НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 7 ОТ 22 ДЕКЕМВРИ 2003 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА УСТРОЙСТВО НА ОТДЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ТЕРИТОРИИ И УСТРОЙСТВЕНИ ЗОНИ (ДВ, БР. 3 ОТ 2004 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 7 ОТ 22 ДЕКЕМВРИ 2003 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА УСТРОЙСТВО НА ОТДЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ТЕРИТОРИИ И УСТРОЙСТВЕНИ ЗОНИ (ДВ, БР. 3 ОТ 2004 Г.)
Обн. ДВ. бр.84 от 21 Октомври 2022г.
§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Наредбата се прилага едновременно с нормативните актове за изпълнение на изискванията по чл. 169, ал. 1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), вкл. с други специфични изисквания към сгради, определени в нормативен акт."
§ 2. В чл. 2, ал. 1 думите "устройствени схеми" се заличават.
§ 3. Член 3 се изменя така:
"Чл. 3. Към общите и подробните устройствени планове може да се създават специфични правила и нормативи при условията и по реда на чл. 13 ЗУТ, с които се допускат отклонения от правилата и нормативите по тази наредба."
§ 4. В член 4 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "схеми и" се заличават.
2. В ал. 2 думите "одобрени устройствени схеми и планове" се заменят с "действащи устройствени планове".
3. Алинеи 3 - 7 се изменят така:
"(3) С общите устройствени планове на общини или части от тях се определят територии с основно и преобладаващо предназначение съгласно чл. 7 ЗУТ.
(4) Границите и обхватът на териториите по ал. 3 се определят в съответствие с наличното предназначение на териториите (фактическото им ползване) и в съответствие с предвиждането на одобрен устройствен план.
(5) Със заданието за проектиране на общ устройствен план на община или на част от нея може да се изиска определяне предназначението на териториите съгласно ал. 6.
(6) Предназначението на териториите и поземлените имоти по ал. 3 може да бъде:
1. за жилищни функции;
2. за производствено-складови дейности;
3. за паркове и градини;
4. за спорт и забавления;
5. за обществено обслужване;
6. за културно наследство;
7. за рекреационни дейности - курортно-туристическо и вилно строителство;
8. за техническата инфраструктура;
9. за обработваеми и необработваеми земеделски земи;
10. за гори;
11. за водни обекти;
12. за природозащита;
13. за нарушени територии за възстановяване;
14. за комунално обслужване;
15. за специално предназначение;
16. за смесено предназначение;
17. за друго предназначение, определено със самия план.
(7) С подробните устройствени планове се определя конкретното предназначение за всеки отделен поземлен имот съгласно чл. 8 ЗУТ."
§ 5. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Режимът на устройство на териториите и на поземлените имоти е съвкупност от дейности и показатели по тяхното използване, опазване, застрояване, в т.ч. рекултивиране и благоустрояване, съобразно правилата и нормативите, определени с тази наредба.
(2) За територии с определено основно предназначение по чл. 4, ал. 3 с общите устройствени планове на общини и части от тях се определя общ режим на устройство на всяка от териториите със съответните правила и нормативи."
2. В ал. 3 думите "чл. 4, ал. 7" се заменят с "чл. 8 от ЗУТ".
3. Създават се ал. 4, 5 и 6:
"(4) Когато със заданието за проектиране на общ устройствен план на община или на част от нея се изисква определяне предназначението на териториите и по чл. 4, ал. 6, се определя и техният режим на устройство.
(5) За територии с определено общо предназначение по чл. 4, ал. 6 с общите устройствени планове на градовете и землищата им (или на части от тях) и на селищните образувания с национално значение се определя общ режим на устройство на всяка от териториите със съответните правила и нормативи.
(6) В случаите, когато с общите устройствени планове на градовете и землищата им (или на части от тях) и на селищните образувания с национално значение се запазват съществуващи функции или се предвиждат обекти на публичната общинска и държавна собственост, могат да се определят поземлени имоти със собствен устройствен режим."
