РЕШЕНИЕ ЗА ЧАСТИЧНА ОТМЯНА НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРИЕМАНЕ НА ПРОЕКТ ЗА ИНВЕСТИЦИОНЕН РАЗХОД "ПРИДОБИВАНЕ НА ОСНОВНА БОЙНА ТЕХНИКА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА БАТАЛЬОННИ БОЙНИ ГРУПИ ОТ СЪСТАВА НА МЕХАНИЗИРАНА БРИГАДА" И НА АКТУАЛИЗИРАН ПРОЕКТ ЗА ИНВЕСТИЦИОНЕН РАЗХОД "ПР
РЕШЕНИЕ ЗА ЧАСТИЧНА ОТМЯНА НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРИЕМАНЕ НА ПРОЕКТ ЗА ИНВЕСТИЦИОНЕН РАЗХОД "ПРИДОБИВАНЕ НА ОСНОВНА БОЙНА ТЕХНИКА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА БАТАЛЬОННИ БОЙНИ ГРУПИ ОТ СЪСТАВА НА МЕХАНИЗИРАНА БРИГАДА" И НА АКТУАЛИЗИРАН ПРОЕКТ ЗА ИНВЕСТИЦИОНЕН РАЗХОД "ПРИДОБИВАНЕ НА НОВ ТИП БОЕН САМОЛЕТ" (ДВ, БР. 51 ОТ 2018 Г.) И ЗА ПРИЕМАНЕ НА ПРОЕКТ ЗА ИНВЕСТИЦИОНЕН РАЗХОД "ПРИДОБИВАНЕ НА ОСНОВНА БОЙНА ТЕХНИКА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА БАТАЛЬОННИ БОЙНИ ГРУПИ ОТ СЪСТАВА НА МЕХАНИЗИРАНА БРИГАДА"
Обн. ДВ. бр.95 от 14 Ноември 2023г.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 16, т. 7а от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България
РЕШИ:
1. Отменя т. 1 от Решение за приемане на Проект за инвестиционен разход "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада" и на Актуализиран проект за инвестиционен разход "Придобиване на нов тип боен самолет" (ДВ, бр. 51 от 2018 г.).
2. Приема Проект за инвестиционен разход "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада" съгласно приложението.
-------------------------
Решението е прието от 49-ото Народно събрание на 9 ноември 2023 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
|
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ |
Министерство на отбраната |
Приложение към т. 2
ПРОЕКТ ЗА ИНВЕСТИЦИОНЕН РАЗХОД
"Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада"
София
2023
СЪДЪРЖАНИЕ
УВОД
1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. Наименование на проекта
1.2. Основание за разработване
1.3. Цели на проекта
1.4. Способности, постигани с реализацията на проекта
1.5. Задачи на проекта
1.6. Проектна готовност
1.7. Основни допускания
2. НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРИДОБИВАНЕ НА БОЙНИ И СПОМАГАТЕЛНИ МАШИНИ
2.1. Задачи на СВ
2.2. Дефицит от способности
2.3. Външнополитически фактори
3. ОБХВАТ
3.1. Основни параметри на проекта
3.2. Необходим брой бойни и спомагателни машини
3.3. Бойни припаси
3.4. Спомагателни системи и оборудване за обучение
3.5. Техническо оборудване за експлоатация и поддръжка
3.6. Обучение
3.7. Логистична поддръжка
3.8. Особености, свързани с реализацията на проекта
3.9. Опции при сключване на договор за реализация на проекта
3.10. Времеви параметри
4. ХРОНОЛОГИЯ НА ПРОЕКТА
5. ФИНАНСОВО-ИКОНОМИЧЕСКИ ПАРАМЕТРИ
5.1. Стойност на проекта за инвестиционен разход
5.2. Начин на плащане
5.3. Източници на финансиране на проекта
6. РИСКОВЕ
7. ИНДУСТРИАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
УВОД
Основен национален интерес, определен в Конституцията на Република България, Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ) и Националната отбранителна стратегия на Република България, приета с РМС № 283 от 18.04.2016 г., е гарантирането на суверенитета и териториалната цялост на Р България, в това число:
противодействие на посегателства срещу независимостта и териториалната цялост на страната;
противодействие на терористични действия и други специфични рискове и заплахи.
