ИНСТРУКЦИЯ № И-1 ОТ 30 СЕПТЕМВРИ 2022 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА КОНВОЙНАТА ДЕЙНОСТ ОТ ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОХРАНА"
ИНСТРУКЦИЯ № И-1 ОТ 30 СЕПТЕМВРИ 2022 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА КОНВОЙНАТА ДЕЙНОСТ ОТ ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОХРАНА"
Обн. ДВ. бр.80 от 7 Октомври 2022г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Тази инструкция урежда организацията и реда за осъществяването на конвойната дейност от Главна дирекция "Охрана" (ГДО).
(2) "Конвойната дейност" е дейност по охрана и изолация на лице или лица с мярка за неотклонение задържане под стража или изтърпяващо, съответно изтърпяващи наказание в местата за лишаване от свобода, извършвана от конвоен наряд на място или при движение по определен маршрут.
Чл. 2. Основни сили, осъществяващи конвойната дейност в ГДО, са държавните служители по реда на чл. 142, ал. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР), преминали професионално обучение и определени със заповед да изпълняват тази дейност.
Чл. 3. (1) Служителите на ГДО конвоират на основание Закона за съдебната власт (ЗСВ), Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест (ЗЕЕЗА), Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни актове за налагане на наказание лишаване от свобода или на мерки, включващи лишаване от свобода (ЗПИИСАННЛСМВЛС), Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), Наказателния кодекс (НК) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) следните категории лица:
1. обвиняеми и подсъдими, за които се иска или е постановена мярка за неотклонение задържане под стража, до органите на съдебната власт;
2. лица, изтърпяващи наказания в местата за лишаване от свобода, до органите на съдебната власт;
3. лица, изтърпяващи наказание лишаване от свобода или мярка за неотклонение задържане под стража, от едно място за лишаване от свобода (МЛС) в друго;
4. лица, обявени за общодържавно издирване (ОДИ) с влязла в сила присъда или постановена мярка за неотклонение задържане под стража, задържани и предадени на ГДО от органите на МВР;
5. лица с мярка за неотклонение задържане под стража или с влязла в сила присъда лишаване от свобода за участие в действия по разследването или съдебни следствени действия, които се извършват от орган на съдебната власт;
6. лица, извършили общественоопасно деяние в състояние на невменяемост или изпаднали в такова състояние преди постановяване на присъда или през време на изтърпяване на наказанието, за които съдът е постановил принудително лекуване в обикновено психо-неврологическо заведение или специална психиатрическа болница, или в специално отделение в обикновено психо-неврологическо заведение;
7. лица, които страдат от алкохолизъм или от друга наркомания, за които съдът наред с наказанието е постановил и принудително лекуване в обикновено психо-неврологическо заведение или специална психиатрическа болница, или в специално отделение в обикновено психо-неврологическо заведение;
8. обвиняеми и подсъдими с мярка за неотклонение задържане под стража при изключителни причини от личен и семеен характер, когато това е постановено от орган на съдебната власт.
(2) Служителите на ГДО конвоират от и за чужди държави задържани лица в изпълнение на ЗЕЕЗА, ЗПИИСАННЛСМВЛС и в изпълнение на други международни договори за трансфер на задържани лица, по които Република България е страна.
(3) Лицата за конвоиране трябва да бъдат в състояние да се придвижват самостоятелно. Здравословното им състояние по време на конвоиране не следва да изисква специални медицински познания и грижи от страна на конвойния наряд, както и използването на специален медицински транспорт с придружаващи го медицински лица.
(4) Изключение по ал. 3 се допуска след консултация с медицинско лице относно здравословното състояние на лицето, като специалният медицински транспорт и придружаващите го медицински лица се осигуряват от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) в случаите, предвидени в ЗИНЗС, или друго лечебно заведение, определено от орган на съдебната власт, като конвоирането и охраната се осъществяват от служители на ГДО.
Чл. 4. В зависимост от начина на осъществяване конвоирането се извършва:
1. етапно - чрез предаване и приемане на конвоираните лица между конвойните наряди по определения за конвоиране маршрут;
2. директно - когато лицата се конвоират от един и същ конвоен наряд по определения за конвоиране маршрут.
Чл. 5. (1) Конвоирането се извършва:
1. пеша;
2. със специални автомобили (СА);
3. със специален медицински транспорт;
4. с въздушен транспорт;
5. с железопътен транспорт;
6. с воден транспорт.
(2) Изборът на превозно средство се извършва в зависимост от информацията за конвоираното лице, оперативната и метеорологичната обстановка по маршрута за конвоиране и наличните сили и средства.
Чл. 6. (1) Конвоираните лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко отнасяне или нечовешко третиране.
(2) За изтезание, жестоко отнасяне или нечовешко третиране се смятат:
1. всяко умишлено действие или бездействие, което причинява силна физическа болка или страдание, освен регламентираните и приложени в съответствие с изискванията на ЗМВР и в тази инструкция случаи на употреба на сила, помощни средства или оръжие;
2. поставяне в неблагоприятни условия при движение или престой в помещения, изразяващи се в лишаване от достатъчна жилищна площ, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване и други извършени действия или бездействия, които могат да причинят увреждане на здравето;
3. накърняване на достойнство на конвоирани лица и създаване на враждебна, обидна и застрашителна среда, както и недопускане на каквито и да са прояви на дискриминация.
(3) За изтезания, жестоко отнасяне или нечовешко третиране се смятат действията или бездействията по ал. 2, извършени от длъжностно лице или от всяко друго лице, подбудени или подпомагани от длъжностно лице, чрез явно или мълчаливо съгласие, пряко или умишлено насърчаване, даване на указание, оказване на натиск или склоняване към извършване на това.
Глава втора.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА КОНВОЙНАТА ДЕЙНОСТ
Раздел I.
Структура
Чл. 7. (1) Ръководството на конвойната дейност в ГДО се осъществява от главния директор, който се подпомага от заместник главен директор.
(2) Основните задължения по организацията, планирането, контрола, взаимодействието, анализа и разработването на проекти за промени на нормативни актове, изготвянето на справки, отчети, становища и доклади, свързани с дейността, както и прякото участие в конвойната дейност, извършвана на територията на Република България от и за други държави, се извършва от отдел в ГДО.
(3) Ръководителите на териториалните звена планират, организират, контролират, осъществяват взаимодействието и участват в конвойната дейност.
(4) Служителите пряко участват в организирането, контрола, взаимодействието и изпълнението на конвойната дейност съгласно ежедневното планиране за изпълнение на поставените задачи.
Чл. 8. (1) Етапна конвойна база (ЕКБ) в ГДО се създава със заповед на министъра на правосъдието по предложение на главния директор на ГДО.
(2) След издаване на заповедта по ал. 1 главният директор на ГДО утвърждава правила за организацията на работа и вътрешния ред в ЕКБ по предложение на ръководителя на съответното териториално звено, съгласувано от отдела по чл. 7, ал. 2.
(3) В ЕКБ се приемат, престояват и разпределят конвоирани лица. Помещенията, в които се настаняват, се оборудват съгласно приложение № 1.
(4) В ЕКБ се приемат, престояват и разпределят принудително доведени лица само при наличие на оборудвани помещения за тях.
(5) До ЕКБ и помещенията за временен престой и изолация (ПВПИ), където се настаняват конвоираните лица, се осигурява достъп на експерти, които имат право да ги посещават по силата на международните договори, ратифицирани, обнародвани и влезли в сила за Република България. В тези случаи се спазват пропускателният режим и вътрешният ред в съответните сгради.
Чл. 9. Организацията и изпълнението на Европейската заповед за арест (ЕЗА), екстрадиция и трансфер от и за Република България се осъществяват от отдела по чл. 7, ал. 2 по правила, утвърдени от главния директор на ГДО.
Раздел II.
Управление на дейността
Чл. 10. Управлението на конвойната дейност има за цел осигуряване на оптимална разстановка, правилно използване на силите и средствата, организиране на взаимодействието и координацията за изпълнение на поставените задачи.
Чл. 11. (1) Главният директор на ГДО утвърждава план за организацията, изпълнението и контрола на конвойната дейност по предложение на ръководителя на съответното териториално звено, съгласувано от отдела по чл. 7, ал. 2, съгласно приложение № 2.
(2) Планът по ал. 1 се актуализира незабавно при настъпили промени.
(3) Към плана се прилагат правила, които се изготвят съгласно приложение № 3, за:
1. осъществяване на конвойната дейност в сгради на съдебната власт;
2. осъществяване на конвойната дейност, извършвана със СА от съответното териториално звено "Охрана";
3. осъществяване на дейността по охрана и изолация на лицата, настанени в помещенията за временен престой и изолация, обособени в сгради на съдебната власт.
Раздел III.
Сили и средства за осъществяване на конвойната дейност
Чл. 12. (1) Освен щатно определените служители по чл. 2 в конвойната дейност за увеличаване числения състав на конвойния наряд може да участват и други служители, определени със заповед на ръководителя на съответното териториално звено "Охрана".
(2) При необходимост за увеличаване числения състав на конвойния наряд, със заповед на главния директор на ГДО, могат да се придават допълнително сили и средства от други териториални звена.
(3) При необходимост за осигуряване на маршрути, опорни пунктове и обекти може да се изисква съдействие за допълнителни сили от ГДИН и органите на МВР, за което се изготвя съвместен план за провеждане на мероприятието.
