Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 91 от 18.XI

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 2 ОТ 2016 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ОСНОВНИЯ ПАКЕТ ОТ ЗДРАВНИ ДЕЙНОСТИ, ГАРАНТИРАН ОТ БЮДЖЕТА НА НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА (ДВ, БР. 24 ОТ 2016 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 2 ОТ 2016 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ОСНОВНИЯ ПАКЕТ ОТ ЗДРАВНИ ДЕЙНОСТИ, ГАРАНТИРАН ОТ БЮДЖЕТА НА НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА (ДВ, БР. 24 ОТ 2016 Г.)

В сила от 01.04.2017 г.
Издадена от Министерството на здравеопазването

Обн. ДВ. бр.91 от 18 Ноември 2016г.

§ 1. (В сила от 01.01.2017 г.) В приложение № 1 към чл. 1, ал. 1 "Първична извънболнична медицинска помощ" се правят следните изменения:

1. В раздел III "Профилактика на заболяванията" т. 1.4 и 1.5 се изменят така:

"1.4. попълване на карта за оценка на рискови фактори за развитие на заболяване;

1.5. формиране, на базата на резултатите от профилактичните прегледи на лицата над 18 години, на групи от населението с рискови фактори за развитие на заболяване с цел профилактика на социалнозначими и приоритетни за страната заболявания - сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет и злокачествени новообразувания, съгласно наредбата по чл. 30, ал. 3 от Закона за здравето.

1.5.1. За групите с рискови фактори за развитие на заболяване по т. 1.5:

1.5.1.1. оценка на рисковите фактори за здравето на пациента;

1.5.1.2. оценка на вредни навици, водещи до увреждане на здравето;

1.5.1.3. оценка на риска за развитие на сърдечно-съдово заболяване и захарен диабет.

1.5.2. На базата на оценките по т. 1.5.1.1, 1.5.1.2 и 1.5.1.3 - включване в група на лица с рискови фактори за развитие на заболяване и:

1.5.2.1. информиране на пациента за рисковите фактори за развитие на заболяване;

1.5.2.2. обучение за самонаблюдение и контрол за установяване на ранни признаци на заболяване;

1.5.2.3. препоръки за начина на живот - хранене, двигателна активност, преустановяване на вредни навици, намаляване на нервно-психическото напрежение;

1.5.2.4. преценка на необходимостта от консултация с друг лекар специалист и назначаване на допълнителни медико-диагностични изследвания;

1.5.2.5. проследяване на динамиката в оценките по т. 1.5.1.1, 1.5.1.2 и 1.5.1.3."

2. Раздел IV "Диспансеризация" се изменя така:

"IV. Диспансеризация

1. Диспансеризация на лица със заболявания, наблюдавани от общопрактикуващ лекар, или със заболявания, за които съгласно наредбата по чл. 30, ал. 3 от Закона за здравето се допуска наблюдение от общопрактикуващия лекар или друг лекар специалист, в т.ч. по избор на пациента:

1.1. диспансеризация на лица с едно заболяване;

1.2. диспансеризация на лица с две заболявания;

1.3. диспансеризация на лица с повече от две заболявания.

2. Проследяване на резултатите от проведената диспансеризация за диспансеризираните от тях лица."

§ 2. В приложение № 2 към чл. 1, ал. 1 "Специализирана извънболнична медицинска помощ" се правят следните изменения:

1. (В сила от 01.01.2017 г.) В раздел III "Профилактика на заболяванията":

а) в т. 1 думите "Наредба № 39 от 2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията" се заменят с "наредбата по чл. 30, ал. 3 от Закона за здравето";

б) точка 1.3. се изменя така:

"1.3. специализирани профилактични прегледи на лица от групи с риск от развитие на заболяване, формирани от лекари от първичната извънболнична медицинска помощ, насочени от тях за профилактичен преглед;".

2. (В сила от 01.01.2017 г.) В раздел IV "Диспансеризация", т. 1 думите "Наредба № 39 от 2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията" се заменят с "наредбата по чл. 30, ал. 3 от Закона за здравето".

3. В раздел V "Диагностично-лечебна дейност - диагностика, лечение и рехабилитация на остри и изострени хронични заболявания, извън дейностите по диспансеризация, след насочване от лекар от първичната или специализираната извънболнична медицинска помощ", буква "В" "Специализирани и високоспециализирани медико-диагностични изследвания по медицински специалности":

а) пакет "Вирусология" се изменя така:

"ВИРУСОЛОГИЯ

Специализирани изследвания:

1. Серологично изследване за HIV 1/2 антитела.

