НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 20 ОТ 24.11.2006 Г. ЗА УДОСТОВЕРЯВАНЕ ЕКСПЛОАТАЦИОННАТА ГОДНОСТ НА ГРАЖДАНСКИ ЛЕТИЩА, ЗА ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ЛЕТИЩНИ ОПЕРАТОРИ И ОПЕРАТОРИ ПО НАЗЕМНО ОБСЛУЖВАНЕ И ЗА ДОСТЪПА ДО ПАЗАРА ПО НАЗЕМНО ОБСЛУЖВАНЕ В
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 20 ОТ 24.11.2006 Г. ЗА УДОСТОВЕРЯВАНЕ ЕКСПЛОАТАЦИОННАТА ГОДНОСТ НА ГРАЖДАНСКИ ЛЕТИЩА, ЗА ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ЛЕТИЩНИ ОПЕРАТОРИ И ОПЕРАТОРИ ПО НАЗЕМНО ОБСЛУЖВАНЕ И ЗА ДОСТЪПА ДО ПАЗАРА ПО НАЗЕМНО ОБСЛУЖВАНЕ В ЛЕТИЩАТА (ДВ, БР. 101 ОТ 2006 Г.)
Обн. ДВ. бр.62 от 21 Юли 2023г.
§ 1. В чл. 1 се създава ал. 6:
"(6) Вертолетни летища за кацане, излитане и движение на вертолети за изпълнение на полети за спешна медицинска помощ по въздуха (болнични вертолетни летища (БВЛ) се регистрират по реда на глава единадесета."
§ 2. В чл. 6 след думите "приложение № 8" се добавя "или приложение № 26".
§ 3. В чл. 8, ал. 2 в края на изречение първо се добавя "и по реда на глава единадесета".
§ 4. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) За БВЛ не се прилага изискването по ал. 1, т. 13."
§ 5. Навсякъде в глава десета след думите "вертолетно летище" се поставя запетая и се добавя "с изключение на БВЛ".
§ 6. Създава се глава единадесета с чл. 107 - 116.
"Глава единадесета
ИЗДАВАНЕ, ИЗМЕНЕНИЕ, СПИРАНЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА РЕГИСТРАЦИЯТА НА БВЛ
Раздел I
Ред за регистрация на БВЛ
Чл. 107. (1) Кандидатът за регистрация на БВЛ подава заявление до главния директор на ГД "ГВА" съгласно приложение № 21. В заявлението кандидатът посочва данни за идентификация - единен идентификационен код (ЕИК), код по БУЛСТАТ или други съгласно националното законодателство.
(2) Към заявлението кандидатът прилага:
1. декларация за спазване изискванията на наредбата и за съответствие на физическите характеристики и визуалните аеронавигационни средства с част пета, дялове втори, трети и четвърти от Наредба № 14 от 15.10.2012 г. за летищата и летищното осигуряване, по образец - съгласно приложение № 22, подписана от лицето, представляващо кандидата;
2. документи, удостоверяващи правото на собственост или правото на ползване на терена и съоръженията;
3. ръководство за управление и експлоатация на БВЛ съгласно приложение № 23;
4. акт за основните характеристики и техническото състояние на БВЛ съгласно приложение № 24;
5. програма за сигурност;
6. геодезическо заснемане съгласно приложение № 25;
7. екзекутивен чертеж на изграденото БВЛ, с отразени размери и наклони на зона FATO и зона за безопасност, контролна точка, маркировка, пътен достъп, ветроуказател и зона на отговорност в радиус 50 m.
(3) Главният директор на ГД "ГВА" или оправомощено от него длъжностно лице определя със заповед в срок до 5 работни дни от подаване на заявлението комисия за разглеждането му.
Чл. 108. Комисията проверява документите за съответствие с изискванията на чл. 107.
Чл. 109. (1) При непълно или нередовно заявление главният директор на ГД "ГВА" или оправомощено от него длъжностно лице уведомява кандидата за нередовностите. Кандидатът отстранява допуснатите непълноти и/или нередовности в срок до 10 работни дни от уведомлението.
(2) Ако кандидатът не отстрани непълнотите или нередовностите в срока по ал. 1, заявлението не се разглежда и процедурата се прекратява със заповед на главния директор на ГД "ГВА".