(4) За оказване на съдействие при решаване на административни, езикови, медицински и други специфични въпроси в конвойния наряд могат да се привличат и други лица от държавни и граждански организации.
(5) Забранено е в конвойните наряди да участват лица, нямащи отношение към конвойната дейност, извън посочените в ал. 4.
Чл. 13. (1) Средствата за осъществяване на конвойна дейност са ПВПИ, СА, въоръжение, помощни и технически средства.
(2) За осъществяване на конвойна дейност се осигуряват сгради и помещения за служителите от ГДО, както и ПВПИ по изискванията на настоящата инструкция съгласно приложение № 4.
(3) Специалните автомобили за конвоиране се оборудват с необходимите технически, свързочни и помощни средства съгласно приложение № 5.
(4) Служителите на ГДО в изпълнение на задълженията по конвоирането използват огнестрелно оръжие и помощни средства в случаите и при условията, предвидени в ЗМВР и нормативните актове.
(5) При осъществяване на конвойна дейност служителите на ГДО носят зачисленото им оръжие в кобури с допълнително осигуряване срещу изваждане.
(6) При осъществяване на конвойна дейност служителите на ГДО използват технически и свързочни средства (металдетектори, радиостанции, компютърни мрежи и др.), с които се окомплектоват в служебната им дейност съгласно нормативните актове.
Глава трета.
ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА КОНВОЙНАТА ДЕЙНОСТ
Раздел I.
Разчет на силите и средствата за конвоиране
Чл. 14. Разчетът на силите и средствата за конвоиране се планира на база получена информация от:
1. органите на съдебната власт;
2. местата за лишаване от свобода, чрез заявка съгласно приложение № 6.
Чл. 15. (1) При липса на информация за конвоираните лица в заявката по чл. 14, т. 2 същата се изисква от съответното МЛС.
(2) Осъществяването на конвои в извънработно време, почивни и празнични дни се извършва след уведомяване на дежурен в оперативен дежурен център (ОДЦ) на ГДО.
(3) Конвоирането на лица за времето от 22,00 ч. до 06,00 ч. се допуска само при извънредни ситуации и неотложни случаи или след изрично писмено разпореждане на орган на съдебната власт, за което следва да бъде уведомен отделът по чл. 7, ал. 2 и дежурен в ОДЦ на ГДО.
(4) Всички спорни въпроси между териториалните звена, възникнали по отношение планиране, организация, взаимодействие и осъществяване на конвойната дейност, се докладват в отдела по чл. 7, ал. 2.
Чл. 16. Планирането и организирането на конвоите се извършват от съответното териториално звено, от чиято територия започва конвоирането, и трябва да бъде съобразено така, че престоят на лицата по маршрута, настанени етапно в МЛС или ЕКБ, да бъде възможно най-кратък.
Чл. 17. (1) При конвоиране разчетът на силите и средствата, както и мерките за изолация и охрана се определят от степента на обществената опасност на деянието и личността на конвоирания за всеки конкретен случай и при следните общи изисквания:
1. едно лице се конвоира най-малко от двама служители, две лица - най-малко от трима служители;
2. при конвоиране на група лица числеността на конвойния наряд трябва да бъде по-голяма или равна на половината от броя на конвоираните лица, плюс един;
3. когато конвоиращите служители са повече от 5, задължително за старши на конвойния наряд се назначава служител на длъжност младши инструктор по охраната или инспектор, а при 10 и повече служители се назначава инспектор или началник-сектор.
(2) Въоръжението, техническите, помощните и защитните средства за оборудване на конвойния наряд и видът на СА се определят в зависимост от изготвената оценка на риска, направения анализ на оперативната обстановка по маршрутите на движение и конкретната конвойна задача.
(3) При конвоиране на лице, за което има данни, че е извършило умишлено престъпление от общ характер, поставянето на белезници е задължително освен в случаи, свързани с физически или медицински причини.
(4) При конвоиране и престой в ПВПИ се забранява смесването на лица от различен пол, на непълнолетни с пълнолетни и на лица с доживотна присъда с другите категории лица.
(5) В ПВПИ не се допуска поставянето на белезници на задържаните лица освен в случаите, когато е налице реална опасност, застрашаваща живота и здравето на конвоираните лица или конвоиращите служители.
(6) При отвеждане на конвоирани лица пред орган на съдебна власт сваляне на белезниците им се извършва само след разпореждане на съдия, прокурор или следовател.
(7) Задължително се поставят специални колани с фиксирани белезници на ръцете и допълнително белезници на краката или специален комплект белезници за ръце и крака при конвоиране на особено опасни за бягство лица (ООБ) от следните категории:
1. осъдените на доживотен затвор или доживотен затвор без замяна;
2. лишените от свобода на специален режим за изтърпяване на наказанието;
3. остатъкът от наложеното наказание лишаване от свобода е над 10 години;
4. обвиняемите и подсъдимите за тежки умишлени престъпления, участници в организирани престъпни групи (ОПГ), за които законът предвижда наказание лишаване от свобода за срок над 10 години;
5. лицата, планирали или правили опит за бягство от конвой, МЛС и др.;
6. лицата, за които има данни, че проявяват агресия, намиращи се в състояние на афект или е налице реална опасност, застрашаваща живота и здравето на конвоираните лица или конвоиращите служители.
(8) Лицата, посочени в ал. 7, се конвоират самостоятелно, в индивидуална клетка в СА.
(9) Усилен конвой (УК) се организира за лицата по ал. 7 при следните изисквания:
1. лицето се конвоира с не по-малко от трима конвойни служители;
2. служителите, участващи в УК, трябва да са оборудвани с допълнително въоръжение, защитни жилетки, индивидуални средства за защита (електрошокови прибори, защитни спрейове, тейзери и др.) и средства за комуникация;
3. когато УК се изпълнява със сили и средства на едно териториално звено "Охрана", ръководителят му или упълномощен от него служител своевременно уведомява отдела по чл. 7, ал. 2;
4. когато УК се изпълнява съвместно със сили и средства от две и повече териториални звена "Охрана", се изготвя план от ръководителя на съответното териториално звено "Охрана", от чиято територия започва конвоирането. Планът се изпраща за съгласуване от началника на отдела по чл. 7, ал. 2, заместник главния директор на ГДО и се утвърждава от главния директор на ГДО;
5. усилен конвой се организира за обвиняеми и подсъдими с мярка за неотклонение задържане под стража при изключителни причини от личен и семеен характер, когато това е постановено от орган на съдебната власт;
6. обстоятелството, че лицето се конвоира с УК, се отбелязва в заповедта за конвой.
(10) Усилено строг конвой (УСК) се организира за лицата по ал. 7, за които има изрично разпореждане или конкретна информация за бягство, съпротива, нападение, осуетяване на конвоя и/или представляват обществен и медиен интерес, при следните изисквания:
1. за УСК се изготвя план при изискванията на ал. 7, като задължително участие вземат по-голям брой служители, пилотиращ и/или осигуряващ автомобил;
2. когато УСК се изпълнява съвместно със сили и средства от две и повече териториални звена "Охрана", се изготвя план от ръководителя на съответното териториално звено "Охрана", от чиято територия започва конвоирането; планът се изпраща за съгласуване от началника на отдела по чл. 7, ал. 2, заместник главния директор на ГДО и се утвърждава от главния директор на ГДО.
(11) При изпълнение на УСК с придадени сили от МВР, ГДИН или други органи:
1. на централно ниво планът се изготвя от отдела по чл. 7, ал. 2, утвърждава се от главния директор на ГДО и съответния ръководител/и на участващата структура на МВР, ГДИН или на другия орган;
2. на местно ниво планът се изготвя от инспектор или началник-сектор, утвърждава се от началника на териториалното звено и съответния ръководител/и на структурното звено на МВР, ГДИН или на другия орган; уведомява се отделът по чл. 7, ал. 2, като копие от плана се изпраща за сведение;
3. планът за УСК е неразделна част към заповедта за конвой.
(12) При УСК конвоирането се осъществява директно. Етапно конвоиране се допуска само когато териториалното звено, на което е възложен конвоят, няма физическа възможност да го изпълни директно. Конвоирането се осъществява след предварително съгласуване между ръководителите на териториалните звена.
(13) Усилено строгият конвой се извършва по възможно най-кратък маршрут, като се избягва престой на конвоираното лице в МЛС или ЕКБ.
(14) Организирането и изпълнението на УК и УСК от начална до крайна точка се осъществява при спазване на едни и същи мерки за изолация и охрана на лицата от териториалните звена по маршрута за конвоиране.
Чл. 18. (1) Конвоирането на задържаните лица се осъществява етапно и директно.
(2) Особености при етапно конвоиране:
1. предаването и приемането на конвоираните лица се извършва в съответствие със създадената организация между териториалните звена "Охрана";
2. към конвойния наряд могат допълнително да бъдат включени и непланирани лица за конвоиране, когато маршрутът за конвоиране съвпада с първоначално определения и местата в СА позволяват това, след съгласуване с приемащата страна;
3. старшите на приемащия/предаващия конвоен наряд удостоверяват качеството си на служители със служебна карта;
4. старшият на предаващия конвоен наряд запознава старшия на приемащия конвоен наряд с поведението на конвоираните лица, възникналите извънредни ситуации и получената допълнителна информация относно сигурността на конвоя;
5. организацията между териториалните звена "Охрана" следва да е създадена така, че времето за престой, предаване и приемане на задържани лица между конвойните наряди в определените за цел места да се извърши в най-кратък срок;
6. при необходимост от нощуване конвоираните лица се настаняват в МЛС, за което се изготвя писмо за настаняване до съответния ръководител;
7. организирането и изпълнението на конвоя от начална до крайна точка се осъществява в най-кратък срок и при спазване на едни и същи мерки за изолация и охрана на лицата от териториалните звена по маршрута за конвоиране.
