Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 66 от 6.VIII

ПРАВИЛА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА РАДИОЧЕСТОТНИЯ СПЕКТЪР ЗА НАЗЕМНИ МРЕЖИ, ПОЗВОЛЯВАЩИ ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ УСЛУГИ СЛЕД ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ

 

ПРАВИЛА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА РАДИОЧЕСТОТНИЯ СПЕКТЪР ЗА НАЗЕМНИ МРЕЖИ, ПОЗВОЛЯВАЩИ ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ УСЛУГИ СЛЕД ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ

Издадени от Комисията за регулиране на съобщенията

Обн. ДВ. бр.95 от 16 Ноември 2021г., изм. и доп. ДВ. бр.66 от 6 Август 2024г.

Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. Правилата определят условията за използване на радиочестотния спектър, включително техническите параметри за работа на наземни мрежи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги след издаване на разрешение.

Чл. 2. Радиочестотният спектър, използван за мрежите по чл. 1, е в следните обхвати:

1. 700 MHz - приложение № 1;

2. 800 MHz - приложение № 2;

3. (изм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.) 900 MHz и 1800 MHz - приложение № 3;

4. 1,5 GHz - приложение № 4;

5. (отм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)

6. 2 GHz - приложение № 6;

7. 2,6 GHz - приложение № 7;

8. 3,6 GHz - приложение № 8;

9. 26 GHz - приложение № 9.

Раздел II.
Условия за използване на радиочестотния спектър и технически параметри

Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.) Техническите параметри на мрежите по чл. 1 са посочени в приложения № 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8 и 9.

Чл. 4. При използването на радиочестотния спектър се спазват стандартите и стандартизационните документи, посочени в приложение № 10, и всички действащи в Република България стандарти и стандартизационни документи, приложими за мрежите по чл. 1.

Чл. 5. (1) Използването на радиосъоръженията трябва да е в съответствие с изискванията на Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на радиосъоръжения (ДВ, бр. 32 от 2016 г.), Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието за електромагнитна съвместимост (ДВ, бр. 23 от 2016 г.) и Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на електрически съоръжения, предназначени за използване в определени граници на напрежението (ДВ, бр. 23 от 2016 г.).

(2) Радиосъоръженията се монтират, поддържат и използват по начина и предназначението, определени от производителя, така че както при нормална работа, така и в условията на неизправност да са гарантирани здравето и безопасността на хората и на домашните животни и защита на вещите.

(3) Не се допускат:

1. изменение на техническите параметри на радиосъоръженията спрямо тези, определени от производителя;

2. електронни съобщения, които съдържат заблуждаващи знаци и/или сигнали за помощ, бедствие, авария, злополука или тревога.

Чл. 6. (1) При използването на радиочестотния спектър трябва да се спазват нормите и изискванията за защита на населението от вредното въздействие на електромагнитни полета в съответствие с Наредба № 9 от 1991 г. за пределно допустими нива на електромагнитни полета в населени територии и определяне на хигиенно-защитни зони около излъчващи обекти (ДВ, бр. 35 от 1991 г.).

(2) (Отм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)

(3) (Отм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)

(4) При възникване на проблем, свързан с електромагнитната съвместимост, предприятията правят за своя сметка предписаните от Комисията за регулиране на съобщенията промени в местоположението и параметрите на електронните съобщителни устройства.

(5) В случай че превишаването на граничните стойности на електромагнитните излъчвания е в резултат от работата на две или повече устройства, разположени в непосредствена близост едно до друго, и при тяхната работа, преди инсталирането на последното не се наблюдава превишаване на гранични стойности, то предприятието, инсталирало най-късно устройството, трябва да осигури такива условия, при които не се превишават граничните стойности на електромагнитните излъчвания, или да преустанови работата на устройството.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тези правила:

1. "GSM (Global System for Mobile Communications)" е глобална система за мобилни съобщения включително GSM с разширен обхват за интернет на нещата (EC-GSM-IoT).

2. "UMTS (Universal Mobile Telecommunication System)" е универсална система за мобилни съобщения.

3. "LTE (Long Term Evolution)" е безжична широколентова технология за дългосрочно развитие включително комуникации от машинен тип чрез LTE (LTE-MTC) и подобрени комуникации от машинен тип чрез LTE (LTE-eMTC).

4. "WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access)" е безжична широколентова технология, осигуряваща свързаност на големи разстояния.

5. "GMSK (Gaussian Minimum Shift Keying)" е Гаусова манипулация с минимално регистрово превключване.