Чл. 110. Заявлението се разглежда в срок до 30 работни дни, съответно удължен със срока за отстраняване на непълнотите или нередовностите по чл. 109, ал. 1.
Чл. 111. До изтичане на срока по чл. 110 комисията приключва работата си с доклад до главния директор на ГД "ГВА", в който предлага на главния директор да извърши или да откаже регистрацията.
Чл. 112. (1) В срок до 10 работни дни след представяне на доклада на комисията или след изтичане на срока по чл. 110 главният директор на ГД "ГВА":
1. със заповед одобрява регистрацията, когато са изпълнени изискванията за регистриране;
2. със заповед отказва мотивирано регистрацията, когато не са изпълнени изискванията за регистрация.
(2) За БВЛ се води регистър съгласно приложение № 26.
(3) Кандидатът се уведомява писмено за извършената регистрация.
Чл. 113. (1) Главният директор на ГД "ГВА" мотивирано отказва регистрацията на БВЛ, когато комисията по чл. 107, ал. 3 установи непълноти и/или несъответствия в подадените документи с изискванията на тази наредба, които не са отстранени от кандидата.
(2) Заповедта по ал. 1 подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Раздел II
Изменения в регистрацията, временно спиране на правата или прекратяване на регистрацията на БВЛ
Чл. 114. (1) Главният директор на ГД "ГВА" със заповед временно спира регистрацията на БВЛ:
1. в случаите по чл. 11, ал. 2, т. 2 - до отстраняване на нарушението или несъответствието с условията за регистрация и изпълнението на задължителните предписания, ако нарушението и несъответствието ще застрашат сигурността и безопасността на въздухоплаването и ще създадат опасност от настъпване на вреди или застрашаване на живота или здравето на хората;
2. при подадено писмено искане на собственик или ползвател, но за срок не по-дълъг от 12 месеца.
(2) Главният директор на ГД "ГВА" със заповед прекратява регистрацията на БВЛ, когато:
1. собственикът или ползвателят подаде писмено заявление в срок до 60 дни преди прекратяване на експлоатацията на БВЛ;
2. е налице прехвърляне на правото на собственост или ползването на трето лице;
3. собственикът или ползвателят е обявен в несъстоятелност или ликвидация;
4. БВЛ не отговаря на изискванията, посочени в Ръководството за управление и експлоатация на БВЛ;
5. задължителните предписания, дадени от инспекторите по въздухоплаване, не бъдат изпълнени в указания срок, който независимо от продължаването му не може да бъде повече от една година.
(3) Спрените права по регистрация на БВЛ се възстановяват със заповед на главния директор на ГД "ГВА" след представяне на доказателства, че предписанията са изпълнени.
Чл. 115. Заповедта по чл. 114, ал. 1 и 2 подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Чл. 116. (1) Главният директор на ГД "ГВА" или оправомощено от него длъжностно лице изменя регистрацията, когато:
1. настъпи изменение в ползването и/или управлението на БВЛ;
2. настъпи изменение в техническите и експлоатационните характеристики на БВЛ, посочени в регистрацията;
3. собственикът или ползвателят на БВЛ писмено е заявил изменения в техническата документация и условията, при които е извършена регистрацията.
(2) Собственикът или ползвателят на БВЛ уведомява писмено ГД "ГВА" за всяко изменение в ползването и/или управлението на БВЛ, както и в техническите характеристики на БВЛ, посочени в регистрацията, в срок от пет работни дни от датата на промяната.
(3) Измененията в технически и експлоатационни характеристики на БВЛ се отразяват в ръководството за управление и експлоатация и в акта за техническите и експлоатационните характеристики на БВЛ."
§ 7. В допълнителните разпоредби в § 1 се създава т. 9:
"9. "Болнично вертолетно летище" е определен участък от съоръжение, изградено и разположено на повърхността или издигнато над равнището на повърхността и предназначено изцяло за кацане, излитане и движение на вертолети за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха."