(3) Особености при директно конвоиране:
1. директно се конвоират лица:
а) по разпореждане на орган на съдебната власт;
б) по медицинско предписание;
в) за които има достатъчно данни, че конвоирането им може да бъде осуетено;
г) бременни жени и майки с деца;
д) когато времето за конвоиране не позволява същото да се извърши етапно или чрез етапното конвоиране значително ще се увеличи пътят на конвоя;
е) задържани лица, конвоирани в изпълнение на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство;
ж) при извънредни ситуации и неотложни случаи, след съгласуване с отдела по чл. 7, ал. 2.
(4) На конвойните наряди могат да се възлагат и задачи за двупосочно конвоиране.
Раздел II.
Ред и особености за изпълнение на конвойната дейност
Чл. 19. Организирането на конвойната дейност започва след получаване на информация по реда на чл. 14.
Чл. 20. (1) На база получената от възложителя информация ръководителят на съответното териториално звено "Охрана" издава заповед за конвой.
(2) Заповедта по ал. 1 се изготвя в модул "Конвоиране" в единната информационна система от ръководителя на съответното териториално звено или упълномощен от него служител.
(3) Когато при конвоиране на територията на едно и също звено от първоначална до крайна точка и обратно съставите на конвойните наряди не са едни и същи, се издават отделни заповеди за конвой.
(4) В случай на невъзможност за издаване на заповед по реда на ал. 2 се изготвя заповед за конвой съгласно приложение № 7, за което се уведомява отделът по чл. 7, ал. 2.
Чл. 21. (1) Ръководителите на териториални звена "Охрана" създават организация за правилното провеждане на инструктажите.
(2) Преди започването на всеки конвой се извършва инструктаж на конвойния наряд от началник-сектор, инспектор конвоиране или упълномощен със заповед служител.
(3) Окомплектоването на необходимите документи за конвоиране се извършва от инспектор конвоиране, старши на конвоен наряд или дежурен в оперативно дежурната част (ОДЧ) или ЕКБ в териториалните звена "Охрана".
(4) Преди започване на инструктажа инструктиращият се информира за здравословното състояние на служителите, проверява оръжието, снаряжението и външния им вид, както и необходимите за конвоиране документи.
(5) Преди започване на инструктажа инструктиращият се информира за техническата изправност на СА, с който предстои да бъде извършено конвоирането, и при установяване на технически неизправности предприема действия за смяна на СА.
(6) На инструктажа се разглеждат:
1. оперативната обстановка;
2. броят на лицата и основанието за тяхното конвоиране, характерът на извършените от тях деяния и негативните им прояви (бягство, агресивно поведение и др.), правата и задълженията им;
3. редът за извършването на обиск и проверка на вещите на лицата, подлежащи на конвоиране, спазване на изискванията за количеството и обема на личния багаж;
4. особеностите на маршрута или поста, тактиката при конвоиране, охраната и изолацията на лицата, недопускането на нерегламентирани свиждания и приемането на вещи и предмети;
5. при възможност се планират два маршрута за конвоиране и съобразно оперативната обстановка преди тръгване се избира по-безопасният от тях;
6. вариантите за действията на конвойните служители в случай на извънредни ситуации;
7. конкретните задачи за действия при възникване на извънредни ситуации;
8. разчетът на силите и средствата, редът за връзка и взаимодействие с други териториални звена "Охрана" по маршрута;
9. правата и задълженията на служителите;
10. други въпроси от организационен и тактически характер.
(7) Когато служителите от конвойния наряд са в близки или родствени отношения с конвоираните лица, както и при наличие на пряк или косвен интерес от изхода на съдебното производство, същите са длъжни незабавно да уведомят инструктиращия, който ги заменя с други служители.
(8) Проведеният инструктаж се удостоверява с полагане на подписи от служителите, назначени в конвоен наряд, и на инструктиращия ги служител в ежедневна ведомост и заповед за конвой.
(9) Инструктажът на служителите, назначени в конвоен наряд, и придадените сили се извършва след запознаването с плана за УСК от ръководителя на мероприятието.
(10) Проведеният инструктаж по ал. 9 се удостоверява с полагане на подписи в плана за УСК от служителите, участващи в мероприятието.
Чл. 22. (1) Приемането на лица за конвоиране се извършва в МЛС, ПВПИ в ЕКБ, сгради на съдебната власт, структури на МВР и други органи, имащи правомощия по задържане на лица.
(2) Старшият на конвойния наряд проверява необходимите документи, които съпровождат различните категории лица, съгласно приложение № 8, като:
1. проверява самоличността на лицата чрез контролни въпроси, като получените данни се сравняват с тези, отразени в документите за конвоирането им;
2. при несъответствие по т. 1 се прави допълнителна проверка, като при невъзможност да бъдат отстранени несъответствията лицето не се приема за конвоиране;
3. след приемането на конвоираните лица старшият на конвойния наряд ги запознава с правата и задълженията им по време на конвоирането и с правомощията на служителите от ГДО.
(3) Служителите от конвойния наряд са длъжни да:
1. изпълняват възложените им служебни задължения;
2. предприемат мерки за осигуряване на личната си безопасност и тази на конвоираните лица;
3. извършват обиск на конвоираните лица и проверка на багажа им, като отстраняват всички забранени вещи и предмети, които биха довели до осуетяване на конвоя или до възникване на извънредни ситуации;
4. охраняват конвоираните лица и не допускат приемането на забранени вещи и предмети, което би довело до създаване на условия за възникване на извънредни ситуации;
5. издават разпореждания на конвоираните лица;
6. предприемат мерки за недопускане на лица в близост до задържаните лица и конвойния наряд.
(4) Обиск на лицата за конвоиране и проверка на багажа им се извършва ръчно и с метал-детектор. Обиск на лицата се извършва от служител от същия пол, като особено внимание се обръща на джобове, яки, вдлъбнатини на дрехи, колани, обувки и връхни дебели дрехи.
(5) Багажът на конвоираното лице не трябва да надвишава 10 кг. Същият трябва да бъде в мека пътна чанта (спортен сак). Може да съдържа дрехи, храна, цигари, тоалетни принадлежности (включително и електрически такива), медикаменти, лична кореспонденция и съдебни книжа, да е компактен и удобен за носене от конвоираното лице на рамо или с една ръка.
(6) Ограниченията на багажа по ал. 5 не се отнасят при конвоиране на лица от и за Република България на основание ЗЕЕЗА, ЗПИИСАННЛСМВЛС и в изпълнение на други международни договори за трансфер на задържани лица, по които Република България е страна, и лица, задържани с влязла в сила присъда или изменена мярка задържане под стража, настанени етапно в МЛС.
(7) Боравенето на задържаното лице с личния му багаж се извършва с разрешение на старшия на конвойния наряд и под контрол на конвоен служител.
(8) Когато в конвоираното лице или в багажа му се установи наличието на вещи и предмети, извън посочените в ал. 5, същите се изземат с протокол за претърсване, обиск и изземване (ППОИ) съгласно приложение № 9, като:
1. при приемане на лица за конвоиране от МЛС, когато в конвоираното лице или в багажа му се установи наличието на вещи и предмети, извън посочените в ал. 5, същите се връщат на служителите от съответното МЛС с приемно-предавателен протокол; наличието на приемно-предавателен протокол се отразява в графа "забележка" на заповедта за конвой, като за случая се изготвя докладна записка;
2. иззетите вещи и предмети, извън посочените случаи в ал. 8, т. 1, се отделят и се съхраняват от старшите на конвойните наряди, а мобилните телефони следва да бъдат изключени, като всички вещи се обособяват в отделен багаж;
3. наличието на ППОИ се отразява в графа "забележка" на заповедта за конвоиране, като протоколът ведно с иззетите вещи и предмети по т. 2 се предава поетапно между старшите на конвойните наряди.
(9) При установяване на съмнителни вещества (наркотични, химически и др.), предмети, оръжия и боеприпаси, за чието притежание се предвижда наказателна отговорност съгласно НК, същите се изземват на място с ППОИ съгласно приложение № 9, като се запазва местопроизшествието и се уведомяват компетентните служби на МВР. Иззетите съмнителни вещества се предават на органите на МВР с приемно-предавателен протокол, като за случая се изготвя докладна записка.
(10) Служителите от конвойния наряд извършват периодично проверки на белезниците на конвоираните лица при всяко качване и слизане от превозно средство, както и при всички случаи, когато има съмнения, че е въздействано върху тях.