2. Серологично изследване на антитела за рубеола при бременни (IgM и IgG).

3. Серологично изследване на IgM антитела за морбили при бременни.

4. Серологично изследване на IgM антитела срещу хепатитен А вирус.

5. Серологично изследване на HBsAg на хепатитен В вирус.

6. Серологично изследване на anti-HBcIgM антитела и HBeAg на хепатитен В вирус.

7. Серологично изследване на антитела срещу хепатитен С вирус.";

б) пакет "Клинична микробиология" се изменя така:

"КЛИНИЧНА МИКРОБИОЛОГИЯ

Специализирани изследвания:

1. Микробиологично изследване на фекална маса и материал от ректум - препарат по Грам и изследване на Salmonella, Shigella, E. coli, Candida, Staphylococcus aureus.

2. Микробиологично изследване на урина за урокултура за Е. coli, Proteus, Providencia, Klebsiella, Enterobacter, Sarratia и други Enterobacteriaceae, Enterococcus, Грам(-) неферментативни бактерии (Pseudomonas, Acinetobacter и др.), Staphylococcus (S. aureus, S. saprophyticus).

3. Материал от мъжка/женска генитална система - директна микроскопия/препарат по Грам, култивиране и доказване на N. gonorrhoeae, Streptococcus beta-haemolyticus, Staphylococcus, Enterobacteriaceae и други Грам(-) бактерии, Гъбички (C. albicans) и др.

4. Микробиологично изследване на ранев материал и гной - препарат по Грам и доказване на Staphylococcus (S. aureus), Streptococcus beta-haemolyticus (gr. A), Enterobacteriaceae и др. Грам(-) бактерии, Corynebacterium, Гъбички (C. albicans) и др.

5. Микробиологично изследване на гърлен, носен или назо-фарингиален секрет - изолиране и интерпретация на Streptococcus beta-haemolyticus gr.A, Staphylococcus (S. aureus), Neisseria (N. meningitidis), Haemophilus (H. influenzae), Гъбички (C. albicans), Corynebacterium и др.

6. Микробиологично изследване на храчка - препарат по Грам, изолиране на Streptococcus pneumonia, Streptococcus beta-haemolyticus gr.A, Staphylococcus (S. aureus), Branhamella, Haemophilus, Enterobacteriaceae и др. Грам(-) бактерии, Гъбички (C. albicans и др.) и др.; препарат по Цил-Нилсен за Mycobacterium.

7. Серологично изследване за първичен и латентен сифилис (RPR или ELISA или VDRL или TPHA или FTA-ABs).

8. Антибиограма с 6 антибиотични диска по EUCAST.

9. Антистрептолизинов титър (AST) (за бета-стрептококови инфекции и постстрептококови усложнения - ревматизъм и гломерулонефрит).

10. Диагностично изследване за ревматоиден артрит

11. Диагностично изследване за инфекциозна мононуклеоза.

12. Диагностично изследване за Chlamydia trachomatis."

§ 3. В приложение № 7 към чл. 1, ал. 1 "Амбулаторни процедури" се правят следните изменения и допълнения:

1. В амбулаторна процедура № 4 "Осигуряване на постоянен достъп за провеждане на диализно лечение и химиотерапия", в т. 1.2 в края се поставя точка и запетая и се добавя "от обхвата на медицинската специалност "Анестезия и интензивно лечение", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Анестезия и интензивно лечение (само за код 86.07)".

2. В амбулаторна процедура № 5 "Определяне на план за лечение на болни със злокачествени заболявания":

а) досегашната т. 1.2.2 става т. 1.2.1.1;

б) създава се т. 1.2.1.2:

"1.2.1.2. медицинската специалност "Медицинска онкология", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Медицинска онкология" или на медицинската специалност "Лъчелечение", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Лъчелечение" или на медицинската специалност "Нуклеарна медицина", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Нуклеарна медицина" и медицинската специалност "Хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия;"

в) досегашната т. 1.2.3 става т. 1.2.2 и в нея в края се добавя "медицинската специалност "Клинична хематология", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Клинична хематология";

г) точка 1.2.4 се отменя.

3. В амбулаторна процедура № 6 "Системно лекарствено лечение при злокачествени солидни тумори и хематологични заболявания", в т. 1.1 в края се поставя запетая и се добавя "D69.3, D75.1".