Сухопътните войски, като част от Въоръжените сили на Република България, изпълняват основни дейности по гарантиране на нейния суверенитет, самостоятелно или във взаимодействие с останалите видове въоръжени сили и/или в коалиционен формат, подготвят формирования за участие в подкрепа на международния мир и сигурност, и за оказване помощ на населението при бедствия, аварии и катастрофи. За изпълнение на задачите в коалиционен формат Сухопътните войски на Република България следва да изпълнят поетите съюзнически ангажименти за придобиване и развиване на съвременни способности на декларираната механизирана бригада, включващи повишена огнева мощ, бойна и логистична поддръжка, адекватна на заплахите защита на личния състав, мобилност на бойното поле и възможности на системата за командване и управление.
Към момента Сухопътните войски на Република България разполагат основно с морално и физически остаряла техника и въоръжение, произведени преди повече от четиридесет години в страните от бившия Съветски съюз. Хроничното недофинансиране на сектора отбрана за последните тридесет години, от една страна, направи невъзможно придобиването на съвременни образци техника и способности, а от друга, не позволи прекратяването на зависимостта по отношение на поддръжката на съществуващата техника от трети страни.
Промяната на съществуващото състояние може да бъде постигната единствено чрез придобиване на нова бойна техника, надеждно въоръжение, оборудване и екипировка за изграждане, развитие и поддържане на способностите на батальонните бойни групи, което от своя страна ще даде възможност за действие в пълния спектър от операции, включително нощем и в екстремни климатични условия.
Настоящият проект за инвестиционен разход е разработен в изпълнение на изискванията на чл. 16, т. 7а от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България и включва:
- обхват на проекта;
- времевите и финансови параметри за реализация на проекта.
Проектът за инвестиционен разход съдържа некласифицирана информация.
1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. Наименование на проекта
"Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада"
1.2. Основание за разработване
Проектът за инвестиционен разход е разработен в изпълнение на:
- чл. 16, т. 7а от ЗОВСРБ;
- Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2032 г.;
- План за развитие на Въоръжените сили на Република България 2026 г.;
- Проект на международен договор (Letter of Offer and Acceptance) - BU-B-UCP, получен чрез Посолството на САЩ в Република България.
1.3. Цели на проекта
С реализацията на проект "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада" ще се осигури постигането на следните цели:
- изпълнение на Цел на способностите L 3108, която се явява основна цел за Сухопътните войски на Република България;
- постигане на оперативна съвместимост с армиите на страните - членки на НАТО;
- придобиване и поддържане на способности за отбрана на страната самостоятелно, в съвместна операция и в системата за колективна отбрана, участие в съюзни операции по колективна отбрана извън територията на страната;
- поддържане на способности за ликвидиране на последствията от бедствия, аварии и катастрофи;
- прекратяване на критичната зависимост от Русия в областта на въоръжението;
- изграждане на индустриален капацитет за поддръжка на придобитите бойни и спомагателни машини.
1.4. Способности, постигани с реализацията на проекта
Реализацията на проекта ще позволи постигане на следните способности:
- преодоляване на дефицита от способности на батальонните бойни групи, окомплектувани с наличната физически и технологично остаряла техника;
- постигне на оперативна съвместимост със страните - членки на НАТО, и ЕС при участие в съвместни операции;
- покриване на изискванията за декларираните механизирани формирования;
- окомплектоване на военновременните формирования с техника, освободена от батальонните бойни групи, след получаване на нова.
1.5. Задачи на проекта
Основната задача на Проекта за инвестиционен разход е да създаде условия за реализация на проект "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада" за нуждите на Въоръжените сили на Република България.
За нейното постигане се решават следните частни задачи:
- определяне на обхвата на проекта;
- определяне на времевите параметри на проекта;
- определяне на финансовата рамка на проекта.
Решаването на посочените задачи ще способства за вземане на информирано решение от Народното събрание относно реализацията на проекта.
1.6. Проектна готовност
Настоящият Проект за инвестиционен разход се разработва за реализация на проект "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада" и е изготвен на базата на изпратеното от Министерството на отбраната Писмо-заявка за предоставяне на оферта (Letter of Request for Letter of Offer and Acceptance - LOR for LOA) и проект за международен договор BU-B-UCP, получен от правителството на САЩ. В случай че настоящият проект за инвестиционен разход бъде приет от Народното събрание, Министерството на отбраната, в изпълнение на Конституцията на Република България, ще внесе за ратификация международния договор BU-B-UCP в Народното събрание.
