Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 101 от 29.XI

МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО НА УКРАЙНА(Одобрен с Решение № 435 от 20 юни 2024 г. на Министерския съвет. В сила от датата на подписването му - 23 октомври 202

 

МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО НА УКРАЙНА
(Одобрен с Решение № 435 от 20 юни 2024 г. на Министерския съвет. В сила от датата на подписването му - 23 октомври 2024 г.)

Издаден от Министерството на правосъдието

Обн. ДВ. бр.101 от 29 Ноември 2024г.

Министерството на правосъдието на Република България и Министерството на правосъдието на Украйна (наричани по-долу, поотделно "Страната" и заедно "Страните"),

Водени от желанието си да укрепят и задълбочат отношенията си в областта на правосъдието и да утвърдят общите си европейски ценности,

Убедени, че партньорството между компетентните органи, основано на принципа на равнопоставеност и взаимно доверие, допринася за върховенството на закона, улеснява подобряването на квалификацията на държавните служители и повишава качеството на цялостното правораздаване,

Вземайки предвид, че развитието на отношенията между Страните ще играе важна роля в подготовката на Украйна за присъединяване към Европейския съюз, включително по отношение на съдебната реформа,

Отчитайки работата, извършена в правната сфера за привеждане на украинското законодателство в съответствие със стандартите на Европейския съюз, както и опита на съответните български органи в това отношение,

Признавайки необходимостта от обмен на информация и опит в областта на европейското право,

В рамките на своите правомощия се споразумяха за следното:

Член 1

Да подкрепят по-нататъшното развитие на партньорството и сътрудничеството в правната област, особено във връзка със съдебната реформа, законодателния процес, обучението на държавни служители, както и в областта на взаимната правна помощ по граждански и наказателни дела.

Член 2

Да обменят информация относно измененията в националното законодателство на всяка от Страните, които се отнасят, но не се ограничават, до принципите на правовата държава и криминализирането на изпирането на пари, корупцията и организираната престъпност.

Член 3

Да споделят добри практики относно използването на информационните технологии в правната, съдебната и административната област.

Член 4

Да обменят информация за опита на Страните по отношение на прилагането на законодателството на Европейския съюз и на международните договори на Организацията на обединените нации, Съвета на Европа и Хагската конференция по международно частно право в областта на международното сътрудничество по граждански и наказателни дела.

Член 5

Да насърчават организирането на семинари, курсове, обучения и обмен на визити с цел повишаване на квалификацията на държавни служители от министерствата на правосъдието.

Член 6

Да се уведомяват взаимно за дейностите, осъществявани в рамките на настоящия Меморандум, включително чрез официални посещения на Страните.

Член 7

Страните ще си оказват сътрудничество и в други области на правото и правосъдието от взаимен интерес, които не са посочени в настоящия Меморандум.

Член 8

Страните се задължават да запазят поверителността на информацията и да не разкриват лични данни, станали известни във връзка с изпълнението на настоящия Меморандум, в съответствие с изискванията на действащото законодателство на Страните.

Член 9

Средствата, необходими за изпълнението на дейностите по настоящия Меморандум, се осигуряват съгласно практически договорености за всяка дейност при наличие на подходящи бюджетни средства и в съответствие с действащото законодателство на Страните.

Член 10

Настоящият Меморандум се сключва за неопределен период от време и влиза в сила от датата на подписването му.

Член 11

Всеки спор относно тълкуването или прилагането на настоящия Меморандум следва да се решава чрез консултации между Страните.

Член 12

Разпоредбите на настоящия Меморандум могат да бъдат изменяни и допълвани с писмено споразумение между Страните. Такива изменения или допълнения ще бъдат направени под формата на допълнителни протоколи, които ще влязат в сила от датата на подписването им от Страните.

Член 13

Всяка от Страните може да прекрати настоящия Меморандум чрез изпращане на писмено уведомление по дипломатически път до другата Страна. Настоящият Меморандум престава да бъде в сила три месеца след датата на получаване на това уведомление. В този случай Страните се договарят за мерки, които следва да предприемат за надлежното приключване на всички текущи дейности, започнали преди прекратяването на настоящия Меморандум.

Член 14

Цялата кореспонденция във връзка с прилагането на настоящия Меморандум следва да се изпраща по дипломатически път или на следните адреси:




Министерство на правосъдието на Република България

ул. Славянска № 1,

1040 София

Министерство на правосъдието на Украйна

 

13 Городецького, 01001 Киев


От датата на влизане в сила на настоящия Меморандум Споразумението за сътрудничество между Министерството на правосъдието на Република България и Министерството на правосъдието на Украйна, сключено в Киев на 21 май 2004 г., престава да бъде сила.

Подписан в гр. София и в гр. Киев на 23 октомври 2024 г. в два оригинални екземпляра, всеки на български, украински и английски език, като и трите текста имат еднаква сила. В случай на различия при тълкуването валиден е текстът на английски език.

Промени настройката на бисквитките