§ 6. Член 6 се изменя така:
"Чл. 6. (1) С общ устройствен план на град или селищно образувание с национално значение за територии, за които се определя общ (преобладаващ) режим на устройство на обединените в тях поземлени имоти, могат да се определят типове устройствени зони и техните разновидности съгласно наредбата, които конкретизират този режим.
(2) Типовете устройствени зони по ал. 1 са следните:
1. жилищни, означени като (Ж);
2. производствени и складови, означени като (П);
3. рекреационни, означени като (О);
4. смесени, означени като (С).
(3) Разновидностите на устройствените зони по ал. 1 са определени с тази наредба.
(4) Когато обединени в територии поземлени имоти или отделни самостоятелни поземлени имоти не могат да се отнесат към определените по ал. 1 типове устройствени зони и техните разновидности, с устройствения план за тях може да се определя собствен режим на устройство съобразно предназначението по чл. 4, ал. 6."
§ 7. В чл. 10, ал. 2 думите "когато не са тавански складови помещения" се заличават.
§ 8. Член 17 се изменя така:
"Чл. 17. В жилищните територии и устройствени зони отделни поземлени имоти се урегулират с устройствен план за сгради, площи, мрежи и съоръжения за нежилищни нужди, както следва:
1. сгради за обществено обслужване в областта на:
а) образованието и науката;
б) здравеопазването и ветеринарната медицина;
в) административното обслужване;
г) социалните услуги;
д) културата и изкуствата;
е) вероизповеданията;
ж) търговията, общественото хранене, услугите и хазарта;
з) спорта;
2. сгради, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура;
3. озеленени площи за обществено ползване;
4. надземни и подземни гаражи и паркинги за леки автомобили;
5. хотелски сгради и сгради за настаняване;
6. сгради за безвредни производствени дейности;
7. бензиностанции, газостанции и автосервизи."
§ 9. В чл. 18 думите "раздел седми" се заменят с "глава трета, раздел VІІ".
§ 10. В чл. 21, ал. 4 думите "т. 4" се заменят с "т. 3".
§ 11. В чл. 24 ал. 1 и 2 се изменят така:
"(1) Територии и устройствени зони от разновидност "чисто производствена зона" (Пч) се застрояват само с производствени и складови сгради и съоръжения и сгради за обществено обслужване.
(2) Сградите за обществено обслужване по ал. 1 са лечебните заведения за извънболнична помощ, магазини и заведения за обществено хранене, административни сгради и научни звена към предприятията, гаражи и паркинги, както и жилища за охраната."
§ 12. В чл. 25 ал. 2 се изменя така:
"(2) В територии и устройствени зони от разновидност "предимно производствена зона" се допуска изграждане на жилищни сгради и общежития, магазини и заведения за обществено хранене, хотели, лечебни заведения за извънболнична помощ, професионални гимназии, професионални бази и сгради на научни звена към предприятията."
§ 13. В чл. 26 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 в изречение първо думата "учебни" се заменя с "образователни", а в изречение второ думата "производства" се заменя с "производствени дейности".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) В територии и устройствени зони от разновидност "високотехнологична производствена зона" се изграждат предприятия с високотехнологични производства, лаборатории, комплекси и сгради за образователна и научно-експериментална иновационна дейност, административни сгради, сгради за обществено обслужване, офиси, изложбени зали, жилищни сгради и общежития за изследователи, преподаватели и работещи в предприятията, магазини и заведения за обществено хранене и битово обслужване, хотели, лечебни заведения за извънболнична помощ, спортни и атракционни обекти, озеленени площи."
§ 14. В чл. 27 се правят следните изменения:
1. В ал. 1, т. 4 думата "дисниленд" се заменя с "увеселителни паркове".
2. В ал. 2 думите "устройствени схеми" и запетаята след тях се заличават.
