ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 447 ОТ 19 ДЕКЕМВРИ 2022 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РЕЗЕРВА ЗА ПРИСПОСОБЯВАНЕ ВЪВ ВРЪЗКА С ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ БРЕКСИТ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 447 ОТ 19 ДЕКЕМВРИ 2022 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РЕЗЕРВА ЗА ПРИСПОСОБЯВАНЕ ВЪВ ВРЪЗКА С ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ БРЕКСИТ
Обн. ДВ. бр.102 от 23 Декември 2022г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. С постановлението се определят редът и условията за изпълнение в Република България на Резерва за приспособяване във връзка с последиците от Брексит (наричан по-нататък "Резерва"), чрез който се осигурява подкрепа за противодействие на неблагоприятните икономически, социални, териториални и когато е целесъобразно, екологични последици от оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз (ЕС) върху държавите - членки на ЕС, включително техните региони и местни общности, и секторите, и по-специално върху тези, които са най-неблагоприятно засегнати от оттеглянето, и за смекчаване на свързаните с него отрицателни последици върху икономическото, социалното и териториалното сближаване.
Чл. 2. (1) Финансирането от Резерва се предоставя в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2021/1755 на Европейския парламент и на Съвета от 6 октомври 2021 г. за създаване на резерв за приспособяване във връзка с последиците от Брексит (ОВ, L 357/1 от 8 октомври 2021 г.), наричан по-нататък "Регламент (ЕС) 2021/1755", и в съответствие с принципите на добро финансово управление, прозрачност и недискриминация, определени в Регламент (ЕС, ЕВРАТОМ) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, ЕВРАТОМ) № 966/2012 (ОВ, L 193/1 от 30 юли 2018 г.), наричан по-нататък "Регламент (ЕС, ЕВРАТОМ) № 2018/1046".
(2) При предоставянето на финансирането от Резерва и при неговото разходване не се допуска конфликт на интереси по смисъла на чл. 61, параграф 3 от Регламент (ЕС, ЕВРАТОМ) 2018/1046.
Чл. 3. При кандидатстването, предоставянето и отчитането на финансирането от Резерва се използва Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕФСУ (ИСУН) по глава втора, раздел ІV от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление, като се прилагат правилата за използването на системата.
Чл. 4. Допустими за финансиране от Резерва са мерките по чл. 5, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2021/1755, с изключение на мерките по буква "в" от същия параграф.
Чл. 5. Финансиране от Резерва се предоставя въз основа на писмен договор, сключен между ръководителя на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, или оправомощено от него лице и получателите на финансирането. Когато органът, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, и получателят на финансирането са в една административна структура, финансирането се предоставя със заповед.
Чл. 6. Финансиране от Резерва се предоставя въз основа на подадени посредством ИСУН заявления за финансиране чрез формуляри по образец, утвърден от ръководителя на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, или от оправомощено от него лице.
Чл. 7. Финансирането от Резерва се предоставя чрез:
1. процедури чрез директно предоставяне на финансиране;
2. процедури чрез подбор.
Чл. 8. (1) За всяка процедура ръководителят на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, или оправомощено от него лице утвърждава насоки за кандидатстване, определящи:
1. условията за кандидатстване;
2. условията за изплащане на финансиране от Резерва.
(2) Кандидат в процедура може да иска разяснения по насоките по ал. 1 в срок до три седмици преди изтичането на срока за кандидатстване. Разясненията се утвърждават от ръководителя на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, или от оправомощено от него лице.
(3) Разясненията по ал. 2 се съобщават в 10-дневен срок от получаване на искането, но не по-късно от две седмици преди изтичането на срока за кандидатстване.
Чл. 9. Финансирането от Резерва се предоставя след извършване на проверка от органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, за съответствие на представеното заявление за финансиране по чл. 6 с условията за кандидатстване по чл. 8, ал. 1, т. 1.
Чл. 10. (1) При процедура чрез директно предоставяне финансиране от Резерва се предоставя само на кандидати, които са посочени в насоките за кандидатстване по съответната процедура като конкретни получатели на финансирането.
