Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 102 от 23.XII

МЕТОДИКА ЗА ПОДБОР НА ЛИЦА С ТРАЙНИ УВРЕЖДАНИЯ

 

МЕТОДИКА ЗА ПОДБОР НА ЛИЦА С ТРАЙНИ УВРЕЖДАНИЯ

В сила от 23.12.2022 г.
Утвърдената със Заповед № РД-01-428 от 16 декември 2022 г. на министъра на труда и социалната политика

Обн. ДВ. бр.102 от 23 Декември 2022г., изм. ДВ. бр.107 от 20 Декември 2024г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Методиката се издава за целите на реализацията на проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания" по Националния план за възстановяване и устойчивост, част от "Следващо поколение ЕС" (2021 - 2024 г.) от Плана за възстановяване на Европа.

(2) С методиката се определят условията, редът и методът за изготвянето на оценка за идентифициране на потребността и полезността от осигуряването на високотехнологични помощни средства (ВПС) за хора с трайни увреждания, както и начинът за прилагане на процедурите по:

1. кандидатстване, оценяване и подбор на кандидат-ползвателите на ВПС;

2. извършване на проверки за избягване на двойното финансиране на дейности в подкрепа за задоволяване на същите потребности на ползвателя на ВПС;

3. последващ мониторинг на резултатите от предоставянето на ВПС за установяване на ефективността от осигурената подкрепа по проекта и актуален социално-икономически статус на ползвателя на ВПС.

(3) Методиката има за цел установяване на ограниченията, възпрепятстващи хората с трайни увреждания да осъществяват функционалността си в ежедневните дейности, и да прецени полезността на конкретни ВПС за подобряване на тяхната независимост и пълноценното им участие в отделните сфери на обществения живот. Посредством методиката ще се направи подборът на лицата с трайни увреждания, на които да се предоставят ВПС, като се вземат предвид здравето, специфичните нужди и социално-демографските им характеристики.

Чл. 2. (1) Тази методика се основава на био-психо-социалния модел при съобразяване на Международната класификация на функционирането, уврежданията и здравето (МКФУЗ)1 на Световната здравна организация.

(2) Чрез модела по ал. 1 се съобразяват:

1. функционалност - за извършването на дадено действие човекът с увреждане трябва да притежава съответната функционалност на организма, в т.ч. физическа, психическа, интелектуална и сетивна функционалност, която позволява пълноценното му участие в обществения живот;

2. възможности - обкръжаващата среда не възпрепятства човека с увреждане да осъществи функционалността си чрез съответните действия;

3. воля - човекът с увреждане трябва да има желание за извършване на конкретни действия (освен ако недостатъчното желание е израз на болест или функционално нарушение).

(3) Тази методика, в съответствие с МКФУЗ, разглежда областите на живота от раздел "Дейности и участие" и раздел "Фактори на околната среда/Външни фактори" като области от интерес за целите на избора на конкретно ВПС за човека с трайно увреждане на базата на индивидуален подход и оценяване на индивидуалните потребности.

(4) Методиката взема предвид, че МКФУЗ обхваща по систематичен начин различни области на живота по отношение на едно и също лице с определен здравен статус, като определя:

1. функционирането като общ термин, който обхваща всички телесни функции, дейности и участие;

2. външните фактори на обкръжаващата среда, които си взаимодействат с функционирането и увреждането: факторите от обкръжението, които включват социално отношение, характеристики на архитектурната среда, законови и социални структури, климат и други.

(5) Методиката разглежда увреждането като обобщено следствие от нарушение във функционирането на човека с увреждане, което е събирателно понятие, обхващащо всички функции и структури на организма, дейности и възможности за социално приобщаване, при взаимодействието с факторите на средата.

Чл. 3. (1) Оценката по тази методика се осъществява при спазване на принципите, залегнали в МКФУЗ, и принципите по чл. 4 от Закона за хората с увреждания за постигането на:

1. прозрачност и обективност - включване и активно участие на човека с увреждане в целия процес, и по-специално използване на разбираеми и прозрачни инструменти; за целите на проследяване на резултатите е необходимо водене на прегледна документация;

2. междуинституционалност - нуждите на човека с увреждане и мерките за оказване на подкрепа трябва да се определят цялостно, като бъдат предвидени в рамките на едно общо планиране за социално приобщаване в обществото в съответствие с разпоредбите на Закона за хората с увреждания;

3. интердисциплинарност - в зависимост от конкретния случай могат да бъдат включени експерти и специалисти с различна експертиза;

4. ориентация към приемане - определянето на мерките за подкрепа да се постига по взаимно съгласие; това изисква участие на човека с увреждане в процеса чрез гарантиране на яснота и прозрачност и при съобразяване с неговите желания и цели;

5. индивидуален подход - всички стъпки в рамките на процеса при изготвяне на индивидуалната оценка трябва да бъдат персонално адаптирани към потребностите на човека с увреждане;

6. личностна ориентация - за гарантиране принципа на личностна ориентация трябва да се опознаят животът на човека с увреждане, конкретните житейски обстоятелства, както и неговият опит; всичко това следва да бъде взето предвид при определянето на потребностите и при конкретното планиране на необходимите подкрепящи мерки, както и нарушенията във функционирането и произтичащите от тях ограничения за социално, професионално и образователно приобщаване;

7. външни фактори - вземане под внимание на факторите на обкръжаващата среда при определяне на потребностите; това се отнася и за предоставянето на конкретни мерки за подкрепа и документиране на релевантните фактори и бариери в тази област;

8. целенасоченост - осигуряване на адекватна подкрепа за човека с увреждане с цел конкретно приобщаване във всекидневна и трудова и/или образователна среда.