6. "PSK (Phase Shift Keying)" е фазова манипулация на сигнала.

7. "QAM (Quadrature Amplitude Modulation)" е квадратурна амплитудна модулация.

8. "TDMA (Time Division Multiple Access)" е многократен достъп с разделяне по време.

9. "W-CDMA (Wideband Code Division Multiple Access)" е широколентов многократен достъп с разделяне по код.

10. "OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access)" е многократен достъп с ортогонално разделяне по честота.

11. "SCFDMA (Single Carrier Frequency Division Multiple Access)" е многократен достъп с разделяне по честота чрез дискретна Фурие трансформация.

12. "SOFDMA (Scalable Orthogonal Frequency Division Multiple Access)" е мащабируем многократен достъп с ортогонално разделяне по честота.

13. "BEM (Block Edge Mask)" е маска за границите на радиочестотния блок. BEM представлява маска на излъчването, която се определя като функция на радиочестотата спрямо границата на блок от радиочестотния спектър, за който на конкретен оператор са предоставени права за ползване. Маската се състои от компоненти, които са в рамките и извън рамките на блока и съответно определят разрешените нива на излъчване на радиочестоти в назначения блок от радиочестотния спектър и извън него.

14. "FDD (Frequency Division Duplex)" е разделяне на дуплексните канали по честота.

15. "TDD (Time Division Duplex)" е разделяне на дуплексните канали по време.

16. "TRP (Total Radiated Power)" е обща излъчена мощност. TRP е мярка за мощността, излъчвана от съставна антена. Тя е равна на разликата между общата подавана мощност на входа на антенната решетка и загубите в системата на антенната решетка. TRP представлява интеграл на мощността, предавана в различни посоки, по цялата сфера на излъчване.

17. "СЕРТ (European Conference of Postal and Telecommunications)" е Европейска конференция по пощи и далекосъобщения.

18. "ETSI (European Telecommunication Standardization Institute)" е Европейски институт по стандартизация в далекосъобщенията.

19. "ERC (European Radiocommunications Committee)" е Европейски комитет по радиосъобщения.

20. "ECC (Electronic Communications Committee)" е Комитет по електронни съобщения към СЕРТ.

21. "NB-IoT" е теснолентов интернет на нещата.

22. "AAS (аctive antenna systems)" са активни антенни системи, означаващи базова станция и антенна система, при които амплитудата и/или фазата между антенните елементи непрекъснато се регулират, което води до диаграма на насоченост на антената, която се мени в зависимост от краткосрочните промени в радиосредата. Това изключва дългосрочно формиране на снопа лъчи, като например използване на фиксирано регулиране на електрическия ъгъл на антената чрез фазорегулиране. Антенната система при AAS базови станции е вградена като част от базовата станция или целия продукт.

23. "Non-AAS (non-active antenna systems)" са неактивни антенни системи, означаващи базова станция и антенна система, при които са налице един или повече антенни съединители, свързани към един или повече отделно проектирани пасивни антенни елементи с цел излъчване на радиовълни. Амплитудата и фазата на сигналите към антенните елементи не се регулират непрекъснато в зависимост от краткосрочни промени в радиосредата.

24. "Синхронизирана работа" е работа на две или повече различни мрежи с TDD, при която не възникват едновременно предавания в обратна посока (uplink - UL) и в права посока (downlink - DL), което означава, че във всеки един момент всички мрежи предават или в права, или в обратна посока. Изисква се съгласуване на всички предавания в права и обратна посока за всички участващи мрежи с TDD, както и синхронизиране на началото на рамката във всички мрежи.

25. "Несинхронизирана работа" е работа на две или повече различни TDD мрежи, при която във всеки един момент поне една мрежа предава в права посока, докато поне една мрежа предава в обратна посока. Това може да възникне, ако TDD мрежите или не съгласуват всички предавания в права и обратна посока, или не се синхронизират в началото на рамката.

26. "Полусинхронизирана работа" е работа на две или повече различни TDD мрежи, при която част от рамката съответства на синхронизирана работа, докато останалата част от рамката съответства на несинхронизирана работа. Това изисква приемане на определена структура на рамката за всички включени TDD мрежи, включително за времеинтервали, в които посоката на предаване - обратна или права, не е уточнена, както и синхронизиране на началото на рамката при всички мрежи.

27. "EIRP/e.i.r.p. (Equivalent Isotropically Radiated Power)" e еквивалентна изотропно излъчвана мощност. Тя е равна на произведението на мощността на входа на антената и усилването на антената в дадена посока спрямо изотропна антена (абсолютно или изотропно усилване).