1.7. Основни допускания
- ще бъдат осигурени необходимите финансови средства съобразно проекта на международен договор BU-B-UCP, предложен от правителството на САЩ;
- ще бъдат финансирани и подписани в срок договорите за придобиване на артилерийски боеприпаси и управляеми противотанкови ракети;
- ще бъде обучен в срок и в съответствие с установените стандарти необходимият личен състав.
2. НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРИДОБИВАНЕ НА БОЙНИ И СПОМАГАТЕЛНИ МАШИНИ
Необходимостта от придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада за нуждите на СВ на Република България произтича от идентифицирания в хода на Прегледа на отбраната значителен дефицит от способности за изпълнение на заповяданите задачи по трите мисии на Въоръжените сили.
2.1. Задачи на СВ
За изпълнение на задачите, произтичащи от трите мисии на Въоръжените сили, СВ изграждат, поддържат и развиват батальонни бойни групи (ББГ).
Батальонните бойни групи са интегрирани тактически военни формирования за провеждане на операции по трите мисии на Въоръжените сили, притежаващи гъвкава структура, необходима подготовка (за съвместни или самостоятелни действия), подходящо оборудване и екипировка (за всякакви условия на оперативната обстановка), в състояние да провеждат пълния спектър както от бойни операции, така и операции в отговор на кризи.
Основа за изграждане на батальонните бойни групи е механизираният батальон със способности за самостоятелно развръщане и самоосигуряване в хода на операцията.
Мисията на ББГ е свързана с водене на подготовка и поддържане на способности за участие в операции по гарантиране на националния суверенитет и независимост, защита на териториалната цялост на страната и на страните - членки на НАТО, в условията на активиран чл. 5 от Вашингтонския договор, самостоятелно или в състава на съвместни сили, поддържане на международния мир и сигурност и ликвидиране на последствията от бедствия, аварии и катастрофи.
2.2. Дефицит от способности
Трите мисии на Въоръжените сили наред с обобщената оценка на средата на сигурност са инкорпорирани в утвърдените шест планиращи сценария, използвани в хода на Прегледа на отбраната. По всеки един от тях са разработени концепции за провеждане на операции, като за всяка концепция са определени списъци със задачи и условия за тяхното изпълнение. На базата на тази методология са дефинирани минимално необходимите отбранителни способности, включително и за СВ. Извършеният впоследствие анализ на наличните способности на СВ идентифицира значителен дефицит на способности за изпълнение на задачите, произтичащи от планиращите сценарии.
2.3. Външнополитически фактори
Трайно променената стратегическа среда на сигурност се характеризира с висока динамика, ускоряване и усложняване на дестабилизиращите процеси както в регионален, така и в глобален аспект. НАТО и ЕС ще продължат да бъдат основни стълбове на архитектурата на сигурност и да оказват положително влияние върху глобалната сигурност, като генерират доверие и стабилност. Средата на сигурност особено се усложни, след като Руската федерация започна война срещу Украйна и възникна реална заплаха от разширяване на войната на територии на държави - членки на НАТО. Сериозно е нарушен и военно-стратегическият баланс на силите в Черно море в полза на Русия. Откроява се тенденция за противопоставянето между водещите глобални и регионални сили, които все по-често ще използват военния инструмент като компонент за реализиране на своите стратегии. Конфликтите ще се водят едновременно в няколко или във всички области на операциите - по суша, вода, въздух, в космоса и в киберпространството.
Фундаментално променената среда за сигурност поставя по-високи изисквания към способностите на Въоръжените сили, които изграждат ядрото на националната сигурност и приноса им към колективната отбрана. Налага се ускорено постигане на оперативна съвместимост със силите на съюзниците от НАТО и САЩ. Като се отчитат сериозните дефицити от способности на българските въоръжени сили, които в краткосрочен план не могат да бъдат попълнени, главното предизвикателство пред България е как да бъде укрепена националната отбрана в рамките на колективната. Това извежда на преден план необходимостта от ускорено превъоръжаване и модернизация.
3. ОБХВАТ
Настоящият проект за инвестиционен разход касае реализацията на проект "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада", който е основата за изграждането на способностите на декларираната механизирана бригада.
Съгласно документите за планиране в Алианса отбранителната способност е съвкупност от императивно неделимите свои компоненти (познати с акронима DOTMLPFI/P):
- доктрини;
- организационна структура;
- подготовка;
- материални ресурси (въоръжение, техника, оборудване и екипировка);
- личен състав;
- командване и управление;
- инфраструктура;
- оперативна съвместимост (и/или политика).