§ 15. В чл. 28 ал. 1 се изменя така:
"(1) В границите на курортите, курортните територии в населени места, курортните комплекси и ваканционните селища с изключение на морските плажове се отреждат терени и се урегулират имоти, в които могат да се изграждат:
1. курортни обекти с места за настаняване - хотели, мотели, апартаментни туристически комплекси, вилни селища, туристически селища, семейни хотели, хостели, пансиони, почивни станции, къщи за гости, вили, къмпинги, бунгала и др. п. съгласно Закона за туризма;
2. жилищни сгради;
3. сгради за обществено обслужване: лечебни заведения, обекти за обществено обслужване в областта на търговията, общественото хранене, услугите и хазарта;
4. спортни и рекреационни обекти и съоръжения: спортни терени, игрища, плувни басейни, пързалки, спортни зали, зали за забавни игри, клубове/ателиета по интереси, зали за музика, видеозали, изложбени зали и др. п.;
5. паркове и други озеленени площи за обществено ползване;
6. обекти за обществено обслужване в областта на транспорта и комуникациите: гаражи и паркинги, автогари, пешеходни алеи и площи, велосипедни алеи, скиорски пътеки и плацове, станции на въжени линии, яхтени пристанища и др. п.;
7. обекти и съоръжения за стопанско и инфраструктурно обслужване: складове, ремонтни бази, автобази, бензиностанции и газостанции, отоплителни централи, мрежи на техническата инфраструктура, електроподстанции, трансформаторни постове, помпени станции, пречиствателни станции и др. п."
§ 16. В чл. 29, ал. 2 се правят следните изменения:
1. В т. 2 думата "здравни" се заменя с "лечебни".
2. В т. 3 думата "малки" се заличава.
§ 17. Член 32 се изменя така:
"Чл. 32. С подробните устройствени планове за паркове и градини в озеленените площи - публична собственост, и в поземлените имоти - частна собственост, без промяна на предназначението им, може да се предвижда застрояване при спазване на изискванията на чл. 62, ал. 7 от ЗУТ."
§ 18. Наименованието на глава девета се изменя така:
"УСТРОЙСТВО НА ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ ЗА ОПАЗВАНЕ НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО".
§ 19. Член 34 се изменя така:
"Чл. 34. (1) Защитени територии за опазване на културното наследство са териториите в обхвата на границите на единичните или груповите недвижими културни ценности и на техните граници и охранителни зони, определени по реда на Закона за културното наследство.
(2) Защитени територии за опазване на културното наследство са и археологическите обекти, намиращи се в земните пластове, на тяхната повърхност, на сушата или под вода, като временните им граници и охранителни зони се определят с решението за теренно проучване.
(3) Целите, задачите и начините за устройство на защитените територии за опазване на културното наследство се определят с общите и подробните устройствени планове, обвързано с режимите за опазване на недвижимите културни ценности.
(4) За защитените територии по ал. 1 и 2 се изработват специфични правила и нормативи към устройствените планове или към техните изменения в съответствие с режимите за опазване на недвижимите културни ценности при условията на чл. 13, ал. 6 от ЗУТ.
(5) За недвижимите културни ценности от световно значение и за включените в Индикативната листа на културното и природното наследство на Република България, за археологическите резервати и за единичните, и за груповите недвижими културни ценности от национално значение се изготвят планове за опазване и управление при условията и по реда на Закона за културното наследство."
§ 20. Член 35 се изменя така:
"Чл. 35. (1) Археологическите недвижими културни ценности се устройват в съответствие с режимите за тяхното опазване, определени по реда на Закона за културното наследство.