28. "NR (New Radio)" е нова технология за радиодостъп за мрежа от пето поколение (5G).

29. "SUL (Supplemental Uplink)" e предаване в обратна посока.

30. "Базова станция на наземна мрежа, позволяваща предоставянето на електронни съобщителни услуги" е радиосъоръжение по смисъла на § 1, т. 56 от допълнителните разпоредби на Закона за електронните съобщения, ползващо хармонизиран радиочестотен спектър за предоставяне на електронни съобщителни услуги.

31. (нова - ДВ, бр. 66 от 2024 г.) "SDL (Supplemental Downlink)" e предаване в права посока.

32. (нова - ДВ, бр. 66 от 2024 г.) "Теснолентова система" е наземна мрежа, позволяваща предоставяне на електронни съобщителни услуги по канал от 200 kHz (напр. NB-IoT), с изключение на каквато и да е система за GSM.

33. (нова - ДВ, бр. 66 от 2024 г.) "Широколентова система" е наземна мрежа, позволяваща предоставяне на електронни съобщителни услуги по канал, по-широк от 200 kHz (напр. LTE, включително комуникации от машинен тип чрез LTE и подобрени комуникации от машинен тип чрез LTE, UMTS, WiMAX, 5G New Radio).


§ 2. Правилата въвеждат разпоредбите на:

1. Решение на Европейската комисия 2008/411/ЕО от 21 май 2008 г. относно хармонизирането на радиочестотната лента 3400 - 3800 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в Общността;

2. Решение на Европейската комисия 2008/477/ЕО от 13 юни 2008 г. за хармонизиране на радиочестотната лента 2500 - 2690 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в Общността;

3. Директива 2009/114/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. за изменение на Директива 87/372/ЕИО на Съвета за честотните ленти, които ще бъдат запазени за координираното въвеждане на обществени общоевропейски наземни клетъчни цифрови мобилни комуникации в Общността;

4. (отм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)

5. (отм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)

6. Решение за изпълнение на Европейската комисия 2012/688/ЕС от 5 ноември 2012 г. относно хармонизирането на радиочестотните ленти 1920 - 1980 MHz и 2110 - 2170 MHz за наземни системи, позволяващи предоставянето на електронни съобщителни услуги в Съюза;

7. Решение на Европейската комисия 2014/276/ЕС за изменение на Решение 2008/411/ЕО относно хармонизирането на радиочестотната лента 3400 - 3800 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в Общността;

8. Решение за изпълнение на Европейската комисия 2015/750/ЕС от 8 май 2015 г. относно хармонизирането на радиочестотната лента 1452 - 1492 MHz за наземни системи, позволяващи предоставянето на електронни съобщителни услуги в Съюза;

9. Решение за изпълнение на Европейската комисия 2010/267/ЕС от 6 май 2010 г. относно хармонизирани технически условия за използването на радиочестотната лента 790 - 862 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в Европейския съюз;

10. (отм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)

11. Решение за изпълнение (ЕС) 2018/661 на Комисията от 26 април 2018 г. за изменение на Решение за изпълнение (ЕС) 2015/750 относно хармонизирането на радиочестотната лента 1452 - 1492 MHz за наземни системи, позволяващи предоставянето на електронни съобщителни услуги в Съюза по отношение на разширяването му в хармонизираните радиочестотни ленти 1427 - 1452 MHz и 1492 - 1517 MHz;

12. Решение за изпълнение (ЕС) 2019/235 на Европейската комисия от 24 януари 2019 г. за изменение на Решение 2008/411/ЕО във връзка с актуализиране на съответните технически условия, приложими за радиочестотната лента 3400 - 3800 MHz;

13. Решение за изпълнение (ЕС) 2019/784 на Европейската комисия от 14 май 2019 г. относно хармонизирането на радиочестотната лента 24,25 - 27,5 GHz за наземни системи, позволяващи предоставянето на безжични широколентови електронни съобщителни услуги в Съюза;

14. Решение за изпълнение (ЕС) 2016/687 на Европейската комисия от 28 април 2016 г. относно радиочестотната лента 694 - 790 MHz за наземни системи, позволяващи предоставянето на безжични широколентови електронни съобщителни услуги, и за гъвкава национална употреба в Съюза;

15. Решение за изпълнение (ЕС) 2020/590 на Комисията от 24 април 2020 г. за изменение на Решение (ЕС) 2019/784 във връзка с актуализиране на съответните технически условия, приложими за радиочестотната лента 24,25 - 27,5 GHz;