(2) Процедурата чрез директно предоставяне се извършва на следните етапи:
1. подготовка и одобрение от ръководителя на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, на насоки за кандидатстване, които се публикуват в ИСУН;
2. подаване посредством ИСУН на заявления за финансиране от допустимите кандидати в съответствие с изискванията на насоките за кандидатстване по чл. 8, ал. 1;
3. проверка на получените заявления от служители в административното звено, изпълняващо функциите на орган, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва;
4. сключване на договор/издаване на заповед за предоставяне на финансирането.
(3) Проверката на заявление за финансиране се извършва в срок до три месеца от подаването му. За резултатите от проверката кандидатът се уведомява посредством ИСУН.
(4) Договорът/заповедта по чл. 5 се сключва/издава при наличието на положителен резултат от проверката по ал. 2, т. 3.
Чл. 11. (1) При процедура чрез подбор финансиране от Резерва се предоставя на допустими кандидати, чиито заявления за финансиране отговарят на условията за кандидатстване по съответната процедура.
(2) Процедурата чрез подбор се извършва на следните етапи:
1. подготовка и одобряване от ръководителя на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, на насоки за кандидатстване, които се публикуват в ИСУН;
2. подаване посредством ИСУН на заявления за финансиране от допустимите кандидати в съответствие с изискванията на насоките за кандидатстване по чл. 8, ал. 1;
3. проверка на получените в срок заявления;
4. сключване на договор за предоставяне на финансирането.
(3) Проверката на заявленията за финансиране се извършва в срок до три месеца от изтичането на срока за подаването им.
(4) Договори за финансиране от Резерва се сключват с кандидати, чиито заявления отговарят на условията, по реда на подаването им до изчерпване на финансовия ресурс по конкретната процедура.
(5) Ръководителят на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, или оправомощено от него лице издава мотивирано решение за отказ от предоставяне на финансиране от Резерва за всеки кандидат, чието заявление не е одобрено за финансиране поради несъответствие с условията за кандидатстване по чл. 8, ал. 1, т. 1. Решението се съобщава на кандидата посредством ИСУН.
Чл. 12. (1) Проверките по чл. 9 се извършват въз основа на правила, утвърдени от ръководителя на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва.
(2) Когато при проверките по ал. 1 се установят нередовности, на кандидата се изпраща уведомление и се определя разумен срок за отстраняването им, който не може да бъде по-кратък от една седмица. В тези случаи срокът по ал. 3 спира да тече до датата на отстраняване на нередовностите. Уведомлението съдържа и информация, че неотстраняването на нередовностите в срок може да доведе до прекратяване на производството по отношение на кандидата. Комуникацията с кандидатите по време на проверката се извършва посредством ИСУН.
Чл. 13. Одобреното заявление за финансиране по чл. 6 и условията за изплащане на финансиране от Резерва по чл. 8, ал. 1, т. 2 по съответната процедура са неразделна част от договора, съответно от заповедта.
Чл. 14. Ръководителят на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, прекратява със заповед процедура по чл. 7 в случаите, в които:
1. не са постъпили заявления за финансиране в определения краен срок за подаване;
2. финансирането от Резерва е спряно от страна на Европейската комисия.
Чл. 15. (1) Разходите се считат за допустими, ако са налице едновременно следните условия:
1. разходите са за мерки по чл. 4;
2. разходите са извършени и платени от получателите на финансиране от Резерва в периода между 1 януари 2020 г. и 31 декември 2023 г.;
3. разходите са в съответствие с изискванията на насоките за кандидатстване по съответната процедура;
4. разходите са за реално доставени продукти, извършени услуги, строителни и монтажни работи и положен труд;
5. разходите са извършени законосъобразно съгласно приложимото право на Европейския съюз и българското законодателство;
6. разходите са отразени в счетоводната документация на получателите на финансирането чрез отделни счетоводни аналитични сметки или в отделна счетоводна система;
7. за извършените разходи е налична одитна следа;
8. разходите са съобразени с приложимите правила за предоставяне на държавни помощи.
(2) Не са допустими за финансиране от Резерва:
1. данък върху добавената стойност;
2. разходи за подкрепа за преместване по смисъла на чл. 3, т. 8 от Регламент (ЕС) 2021/1755.