(2) Археологическите недвижими културни ценности, за които не са определени режими за опазване по реда на Закона за културното наследство, се опазват и устройват съобразно следните предварителни режимни изисквания за териториите им, определени със специализирани проучвания:
1. за територии с режим "А" не са допустими благоустройствени, строителни, селскостопански, мелиоративни и други дейности, които биха нарушили целостта на почвения слой, с изключение на археологически проучвания и консервационно-реставрационни работи и използването на земята като пасище;
2. за територии с режим "Б" не са допустими изкопни работи, дълбочинна обработка на почвата, засаждане на дървета и култури с дълбока коренова система, с изключение на археологически проучвания и консервационно-реставрационни работи и плитка обработка на почвата (оран) до 0,25 м;
3. за територии с режим "В" не са допустими изкопни работи, несвързани със селскостопанските работи, с изключение на археологически проучвания и консервационно-реставрационни работи и селскостопански дейности при условията на чл. 160, ал. 2 от Закона за културното наследство;
4. за територии с режим "Г" се разрешават всички дейности, като тези, свързани с изкопни работи, се съгласуват с органите, които следят за опазване на недвижимото културно наследство при условията и по реда на Закона за културното наследство."
§ 21. В чл. 36 ал. 2 се изменя така:
"(2) В териториите от разновидност "смесена централна зона" могат да се изграждат:
1. сгради за административно обслужване;
2. общественообслужващи сгради за социални, научни, образователни, културни, религиозни и други дейности;
3. сгради за обществено обслужване в областта на търговията, общественото хранене, услугите и хазарта;
4. жилищни сгради, в т.ч. със смесено предназначение;
5. хотели и заведения за хранене и развлечения;
6. сгради за безвредни производствени и складови дейности;
7. бензиностанции, газостанции и надземни и подземни гаражи и паркинги за леки автомобили;
8. сгради, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура."
§ 22. В чл. 39 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 2 думата "грижи" се заменя с думата "услуги";
б) в т. 3 се добавя "и изкуства";
в) в т. 4 думата "религия" се заменя с "религиозни дейности".
2. В ал. 2 думата "учебни" се заменя с "образователни", а думата "здравни" се заменя с "лечебни".
§ 23. В чл. 44 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Необходимата площ на терен за заведение за социални услуги се определя със следните нормативи:
1. за деца в риск - по 40 - 60 кв. м/дете;
2. за възрастни хора в надтрудоспособна възраст - по 40 - 60 кв. м/обитател;
3. за деца и пълнолетни лица с увреждания - по 70 - 90 кв. м/обитател;
4. за временно пребиваване на деца и пълнолетни лица с увреждания - по 30 - 40 кв. м/обитател;
5. за деца и юноши с физически увреждания - по 80 - 90 кв. м/обитател;
6. за деца и юноши с психично заболяване или забавено умствено развитие - по 40 - 60 кв. м/обитател;
7. за институции в системата на предучилищното и училищното образование и детски ясли - по 60 - 80 кв. м/обитател."
2. В ал. 2 и 3 думите "социални грижи" се заменят със "социални услуги".
§ 24. В чл. 45 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "чл. 109" се поставя запетая и се добавя "чл. 110, ал. 1, т. 3 и 5".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) С общите устройствени планове по ал. 1 се определят:
1. територии за природозащита и защитени територии за опазване на културното наследство;
2. други територии с особена териториалноустройствена защита по чл. 10, ал. 2 и § 5, т. 4 ЗУТ;
3. територии с превантивна устройствена защита по чл. 10, ал. 3 и § 5, т. 5 ЗУТ;
4. земеделски територии, в т.ч. и такива, чието предназначение не може да се променя;
5. горски територии, в т.ч. и такива, чието предназначение не може да се променя;
6. територии, заети от вода и водни обекти;
7. нарушени територии за възстановяване;
8. територии и обекти на транспорта;
9. територии с устройствен режим за изграждане на предвидените в ал. 3 обекти и съоръжения с различно предназначение."
3. В ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:
а) точка 5 се изменя така:
"5. обекти на техническата инфраструктура;"
б) точка 11 се изменя така:
"11. мемориални места и обекти съгласно чл. 62, ал. 8 от ЗУТ;"
в) създава се т. 12:
"12. обекти за миннодобивни и съпътстващи добива дейности."