§ 8. Създава се приложение № 21 към чл. 107, ал. 1:
"Приложение № 21 към чл. 107, ал. 1
ДО ГЛАВНИЯ ДИРЕКТОР НА ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ГРАЖДАНСКА ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ" ЗАЯВЛЕНИЕ за регистрация на БВЛ 1. Кандидат: ..................................................................................................................... (посочва се наименованието на кандидата, ЕИК/БУЛСТАТ, седалище/адрес на управление, телефон, електронна поща) 2. Законен представител/пълномощник: ............................. (посочват се три имена, телефон, електронна поща) 3. Заявявам за регистрация БВЛ на лечебно заведение .............................................., находящо се на адрес ............................................................................................................ ................................................................................................................................................. 4. Приложения: 4.1. Декларация за спазване изискванията на наредбата и за съответствие на физическите характеристики и визуалните аеронавигационни средства с част пета, дялове втори, трети и четвърти от Наредба № 14 от 15.10.2012 г. за летищата и летищното осигуряване, по образец - съгласно приложение № 22, подписана от лицето, представляващо кандидата 4.2. Документи, удостоверяващи правото на собственост или правото за ползване на терена и съоръженията 4.3. Ръководство за управление и експлоатация на БВЛ 4.4. Акт за основните характеристики и техническото състояние на БВЛ 4.5. Програма за сигурност 4.6. Геодезическо заснемане 4.7. Екзекутивен чертеж на изградената БВЛ с отразени размери и наклони на зона FATO и зона за безопасност, контролна точка, маркировка, пътен достъп, ветроуказател и зона на отговорност в радиус 50 m Дата: ................. г. Подпис: (......................)" |
§ 9. Създава се приложение № 22 към чл. 107, ал. 2, т. 1:
"Приложение № 22 към чл. 107, ал. 2, т. 1
ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ 1. Кандидат за регистрация: ................................................................................. (посочва се наименованието на лечебното заведение, ЕИК ......................., седалище и адрес на управление .....................................) 2. Име и контакти на представляващия: ............................................................................................................................., адрес за кореспонденция .................................................................................. тел. +359 ............................................................................................................, е-мейл: ................................................................................................................ 3. Наименование на БВЛ: "..................................................................................." Местонахождение: ............................................................................................ 4. Географски координати: N - ......°......ꞌ....ꞌꞌ Е - .......°......ꞌ.......ꞌꞌ Декларирам, че: 1. Спазени са изискванията за регистрация на БВЛ, посочени в Наредба № 20 от 24.11.2006 г. за удостоверяване експлоатационната годност на граждански летища, за лицензиране на летищни оператори и оператори по наземно обслужване и за достъпа до пазара по наземно обслужване в летищата. 2. Физическите характеристики и визуалните аеронавигационни средства на БВЛ отговарят на част пета, дялове втори, трети и четвърти от Наредба № 14 от 15.10.2012 г. за летищата и летищното осигуряване. Задължавам се при промяна на декларирани обстоятелства писмено да уведомя ГД "ГВА" в 7-дневен срок от тяхното настъпване. Известна ми е отговорността по чл. 313 от Наказателния кодекс за деклариране на неверни данни. Дата: ................. г. Подпис: (......................)" |
§ 10. Създава се приложение № 23 към чл. 107, ал. 2, т. 3:
"Приложение № 23 към чл. 107, ал. 2, т. 3 РЪКОВОДСТВО ЗА УПРАВЛЕНИЕ (посочва се наименованието на съответното БВЛ) Регистър на измененията | |||
Номер на изменението |
Дата на изменението |
Въведено от |