В съответствие с възприетия подход за планиране на отбраната, базирано на способности, няма способност, която да съществува самостоятелно и отделно от дадена структура, организация, личен състав, платформи, системи и процедури, които са фактически нейни носители.
В обхвата на настоящия проект за инвестиционни разходи са адресирани следните компоненти за изграждане на отбранителната способност:
- материални ресурси, необходими за изграждане на способността - въоръжение, техника, оборудване, екипировка и бойни припаси;
- командване и управление;
- първоначална подготовка;
- оперативна съвместимост.
Не се предвиждат разходи за изграждането на допълнителна инфраструктура, свързана с реализацията на проекта.
3.1. Основни параметри на проекта
Проектът предвижда придобиване на 198 броя бойни и спомагателни машини, 183 от които от фамилията Stryker, в състав от:
- 90 броя XM1296 Infantry Carrier Vehicles - Dragoon (ICVD);
- 17 броя M1126 Infantry Carrier Vehicles (ICV);
- 9 броя M1132 Engineer Squad Vehicles (ESV);
- 33 броя M1130 Command Vehicles (CV);
- 24 броя M1133 Medical Evacuation Vehicles (MEV);
- 10 броя M1135 Nuclear, Biological, Chemical Reconnaissance Vehicles (NBCRV);
- 3 броя M983A4 Heavy Expanded Mobility Tactical Truck (HEMTT) Light Equipment Transports (LET) в комбинация с Modular Catastrophic Recovery System (MRCS);
- 3 броя M1120A4 HEMTT Load Handling Systems;
- 3 броя M984A4 HEMTT Wrecker;
- 6 броя M978A4 HEMTT Fuel Servicing Truck (Tanker).
На всички машини ще бъде инсталирано и интегрирано комуникационно-информационно оборудване, отговарящо на изискванията на Министерството на отбраната за оперативна и техническа съвместимост с оборудването, което към момента се използва в Сухопътните войски (СВ) от състава на Българската армия.
В обхвата на проекта е предвидено още:
- обучение на личен състав от СВ за експлоатация и техническа поддръжка на всички типове машини и системи;
- доставка на учебни пособия и тренажори за подготовка;
- доставка на първоначален комплект от резервни части и консумативи;
- първоначална логистична поддръжка за подпомагане на процеса по усвояване на експлоатацията и поддръжката на машините;
- мобилни полеви работилници за ремонт и/или възстановяване на бойни повреди.
3.2. Необходим брой бойни и спомагателни машини
Реализацията на проект "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада" посредством придобиване на не по-малко от 198 бойни и спомагателни машини ще спомогне за постигането на минимална цялостна способност за механизирана бригада в следните области:
- бойни възможности и огнево въздействие;
- разузнаване;
- командване и управление;
- инженерно осигуряване;
- ядрено, химическо, радиологическо и биологическо разузнаване;
- медицинско осигуряване;
- ремонт, обслужване и евакуация.
3.3. Бойни припаси
За осигуряване на подготовката на личния състав и бойните действия на формированията от състава на механизираната бригада ще бъдат придобити съответните количества артилерийски, стрелкови бойни припаси и управляеми противотанкови ракети.
Придобиването на бойните припаси ще е обект на допълнителни договори по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби, които се очаква да бъдат получени в Министерството на отбраната в края на настоящата/началото на следващата 2024 година. След получаване на проектодоговорите за тяхното придобиване, в изпълнение на разпоредбите на Закона за международните договори на Република България, същите ще бъдат внесени в Народното събрание за ратифициране.
3.4. Спомагателни системи и оборудване за обучение
Настоящият проект за инвестиционен разход предвижда придобиването на необходимото количество тренажори за обучение и подготовка за използване на пълните възможности на бойните и спомагателните машини.
3.5. Техническо оборудване за експлоатация и поддръжка
За постигането на способности за техническа поддръжка на въоръжението и техниката за механизирана бригада, отговарящи на STANAG 2633 (Maintenance Support of Land Оperations), е предвидено придобиването на ремонтно евакуационни машини от типа Heavy Expanded Mobility Tactical Truck (HEMTT).
Броят на необходимите машини за постигане на способности за подвоз на материални средства, извършване на техническо обслужване, ремонт и евакуация на повредени въоръжение и техника е в зависимост от броя на формированията за логистично осигуряване и техниката, с която е окомплектована механизираната бригада.