(2) Процесът на оценка на потребността и полезността от осигуряване на ВПС е основан на прилагането на индивидуален подход съобразно целите и предпочитанията на човека с трайно увреждане и всички външни фактори на обкръжаващата го среда.

(3) Методиката определя като приложими при изготвяне на оценката следните определения от МКФУЗ:

1. дейност - изпълнението на дадена задача или действие от индивида;

2. участие - включване в житейска ситуация;

3. ограничения в дейността - затрудненията, които индивидът може да изпитва при изпълнение на дадена/и по дейност/и;

4. ограничения в участието - проблемите, които индивидът може да изпитва във връзка с извършване на дейности в житейски ситуации;

5. външни фактори - факторите на обкръжаващата среда, които обхващат физическия и социалния свят и нагласи на човека.

Глава втора.
ОБХВАТ НА МЕТОДИКАТА

Чл. 4. (1) Методиката обхваща отделните етапи и процедури по оценяване на потребностите от ВПС и осъществяване на подбора на лицата, които да получат подкрепа в изпълнение на дейностите по проект "Предоставяне на помощни средства за хората с трайни увреждания".

(2) Оценката по тази методика е условие за достъп до подкрепа в рамките на проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания". Тя е доброволна и се изготвя при заявено желание от страна на човека с трайно увреждане по реда на чл. 13 за осигуряване на необходимото ВПС от Списъка на високотехнологични помощни средства (приложение № 5).

(3) Оценката по тази методика има за цел да установи ефективността и полезността от осигуряване на ВПС за хора с трайни увреждания (деца и възрастни в трудоспособна възраст) съобразно заявената потребност независимо дали са учащи, заети, безработни, икономически неактивни, в случай че не са получили финансова подкрепа за задоволяване на потребност от конкретното ВПС от институция, оперираща с публични средства, за подпомагане подобряване на социално-икономическия статус, активността за социално приобщаване и създаване на по-добри възможности на водене на независим начин на живот.

Глава трета.
ОРГАНИ ЗА ОЦЕНКА НА ПОТРЕБНОСТТА И ПОЛЕЗНОСТТА ОТ ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНИ ПОМОЩНИ ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА ЗА ХОРА С ТРАЙНИ УВРЕЖДАНИЯ

Чл. 5. (1) Оценката по тази методика се извършва от Комисия за оценка.

(2) Комисията за оценка се състои от трима членове, единият от които е и председател на комисията.

(3) Комисията за оценка се създава към регионалните дирекции за социално подпомагане към Агенцията за социално подпомагане със заповед на директора на съответната регионална дирекция.

(4) За участие в работата на Комисията за оценка могат да бъдат привлечени и външни експерти, като рехабилитатор, психолог, компетентни медицински специалисти, специалисти по помощни средства и медицински изделия и др. Те могат да присъстват по време на оценката, да консултират Комисията по оценка и да изготвят компетентни писмени становища с обективни констатации.

(5) Комисията за оценка осъществява административните процеси, свързани с осигуряване на достъпа на кандидат-ползвател до необходимото ВПС от момента на заявяване на подкрепата до насочване към фактическото предоставяне на ВПС.

(6) Комисията за оценка може да се обърне за методическа помощ и съдействие към органите по чл. 6 в зависимост от конкретни обстоятелства по разглеждани случаи.

(7) Всеки един от членовете на Комисията за оценка трябва да притежава:

1. минимум степен на образование - професионален бакалавър;

2. минимум 2-годишен опит, професионални знания, умения и компетентности в областта на социалната работа и подпомагане на деца и възрастни с увреждания.

(8) Работата на съответната Комисия за оценка се организира и ръководи от нейния председател.

Чл. 6. (1) Агенцията за социално подпомагане съвместно с екипа за управление на проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания", създаден със заповед на министъра на труда и социалната политика, оказват методическа помощ и съдействие на комисиите за оценка при работа с настоящата методика и съответните приложения към нея.

(2) За осъществяването на дейностите по ал. 1 могат да бъдат привлечени и външни експерти с цел предоставяне на експертни консултации и препоръки по отделни специфични казуси при поискване от страна на съответната Комисия за оценка.

Чл. 7. (1) Членовете на комисиите за оценка са длъжни да спазват следните етични правила:

1. професионална тайна и поверителност;

2. медицинска тайна;

3. равно третиране;

4. зачитане на вътрешно присъщото човешко достойнство и независимост;

5. окачествяване на лицата само с термини, посочени в една или повече категории на уврежданията;

6. пълно познаване на фактите със сътрудничеството и съгласието на лицата, чиято степен на функциониране се оценява и класифицира;

7. третиране на информацията, обозначена с кодове на МКФУЗ, като лична информация, предмет на общопризнати правила на конфиденциалност, съответстващи на начина, по който ще се използва;

8. избягване на отношение на предубеденост и предразсъдъци, конфликт на интереси или злоупотреба, произтичаща от неоправдано влияние на други лица за отхвърляне, пренебрегване или заобикаляне на професионалната преценка, нарушавайки принципите на обективност и безпристрастност при оценяване на лицата.

Чл. 8. (1) Агенцията за социално подпомагане обявява процедурата за подбор на кандидати за осигуряване на ВПС, съгласувано с ръководителя на проект "Предоставяне на помощни средства за хората с трайни увреждания". Информация за процедурата заедно с всички документи, необходими за кандидатстването, се публикува на официалната интернет страница на агенцията.

(2) В информацията по ал. 1 се посочват:

1. начин, място и краен срок за подаване на заявления за достъп до проекта;

2. необходими документи за кандидатстване;

3. условия за допустимост;

4. друга информация, свързана с процедурата.