(11) Поставянето на белезници на конвоираните лица се извършва при спазването на следните изисквания:
1. при конвоиране на едно лице пеша:
а) белезници се поставят на ръцете, които са отзад на тялото с дланите, насочени навън; допуска се поставянето на белезници на ръцете пред тялото, но задължително свързани с конвоен колан;
б) конвоиращият служител се движи на полукрачка зад и встрани от лицето, като задължително осъществява физически контакт върху лицето по време на придвижване;
2. при конвоиране на две и повече лица пеша:
а) белезници се поставят на ръцете в следното положение - ръка на един конвоиран се свързва с разнопосочна ръка на друг конвоиран;
б) при възможност се групират физически по-здрави с физически по-слаби лица, както и лица с по-ниска и с по-висока обществена опасност на извършените деяния;
3. при конвоиране със СА, железопътен, воден и въздушен транспорт белезници на ръцете се поставят отпред на конвоирани лица;
4. смяната на белезници от едно положение в друго се извършва на места, обезопасени в охранително отношение (транспортни средства, оборудвани за целта), както и на места, посочени в правилата за конвойната дейност за съответната сграда;
5. поставените белезници се блокират с фиксиращо устройство, като не трябва да причиняват болка или да спират кръвообращението на конвоираните лица;
6. на конвоирани лица, за които има информация, че могат да отключват или да се освобождават от белезници, се поставят такива с конвоен колан или допълнителни за еднократна употреба;
7. при конвоиране по преценка на старшия на конвоя може да се поставят белезници за крака и/или конвойни колани около кръста за фиксиране на белезниците за ръце, или специални комплекти (комбинация за ръце, кръст и крака), като за особено опасни лица поставянето на такива е задължително;
8. белезниците не се покриват с дрехи или с други предмети с оглед осигуряване на непрекъснат визуален контрол;
9. при смяна на конвойни наряди на конвоираните лица задължително се поставя втори чифт белезници, след което се снемат първоначално поставените.
(12) Не се допуска смесването на две и повече конвойни групи от различни конвойни наряди по време на движение.
(13) Помещенията за временен престой и изолация, СА, съдебните зали и други места, където конвоираните лица ще пребивават за определено време, предварително се проверяват за наличие на забранени и опасни вещи и предмети.
(14) При използване на санитарно-хигиенните помещения от конвоирани лица всяко лице се води самостоятелно, като вратата се държи полуотворена за осигуряване на визуален и физически контрол.
(15) Храненето и приемането на лекарства от конвоираните лица се разрешава:
1. в ПВПИ;
2. по медицинско предписание.
(16) Храната на всяко конвоирано лице се съхранява в багажа му, като:
1. храната не трябва да бъде поставена в метални консервни кутии, стъклени или порцеланови съдове;
2. ако храната от МЛС е в метални консервни кутии, конвоираните лица трябва да имат достъп до нея само при хранене; в присъствието на конвоен служител преди хранене се маха капакът на металната част и се осигурява изхвърлянето му на безопасно място, а след приключване на храненето - и останалата метална част;
3. не се използват остри и режещи прибори.
(17) Храненето на задържаните лица става под контрола на служител от конвойния наряд.
(18) Служителите, ангажирани с охраната и конвоирането, не се хранят пред задържаните лица.
Чл. 23. (1) Старшият на конвойния наряд извършва следните действия преди конвоиране:
1. запознава служителите от наряда с техните правомощия и определя схемата на построяване на конвойната група, задълженията и задачите на всеки един от тях;
2. предварително определя тактиката на действие и служител/и, които да реагират при опит за бягство на конвоирано лице или възникване на извънредна ситуация;
3. съобразно разчета на конвойните служители определя един или повече от тях за изпълнение на специфични задачи - проверка на помещения, отстраняване на лица, намиращи се по маршрута на движение, и др.;
4. определя мястото на конвоираното лице в конвойната група и разположението на конвоиращите служители;
5. съобразно числеността на конвойния наряд определя периметър за наблюдение на конвоиращите служители;
6. за тръгване, спиране, промяна на маршрута или темпа на движение, както и за други действия, отдава разпореждания, които трябва да са разбираеми за всички;
7. запознава конвоираните лица с правата и задълженията им;
(2) По време на конвоиране се движи зад конвойната група в позиция, осигуряваща максимална видимост и възможност за вземане на решение.
Чл. 24. (1) Конвоирането на лица със СА се извършва съгласно чл. 11, ал. 3, т. 2 и съобразно оборудването на СА при спазване на следните общи изисквания:
1. преди качване и слизане на конвоираните лица СА трябва да е с изключен двигател, ключовете да са извадени и да се намират във водача;
2. преди настаняване на конвойната група в СА водачът проверява отсека, в който се настаняват конвоираните лица, вратите, решетките и заключващите механизми;
3. специалният автомобил не спира и не променя маршрута си освен при възникване на извънредни ситуации;
4. по време на движение конвойните служители непрекъснато наблюдават конвоираните лица и външния периметър, определен в зоните за отговорност;
5. при движение по маршрут с усложнена оперативна обстановка се използва звуков и светлинен сигнал за специален режим на движение съгласно Закона за движение по пътищата;
6. по време на движение се изпълняват разпорежданията на старшия на конвойния наряд, а при невъзможност той да изпълнява задълженията си, от определения от него заместник.
(2) При УСК се използват пилотиращ и/или осигуряващ автомобил, като:
1. водачът на пилотиращия автомобил при включен звуков и светлинен сигнал отбива плътно вдясно на лентата за движение движещите се в неговата посока пътни превозни средства и спира движението на кръстовища; при двупосочна организация на движението предприема действия по отбиване на насрещно движещи се превозни средства, затрудняващи движението на конвоя; по време на движение на конвоя водачът на пилотиращия автомобил подава непрекъсната информация за състоянието или промяната на пътната и оперативната обстановка;
2. водачът на осигуряващия автомобил води непрекъснато наблюдение и не допуска навлизане на други превозни средства между конвойните автомобили.
Чл. 25. (1) При конвоиране със СА, необорудвани с клетки, задържаното лице се настанява на задната седалка диагонално спрямо мястото на водача, като до него зад водача заема място конвоен служител.
(2) По време на движение се осъществява непрекъснат контрол на лицето и поставените белезници.
Чл. 26. (1) Конвоирането в сгради се извършва съгласно чл. 11, ал. 3, т. 1, като се спазват следните общи изисквания:
1. при наличие на ПВПИ, преди настаняване на лицата помещенията се проверяват за наличието на забранени вещи и предмети, които могат да доведат до извънредни ситуации, а на конвоираните лица се извършва обиск и се действа съгласно чл. 11, ал. 3, т. 3;
2. преминаването на конвойния наряд през врати се извършва по следния начин:
а) първо преминава конвоиращ служител, който контролира помещението и посреща конвоираното лице, след което преминава другият конвоиращ служител, контролиращ ситуацията отзад;
б) при голяма конвойна група се преминава в последователност конвоиращ, конвоиран;
3. при движение по стълбища и коридори конвоираните се движат от страна на стената, а конвоиращите - отпред, отзад и встрани, като осъществяват физически контрол спрямо конвоираните, наблюдават обстановката и обезпечават сигурността на конвоя;
4. предприемат мерки за премахване на предмети, които могат да доведат до възникване на извънредна ситуация;
5. осигуряват пропускателна способност чрез спиране и изолиране на гражданите, до преминаване на конвойната група;
6. не допускат приближаване на граждани, адвокати, журналисти и близки на лицата на разстояние, по-малко от 1,5 метра до задържаните лица;
7. при конвоирането се обръща особено внимание при преминаване покрай прозорци, служебни помещения и други уязвими места;
8. за лица с увреждания и придвижващи се с помощни средства, приспособления и съоръжения, или лица, чието нормално придвижване е затруднено поради физически травми или заболявания, за конвоирането им до съдебната зала се допуска използването на асансьор.
(2) Охраната на конвоирани лица в съдебни зали се осъществява при спазване на следните общи изисквания:
1. преди започване на съдебното заседание старшият на конвойния наряд организира проверка на съдебната зала за необезопасени врати и прозорци, наличие на вещи и предмети, които могат да доведат до възникване на извънредни ситуации, както и оглед на обстановката пред залата така, че да планира най-добре и безопасно придвижване на конвойната група;
2. конвоираните лица се настаняват на определените за тях места (далеч от прозорци), като се изолират от останалите присъстващи;
3. белезниците на конвоираните лица се свалят само при разпореждане на председателя на съдебния състав;
4. конвоираните лица имат право да разговарят с техните защитници само в съдебната зала;
5. след приключване на съдебното заседание, когато съдът постанови оправдателна присъда или отмени мярката за неотклонение задържане под стража и разпореди конвоираното лице да се освободи незабавно от съдебна зала, същото се изпълнява след получаване на протокола от съдебното заседание.
(3) При конвоиране на лице за разпит пред орган на съдебната власт се спазва следното:
1. конвойният наряд остава в помещението, като заема позиции до лицето така, че да имат пряка видимост към него и разпитващия го орган на съдебната власт, с цел предотвратяване на извънредна ситуация;
2. в случаите, когато орган на съдебната власт разпореди конвоиращите служители да не присъстват в помещението по време на разпита, същите охраняват пред вратата, като старшият на конвойния наряд вписва това обстоятелство в графа "забележка" на заповедта за конвой и/или на съпроводителните документи;
3. по време на разпит белезниците на конвоираните лица се свалят само по разпореждане на орган на съдебната власт, като старшият на конвойния наряд вписва разпореждането в графа "забележка" на заповедта за конвой и/или на съпроводителните документи;
4. обстоятелствата по т. 2 и 3 се удостоверяват с подписа на съответния орган на съдебната власт.
