НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 2011 Г. ЗА СЕЧИТЕ В ГОРИТЕ (ДВ, БР. 64 ОТ 2011 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 2011 Г. ЗА СЕЧИТЕ В ГОРИТЕ (ДВ, БР. 64 ОТ 2011 Г.)
Обн. ДВ. бр.91 от 31 Октомври 2023г.
§ 1. В чл. 1, ал. 1 се създават т. 7, 8 и 9:
"7. специфични изисквания при провеждане на сечи в защитни и специални горски територии;
8. условията и редът за изготвяне, издаване и одобряване на план-извлеченията и предписанията;
9. условията и редът за провеждане на сечи в изключителни случаи."
§ 2. В чл. 5, ал. 1 се създава изречение второ: "Видовете сечи се отнасят към съответните насоки на стопанисване съгласно приложение № 1, с изключение на случаите по чл. 34, ал. 1 и чл. 35, ал. 1."
§ 3. В чл. 34 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 3:
"(3) Санитарни сечи се провеждат, когато:
1. са предвидени в горскостопански план или програма;
2. има издадено предписание от директора на съответната регионална дирекция по горите или от съответната лесозащитна станция за тяхното провеждане;
3. са предвидени в одобрено план-извлечение, когато няма утвърден горскостопански план или за изменение на насоката на стопанисване при утвърден горскостопански план или програма."
2. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 4 и 5.
3. Досегашната ал. 5 става ал. 6 и в нея думите "Алинея 4" се заменят с "Алинея 5".
§ 4. В чл. 35 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се отменя.
2. Създава се нова ал. 3:
"(3) Принудителни сечи се провеждат при условията на чл. 34, ал. 3."
3. Досегашната ал. 3 става нова ал. 4.
§ 5. В чл. 45 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Сечите в горите се провеждат съгласно предвижданията на горскостопанските планове и програми, план-извлеченията, предписанията за санитарни и принудителни сечи и в изключителни случаи."
2. В ал. 2, т. 2 накрая се добавя "освен при провеждане на сечи в изключителни случаи по смисъла на § 1, т. 57 от допълнителната разпоредба на Закона за горите".
§ 6. В чл. 46, ал. 1 накрая се добавя "като се изготвя план-извлечение и същото се одобрява от директора на съответната регионална дирекция по горите".
§ 7. В чл. 50, ал. 6 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 3 се изменя така:
"3. се извършва сеч на дървета, създаващи опасност за функционирането на инфраструктурни обекти или за предотвратяване на опасности, застрашаващи живота и здравето на хората;".
2. Създава се нова т. 4:
"4. сечта се извършва при възникване на природни бедствия и аварии;".
3. Досегашната т. 4 става т. 5.
§ 8. Създава се чл. 51в:
"Чл. 51в. (1) Решение за отсичане на дървета при потушаване на пожари и при възникнали природни бедствия и аварии се взема от:
1. служители на Изпълнителната агенция по горите или на нейните структури;
2. служители на Министерството на вътрешните работи или Министерството на отбраната;
3. областния управител или кмета на съответната община или упълномощени от тях лица;
4. държавен или общински орган на изпълнителната власт, стопанисващ или контролиращ съответния инфраструктурен обект.
(2) При необходимост от отсичането на дървета за предотвратяване на пожари, природни бедствия и аварии, както и с цел превантивно премахване на дървета, създаващи опасност за функциониране на инфраструктурни обекти или застрашаващи живота и здравето на хората, решенията се вземат от лицата по ал. 1, т. 1 или по предложение на заинтересованите лица.
(3) Лицето по ал. 1 в седемдневен срок след потушаване на пожара или приключване на природното бедствие съставя констативен протокол, в който описва причините, мястото, датата, отдел и подотдел, номер на имота съгласно кадастралния регистър или картата на възстановената собственост (в случай че е известен); наименование на инфраструктурния обект; брой на дърветата за отсичане по дървесни видове, приблизителния им обем по категории дървесина и временния склад, където при необходимост ще се преместват повалените дървета или части от тях.
