ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 55 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОНСУЛСКА ЗАКРИЛА, УЧАСТИЕ В МЕРКИТЕ ЗА КООРДИНАЦИЯ И СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА УЛЕСНЯВАНЕ НА КОНСУЛСКАТА ЗАКРИЛА НА НЕПРЕДСТАВЕНИ ГРАЖДАНИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В ТРЕТИ ДЪРЖАВИ ОТ ЗАДГРАНИЧНИТЕ ПРЕДС
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 55 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОНСУЛСКА ЗАКРИЛА, УЧАСТИЕ В МЕРКИТЕ ЗА КООРДИНАЦИЯ И СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА УЛЕСНЯВАНЕ НА КОНСУЛСКАТА ЗАКРИЛА НА НЕПРЕДСТАВЕНИ ГРАЖДАНИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В ТРЕТИ ДЪРЖАВИ ОТ ЗАДГРАНИЧНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛСТВА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЗА ВРЕМЕННИЯ ДОКУМЕНТ ЗА ПЪТУВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 99 ОТ 2024 Г., В СИЛА ОТ 09.12.2025 Г.)
Обн. ДВ. бр.34 от 20 Април 2018г., изм. и доп. ДВ. бр.99 от 22 Ноември 2024г.
На основание чл. 7а от Закона за нормативните актове
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С настоящото постановление се определят:
1. условията и редът за предоставяне на консулска закрила на непредставените граждани на Европейския съюз в трети държави;
2. условията и редът за предоставяне на финансова помощ на непредставените граждани на Европейския съюз в трети държави;
3. необходимите мерки за координация и сътрудничество, за да могат непредставените граждани на Европейския съюз, намиращи се на територията на трета държава, в която няма представителство на тяхната държава членка, но има задгранично представителство на Република България, да упражняват по-лесно своето право на закрила, установено в чл. 20, параграф 2, буква "в" от Договора за функционирането на Европейския съюз;
4. (нова - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) правилата за условията и процедурата, съгласно които непредставените граждани в трети държави могат да получат временен документ за пътуване на Европейския съюз по единен формат от задграничните представителства на Република България.
(2) Държава - членка на Европейския съюз, не е представена в трета държава, когато:
1. не разполага с посолство или консулство, установени постоянно в третата държава;
2. не разполага с посолство, консулство или почетен консул в тази държава, които действително да са в състояние да предоставят консулска закрила в даден случай.
Чл. 2. (1) Непредставен гражданин е всеки гражданин, който не е български гражданин и притежава гражданство на държава - членка на Европейския съюз, която не е представена в трета държава.
(2) Непредставен е и този гражданин на Европейския съюз, който поради обективни обстоятелства не може безопасно за своето здраве да потърси и да получи консулска закрила от:
1. представителството на своята държава членка;
2. представителството, което представлява постоянно неговата държава членка;
3. представителството на държава членка, която споделя отговорност за предоставяне на консулска закрила на неговите съграждани при условията на сключена практическа договореност между представителствата на държавите - членки на Европейския съюз, в съответната трета държава.
(3) Непредставен е и този гражданин на Европейския съюз, който притежава гражданство на повече от една държава членка, ако нито една от тези държави членки не е представена в съответната трета държава.
Чл. 3. (1) Всеки непредставен гражданин на Европейския съюз има право да заяви търсената от него консулска закрила към българско задгранично представителство в съответната трета държава.
(2) В случаите, в които гражданин на друга държава членка поиска консулска закрила от българско задгранично представителство, но в същата държава има и представителство на неговата държава на гражданство, исканото съдействие или закрила се предоставят след консултация и получаване на положително становище от това представителство.
Чл. 4. Непредставените граждани на Европейския съюз имат право да получат консулска закрила в същата степен и при същите условия като закрилата, която би била предоставена от задгранични представителства на Република България на българските граждани.
Чл. 5. (1) Заявителят, който търси консулска закрила, трябва да докаже, че е гражданин на Европейския съюз чрез представяне на паспорт или лична карта на гражданин на Европейския съюз.
(2) Ако заявителят не е в състояние да представи паспорт или лична карта, гражданството може да бъде доказано с други възможни средства, като при необходимост задграничното представителство на Република България отправя запитване до държавата на гражданството на лицето за потвърждаване на неговата самоличност.
Чл. 6. Обхватът на предоставяната консулска закрила, посочена в чл. 3, включва оказване на закрила в същата степен и при същите условия като закрилата, която би била предоставена от задграничните представителства на Република България на българските граждани, включително в следните ситуации:
1. арестуване или задържане;
2. жертва на престъпление;
3. тежка злополука или тежко заболяване;
4. смърт;
5. помощ и репатриране при извънредна ситуация;
6. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) нужда от временни документи за пътуване съгласно Директива (ЕС) 2019/997 на Съвета от 18 юни 2019 година за временния документ за пътуване на ЕС и за отмяна на Решение 96/409/ОВППС (ОВ, L 163, 20.6.2019 г., стр. 1 - 12) и Делегирана директива (ЕС) 2024/1986 на Комисията от 6 май 2024 година за изменение на Директива (ЕС) 2019/997 на Съвета по отношение на машинночетимата зона на временния документ за пътуване на ЕС (ОВ, L, 16.7.2024 г.);
7. други видове консулска закрила в съответствие с местното законодателство в приемащата трета държава.
Глава втора.
ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОНСУЛСКА ЗАКРИЛА НА НЕПРЕДСТАВЕНИТЕ ГРАЖДАНИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Раздел I.
Условия и ред за предоставяне на консулската закрила
Чл. 7. (1) Когато българско задгранично представителство е уведомено или получи искане за консулска закрила от лице, което твърди, че е непредставен гражданин, задграничното представителство на Република България следва своевременно да осъществи връзка и да извърши консултация с държавата членка, чийто гражданин е лицето, или ако е целесъобразно, с компетентното посолство или консулство на съответната държава членка, като предостави цялата имаща отношение информация, с която разполага, включително относно самоличността на засегнатото лице, и възможните разходи за консулска закрила. Държавата - членка на Европейския съюз, чийто гражданин е непредставеният гражданин, отговаря за всички необходими контакти с членове на семейството и други близки лица или органи.
