във връзка с изпълнение на задълженията, произтичащи от законодателството в областта на:

1. качеството на водите за къпане;

2. качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели;

3. пускане на пазара на биоциди.

(4) Председателят на Агенцията за ядрено регулиране или оправомощено от него длъжностно лице изготвя и представя в комисията доклади във връзка с изпълнение на задълженията съгласно нормативните актове от правото на ЕО в сектор "Ядрена безопасност и радиационна защита".

(5) Министърът на вътрешните работи или оправомощено от него длъжностно лице изготвя и представя в комисията доклади във връзка с изпълнение на задълженията, произтичащи от законодателството, установяващо схема за наблюдение на специфичните емисии на въглероден диоксид (СО2) от нови пътнически автомобили.

(6) Органите по чл. 2, ал. 2 - 5 предоставят на министъра на околната среда и водите изготвените доклади.


Чл. 3. (1) Министърът на околната среда и водите координира дейността на органите по чл. 2, ал. 2 - 5 по изготвяне на докладите в изпълнение на задълженията им по докладването.

(2) Органите по чл. 2, ал. 1 - 5 взаимно обменят информацията, необходима за изготвяне на докладите.


Чл. 4. (1) Органите по чл. 2, ал. 1 - 5 издават заповеди във връзка с организацията на подготовката и представянето на доклади по изпълнение на изискванията на нормативните актове на правото на ЕО в областта на околната среда.

(2) Заповедите по ал. 1 се публикуват в интернет страницата на ведомството, което органът по чл. 2, ал. 1 - 5 ръководи.


Чл. 5. Органите по чл. 2 в съответствие с глава II от Закона за опазване на околната среда публикуват на интернет страницата на своето ведомство информация от докладите, представяни в комисията, когато това се изисква от съответните нормативни актове от правото на ЕО или от български нормативни актове по прилагането им.


Глава втора.
РЕД ЗА ПОДГОТОВКА И ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДОКЛАДИТЕ В КОМИСИЯТА

Чл. 6. (1) Министърът на околната среда и водите със заповедта по чл. 4, ал. 1 определя:

1. координационно звено;

2. крайни звена;

3. междинни и/или първични звена в случаите, когато е необходимо да се предостави информация на крайното звено за подготовка на съответния доклад.

(2) Органите по чл. 2, ал. 2 - 5 със заповедите по чл. 4, ал. 1 определят:

1. крайни звена;

2. междинни и/или първични звена в случаите, когато е необходимо да се предостави информация на крайното звено за подготовка на съответния доклад.


Чл. 7. (1) Със заповедите по ал. 1 органите по чл. 2, ал. 1 - 5 определят и:

1. периода от време, който докладването по съответния нормативен акт на правото на Общността обхваща;

2. срок за изпращане на доклада в ЕК от координационното звено;

3. срок за изготвяне на доклада от крайните звена и за предоставянето му на координационното звено;

4. сроковете за представяне от междинни и/или от първични звена на крайните звена на информацията, необходима за изготвяне на съответния доклад;

5. изискванията за публикуването на информацията по чл. 5.

(2) В случаите по чл. 30, ал. 2 от Закона за опазване на околната среда, когато в нормативен акт не е определен ред за предоставяне на информация за подготовка на докладите, органите по чл. 2, ал. 1 - 5 определят със заповедите по чл. 4, ал. 1 и:

1. задължените лица, които трябва да предоставят информация;

2. административното звено, на което информацията трябва да се представя, и периодичността и сроковете за това.


Чл. 8. (1) За координационно звено по чл. 6, ал. 1, т. 1 се определя административно звено от специализираната администрация на Министерството на околната среда и водите.

(2) За крайно звено за подготовката на всеки доклад се определя:

1. административно звено от администрацията, която органът по чл. 2 ръководи, или

2. централна или териториална администрация - второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към същия орган.

(3) За междинни и за първични звена, когато такива са необходими, се определят:

1. административни звена от администрацията, която органът по чл. 2 ръководи, и/или

2. централни и/или териториални администрации - второстепенни разпоредители с бюджетни кредити.

