Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 36 от 21.IV

НАРЕДБА ЗА ВОДЕНЕТО, СЪХРАНЯВАНЕТО И ДОСТЪПА ДО ЕЛЕКТРОННИЯ РЕГИСТЪР С ДАННИ ЗА ЛИЦАТА, ЗА КОИТО КОНСУЛТАТИВНИЯТ СЪВЕТ ПРИ ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА Е УСТАНОВЯВАЛ БЪЛГАРСКИ ПРОИЗХОД

 

НАРЕДБА ЗА ВОДЕНЕТО, СЪХРАНЯВАНЕТО И ДОСТЪПА ДО ЕЛЕКТРОННИЯ РЕГИСТЪР С ДАННИ ЗА ЛИЦАТА, ЗА КОИТО КОНСУЛТАТИВНИЯТ СЪВЕТ ПРИ ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА Е УСТАНОВЯВАЛ БЪЛГАРСКИ ПРОИЗХОД

Приета с ПМС № 55 от 13.04.2023 г.

Обн. ДВ. бр.36 от 21 Април 2023г.

Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за воденето, съхраняването и достъпа до Електронния регистър, наричан по-нататък "Регистъра", с данни за лицата, за които Консултативният съвет при Изпълнителната агенция за българите в чужбина, наричана по-нататък "Агенцията", е установявал български произход.

(2) В Регистъра се вписват и данните за лицата, за които Консултативният съвет е постановил съответно положително или отрицателно становище за наличие на български произход.

Чл. 2. (1) Електронният регистър се създава и води от Агенцията.

(2) Действията по вписване и по коригиране на неточни данни в Регистъра се извършват от длъжностни лица, определени със заповед на изпълнителния директор на Агенцията.

Чл. 3. Регистърът се създава и поддържа като електронна база данни, в която се вписват данни за лицата по чл. 1.

Раздел II.
Съдържание, водене и съхраняване на Регистъра

Чл. 4. За всяко лице, вписано в Регистъра, се създава електронно досие, в което се посочват:

1. имена на лицето на латиница;

2. имена на лицето на кирилица;

3. дата, място и държава на раждане на лицето;

4. гражданство на лицето;

5. становище на Консултативния съвет.

Чл. 5. Данните за лицата се въвеждат в Регистъра в 7-дневен срок от подписването на окончателния протокол, съдържащ съответното мотивирано становище на Консултативния съвет.

Чл. 6. (1) За всяко лице се създава само едно електронно досие.

(2) За всяко лице, вписано в Регистъра, могат да се допълват данни или да се коригират неточни данни.

(3) Коригиране на неточни данни се извършва по искане на лицето, за което се отнасят данните, или при служебно констатирана неточност във въведените данни. Тричленна комисия от служители на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, назначена със заповед на изпълнителния директор на Агенцията, констатира наличието на неточност във въведените данни на база на наличните доказателства, както и факта на коригиране на неточността, за което съставя протокол след предварително одобрение на изпълнителния директор.

(4) Длъжностно лице по чл. 2, ал. 2 отразява корекцията и протокола в Регистъра.

Чл. 7. Регистърът се съхранява безсрочно.

Чл. 8. (1) Необходимите мерки за гарантиране сигурността на Регистъра и на съдържащата се в него информация се определят със заповед на изпълнителния директор на Агенцията, като съдържащата се в Регистъра информация се съхранява едновременно най-малко на две места с различно географско положение.

(2) Регистърът се води в съответствие с изискванията на Наредбата за общите изисквания към информационните системи, регистрите и електронните административни услуги, приета с Постановление № 3 на Министерския съвет от 2017 г. (обн., ДВ, бр. 5 от 2017 г.; изм. и доп., бр. 66 от 2018 г., бр. 4 от 2020 г. и бр. 47 от 2022 г.).

Раздел III.
Достъп до Регистъра

Чл. 9. (1) Достъп до Регистъра имат:

1. президентът на Република България;

2. министърът на вътрешните работи;

3. министърът на правосъдието;

4. министърът на външните работи;

5. министърът на образованието и науката;

6. председателят на Държавна агенция "Национална сигурност";

7. други органи, на които достъпът до Регистъра е необходим за осъществяване на законоустановените им правомощия.

(2) Орган по ал. 1 може със заповед да предоставя своите правомощия за достъп до Регистъра на други длъжностни лица от ръководената от него администрация. В 7-дневен срок от издаването на заповедта органът представя в Агенцията поименен списък на лицата с предоставен/отнет достъп до Регистъра.

(3) Достъпът до Регистъра е контролиран и се осъществява посредством потребителско име и парола.

Чл. 10. (1) Изпълнителният директор на Агенцията определя със заповед служител, който извършва действията по предоставяне на достъп до Регистъра.

(2) Всички лица, имащи достъп до Регистъра, са длъжни да го използват единствено за осъществяване на законоустановените си правомощия, да не разпространяват информацията от Регистъра и да опазват личните данни на лицата в него.

(3) Техническите ресурси за достъп до Регистъра, използвани от лицата, имащи право на достъп до него, се осигуряват от органите, към чийто персонален състав се причисляват тези лица.

Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се приема на основание чл. 38а от Закона за българското гражданство.

§ 2. Данните за лицата, подали заявление за издаване на удостоверение за български произход до създаването на Регистъра, се въвеждат в шестмесечен срок от създаването му.

Промени настройката на бисквитките