(2) За осъществяване на връзка и извършване на консултация се използва информацията, предоставена от държавите членки, намираща се на интернет страницата на Европейската служба за външна дейност, или чрез компетентното посолство или консулство на съответната държава членка.
(3) Министерството на външните работи на Република България предоставя информация на Европейската служба за външна дейност относно определеното звено за контакт.
(4) Освен в случаите на кризисни ситуации консултацията по ал. 1 се извършва, преди да се предостави помощта. Тази консултация следва да даде възможност на държавата членка, чийто гражданин е лицето, да поиска заявлението или случаят да ѝ бъде прехвърлен, за да предостави самата тя консулската закрила.
(5) В случай на нужда от допълнителна информация по разглеждан случай от Министерството на външните работи или от компетентното задгранично представителство на Република България цялата необходима информация следва да се изиска от държавата членка, чийто гражданин е непредставеният гражданин.
(6) В случай на искане от държавата членка заявлението или случаят на съответния гражданин да се пренасочи към неговата собствена държавата членка, за да се предостави консулска закрила от държавата членка, чийто гражданин е лицето, в съответствие с националното право или с националната практика задграничното представителство на Република България се отказва от случая веднага, след като държавата членка, чийто гражданин е непредставеният гражданин, потвърди, че предоставя консулска закрила на непредставения гражданин.
(7) В случаите, когато е сключена практическа договореност дадена държава членка да може да представлява друга държава членка за споделяне на отговорностите за предоставяне на консулска закрила на непредставени граждани, българско задгранично представителство, от което непредставеният гражданин търси консулска закрила и което не е посочено като компетентно по силата на конкретна действаща договореност, прави необходимото заявлението на гражданина да бъде пренасочено към съответното посолство или консулство, освен ако това не би засегнало консулската закрила, по-специално, ако спешността на въпроса изисква незабавни действия от замоленото българско задгранично представителство.
(8) В случаи на сключване на практически договорености между Република България и държава - членка на Европейския съюз, за предоставянето на консулска закрила на непредставени граждани Министерството на външните работи на Република България уведомява Европейската комисия и Европейската служба за външна дейност за всяка такава договореност.
Чл. 8. Всички постъпващи индивидуални искания за закрила, помощ или съдействие от граждани на Европейския съюз, които не са български граждани, се изпращат до Министерство на външните работи на Република България, в това число такива, които са били отправени до почетните консули на Република България в съответната трета държава.
Раздел II.
Процедура по предоставяне на финансова помощ
Чл. 9. (1) Предоставянето на финансова помощ се осъществява при условията и по реда, по който те се предоставят от българските задгранични представителства на българските граждани, пребиваващи в съответната трета държава. Освен в случай на кризисна ситуация никакъв разход за консулска закрила в полза на непредставен гражданин на Европейския съюз не може да бъде извършен без разрешението на компетентните органи на държавата на гражданство на непредставения гражданин.
(2) Задграничните представителства на Република България могат да извършват разходи за осъществяване на консулска закрила само след получаване на изрично разрешение от Министерството на външните работи на Република България.
(3) Изискванията по ал. 1 и 2 не се прилагат в случаите на оказване на консулско съдействие или закрила при кризисни ситуации.
(4) Непредставените граждани се задължават да възстановят на държавите членки, чиито граждани са, разходите за консулска закрила при същите условия като гражданите на оказващата помощ държава членка посредством подписването на гаранция за възстановяване на разходи съгласно приложения № 1А и 1Б.
(5) От непредставените граждани се изисква да поемат задължение да възстановят единствено онези разходи, които при същите условия би трябвало да бъдат поети от гражданите на оказващата помощ държава членка.
(6) Министерството на външните работи, от името на Република България в качеството на оказваща помощ държава, следва да поиска в тримесечен срок от извършването им възстановяване на извършените разходи за консулска закрила от държавата членка, чийто гражданин е непредставеният гражданин, посредством стандартния формуляр, съгласно приложение № 2.
(7) Граждани на Република България, които в качеството им на непредставени граждани на Европейския съюз са получили консулска закрила, са длъжни да възстановят при поискване на Министерството на външните работи на Република България равностойността на направените разходи за консулска закрила в качеството им на непредставени граждани на Европейския съюз.
(8) Възстановяването на разходите за консулска закрила следва да се извърши в тримесечен срок от получаването на искането за възстановяване на извършените разходи. Дължимите суми се възстановяват по банковата сметка на Министерството на външните работи на Република България. Разходите за консулска закрила, които не са възстановени от страна на граждани на Република България, които в качеството им на непредставени граждани на Европейския съюз са получили консулска закрила, в тримесечен срок от получаването на искането за възстановяване на извършените разходи от оказващата помощ държава членка, се събират по общия ред.
Чл. 10. Когато консулската закрила, предоставена на непредставен гражданин на Европейския съюз в случай на арест или задържане, включва необичайно високи, но необходими и оправдани разходи, свързани с пътуване, настаняване или превод за осъществяване на консулска закрила от задграничните представителства на Република България, Министерството на външните работи от името на Република България в качеството на оказваща помощ държава следва да поиска в тримесечен срок от извършването им възстановяване на тези разходи от държавата членка, чийто гражданин е непредставеният гражданин, посредством стандартния формуляр съгласно приложение № 2.
Чл. 11. (1) При предоставяне на консулска закрила при кризисни ситуации Министерството на външните работи от името на Република България в качеството на оказваща помощ държава може да поиска от Министерството на външните работи на държавата членка, чийто гражданин е непредставеният гражданин, в тримесечен срок от извършването им възстановяване на тези разходи от държавата членка, чийто гражданин е непредставеният гражданин, посредством стандартния формуляр съгласно приложение № 3.
