Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 61 от 2.VIII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 189 ОТ 29 ЮЛИ 2019 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ФУНКЦИОНИРАНЕ НА НАЦИОНАЛНАТА СИСТЕМА ЗА РАННО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ И ОПОВЕСТЯВАНЕ НА ОРГАНИТЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА ВЛАСТ И НАСЕЛЕНИЕТО ПРИ БЕДСТВИЯ И ЗА ОПОВЕ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 189 ОТ 29 ЮЛИ 2019 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ФУНКЦИОНИРАНЕ НА НАЦИОНАЛНАТА СИСТЕМА ЗА РАННО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ И ОПОВЕСТЯВАНЕ НА ОРГАНИТЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА ВЛАСТ И НАСЕЛЕНИЕТО ПРИ БЕДСТВИЯ И ЗА ОПОВЕСТЯВАНЕ ПРИ ВЪЗДУШНА ОПАСНОСТ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 48 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2012 Г. (ДВ, БР. 20 ОТ 2012 Г.)

В сила от 02.08.2019 г.

Обн. ДВ. бр.61 от 2 Август 2019г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. Член 2 се изменя така:

"Чл. 2. Целта на ранното предупреждение и оповестяването е разпространяване на навременна и значима информация, позволяваща на застрашените от опасност хора, общности и организации да се подготвят и да действат по подходящ начин, с цел намаляване на възможните вреди или загуби."

§ 2. В чл. 3, ал. 1 думата "осъществява" се заменя с "осъществяват".

§ 3. В чл. 5 т. 3, 4 и 5 се изменят така:

"3. регионални контролни възли (РКВ) в административните центрове на областите и в ОЦ на регионалните дирекции "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) към ГДПБЗН;

4. общински контролни възли (ОКВ) в общинските административни центрове и кметствата;

5. локални контролни възли (ЛКВ) от локални системи за оповестяване (ЛСО) в обекти по чл. 35 от ЗЗБ."

§ 4. В чл. 6, т. 2 думите "по заявка на МВР" се заличават.

§ 5. Член 7 се изменя така:

"Чл. 7. (1) Ранното предупреждение и оповестяването на органите на изпълнителната власт, на съставните части на Единната спасителна система (ЕСС) и на населението при опасност или възникване на бедствия се извършват по реда, определен с плановете за защита при бедствия по чл. 9 от ЗЗБ.

(2) Ранното предупреждение и оповестяването при авария в обекти по чл. 5, т. 5 се извършват и по разпореждане от ръководителя на обекта или от упълномощени от него служители.

(3) Ранното предупреждение и оповестяването на органите на изпълнителната власт, на съставните части на ЕСС и на населението при въздушна опасност се извършват от:

1. служителите от НОЦ на ГДПБЗН и ОЦ на РДПБЗН;

2. дежурните длъжностни лица в областните и общинските администрации, кметствата и в обектите по чл. 5, т. 5."

§ 6. В чл. 8 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "Единната спасителна система (ЕСС)" се заменят с "(ЕСС)".

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) При промяна на длъжностните лица по ал. 2 или на техните данни съответните органи на изпълнителната власт или ръководителите на съставните части на ЕСС изпращат актуални данни в едномесечен срок от настъпването на промяната в Министерството на вътрешните работи до:

1. директора на дирекция "Комуникационни и информационни системи" за национално ниво;

2. директорите на РДПБЗН към ГДПБЗН за областно и общинско ниво."

§ 7. В чл. 12 се правят следните изменения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Ранното предупреждение и оповестяването на органите на изпълнителната власт и на съставните части на ЕСС на национално ниво се разпореждат от министъра на вътрешните работи, министрите в рамките на тяхната компетентност или от оправомощени служители.

(2) Ранното предупреждение и оповестяването по ал. 1 се извършват от НКВ/АКВ по заповед на директора на ГДПБЗН."

2. Алинея 3 се отменя.