3.6. Обучение
Проектът предвижда извършване на обучение на личния състав от Сухопътни войски, както за използване на придобиваните бойни и спомагателни машини и системите, интегрирани на тях, за експлоатация, обслужване и ремонт.
В проекта на международен договор са включени необходимият брой курсове, които ще бъдат проведени както от сертифицирани преподаватели/инструктори на производителите, така и от инструктори от състава на Сухопътните войски на САЩ. Общият подход при планиране и провеждане на тези курсове е подготовка на инструкторски състав от СВ на РБ, който впоследствие да продължи с обучението на личния състав на СВ.
3.7. Логистична поддръжка
Логистичната поддръжка, като част от договора за придобиване на машините, се осигурява посредством:
- доставка на оборудване, резервни части и консумативи;
- доставка и осъвременяване на техническата документация;
- извършване на техническо обслужване, планови и непланови ремонти на въоръжение, техника и оборудване;
- осигуряване на техническа помощ/консултации - на място в пунктовете за постоянна дислокация или дистанционно.
3.8. Особености, свързани с реализацията на проекта
Както всеки договор по програма FMS, така и евентуалният бъдещ договор (ако се вземе такова решение) ще съдържа следните особености:
- всеки договор е разчетен на базата на всестранен комплексен подход (Total Package Approach), включващ всичко необходимо за изграждането и поддържането на една способност;
- посочените цени в договорите са в щатски долари, без включени данъци и такси и отразяват максимално точна прогноза за необходимите средства за заплащане към момента на извършване на доставката. Правителството на САЩ поема ангажимент да направи всичко възможно за осигуряване на изделията на посочените цени в долари и в рамките на посочената наличност;
- налични са т. нар. "отворени клаузи", които ще бъдат конкретизирани в процеса на изпълнение на договорите, което според изискванията на американската страна се дължи на продължителните срокове за изпълнение на договорите;
- при извънредни и непреодолими обстоятелства правителството на САЩ си запазва правото да прекрати прилагането изцяло или частично на договорите във всеки един момент преди доставката на отбранителните изделия или изпълнението на услуги за отбрана. От своя страна Купувачът може да отмени изпълнението на договорите изцяло или да заличи отделни точки във всеки момент преди доставката на отбранителни изделия или извършването на услуги по отбраната, но той носи отговорност за всички разходи вследствие от отмяната;
- междуправителствените договори по Програма FMS на САЩ не предвиждат клаузи, позволяващи на купувача да търси обезщетяване за настъпили вреди и пропуснати ползи. Когато осигурява доставки за купувача, Департаментът по отбрана на САЩ ще използва по принцип същите договорни клаузи, същата договорна администрация и същите процедури за качество и проверки, които би използвало при осигуряване на доставки за себе си. Това е посочено в Общите условия. По този начин Купувачът приема, че ще получи същата защита на своите интереси, каквато Департаментът по отбраната на САЩ ще осигури за своите въоръжени сили. Заедно с това страните се съгласяват да разрешават всяко разногласие посредством консултации между двете правителства, без да се отнася всяко такова несъгласие до какъвто и да е международен трибунал или трета страна за уреждане. Двустранните консултации са единственият подход за обсъждане на възникналите проблеми и намиране на приемлив вариант за преодоляване на възникналия недостиг от способности;
- за американската страна договорите влизат в сила не след тяхното подписване (съответното ратификация от Народното събрание на Република България), а и след превеждане на първоначалното плащане, предвидено в съответния договор.
3.9. Опции при сключване на договор за реализация на проекта
В случай на сключване на договор през настоящата година и отчитайки времето за доставка - до 3 години след възлагането на договора за производство на машините от страна на Сухопътните войски на САЩ, Министерството на отбраната е поискало схема за плащане с по-големи първоначални вноски с цел избягване на големи плащания в периода 2026 - 2027 г., през който са основните плащания за втория транш на самолетите F-16.
От своя страна, по-големите авансови вноски могат да бъдат инвестирани на базата на сключеното тристранно споразумение между МО, Defense Security Cooperation Agency и Federal Reserve Bank New York и да носят приходи за МО, респективно Република България.
В случай на икономии на финансови средства по отделните линии на договорите по програмата FMS на САЩ тези средства е възможно да бъдат използвани или за увеличаване на количеството на придобиваните отбранителни продукти, и/или придобиване на нови отбранителни продукти и услуги. Ако не бъдат използвани, остатъчните средства ще бъдат върнати на Република България след приключване на договора.