Чл. 16. Подпомагането от Резерва се предоставя под формата на възстановяване на действително направени допустими разходи и на финансиране с единна ставка за техническа помощ.
Чл. 17. (1) Верифицирането на разходите от органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, е цялостен процес на наблюдение и контрол на реализираните дейности, финансирани от Резерва, с цел потвърждаване допустимостта на разходите, извършени от получателите на финансирането.
(2) Съгласно Регламент (ЕС) 2021/1755 процесът на верифициране на разходите се осъществява чрез документални проверки на всяко искане за плащане, подадено от получателите на финансирането, включително на придружаващата го документация, и проверки на място при получателите на финансирането, включително за спазване на чл. 5, параграф 7 от Регламент (ЕС) 2021/1755 (когато е приложимо).
Чл. 18. (1) Органът, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, извършва авансови, междинни и окончателни плащания въз основа на искания за плащане от получателя на финансирането, подадени посредством ИСУН.
(2) Условията и сроковете за извършване на плащанията към получателите на финансиране от Резерва се определят в условията за изплащане по чл. 8, ал. 1, т. 2.
Чл. 19. (1) Органът, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, провежда процедури по администриране на нередности.
(2) Процедурата по администриране на нередност започва по инициатива на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, или по сигнал.
(3) Органът, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, може да започне процедура по администриране на нередност и по сигнал, подаден от физическо или юридическо лице, когато в него се съдържат достатъчно данни за извършена нередност.
(4) Органът, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, поддържа регистър, в който вписва постъпилите сигнали и установените от него нередности, засягащи средства от Резерва.
(5) Обстоятелствата, подлежащи на вписване в регистъра по ал. 4, редът за извършване на проверка за установяване на нередност и докладването на нередностите пред АФКОС се определят по реда и условията на Наредбата за администриране на нередности по Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Чл. 20. (1) Финансова подкрепа със средства от Резерва може да бъде отменена изцяло или частично чрез извършване на финансова корекция на следните основания:
1. когато по отношение на получателите на помощта е налице конфликт на интереси по смисъла на чл. 61 от Регламент (ЕС) 2018/1046;
2. за нарушаване на правилата за държавната помощ по смисъла на чл. 107 от Договора за функционирането на Европейския съюз;
3. за нарушаване на принципите за добро финансово управление в съответствие с изискванията на чл. 33, чл. 36, параграф 1 и чл. 61 от Регламент (ЕС) 2018/1046;
4. за нарушаване на изискването по чл. 5, параграф 7 от Регламент (ЕС) 2021/1755;
5. не е налична одитна следа и/или аналитично отчитане на разходите в поддържаната от получателите на финансиране от Резерва счетоводна система;
6. за неизпълнение на одобрени показатели за резултат.
(2) За случаите на нередности, за които се извършват финансови корекции по ал. 1, се прилага Наредбата за посочване на нередности, представляващи основания за извършване на финансови корекции, и процентните показатели за определяне размера на финансовите корекции по реда на Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Чл. 21. (1) Чрез извършването на финансови корекции се отменя предоставеното финансиране от Резерва или се намалява размерът на допустимите засегнати от нарушението разходи с цел да се постигне или възстанови ситуацията, при която всички разходи са в съответствие с приложимото право на ЕС и българското законодателство.
(2) Общият размер на финансовите корекции не може да надвишава размера на реалното финансиране по конкретно заявление за финансиране.
(3) За една и съща нередност може да бъде приложена само веднъж финансова корекция.
(4) Извършената финансова корекция е основание за приключване на процедурата по администриране на нередността за същото нарушение.
Чл. 22. (1) Финансовата корекция се определя по основание и размер с мотивирано решение на ръководителя на органа, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва.
(2) Преди издаването на решението по ал. 1 органът, отговарящ за управлението на финансирането от Резерва, трябва да осигури възможност получателят на финансирането да представи в разумен срок, който не може да бъде по-кратък от две седмици, своите писмени възражения по основателността и размера на финансовата корекция и при необходимост да приложи доказателства.
