Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 24.X

НОВО ПРИЛОЖЕНИЕ VII НА КОНВЕНЦИЯТА ОТНОСНО ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПРЕДВАРИТЕЛНО ОБОСНОВАНО СЪГЛАСИЕ В МЕЖДУНАРОДНАТА ТЪРГОВИЯ С ОПРЕДЕЛЕНИ ОПАСНИ ХИМИЧНИ ВЕЩЕСТВА И ПЕСТИЦИДИ (РОТЕРДАМСКА КОНВЕНЦИЯ)(Прието с Решение RC-9/7 от 10 май 2019 г. на Деветата Конфе

 

НОВО ПРИЛОЖЕНИЕ VII НА КОНВЕНЦИЯТА ОТНОСНО ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПРЕДВАРИТЕЛНО ОБОСНОВАНО СЪГЛАСИЕ В МЕЖДУНАРОДНАТА ТЪРГОВИЯ С ОПРЕДЕЛЕНИ ОПАСНИ ХИМИЧНИ ВЕЩЕСТВА И ПЕСТИЦИДИ (РОТЕРДАМСКА КОНВЕНЦИЯ)

(Прието с Решение RC-9/7 от 10 май 2019 г. на Деветата Конференция на страните. В сила от 6 ноември 2020 г.)

Издадено от Министерството на околната среда и водите

Обн. ДВ. бр.89 от 24 Октомври 2023г.

"ПРИЛОЖЕНИЕ VII

Процедури и механизми за спазване на Ротердамската конвенция

1. Създава се комитет по съответствието (наричан по-долу "Комитетът").

Членове

2. Комитетът се състои от 15 членове. Членовете се номинират от страните и се избират от Конференцията на страните въз основа на справедливо географско представителство на петте регионални групи на Организацията на обединените нации.

3. Членовете трябва да притежават експертни познания и специфични квалификации по предмета, обхванат от Конвенцията. Те служат обективно и в най-добрия интерес на Конвенцията.

Избор на членове

4. На първото си заседание след влизането в сила на настоящото приложение Конференцията на страните избира осем членове на Комитета за един мандат и седем членове за два мандата. На всяко редовно заседание след това Конференцията на страните избира за два пълни мандата нови членове, които да заменят членовете, чийто мандат е изтекъл или предстои да изтече. Членовете не могат да служат за повече от два последователни мандата. За целите на настоящото приложение "срок" означава периодът, който започва в края на едно редовно заседание на Конференцията на страните и приключва в края на следващото редовно заседание на Конференцията на страните.

5. Ако член на Комитета подаде оставка или по други причини не е в състояние да завърши мандата си или да изпълнява функциите си, страната, която е номинирала този член, назначава заместник, който да изпълнява функциите за остатъка от мандата.

Офицери

6. Комитетът избира свой председател. Заместник-председател и докладчик се избират на ротационен принцип от Комитета в съответствие с член 30 от Правилника за дейността на Конференцията на страните.

Срещи

7. Комитетът провежда заседания при необходимост и когато е възможно, съвместно със заседанията на Конференцията на страните или други органи по Конвенцията.

8. При спазване на параграф 9 по-долу, заседанията на Комитета са отворени за страните и обществеността, освен ако Комитетът не реши друго. Когато Комитетът разглежда становища съгласно параграфи 12 или 13 по-долу, заседанията на Комитета са отворени за страните и са затворени за обществеността, освен ако страната, чието спазване е предмет на настоящото споразумение, не се съгласи друго. Страните или наблюдателите, за които е открито заседанието, нямат право да участват в заседанието, освен ако Комитетът и страната, чието спазване е под въпрос, не се споразумеят за друго.

9. Когато е направено предложение във връзка с евентуално неспазване от дадена страна, тя се приканва да участва в разглеждането на предложението от Комитета. Тази страна обаче не може да участва в изготвянето и приемането на препоръка или заключение на Комитета във връзка с въпроса.

10. Комитетът полага всички усилия, за да постигне съгласие по всички въпроси по същество с консенсус. Когато това не е възможно, докладът отразява становищата на всички членове на Комитета. Ако всички усилия за постигане на консенсус са изчерпани и не бъде постигнато споразумение, всяко решение, като крайна мярка, се взема с мнозинство от четири пети от присъстващите и гласуващи членове или от осем членове, в зависимост от това кое от двете е по-голямо. Кворумът се съставя от десет членове на Комитета.