16. Решение за изпълнение (ЕС) 2020/636 на Комисията от 8 май 2020 г. за изменение на Решение 2008/477/ЕО във връзка с актуализиране на съответните технически условия, приложими за радиочестотната лента 2500 - 2690 MHz;

17. Решение за изпълнение (ЕС) 2020/667 на Комисията от 6 май 2020 г. за изменение на Решение 2012/688/ЕС във връзка с актуализиране на съответните технически условия, приложими за радиочестотните ленти 1920 - 1980 MHz и 2110 - 2170 MHz;

18. (нова - ДВ, бр. 66 от 2024 г.) Решение за изпълнение (ЕС) 2022/173 на Комисията от 7 февруари 2022 г. относно хармонизирането на радиочестотните обхвати 900 MHz и 1800 MHz за наземни системи за предоставяне на електронни съобщителни услуги в Съюза и за отмяна на Решение 2009/766/ЕО.

Заключителни разпоредби

§ 3. Правилата се приемат на основание чл. 66а, ал. 3 от Закона за електронните съобщения.

§ 4. Настоящите правила са нотифицирани с номер 2021/453/BG по реда на Директива (ЕС) 2015/1535 на Европейския парламент и на Съвета от 9 септември 2015 г. установяваща процедура за предоставянето на информация в сферата на техническите регламенти и правила относно услугите на информационното общество.

§ 5. Техническите изисквания за работа на наземни мрежи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги, приети с Решение № 2152 от 21 ноември 2012 г. на Комисията за регулиране на съобщенията (ДВ, бр. 101 от 2012 г.), се отменят.

Приложение № 1 към чл. 3


Технически параметри на наземни мрежи в обхват 700 MHz




Приложение № 2 към чл. 3


Технически параметри на наземни мрежи в обхват 800 MHz




Приложение № 3 към чл. 3


(Изм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)


                                        Технически параметри на наземни мрежи в обхват 900 MHz и обхват 1800 MHz


 

Параметър

Описание

Коментар

Нормативна част

1

Радиослужба

Подвижна

 

2

Приложение

Наземни мрежи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги

GSM, UMTS, LTE, WiMax, NB-IoT, NR

3

Радиочестотни

ленти

ТХ: 880-915 MHz

RX: 925-960 MHz

ТХ: 1710-1785 MHz

RX: 1805-1880 MHz

Мобилни станции

 

 

TX: 925-960 MHz

RХ: 880-915 MHz

TX: 1805-1880 MHz

RХ: 1710-1785 MHz

Базови станции

4

Разпределение на каналите

В съответствие с приложената технология

При предоставяне на радиочестотен спектър в размер ≥ 5 MHz трябва да се осигурява възможност за достъп до най-малко 5 MHz непрекъснат спектър.

При предоставяне на радиочестотен спектър в размер < 5 MHz трябва да се осигурява блок кратен на
200 kHz.

5

Модулация /Широчина на заеманата честотна лента

В съответствие с приложената технология

 

6

Посока /Разделяне

45 MHz дуплексно отстояние

95 MHz дуплексно отстояние

FDD

Лента 880-915 MHz или части от нея могат да се използват за предаване само в обратна посока (uplink), без да има съответен заделен радиочестотен спектър в лента 925-960 MHz.

Лента 1710-1785 MHz или части от нея могат да се използват за предаване само в обратна посока (uplink), без да има съответен заделен радиочестотен спектър в лента 1805-1880 MHz.

SUL

Лента 925-960 MHz или части от нея могат да се използват само за предаване в права посока (downlink) без сдвоен спектър в лента 880-915 MHz.

Лента 1805-1880 MHz или части от нея могат да се използват само за предаване в права посока (downlink) без сдвоен спектър в лента 1710-1785 MHz.

SDL

7

Предавателна мощност/Плътност на мощността

Съгласно приложимите стандарти

 

8

Достъп до канала и правила за заемането му

В съответствие с приложената технология

 

9

Разрешителен

режим

Издаване на разрешение

 

 

10

Допълнителни

съществени

изисквания

 

 

11

Допустими

честотни

планирания

Маска за границите на блоковете (BEM)

Фиг. 1

BEM не се прилагат за GSM системи.