§ 25. В чл. 46 се правят следните изменения:
1. Алинея 5 се изменя така:
"(5) В защитените територии за опазване на културното наследство необходимите и допустимите устройствени дейности се осъществяват при условията и по реда на Закона за културното наследство."
2. В ал. 9 думите "мрежи и" се заличават.
§ 26. В чл. 50 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "схеми и" се заличават.
2. В ал. 5 думите "наредбата по чл. 107, т. 5" се заменят с "Наредба № РД-02-20-2 от 2017 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии и Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г. за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпната среда в урбанизираната територия и на сградите и съоръженията".
§ 27. В чл. 51 думите "Наредба № 2 от 2004 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии" се заменят с "Наредба № РД-02-20-2 от 2017 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии".
§ 28. В чл. 52 думите "Наредба № 2 от 2004 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии" се заменят с "Наредба № РД-02-20-2 от 2017 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии".
§ 29. В чл. 59 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 2 думата "черпещ" се заменя с думата "черпателен".
2. В т. 3 думите "септична яма и попивен кладенец" се заменят с "водоплътна изгребна яма".
3. Създава се т. 4:
"4. при съоръженията за пречистване на образуваните в имотите отпадъчни води по смисъла на чл. 87, ал. 1 ЗУТ - съгласно техническите изисквания, определени в наредбата на министъра на регионалното развитие и благоустройството за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации."
§ 30. В чл. 69, ал. 2, т. 3 думите "и етажността" се заличават.
§ 31. В чл. 71 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 4:
"(4) Подземното строителство може да се разполага до границите на урегулирания имот при спазване на изискванията за минимално озеленяване, без да се счита за свързано застрояване."
2. Досегашната ал. 4 става ал. 5.
§ 32. В чл. 72 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 се създава изречение четвърто: "Конкретното предназначение на обектите за нежилищни нужди се определя с инвестиционния проект и е в съответствие с класификатора за предназначение на сградите, на съоръженията на техническата инфраструктура със самостоятелни обекти и на самостоятелните обекти в тях към чл. 16, ал. 3 от Наредба № РД-02-20-5 от 15.12.2016 г. за съдържанието, създаването и поддържането на кадастралната карта и кадастралните регистри."
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Светлата височина на жилищните помещения в нови жилищни сгради и сгради със смесено предназначение трябва да бъде най-малко 2,60 м. При преустройства и реконструкции на съществуващи сгради се допуска намаляване на минималната светла височина на жилищните помещения с до 10 на сто."
3. Създава се нова ал. 4:
"(4) Жилищните помещения във вилни сгради и в подпокривното пространство на жилищни сгради и сгради със смесено предназначение трябва да имат светла височина най-малко 2,30 м в 50 на сто от площта им."
4. Досегашната ал. 4 става ал. 5, като след думите "жилищни сгради" се добавя "и в сгради със смесено предназначение".
§ 33. В чл. 75, ал. 2, т. 1 думата "до" се заменя с "по".
§ 34. В чл. 76, ал. 1 навсякъде думите "14 м" се заменят с "16 м".
§ 35. В чл. 79 след думите "по чл. 31 - 36 ЗУТ" се поставя запетая и се добавя "включително и когато имотите се застрояват комплексно по реда на чл. 80 и 81".
§ 36. В чл. 80 думите "а при допиране на сградите се съблюдава и изискването по чл. 31, ал. 5 ЗУТ" се заменят с "при спазване на нормативите по чл. 31 - 36 ЗУТ".
§ 37. В чл. 82, ал. 10 думите "в етажността" се заменят с "във височината".
§ 38. Член 86 се изменя така:
"Чл. 86. Части от сградите, които излизат пред линиите на застрояване и над равнината по чл. 74, ал. 2, са издатини (еркери, балкони, козирки, капандури, стрехи, корнизи и други архитектурни елементи)."