(2) В случай че задгранично представителство на Република България е оказало консулска закрила при кризисни ситуации, Министерството на външните работи може да поиска от името на Република България възстановяване на разходите дори ако непредставеният гражданин не е подписал гаранция за възстановяване в съответствие с чл. 9, ал. 4. Това не представлява пречка за държавата членка, чийто гражданин е непредставеният гражданин, да поиска от него възстановяване на извършените разходи въз основа на национални правила.
(3) Оказващата помощ държава членка може да поиска от държавата членка, чийто гражданин е непредставеният гражданин, да възстанови тези разходи на пропорционална основа, като общата стойност на направените разходи се раздели на броя на подпомогнатите граждани.
(4) Когато оказващата помощ държава членка е получила финансова подкрепа по линия на Механизма за гражданска защита на Европейския съюз, финансовото участие на държавата членка, чийто гражданин е непредставеният гражданин, се определя след приспадане на финансовото участие на Европейския съюз.
Чл. 12. (Отм. - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.)
Глава трета.
КООРДИНАЦИЯ И СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА УЛЕСНЯВАНЕ НА КОНСУЛСКАТА ЗАКРИЛА НА НЕПРЕДСТАВЕНИ ГРАЖДАНИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В ТРЕТИ ДЪРЖАВИ
Чл. 13. (1) Задграничните представителства на Република България следва да осъществяват необходимите контакти с делегациите на Европейския съюз в третите държави, както и да действат в сътрудничество и координация с посолствата и консулствата на държавите членки с оглед на сътрудничеството и координацията на местно равнище в случаи на кризисни ситуации.
(2) Задграничните представителства на Република България в трети държави следва да участват и в провежданите срещи на местно консулско сътрудничество и да информират Министерството на външните работи на Република България относно практическите договорености по прилагането на достъпа до консулска закрила и други договорености, както и прилагането на сключените практически договорености за споделяне на отговорностите за предоставянето на консулска закрила на непредставените граждани.
(3) Задграничните представителства на Република България в трети държави участват в изготвянето и координирането на плановете за реагиране при извънредни обстоятелства на местно равнище, като предоставят за включване нужната информация относно непредставени граждани. Задграничните представителства на Република България в трети държави следва да са наясно с информацията относно мерките за готовност за реагиране при кризи и ако е необходимо, да участват в прилагането им.
Чл. 14. (1) При прилагането на разпоредбите на настоящото постановление не се засягат консулските отношения между държавите членки и трети държави, по-специално техните права и задълженията, произтичащи от международни обичаи и споразумения, и по-специално Виенската конвенция за консулските отношения от 24 април 1963 г., която държавите членки прилагат в съответствие с правото на Европейския съюз.
(2) Действията по предоставяне на консулска закрила от българските задгранични представителства следва да бъдат извършвани при спазване на разпоредбите на чл. 8 от Виенската конвенция за консулските отношения, съгласно който консулска закрила може да се предоставя от името на друга държава членка след съответно уведомяване и освен ако засегнатата трета държава не се противопостави, както и при спазване на разпоредбите на действащите двустранни консулски конвенции, по които Република България е страна.
Глава четвърта.
ВРЕМЕНЕН ДОКУМЕНТ ЗА ПЪТУВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (НОВА - ДВ, БР. 99 ОТ 2024 Г., В СИЛА ОТ 09.12.2025 Г.)
Раздел I.
Условия за издаване на временен документ за пътуване на Европейския съюз (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.)
Чл. 15. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) (1) Временният документ за пътуване на Европейския съюз (ВДП на ЕС) е документ за пътуване, който се издава от българските задгранични представителства в трета страна на непредставени граждани на Европейския съюз, които не са български граждани, по тяхно искане за еднократно пътуване до държавата членка по гражданството или по местопребиваването на гражданите или по изключение до друго място.
(2) Временният документ за пътуване на Европейския съюз се издава на непредставени граждани на Европейския съюз в трети страни, които не са български граждани, чиито паспорти или документи за пътуване са били изгубени, откраднати или унищожени или по други причини не могат да бъдат получени в разумен срок, в съответствие с процедурата по раздел II.
(3) ВДП на ЕС се издава със срок на валидност, необходим за осъществяване на пътуването, за което е издаден. За изчисляване на този срок се вземат предвид спиранията за нощувки и времето, необходимо за осъществяване на транспортни връзки и допълнителен "гратисен период" от два дни. Освен при извънредни обстоятелства срокът на валидност на ВДП на ЕС не може да надвишава 15 календарни дни.
Раздел II.
Процедура за издаване на ВДП на ЕС (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.)
Чл. 16. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) (1) Заявление за издаване на ВДП на ЕС се подава от непредставен гражданин на държава - членка на Европейския съюз, който не е български гражданин, в задгранично представителство на Република България в чужбина по образец съгласно приложение № 4.
(2) Заявителят прилага към заявлението следните данни и документи, с които може да удостовери своята самоличност и гражданство:
1. фамилно и собствено име (имена), гражданство, дата на раждане и пол;
2. портретна снимка, направена при подаването на заявлението, или, само в случаите, в които това не е възможно - сканирана или цифрова снимка на заявителя, направена въз основа на стандартите, установени в част 3 от Документ 9303 на Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) относно машинночетимите документи за пътуване (седмо издание, 2015 г.) ("Документ на ИКАО 9303");
3. копие или сканирано копие на всички налични средства за идентификация, например лична карта или шофьорска книжка, и когато са налични - вида и номера на документа, който се заменя, и националния регистрационен номер или социалноосигурителния номер.
(3) Към заявлението се прилага документ за платена държавна такса.