(3) Решението по ал. 1 се издава в едномесечен срок от изтичането на срока за представянето на възраженията по ал. 2, като в неговите мотиви се обсъждат представените от получателя на финансирането доказателства и направените от него възражения.
Чл. 23. (1) Финансовата корекция се извършва от плащания към получателя на финансиране от Резерва, в които са включени засегнатите от нарушението разходи. Когато решението за определяне на финансовата корекция е издадено след съответното плащане, финансовата корекция се извършва чрез доброволно изпълнение от получателя на финансиране от Резерва в 14-дневен срок.
(2) Недължимо платени и надплатени суми, които не са финансова корекция и са вследствие на възобновена верификация, се установяват с отказ от верификация и се възстановяват чрез доброволно изпълнение от получателя на финансиране от Резерва в 14-дневен срок.
(3) Посоченият в ал. 1 и 2 14-дневен срок тече от датата, на която получателят на финансиране от Резерва е уведомен за дължимата сума посредством ИСУН, като при невъзстановяване на цялата сума в този срок се дължи и лихва за просрочени задължения.
(4) Невъзстановените суми в срока по ал. 3 могат да бъдат прихванати от следващо плащане към получателя на финансиране от Резерва (ако е приложимо) заедно с дължимите лихви.
(5) След окончателното плащане към получателя на финансиране от Резерва неизвършените финансови корекции по ал. 1 и установените и невъзстановени недължимо платени и надплатени суми по ал. 2 са публично вземане съгласно чл. 162, ал. 2, т. 8 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Чл. 24. Надплатеният аванс се установява с акт за установяване на публично вземане, издаден във връзка с чл. 62 от Закона за публичните финанси по реда на чл. 166, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, който се изпраща посредством ИСУН, и се възстановява от получателя на финансиране от Резерва чрез доброволно изпълнение в 14-дневен срок от влизането в сила на този акт. При невъзстановяване на цялата сума на надплатения аванс в този срок се дължи и лихва за просрочени задължения.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Постановлението се приема на основание чл. 7а от Закона за нормативните актове във връзка с Регламент (ЕС) 2021/1755 на Европейския парламент и на Съвета от 6 октомври 2021 г. за създаване на резерв за приспособяване във връзка с последиците от Брексит.
§ 2. В Наредбата за посочване на нередности, представляващи основания за извършване на финансови корекции, и процентните показатели за определяне размера на финансовите корекции по реда на Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове, приета с Постановление № 57 на Министерския съвет от 2017 г. (обн., ДВ, бр. 27 от 2017 г.; изм. и доп., бр. 68 от 2017 г., бр. 67 от 2019 г. и бр. 19 от 2020 г.), се правят следните допълнения:
1. В § 1 от допълнителната разпоредба се създава т. 4:
"4. Резерва за приспособяване във връзка с последиците от Брексит."
2. В § 2 от заключителните разпоредби накрая се добавя "и чл. 15 от Регламент (ЕС) 2021/1755 на Европейския парламент и на Съвета от 6 октомври 2021 г. за създаване на резерв за приспособяване във връзка с последиците от Брексит".
§ 3. В допълнителните разпоредби на Наредбата за администриране на нередности по Европейските структурни и инвестиционни фондове, приета с Постановление № 173 на Министерския съвет от 2016 г. (обн., ДВ, бр. 57 от 2016 г.; изм., бр. 55 от 2017 г. и бр. 90 от 2018 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нов § 3:
"§ 3. Наредбата се прилага и за Резерва за приспособяване във връзка с последиците от Брексит."
2. Досегашният § 3 става § 4 и в него се създава т. 3:
"3. За Резерва за приспособяване във връзка с последиците от Брексит - от инициалите на страната, от последните две цифри от годината на установяване на нередността, добавена абревиатура BREXIT, от поредния номер на регистрираната нередност за програмата от четири символа, от поредния номер на уведомлението, започващ от 1. Отделните елементи се разделят с дясна наклонена черта. Пример: BG/23/BREXIT/0001/01."
§ 4. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения:
1. Досегашният § 4 става § 5.
2. Досегашният § 5 става § 6.
§ 5. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".