Честотно отстояние

При липса на координиране на честотите се прилага честотно отстояние от 200 kHz между номиналните граници на канала на съседни системи, както следва:

1. теснолентова система и широколентова система, като и двете съответстват на маската за граница на блока;

2. два различни типа теснолентови системи, като и двете съответстват на маската за граница на блока;

3. система за GSM и/или теснолентова система, или широколентова система, като и двете съответстват на маската за граница на блока.

В случай на теснолентова система, работеща в режим на защитна лента (т.е. от страната на честотен блок, използван за широколентовата система) на съответна широколентова система, се прилага честотно отстояние от 200 kHz или повече между границата на канала на теснолентовата система и границата на блока на оператора, като се вземат предвид съществуващите защитни ленти между границите на блоковете на операторите или границата на работната лента (съседна честота на други услуги). Тази теснолентова система работи само в честотните ленти на каналите на съответната широколентова система от 10 MHz или повече.

Необходими са честотни отстояния, за да се гарантира съвместното съществуване при липса на двустранни или многостранни споразумения за координиране на честотите между съседни системи. Предприятията могат да прилагат и по-малко строги технически параметри, при условие че такива са договорени между тях.

Гранични стойности на мощността в рамките на блока за базови станции с non-AAS и AAS

 

Елемент на ВЕМ

Гранична стойност

на EIRP при non-AAS

Гранична стойност на TRP при AAS за клетка (*)

(само за радиочестотен обхват 1800 MHz)

(*) В многосекторна базова станция граничната стойност на излъчваната мощност се прилага за всеки един от отделните сектори.

В рамките на блока

67 dBm/(5 MHz) на антена - за широколентова система

 

69 dBm/(200 kHz) на антена - за теснолентова система

58 dBm/(5 MHz)

 

 

 

Базови гранични стойности на мощността за базови станции сnon-AAS и AAS

 

 

 

 

Елемент на ВЕМ

Радиочестотен обхват

Максимална гранична стойност за средната EIRP за една антена при non-AAS

Максимална гранична стойност на средната TRP за клетка (*)

(само за радиочестотен обхват 1800 MHz)

(*) В многосекторна базова станция граничната стойност на излъчваната мощност се прилага за всеки един от отделните сектори.

 

 

 

Граничните стойности извън блока за базови станции с AAS се прилагат и за областта извън честотната лента (виж фиг. 1) в обхвата от 0 до 10 MHz от границата на лентата, според случая, като се отчита позицията на разпределения блок на радиочестотния спектър.

Базова линия

Блокове за предаване в права посока (FDD downlink)

+ 3 dBm/MHz

- 6 dBm/MHz

Гранични стойности на мощността в преходната зона за базови станции с non-AAS и AAS

 

Елемент на ВЕМ

 

Радиочестотен обхват

Максимална гранична стойност за средната EIRP за една антена при non-AAS (*)

Максимална гранична стойност на средната TRP за клетка (**)

(само за радиочестотен обхват 1800 MHz)

 

Преходна зона

 

от 0 до 0,2 MHz отстояние от границата на блока

32,4 dBm/(0,2 MHz)

17,4 dBm/(0,2 MHz)

(*) Граничните стойности за EIRP за non-AAS може да не са толкова строги, ако са договорени между всички засегнати оператори на наземни мрежи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги.

от 0,2 до 1 MHz отстояние от границата на блока

13,8 dBm/(0,8 MHz)

4,7 dBm/(0,8 MHz)

(**) В многосекторна базова станция граничната стойност на излъчваната мощност се прилага за всеки един от отделните сектори.

Граничните стойности извън блока за базови станции с AAS се прилагат и за областта извън честотната лента (виж фиг. 1) в обхвата от 0 до 10 MHz от границата на лентата, според случая, като се отчита позицията на разпределения блок на радиочестотния спектър.

от 1 до 5 MHz отстояние от границата на блока

5 dBm/MHz

- 4 dBm/MHz

от 5 до 10 MHz отстояние от границата на блока

12 dBm/(5 MHz)

3 dBm/(5 MHz)

 

 

 

Допълнителни базови гранични стойности на мощността за базови станции с non-AAS

Прилагат се само за областта извън честотната лента в съответствие с фиг. 1.