§ 8. Член 13 се изменя така:

"Чл. 13. (1) Ранното предупреждение и оповестяването на областно и общинско ниво се разпореждат от областния управител, от кметовете на общини или от оправомощени от тях служители съгласно плановете за защита при бедствия.

(2) Ранното предупреждение и оповестяването по ал. 1 се извършват от РКВ в административния център на областта по заповед на директора на РДПБЗН."

§ 9. Член 14 се изменя така:

"Чл. 14. При невъзможност за извършване на ранното предупреждение и оповестяването по чл. 13, ал. 2 друг определен контролен възел след съгласуване с НОЦ извършва ранното предупреждение и оповестяването."

§ 10. Член 15 се изменя така:

"Чл. 15. (1) При възникване на опасност или при авария в обектите по чл. 35 от ЗЗБ ранното предупреждение и оповестяването на отговорните структури и лица за изпълнение на предвидените мерки в аварийния план на обекта се извършват по разпореждане на ръководителя на обекта или упълномощени от него служители чрез ЛКВ от ЛСО.

(2) За извършеното ранно предупреждение и оповестяването по ал. 1:

1. незабавно се подава сигнал към съответния оперативен център на ГДПБЗН;

2. се уведомяват областният управител и кметът на застрашената или засегнатата община/кметство."

§ 11. В чл. 16 се правят следните изменения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Разпорежданията по чл. 12, ал. 1 и по чл. 13, ал. 1 трябва да съдържат информация за опасността или за бедствието, както и за органите на изпълнителната власт и съставните части на ЕСС, които следва да бъдат уведомени. Когато разпореждането е устно, то се потвърждава в писмена форма в първия работен ден, следващ деня на издаването му.

(2) С разпореждането за ранно предупреждение или оповестяването се определят групите по чл. 9 и/или длъжностните лица за оповестяване."

2. Алинея 3 се отменя.

§ 12. Член 17 се изменя така:

"Чл. 17. (1) Системата за ранно предупреждение и оповестяване на населението е предназначена за едновременно предупреждение или оповестяване на застрашени хора на определена територия за предстоящо или настъпило бедствие и за излъчване на указания за необходимите мерки и действия чрез акустични сигнали и гласова информация.

(2) Акустичните сигнали се подават чрез крайни акустични устройства - механични и електронни сирени.

(3) Гласовата информация се излъчва чрез крайни акустични устройства - електронни сирени, която се обновява при необходимост.

(4) Крайните акустични устройства и/или елементи на системата по ал. 1 могат да се разполагат безвъзмездно в недвижими имоти - частна, общинска или държавна собственост, и се осигурява достъп за електрическото им захранване и експлоатацията им."

§ 13. В чл. 18, ал. 1 думите "и оповестяване на големи групи хора" се заменят с "или оповестяване на групи хора".

§ 14. В чл. 20 се правят следните изменения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Ранното предупреждение и оповестяването на населението на национално ниво се разпореждат от министъра на вътрешните работи, министрите в рамките на тяхната компетентност или оправомощени от тях служители.

(2) Ранното предупреждение и оповестяването по ал. 1 се извършват от НКВ/АКВ по заповед на директора на ГДПБЗН."

2. Алинеи 3 и 4 се отменят.

§ 15. Член 21 се изменя така:

"Чл. 21. (1) При опасност от или при възникване на бедствие на територията на област или на част от нея ранното предупреждение и оповестяването на населението се извършват по разпореждане на областния управител или на оправомощени от него служители съгласно областния план за защита при бедствия.

(2) Ранното предупреждение и оповестяването по ал. 1 се извършват от РКВ в областния център по заповед на директора на РДПБЗН.

(3) След задействане на крайните акустични устройства чрез РКВ съответният оперативен дежурен изпраща доклад до областния управител и до НОЦ на ГДПБЗН за извършеното оповестяване.

(4) При възникване на необходимост от оповестяване на населението в две и повече общини от различни области координацията на оповестяването се осъществява от НОЦ на ГДПБЗН."