Въведено на (дата) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Съдържание на ръководството 1. Обща информация 1.1. Предназначение и обхват на ръководството. 1.2. Правни основания, свързани с регистрацията на БВЛ. 1.3. Условия за използване на БВЛ. 2. Управление и експлоатация на БВЛ 2.1. Длъжностни лица, отговорни за осигуряване на операциите на БВЛ. 2.2. Данни за разположението на БВЛ. 2.3. Описание на зоните за движение в района на БВЛ, обслужващите ги пътища и инструкция за движение на хора и техника в района на БВЛ: 2.3.1. Описание на обслужващите пътища в района на БВЛ. 2.3.2. Инструкция за движение на хора и техника в района на БВЛ. 2.4. Процедури за поддържане на летателното поле и останалите съоръжения съгласно декларираните стандарти и изисквания. 2.5. План за поддържане на БВЛ при зимни условия. 2.6. План за осигуряване на безопасност и мерки по сигурност и охрана на БВЛ. 2.7. Аварийно-спасително осигуряване на БВЛ. 2.7.1. План за аварийно-спасително и противопожарно осигуряване на БВЛ с описание на съоръженията, оборудването, екипировката, персонала и процедурите по оповестяване и провеждане на аварийно-спасителни и противопожарни операции. 2.7.2. Минимално аварийно-спасително и противопожарно оборудване на БВЛ. 2.7.2.1. Пожарогасителни вещества. 2.7.2.2. Комплект аварийно-спасително оборудване. 2.8. Процедури за ограничаване на вредното влияние върху околната среда на дейностите, свързани с поддържане и използване на БВЛ. 3. Данни за БВЛ 4. Оформяне и поддържане на Ръководството за управление и експлоатация на БВЛ 5. Карта на БВЛ 1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ 1.1. Предназначение и обхват на ръководството Предназначението на Ръководството за управление и експлоатация е да определи организацията и реда за опериране и взаимодействие на БВЛ с физически и юридически лица. Обхватът на Ръководството за управление и експлоатация включва: а) поддържане на БВЛ; б) ограничаване и отстраняване на препятствията; в) поддържане на визуалните сигнални средства; г) извършване на аварийно-спасителното и противопожарното осигуряване на полетите; д) организиране на движението на територията на БВЛ; е) поддържане на оборудването, съоръженията и инсталациите; ж) осигуряване на сигурността на БВЛ. Ръководството за управление и експлоатация обхваща изискванията и процедурите, описани в приложение № 23 към Наредба № 20 от 24.11.2006 г. за удостоверяване експлоатационната годност на граждански летища, за лицензиране на летищни оператори и оператори по наземно обслужване и за достъпа до пазара по наземно обслужване в летищата. 1.2. Правни основания, свързани с регистрацията на БВЛ Регистрацията на БВЛ е по реда на глава единадесета от Наредба № 20 от 24.11.2006 г. за удостоверяване експлоатационната годност на граждански летища, за лицензиране на летищни оператори и оператори по наземно обслужване и за достъпа до пазара по наземно обслужване в летищата. 1.3. Условия за използване на БВЛ "......................................................." (посочва се наименованието на съответната БВЛ) 1.3.1. БВЛ "......................................................." (посочва се наименованието на съответното БВЛ) е предназначено за обслужване на полети на вертолети за нуждите на системата за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS). 1.3.2. Редът за влизане и пребиваване на персонал, клиенти, автомобили, специална техника (за извършване на ремонтни дейности, доставки на ГСМ и др.) и ВС до БВЛ "................................." (посочва се наименованието на съответното БВЛ) се определя от управителя на БВЛ или определено от него лице. 1.3.3. Достъпът до работната площ при експлоатация на БВЛ се контролира от управителя на БВЛ или определено от него лице. Цел на контрола е недопускане пребиваването на случайни хора или животни, както и за отсъствие на предмети, застрашаващи безопасността върху БВЛ по време на експлоатация. 2. УПРАВЛЕНИЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА БВЛ "......................................................." (посочва се наименованието на съответното БВЛ) 2.1. Длъжностни лица с отговорности по осигуряване на операциите на БВЛ ........................................................................... (посочват се три имена, длъжност и контакти) Задължения на управителя на БВЛ или определено от него лице по отношение на БВЛ: Управителят на БВЛ или определено от него лице е отговорен за дейностите, свързани с осигуряване на безопасната работа на БВЛ, като: • упражнява цялостен контрол върху експлоатационното състояние на БВЛ; • изменя съдържанието на Ръководство за