3.10. Времеви параметри
Съгласно проекта за международен договор BU-B-UCP е предвидено доставката на машините да се извърши при следния график:
- начало на доставките - третото тримесечие на 2025 г.;
- край на доставките - първото тримесечие на 2028 г.
Основното количество от бойни и спомагателни машини ще бъде доставено през 2026 и 2027 г., с темп на доставките от 10 машини на месец.
4. ХРОНОЛОГИЯ НА ПРОЕКТА
Работата по реализацията на един от основните приоритетни проекти на Министерството на отбраната - "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада" стартира през 2018 г. с приемане от 44-тото Народно събрание на проект за инвестиционен разход, обнародван в ДВ, бр. 51 от 19.06.2018 г.
През 2018 година, на базата на доклад на министъра на отбраната (рег. № RB211000-001-05/3-1105/30.07.2018 г.), Министерският съвет на Република България със свое решение (рег. № RB103000-001-06/4-117/02.08.2018 г.) е определил наличието на основен интерес, свързан със сигурността на страната по чл. 149, ал. 1, т. 2 от ЗОП, който трябва да бъде защитен при реализацията на проекта.
На 5.08.2019 г. е даден ход на процедурата с изпращане на Запитване за оферта (Request For Proposal (RFP) до фирмите, идентифицирани в доклада за основен интерес като потенциални изпълнители на проекта, както следва: "Патриа" (Patria), "Некстер" (Nexter), "Дженеръл Дайнамикс" (General Dynamics) и "Артек" (Artec GmbH).
След разглеждане на техническите предложения получените отговори на въпроси, свързани с тях, е взето решение да бъдат допуснати само две от тях - GENERAL DYNAMICS EUROPEAN LAND SYSTEMS и PATRIA LAND OY, до отваряне на ценовите им предложения, а на основание т. 6.5.8 от Искането за предложение са отстранени от участие в процедурата компаниите ARTEC GmbH и NEXTER SYSTEMS поради несъответствие на офертите им с изискванията на Възложителя. От друга страна, двете допуснати оферти съществено надвишават утвърдената от Народното събрание на Република България финансова рамка.
В началото на 2021 година, по указания на министъра на отбраната, с двете компании - PATRIA и GDELS, са проведени информационни срещи с цел обсъждане на възможните условия, при които ценовите оферти на компаниите биха се доближили до одобрената финансова рамка за реализация на проекта. От проведените разговори е изяснено, че намаляване на цената е невъзможно без съществена промяна на заложените изисквания в тактико-техническите задания (ТТЗ) за изпълнение на проекта. От друга страна, е преценено, че всяка една съществена промяна на ТТЗ на този етап от процедурата би довела до дискриминиране на отстранените вече участници. В резултат на проведените срещи с компаниите Министерството на отбраната е предложило на Министерския съвет да бъде прекратена процедурата.
След прекратяването на процедурата в края на месец февруари 2021 г. в периода май 2021 г. - септември 2022 г. в Министерството на отбраната е извършен задълбочен анализ на причините, довели до нейното прекратяване. Установено е, че същите са комплексни и са в няколко направления, а именно:
- технически - свързани с нивото на амбиция по отношение на системите/елементите на машините;
- правно-нормативни - касаещи вътрешноведомствени и надведомствени актове, в това число процедури на трети страни;
- икономически - свързани с нивото на амбиция по отношение на индустриалното сътрудничество.
Установено е, че предвиденото за монтиране в машините комуникационно и информационно оборудване може да бъде придобито единствено от правителството на САЩ по програмата за чуждестранни военни продажби (Foreign Military Sales - FMS), след което да се предостави на производителя на машините за интеграция в тях.
С цел рестартиране на процесите по реализация на проекта в края на месец октомври 2022 г. Министерството на отбраната изпрати Запитване за информация до 13 компании и юридически субекти в страната и в чужбина. В указания срок са получени отговори от 11 от тях, както и от 4 дружества, до които не е изпращано Запитване за информация.
В края на месец януари 2023 г. е получен отговорът и на запитването за цени и наличности, изпратено към правителството на САЩ през месец април 2022 г.
