Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 29 от 31.III

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 2 ОТ 11.04.2007 Г. ЗА НАГРАЖДАВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИ КУЛТУРНИ ДЕЙЦИ ЗА ПОСТИГНАТИ ВИСОКИ ТВОРЧЕСКИ РЕЗУЛТАТИ ИЛИ ПРИНОС В РАЗВИТИЕТО И ПОПУЛЯРИЗИРАНЕТО НА КУЛТУРАТА (ДВ, БР. 34 ОТ 2007 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 2 ОТ 11.04.2007 Г. ЗА НАГРАЖДАВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИ КУЛТУРНИ ДЕЙЦИ ЗА ПОСТИГНАТИ ВИСОКИ ТВОРЧЕСКИ РЕЗУЛТАТИ ИЛИ ПРИНОС В РАЗВИТИЕТО И ПОПУЛЯРИЗИРАНЕТО НА КУЛТУРАТА (ДВ, БР. 34 ОТ 2007 Г.)

В сила от 01.01.2024 г.
Издадена от министъра на културата

Обн. ДВ. бр.29 от 31 Март 2023г.

§ 1. Създава се раздел V "Награда на Министерството на културата "Христо Ботев" с чл. 17 - 19:

"Раздел V

Награда на Министерството на културата "Христо Ботев"


Чл. 17. (1) На всеки две години министърът на културата връчва наградата "Христо Ботев" за:

1. значим принос в развитието и популяризирането на българската поезия и/или публицистика;

2. високи творчески резултати в областта на българската поезия и/или публицистика и принос в популяризирането им за изминалия период.

(2) Наградата "Христо Ботев" представлява:

1. статуетка и грамота, които се връчват за значим принос в развитието и популяризирането на българската поезия и/или публицистика;

2. плакет и грамота, които се връчват за високи творчески резултати в областта на българската поезия и/или публицистика и принос в популяризирането им за изминалия период.

(3) Носител на наградата по ал. 2, т. 1 може да бъде поет и/или публицист, който получава статуетка, грамота и парична награда в размер на 10 000 лв.

(4) Носител на наградата по ал. 2, т. 2 може да бъде поет и/или публицист, който получава плакет, грамота и парична награда в размер на 10 000 лв.

(5) Наградата "Христо Ботев" не се дава посмъртно.

Чл. 18. (1) Предложения за награждаване до министъра на културата по реда на този раздел могат да правят органи на централната и местната власт, научни организации, висши училища, културни институти, творчески съюзи, юридически лица с нестопанска цел, с дейности в областта на културата и изкуствата.

(2) За награждаване по реда на този раздел не могат да бъдат предлагани лица, на които е присъждана награда по реда на тази наредба.

(3) Предложението за награждаване трябва да съдържа биографични данни, подробно описание на дейността на лицето, мотиви за значим принос в развитието и популяризирането на българската поезия и/или публицистика, или за високи творчески резултати в областта на българската поезия и/или публицистика и принос в популяризирането им за изминалия период. Към предложението могат да се прилагат документи или други отличия и награди, доказващи постиженията и приноса за развитието и популяризирането на българската поезия и/или публицистика.

Чл. 19. (1) Постъпилите предложения за награждаване се разглеждат от експертна комисия, назначена със заповед на министъра на културата.

(2) В състава на експертната комисия по ал. 1 се включват представители на:

1. Софийския университет "Св. Климент Охридски";

2. Българската академия на науките;

3. Съюза на българските писатели;

4. Съюза на преводачите в България;

5. Съюза на българските журналисти;

6. Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий";

7. Националния литературен музей;

8. Националния музей "Христо Ботев".

(3) Комисията по ал. 1 обсъжда постъпилите предложения и предлага лица за награждаване.

(4) Въз основа на предложението на експертната комисия министърът на културата издава заповед за награждаване, с която се посочват предложеното за награждаване лице и видът на наградата."

§ 2. Създава се раздел VI "Награда на Министерството на културата "Никола Вапцаров" с чл. 20 - 23:

"Раздел VI

Награда на Министерството на културата "Никола Вапцаров"


Чл. 20. (1) На всеки три години министърът на културата връчва наградата "Никола Вапцаров" за високи творчески резултати в областта на поезията за изминалия период.

(2) Наградата е почетен знак "Никола Вапцаров", който представлява пластично изображение на Никола Вапцаров.

(3) Носител на наградата може да бъде поет, който получава почетния знак "Никола Вапцаров", грамота и парична награда в размер на 10 000 лв.

(4) Наградата "Никола Вапцаров" не се дава посмъртно.

Чл. 21. (1) Предложения за награждаване до министъра на културата по реда на този раздел могат да правят органи на централната и местната власт, научни организации, висши училища, културни институти, творчески съюзи, юридически лица с нестопанска цел, с дейности в областта на културата и изкуствата.

(2) За награждаване по реда на този раздел не могат да бъдат предлагани лица, на които е присъждана награда по реда на тази наредба.

(3) Предложението за награждаване трябва да съдържа биографични данни, подробно описание на дейността на лицето, мотиви за високи творчески резултати в областта на поезията за изминалия период.

(4) Към предложението могат да се прилагат документи или други отличия и награди, доказващи постиженията на лицето.

Чл. 22. (1) Постъпилите предложения за награждаване се разглеждат от експертна комисия, назначена със заповед на министъра на културата.

(2) В състава на експертната комисия по ал. 1 се включват представители на:

1. Софийския университет "Св. Климент Охридски";

2. Българската академия на науките;

3. Съюза на българските писатели;

4. Съюза на преводачите в България;

5. Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий";

6. Националния литературен музей - къща музей "Никола Вапцаров".

(3) Комисията по ал. 1 обсъжда постъпилите предложения и предлага лице за награждаване.

(4) Въз основа на предложението на експертната комисия министърът на културата издава заповед за награждаване, с която се посочват предложеното за награждаване лице и видът на наградата.

Чл. 23. Носителите на наградите по тази наредба могат да бъдат предлагани за награждаване по реда на Закона за награждаване на лица за особени заслуги към българската държава и нацията."

Заключителни разпоредби

§ 3. Наредбата влиза в сила от 1.01.2024 г.

Промени настройката на бисквитките