(4) Заявлението за издаване на ВДП на ЕС на гражданин на друга държава - членка на ЕС, се попълва с технически средства или на ръка с печатни букви на английски или френски език.
(5) Длъжностните лица в задграничното представителство на Република България в чужбина, в което е прието заявление по ал. 1, въвеждат данните от заявлението и данните за приложените документи, включително подписа и снимката на лицето, в Националната визова информационна система (НВИС) и ги регистрират под формата на "Искане за издаване на временен документ за пътуване на ЕС".
(6) Във възможно най-кратък срок, но не по-късно от два работни дни след получаване на заявлението за ВДП на ЕС, българското задгранично представителство, получило заявлението, се консултира с държавата членка по гражданството на лицето с цел проверка на гражданството и самоличността на заявителя в съответствие с чл. 7, ал. 1 за целите на удостоверяване на гражданството и самоличността на заявителя. Консултацията се извършва чрез най-близкото задгранично представителство на непредставената държава членка по неговото гражданство или от задгранично представителство, което е акредитирано за съответната трета страна.
(7) При извършване на консултациите по ал. 6 българското задгранично представителство предоставя на държавата членка по гражданството на лицето цялата необходима информация, предоставена със заявлението от лицето по ал. 2. Възможно най-бързо, но не по-късно от три работни дни след получаване на информацията, държавата членка по гражданството отговаря на искането за консултация и потвърждава дали заявителят е неин гражданин. Ако държавата членка по гражданството не може да отговори в рамките на три работни дни, тогава в рамките на този срок тя информира и съобщава приблизителна дата, на която може да се очаква отговорът, за което се информира съответно заявителят.
(8) В срока по ал. 7 се изпраща отговор до оказващата помощ държава членка в случаите на поискана консултация относно установяване на самоличност и гражданство за издаване на ВПД на български гражданин в трета страна, където Република България няма задгранично представителство, като отговорът се изпраща чрез Министерството на външните работи или чрез най-близкото задгранично представителство на Република България.
(9) При потвърждение на гражданството и самоличността на заявителя във възможно най-кратък срок и не по-късно от един работен ден българското задгранично представителство изпраща искането по ал. 5 за съгласуване с дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи.
(10) При потвърждение на гражданството и самоличността на заявителя от държавата членка по гражданството българското задгранично представителство издава на заявителя ВДП на ЕС във възможно най-кратък срок и не по-късно от два работни дни след получаване на потвърждението. Временният документ за пътуване на ЕС на гражданин на държава - членка на ЕС, който не е български гражданин, се издава след съгласуване с Министерството на външните работи и само с изричното съгласие на компетентните органи на държавата на неговото гражданство.
(11) В случаите, когато държавата членка по гражданството възрази срещу издаването на ВДП на ЕС на неин гражданин, такъв документ не се издава. В този случай държавата членка по гражданството поема отговорността за предоставянето на консулска закрила на своя гражданин в съответствие с правните си задължения и практики. Българското задгранично представителство в тясно сътрудничество с държавата членка по гражданството информира заявителя за това обстоятелство.
(12) Задграничното представителство на Република България в чужбина незабавно и не по-късно от два работни дни уведомява лицето за издаването на ВДП на ЕС или за отказа за неговото издаване.
(13) Задграничните представителства на Република България в чужбина уведомяват незабавно държавата членка по гражданството на лицето за издаването на ВДП на ЕС.
(14) В случаите, когато лицето не се яви да получи издадения ВДП на ЕС в срок до един месец от датата на подаване на заявлението, ВДП на ЕС се унищожава, за което се уведомяват органите по ал. 6.
(15) В случаи на изключителна спешност, когато са изчерпани наличните средства за комуникация с държавата членка по гражданството, българско задгранично представителство може да издаде ВДП на ЕС, без да се консултира предварително с държавата членка по гражданството. В този случай българското задгранично представителство уведомява държавата членка по гражданството във възможно най-кратък срок, че е издаден ВДП на ЕС, и за самоличността на лицето, на което е издаден ВДП на ЕС. Уведомлението съдържа всички данни, които са били включени във ВДП на ЕС.
(16) По време на консултацията по ал. 6, преди издаването на ВДП на ЕС, задграничното представителство следва да поиска от компетентния орган на държавата членка по гражданството на лицето да предостави информация на кой орган заявителят трябва да върне издадения му ВДП на ЕС при пристигането му в неговата крайна дестинация.
(17) Задграничното представителство на Република България предава на заявителя информацията по ал. 16 при издаване на ВДП на ЕС.
Чл. 17. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) В обосновани случаи може да е необходимо повече време от сроковете, предвидени в чл. 16.
Чл. 18. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) (1) Лицата, които подават заявление за издаване на ВДП на ЕС, чиито паспорти или документи за пътуване са били изгубени, откраднати или унищожени по време на природни бедствия, се освобождават от заплащане на такси.
(2) Когато заявителите не могат да платят приложимите такси за издаване на ВДП на ЕС при подаването на заявлението си, те се задължават да възстановят на своята държава членка по гражданството тези такси, като използват стандартния формуляр, предвиден в приложение № 2. В такива случаи се прилагат чл. 9, ал. 6 и чл. 11.
Чл. 19. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) Временният документ за пътуване на ЕС се състои от единен формуляр за ВДП на ЕС и единен стикер на ВДП на ЕС, отговарящи на изискванията на приложение № 5 и приложение № 6.
Чл. 20. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) При попълване на единния стикер на ВДП на ЕС се попълват разделите, предвидени в приложение № 6, и машинночетимата зона в съответствие с Документ 9303 на ИКАО.
Чл. 21. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) (1) Отпечатаният единен стикер на ВДП на ЕС, съдържащ попълнените раздели, се поставя върху единния формуляр на ВДП на ЕС в съответствие с приложение № 5. Всички вписвания в единния стикер на ВДП на ЕС, включително портретната снимка, се отпечатват. На отпечатания единен стикер на ВДП на ЕС не се правят промени на ръка. В раздел "Забележки" на единния стикер на ВДП на ЕС могат да се вписват допълнителни данни, които не повтарят задължителните данни от изречение първо.