Чл. 9. Министерството на труда и социалната политика, Агенцията за социално подпомагане, Фонд "Социална закрила" и Агенцията за хората с увреждания публикуват и поддържат на интернет страницата си информация за популяризиране на проект "Предоставяне на помощни средства за хората с трайни увреждания".

Чл. 10. Организациите на и за хората с увреждания съдействат за популяризиране на проект "Предоставяне на помощни средства за хората с трайни увреждания", като информират хората с трайни увреждания за възможностите за осигуряване на ВПС.

Чл. 11. Изпълнението на методиката се контролира от крайния получател по проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания" съгласно Постановление № 157 от 7 юли 2022 г. на Министерския съвет.

Глава четвърта.
ПРОЦЕДУРА ЗА ИЗГОТВЯНЕ НА ОЦЕНКА НА ПОТРЕБНОСТТА И ПОЛЕЗНОСТТА ОТ ОСИГУРЯВАНЕ НА ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНИ ПОМОЩНИ ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА ЗА ХОРА С ТРАЙНИ УВРЕЖДАНИЯ И МЕТОДОЛОГИЯ

Чл. 12. (1) Оценката на потребността и полезността от осигуряване на ВПС за хора с трайни увреждания се извършва чрез оценка по категории (кодове) от раздел "d", включително преценени с оглед оценка по категории (кодове) от раздел "e" на МКФУЗ.

(2) Оценката по ал. 1 има за цел да определи потребността и пригодността на хората с трайни увреждания към дадено ВПС, както и потенциалните им ползи върху дейностите и участието в обществения живот с фокус към подобряване на функционалността в образователната или трудовата дейност.

Чл. 13. (1) Изготвянето на оценката на потребността и полезността от осигуряване на ВПС обхваща следните етапи за кандидат-ползвателя:

1. Подаване на Заявление за оценка по образец (приложение № 1) в дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес на човека с трайно увреждане. Документите може да се подават лично, с писмо с известие за доставяне (обратна разписка) чрез лицензиран пощенски оператор или по електронен път съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (OB, L 257/73 от 28 август 2014 г.) и на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги.

2. Към Заявлението за оценка по т. 1 се прилагат следните документи:

а) експертно решение на Териториално-експертната лекарска комисия (ТЕЛК) или Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) с определена 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност;

б) писмено задание на квалифициран медицински специалист или на лице с подходяща професионална квалификация, с което се определят специфичните проектни характеристики на изделието и предназначението му за употреба от конкретен пациент и за което той носи отговорност съгласно § 1, т. 23 от ДР на Закона за медицинските изделия, в случаите на заявена потребност за осигуряване на изделие, изработвано по поръчка;

в) документ, удостоверяващ, че лицето е физически и психически годно да управлява вертикализираща електрическа инвалидна количка или електрически мотор за инвалидна количка, в случаите на заявена потребност за осигуряване на такива високотехнологични изделия;

г) други документи (медицински или относими към ползването на конкретното ВПС, за ползване на услуги, за съответни трудови характеристики и т.н.) по преценка на лицето, които дават по-голяма яснота за неговото здравословно, функционално състояние и възможностите му за интегриране в социална, трудова и/или образователна среда.

3. Оценката на потребността и полезността от осигуряване от ВПС се изготвя по искане на:

а) човека с трайно увреждане или упълномощено от него лице;

б) родителя (осиновителя), настойника или попечителя на човека с трайно увреждане;

в) лице, на което са възложени грижи за дете с трайно увреждане по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;

г) ръководителя на социалната или интегрираната здравно-социална услуга за резидентна грижа, която ползва дете с трайно увреждане.

(2) Всяка дирекция "Социално подпомагане" организира дейността за изпращане на документите по ал. 1, т. 1 и 2 до Регионалната дирекция за социално подпомагане в съответната област по настоящия адрес на кандидат-ползвателя в срок до края на деня, следващ деня на подаване на документите. Когато този ден е неработен, документите се изпращат най-късно в първия работен ден.

(3) До изготвянето на оценка на потребността и полезността от осигуряване на ВПС, съответно до подбор по реда на тази методика, се допускат единствено кандидат-ползватели, които попадат в обхвата по чл. 4, ал. 3. В случаите, когато кандидат-ползвател е извън обхвата по чл. 4, ал. 3, Комисията за оценка го уведомява за установена недопустимост за участие в проекта.

Чл. 14. (1) Оценката се изготвя в срок до 30 дни от подаване на заявлението по чл. 13, ал. 1, т. 1.

(2) Комисията за оценка може да изиска от лицето да отстрани установени пропуски или да предостави допълнителна информация в рамките от 7 дни. В този случай срокът по ал. 1 спира да тече до отстраняване на пропуските.

(3) Комисията за оценка провежда заседания за разглеждане на постъпилите случаи, по време на които интервюира лицата. Комисията за оценка заседава в пълен състав на място или дистанционно чрез средства за видеоконферентна връзка, ако това предпочитание е посочено в Заявлението по чл. 13, ал. 1, т. 1.

(4) При изготвянето на оценката Комисията за оценка:

1. попълва Карта за оценка (приложение № 2) въз основа на заявените от лицето данни в Заявлението, вкл. въпросника за самооценка (приложение № 1) и констатациите, направени по време на интервюто;

2. използва информация от експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК с цел установяване на принадлежността на кандидата към групата на лица с трайни увреждания и функционалните затруднения, свързани със здравословното състояние/увреждането, съобразно резултатите от медицинската експертиза;

3. изисква допълнителна информация (ако е необходимо).