управление и експлоатация на БВЛ след съгласуване измененията с ГД "ГВА"; • отговаря за съхранението на актове и предписания от експлоатационните инспекции; • взаимодейства с местните власти при проблеми, свързани с експлоатацията на БВЛ; • информира всички членове на експлоатационния състав за измененията в нормативните документи, правила, стандарти и процедури; • води летателната документация, дневник за състоянието на летателното поле и оборудване; • координира функциите, свързани с операциите по експлоатацията и ремонтните работи - планиране на летателни дни, техническо обслужване на БВЛ и работното време; • организира изпълнението на програмите за тренировка на състава; • актуализира плана за аварийно-спасителни и противопожарни работи на БВЛ; • отговаря за наличието и изправността на противопожарното и аварийно-спасителното оборудване на БВЛ; • ежедневно проверява състоянието на указателите за посока на вятъра; • контролира изпълнението на процедурите за поддържане на летателното поле, визуалните средства и останалите съоръжения на БВЛ; • изпълнява плана за поддържането на БВЛ при използването в зимни условия; • докладва на ГД "ГВА" и Националния борд за разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътния транспорт (НБРПВВЖТ) съгласно схемата за оповестяване за авиационни събития и/или условия, които са застрашили или биха могли да застрашат по-нататъшното провеждане на полети; • отговаря за организацията на движение на хора и техника в границите на БВЛ; • отстранява временни препятствия в района на БВЛ; • изпълнява дейностите по поддържане на БВЛ; • отговаря за състоянието на визуалната маркировка на БВЛ; • отговаря за минималното противопожарно и аварийно-спасително оборудване на БВЛ; • осигурява ненавлизането на хора, животни и автомобили в летателното поле. 2.2. Данни за разположението на БВЛ БВЛ " ......................................................." (посочва се наименованието на съответното БВЛ) се намира в ................................................ (населено място, адрес, местонахождение, поземлен имот с идентификатор ..........................). Теренът е ............, с наклон на ..................... 2.2.1. Карта на БВЛ На картата на БВЛ се изобразяват съществени особености на БВЛ в радиус минимум 500 m и района на отговорност по т. 2.7.1. 2.3. Описание на зоните за движение в района на БВЛ, обслужващите ги пътища и инструкция за движение на хора и техника в района на БВЛ 2.3.1. Описание на обслужващите пътища в района на БВЛ: Достъпът до БВЛ е .................................. Описанието се отразява и на картата по т. 2.2.1. 2.3.2. Инструкция за движение на хора и техника в района на БВЛ: Движението на хора и техника в района на летателното поле, когато ВС излита или каца, е абсолютно забранено. Движение на хора и техника в района на БВЛ се разрешава съгласно инструктаж, проведен от авиационния оператор. 2.4. Процедури за поддържане на летателното поле и останалите съоръжения съгласно декларираните стандарти и изисквания Процедурите за поддържане на летателното поле и останалите съоръжения са съгласно декларираните стандарти и изисквания. Процедурите за поддържане на летателното поле и останалите съоръжения включват най-малко: 2.4.1. ежедневна проверка на състоянието на бетоновата настилка и маркировката на БВЛ (зона за излитане и приземяване FATO); 2.4.2. почистване на изкуствените настилки и тревните площи от отпадъци, като особено се внимава за режещи предмети, по-едри камъни, парчета дърво или метал; 2.4.3. ежедневна проверка на състоянието на ръкава за посока на вятъра. Резултатите от проверките се отразяват в Дневник за състояние на БВЛ. 2.5. План за поддържане на БВЛ при зимни условия БВЛ се използва при липса на сняг и лед по летателното поле. Управителят на БВЛ или определено от него лице координира почистването на летателното поле. 2.6. План за осигуряване на безопасност и мерки по сигурност и охрана на БВЛ По време на провеждане на полети дежурният служител следи да няма движение на хора и превозни средства на разстояние не по-малко от 50 м от контролната точка на БВЛ, където е приложимо. Осигуряването на безопасността включва спазването на правилата и процедурите, свързани с безопасността на БВЛ, както и осигуряването на минимално необходимия постоянен състав, който реализира тези правила и процедури, и необходимата техника за постигане на безопасността. Мерките