(2) По изключение, по технически форсмажорни причини, единните стикери на ВДП на ЕС могат да се попълват на ръка, а снимката да се прикрепи. В такива случаи върху снимката се поставя печат като допълнителна защита срещу подмяна. Когато единните стикери на ВДП на ЕС са попълнени на ръка, тази информация се въвежда в Националната визова информационна система (НВИС).
(3) В попълнения на ръка единен стикер на ВДП на ЕС не се допуска извършването на промени.
Чл. 22. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) (1) Длъжностните лица в задграничните представителства на Република България в чужбина издават ВДП на ЕС на чужденец чрез полагане на попълнен и отпечатан единен стикер на ВДП на ЕС, който се прикрепя към единния формуляр за ВДП на ЕС.
(2) Българското задгранично представителство, издаващо ВДП на ЕС, съхранява едно копие или сканирано копие от всеки издаден ВДП на ЕС и изпраща друго копие или сканирано копие на държавата членка по гражданството на заявителя.
Чл. 23. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) При пристигане на крайното местоназначение българският гражданин, който е получил ВДП на ЕС, издаден от друга държава - членка на Европейския съюз, независимо от това дали срокът му на валидност е изтекъл, предава ВДП на ЕС на граничните органи на Република България, в случай че се връща в Република България, или в най-близкото задгранично представителство на Република България, в случай че се връща в държава по местопребиваване, или по изключение до друго място. Върнатите ВДП на ЕС се препращат на дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи за унищожаване.
Раздел III.
Съхраняване, анулиране, бракуване и унищожаване (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.)
Чл. 24. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) (1) Длъжностните лица в задграничните представителства на Република България в чужбина анулират единния стикер на ВДП на ЕС и/или единния формуляр за ВДП на ЕС, когато:
1. се открие грешка в единния стикер на ВДП на ЕС, който все още не е бил прикрепен към единния формуляр за ВДП на ЕС;
2. се открие грешка, след като единният стикер на ВДП на ЕС е бил прикрепен към единния формуляр за ВДП на ЕС.
(2) В случите по ал. 1 се изготвя нов единен стикер на ВДП на ЕС без събиране на допълнителни такси.
(3) Единният стикер на ВДП на ЕС и/или единният формуляр за ВДП на ЕС се анулират чрез поставяне на кръст с неизтриваемо мастило върху него.
(4) За анулирането на единния стикер на ВДП на ЕС се съставя протокол и се регистрира в НВИС.
Чл. 25. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) (1) Анулираните единни стикери на ВДП на ЕС и/или единни формуляри за ВДП на ЕС се бракуват с протокол на комисия, назначена със заповед на ръководителя на задграничното представителство. Протоколът съдържа причините за бракуване и подробно описание на стикерите по вид, количество, поредни номера и стойност, като е неразделна част от работната рекапитулация.
(2) Бракуваните единни стикери на ВДП на ЕС се унищожават в съответното задгранично представителство чрез пълното им разрушаване от комисията, която вписва това обстоятелство в протокола.
(3) Оригиналните протоколи се съхраняват в архива на съответната консулска служба, а копие се изпраща в Министерството на външните работи.
Чл. 26. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) (1) Всички свързани с ВДП на ЕС копия се унищожават във възможно най-кратък срок по реда на чл. 25.
(2) Върнатите в Министерството на външните работи ВДП на ЕС и всички свързани с тях копия, издадени на български граждани от друга държава членка, се унищожават във възможно най-кратък срок по ред, определен със заповед на министъра на външните работи или на оправомощено от него длъжностно лице.
Чл. 27. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) Непопълнените единни формуляри и стикери за ВДП на ЕС се съхраняват по поредни номера и по начин, изключващ възможността за посегателство, повреждане и унищожаване.
Раздел IV.
Защита на личните данни (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.)
Чл. 28. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) (1) Личните данни, които се обработват за целите на издаването на ВДП на ЕС, включително портретната снимка или снимката на заявителя, се използват единствено с цел проверка на самоличността на заявителя в съответствие с процедурата, определена в чл. 16, за отпечатване на единния стикер на ВДП на ЕС и улесняване на пътуването на този заявител.
(2) Независимо от разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (Общ регламент относно защитата на данните) заявителят, на когото се издава ВДП на ЕС, има право да провери личните данни, съдържащи се във ВДП на ЕС, и при нужда да поиска поправянето им посредством издаването на нов документ.
(3) Във ВДП на ЕС не се включва никаква информация в машинночетим вид, освен ако тя не се съдържа и в разделите, посочени в т. 6 от приложение № 5 към чл. 19.
(4) Личните данни на даден заявител се съхраняват само докато е необходимо, включително за събирането на таксите, посочени в чл. 18, ал. 2, но не повече от 180 дни.
(5) Личните данни на заявителите се съхраняват не повече от 180 дни, а когато ВДП на ЕС е издаден на български граждани от друга държава членка - не повече от две години.
(6) След изтичане на срока за съхраняване личните данни на заявителя се заличават.
Чл. 29. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) (1) Дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи извършва редовно наблюдение въз основа на следните показатели:
1. брой ВДП на ЕС, издадени в съответствие с член 15, и гражданство на получателя;
2. брой на случаите на измами и фалшифициране на ВДП на ЕС.
(2) Дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи в сътрудничество със задграничните представителства на Република България организира изготвянето и събирането на данните, необходими за измерване на промяната в показателите, посочени в ал. 1, и ежегодно предоставя тази информация на Европейската комисия.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на постановлението:
1. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) "Задгранични представителства" са териториални структурни звена на Министерството на външните работи на Република България, които осъществяват дипломатическа и/или консулска дейност в друга държава.
2. "Трета държава" е всяка една държава, която не е член на Европейския съюз.