Елемент на ВЕМ

Приложим честотен обхват

Максимална гранична стойност за средната EIRP за една антена при non-AAS (*)(**)

 

Допълнителна базова линия

от 0 до 0,2 MHz отстояние от границата на блока

32,4 dBm/(0,2 MHz)

За базови станции с non-AAS могат да се прилагат по-високи гранични стойности за EIRP според всеки отделен случай (*)(**):

(*) При условие че съседните радиослужби, приложения и мрежи остават защитени над 960 MHz, под 1805 MHz и над 1880 MHz:

а) EIRP с до 6 dB, по-високи в обхвата от 0 до 0,2 MHz от границата на лентата, за да се поддържа подаваната в рамките на блока мощност на теснолентовата система над 49 dBm/
(200 kHz) (т.е. до 55 dBm/(200 kHz);

б) EIRP с до 11 dB, по-високи в обхвата от 0 до 10 MHz от границата на лентата, за да се поддържа по-голямо усилване на антената от 18 dBi (т.е. до 29 dBi).

(**) При условие че съседните услуги, приложения и мрежи остават защитени под 925 MHz.

(***) Стойността на паразитно излъчване се прилага за честотно отстояние от повече от 10 MHz от границата на лентата.

от 0,2 до 1 MHz отстояние от границата на блока

13,8 dBm/(0,8 MHz)

от 1 до 5 MHz отстояние от
границата на блока

5 dBm/MHz

от 5 до 10 MHz отстояние от границата на блока

12 dBm/(5 MHz)

> 10 MHz отстояние от границата на блока (***)

3 dBm/MHz

Гранични стойности на мощността в рамките на блока за крайни станции

Крайни станции с AAS не се използват в радиочестотните обхвати 900 MHz или 1800 MHz.

Елемент на ВЕМ

Максимална гранична стойност на средната мощност (*)

(*) Граничната стойност на мощността за мобилни крайни станции е посочена като TRP.

(**) Допуска се възможен толеранс до +2 dB, за да се отчетат функционирането в екстремни околни условия и производственото отклонение. Тази стойност не включва допустимото отклонение при изпитването.

В рамките на блока

25 dBm (**)

 

Информативна част

12

Планирани промени

 

 

13

Позоваване

ERC/DEC/(94)01

ERC/DEC/(95)03

ERC/DEC/(97)02

ECC/DEC/(06)13

ECC/REC/(08)02

ECC Report 297

Директива 2009/114/ЕО на Европейския парламент и на Съвета

Решение за изпълнение (ЕС) 2022/173 на Европейската комисия

 

БДС EN 300 910

БДС EN 301 502

БДС EN 301 511

БДС EN 301 908-1

БДС EN 301 908-2

БДС EN 301 908-3

БДС EN 301 908-11

БДС EN 301 908-13

БДС EN 301 908-14

БДС EN 301 908-15

БДС EN 301 908-16

БДС EN 301 908-17

БДС EN 301 908-18

БДС EN 301 908-21

БДС EN 301 908-22

БДС EN 301 908-23

БДС EN 301 908-24

БДС EN 301 908-25

СД ETSI TS/136 101

СД ETSI TS/136 104

СД ETSI TS/136 106

ETSI TS 138 101-1

ETSI TS 138 101-3

ETSI TS 138 104

Други приложими стандарти

За английска версия на стандартите:

http://www.etsi.org

БДС EN 60950-1; БДС EN 60950-21; БДС EN 60950-22; БДС EN 60950-23

Електрическа защита на радиосъоръженията

Наредба № 9 от 1991 г. за пределно допустими нива на електромагнитни полета в населени територии и определяне на хигиенно-защитни зони около излъчващи обекти

Хигиенни изисквания

 

14

Номер на нотификацията

2021/453/BG

 

15

Забележка

Маските за граници на блоковете (BEM) са задължителни, за да се гарантира съвместното съществуване на съседни електронни съобщителни мрежи, ако липсват двустранни или многостранни споразумения между операторите на тези съседни мрежи. Операторите на електронни съобщителни мрежи в радиочестотните обхвати 900 MHz или 1800 MHz могат да договорят на двустранна или многостранна основа по-малко строги технически параметри, при условие че продължават да отговарят на техническите условия, приложими за защитата на други радиослужби, приложения или мрежи, и спазват задълженията си, произтичащи от трансграничната координация.

Базовата гранична стойност на мощността гарантира, че радиочестотният спектър на други оператори в радиочестотен обхват 900 MHz или 1800 MHz е защитен. Допълнителната базова гранична стойност на мощността е гранична стойност извън честотната лента, която гарантира защитата на радиочестотния спектър за радиослужбите и приложения извън радиочестотен обхват 900 MHz или 1800 MHz. Граничната стойност на мощността в преходната зона позволява намаляване на нивата на мощността от граничната стойност на мощността в рамките на блока до тази за базовата линия и гарантира съвместното съществуване с други оператори в съседни блокове.