(4) Охраната на конвоирани лица за запознаване с материали по делото по разпореждане на орган на съдебната власт се осъществява при спазване на следните общи изисквания:
1. конвойният наряд остава в помещението, като заема позиции до лицето така, че да имат пряка видимост към него, с цел предотвратяване на извънредна ситуация;
2. конвоираните лица се настаняват на определените за тях места (далеч от прозорци), като се изолират от останалите присъстващи в помещението лица;
3. старшият на конвойния наряд, съгласувано със служителя по чл. 21, ал. 2, който му е провел инструктажа, по време на запознаване с материали по делото допуска конвоираното лице да бъде с поставени белезници само на краката.
Чл. 27. (1) Конвоирането на лица с мярка за неотклонение задържане под стража при изключителни причини от личен и семеен характер, когато това е постановено от орган на съдебната власт, се осъществява при спазване на следните общи изисквания:
1. при получаване на информация за мероприятие в изпълнение на ал. 1 се уведомява отделът по чл. 7, ал. 2;
2. планирането и организирането на конвоя се осъществяват след изготвяне на оценка на риска на конвоираното лице в зависимост от степента на обществената опасност на деянието, за което е задържан, и други характеристични данни;
3. извършва се предварително проучване относно мястото, времето, начина и последователността на протичане на конкретното мероприятие.
(2) На база на обобщената информация ръководителят на съответното териториално звено "Охрана" издава заповед за конвой при спазване на следните общи изисквания:
1. конвоирането на лицето се осъществява на база на оценката на риска и събраната информация съгласно ал. 1, т. 2 и 3;
2. старшият на конвойния наряд, съгласувано със служителя по чл. 21, ал. 2, който му е провел инструктажа, допуска по време на мероприятието конвоираното лице да бъде с поставени белезници само на краката;
3. по време на мероприятието не се допуска приемане на предмети и вещи, като се предприемат мерки за отстраняване на близки и роднини, които се доближават до конвоираното лице; спазва се отстояние от присъстващите, които могат да застрашат конвоя и да доведат до възникване на извънредна ситуация.
(3) В случаите на ал. 1 конвоирането се извършва от служители на ГДО, като при необходимост може да се поиска съдействие от ГДИН и от МВР за осигуряване на обществения ред по време на мероприятието.
Чл. 28. При конвоиране с влак се спазва следното:
1. конвоят се настанява в първите купета на първия второкласен вагон или на първите места в първия вагон след локомотива по посока на движение;
2. преди настаняването на конвойната група във влака определени служители от конвойния наряд проверяват коридора, купето и тоалетната за наличието на опасни вещи и предмети и предприемат действия за отстраняването им;
3. преди отвеждането и настаняването на конвоираните лица в предвидените за тях места конвойният наряд взаимодейства със служителите на МВР и предприема мерки за изолиране от другите пътници;
4. в зависимост от вида и конструкцията на вагоните старшият на конвойния наряд организира настаняването на конвоираните лица, като предприема мерки за осигуряване на прозорците и вратите;
5. забранява се достъпът на граждани в зоната от вагона, заета от конвойната група;
6. извеждането на конвоирани лица до тоалетното помещение се извършва поединично само когато влакът е в движение; вратата на тоалетното помещение трябва да бъде полуотворена, така че служителят да има възможност за осъществяване на визуален и физически контрол върху лицето;
7. при престой на влака старшият на конвойния наряд предприема действия за охраната на подстъпите към вагона.
Чл. 29. Конвоирането с въздушен транспорт се осъществява при спазването на указанията на командира на полета и в следния ред:
1. по време на качване и слизане от въздухоплавателното средство конвойните служители осъществяват постоянен физически контрол над лицето;
2. конвойната група се настанява по възможност на последните седалки, преди да бъдат настанени другите пътници, като конвоираното лице се настанява до прозореца;
3. конвойната група не се настанява до авариен изход;
4. по време на полета не се разрешава свалянето на предпазния колан на конвоираното лице;
5. на конвоираното лице се разрешава да консумира предлаганата по време на полета храна и безалкохолни напитки;
6. не се използват остри и режещи прибори.
Чл. 30. При конвоиране с воден транспорт се спазва следното:
1. в зависимост от вида на плавателния съд и вътрешното разположение на помещенията му се определя и броят на конвоираните лица;
2. преди настаняването на конвоираните лица старшият на конвоя или определен от него служител проверява помещенията и отстранява опасните предмети и вещи;
3. настаняването на конвойната група се извършва преди другите пътници;
4. качването на плавателния съд на конвоираните лица става поединично, като отстрани и отзад се движи по един конвоен служител;
5. за охрана и изолиране на конвоираните лица от пътниците се поддържа необходимото разстояние;
6. преди слизане на конвоя в района на пристанището е необходимо старшият на конвойния наряд да се увери, че има изпратен наряд, който да ги посрещне;
7. извеждането на лицата и слизането от плавателния съд става поединично, като отстрани и отзад се движи по един конвоен служител.
Чл. 31. Конвоирането със специален медицински транспорт се извършва при спазване на следните общи изисквания:
1. преди качване се проверява отсекът, в който се настанява конвоираното лице;
2. по време на движение конвойните служители непрекъснато наблюдават конвоираното лице и външния периметър, определен в зоните за отговорност;
3. конвоят не спира и не променя маршрута си освен при възникване на извънредни ситуации;
4. при движение по маршрут с усложнена оперативна обстановка се използва звуков и светлинен сигнал за специален режим на движение съгласно Закона за движение по пътищата;
5. мерките за охрана и изолация на конвоираното лице се определят от старшия, съобразени с оценката на риска и оборудването на специалния медицински транспорт;
6. по време на движение се изпълняват разпорежданията на старшия на конвойния наряд, а при невъзможност той да изпълнява задълженията си - от определения от него заместник.
Чл. 32. По време на конвой не се допуска приемане, предаване и размяна на вещи и предмети извън тези, които съпровождат лицето от момента на неговото приемане.
Чл. 33. При възникване на извънредна ситуация конвоиращите служители действат съгласно конкретната оперативна обстановка и методическите указания за действия на служителите от ГДО, осъществяващи конвойна дейност, при възникване на извънредни ситуации, утвърдени от главния директор на ГДО.
Глава четвърта.
ОТЧЕТНОСТ И КОНТРОЛ НА КОНВОЙНАТА ДЕЙНОСТ
Раздел I.
Отчетност на конвойната дейност
Чл. 34. (1) В териториалните звена "Охрана" на ГДО за отчетност на конвойната дейност се водят и съхраняват следните документи:
1. ежедневна ведомост по образец, утвърден от главния директор на ГДО;
2. заповед за конвой;
3. книга за извършени проверки.
(2) В сградите на съдебната власт за отчетност на конвойната дейност се водят и съхраняват:
1. книга за конвойната дейност в сгради на съдебната власт съгласно приложение № 10;
2. книга за отразяване на посещенията на лекар и извършени прегледи на задържани лица и заключения съгласно приложение № 11;
3. книга за пребивавалите лица в помещенията за временен престой и изолация съгласно приложение № 12;
4. книга за проверки.
(3) В етапните конвойни бази се водят и съхраняват освен всички документи по ал. 1 и документите по ал. 2, т. 2 и 3.
Раздел II.
Контрол за изпълнението на конвойната дейност
Чл. 35. (1) Контрол и проверка на конвойната дейност се осъществява чрез извършване на проверки на организацията и непосредственото изпълнение на дейността от:
1. заместник-министър на правосъдието;
2. главния директор на ГДО;
3. заместник главния директор на ГДО;
4. началника на отдела по чл. 7, ал. 2;
5. началника на сектор в отдела по т. 4;
6. други служители, определени със заповед на главния директор на ГДО.
(2) Контрол и проверка на организацията и изпълнението на конвойната дейност, извършвана в териториалните звена "Охрана", се осъществява от:
1. ръководителя на териториално звено "Охрана";
2. началника на сектор по направление на дейност;
3. инспектор по направление на дейност;
4. други служители, определени със заповед на ръководителя на съответното териториално звено "Охрана".
(3) Проверките са:
1. планирани - съгласно утвърден график;
2. извънредни - без предварително уведомяване на ръководителя на териториалното звено "Охрана" и на състава, който ще бъде проверяван;
3. по конкретен повод.
(4) Констатациите от извършените проверки по ал. 3 се отразяват в книга за извършени проверки.
(5) Забранено е да се извършват проверки на конвойните наряди по време на изпълнение на служебните им задължения чрез спиране на конвоите, инсцениране на ситуации, опити да се отнеме оръжието и извършване на други провокативни действия по отношение на служителите от конвойните наряди и конвоираните лица.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази инструкция:
1. "Конвоен наряд" са двама или повече служители на ГДО с първоначална професионална подготовка, на които е възложено изпълнение на задачи по конвоиране на задържани лица.
2. "Маршрут" е пътят, по който се извършва конвоирането.
3. "Специални автомобили" (СА) - транспортни средства, използвани за превоз на лишени от свобода и принудително водени лица, оборудвани със специални технически, помощни, свързочни и комуникационни средства, светлинни и звукови сигнализации, със или без обозначителни знаци и надписи.
4. "Опорни пунктове" са обекти на ГДО, ГДИН, МВР и други места по маршрута на движение, където конвойният наряд при настъпила извънредна ситуация може да потърси съдействие и/или укритие.
5. "Пост" е място или участък от територията с определени граници, на която назначеният в наряд служител изпълнява възложените му задачи.
6. "Конвоирани лица" са тези, които са конвоирани по реда и условията на настоящата инструкция.