§ 16. Член 22 се изменя така:

"Чл. 22. (1) При опасност от или при възникване на бедствие на цялата или на част от територията на една община ранното предупреждение и оповестяването на населението се осъществяват чрез задействане на крайните акустични устройства.

(2) Кметът на община може да задейства сирените на територията на общинския център чрез ОКВ или да разпореди задействането им чрез съответния РКВ от ОЦ на РДБПЗН и излъчване на акустични сигнали/гласова информация от оперативния дежурен при наличие на техническа възможност.

(3) Кметът на кметство или кметският наместник на населено място може да задейства механичните сирени на територията на кметството или на населеното място.

(4) При наличие на техническа възможност кметът на кметство или кметският наместник може да задейства електронните сирени от контролния кабинет и да оповести населението чрез акустичен сигнал и гласова информация - последващи съобщения за конкретната ситуация.

(5) При задействане на сирените по реда на ал. 3 и 4 кметът на община/кметство или населено място изпраща доклад до областния управител и до ОЦ на РДПБЗН за извършеното оповестяване."

§ 17. Член 23 се изменя така:

"Чл. 23. (1) Националният контролен възел/АКВ и РКВ при необходимост могат да извършват ранно предупреждение и оповестяване на населението на областно и общинско ниво, кметство и населено място.

(2) Разпореждането по чл. 20, ал. 1, чл. 21, ал. 1 и чл. 22, ал. 2 трябва да съдържа информация за опасността или за бедствието, мерки за безопасност и указания за действие на населението. Когато разпореждането е устно, то се потвърждава в писмена форма в първия работен ден, следващ деня на издаването му.

(3) При задействане на електронните сирени чрез РКВ/АКВ оперативният дежурен изпраща доклад до областния управител, до кмета на общината и до НОЦ на ГДПБЗН."

§ 18. Член 24 се изменя така:

"Чл. 24. (1) При опасност от или при възникване на авария юридическите лица и едноличните търговци, собственици и/или ползватели, осъществяващи дейност в обекти по чл. 35 от ЗЗБ, в които има изградени ЛСО, извършват ранно предупреждение на персонала и населението в застрашената територия.

(2) Лицата по ал. 1 при извършване на ранно предупреждение са длъжни незабавно да уведомят съответния ОЦ на ГДПБЗН и кмета на непосредствено застрашената община.

(3) При невъзможност за задействане на крайните акустични устройства от ЛКВ от ЛСО оповестяването може да се извърши от РКВ по искане на лицата по ал. 1 и след разпореждане от директора на РДПБЗН."

§ 19. Член 26 се отменя.

§ 20. В чл. 33 думите "Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" към министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията" се заменят с "Държавна агенция "Електронно управление".

§ 21. Член 36 се изменя така:

"Чл. 36. (1) Министърът на вътрешните работи организира изграждането, поддържането и развитието в техническо и функционално отношение на НСРПО и обучението на длъжностните лица за работа със системата.

(2) За изпълнение на изискванията на чл. 35, ал. 6 от ЗЗБ е необходимо ЛСО да осигуряват:

1. използването на акустични сигнали, предварително записани гласови съобщения и съобщения в реално време/"на живо";

2. зоната на акустично покритие, съобразно застрашената територия, определена в доклада за безопасност по чл. 112, ал. 3, т. 1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и/или аварийния план;

3. ниво на звука в диапазона от 65 dB(A) до 123 dB(A), но не по-ниско от 10 dB(А) над нивото на фоновия шум;

4. постоянен режим на готовност 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата;

5. невъзможност за неоторизиран достъп и неволно задействане;

6. минимум 10 на сто препокриване между зоните за оповестяване на крайните акустични устройства (сирени);

7. локален контролен възел за управление на системата.