(5) Извършването на дистанционно интервю, включително подготовката на членовете на Комисията за оценка, които го организират и провеждат, и средствата за видеокомуникация, следва да отговаря на следните изисквания:

1. участие на всички членове на Комисията за оценка при провеждане на интервюто;

2. участие на човека с трайно увреждане или неговия законен представител/упълномощено от него лице (когато е необходимо);

3. прилагане на принципите и изискванията за защита на личните данни.

(6) Всеки един от членовете на Комисията за оценка може да задава въпроси на лицето по време на интервюто или да проверява отделни обстоятелства, свързани с оценката.

Чл. 15. (1) Комисията за оценка събира, обработва, съхранява и използва информация за целите на оценяването и подбора по тази методика в Интегрираната информационна система на Агенцията за социално подпомагане. В тази система се създава електронно досие на човека с трайно увреждане, заявил изготвяне на оценка за осигуряване на ВПС.

(2) Входящата документация, която постъпва в Комисията за оценка, включително допълнително изисканите документи и данни, заедно с информацията и документацията, създадени в процеса на извършването на оценката, формират досието на лицето с трайно увреждане по ал. 1.

(3) За изготвянето на оценката Комисията за оценка има право на безвъзмезден достъп до данни, обработвани и администрирани от други публични органи или структури, съгласно изискванията за защита на личните данни.

Чл. 16. (1) Финалният етап на процеса на оценка по тази методика включва издаването на Експертна препоръка по образец (приложение № 4) от Комисията за оценка, в която се посочва обстоятелството за одобрение/неодобрение на кандидат-ползвателя, в зависимост от изпълнението на условията по чл. 22, ал. 1.

(2) Експертна препоръка се издава в срок до 7 дни след извършване на интервюто с кандидат-ползвателя, като:

а) се подписва от всеки един от членовете на Комисията за оценка;

б) подлежи на одобрение от всички членове на Комисията за оценка;

в) в случай на липса на единодушие решението за одобрение се взема с обикновено мнозинство;

г) в случай на неодобрение задължително се посочват кратки мотиви за отказа от предоставяне на съответното ВПС.

(3) Срокът по ал. 1 може да бъде удължен по преценка на Комисията за оценка, ако е необходимо оказването на методическа помощ и съдействие от органите по чл. 6.

(4) Комисията за оценка уведомява писмено лицето в 7-дневен срок от датата на издаване на експертната препоръка.

(5) Срокът на валидност на експертната препоръка с одобрение е до приключване на основните дейности по проект "Предоставяне на високотехнологични помощни средства за лица с трайни увреждания" съобразно динамиката на увреждането и възможностите за възстановяване.

Чл. 17. (1) Методиката в съответствие с МКФУЗ използва два основни раздела на класификацията на първо ниво:

а) дейности и участие - различните категории са описани с кодове "d";

б) фактори на обкръжаващата среда - различните категории са описани с кодове "е".

(2) Методиката използва за целите на оценката кодове от група "d", които се преценяват през оценката по кодове от група "е".

Чл. 18. (1) За целите на оценката по тази методика в съответствие с МКФУЗ се възприемат следните инструменти и тяхното съдържание:

1. скали;

2. определители;

3. външни фактори.

(2) Скалите са инструменти, които дават възможност два от компонентите, класифицирани в МКФУЗ ("Дейности и участие" и "Външни фактори"), да бъдат изразени в количествена форма, като съществуването на проблем означава наличие на увреждане, ограничение или препятствие.

1. За да могат количествените показатели да се използват по универсален начин, се прилагат стандартизирани въпроси и определители, като трябва да се изберат подходящите определящи думи, в зависимост от съответната класификационна област.

2. Настоящата методика въвежда в съответствие с МКФУЗ използването на скала (таблица 1), която дава количествен израз на увреждането, ограничението на трудоспособността, проблемите, свързани с ефективността или препятствието:


Таблица 1



Скала

Степен на ограничение

0

НЯМА ограничение - лицето не изпитва затруднения.

1

ЛЕКО ограничение - налице е затруднение през по-малко от 25% от времето, с поносима за лицето интензивност, наблюдавано рядко през последните 30 дни.

2

УМЕРЕНО ограничение - налице е затруднение през по-малко от 50% от времето, с интензивност, затрудняваща ежедневните дейности на лицето, наблюдавано от време на време през последните 30 дни.

3

ТЕЖКО ограничение - налице е затруднение през повече от 50% от времето, с интензивност, частично нарушаваща ежедневните дейности на лицето, наблюдавано често през последните 30 дни.

4

ПЪЛНО ограничение - налице е затруднение през повече от 95% от времето, с интензивност, напълно нарушаваща ежедневните дейности на лицето, наблюдавано ежедневно през последните 30 дни.

8

Неуточнено - наличната информация е недостатъчна за определяне степента на изпитваното ограничение.

9

Неприложимо - прилагането на конкретен код е неподходящо.


3. За определяне влиянието на външните фактори методиката въвежда използването на скала (таблица 2) за обозначаване на степента на положителното влияние на средата чрез фактори, наречени "фасилитатори", или степента на отрицателното влияние чрез фактори - "препятствия". Двете категории използват скалата от 0 до 4, но фасилитаторът се обозначава със знак плюс, а препятствието - със знак минус. Външните фактори се обозначават по отношение на всеки код поотделно, ако е целесъобразно.