Прилагат се отделни гранични стойности на мощността за non-AAS и AAS, както следва:

- за non-AAS - средната EIRP;

- за AAS - средната TRP.

При измерването на средната EIRP или средната TRP се извършва усредняване по стойност за интервал от време и по честота за радиочестотната лента.

По отношение на времето усредняването за получаване на средната EIRP или TRP се извършва за активните части на радиоимпулсите на сигнала и съответства на една-единствена позиция на регулатора на мощността.

По отношение на честотата усредняването за получаване на средната EIRP или TRP се измерва за радиочестотната лента, както е посочено в таблица.

По принцип, освен ако не е посочено друго, граничните стойности на мощността за BEM съответстват на сумарната мощност, излъчвана от съответното устройство с включени всички предавателни антени, освен в случай на гранични стойности на мощността за базовата линия, преходната зона и допълнителни гранични стойности на мощността за базовата линия при базови станции с non-AAS, които се специфицират поотделно за всяка антена.

Техническите условия за базови станции с non-AAS се прилагат за наземни мрежи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги, използващи радиочестотните обхвати 900 MHz и 1800 MHz.

 

 

 

 

Техническите условия за базови станции с AAS се прилагат за наземни мрежи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в радиочестотен обхват 1800 MHz. Базови станции с AAS не се използват в радиочестотен обхват 900 MHz.

Наземните мрежи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги с AAS, не получават повече защита от мрежи в съседни радиочестотни ленти, отколкото наземните мрежи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги с non-AAS.

Областта на паразитно излъчване за базови станции в радиочестотните обхвати 900 MHz и 1800 MHz започва при честотно отстояние от 10 MHz от съответната граница на лентата, като съответните ограничения са посочени в ERC Препоръка 74-01.

Оборудването, работещо в радиочестотен обхват 900 MHz или 1800 MHz, може да използва и технически параметри, различни от посочените, при условие че се прилагат подходящи техники за намаляване на радиосмущенията, които са в съответствие с Директива 2014/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета за хармонизирането на законодателствата на държавите членки във връзка с предоставянето на пазара на радиосъоръжения и за отмяна на Директива 1999/5/ЕО и предлагат ниво на защита, което е най-малко равностойно на осигуряваното от съществените изисквания на посочената директива.

-

                 

 


Фиг. 1 Mаска за границите на радиочестотните блокове, обща BEM, приложима за радиочестотни обхвати 900 MHz или 1800 MHz.





Приложение № 4 към чл. 3


Технически параметри на наземни мрежи в обхват 1,5 GHz




Приложение № 5 към чл. 3


(Отм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)

Приложение № 6 към чл. 3


Технически параметри на наземни мрежи в обхват 2 GHz




Приложение № 7 към чл. 3


(Изм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)


Технически параметри на наземни мрежи в обхват 2,6 GHz






Приложение № 8 към чл. 3


(Изм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)


Технически параметри на наземни мрежи в обхват 3,6 GHz






Приложение № 9 към чл. 3


(Изм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)

Технически параметри на наземни мрежи в обхват 26 GHz






Приложение № 10 към чл. 4


(Изм. - ДВ, бр. 66 от 2024 г.)


Списък на стандарти и стандартизационни документи за наземни мрежи

 

БДС EN 300 910

Цифрови клетъчни далекосъобщителни системи (Фаза 2+) (GSM). Радиопредаване и радиоприемане

БДС EN 301 502

Глобална система за мобилни връзки (GSM). Съоръжения за базова станция (BS). Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС

БДС EN 301 511

Глобална система за мобилни връзки (GSM). Съоръжения за мобилни станции (MS). Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС

БДС EN 301 908-1

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС. Част 1: Въведение и общи изисквания

БДС EN 301 908-2

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС. Част 2: CDMA с директно разлят спектър (UTRA FDD) потребителски съоръжения (UE)

БДС EN 301 908-3

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС. Част 3: Базови станции (BS) за CDMA с директно разлят спектър (UTRA FDD)

БДС EN 301 908-6

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран европейски стандарт (EN), покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED). Част 6: CDMA TDD (UTRA TDD) потребителски съоръжения (UE)

БДС EN 301 908-7

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран европейски стандарт (EN), покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED). Част 7: CDMA TDD (UTRA TDD) базови станции (BS)

БДС EN 301 908-11

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС. Част 11: Ретранслатори за CDMA с директно разлят спектър (UTRA FDD)

