ЗАПОВЕД № 8121з-1169 ОТ 23 АВГУСТ 2024 Г. ОТНОСНО ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЕТИЧНИЯ КОДЕКС ЗА ПОВЕДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
ЗАПОВЕД № 8121з-1169 ОТ 23 АВГУСТ 2024 Г. ОТНОСНО ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЕТИЧНИЯ КОДЕКС ЗА ПОВЕДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
Обн. ДВ. бр.79 от 17 Септември 2024г.
На основание чл. 33, т. 9 и чл. 150, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР) нареждам:
В Етичния кодекс за поведение на държавните служители в Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 67 от 2014 г.), утвърден със Заповед № 8121з-348 от 25.07.2014 г. на министъра на вътрешните работи и изменен и допълнен със Заповед № 8121з-581 от 8.06.2016 г., Заповед № 8121з-1619 от 21.12.2016 г. и Заповед № 8121з-821 от 13.07.2018 г., се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 6 след съкращението "МВР" се добавя "по чл. 142, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР)", а след думата "познават" се добавя "и спазват".
2. Точка 9 се изменя така:
"9. Всеки държавен служител осъществява своите професионални задължения в услуга на обществото."
3. В т. 13 се правят следните изменения и допълнения:
а) буква "а" се изменя така:
"а) законност - изпълнение на служебните задължения и лично поведение в съответствие със законите на страната и при зачитане и спазване правата и основните свободи на гражданите, като не се поддават на натиск, заплахи, стимули, преки или косвени влияния независимо от техния източник, повод или причина;"
б) буква "б" се изменя така:
"б) опазване и защита на човешкия живот и здраве - при изпълнение на служебните си задължения защитават и спазват конституционно установения принцип за право на живот на всеки и следват убеждението, че посегателството върху човешкия живот и здраве се преследва и наказва като най-тежко престъпление;"
в) буква "д" се изменя така:
"д) честност - добросъвестно и обективно поведение при изпълнение на служебните задължения, което не допуска зависимост или друга обвързаност с външни лица и организации, която би могла да повлияе на изпълнението им;"
г) в буква "е" след думата "почтеност" в скоби се добавя "(интегритет)";
д) буква "и" се изменя така:
"и) компетентност - познава и спазва нормативната уредба и вътрешноведомствените актове, регламентиращи изпълнението на служебните задължения, като развива своите способности и умения;".
4. В т. 17, буква "г" след думата "облага" се добавя "или гостоприемство".
5. В т. 23 думата "държавна" се заменя с "държавната".
6. Точка 27 се изменя така:
"27. При изпълнение на служебните си задължения държавният служител не трябва да е употребил алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози."
7. Точка 28 се изменя така:
"28. Държавният служител независимо от заеманата длъжност по време на изпълнение на служебните си задължения или извън установеното работно време или по времето на ползване на отпуск в качеството си на участник в пътното движение се подчинява:
а) на нормативно определените правила за движение по пътищата в Република България;
б) на забраната да не управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда;
в) на забраната да не управлява моторно превозно средство след употребата на наркотични вещества или техни аналози;
г) държавният служител не отказва да му бъде извършена проверка и се подчинява на разпорежданията на контролните органи относно установяване на управлението на моторно превозно средство след употреба на алкохол, наркотични вещества или техни аналози."
8. Точка 29 се изменя така:
"29. Държавният служител независимо от заеманата длъжност по време на изпълнение на служебните си задължения или извън установеното работно време или по времето на ползване на отпуск:
а) спазва нормативно определените правила за притежание, носене, съхранение и употреба на огнестрелно оръжие, взривни вещества и боеприпаси;
б) се подчинява на забраната за носене и употреба на оръжие и боеприпаси при или след употреба на алкохол или наркотични вещества или техни аналози."
9. Създават се т. 31а и 31б:
"31а. Държавният служител използва социалните медии отговорно и законосъобразно.
31б. Държавният служител не публикува или не предлага за публикуване информация или материали, уронващи престижа на МВР."
10. В наименованието на раздел III от глава втора след думата "корупция" се добавя "и конфликт на интереси".