3. "Кризисни ситуации" са стихийни и природни бедствия, аварии, катастрофи, грабежи и обстоятелства, довели до прилагането на неотложна помощ, както и други събития, които непредставеният гражданин на Европейския съюз не е могъл да предвиди или предотврати.
4. "Разход за консулска закрила" е предоставяне на финансова помощ във вид на временна парична помощ, паричен аванс, парични средства, изплатени разходи за настаняване, храна, пътуване, лечение, правни услуги, превод, консулски и други такси, както и всеки друг разход, извършен за осъществяване на консулска закрила на непредставените граждани на Европейския съюз в трета държава.
5. (нова - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) "Непредставен гражданин" е всеки гражданин, който притежава гражданство на държава членка, която не е представена в трета държава, по смисъла на чл. 1, ал. 2.
6. (нова - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) "Заявител" е лицето, което подава заявление за ВДП на ЕС.
7. (нова - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) "Получател" е лицето, на което се издава ВДП на ЕС.
8. (нова - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) "Оказваща помощ държава членка" е държавата членка, която получава заявление за ВДП на ЕС.
9. (нова - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) "Държава членка по гражданството" е държавата членка, на която заявителят твърди, че е гражданин.
10. (нова - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) "Работни дни" са всички дни, които не са официални празници или почивни дни, спазвани от органа, който трябва да предприеме действия.
§ 2. (Доп. - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.) Постановлението въвежда в националното законодателство текстове на Директива (ЕС) 2015/637 на Съвета от 20 април 2015 г. относно мерките за координация и сътрудничество за улесняване на консулската закрила на непредставени граждани на Съюза в трети държави и за отмяна на Решение № 95/553/ЕО (ОВ, L 106, 24.04.2015 г., стр. 1), Директива (ЕС) 2019/997 на Съвета от 18 юни 2019 година за временния документ за пътуване на ЕС и за отмяна на Решение 96/409/ОВППС (ОВ, L 163, 20.6.2019 г., стр. 1 - 12) и Делегирана директива (ЕС) 2024/1986 на Комисията от 6 май 2024 година за изменение на Директива (ЕС) 2019/997 на Съвета по отношение на машинночетимата зона на временния документ за пътуване на ЕС (ОВ, L, 16.7.2024 г.).
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 3. Постановлението се приема на основание чл. 7а от Закона за нормативните актове.
§ 4. Разпоредбите на Директива (ЕС) 2015/637 на Съвета от 20 април 2015 г. относно мерките за координация и сътрудничество за улесняване на консулската закрила на непредставени граждани на Съюза в трети държави и за отмяна на Решение № 95/553/ЕО (ОВ, L 106, 24.04.2015 г., стр. 1) не се прилагат относно консулствата на Република България, ръководени от почетни (нещатни) консулски длъжностни лица.
§ 5. В Устройствения правилник на Министерството на външните работи, приет с Постановление № 202 на Министерския съвет от 2013 г. (обн., ДВ, бр. 80 от 2013 г.; изм. и доп., бр. 7 и 39 от 2017 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 21 се създава т. 15:
"15. осъществява дейности в рамките на своята компетентност по отношение на извършените разходи за предоставено консулско съдействие и закрила от задграничните представителства на Република България на непредставени граждани на Европейския съюз в трети държави;".
2. В чл. 43 т. 2 се изменя така:
"2. отговаря за осигуряването на консулска защита на български физически и юридически лица в чужбина, както и на непредставените граждани на Европейския съюз в трети държави;".
3. В чл. 46 т. 1 се изменя така:
"1. организира работата на министерството и координира действията на междуведомствено равнище при възникване на кризисни ситуации с български граждани в чужбина, както и с непредставените граждани на Европейския съюз в трети държави и осъществява взаимодействие със структурите на Европейския съюз за сътрудничество по време на кризисни ситуации;".
§ 6. Изпълнението на постановлението се възлага на министъра на външните работи.
§ 7. Постановлението влиза в сила в деня след обнародването му в "Държавен вестник".
Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 398 ОТ 20 НОЕМВРИ 2024 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 55 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2018 Г. ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОНСУЛСКА ЗАКРИЛА И УЧАСТИЕ В МЕРКИТЕ ЗА КООРДИНАЦИЯ И СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА УЛЕСНЯВАНЕ НА КОНСУЛСКАТА ЗАКРИЛА НА НЕПРЕДСТАВЕНИ ГРАЖДАНИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В ТРЕТИ ДЪРЖАВИ ОТ ЗАДГРАНИЧНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛСТВА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
(ОБН. - ДВ, БР. 99 ОТ 2024 Г., В СИЛА ОТ 09.12.2025 Г.)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
§ 12. Разпоредбите на Директива (ЕС) 2019/997 на Съвета от 18 юни 2019 година за временния документ за пътуване на ЕС и за отмяна на Решение 96/409/ОВППС (ОВ, L 163, 20.6.2019 г., стр. 1 - 12) не се прилагат относно консулствата на Република България, ръководени от почетни (нещатни) консулски длъжностни лица.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
§ 14. Органът, който отговаря за изготвянето на единните формуляри и стикери за ВДП на ЕС за Република България съгласно чл. 10 от Директива 2019/997, е Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato S.p.A., Италия. Възлагането на изготвянето на единните формуляри и стикери за ВДП на ЕС, както и необходимия брой се извършва от дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи.
§ 15. Изпълнението на постановлението се възлага на министъра на външните работи.
§ 16. Постановлението влиза в сила на 9 декември 2025 г.