§ 39. В чл. 87 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) точка 2 се изменя така:
"2. конструктивни елементи при надстрояване на сградата - до 0,25 м при широчина на тротоарите от 1,50 м до 2 м и до 0,3 м при широчина на тротоарите, по-голяма от 2 м;"
б) създава се т. 6:
"6. слънчеви фотоволтаични и/или топлинни преобразуватели - до 0,4 м, при спазване изискванията на чл. 90."
2. В ал. 2 думите "до 1,5 м" се заличават.
3. Алинеи 3 и 4 се отменят.
§ 40. В чл. 88 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 2 думите "най-малко на 2 м" се заменят с "най-малко на 1,5 м", а думите "0,3 м" се заменят с "0,6 м";
б) създават се т. 4 и 5:
"4. елементи на тръбна и въздуховодна мрежа на отоплителни, охладителни и вентилационни системи - до 0,90 м само в случаите на преустройство на съществуващи сгради при доказана невъзможност за изпълнението им във физическия обем на сградите;
5. слънчеви фотоволтаични и/или топлинни преобразуватели - до 0,4 м."
2. В ал. 2 думите "между сградите в съседните имоти и" се заличават.
3. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Пред вътрешните линии на застрояване, когато разстоянията до регулационните линии са по-големи от изискуемите, се допускат издатини, които могат да излизат пред вътрешните линии на застрояване, определени по чл. 31 ЗУТ на разстояния не по-големи от установените в ал. 2."
4. В ал. 4 думите "по-малки от изискуемите" се заменят с "намалени по реда на чл. 36 ЗУТ".
5. Алинеи 5 и 6 се отменят.
§ 41. Създава се чл. 88а:
"Чл. 88а. Еркерите и балконите по чл. 87 и 88 не могат да заемат еднометровите ивици в контактната зона към калканната стена при свързано застрояване."
§ 42. Член 89 се изменя така:
"Чл. 89. Балконите, лоджиите, терасите и външните стълби трябва да имат парапети, които отговарят на следните изисквания:
1. да са с височина от вътрешната страна не по-малка от 1,05 м, а за етажите, разположени на височина над 20 м - не по-малка от 1,20 м;
2. да са устойчиви на натиск;
3. разстоянията между парапета и пода и ограждащите стени, както и между вертикалните елементи на парапета, не могат да бъдат по-големи от 0,09 м;
4. да нямат хоризонтални елементи, позволяващи катерене на деца;
5. височината на парапети за обезопасяване на външни открити стълбища за евакуация е съгласно изискванията на Наредба № Із-1971 от 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар (ДВ, бр. 96 от 2009 г.)."
§ 43. Член 92 се изменя така:
"Чл. 92. (1) Над покривната равнина се допускат издатини, като капандури, корнизи, перголи, слънчеви фотоволтаични и/или топлинни преобразуватели и други, ако остават зад равнината, разположена успоредно на разстояние 70 см от равнината, проведена съгласно изискването на чл. 74, ал. 2.
(2) При свързано застрояване издатините по ал. 1 се допускат на разстояние не по-малко от 1 м от страничната регулационна линия. Капандурите могат да заемат общо не повече от 2/3 от дължината на съответната ограждаща стена."
§ 44. В чл. 93 ал. 1 се изменя така:
"(1) Не се считат за издатини по смисъла на тази наредба и се поставят, без да се иска разрешение, леките слънцезащитни устройства на прозорците, балконите, лоджиите и терасите по фасади и покриви."
§ 45. В чл. 95, ал. 2 думата "жилищни" се заличава.
§ 46. В чл. 97 се създава ал. 3:
"(3) При определяне на предназначението на сградите ателиетата се считат за жилища."
§ 47. В чл. 99 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "на противопожарните строително-технически норми" се заменят със "за осигуряване на безопасност при пожар".