11. В глава втора, раздел III се създава т. 41б:
"41б. Държавният служител е обективен и независим, като не допуска да бъде повлиян както от свои лични интереси, така и от интересите на трети лица."
12. Точка 42 се изменя така:
"42. Държавният служител е неподкупен и не се възползва от правомощията си и/или служебното си положение с цел облагодетелстване лично или на трети лица, или с друга користна цел."
13. Създават се т. 42а - 42д:
"42а. Държавният служител не може да приема или да улеснява приемането за себе си или за други лица на подаръци, дарения, пътувания, настаняване в хотел или на друго място, оказване на гостоприемство, отстъпки от дължими плащания, преференциални заеми, услуги или други, които могат да окажат влияние върху изпълнението на служебните му задължения.
42б. Държавният служител няма право да предлага, да дава подаръци или да извършва услуги, които биха довели до оказване на влияние върху изпълнението на служебните задължения на приемащия.
42в. Държавният служител не търси предимства и/или привилегии за лични или чужди интереси, възползвайки се от длъжността и местоработата си.
42г. Държавният служител спазва нормативно установеното задължение да не участва в процеса на вземане на решение, когато той или свързани с него лица са заинтересовани или могат да се породят съмнения в неговата безпристрастност.
42д. При получаване на данни за корупционно поведение държавният служител уведомява своите ръководители, като при необходимост би могъл да се обърне към регионалните комисии по етика (РКЕ)/съветниците по етика."
14. Точка 43 се изменя така:
"43. Държавен служител, на когото станат известни факти и обстоятелства, които биха могли да доведат до конфликт на интереси или за възникнал такъв, следва да уведоми своите ръководители, като при необходимост би могъл да се обърне към РКЕ/съветниците по етика."
15. В т. 51 думата "началници" се заменя с "ръководители".
16. След т. 54 се създава раздел IVа "Извънслужебни отношения" с т. 54а и 54б:
"Раздел IVа
Извънслужебни отношения
54а. Държавният служител не членува в групи или сдружения и се въздържа от връзки с групи или лица, които могат да повлияят върху изпълнението на служебните му задължения.
54б. Държавният служител не участва в срещи със заинтересовани страни и не дава консултации по въпроси от компетентността на МВР, освен когато е изрично упълномощен за това или това произтича от функциите и/или задачите, които изпълнява."
17. Точка 70 се изменя така:
"70. Обработването на лични данни от държавни служители се осъществява съобразно международните принципи за защита на данните, европейските актове и националното законодателство, като бъде ограничено до степен, необходима за изпълнението на законосъобразни специфични цели."
18. В т. 71 се създава изречение второ: "Същото се отнася и за всякаква друга информация, която може да урони престижа на МВР."
19. Създава се т. 71а:
"71а. Държавният служител спазва международните и европейските актове и националното законодателство по отношение на защитата на класифицираната информация."
20. В глава четвърта се създава т. 105:
"105. Държавният служител има право на консултация за правилното прилагане на професионалните стандарти и етичните изисквания с преките си ръководители или с РКЕ/съветниците по етика."
21. Създава се глава пета с наименование "Отговорност за неизпълнение" с т. 106 - 108:
"Глава пета
ОТГОВОРНОСТ ЗА НЕИЗПЪЛНЕНИЕ
106. При неспазване нормите на поведение в този кодекс държавните служители по чл. 142, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от ЗМВР носят дисциплинарна отговорност съгласно ЗМВР.
107. Преките ръководители осъществяват контрол за съответствието на поведението на служителите с правилата по този кодекс и при констатирани нарушения докладват на компетентния дисциплинарно наказващ орган.
108. Държавните служители не могат да бъдат санкционирани поради факта, че са докладвали за случай на нарушение на този кодекс."
22. Създава се подразделение "Допълнителна разпоредба":
"ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
1. "Социални медии" са създадени чрез уеббазирани и/или мобилни технологии опосредствани среди за общуване, използвани за комуникация, споделяне на снимки, файлове, медийно съдържание и др."
Копие на заповедта да се изпрати на структурите по чл. 37 от ЗМВР за сведение и изпълнение.
Извадка от Неофициален раздел бр. 79 от 17.09.2024 г. на ДВ