за сигурност включват най-малко контрол на достъпа до БВЛ, обща охрана на БВЛ и достъпа до намиращите се на него ВС и съоръжения и предотвратяване навлизането на животни в района на БВЛ. 2.7. Аварийно-спасително осигуряване на БВЛ 2.7.1. Планът за аварийно-спасително и противопожарно осигуряване на БВЛ включва описание на съоръженията, оборудването, екипировката, персонала и процедурите по оповестяване и провеждане на аварийно-спасителни и противопожарни операции. Район на отговорност: Районът на отговорност е в радиус от 50 m от контролната точка на БВЛ, където това е приложимо. Изисквания по отношение противопожарна и аварийно-спасителна защита: За да може да достигне до всяка точка на БВЛ в рамките на две до три минути, аварийно-спасителното оборудване се съхранява в близост до БВЛ. Списъкът на минималното аварийно-спасително и противопожарно оборудване е посочен в т. 2.7.2. При авиационно събитие по смисъла на Закона за гражданското въздухоплаване управителят на БВЛ или определено от него лице извършва следното: |
№ |
Оповестява с приоритет |
Информация за авиационното събитие |
1. |
Служба по пожарна безопасност и защита на населението 112 |
Място, време и тип на ВС |
2. |
Районна полицейска служба 112 |
Място, време и тип на ВС |
3. |
Спешна медицинска помощ 112 |
Място на авиационното събитие, брой пострадали |
Други действия
№ |
|
4. |
Осъществява взаимодействие при пристигане на НС "Пожарна безопасност и защита на населението", полицията и Спешна медицинска помощ |
№ |
Оповестява с втори приоритет |
Информация за авиационното събитие |
5. |
ДП РВД, РП-РС - (02) 937 4211, 937 4212 |
Място, време, регистрация и тип на ВС |
6. |
Авиационния оператор или собственика на ВС |
Място, време, регистрация и тип на ВС |
7. |
Национален борд за разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътния транспорт (НБРПВВЖТ) GSM 0889 601 266; 0886 777 998 |
Място на събитието, точно време на събитието, тип и регистрация на ВС |
8. |
ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" Тел.: +359-2-937-1024; +359-2-937-1023 e-mail: sar@caa.bg rcc@caa.bg AFTN: LBSFYCYX |
Място на събитието, точно време на събитието, тип и регистрация на ВС |
Други действия
9. |
Организира освобождаване на БВЛ от разрушено или частично повредено ВС и уведомява за готовността за приемане на полети |
При авиационно събитие в района на отговорност на БВЛ управителят на БВЛ или определено от него лице:
1. |
Осигурява придвижването на аварийно-спасителните средства до района на събитието |
2. |
Започва незабавно необходимите аварийно-спасителни действия, като в случай на пожар използва пожарогасител за осигуряване на безопасен изход за екипажа и пътуващите във ВС |
3. |
Започва незабавно необходимите аварийно-спасителни действия, като в случай, когато не е възникнал пожар, подпомага евакуацията на екипажа и пътуващите във ВС |
4. |
Остава в помощ на професионалните спасители от пожарна безопасност и защита на населението по предпазване от разпространението на пожара |
5. |
Предприема необходимите действия за ограничаване на замърсяването на почвите от изтичащи ГСМ |
При пожар на ВС противопожарните средства се разполагат така, че да осигурят безопасен коридор за евакуация на намиращите се на борда на вертолета лица.
Дори да няма очевидни признаци на пожар, цялото оборудване и персоналът трябва да са в пълна готовност.
Планът за аварийно-спасително и противопожарно осигуряване трябва да се преразглежда и информацията, съдържаща се в него, да се актуализира поне веднъж годишно или, ако се счете за необходимо, след фактическа аварийна ситуация, за да се отстранят всички недостатъци, открити по време на ситуацията. Най-малко веднъж годишно на БВЛ трябва да се провежда практическо проиграване на аварийния план.
2.7.2. Минималното аварийно спасително и противопожарно оборудване на БВЛ включва:
2.7.2.1. Пожарогасителни вещества - 45 kg въглероден диоксид, отговарящ на БДС EN-25 923/2002, или 45 kg прахообразни гасящи вещества, отговарящи на БДС EN-615/2000. Допълнително трябва да има налични пожарогасителни вещества: 45 kg халон или негов еквивалент и 90 kg въглероден диоксид (БДС ЕN 25 932/2002), които да бъдат складирани в сграда за поддръжка, склад, намиращи се в района, на отговорност на лечебното заведение. В случай че на БВЛ или в близост до него няма сгради и складове, допълнителни количества пожарогасителни вещества не се изискват.