Таблица 2



Скала

Степен на влияние

Препятствия

Фасилитатори

0

НЯМА препятствие

НЯМА фасилитатор

1

ЛЕКО препятствие

ЛЕК фасилитатор

2

УМЕРЕНО препятствие

УМЕРЕН фасилитатор

3

ТЕЖКО препятствие

ЗНАЧИТЕЛЕН фаси-
литатор

4

ПЪЛНО препятствие

ПЪЛЕН фасилитатор


(3) Определителите по отношение на списъка от показатели за дейности и участие са:

1. Определител за ефективност, който описва дейностите на човека в неговото настоящо обкръжение (включва фактори на заобикалящата среда (препятствия и фасилитатори) в случаите, в които те реално оказват влияние върху функционалността на човека, вкл. когато човек реално използва например помощни средства, асистенти и други, за да изпълнява определени действия или задачи), в т.ч. като "участие в житейска ситуация" или "преживян опит" в реална среда.

2. Определител за функционална активност, който описва индивидуалните способности на човека да изпълнява дадена задача или да извършва определено действие. Този определител показва най-високото възможно ниво на функциониране на човека в дадена област и в определен момент, без въздействието на факторите на заобикалящата среда (препятствия и фасилитатори).

(4) При определянето на необходимостта от осигуряване на ВПС се използват:

а) първоначална оценка на основата на "определителя за функционална активност" чрез кодове от група "d";

б) втора оценка на основата на определителя за "ефективност" чрез същите кодове "d", но пречупени през влиянието на избраното ВПС, които играят ролята на външни фактори на заобикалящата среда "е";

в) трета оценка, засягаща само онези "d", които претеглят през влиянието на други, различни от ВПС, съществуващи индивидуални външни фактори на заобикалящата среда "е".

(5) Външните фактори (фасилитатори и препятствия), различни от ВПС, съгласно настоящата методика могат да бъдат оценявани като:

1. подпомагащи (фасилитатори) - когато настоящата заобикаляща среда позволява на човека да използва дадено ВПС и то да води до "ефективност", по-висока от неговата "функционална активност";

2. препятстващи (препятствия) - когато настоящата заобикаляща среда не позволява на човека да използва дадено ВПС и "функционалната активност" на човека не се различава от неговата "ефективност".

Чл. 19. (1) Оценката по тази методика се извършва чрез попълване на Карта за оценка (приложение № 2).

(2) Картата за оценка обхваща 23 кода от раздел "d" на МКФУЗ, попадащи в глави: d1 Учене и прилагане на наученото; d2 Общи задачи и предизвикателства; d3 Комуникация/общуване; d4 Мобилност; d7 Междуличностни взаимодействия и отношение; d8 Основни области от живота, d9 Общност, социален живот и гражданска активност. Всички 23 кода подлежат на оценка.

(3) Картата за оценка включва и кодове от раздел "е" на МКФУЗ, попадащи в главите: е1 Продукти и технологии и е3 Подкрепа и отношения с други хора. По преценка на оценителите и при подадена информация от оценяваните лица могат да бъдат използвани и фактори от други групи "е".

(4) Изборът на кодове от група "е" се извършва въз основа на информацията, предоставена от оценяваното лице чрез попълнените от него въпроси за самооценка в приложение № 1.

Чл. 20. (1) По настоящата методика потребността и полезността от осигуряването на дадено ВПС се изчислява като процентна разлика между първоначално калкулиран Коефициент на функционалност и работоспособност на основата на определителя "функционална активност" (Кфафр) по всяко едно от включените функции от група "d" и калкулиран Коефициент на функционалност и работоспособност (Кефр) при използване на конкретно ВПС.

(2) Калкулирането на Коефициента на ограничена функционалност и работоспособност на основата на определителя "функционална активност" (Кфафр) се осъществява, както следва:

а)



, където:

Кфафр е Коефициент на ограничена функционалност и работоспособност, калкулиран на основата на определителя "функционална активност";

dj - стойността на оценката по всеки един от използваните кодове от група "d", в интервал от 0 до 4;

Max dj - максималната стойност по всеки един от кодовете от група "d", равна на 4;

n - броят на използваните кодове от група "d";

б) Коефициентът на ограничена функционалност и работоспособност по буква а) се калкулира на основата на определителя "функционална активност" и се определя като отношение на сумата на индивидуалните оценки на всеки един от използваните кодове от група "d" и сумата на тяхната максимална стойност, като се използва "определителят за функционална активност".

(3) Калкулирането на Коефициент на ограничена функционалност и работоспособност (Кефр), калкулиран на основата на определителя "ефективност" с помощта на конкретното ВПС, се осъществява, както следва:

а)




, където:

Кефр е Коефициент на ограничена функционалност и работоспособност, калкулиран на основата на определителя "ефективност";

dej - стойността на оценката по всеки един от използваните кодове от група "d", в интервал от 0 до 4 с помощта на конкретното ВПС;

Max dj - максималната стойност по всеки един от кодовете от група "d", равна на 4;

n - броят на използваните кодове от група "d";

б) Коефициентът на ограничена функционалност и работоспособност по буква а) се калкулира на основата на определителя "ефективност" с помощта на конкретното ВПС и се определя като отношение на сумата на индивидуалните оценки на всеки един от използваните кодове от група "d" при използването на конкретното ВПС и сумата на тяхната максимална стойност, като се използва "определителят за функционална активност".

(4) Калкулирането на полезността на ВПС (UВПТСк) се осъществява, както следва:




, където:

UВПТСк е Полезността на к-тото ВПС;

Кфафр - Коефициент на ограничена функционалност и работоспособност, калкулиран на основата на определителя "функционална активност";

Кефр - Коефициент на ограничена функционалност и работоспособност, калкулиран на основата на определителя "ефективност" с помощта на конкретното ВПС.

(5) Оценката по кодовете от група "d" се прави с помощта на помощни въпроси и определители от 0 до 4, посочени в документ "Помощни инструменти и въпроси за оценка" (приложение № 3).