7. "Близки отношения с конвоирани лица" са такива отношения, които биха поставили под основателно съмнение безпристрастното изпълнение на служебните задължения на служители от конвойния наряд.
8. "Допълнителни обстоятелства" са такива настъпили условия, събития и факти по време на планиране и реализиране на конвоирането, които не налагат вземане на допълнителни мерки от организационен характер, но следва да се имат предвид от конвоиращите, както и от другите конвойни наряди, които ще приемат конвоираното лице или лица при етапно или директно конвоиране. Допълнителни обстоятелства могат да бъдат: закъснение в графика на движение на използвания транспорт, симптоми за влошаване здравословното състояние на конвоираните лица или служители, промяна в поведението на някои от конвоираните, други случаи, при които не се налага прекъсване или усилване на конвоя.
9. "Достатъчни данни, че конвоирането може да бъде осуетено" е наличие на информация, получена по служебен ред, че конвоираният подготвя или е подготвил самостоятелно или чрез други лица бягството си или възпрепятстване на неговото конвоиране, както и други случаи, при които се застрашават животът и здравето на конвоирания и конвоиращите. Достатъчно данни ще са налице и в случаите, когато конвойният наряд е получил такава информация по време на конвоиране от някой от конвоираните лица по служебен път, чрез средствата за връзка или от други служители на ГДО, както и от други лица. При достатъчно данни се организират и реализират конкретни мероприятия за осигуряване, охрана и изолация с цел запазване живота и здравето на конвоираните и конвоиращите. Извършва се оценка на планираното конвоиране, увеличава се броят на конвоиращите, променят се маршрути или се прекратява конвоирането при наличие на информация след неговото започване.
10. "Извънредна ситуация" е налице при настъпване на условия, събития и факти в определен район, зона, място или област, свързани с усложняване на оперативната обстановка, при което е необходимо набелязване и реализиране на допълнителни мероприятия за изпълнение на поставената задача.
Заключителни разпоредби
§ 2. Тази инструкция се издава на основание чл. 391, ал. 8 от Закона за съдебната власт.
§ 3. Изпълнението на инструкцията се възлага на главния директор на ГДО.
§ 4. Контрол по изпълнението на инструкцията се възлага на заместник-министър на правосъдието.
Приложение № 1 към чл. 8, ал. 3
Изисквания и оборудване на помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица в етапни конвойни бази с денонощен режим на работа
1. Помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица, използвани от ГД "Охрана", в които се пренощува, да са с минимална квадратура 7 квадратни метра за самостоятелно помещение и 4 квадратни метра на човек в помещение за повече от едно лице.
2. В помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица се осигуряват места за сядане, които да бъдат неподвижно закрепени и обезопасени.
3. В помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица, в които се пренощува, се осигурява място за почивка - неподвижно закрепено легло.
4. На конвоираните лица за времето на почивка през тъмната част на денонощието се осигуряват спални принадлежности.
5. Помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица по възможност се разполагат така, че да осигуряват удобна, къса и изолирана връзка с обслужващите помещения, при което да се изключи контакт с външни лица.
6. Помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица се оборудват по начин, който не създава условия за увреждане здравето на задържаните лица и охраната. Не се допускат остри ръбове и детайли на конструкциите, инсталациите или обзавеждането, които биха дали възможност за умишлено самонараняване.
7. В помещенията за временен престой и изолация не се допуска съхраняването на предмети и вещи, които могат да бъдат използвани за нападение срещу конвойните наряди или други задържани лица, като средство за взломяване на прегради или самонараняване.
8. В коридорите и на входа на помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица се монтират камери за наблюдение, други технически средства, а в самото помещение - паникбутон, както охранително и аварийно осветление.
9. Подовата настилка на помещенията за изолация и престой на конвоираните лица и коридорът пред тях са от материал, позволяващ лесно почистване и дезинфекция.
10. Вратите на помещенията за временен престой и изолация следва да са надеждни срещу взлом, осигурени с едностранно заключващо устройство и да се отварят навън.
11. За лични вещи и предмети на конвоираните лица се обособяват места извън помещенията за изолация и престой на конвоираните лица.
12. В помещенията за временен престой и изолация се осигуряват постоянна вентилация, достъп до естествена светлина или изкуствено осветление съгласно изискванията на Министерството на здравеопазването.
13. В помещенията за временен престой и изолация се осигурява слабо осветление (охранително) за наблюдаване на помещението през времето, когато конвоираните лица спят, като:
- не се допускат контакти или друг вид силнотокови инсталации в помещенията за временен престой и изолация;
- електрическото осветление е обезопасено и се включва от самостоятелен електрически ключ, изнесен извън помещенията за временен престой и изолация;
- осветителните тела са защитени.
14. В помещенията за временен престой и изолация през отопляемия сезон се осигурява минималната температура 18 градуса по Целзий. При липса на централно отопление в сградата се допуска и друг вид безопасно отопление, което се обслужва извън помещенията за временен престой и изолация.
15. На постовия, охраняващ помещенията за временен престой и изолация, се осигурява телефонна връзка с дежурния в териториалното звено и с дежурния на ГД "Охрана".
16. В помещенията за временен престой и изолация се осъществява постоянен контрол, който може да бъде непосредствен или да се реализира с помощта на съответните технически средства.
17. Апаратурата, осигуряваща работата на техническите средства за наблюдение (аудио- и видеоапаратура) и електрическото захранване, се монтира в отделно помещение.
18. В санитарно-хигиенните помещения не се допуска да има открити електрически инсталации, а тоалетните и мивките са изработени от нечуплив материал. Ако има бойлер, той се монтира така, че конвоираните лица да нямат достъп до него.
19. В зависимост от капацитета на помещенията за временен престой и изолация в тях може да се осигури и самостоятелно помещение за приемане на конвоираните лица, където се извършва обработка на документацията по конвоирането, личен обиск и проверка на ръчния багаж на лицата.
20. В зависимост от капацитета на помещенията за временен престой и изолация в тях могат да бъдат обособявани и други спомагателни помещения.
Приложение № 2 към чл. 11, ал. 1
УТВЪРЖДАВАМ: ...... ГЛАВЕН ДИРЕКТОР НА ГД "ОХРАНА"
ПЛАН за организацията, изпълнението и контрола на конвойната дейност, извършвана от териториално звено "Охрана" - .....................
І. Географска, демографска и транспортна характеристика на областта: 1. Географска характеристика на областта: Териториално звено "Охрана" - .........., обслужва територията на гр. .......... Градът се намира в .............. (изток, запад, север, юг) част на Република България, като населението му се състои от ....... (брой жители). На (север, изток, запад, юг) граничи със ........................ Той е важен ................ (търговски, културен и др.) център, като през него преминават важни международни, първокласни и т.н. .................. (пътища, реки и др.). Климатът през по-голяма част от годината е ................ (благоприятен, неблагоприятен) при извършването на конвойната дейност. Град ........ е разположен в ............. (равнинна, планинска) местност. 2. Демографска характеристика на областта: Населението от демографска гледна точка е ............ (българско, смесено, ромско), като от тях преобладаващо са ............. Заетостта в обществения сектор е ................%. Безработни в момента са около ........% от населението. Административно районът е разделен на ............... бр. общини, като по-големите от тях са градовете.................. На територията на областта се намират ............... бр. съдебни сгради, които са в градовете ............ 3. Транспортната система в района е ......................... (развита, слаборазвита). Първокласните пътища са следните: .......................... (посочват се) Второкласните пътища са следните: ........................... (посочват се) Третокласните пътища са следните: ........................... (посочват се) За изпълнение на поставените задачи работата на териториалното звено се затруднява от ....................... (трафик, метеорологични условия и др.) ІІ. Местонахождение на съдилища, прокуратури, места за лишаване от свобода, следствени служби, лечебни заведения, структури на МВР, кметства, общини и други в областта, които при извършване на конвои могат да служат за опорни пунктове при възникнали извънредни ситуации: На територията на областта са разположени: Съдебна палата - адрес - гр. ....................................., ул. ................; тел. на охраната: ........................................................ Районен съд - адрес - гр. ..........................................., ул. .................; тел. на охраната: ...................................................... Следствена служба - адрес - гр. .............................., ул. .................; тел. на охраната: ........................................................ Следствен арест или затвор - адрес - гр. ....................... ул. .........; тел. на ОДЧ ................................................................ В областта има общо ....... бр. РУП към ОДМВР - гр. .......................................................................................................... РУП - адрес - гр. ......................................, ул. ......................................; ОДЧ - тел. ............................................................. РУП - адрес - гр. ......................................, ул. .......................................; ОДЧ - тел. ............................................................ РУП - адрес - гр. ......................................, ул. ......................................; ОДЧ - тел. ............................................................. ПУ към РУП - адрес - гр. ......................, ул. ......................................; ОДЧ - тел. ............................................................... По-големите лечебни заведения на територията на областта са ....................................................................................... ……………………………………………………………………………………………………………………………… (град, ул. №, телефон за връзка и др.) По-важните държавни сгради са ..... и се намират в ……...... (адрес - гр. …..…., ул. ….........; тел. за връзка ……...). ІII. Сили и средства, с които се осъществява конвойната дейност: ............................................... (съгласно щата) IV. Разстановка на силите и средствата и действия при извънредни ситуации: 1. Разстановка на силите и средствата: Конвойната дейност в ................................ се извършва от ........................... и се ръководи от .................................. Служителите за деня се разпределят съгласно разчета на силите и натовареността на териториалното звено. 2. Действията на служителите, осъществяващи конвойна дейност при извънредни ситуации, се регламентират с методически указания, утвърдени със Заповед №............ на главния директор на ГД "Охрана". Действията на служителите, извършващи конвойна дейност при бедствия, аварии и епидемии, са съгласно предварително направения разчет на звеното. За охрана на коридори, фоайета, осигуряване на зони за сигурност пред съдебните зали при дела с голям медиен интерес и други могат да бъдат използвани и служители, неангажирани с конвойна дейност. При необходимост от допълнителни сили и средства - съгласно Инструкцията за условията и реда за осъществяване на конвойната дейност от ГД "Охрана". V. Маршрути за конвоиране и постове, свързани с осъществяването на конвойната дейност: Основни и резервни маршрути за конвоиране: 1. Вътрешни маршрути: 1.1. Маршрут № 1 (направление, позивни и др.) .............................................................................................................. 1.2. Маршрут № 2 (направление, позивни и др.) .............................................................................................................. 1.3. Маршрут № 3 (направление, позивни и др.) .............................................................................................................. 1.4. Маршрут №........... (направление, позивни и др.) ..................................................................................................... Резервни маршрути: ............................................................................................................................................................ 2. Външни маршрути: 2.1. Маршрут № 1 (направление, позивни и др.) ............................................................................................................ 2.2. Маршрут № 2 (направление, позивни и др.) ............................................................................................................ 2.3. Маршрут № 3 (направление, позивни и др.) ............................................................................................................ 2.4. Маршрут №........... (направление, позивни и др.) .................................................................................................... Резервни маршрути: ........................................................................................................................................................... 3. Постове, непосредствено свързани с осъществяването на конвойната дейност, са: - входове (служебни и за граждани) на съдебната сграда са следните: ................................................. (посочват се); - входове пред и около съдебните зали на съдебната сграда са следните: ............................................. (посочват се). Видеонаблюдение се извършва посредством ....... брой камери в съдебната сграда, контролирани от служители на звеното. VI. Ред за осъществяване на взаимодействието в териториално звено "Охрана" при извършване на конвой: 1. При осъществяване на конвой в съдебната сграда - между конвойни наряди и постовете на съдебната сграда (маршрут за конвоиране, позивни, ред за действие при извънредни ситуации и др.) - чрез радиостанции. 2. При осъществяване на конвой извън съдебната сграда - ред за връзка между ОДЧ и конвойните наряди (маршрути за конвоиране, позивни, ред за действие при извънредни ситуации и др.) - чрез радиостанции или мобилни телефони. 3. При осъществяване на външен конвой - сили и средства, осъществяващи конвоя, маршрути за движение, ред за връзка между ОДЧ и другите териториални звена "Охрана", позивни на конвойните наряди - радиостанции, при необходимост и номера на мобилни телефони, GPS и други средства за комуникация. VII. Ред за осъществяване на взаимодействието между териториални звена "Охрана" в прилежащия район при извършване на конвойната дейност: Взаимодействие между териториални звена "Охрана": ред за връзка, взаимодействие, координация и позивни между ОДЧ и конвойните наряди, маршрути за конвоиране - основни и резервни. VIII. Взаимодействие и координация между конвойните наряди, оперативна дежурна част - териториални звена "Охрана", оперативен дежурен център - ГД "Охрана", и със структури на МВР и ГДИН: - ................................................................................................................................................................................................... Предлага: ................................................................................... (ръководител на териториално звено "Охрана") Съгласували: Изготвил:
|
Приложение № 3 към чл. 11, ал. 3
Указания за изготвяне на Правила за осъществяване на конвойна дейност от териториално звено "Охрана" - ..............
І. Правилата за осъществяване на конвойната дейност в сгради на съдебната власт трябва да съдържат:
1. Задължения на служителите;
2. Описания и особености на маршрути (основен и резервен) за движение на конвоя от началния до крайния пункт;
3. Описание и особености на постовете и местата за временен престой и изолация;
4. Ред за осъществяване на връзка, взаимодействие и координация;
5. Ред за осъществяване на връзка, взаимодействие и координация със структурите на МВР и ГДИН;
6. Ред за действия на конвоиращите служители при възникване на извънредни ситуации;
7. Отчетност;
8. Контрол.
ІІ. Правилата за осъществяване на конвойната дейност, извършвана със СА от съответното териториално звено "Охрана", трябва да съдържат:
1. Задължения на служителите;
2. Описания и особености на маршрутите (основен и резервен) за движение на конвоя от началния до крайния пункт;
3. Опорни пунктове;
4. Ред за осъществяване на връзка, взаимодействие и координация със звена или конвойни наряди по маршрута на конвоиране със структурите на МВР и ГДИН;
5. Ред за действия на конвоиращите служители при извънредни ситуации;
6. Отчетност;
7. Контрол.
ІІІ. Правилата за осъществяване на дейността по охрана и изолация на лицата, настанени в помещенията за временен престой и изолация, обособени в сгради на съдебната власт, трябва да съдържат:
1. Задължения на служителите;
2. Описание и особености на сградата и постовете.
3. Ред за приемане, настаняване и предаване на задържаните лица;
4. Ред за действия на конвоиращите служители при извънредни ситуации;
5. Отчетност;
6. Контрол.
Съгласувал: .........................................................
Изготвил: ..........................................................
Приложение № 4 към чл. 13, ал. 2
Изисквания и оборудване на помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица (ПВПИ)
1. Помещенията за временен престой и изолация, използвани от ГД "Охрана", са самостоятелни помещения за временно пребиваване на конвоирани лица.
2. В помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица се осигуряват места за сядане, които да бъдат неподвижно закрепени и обезопасени.
3. Помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица по възможност се разполагат така, че да осигуряват удобна, къса и изолирана връзка с обслужващите помещения, при което да се изключи контакт с външни лица.
4. Помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица се оборудват по начин, който не създава условия за увреждане здравето на задържаните лица и охраната. Не се допускат остри ръбове и детайли на конструкциите, инсталациите или обзавеждането, които биха дали възможност за умишлено самонараняване.
5. В помещенията за временен престой и изолация не се допуска съхраняването на предмети и вещи, които могат да бъдат използвани за нападение срещу конвойните наряди или други задържани лица, като средство за взломяване на прегради или самонараняване.
6. В коридорите, на входа и в помещенията за временен престой и изолация на конвоираните лица се монтират камери за наблюдение и други технически средства, а в самото помещение - охранително и аварийно осветление.
7. Подовата настилка на помещенията за изолация и престой на конвоираните лица и коридорът пред тях са от материал, позволяващ лесно почистване и дезинфекция.
8. Вратите на помещенията за временен престой и изолация следва да са надеждни срещу взлом, осигурени с едностранно заключващо устройство и да се отварят навън, а при наличие на прозорци същите да се обезопасят със средства за физическа защита.
9. За лични вещи и предмети на конвоираните лица се обособяват места извън помещенията за изолация и престой на конвоираните лица.
10. В помещенията за временен престой и изолация се осигуряват постоянна вентилация, достъп до естествена светлина или изкуствено осветление съгласно изискванията на Министерството на здравеопазването.
11. В помещенията за временен престой и изолация се осигурява слабо осветление (охранително) за наблюдаване на помещението, като:
- не се допускат контакти или друг вид силнотокови инсталации в помещенията за временен престой и изолация;
- електрическото осветление е обезопасено и се включва от самостоятелен електрически ключ, изнесен извън помещенията за временен престой и изолация;
- осветителните тела са защитени.
12. В помещенията за временен престой и изолация през отопляемия сезон се осигурява минималната температура 18 градуса по Целзий. При липса на централно отопление в сградата се допуска и друг вид безопасно отопление, което се обслужва извън помещенията за изолация и престой.
13. На постовия, охраняващ помещенията за временен престой и изолация, се осигурява телефонна връзка с дежурния в териториалното звено и с дежурния на ГД "Охрана".
14. В помещенията за временен престой и изолация се осъществява постоянен контрол, който може да бъде непосредствен или да се реализира с помощта на съответните технически средства.
15. Апаратурата, осигуряваща работата на техническите средства за наблюдение (аудио- и видеоапаратура) и електрическото захранване, се монтира в отделно помещение.
16. В санитарно-хигиенните помещения не се допуска да има открити електрически инсталации, а тоалетните и мивките са изработени от нечуплив материал. Ако има бойлер, той се монтира така, че конвоираните лица да нямат достъп до него.
17. В зависимост от капацитета на помещенията за временен престой и изолация в тях може да се осигури и самостоятелно помещение за приемане на конвоираните лица, където се извършва обработка на документацията по конвоирането, личен обиск и проверка на ръчния багаж на лицата.
18. В зависимост от капацитета на помещенията за временен престой и изолация в тях могат да бъдат обособявани и други спомагателни помещения.
Приложение № 5 към чл. 13, ал. 3
Общи изисквания за оборудване на специалните автомобили
1. В специалните автомобили трябва да има осветление и осигурена климатична инсталация с възможност за циркулация на въздуха, отопление (охлаждане).
2. Да има обособени места за сядане на конвоиращите служители, с възможност за външно наблюдение и възможност за наблюдение на конвоираните лица.
3. В помещението за задържани лица клетка/и да има разположени места за сядане, удобни за пътуване и изработени от здрав материал, който не позволява разкъсване, отчупване и отделяне на токсични изпарения при нагряване.