(4) За междинни и първични звена могат да бъдат определяни и:

1. централни и териториални администрации извън администрацията, която органът по чл. 2 ръководи, и извън централните и териториалните администрации, които са второстепенни разпоредители с бюджетни кредити;

2. физически лица, регистрирани като търговци, и юридически лица, които трябва да предоставят информация, необходима за докладването на органа по чл. 2 или на централни или териториални администрации - второстепенни разпоредители с бюджетни кредити.

(5) Органите на изпълнителната власт, които ръководят администрации по ал. 3, т. 1, при поискване от орган по чл. 2 определят административните звена от администрацията, която ръководят, за първични или междинни звена и създават необходимата организация за събиране, обработване и представяне на информацията, необходима за подготовка на докладите.


Чл. 9. Координационното звено по чл. 6, ал. 1, т. 1:

1. изпраща изготвените и получените от крайните звена доклади в комисията;

2. координира официалната кореспонденция с комисията във връзка с докладването;

3. поддържа база данни, съдържаща изпратените в комисията доклади;

4. следи за спазване на сроковете за предаване на докладите от крайните звена;

5. (В сила от 01.01.2008 г.) регистрира всеки изпратен в комисията доклад в централната информационна система;

6. (В сила от 01.01.2008 г.) регистрира в централната информационна система публикуваната за обществеността информация по чл. 5.


Чл. 10. Крайните звена:

1. определят съдържанието и формата на информацията, която следва да се предостави от междинните и/или първичните звена на крайните звена за подготовка на съответния доклад;

2. изготвят формат на доклада, когато такъв не е определен в нормативен акт от правото на ЕО;

3. подготвят докладите във форматите, определени със заповедите по чл. 4, ал. 1, и ги изпращат на координационното звено;

4. обобщават и проверяват пълнотата на получената информация от междинни и/или първични звена, необходима за подготовка на съответния доклад, и при необходимост изискват допълнителна информация;

5. следят за спазване на сроковете за представяне на информацията по т. 4 от междинните и/или първичните звена;

6. (В сила от 01.01.2008 г.) създават и поддържат база данни, съдържаща представената от междинните и/или първичните звена информация, както и доклада, изпратен на координационното звено по т. 3;

7. подготвят и представят на координационното звено информация за актуализиране на централната информационна система в случаите на приемане на нови нормативни актове от правото на ЕО или при промяна на съществуващи нормативни актове, които са от компетентността на крайното звено.


Чл. 11. Междинните звена:

1. представят на крайните звена информацията, необходима за изготвяне на доклада в определените със съответния нормативен акт от правото на ЕО или със заповедта по чл. 4 вид, обхват и срокове;

2. обобщават и проверяват пълнотата на информацията, изпратена от първичните звена;

3. следят за спазване на сроковете за представяне на информацията от първичните звена;

4. създават и поддържат база данни, съдържаща представената от първичните звена информация, както и информацията, изпратена на крайното звено по чл. 10.


Чл. 12. Първичните звена:

1. създават организация за генериране на необходимата за междинните или за крайните звена информация за подготовка на докладите;

2. представят на междинните или на крайните звена необходимата информация в определените със съответния нормативен акт от правото на ЕО или със заповедта по чл. 4 вид, обхват и срокове;

3. създават и поддържат база данни с представената в крайните или в междинните звена информация.


Глава трета.
ЦЕНТРАЛИЗИРАНА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА(В СИЛА ОТ 01.01.2008 Г.)

Чл. 13. Централизираната информационна система се поддържа и актуализира от координационното звено в Министерството на околната среда и водите.


Чл. 14. Централизираната информационна система съдържа следната информация:

1. наименованието на съответната директива, регламент или решение от правото на ЕО в областта на околната среда, които съдържат изисквания за представяне на доклад от компетентен орган на Република България в комисията;

2. текстовете от съответната директива, регламент или решение от правото на ЕО в областта на околната среда, които съдържат изисквания за представяне на доклад в комисията;

3. индивидуален идентификационен номер на всеки доклад;

4. текста на нормативния акт от правото на ЕО, установяващ стандартизирани формати за докладване до комисията, когато такъв е приет;

5. срокове и график за представяне на доклада в комисията, когато такива са определени;

6. информационна карта за всеки от докладите;

7. текстовете от съответната директива, регламент или решение от правото на Европейските общности в областта на околната среда, които съдържат изисквания за публикуване на информация за обществеността по чл. 4.