В контекста на изложеното в Известия на ЕК "Насоки относно междуправителственото възлагане на поръчки в областта на отбраната и сигурността (чл. 13, б. "е") от Директива 2009/81ЕО на ЕП и на Съвета, в Министерството на отбраната беше извършен задълбочен анализ на информацията, съдържаща се в получените отговори на исканията за информацията (RFI) и отговора на САЩ, обхващащ множество параметри и критерии, а именно:
- оперативни и технически аспекти и съответствието им с нашите изисквания;
- комплексност/пълнота на предложението;
- прогнозна стойност;
- срокове за доставка;
- възможности за последваща поддръжка;
- възможности за индустриално сътрудничество;
- предимства, недостатъци и особености на процедурите по програмата FMS и възлагане по Закона за обществените поръчки и/или неговите изключения;
- допълнителни възможности.
На базата на анализа е установено, че най-добрият вариант за изпълняване на изискванията на поръчката, определени от Министерството на отбраната, е придобиването на бойните и специалните машини да се извърши посредством сключване на договор по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби (Foreign Military Sales - FMS).
Договорите по програмата FMS по своята същност представляват международни публични договори Правителство - Правителство. Поради тази причина и с оглед характера на придобиваното оборудване на основание чл. 149, ал. 1, т. 6, буква "а" от Закона за обществените поръчки се предлага доставката да се осъществи с договор "Правителство - Правителство".
5. ФИНАНСОВО-ИКОНОМИЧЕСКИ ПАРАМЕТРИ
5.1. Стойност на проекта за инвестиционен разход
В отговор на изпратено от Министерството на отбраната Писмо-заявка за предоставяне на оферта за придобиване на бойни и спомагателни машини (LОR for LOA) е получен проект на договор BU-B-UCP от правителството на САЩ на обща стойност $1,210,000,000.00 (2 202 200 000 лв., изчислени при курс на щатския долар $1 = 1.82 лв.) без ДДС.
Общата сума по проекта на международен договор BU-B-UCP е прогнозна, като предвид естеството на договорите по Програмата за чуждестранни военни продажби, в случай на необходимост, промяната на стойността на договора ще се извършва по реда на Закона за международните договори на Република България.
За придобиването на бойните припаси в началото на 2024 г. се очаква Министерството на отбраната да получи от правителството на САЩ два проектодоговора по програмата FMS, както следва:
- за артилерийско и стрелково въоръжение - с прогнозна стойност $65 000 000;
- за управляеми противотанкови ракети Javelin - с прогнозна стойност $101 000 000.
Прогнозната стойност за реализация на проекта за инвестиционен разход е $1,376,000,000.00 (2 504 320 000 лв., изчислени при курс на щатския долар $1 = 1.82 лв.) без ДДС.
Следва да се отбележи, че освен посочените по-горе финансови средства за цялостната реализация на проекта за придобиване на бойни и спомагателни машини ще са необходими и други допълнителни разходи за:
- заплащане на данък добавена стойност (ДДС), мита и други;
- заплащане на транспортни разходи.
Размерът на средствата за заплащане на тези съпътстващи разходи ще стане известен на по-късен етап, след уточняване на количествата и вида на придобиваните средства за обслужване и поддръжка, резервни части и консумативи, както и периодите за тяхната доставка.
5.2. Начин на плащане
В резултат на сключените през 2019 г. договори по Програмата за чуждестранни военни продажби (FMS) за придобиване на самолети F-16 Block70 и извършените плащания по тях на Република България е предоставена възможност за разсрочено плащане при сключване на нови договори по програмата FMS.
В тази връзка заплащането на посочения по-горе проект на договора BU-B-UCP и двата бъдещи договора за придобиване на бойни припаси е предвидено да се извърши за период от 5 години, с разпределение на плащанията в щатски долари/лева, както следва:
Таблица 1 - Примерно разпределение на плащанията
Забележка. Посоченото разпределение на плащанията по години е на базата на предложението от правителството на САЩ и се допуска изменението му през годините при промяна на конкретен договор по реда на Закона за международните договори на Република България и/или съгласувано с Министерството на финансите.
5.3. Източници на финансиране на проекта
Предвижда се реализацията на проекта да се финансира от държавния бюджет на Република България. За тази цел през съответните години разходите за отбрана следва да бъдат на нива, позволяващи осигуряването на необходимия финансов ресурс, включващ както посочените средства по трите договора (BU-B-UCP и двата бъдещи договора за придобиване на боеприпаси), така и необходимите разходи за ДДС, мита и транспортни разходи.