4. Отпред пред седалките да бъдат монтирани метални тръби (ръкохватки), здраво захванати, без възможност за чупене за осигуряване на по-голяма сигурност на конвоираните по време на движение.
5. Прозорците на купето да са облепени с противоударно затъмнено фолио.
6. Вратата на клетката/ите трябва да се отваря лесно, като заключването да бъде отвън и да не позволява отваряне отвътре, като на същата да бъде вграден заключващ тристранен механизъм (механичен).
7. Подът в така обособеното помещение да бъде изграден от устойчива на триене материя, да може бързо да се почиства и дезинфекцира, да не позволява запалване при нагряване, да не позволява повдигане и скриване на предмети.
8. Всички детайли и възли да бъдат обезопасени против нараняване.
9. Отпред на СА да има поставено предно защитно устройство (преграда) от материал (неръждаем с физико-механични свойства), който не реагира на зимна луга, сол с предкартерна защита, като същото е предназначено да защити външната повърхност на СА, над и/или под основата на бронята, в случай на удар от обект. Същото да не закрива регистрационния номер на автомобила.
10. Отзад на СА от здрав устойчив материал да има изградена преграда (тип ролбар).
11. Мобилна многоканална радиостанция.
12. Система за проследяване и оперативен контрол на служебни автомобили.
13. Високоговорящо устройство, сигнална полицейска лампа и сирена.
14. Обозначенията на СА да са символи и отличителни знаци на Главна дирекция "Охрана" и Министерството на правосъдието, както следва:
- от двете страни надпис (голям);
- на предната и задната част на автобуса и емблемата на Министерството на правосъдието.
Приложение № 6 към чл. 14, т. 2
Заявка за конвоиране | |||||||||
№ |
Име, презиме, фамилия |
Откъде идва |
Закъде отива |
Възложител |
Дата и час на явяване |
№ на дело, пр. пр. и др. основания |
Осъден (размер на наказанието/остатък) Задържан (основание за задържане, чл. НК) |
Сведения за лицето, тип МЛС/режим |
Забележка |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Приложение № 7 към чл. 20, ал. 4
МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОХРАНА" ТЕРИТОРИАЛНО ЗВЕНО "ОХРАНА" - ГР.__________ ЗАПОВЕД № _____________ от ......................... г.
В изпълнение на чл. ......, ал...., т. .... от ЗСВ и чл. ......, ал. ... от Инструкцията за условията и реда за осъществяване на конвойна дейност от ГД "Охрана"
НАРЕЖДАМ:
I. Назначавам конвоен наряд в състав от _____/ _____________________/ служители на териториално звено "Охрана" - гр. _____ , както следва: Старши на конвойния наряд: _______________________________________________________________ Конвоиращи служители: 1. ______________________________________________________________________________________ 2. ______________________________________________________________________________________ 3. ______________________________________________________________________________________ 4. ______________________________________________________________________________________ 5. ______________________________________________________________________________________ 6. ______________________________________________________________________________________ II. Конвоят да се осъществи по маршрут № ________ от гр. ________ до гр. ________ и обратно с ________________________________________________________________________________________ (вид на транспортното средство) III. Инструктажът на конвойния наряд да се проведе от ________________________________________ , IV. Служителите да спазват Инструкцията за условията и реда за осъществяване на конвойна дейност от ГД "Охрана". Контрол по изпълнението на заповедта възлагам на ..................................................................................... . Копие от заповедта да се връчи на старшия на конвойния наряд за изпълнение.
Директор/Началник на териториално звено "Охрана" - .......... : ........... (подпис, печат)
|
Приложение № 8 към чл. 22, ал. 2
Документи, съпровождащи лицата за конвоиране
I. При влязла в сила присъда:
1. Писмо до териториално звено "Охрана" - ............ (при конвоиране от едно териториално звено до друго).
2. Писмо до началника на съответното МЛС.
3. Разпореждане на прокуратурата за влязла в сила присъда - оригинал или заверен препис.
4. Присъда с мотиви или споразумение.
5. Свидетелство за съдимост.
6. Документ за самоличност или друг документ, издаден от компетентен орган, който удостоверява самоличността на лицето.
7. Медицинско свидетелство (справка, удостоверяваща годността на лицето да пътува с общия конвой).
8. Опис на вещите на лицето и/или протокол за обиск на лицето.
II. При взета мярка за неотклонение "Задържане под стража" (обвиняеми или подсъдими):
1. Писмо до териториално звено "Охрана" - ................
2. Писмо до началника на съответното МЛС.
3. Писмено разпореждане на прокурор или на съдията - оригинал или копие, заверени с мокър печат.
4. Обвинителен акт или обвинително заключение, или препис-извлечение от обвинително заключение (заверени с мокър печат).
5. Протоколно определение за мярка задържане под стража на съда или постановление за мярка задържане под стража от прокуратурата (заверени с мокър печат).
6. Документ за самоличност или друг документ, издаден от компетентен орган, който удостоверява самоличността на лицето.
7. Медицинско свидетелство (справка, удостоверяваща годността на лицето да пътува).
8. Опис на вещите на лицето/протокол за обиск на лицето.
III. При обявени за общодържавно издирване:
1. Писмо до териториално звено "Охрана" - ................
2. Писмо до началника на МЛС.
3. Телеграма, постановление за издирване, заверени с "мокър" печат и саморъчно нанесен подпис на съответното длъжностно лице за верността на документа с оригинала.
4. Документ за самоличност или друг документ, издаден от компетентен орган, който удостоверява самоличността на лицето.
5. Медицинско свидетелство (справка, удостоверяваща годността на лицето да пътува).
6. Опис на вещите на лицето и/или протокол за обиск на лицето.
IV. При представяне пред съдебен орган:
1. Служебна бележка, в която са описани номерът на делото и членът от НК, по който лицето е подведено под отговорност.
2. Медицинско свидетелство (справка, удостоверяваща годността на лицето да пътува).
V. При превод от едно МЛС в друго:
1. Заявка за превод на задържано лице от едно МЛС в друго МЛС или настаняване за лечение/изследване в медицински центрове и специализирани болници за активно лечение към МЛС.
2. Медицинска бележка или други документи за здравословното състояние.
Приложение № 9 към чл. 22, ал. 8
МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОХРАНА" ПРОТОКОЛ за претърсване, обиск и изземване Днес __. __. 20 __ г. подписаният ........................................................................................................................................................... (име, презиме, фамилия, длъжност) в качеството си на служител на ГД "Охрана" към министъра на правосъдието на основание чл. 22, ал. 8 от Инструкцията за условията и реда за осъществяване на конвойната дейност от ГД "Охрана" в присъствието на свидетелите: 1. ........................................................................................................................................................ (име, презиме, фамилия) 2. ........................................................................................................................................................ (име, презиме, фамилия) извърших обиск и проверка на личните вещи на лицето: ............................................................................................................................................................ (име, презиме, фамилия, ЕГН) При обиска бяха намерени и иззети следните забранени предмети или вещи: ............................................................................................................................................................. Настоящият протокол бе съставен в три еднообразни екземпляра, от които един се предава на обискираното лице, един съпровожда пакета документи и един към дело. Обискираният направи следните възражения: ............................................................................................................................................................. Обискиран: ............................. Служител на ГД "Охрана": ......................... (подпис) (подпис) Свидетели: 1. ....................................... 2. ....................................... ДЕКЛАРАЦИЯ Днес __.__. 20__ г. долуподписаният ________________________________________________________________________________ (име, презиме, фамилия) заявявам, че нямам (имам) претенции относно действията на служителите на ГД "Охрана": ________________________________________________________________________________ _____________________/ _____________________/ РАЗПИСКА Подписаният: .................................................................................................................................., (име, презиме, фамилия, ЕГН, постоянен адрес) получих екземпляр от настоящия протокол. Обискиран: ............................... Отказът на лицето да подпише настоящия протокол се удостовери с подписа на свидетеля. Свидетел: ................................... (подпис) Свидетел: ................................... (подпис) __.__ .20 __ г.
|
Приложение № 10 към чл. 34, ал. 2, т. 1
МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОХРАНА" ТЕРИТОРИАЛНО ЗВЕНО "ОХРАНА" - гр. ............... К Н И Г А за конвойната дейност в сгради на съдебната власт | |||||||||||
№ по ред |
Дата и час на влизане в сградата |
Име, презиме и фамилия на конвоираните лица |
Откъде се изпраща |
№ на делото и дата/ пред кого се представя лицето |
Зала/ кабинет № |
Час за начало на представяне |
Час за край на представяне |
Имена на служители от конвойния наряд |
Подпис на конвоиращия служител (старшия на наряда)
|
Дата и час на излизане от сградата |
Забележка |
|
|
|
|
|
|
|
|
1. ...... 2. ...... 3. ...... 4. ...... |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. ...... 2. ...... 3. ...... 4. ...... |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. ...... 2. ...... 3. ...... 4. ...... |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Приложение № 11 към чл. 34, ал. 2, т. 2
МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОХРАНА" ТЕРИТОРИАЛНО ЗВЕНО "ОХРАНА" - гр. ......................................
К Н И Г А за отразяване посещенията на лекар и извършени прегледи на задържани лица
|
Приложение № 12 към чл. 34, ал. 2, т. 3
МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОХРАНА"
К Н И Г А на пребивавалите лица в помещенията за временен престой и изолация на териториално звено "Охрана" - гр. ...............
|