2. В ал. 2 след думите "вили" се поставя запетая и се добавя "а към многофамилни жилищни сгради - като допълнително стълбище, при необходимост" и се създава изречение второ: "Когато външните открити стълбища са и за евакуация, те се изпълняват при условията на чл. 51 от Наредба № Із-1971 от 29 октомври 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар."
3. Създава се ал. 5:
"(5) Когато вътрешните стълбища са евакуационни стълбища и обслужват повече от три надземни етажа, се проектират при условията на чл. 50 от Наредба № Із-1971 от 29 октомври 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар."
§ 48. В чл. 101 ал. 2 и 3 се отменят.
§ 49. Член 103 се отменя.
§ 50. Член 107 се изменя така:
"Чл. 107. (1) В жилищните сгради с 5 и повече етажа асансьорите са задължителни.
(2) В сгради до 5 етажа асансьорът може да бъде заменен с подемна платформа с вертикално движение, проектирана като затворена структура в съответствие с чл. 56 от Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г. за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпната среда в урбанизираната територия и на сградите и съоръженията (ДВ, бр. 12 от 2021 г.).
(3) Изискванията при избора и проектирането на асансьорни уредби с пътнически и товаро-пътнически асансьори в жилищни и общественообслужващи сгради се определят с Наредба № 2 от 2009 г. за избор и проектиране на асансьорни уредби в жилищни и общественообслужващи сгради (ДВ, бр. 46 от 2009 г.)."
§ 51. В чл. 112 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1, като накрая се добавя "или комин в дневните с кухненски бокс".
2. Създава се ал. 2:
"(2) В кухните и в дневните с кухненски бокс коминът се проектира без смесване на потоците на изходящите газове от отопление и вентилация."
§ 52. Член 116 се изменя така:
"Чл. 116. При разполагане на помещения спрямо източника на въздушен и ударен шум, чийто източник е в сградата, да се спазват изискванията на чл. 21 от Наредба № 4 от 2006 г. за ограничаване на вредния шум чрез шумоизолиране на сградите при тяхното проектиране и за правилата и нормите при изпълнението на строежите по отношение на шума, излъчван по време на строителството (обн., ДВ, бр. 6 от 2007 г.; доп., бр. 77 от 2016 г.)."
§ 53. В глава двадесет и шеста раздел IV с чл. 118 - 122 се отменя.
§ 54. В § 2а от допълнителните разпоредби т. 6 се отменя.
§ 55. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения:
1. В § 9 думите "разрешение на министъра на регионалното развитие и благоустройството по предложение на общинския съвет" се заменят с "решение на общинския съвет, прието с мнозинство не по-малко от две трети от общия брой на съветниците, по предложение на кмета на общината".
2. Параграф 10 се изменя така:
"§ 10. Отклонения от правилата и нормативите, определени с тази наредба за отделни територии и/или устройствени зони, се допускат по изключение въз основа на мотивирано предложение на общинския съвет с разрешение на министъра на регионалното развитие и благоустройството."
3. В § 11 думите "Правилника за приложение на Закона за одобрение и приложение на общия градоустройствен план на София (ДВ, бр. 43 от 2002 г.)" се заменят със "Закона за устройството и застрояването на Столичната община".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 56. (1) Започнатите до влизането в сила на тази наредба производства по одобряване на устройствени планове и техни изменения се довършват по досегашния ред.
(2) Започнати по ал. 1 са производствата, за които до влизането в сила на тази наредба е издадено разрешение от компетентния орган за изработването на съответния проект.
§ 57. (1) Започналите производства по съгласуване и одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж се довършват по досегашния ред.
(2) За започнато производство по съгласуване и одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж се счита датата на подаване на писмено заявление за съгласуване и одобряване на инвестиционния проект от компетентния орган. За започнато производство се счита и наличието на съгласуван от компетентния орган идеен инвестиционен проект.
§ 58. Наредбата влиза в сила в едномесечен срок от обнародването ѝ в "Държавен вестник".