(4) За взетото решение в едномесечен срок се уведомява собственикът на горската територия и съответната регионална дирекция по горите, на които се представя и копие от констативния протокол. В случай че собственикът не може да бъде установен, копие от констативния протокол се предоставя на кмета на съответното населено място и се излага на видно място.
(5) Когато повалената дървесина възпрепятства нормалното функциониране на инфраструктурните обекти, се премества и складира по възможност в границите на имота, от който е добита, по начин, който позволява функционирането на обектите.
(6) Собственикът на имота по ал. 5 организира транспорта на добитата дървесина, придружена с превозен билет, издаден на основание на позволително за сеч. Позволителното за сеч се издава въз основа на констативния протокол по ал. 3 след маркирането на челата на пъновете на отсечените немаркирани дървета с контролна горска марка с жълт цвят.
(7) В случаите по ал. 5, когато отсичането на дърветата е в насаждения/имоти, за които има действащо позволително за сеч, превозните билети се издават на основание позволителното за сеч, а констативният протокол се прилага към досието на насаждението."
§ 9. В чл. 52 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 т. 1 се изменя така:
"1. утвърден горскостопански план или програма, одобрено план-извлечение, предписание или в случаите на чл. 45, ал. 7 и 8;".
2. Създава се ал. 14:
"(14) В случаите на чл. 51в позволително за сеч се издава въз основа на констативния протокол, без да се спазват изискванията на ал. 1."
§ 10. Създават се чл. 52б и 52в:
"Чл. 52б. (1) Промяната на вида на сечта се извършва без изготвяне и одобряване на план-извлечение, в случай че се запазва насоката на стопанисване. Преминаването от дългосрочно-постепенна или изборна сеч към краткосрочно-постепенна сеч не се допуска.
(2) План-извлечението по смисъла на § 1, т. 56 от допълнителната разпоредба на Закона за горите се изготвя от лице, регистрирано в публичния регистър на Изпълнителната агенция по горите по чл. 235 от Закона за горите, оправомощено от собствениците или лицата, на които е предоставено управлението на съответната горска територия.
(3) Предложението за определяне или промяна на предвидената насока на стопанисване се подава до съответната регионална дирекция по горите, придружено със:
1. попълнено план-извлечение по образец, утвърден от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите;
2. обяснителна записка, в която се посочва основанието, налагащо промяната;
3. скица - когато предлаганата сеч ще се провежда в част от насаждението.
(4) Необходимостта от промяната по ал. 2 се установява от комисия, назначена от директора на регионалната дирекция по горите или оправомощено от него длъжностно лице.
(5) В комисиите по ал. 4 могат да се включват и представители на:
1. лесозащитна станция, когато се предвижда провеждане на санитарна сеч;
2. горска семеконтролна станция, когато се предлага провеждане на сеч в семепроизводствени насаждения и в насаждения с регистрирани източници за добив на горски репродуктивни материали;
3. дирекция на природния парк, когато провеждането на сечта е в насаждение на територията на природен парк;
4. собственика или оправомощено от него лице.
(6) В едномесечен срок от постъпване на предложението комисията изготвя протокол за работата си, с който се произнася относно необходимостта от промяната.
(7) В 14-дневен срок от предоставяне на протокола по ал. 6 и на влязло в сила решение или становище на компетентния орган по околна среда директорът на регионалната дирекция по горите или оправомощено от него длъжностно лице одобрява или мотивирано отказва да одобри план-извлечението за определяне или промяна на насоката на стопанисване. Одобреното план-извлечение се публикува на интернет страницата на съответната регионална дирекция по горите в седемдневен срок.
(8) Когато горскостопанският план или програма е в процес на изработване, насоките за стопанисване се определят с план-извлечение, като в случаите на сключен договор за изработването им план-извлечението се съгласува и с лицето, на което е възложено изработването. План-извлеченията и предписанията за санитарни и принудителни сечи се предоставят за информация на лицето, на което е възложено изработването на съответния план или програма. Горскостопански план или програма се счита, че е в процес на изработване от датата на обявяване на процедура за възлагане на изработването му или от датата на сключване на договора до издаване на заповед за утвърждаване.