(3) Локалният контролен възел трябва да осигурява:

1. централизирано управление/наблюдение на крайните акустични устройства в обхвата на нивото му на управление;

2. незабавно подаване на сигнал към съответния оперативен център на ГДПБЗН при възникване на авария;

3. възможност за предупреждение на населението чрез задействане от НСРПО без необходимост от инсталиране на допълнителен хардуер и софтуер в РКВ;

4. възможността за задействане на всички, на част или на едно от крайните акустични устройства (сирени);

5. възможност за наблюдение на работоспособността на компонентите на ЛСО и за регистриране на задействането ѝ в РКВ.

(4) Осигуряването на възможност за ранно предупреждение и за оповестяване на населението чрез задействане от НСРПО се извършва чрез свързване на ЛКВ с РКВ, настройка на оборудването на ЛСО и присъединяване към НСРПО. Дирекция "Комуникационни и информационни системи" - МВР, предоставя на електронен носител единните за страната акустични сигнали съгласно приложения № 1, 2, 3, 4 и 5 към наредбата, за което се съставя протокол.

(5) Министърът на вътрешните работи дава указания за изграждането и функционирането на ЛСО в обектите по чл. 35 от ЗЗБ и издава становища за съответствието на проектите за изграждане на ЛСО с изискванията на ал. 2 и 3.

(6) За издаване на становище по ал. 5 юридическите лица и едноличните търговци, собствениците и ползвателите, осъществяващи дейност в обекти по чл. 35 от ЗЗБ, внасят искане, към което прилагат:

1. за обекти, представляващи предприятия с висок рисков потенциал по смисъла на ЗООС:

а) доклад за безопасност по чл. 112, ал. 3, т. 1 и вътрешен авариен план по чл. 112, ал. 3, т. 3 от ЗООС;

б) проектна документация на хартиен и електронен носител;

2. за обекти по чл. 35 от ЗЗБ, представляващи предприятия, непопадащи в обхвата на т. 1:

а) вътрешен авариен план;

б) проектна документация на хартиен и електронен носител."

§ 22. Член 37 се изменя така:

"Чл. 37. (1) Националната система за ранно предупреждение и оповестяване се тества по утвърден от министъра на вътрешните работи план за провеждане на годишните тренировки на национално ниво за проверка на състоянието и готовността ѝ.

(2) Системата за ранно предупреждение и оповестяване на населението се тества два пъти годишно в първия работен ден на април и на октомври в 11 ч. чрез задействане на сигналите по чл. 18 и 19.

(3) Системата за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт и на съставните части на ЕСС се тества чрез предварително записано съобщение два пъти годишно.

(4) Министърът на вътрешните работи може да отмени/отложи провеждането на тестовете на НСРПО.

(5) Изградените по реда на чл. 35 от ЗЗБ ЛСО се включват към ежегодните тренировки на национално ниво с цел обучение на персонала. За провеждане на тренировките лицата по чл. 24, ал. 1:

1. определят лицата по компетентност, които ще вземат участие в тренировката, и изпращат до ОЦ на РДПБЗН данните за връзка с тях;

2. информират работещите на територията на обекта за провеждането на тренировка с реално задействане на ЛСО;

3. координират дейностите по време на тренировката с ОЦ на РДПБЗН;

4. създават организация за контрол на качеството на излъчвания сигнал и гласовите съобщения в зоната на покритие на ЛСО;

5. представят на ръководителя на тренировката доклад за резултатите."

§ 23. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения:

1. Параграф 5 се изменя така:

"§ 5. Лицата по чл. 24, ал. 1 представят до 30 януари всяка година в Министерството на вътрешните работи доклад за състоянието и готовността на ЛСО за изпълнение на функциите ѝ, който включва: техническо състояние и начин на поддържане, локално задействане при провеждането на тренировки по изпълнение на аварийния план, обучения на персонала за оповестяване."

2. Параграф 6 се отменя.

§ 24. Приложение № 6 към чл. 35 (поверително) се изменя съгласно приложението (поверително).

Заключителни разпоредби

§ 25. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Промени настройката на бисквитките