11. По отношение на всеки въпрос, който е в процес на разглеждане от Комитета, всеки член на Комитета избягва преки или непреки конфликти на интереси. Когато даден член се окаже изправен пред пряк или косвен конфликт на интереси или е гражданин на страна, чието спазване е под въпрос, този член представя въпроса на вниманието на Комитета преди разглеждането на въпроса. Съответният член не участва в изготвянето и приемането на препоръка на Комитета във връзка с този въпрос.

12. Изявленията могат да бъдат направени в писмен вид чрез Секретариата от:

(а) Страна, която счита, че въпреки най-добрите си усилия тя не е в състояние или не ще бъде в състояние да изпълни определени задължения по Конвенцията. Такова представяне следва да включва подробности относно конкретните задължения и оценка на причината, поради която страната може да не е в състояние да изпълни тези задължения. Когато е възможно, може да се предостави подкрепяща информация или съвет за това къде може да бъде намерена такава потвърждаваща информация. Представянето може да включва предложения за решения, които страната счита за най-подходящи за специфичните си нужди.

(б) Страна, която е пряко засегната или има вероятност да бъде пряко засегната от предполагаемото неизпълнение от страна на друга страна на задълженията по Конвенцията. Всяка страна, която възнамерява да представи становище съгласно настоящата алинея, следва преди това да предприеме консултации със страната, чието спазване е под въпрос. Представянето следва да включва подробности относно конкретните задължения, както и информация в подкрепа на подаването, включително как страната е засегната или е вероятно да бъде засегната.

13. За да оцени евентуалните трудности, пред които са изправени страните при изпълнението на задълженията си по член 4, параграф 1; член 5, параграф 1; член 5, параграф 2 и член 10 от Конвенцията, при получаване на информация от Секретариата, предоставена от тези страни съгласно тези разпоредби, Комитетът уведомява писмено страната по въпроса, пораждащ безпокойство. Ако въпросът не бъде решен в рамките на 90 дни чрез консултация чрез Секретариата със съответната страна и Комитетът разгледа въпроса по-нататък, той прави това в съответствие с параграфи 16 - 24 по-долу.

14. Секретариатът изпраща на членовете на Комитета за разглеждане на следващото заседание на Комитета, в срок от две седмици от получаването им, становища, направени съгласно параграф 12, буква а) по-горе.

15. В срок от две седмици от получаването на всяко предложение, направено съгласно алинея 12, буква б) или в допълнение към параграф 13 по-горе, Секретариатът изпраща копие до страната, чието съответствие с Конвенцията е под въпрос, и до членовете на Комитета за разглеждане на следващото заседание на Комитета.

16. Страна, чието спазване е под въпрос, може да представи отговори или коментари на всеки етап от процедурата, описана в настоящото приложение.

17. Без да се засяга параграф 16 по-горе, допълнителната информация, предоставена от страна, чието съответствие е под въпрос в отговор на дадено заявление, следва да бъде предадена на Секретариата в срок от три месеца от датата на получаване на информацията от тази страна, освен ако обстоятелствата по конкретен случай изискват продължителен период от време. Тази информация се предава незабавно на членовете на Комитета за разглеждане на следващото заседание на Комитета. Когато е направено предложение съгласно алинея 12, буква б) по-горе, информацията се изпраща от Секретариата и на страната, която е направила това.

18. Комитетът може да реши да не пристъпва към предложения, които счита, че са:

(а) De minimis;

(б) Явно неоснователни.

Подпомагане

19. Комитетът разглежда всяко предложение, направено до него в съответствие с параграф 12 или в подкрепа на параграф 13 по-горе, с цел да се установят фактите и първопричините за въпроса, пораждащ безпокойство, и да се подпомогне неговото разрешаване, като се вземе предвид член 16 от Конвенцията. За тази цел Комитетът може да предостави на една от страните:

(а) Консултации;

(б) Незадължителни препоръки;

(в) Всякаква допълнителна информация, необходима за подпомагане на страната при разработването на план за съответствие, включително срокове и цели.