2.7.2.2. Комплект за аварийно-спасително оборудване:
1. киркобрадва голяма пожарникарска;
2. киркобрадва малка пожарникарска;
3. трион с дължина 600 мм;
4. лост "кози крак" с дължина 1050 мм;
5. канджа пожарникарска;
6. ножовка или трион за метал с 6 запасни листа;
7. пожарникарско (огнеупорно) одеяло;
8. разтегателна стълба с дължина до 10 м;
9. въже с диаметър 10,5 мм и дължина 15 м;
10. клещи със страничен режещ ръб;
11. комплект отвертки;
12. топлоотразяващи (огнеупорни) ръкавици пожарникарски;
13. чукче с маса 1,8 кг;
14. ножици за рязане на ламарина;
15. диелектрични ножици за прерязване на проводници (20 kV);
16. два комплекта за първа медицинска помощ, всеки от които съдържа: 10 таблички за идентификация, тампони за спиране на кръвотечение, гумени маркучи, респираторни тръбички, ножици, бинтове и шини, обикновени или надуваеми, за счупвания от различен тип.
По решение на лечебното заведение се осигурява подходящо транспортно средство за съхранение и транспорт на противопожарното и аварийно-спасителното оборудване, както и ако е необходимо - допълнително оборудване.
2.8. Процедури за ограничаване на вредното влияние върху околната среда на дейностите, свързани с поддържане и използване на БВЛ
На БВЛ не се предвижда зареждане с ГСМ.
Предпазване от замърсяване на повърхностните води и почвите с отпадъци от ГСМ:
За предпазване от замърсяване на повърхностните води и почвите от ГСМ на БВЛ се предприемат следните мерки:
а) аварийните разливи на ГСМ се третират с противопожарна пяна и абсорбатори, които впоследствие се събират в найлонови чували и се складират временно на определено място на територията на БВЛ;
б) замърсеният повърхностен слой на почвата, получил се при авариен разлив, се изкопава и събира в найлонови чували, които се складират временно на определено място на територията на лечебното заведение;
в) всички отпадъци (течни и твърди) се предават по установения законов ред за третиране на опасни отпадъци.
3. ДАННИ ЗА БВП
Подробна информация за БВЛ се съдържа в Акт за основните характеристики и техническо състояние на БВЛ " ......................................" (посочва се наименованието на съответното БВЛ), копие от който се намира в ГД "ГВА". Информацията в Акта за основните характеристики и техническо състояние е за служебно ползване и не се публикува в сборник АИП.
При промяна на информацията за БВЛ се извършва изменение на Акта за основните технически и експлоатационни характеристики.
4. ОФОРМЯНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА РЪКОВОДСТВОТО ЗА УПРАВЛЕНИЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА БВЛ
Ръководството за управление и експлоатация на БВЛ:
1. се съхранява от управителя на БВЛ или упълномощено от него лице;
2. се изготвя във форма, която дава възможност за неговото изменение;
3. съдържа дата на влизане в сила и дата на последно изменение на всяка страница или на съответната точка от ръководството, както и включва списък за проверка на страниците;
4. се предоставя на ГД "ГВА";
5. изменения в Ръководството за управление и експлоатация на БВП могат да бъдат правени след съгласуване с ГД "ГВА";
6. ръководството и негови изменения се съхраняват на хартиен и електронен носител, като електронният носител е във формат, който позволява редакция.
Контролът на актуалността на ръководството е осигурен чрез включването на "Регистър на измененията".
5. КАРТА, ПОКАЗВАЩА СЪЩЕСТВЕНИ ОСОБЕНОСТИ НА БВЛ И РАЙОНА ОКОЛО НЕЯ."