Приложение № 1А към чл. 9, ал. 4
ГАРАНЦИЯ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА РАЗХОДИ ЗА КОНСУЛСКА ЗАКРИЛА (ФИНАНСОВА ПОМОЩ)
Аз, (г-н/г-жа) …………………………………………………………………….....………….. ……………………………………………………………………………………….....………., (име, презиме, фамилия с печатни главни букви) роден(а) в (град) …………………………………………………………………….....………, (държава) ………………………………………………………………………….....…………, на …………………………………………………………………………………....…………., (дата) лична карта/паспорт № ………………………………………………………….....…………, издаден(а) в ………………………………………………………………………....…………. на ………………………………………………………………………………….....…………, и социалноосигурителен номер и компетентен орган (ако е приложимо/където е приложимо): ………………………………………………………………………………………....……….. ……………………………………………………………………………………....…………., с настоящото потвърждавам, че съм получил(а) от посолството/консулството на Република България в …………………………………………………………….....……….. сумата ……………………………………………………………………………....…………. като аванс за ……………………………………………………………………….....………., (включително всички приложими такси) и/или се задължавам и обещавам при поискване да възстановя на Министерството на външните работи на …………………………………………………………….....…………. (държавата членка, чийто гражданин е лицето) в съответствие с националното право на тази държава членка равностойността на посочената сума или равностойността на всички разходи, платени от мое име или изплатени на мен авансово, във (валута) …...... по приложимия курс в деня на отпускане на аванса или на изплащане на разходите. Адресът ми (*) (с печатни главни букви) в ………………………………….......…..……… …………………………………………………………………………………….....….……… (държава) е: ………………………………………………………………………………….....…………..
ДАТА: ПОДПИС:
(*) Ако нямате постоянен адрес, моля, посочете адрес за връзка.
|
Приложение № 1Б към чл. 9, ал. 4
ГАРАНЦИЯ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА РАЗХОДИ ЗА КОНСУЛСКА ЗАКРИЛА (РЕПАТРИРАНЕ)
Аз, (г-н/г-жа) ……………………………………………………………………………....…… ………………………………………………………………………….………………...…….., (име, презиме, фамилия с печатни главни букви) роден(а) в (град) ……………………………………………………………………....………., (държава) …………………………………………………………………………....…………., на ……………………………………………………………………………………....………., (дата) лична карта/паспорт № ………………………………………………………….....…………., издаден в …………………………………………………………………………….....………. на ………………………………………………………………………………………….....…, и социалноосигурителен номер и компетентен орган (ако е приложимо/където е приложимо): ……………………………………………………………………………………………....….., с настоящото се задължавам при поискване да платя на правителството на ……….....…. …………………………………………………………………………………………….....….. в съответствие с националното право на тази държава членка равностойността на всички разходи, платени от мое име или изплатени на мен авансово от консулския служител на правителството на Република България в…………………………….....……. ………………………………………………………………………………………….....…….. за целите на или във връзка с моето и на придружаващите ме членове на семейството ми репатриране в ……………………………………………………………………....…….., както и да заплатя всички дължими консулски такси във връзка с репатрирането. Тези суми включват: i) (*) Разходи за път Дневни Други разходи МИНУС вече платеното от мен КОНСУЛСКИ ТАКСИ: Такса за репатриране Такса за извършена услуга Такси за паспорт/временен документ (......... часа по ......... на час ...........) ii) (*) Всички суми за моя сметка за целите на или във връзка с моето и на придружаващите ме членове на семейството ми репатриране, които не могат да бъдат определени към момента, в който подписвам настоящата гаранция за възстановяване на разходи. Адресът ми (**) (с печатни главни букви) ………………………………………….….....…. ………………………………………………………………………………………….....…….. (държава) е: ……………………………………………………………………………………….....…….. ………………………………………………………………………………………….....……..
ДАТА: ПОДПИС:
(*) Ненужното се зачертава: консулският служител и заявителят следва да парафират в полето всяко заличаване. (**) Ако нямате постоянен адрес, моля, посочете адрес за връзка.
|
Приложение № 2 към чл. 9, ал. 6 и чл. 10
Формуляр за искане за възстановяване на разходи
МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ИСКАНЕ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА РАЗХОДИ
1. Посолство или консулство на държавата членка заявител
2. Компетентно посолство или консулство, или Министерство на външните работи на държавата членка, чийто гражданин е подпомаганият гражданин
3. Идентифициране на събитието
(дата, място)
4. Данни на гражданина(ите), на когото(които) е оказана помощ (прилага се отделно)
Име, през- име, фамилия |
Място и дата на раждане |
Наименование и номер на документа за пътуване |
Вид на предоставената помощ |
Разходи |
|
|
|
|
|
5. Общо разходи
6. Банкова сметка за възстановяване на разходите
7. Приложение: гаранция за възстановяване на разходи (ако е приложимо)
Приложение № 3 към чл. 11, ал. 1
Формуляр за искане за възстановяване на разходи
МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ИСКАНЕ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА РАЗХОДИ
1. Посолство или консулство на държавата членка заявител
2. Компетентно посолство или консулство, или Министерство на външните работи на държавата членка, чийто гражданин е подпомаганият гражданин
3. Идентифициране на събитието
(дата, място)
4. Данни на гражданина(ите), на когото(които) е оказана помощ (прилага се отделно)
Име, презиме, фамилия |
Място и дата на раждане |
Наименование и номер на документа за пътуване |
Вид на предоставената помощ |
Разходи |
|
|
|
|
|
5. Общо разходи
6. Банкова сметка за възстановяване на разходите
7. Приложение: гаранция за възстановяване на разходи (ако е приложимо).
Приложение № 4 към чл. 16, ал. 1
(Ново - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.)
Приложение № 5 към чл. 19
(Ново - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.)
ЕДИНЕН ФОРМУЛЯР ЗА ВДП НА ЕС
Единният формуляр за ВДП на ЕС трябва да отговаря на следните спецификации:
1. Формат и размер
Единният формуляр за ВДП на ЕС представлява лист, отпечатан от двете страни и сгънат на три. След като бъде сгънат, размерът на формуляра трябва да отговаря на стандарт ISO/IEC 7810 ID-3.