4. В амбулаторна процедура № 11 "Консервативно лечение на продължителна бъбречна колика" т. 1.2 се изменя така:

"1.2. Амбулаторната процедура включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Урология", осъществявана в съответствие с изискванията за най-малко първо ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Урология"; от обхвата на медицинската специалност "Педиатрия"/"Детска нефрология", осъществявана в съответствие с изискванията за най-малко първо ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Педиатрия"; от обхвата на медицинската специалност "Нефрология", осъществявана в съответствие с изискванията за най-малко първо ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Нефрология"; от обхвата на медицинската специалност "Вътрешни болести", осъществявана в съответствие с изискванията за най-малко първо ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Вътрешни болести"; от обхвата на медицинската специалност "Хирургия", осъществявана в съответствие с изискванията за най-малко първо ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия"; от обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана в съответствие с изискванията за най-малко второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия" (за лица до 18 години)."

5. В амбулаторна процедура № 12 "Бъбречно-каменна болест: уролитиаза - екстракорпорална литотрипсия" точка 1.2 се изменя така:

"1.2. Амбулаторната процедура включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Урология", осъществявана в съответствие с изискванията за най-малко първо ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Урология"; от обхвата на медицинската специалност "Хирургия", осъществявана в съответствие с изискванията за най-малко първо ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия."

6. В амбулаторна процедура № 13 "Инструментална диагностика и лечение на заболявания на щитовидната жлеза", в т.1.1 индексът "Е03.5" и запетаята след него се заличават.

7. В амбулаторна процедура № 18 "Оперативни процедури в областта на ушите, носа и гърлото и лицево-челюстната област с малък обем и сложност":

а) в т. 1.2 в края се поставя точка и запетая и се добавя "от обхвата на медицинската специалност "Пластично-възстановителна и естетична хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Пластично-възстановителна и естетична хирургия" за процедури с кодове: 18.79, 21.30, 21.32, 21.81, 21.91, 27.41, 27.51, 86.22";

б) в т. 1.3 числата "27.69, 27.91, 28.0" и запетаята след тях се заличават.

8. В амбулаторна процедура № 22 "Малки оперативни процедури на раменен пояс и горен крайник":

а) създава се т. 1.4.1.6:

"1.4.1.6. отстраняване от костите на имплантирани уреди (на карпални и метакарпални кости и фаланги на ръка)";

б) точка 1.5.1 се изменя така:

"1.5.1. Контрол на здравното състояние на пациента и медицинско заключение за липса на медицински риск от приключване на процедурата въз основа на:

1.5.1.1. обективни данни за добре адаптирана оперативна рана и липса на значими субективни оплаквания;

1.5.1.2. в случаите по т. 1.4.1.6 и отстранени имплантирани в костите уреди.";

в) в т. 1.5.2.2 в края се поставя запетая и се добавя "в т. ч. планиране на дейностите по отстраняване на имплантираните в костите уреди".

9. В амбулаторна процедура № 23 "Малки оперативни процедури на таза и долния крайник" т. 1.3.1 се изменя така:

"1.3.1. основни терапевтични процедури: 77.09, 77.18, 77.19, 77.29, 77.39, 77.69, 77.89, 77.99, 78.09, 78.49, 78.79, 79.07, 79.17, 79.18, 79.38, 79.67, 79.68, 79.88, 81.94, 83.18."

10. В амбулаторна процедура № 25 "Диагностична и терапевтична пункция и/или биопсия" навсякъде в т. 1.2 думата "съгласно" се заменя с "в съответствие с изискванията на".

11. В амбулаторна процедура № 26 "Амбулаторни хирургични процедури", в т. 1.3 след числото "83.65" и запетаята след него се добавя "86.22" и се поставя запетая.

12. В амбулаторна процедура № 34 "Ендоскопска диагностика на заболявания, засягащи стомашно-чревния тракт":

а) в т. 1.4.2 в края се поставя запетая и се добавя "при изпълнение на дейностите по т. 1.4.1 и 1.4.4";

б) в т. 1.5.1.1 в края се поставя запетая и се добавя "в случаите по т. 1.4.2".

13. В амбулаторна процедура № 38 "Амбулаторно наблюдение и проследяване на терапевтичния отговор при пациенти, получаващи скъпоструващи лекарствени продукти по реда на чл. 78, ал. 2 ЗЗО":

а) в наименованието думите "Амбулаторно наблюдение" се заменят с "Определяне на план на лечение";

б) в точка 1.2.1 думата "Започване" се заменя с "Определяне на план за лечение, включващ започване";

в) в т. 1.2.1.1 думата "за" се заменя с "и оценка на", а след думата "провежданото" се добавя "до момента";

г) в т. 1.2.1.2 думата "Избор" се заменя с "Определяне на терапевтичните алтернативи и избор";