Чл. 15. Информационната карта на всеки от докладите служи за управление и осъществяване на процеса на докладване и съдържа три части:

1. управленска, която е в зависимост от спецификата на доклада;

2. формат на доклада, установен по процедура, регламентирана в съответния нормативен акт от правото на ЕО, или определен със заповедта по чл. 4, ал. 2;

3. формат на информацията за обществеността по чл. 5.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на наредбата "докладване" е представяне на информация на определен период от време от компетентен орган на Република България в комисията за прилагане на нормативен акт от правото на ЕО в съответствие с изискванията на същия нормативен акт или на друг нормативен акт от правото на ЕО, приет с цел да установи формата и съдържанието на доклада.


§ 2. "Хоризонтално законодателство" е национално законодателство, въвеждащо директиви на Европейския съюз, приложимо във всички останали сектори на околната среда.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 3. Органите по чл. 2 в съответствие с компетентността си издават заповедите по чл. 4, ал. 2 в двумесечен срок от влизането в сила на наредбата.


§ 4. (1) Органите по чл. 2 създават необходимата организация за подготовка и представяне на докладите в комисията до създаването на централизираната информационна система.

(2) След създаването на централизираната информационна система координационното звено въвежда в нея информацията за вече осъщественото докладване.

(3) Министърът на околната среда и водите със заповед определя нивата на достъп до информацията, включена в централизираната информационна система.


§ 5. Наредбата се приема на основание на чл. 11, ал. 2 от Закона за опазване на околната среда.


§ 6. Член 9, т. 5 и 6, чл. 10, т. 6 и глава трета влизат в сила от 1 януари 2008 г.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 168 ОТ 23 ЮЛИ 2007 Г. ЗА ПРЕОБРАЗУВАНЕ НА НАЦИОНАЛНОТО УПРАВЛЕНИЕ ПО ГОРИТЕ В ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ПО ГОРИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 62 ОТ 2007 Г., В СИЛА ОТ 19.07.2007 Г.)


§ 6. В нормативните актове на Министерския съвет:

1. Думите "министърът на земеделието и горите" и "министъра на земеделието и горите" се заменят съответно с "министърът на земеделието и продоволствието" и "министъра на земеделието и продоволствието".

2. Думите "Министерството на земеделието и горите" и "Министерство на земеделието и горите" се заменят съответно с "Министерството на земеделието и продоволствието" и "Министерство на земеделието и продоволствието".

3. Думите "Националното управление по горите" и "Национално управление по горите" се заменят съответно с "Държавната агенция по горите" и "Държавна агенция по горите".

4. Думите "ръководителят на Националното управление по горите" и "началникът на Националното управление по горите" и думите "ръководителя на Националното управление по горите" и "началника на Националното управление по горите" се заменят съответно с "председателят на Държавната агенция по горите" и "председателя на Държавната агенция по горите".

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

§ 9. Постановлението влиза в сила от 19 юли 2007 г.


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 194 ОТ 5 АВГУСТ 2008 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ТАРИФАТА ЗА ТАКСИТЕ, КОИТО СЕ СЪБИРАТ ОТ НАЦИОНАЛНАТА СЛУЖБА ПО ЗЪРНОТО И ФУРАЖИТЕ КЪМ МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 71 ОТ 2008 Г.)


§ 5. В нормативните актове на Министерския съвет:

1. Думите "министърът на земеделието и продоволствието" и "министъра на земеделието и продоволствието" се заменят съответно с "министърът на земеделието и храните" и "министъра на земеделието и храните".

2. Думите "Министерството на земеделието и продоволствието" и "Министерство на земеделието и продоволствието" се заменят съответно с "Министерството на земеделието и храните" и "Министерство на земеделието и храните".


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 130 ОТ 29 ЮНИ 2017 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО, ХРАНИТЕ И ГОРИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 55 ОТ 2017 Г., В СИЛА ОТ 07.07.2017 Г.)


§ 70. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 10 ОТ 25 ЯНУАРИ 2024 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

Заключителни разпоредби
КЪМ

(ОБН. - ДВ, БР. 9 ОТ 2024 Г., В СИЛА ОТ 01.02.2024 Г.)


§ 68. Постановлението влиза в сила от 1-во число на месеца, следващ месеца на обнародването му в "Държавен вестник".

Промени настройката на бисквитките