2. Първа страница: Заглавна страница
Заглавната страница на единния формуляр за ВДП на ЕС съдържа, в посочения ред, думите "ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ" на всички официални езици на Съюза и думите "EMERGENCY TRAVEL DOCUMENT" и "TITRE DE VOYAGE PROVISOIRE". На нея трябва да фигурират и дванадесет златни звезди, разположени в кръг.
3. Втора страница: Прикрепяне на единния стикер на ВДП на ЕС
Единният стикер на ВДП на ЕС трябва да се прикрепи здраво на втората страница от единния формуляр за ВДП на ЕС така, че да не може да се отдели лесно. Единният стикер на ВДП на ЕС трябва да се подравни и прикрепи спрямо ръба на страницата. Машинночетимата зона на единния стикер на ВДП на ЕС трябва да се подравни спрямо външния ръб на страницата. Печатът на издаващите органи трябва да се постави на единния стикер на ВДП на ЕС така, че да попада и върху страницата.
4. Трета и четвърта страница: Информация
На трета и четвърта страница фигурират преводи на "Emergency Travel Document", както и надписите за единния стикер на ВДП на ЕС на всички официални езици на Съюза с изключение на английски и френски език. Вписва се също така и следният текст: "This EU Emergency Travel Document is a travel document issued by a Member State of the European Union for a single journey to the holder‘s Member State of nationality or residence or, exceptionally, to another destination. Authorities of non-EU countries are hereby requested to allow the holder to pass freely without hindrance. Le présent titre de voyage provisoire de l‘UE est un titre de voyage délivré par un État membre de l‘Union européenne aux fins d‘un trajet unique vers l‘État membre de nationalité ou de résidence du détenteur, ou, à titre exceptionnel, vers une autre destination. Les autorités des pays tiers sont priées d‘autoriser le détenteur du titre de voyage provisoire à circuler sans entraves."
5. Пета и шеста страница: Визи и печати за влизане/излизане
Петата и шестата страница носят заглавието "VISA/VISA" и се оставят празни. Тези страници се пазят за полагане на визите и печатите за влизане/излизане.
6. Номер на единния формуляр за ВДП на ЕС
На единния формуляр за ВДП на ЕС се отпечатва предварително седемцифрен номер.
Приложение № 6 към чл. 19
(Ново - ДВ, бр. 99 от 2024 г., в сила от 09.12.2025 г.)
ЕДИНЕН СТИКЕР НА ВДП НА ЕС
Единният стикер на ВДП на ЕС трябва да отговаря на следните спецификации:
Характеристики на единния стикер на ВДП на ЕС
1. Единният стикер на ВДП на ЕС съдържа портретна снимка на притежателя, отпечатана съгласно високи стандарти за сигурност, освен когато снимката се използва в съответствие с чл. 21, ал. 2. Портретната снимка или снимката са тези, които се използват за целите на чл. 16, ал. 7.
2. Единният стикер на ВДП на ЕС съдържа защитни елементи, които гарантират достатъчна защита срещу фалшифициране, и отчита по-специално защитните елементи, използвани за единния формуляр за визи.
3. Всички държави членки използват едни и същи защитни елементи.
4. На единния стикер на ВДП на ЕС се вписва следното:
а) абревиатурата "EU ETD/TVP UE";
б) думите "European Union/Union européenne";
в) трибуквеният код "EUE", както е установен в Документ 9303 на ИКАО.
5. Единният стикер на ВДП на ЕС съдържа седемцифрения номер на единния стикер на ВДП на ЕС, разположен хоризонтално и предварително отпечатан в черно. Трябва да се използва специален вид шрифт. Този номер се предшества от двубуквения код на издаващата държава членка, посочен в Документ 9303 на ИКАО, който може да бъде отпечатан предварително или добавен при попълването на единния стикер на ВДП на ЕС. За целите на сигурността същият седемцифрен номер може да бъде отпечатан предварително няколко пъти на единния стикер на ВДП на ЕС.
Части, които трябва да бъдат попълнени
6. Единният стикер на ВДП на ЕС съдържа раздели за попълване на следната информация:
а) държавата по местоназначение и всяка държава на транзитно преминаване, за която е издаден ВДП на ЕС;
б) издаващата държава членка и местоположението на издаващия орган;
в) датата на издаване и датата на изтичане на срока;
г) фамилното и собственото име(имена) на получателя на ВДП на ЕС, гражданството, датата на раждане и пола;
д) номера на единния формуляр за ВДП на ЕС, на който ще бъде прикрепен единният стикер на ВДП на ЕС, съгласно посоченото в точка 6 от приложение № 5.
7. Наименованията на разделите, които трябва да бъдат попълнени, трябва да са на английски и на френски език и да са номерирани.
8. Датите се изписват, както следва: денят - като се използват две цифри, като първата е нула, ако въпросният ден се състои само от една цифра; месецът - като се използват две цифри, като първата е нула, ако въпросният месец се състои само от една цифра; годината - като се използват четири цифри. Денят и месецът са последвани от празно пространство.
Например: 20 01 2018 = 20 януари 2018 г.
9. Единният стикер на ВДП на ЕС съдържа раздел за "забележки", който се използва от издаващия орган, за да отбележи всяка необходима допълнителна информация, например вида и номера на документа, който се замества.
Машинночетима информация
10. Единният стикер на ВДП на ЕС съдържа нужната машинночетима информация в съответствие с Документ 9303 на ИКАО с цел улесняване на контрола на външните граници. Главните букви "PU" се използват като първите два знака от машинночетимата зона, за да се обозначи документът като временен документ за пътуване на ЕС. Машинночетимата зона съдържа отпечатан текст във видимия фон с думите "Европейски съюз" на всички официални езици на Съюза. Този текст не засяга техническите характеристики на машинночетимата зона, нито възможността за нейното прочитане.
11. Запазва се място за евентуалното добавяне на общ двуизмерен баркод.