В годините, в които разходите за отбрана надвишават 2 на сто от БВП, същите ще бъдат компенсирани (намалени) пропорционално през следващите години, в периода след 2027 г.
6. РИСКОВЕ
В Министерството на отбраната са идентифицирани следните рискове при реализацията на проекта, евентуалното сбъдване на които би застрашило постигането на целта на проекта, както следва:
• Риск № 1 "Недостиг на финансови средства за реализация на проекта". За реализирането на такъв проект са необходими значителни финансови средства. Този риск може да настъпи при следните рискови събития:
- недостиг на финансови средства в централния бюджет, необходими за реализацията на проекта;
- невъзможност за извършване на плащанията съгласно схемата, посочена в договора.
• Риск № 2 "Забавяне на реализацията след стартирането". Поради мащабите на проекта съществува вероятност за възникване на проблеми при реализацията. Евентуално значително забавяне може да възпрепятства постигането на първоначално поставените цели и желания краен резултат. Този риск може да настъпи при следните рискови събития:
- забава в изпълнението на задълженията по договора от страна на изпълнителя;
- неизпълнение на задълженията, произтичащи от договора от страна на Министерството на отбраната на Република България.
• Риск № 3 "Рязка промяна на визията и приоритетите за изграждане на Въоръжените сили". Такава промяна може да се отрази на способността на СВ да придобие, развива и поддържа три ББГ. Това от своя страна ще се отрази на цялостната реализация на проекта. Като се започне от отказ за стартиране на проекта до намаляване на изискванията към машините и въоръжението, предвидени за придобиване. Този риск може да настъпи при следните рискови събития:
- промяна на планиращите сценарии вследствие на промяна на средата на сигурност;
- недостиг на финансови средства за реализация на плана за изграждане на ВС;
- промяна във визията за развитие на СВ.
Състоянието на изследваните рискове е показано в матрицата на риска.
Фиг. 1 Матрица на рисковете
7. ИНДУСТРИАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Индустриалното сътрудничество е насочено към създаване на дългосрочни способности в Българската отбранителна индустрия за последваща поддръжка и ремонт на придобиваните бойни и спомагателни машини от фамилията "Stryker", както и участие на нашата промишленост в производството на отделни компоненти за тях.
Предлаганият от компанията производител подход включва четири етапа:
- първи етап - асемблиране на машините в България, включващо инсталация на определени системи и оборудване, инсталация на дистанционно управляемите необитаеми куполи, инсталация на въоръжението, интеграция на комуникационното и информационното оборудване, финално тестване и сдаване на МО, производство и доставка на компоненти за балистична и противокомулативна защита, изграждане на логистичен център (хъб);
- втори етап - изграждане и/или повишаване на способностите за поддръжка в заводски условия и придобиване на способности за ремонт на балистичната защита;
- трети етап - изграждане на способности за капитален ремонт на машините, способности за модификация и отстраняване на бойни повреди, изграждане на регионален център за поддръжка на машините от фамилията Stryker (Regional Maintenance Center of Excellence) с възможности за поддържка на машините на СВ на САЩ, базирани в Европа, както и на други европейски клиенти;
- четвърти етап - бъдещи възможности - включването на български компании в глобалната верига за доставки на General Dynamics.
В проекта на международен договор BU-B-UCP са заложени първите два етапа. Следващите два етапа ще се реализират с темпове и обем в зависимост от резултатите от реализацията на първите два етапа, както и в зависимост от плановете на компанията производител.
Предложението създава значителни възможности за развитие на способностите от българската индустрия за поддръжка на машини от фамилията Stryker, предвид факта, че към момента GDLS нямат изграден такъв "Stryker" център в Европа и смятат, че нашата страна може да бъде пионер в неговото изграждане. При евентуалното реализиране на такова индустриално сътрудничество в дългосрочен план нашата индустрия ще развие пълни способности за ремонт и обслужване на цялата гама от машините Stryker, което от своя страна значително би облекчило поддръжката им и евентуално би довело до намаляване на разходите по време на жизнения им цикъл. Отчитайки и факта, че към момента от фамилиите Stryker (в различни варианти/модификации) и LAV III (това е базовата машина, която в САЩ се предлага във вариант под името Stryker) има произведени над 4600 машини, предложението в дългосрочен план може да има значителни финансови и икономически ползи за Р България от гледна точка на създаване на работни места, спестяване на средства за изпращане/връщане на отделни машини за ремонт в САЩ и внедряване на български фирми във веригата за доставки на GDLS.