(9) За територии, подлежащи на планиране с горскостопански план, комисията по ал. 4 може да извършва проверка на терен при спазване на методиката по чл. 36, ал. 1 на Наредба № 18 от 2015 г. за инвентаризация и планиране в горските територии (ДВ, бр. 82 от 2015 г.).
(10) Срокът на действие на план-извлечението съответства на срока на действието на горскостопанския план или програма, за която се отнася, а когато:
1. няма утвърден горскостопански план, срокът на действие на план-извлечението е до 18 месеца считано от датата на неговото одобрение;
2. горскостопанският план или програма е в процес на изработване, срокът на действие на план-извлечението е до утвърждаване на съответния план или програма.
Чл. 52в. (1) Предписание за провеждане на санитарни и/или принудителни сечи се издава от директора на съответната регионална дирекция по горите или лесозащитна станция по образец, утвърден от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите.
(2) Директорът на съответната регионална дирекция по горите или лесозащитна станция издава или отказва да издаде предписание въз основа на изготвен констативен протокол от теренна проверка. Предписанието се публикува на интернет страницата на компетентния орган в седемдневен срок от издаването му.
(3) Срокът на действие на предписанието се определя при отчитане на протокола от теренната проверка въз основа на вида, особеностите и развитието на вредителя, технологията на добив, обема на предвиденото ползване и други фактори. Срокът на позволителното за сеч не може да бъде по-дълъг от срока на предписанието.
(4) След изтичане на срока на предписанието и при доказана необходимост може да се издаде ново предписание след изготвяне на констативен протокол."
§ 11 В чл. 65, ал. 1 думата "приложението" се заменя с "приложение № 2".
§ 12. В чл. 68, ал. 1, т. 4 думите "чл. 51а и 51б" се заменят с "чл. 51в".
§ 13. В чл. 72, т. 8 думите "51б" се заменят с "51в".
§ 14. Създава се приложение № 1 към чл. 5, ал. 1:
"Приложение № 1 към чл. 5, ал. 1
Насоки на стопанисване |
Видове сечи |
Отгледна |
- осветления, - прочистки, - прореждания, - пробирки, - сечи за индивидуално производство на висококачествена дървесина, - система от сечи за разновъзрастно стопанисване на горите по чл. 35е от Наредбата за сечите, - техническа сеч по чл. 36, ал. 1, т. 3 от Наредбата за сечите, за случаите на чл. 153, ал. 1, т. 1 от ЗГ, - кастрене, - отстраняване на подлеса. |
Възобновителна |
- краткосрочно-постепенна, - постепенно-котловинна, - групово-постепенна, - неравномерно-постепенна, - единично-изборна, - групово-изборна, - гола, - сечи за индивидуално производство на висококачествена дървесина, - система от сечи за разновъзрастно стопанисване на горите по чл. 35е от Наредбата за сечите, - техническа сеч по чл. 36, ал. 1, т. 3 от Наредбата за сечите, за случаите на чл. 153, ал. 1, т. 1 от ЗГ - кастрене, - отстраняване на подлеса. * Забележка. Посочените възобновителни сечи включват съответните отгледни сечи във възобновените участъци. |
Селекционна |
- селекционна сеч, - техническа сеч по чл. 36, ал. 1, т. 3 от Наредбата за сечите, за случаите на чл. 153, ал. 1, т. 1 от ЗГ - кастрене. |
Техническа |
- техническа сеч по чл. 36, ал. 1 от Наредбата за сечите, - кастрене, - отстраняване на подлеса. |
Трансформация |
- техническа сеч по чл. 36, ал. 1, т. 3 от Наредбата за сечите, за случаите на чл. 153, ал. 1, т. 1 от ЗГ - осветления, - прочистки, - прореждания, - пробирки, - сечи за индивидуално производство на висококачествена дървесина, - краткосрочно-постепенна, - постепенно-котловинна, - групово-постепенна, - неравномерно-постепенна, - единично-изборна, - групово-изборна, - изборно прореждане, - гола, - кастрене, - отстраняване на подлеса. |
"
§ 15. Досегашното "Приложение към чл. 65, ал. 1" става "Приложение № 2 към чл. 65, ал. 1".
Заключителни разпоредби
§ 16. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването ѝ в "Държавен вестник".