Възможни мерки за решаване на въпроси, свързани със спазването на изискванията

20. Ако, след като предприеме процедурата за подпомагане, посочена в параграф 19 по-горе, и като вземе предвид причината, вида, степента и честотата на затрудненията във връзка със спазването, включително финансовия и техническия капацитет на страните, чието спазване е под въпрос, Комитетът счита за необходимо да предложи допълнителни мерки за справяне с проблемите, свързани със съответствието на дадена страна, Комитетът може да препоръча на Конференцията на страните, като се има предвид възможността ѝ съгласно член 18, параграф 5, буква в) от Конвенцията, да разгледа следните мерки, които да бъдат предприети в съответствие с международното право, за постигане на съответствие:

(а) Допълнителна подкрепа съгласно Конвенцията за съответната страна, включително подпомагане, по целесъобразност, на достъпа до финансови ресурси, техническа помощ и изграждане на капацитет;

(б) Предоставяне на съвети относно бъдещото спазване, за да се помогне на страните да прилагат разпоредбите на Конвенцията и да се насърчи сътрудничеството между всички страни;

(в) Изисква от съответната страна да предостави актуална информация за своите усилия;

(г) Издаване на декларация за загриженост във връзка с евентуално бъдещо неспазване;

(д) Издаване на декларация за безпокойство във връзка с текущо неспазване;

(е) Изисква от изпълнителния секретар да оповести публично случаите на неспазване;

(ж) Препоръчва неотговарящата на изискванията ситуация да бъде разгледана от страната, която не спазва изискванията, с цел разрешаване на проблема.

Обработка на информация

21. (1) Комитетът може да получава съответната информация чрез Секретариата от:

(а) Страните по споразумението;

(б) Съответните източници, както счита за необходимо и целесъобразно, с предварителното съгласие на заинтересованата страна или съгласно указанията на Конференцията на страните;

(в) Механизма за клирингова къща по Конвенцията и съответните междуправителствени организации. Комитетът предоставя такава информация на заинтересованата страна и я приканва да представи коментари по нея;

(г) Комитетът може също така да поиска информация от Секретариата, когато е целесъобразно, под формата на доклад, по въпроси, които са предмет на разглеждане от Комитета.

22. За целите на разглеждането на системни въпроси, свързани с общото съответствие съгласно параграф 25 по-долу, Комитетът може:

(а) Да поиска информация от всички страни;

(б) В съответствие със съответните насоки на Конференцията на страните да изисква съответната информация от всички надеждни източници и външни експерти;

(в) Да проведе консултации със Секретариата и да се възползва от неговия опит и база от знания.

23. При спазване на член 14 от Конвенцията Комитетът, всяка страна или всяко лице, участващо в разискванията на Комитета, защитава поверителността на получената поверително информация.

Мониторинг

24. Комитетът следва да наблюдава последиците от действията, предприети в съответствие с параграф 19 или 20 по-горе.

Общи въпроси, свързани със съответствието

25. Комитетът може да разглежда системни въпроси от общ интерес за всички страни, когато:

(а) Конференцията на страните изисква това;

(б) Комитетът въз основа на информацията, получена от Секретариата, в изпълнение на неговите функции съгласно Конвенцията, от страните и предадена на Комитета от Секретариата, решава, че е необходимо да бъде разгледан въпросът за общото неспазване и да се представи доклад за него на Конференцията на страните.

Доклади до Конференцията на страните

26. Комитетът представя доклад на всяко редовно заседание на Конференцията на страните, който отразява:

(а) Работата, която Комитетът е предприел;

(б) Заключенията или препоръките на Комитета;

(в) Бъдещата работна програма на Комитета, включително графика на очакваните заседания, които счита за необходими за изпълнението на неговата работна програма, за разглеждането и одобряването на Конференцията на страните.

Други спомагателни органи

27. Когато дейностите на Комитета по конкретни въпроси се припокриват с отговорностите на друг орган по Ротердамската конвенция, Конференцията на страните може да възложи на Комитета да се консултира с този орган.

Обмен на информация с комитети по съответствието съгласно съответните многостранни споразумения в областта на околната среда

28. Когато е уместно, Комитетът може да поиска конкретна информация, по искане на Конференцията на страните или по своя собствена инициатива, от комитетите за съответствие, занимаващи се с опасни вещества и отпадъци под егидата на съответните многостранни споразумения в областта на околната среда, и да докладва за тези дейности на Конференцията на страните.

Преглед на механизма за съответствие

29. Конференцията на страните редовно прави преглед на прилагането на процедурите и механизмите, посочени в настоящото приложение.

Връзка с уреждането на спорове

30. Тези процедури и механизми не засягат член 20 от Конвенцията."


Промени настройката на бисквитките