§ 11. Създава се приложение № 24 към чл. 107, ал. 2, т. 4:
"Приложение № 24 към чл. 107, ал. 2, т. 4
Акт за основните характеристики и техническо състояние на БВЛ " .............................." I. Основна информация
Представляващ/упълномощен ...................................... Подпис: ............................................" |
§ 12. Създава се приложение № 25 към чл. 107, ал. 2, т. 6:
"Приложение № 25 към чл. 107, ал. 2, т. 6
Изисквания за геодезическото заснемане I. Цел Тези изисквания имат за цел да осигурят пълни и точни данни за наличните препятствия в рамките и извън границите на БВЛ по отношение на приложимите повърхности за ограничаване на препятствия. За да се осигури безопасното движение на въздухоплавателните средства, около всяко БВЛ се обособява условно въздушно пространство, което да остане свободно от препятствия - сгради, инфраструктурни съоръжения, терен, дървета и др. Обособяването на въздушното пространство се постига посредством определянето на няколко условни повърхнини за ограничаване на препятствията и дефиниращи граници, до които обектите могат да се изграждат във въздушното пространство. II. Предмет на Техническото задание: 1. Геодезическото заснемане е в радиус R=500 m от центъра на БВЛ. При изпълнението трябва да бъдат отчитани изискванията на следните документи: - Certification Specifications and Guidance Material for the design of surface-level VFR heliports located at aerodromes that fall under the scope of Regulation (EU) 2018/1139 (CS-HPT-DSN)
- Регламент (ЕС) № 139/2014 на Комисията от 12 февруари 2014 г. за определяне на изискванията и административните процедури във връзка с летищата в съответствие с Регламент (ЕО) № 216/2008 на Европейския парламент и на Съвета и Делегиран регламент (ЕС) 2020/2148 от 8 октомври 2020 г. на Комисията за изменение на Регламент (ЕС) № 139/2014 по отношение на безопасността на пистите за излитане и аеронавигационните данни и свързания с него документ на EASA - Acceptable Means of Compliance (AMC) и Guidance Material (GM) to Authority, Organisation and Operations Requirements for Aerodromes, Issue 1, Amendment 5
2. Картографиране на всички обекти и релеф. III. Технически изисквания: Информация, която трябва да бъде представена от изпълнителя: изготвяне на графична и текстова информация на хартиен и електронен носител, както следва: 1. Графичният вид представлява схема с нанесени точки по координати. 2. Всички обекти се нанасят на общ чертеж. 3. Текстовата част представлява списък на точките и терените заедно с техните координати, придружени с подробна обяснителна записка, съдържаща данните от всички измервания, тяхната обработка и получените точности. 4. Графичната и текстовата част е необходимо да е разпечатана в 2 (два) екземпляра, заверени с подпис и печат. Същите се представят за одобрение от ГД "ГВА". 5. Географски координати на контролната точка на БВЛ (средата на зоната за приземяване и излитане FATO), определени в БГС 2005 с кадастрални координати, и географски координати в градуси, минути, секунди (географски координати). 6. Надморската височина на БВЛ (зона FATO), измерена с точност до метър спрямо морското равнище, височинна система EVRS (EVRF 2007). 7. Документацията се предава и в цифров вид, като се използва PDF формат със съответните подписи. 8. Отделно графичната част се предоставя в DWG или друг формат, а текстовата част - във формат Еxcel и/или Word. IV. Референтна система: 1. Хоризонталната референтна система за всички измервания е БГС 2005. За целите на измерванията привързването към тази система ще се осъществява чрез точките от Държавната GPS мрежа. 2. Вертикалната референтна система за всички измервания е EVRS (EVRS 2007). За целите на измерванията привързването към тази система ще се осъществява чрез точките от Държавната нивелачна мрежа. 3. Географското местоположение на обекти се указва чрез кадастрални координати в БГС 2005 и географски координати в градуси, минути, секунди и десета от секундата. 4. При необходимост от работа с проекционни (правоъгълни) координати и при изготвяне на графични материали се използва Универсална напречна проекция на Меркатор за зона 34 в северното полукълбо. Допуска се използване и на други проекции, при условие че параметрите на проекцията са ясно обозначени в предаваната документация. 5. Всички височини се указват като надморски височини в метри. V. Изисквания за качество: Всички видове работи да се изпълняват съгласно изискванията на действащите нормативни актове." |
§ 13. Създава се приложение № 26 към чл. 112, ал. 2:
"Приложение № 26 към чл. 112, ал. 2
Регистър на БВЛ | |||||
№ |
Наименование |
Собственик/ползвател |
Местоположение/ |
Дата на регистрация |
Дата на прекратяване на регистрацията/причини за прекратяването |
"