Чл. 21. (1) Комисията за оценка прави преценка само за онези кодове от група "d", в които е констатирана положителна промяна на функционалността и работоспособността, като за целта се оценяват ефективността и полезността на съответните кодове от група "d" спрямо съществуващи фасилитатори или препятствия по кодове от група "е" по смисъла на чл. 19, ал. 3 и включени в приложение № 3 към настоящата методика.

(2) Оценките по кодовете от група "е" се използват с цел да се прецени дали съществуват външни фасилитатори и/или препятствия, които да ограничат или подпомогнат ефективността и полезността на съответните ВПС. Насочеността е към установяване на външните фактори, които значително подпомагат изпълнението на съответните функции според очакваното качество, което дава предимство на лицето при подбора.

(3) Оценката по кодовете от група "е" се извършва на основата на степените на въздействие, описани в помощните матрици за оценка, представени в приложение № 3. Всеки включен в оценката външен фактор "е" следва да бъде описан с цифрови стойности и в текстова форма и в полетата за коментари в Картата за оценка (приложение № 2). Общата цифрова стойност на кодовете от група "е" представлява сбор от цифровите стойности на всеки външен фактор на заобикалящата среда (съобразно идентифицираните препятствия и/или фасилитатори), включен в оценката.

(4) Изборът на кодове от група "е", чието влияние е целесъобразно да бъде проследено в хода на оценката, се извършва по преценка на Комисията за оценка по време на интервюто съобразно помощните въпроси, посочени в приложение № 3, както и въз основа на информацията, предоставена в приложение № 1 от оценяваното лице.

Чл. 22. (1) Дадено ВПС може да бъде препоръчано при следните две условия:

1. Коефициентът за полезност UВПТСк показва намаляване на степента на ограничена функционалност и работоспособност, и

2. преценката по чл. 21 не показва наличието на сериозни препятствия от групата "е", които да повлияят на ефективността и полезността при използването на съответното ВПС и да не са силно ограничаващи лицето до степен, в която не може да изпълнява съответните функции или може, но с много влошено качество.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 2024 г.) С изключение на случаите по ал. 3 на всеки кандидат-ползвател може да бъде предоставено само едно ВПС от приложение № 5, в случай че отговаря на условията по ал. 1 и има издадена експертна препоръка с одобрение по чл. 16.

(3) (Нова - ДВ, бр. 107 от 2024 г.) Когато кандидат-ползвател е с доказан дефицит на долни и/или горни крайници вследствие на двойна ампутация или вродена малформация и заявява потребност от осигуряването на две ВПС от т. 11 в приложение № 5, ВПС може да бъдат предоставени, като същевременно отговаря на условията по ал. 1 и има издадена експертна препоръка с одобрение по чл. 16.

Глава пета.
ПРОЦЕДУРА НА ПОДБОР

Чл. 23. (1) Процедурата на подбор по настоящата методика се състои в извършването на класиране измежду всички кандидат-ползватели с издадена експертна препоръка с одобрение по чл. 16, за да се определят лицата, на които да се предоставят съответните ВПС в изпълнение на основните дейности по проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания".

(2) Подборът започва след финалния етап на процеса на оценка по тази методика и приключва със съставянето на списъците по чл. 24, ал. 2 и 3.

(3) Подборът на кандидат-ползвателите по ал. 1 се извършва от Агенцията за социално подпомагане на централно ниво съвместно с екипа за управление на проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания", създаден със заповед на министъра на труда и социалната политика, използвайки функционалностите на интегрираната информационна система на Агенцията за социално подпомагане.

Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 107 от 2024 г.) Подборът по чл. 23, ал. 3 се извършва на база изчислената полезност на конкретното ВПС (UВПТСк) спрямо степента на ограничена функционалност и работоспособност на кандидат-ползвателите по низходящ ред. При получен равен резултат относно полезността на конкретно ВПС предимство има кандидатът с по-висока обща цифрова стойност на външните фактори на заобикалящата среда. При последващ равен резултат се взема предвид хронологичния ред на заявлението за оценка.

(2) След приключване на подбора по ал. 1 лицата се включват в списъци на одобрените ползватели по видове ВПС и се насочват към съответните изпълнители по проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания".

(3) В случай че оценените лица с издадена експертна препоръка с одобрение са повече на брой от разполагаемия ресурс за финансиране на ВПС, се изготвят списъци на чакащите по видове ВПС и потребностите им се удовлетворяват при обективна възможност и наличие на финансов ресурс или отпадане от участие на одобрени ползватели.

(4) Списъците по ал. 2 и 3 се изпращат до комисиите за оценка. Анонимизирани списъци се публикуват на официалната интернет страница на Агенцията за социално подпомагане и на Министерството на труда и социалната политика.

(5) Всяка Комисия за оценка предприема действия за уведомяване на лицата, включени в списъците по ал. 2 и 3, и съдейства за насочването им за фактическото предоставяне на съответните ВПС.

Чл. 25. (1) Фактическото предоставяне и финансиране на ВПС за хората с трайни увреждания се осъществява въз основа на сключен договор между крайния получател на проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания" и избран/и изпълнител/и след проведена открита процедура по реда на Закона за обществените поръчки за възлагане на обществени поръчки.

(2) Предоставянето на ВПС за хората с трайни увреждания се осъществява до изчерпване на наличния финансов ресурс по проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания".

Глава шеста.
ПРОЦЕДУРИ ЗА ИЗБЯГВАНЕ НА ДВОЙНО ФИНАНСИРАНЕ И ЗА ПОСЛЕДВАЩ МОНИТОРИНГ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ПРЕДОСТАВЯНЕТО НА ВПС ЗА ХОРАТА С ТРАЙНИ УВРЕЖДАНИЯ

Чл. 26. (1) Комисията за оценка е длъжна да следи за спазването на изискването за избягване на двойно финансиране въз основа на декларираните данни в заявлението по чл. 13, ал. 1, т. 1.