БДС EN 301 908-13

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС. Част 13: Потребителски съоръжения (UE) с подобрен универсален наземен радиодостъп (E-UTRA)

БДС EN 301 908-14

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС. Част 14: Базови станции (BS) с подобрен универсален наземен радиодостъп (E-UTRA)

БДС EN 301 908-15

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от 2014/53/ЕС. Част 15: Ретранслатори за подобрен универсален наземен радиодостъп (E-UTRA FDD)

БДС EN 301 908-16

Електромагнитна съвместимост и въпроси на радиоспектъра (ERM). Базови станции (BS), ретранслатори и потребителски съоръжения (UE) за IMT-2000 трето поколение клетъчни мрежи. Част 16: Хармонизиран европейски стандарт (EN) за IMT-2000, свръхмобилен широколентов (UMB) подобрен CDMA с много носещи сигнали (UE), покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)

БДС EN 301 908-17

Електромагнитна съвместимост и въпроси на радиоспектъра (ERM). Базови станции (BS), ретранслатори и потребителски съоръжения (UE) за IMT-2000 трето поколение клетъчни мрежи. Част 17: Хармонизиран европейски стандарт (EN) за IMT-2000, свръхмобилен широколентов (UMB) подобрен CDMA с много носещи сигнали (BS), покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)

БДС EN 301 908-18

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС. Част 18: Мултистандартна радио E-UTRA, UTRA и GSM/EDGE (MSR) базова станция (BS)

БДС EN 301 908-21

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС. Част 21: Потребителски съоръжения (UE) за OFDMA TDD WMAN (Мобилен WiMAXTM) FDD

БДС EN 301 908-22

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директива 2014/53/ЕС. Част 22: Базови станции (BS) за OFDMA TDD WMAN (Мобилен WiMAXTM) FDD

БДС EN 301 908-23

Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт за достъп до радиоспектър. Част 23: Базова станция (BS) с активна антенна система (AAS), издание 15

БДС EN 301 908-24 Клетъчни мрежи за IMT. Хармонизиран стандарт за достъп до радиоспектър. Част 24: Базови станции за технология New Radio (NR), издание 15

EN 301 908-25

IMT cellular networks; Harmonized Standard covering the essential requirements of article 3.2 of the Radio Equipment Directive 2014/53/EU; Part 25: New Radio (NR) User Equipment (UE)

БДС EN 60950-1

Устройства/съоръжения за информационни технологии. Безопасност. Част 1: Общи изисквания

БДС EN 60950-21

Устройства/съоръжения за информационни технологии. Безопасност. Част 21: Дистанционно захранване

БДС EN 60950-22

Устройства/съоръжения за информационни технологии. Безопасност. Част 22: Устройства/съоръжения, инсталирани на открито

БДС EN 60950-23

Устройства/съоръжения за информационни технологии. Безопасност. Част 23: Устройства/съоръжения за съхранение на големи масиви от данни

СД ETSI/TS 125 101

Универсална мобилна телекомуникационна система (UMTS). Радио-, предавателни и приемни (FDD) потребителски съоръжения (UE)

СД ETSI/TS 125 104

Универсална мобилна телекомуникационна система (UMTS). Радио-, предавателна и приемна (FDD) базова станция (BS)

СД ETSI/TS 125 106

Универсална мобилна телекомуникационна система (UMTS). Радио-, предавателен и приемен UTRA ретранслатор

СД ETSI/TS 136 101

LTE. Подобрен универсален наземен радиодостъп (E-UTRA). Радио-, предавателни и приемни потребителски съоръжения (UE)

СД ETSI/TS 136 104

LTE. Подобрен универсален наземен радиодостъп (E-UTRA). Радио-, предавателна и приемна базова станция (BS)

СД ETSI/TS 136 106

LTE. Подобрен универсален наземен радиодостъп (E-UTRA). Радио-, предавателен и приемен FDD ретранслатор

ETSI TS 138 101-1

5G; NR; Радио-, предавателни и приемни потребителски съоръжения (UE); Част 1: Обхват 1 Самостоятелна работа

ETSI TS 138 101-2

5G; NR; Радио-, предавателни и приемни потребителски съоръжения (UE); Част 2: Обхват 2 Самостоятелна работа

ETSI TS 138 101-3

5G; NR; Радио-, предавателни и приемни потребителски съоръжения (UE); Част 3: Обхват 1 и Обхват 2 Съвместна работа с други радиостанции

ETSI TS 138 104

5G; NR; Радио-, предавателна и приемна базова станция (BS)

Промени настройката на бисквитките