(2) Преди издаването на експертната препоръка с одобрение по реда на чл. 16 Комисията за оценка извършва проверка за двойно финансиране.

(3) Едни и същи разходи за обезпечаване на дейностите по предоставяне на ВПС не могат да се финансират едновременно от държавния бюджет и от бюджета на Общността или друга донорска програма.

(4) Ползвател на ВПС не може да получава друга подкрепа за задоволяване на същите потребности, финансирана по друг проект, програма или каквато и да е друга финансова схема, произлизаща от държавния бюджет, бюджета на Общността или друга донорска програма.

(5) Първоначалните проверки започват след подаване на заявлението по чл. 13, ал. 1, т. 1 и приключват преди издаване на експертната препоръка.

(6) При осъществяване на проверката за двойно финансиране комисията може да изисква данни, обработвани и администрирани от други публични органи или структури, съгласно изискванията за защита на личните данни и в съответствие с изискванията за комплексно административно обслужване при необходимост.

(7) (Нова - ДВ, бр. 107 от 2024 г.) Проверката за наличие на двойно финансиране относно задоволяване на потребност от конкретно ВПС за кандидат-ползвател от институция, оперираща с публични средства, обхваща предходните 3 години считано от датата на подаване на заявлението за оценка, с изключение на случаите, при които е налице документ или доказателство, че заявеното ВПС е с по-дълъг срок на експлоатация.

Чл. 27. (1) Екипът за управление на проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания", създаден със заповед на министъра на труда и социалната политика, съвместно с партньорите по проекта, разработва процедура на дейности за последващ мониторинг и проследяване на постигнатите резултати от осигуряването на ВПС по този проект съобразно заложените цели.

(2) За извършване на дейностите по ал. 1 се използва Интегрираната информационна система на Агенцията за социално подпомагане и може да се изискват данни, обработвани и администрирани от други публични органи или структури.

Чл. 28. За всички неуредени положения от настоящата методика се прилагат разпоредбите на действащото българско законодателство, на приетите и одобрени документи, свързани с изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази методика:

1. "Хора с трайни увреждания" са лица с трайна физическа, психическа, интелектуална и сетивна недостатъчност, която при взаимодействие с обкръжаващата ги среда би могла да възпрепятства тяхното пълноценно и ефективно участие в обществения живот, и на които медицинската експертиза е установила вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто (по смисъла на § 1, т. 2 от допълнителната разпоредба на Закона за хората с увреждания).

2. "Затруднение" е усещане за дискомфорт, болка или забавяне, необходимост от допълнително усилие или промяна в обичайния начин за извършване на дейност.

3. "Високотехнологични помощни средства" са всички устройства, приспособления, изделия и софтуер, произведени посредством високи технологии и стандарти за качество, предназначени да повишат загубена или увредена функция/ограничена функционалност на човека и да създават повече възможности за самообслужване, извършване на трудова, обучителна/образователна и друга дейност.

4. "Двойно финансиране" са едни и същи разходи за идентични или сходни дейности да се финансират едновременно от държавния бюджет и от бюджета на Общността или друга донорска програма.

5. "Трудоспособна възраст" е времето от 16-годишна възраст до навършване на възрастта по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване.

6. "Икономически неактивни лица" са лица на възраст от 16 до 65 навършени години, които не са осигурени по чл. 4 и 4а и не са осигурители по чл. 5 от Кодекса за социално осигуряване, не са регистрирани в системата на Агенцията по заетостта като търсещи работа лица и не са във формално образование или обучение (по смисъла на § 1, т. 3а от допълнителните разпоредби на Закона за насърчаване на заетостта).

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. В срок до 6 месеца от влизането в сила на методиката екипът за управление на проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания", създаден със заповед на министъра на труда и социалната политика, съвместно с партньорите по проекта, разработват и приемат процедурата по чл. 27, ал. 1.

§ 3. Методиката се приема на основание чл. 11, ал. 1 от Постановление № 157 на Министерския съвет от 7 юли 2022 г. за определяне на органите и структурите, отговорни за изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, и на техните основни функции.

§ 4. Указания за неуредените с методиката въпроси се дават от министъра на труда и социалната политика.

§ 5. Методиката влиза в сила от деня на обнародването ѝ в "Държавен вестник".


Приложения


1. Заявление и въпросник за самооценка - приложение № 1;

2. Карта за оценка - приложение № 2;

3. Помощни инструменти и въпроси за оценка - приложение № 3;

4. Експертна препоръка - приложение № 4;

5. Списък на високотехнологични помощни средства - приложение № 5.


________________

1 https://mlsp.government.bg/uploads/1/mkfuz.pdf



ЗАПОВЕД № РД-01-343 ОТ 4 ДЕКЕМВРИ 2024 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА МЕТОДИКА ЗА ПОДБОР НА ЛИЦА С ТРАЙНИ УВРЕЖДАНИЯ

(ОБН. - ДВ, БР. 107 ОТ 2024 Г.)


§ 4. Производствата, касаещи случаите по чл. 22, ал. 3, се преразглеждат и довършват по новия ред

Приложение № 1


ЗАЯВЛЕНИЕ И ВЪПРОСНИК ЗА САМООЦЕНКА















Приложение № 2


КАРТА ЗА ОЦЕНКА










Приложение № 3


ПОМОЩНИ ИНСТРУМЕНТИ И ВЪПРОСИ ЗА ОЦЕНКА


















Приложение № 4


ЕКСПЕРТНА ПРЕПОРЪКА





Приложение № 5


СПИСЪК НА ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНИ ПОМОЩНИ СРЕДСТВА


Високотехнологично помощно средство

1.

Преносимо устройство с изкуствен интелект за хора със зрителни увреждания (незрящи или хора с частично зрение) - иновативна технология, базирана на силата на изкуственото зрение, комбиниран с новаторска технология за носене, четене на текст от всякакви повърхности, разпознаване на лица, продукти, банкноти, даване на информация за дата и час в реално време

 

2.

Софтуер за екранни четци за компютърни потребители с увредено зрение (електронни четци) / преносими четящи устройства със софтуер с набор от специално създадени приложения за изпълняване на действия за създаване на гласови или текстови бележки, слушане на аудио съдържание и други.

Видове устройства:

2.1. Преносима четяща машина с опция за оптично разпознаване на символи и говор на български.

2.2. Електронен четец (за персонален компютър)

2.3. Преносими видео увеличители (електронни лупи)

2.4. Екранна лупа (за персонален компютър)

2.5. Диктофон с речев съпровод

2.6. Сканиращо устройство и софтуер за разпознаване на текст

2.7. Умни устройства за улесняване на ориентирането и мобилността

3.

Преносим брайлов компютър, с включени екранен четец/екранен увеличител

Това устройство е създадено за потребители, които са слепи или сляпо-глухи и искат да имат мобилна връзка в училище, на работа и вкъщи, както и навън. Преносимото устройство предоставя работа с екранен четец с речев изход (за изпълняване на популярни действия като създаване на гласови или текстови бележки, слушане на аудио съдържание и други), както и пълен брайлов изход.

4.

Брайлов дисплей

Това е устройство, което преобразува към брайл текстовата информация от екрана на потребителски компютър, смартфон или таблет. При избор на устройството е препоръчително да се провери съвместимостта му с екранните четци, които използва ползвателя.

5.

Устройства за взаимодействие с компютър с поглед и контрол с поглед на целия компютър /специализиран софтуер за допълваща и алтернативна комуникация:

Това са високотехнологични средства за допълваща и алтернативна комуникация, насочени към потребители, които не могат да използват ръцете си за работа на компютър, имат затруднения в говора, зрителни увреждания и др.

Типове системи:

5.1. Високотехнологична система за контрол на/достъп до компютър с поглед и софтуер за допълваща и алтернативна комуникация (за потребители с нарушена фина моторика на ръцете и с нарушения или липса на функционална реч)

5.2. Високотехнологична система за контрол на/достъп до компютър с поглед (за потребители с нарушена фина моторика, без нарушения на говора)

5.3. Високотехнологична система за допълваща и алтернативна комуникация (за потребители с нарушения или липса на функционална реч, без нарушения на фината моторика на ръцете)

 

6.

Вертикализираща електрическа инвалидна количка, позволяваща изправяне на човек и движение в изправено положение, извършване на различни маневри, вертикализация на при максимално висок градус, механизми за подсигуряване

7.

Електрически мотор за инвалидна количка, който позволява прикрепяне на инвалидна количка за подобряване на мобилността чрез предвиждане на сравнително дълги разстояния и преодоляване на препятствия на архитектурната среда.

 

8.

Система за изкачване и слизане на стълби за осигуряване на достъпност за хора с двигателни нарушения, придвижващи се с инвалидна количка

Видове моторизирани системи:

8.1. Система с прикачване на инвалидна количка

8.2. Система с вграден стол

8.3. Система с вграден стол и електрическо придвижване

 

9.

Нервен и мускулен стимулатор за ходене / за ръце, които спомагат за раздвижване, намаляват спастичността и улесняват движенията в крайника при централи увреди на нервната система, като отчитат в реално време импулсите, които достигат до мускулатурата.

10.

Мобилни устройства за преодоляване на различни неравности и за извършване на движение по стълбища, които предоставят възможност за осигуряване на достъпна среда:

10.1. Устройство за придвижване на хора по стълби

10.2. Устройство за изкачване и сваляне на хора с инвалидни колички по стълби

10.3. Мултифункционално устройство за повдигане, трансфер, в т.ч. лифтери

 

11.

Миоелектрични / Модулни протези, изработвани по поръчка на база на индивидуално задание, съобразно нуждите, функционалния дефицит и висока степен на активност на ползвателя.

Видове протези:

11.1.      Модулна подколянна протеза със силиконов лайнер и карбоново стъпало

11.2.      Модулна подколянна протеза със силиконов лайнер и хидравлично стъпало

11.3.      Модулна бедрена протеза с микропроцесорно коляно, силиконов лайнер, карбоново стъпало и ротационнен адаптор 

11.4.      Модулна бедрена протеза с хидравлично или пневматично коляно, силиконов лайнер, карбоново стъпало и ротационнен адаптор 

11.5.      Модулна протеза при дезартикулация на колянна става с микропроцесорно коляно, силиконов лайнер и карбоново стъпало

11.6.      Модулна протеза при дезартикулация на колянна става с хидравлично или пневматично коляно, силиконов лайнер и карбоново стъпало

11.7.      Модулна протеза за тазобедрена дезартикулация с хидравлична тазобедрена става, полицентрично хидравлично или пневматично коляно, карбоново стъпало и приемна карбонова гилза тип кош

11.8.      Подлакътна миоелектрична модулна протеза със сензорна мио-ръка

11.9.      Надлакетна миоелектрична модулна протеза с електронен лакът и сензорна мио-ръка



Извадка от Неофициален раздел бр. 102 от 23.12.2022 г. на ДВ

Промени настройката на бисквитките