д) точка 1.2.1.4 се изменя така:

"1.2.1.4. Назначаване на терапия със скъпоструващи лекарствени продукти като част от плана за лечение на пациента при спазване на показанията и възрастовите ограничения съобразно кратките характеристики на лекарствените продукти, утвърдени по реда на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, утвърдените критерии за започване на първи курс и липсата на изключващи критерии.";

е) в т. 1.2.1.5 думите "и периодичност на контролните прегледи" се заменят със "със скъпоструващи лекарствени продукти и изготвяне на експертно становище";

ж) в т. 1.2.2.3 в края се поставя запетая и се добавя "утвърдените критерии за продължаване на лечението и липсата на изключващи критерии";

з) в т. 1.2.2.4 думите "и периодичност на контролните прегледи" се заменят със "със скъпоструващи лекарствени продукти и изготвяне на експертно становище";

и) в т. 1.3.1.1 думата "Контролни" се заменя с "Периодични".

14. Създава се амбулаторна процедура № 39 "Амбулаторно лечение на гноен хидраденит":

"Амбулаторна процедура № 39

"Амбулаторно лечение и контрол на гноен хидраденит"

1. Обхват:

1.1. Амбулаторната процедура включва диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги, предоставяни на задължително здравноосигурени лица със заболявания по МКБ-10: Z09.7 и допълнителни основни кодове L73.2.

1.2. Амбулаторната процедура включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Кожни и венерически болести", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Кожни и венерически болести" при осигурена възможност за осъществяване на дейности от обхвата на медицинската специалност "Хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия".

1.3. Основни процедури по МКБ-9 КМ:

1.3.1. основни диагностични процедури: 89.03, 90.59, 91.63, 91.83;

1.3.2. основни терапевтични процедури: 86.03, 86.04, 86.22, 86.28, 99.21, 99.29.

1.4. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги в хода на амбулаторната процедура:

1.4.1. обща оценка на състоянието на пациента и контрол по отношение на протичането на заболяването:

1.4.1.1. извършване на физикални прегледи на обективното състояние;

1.4.1.2. назначаване на медико-диагностични изследвания - кръвна картина, С-реактивен протеин, микробиологични изследвания и др. по преценка;

1.4.1.3. организиране на консултативни прегледи и други специализирани дейности, в т.ч. малки оперативни интервенции;

1.4.2. определяне на план за лечение и контрол на терапевтичното поведение:

1.4.2.1. назначаване на лечение и диетичен режим;

1.4.2.2. осигуряване на лекарствени продукти и медицински изделия;

1.4.2.3. ревизия на терапевтичната схема при необходимост или насочване за болнично лечение при изчерпване на възможностите за амбулаторно лечение;

1.4.3. обучение на пациента и неговите близки и др.;

1.4.4. медицинска експертиза.

1.5. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги при приключване на амбулаторната процедура:

1.5.1. Контрол на здравното състояние на пациента и медицинско заключение за липса на медицински риск от приключване на процедурата въз основа на обективни данни за стабилно общо състояние (клинични/параклинични) и:

1.5.1.1. извършени до 4 клинични прегледа годишно;

1.5.1.2. изпълнени диагностични и терапевтични процедури в зависимост от оценката на състоянието на пациента и протичането на заболяването;

1.5.1.3. изготвен план за контрол на протичане на заболяването за следващ период на наблюдение.

1.5.2. Оценка на потребностите от диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги след приключване на процедурата, в т. ч.:

1.5.2.1. контролни прегледи и изследвания в лечебното заведение съгласно плана по т.1.5.1.2;

1.5.2.2. продължаване на лечението;

1.5.2.3. рехабилитация."

15. Създава се амбулаторна процедура № 40 "Амбулаторно наблюдение и лечение при идиопатична белодробна фиброза":

"Амбулаторна процедура № 40

"Амбулаторно лечение и контрол на идиопатична белодробна фиброза"

1. Обхват:

1.1. Амбулаторната процедура включва диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги, предоставяни на задължително здравноосигурени лица със заболявания по МКБ-10: Z09.7 и допълнителни основни кодове J84.1.

1.2. Амбулаторната процедура включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Пневмология и фтизиатрия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Пневмология и фтизиатрия", от обхвата на медицинската специалност "Детска пневмология и фтизиатрия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Педиатрия" или от обхвата на медицинската специалност "Педиатрия", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт по "Педиатрия" (за лица под 18 години).

1.3. Основни процедури по МКБ-9 КМ:

1.3.1. основни диагностични процедури: 89.03, 89.37, 89.52, 89.54, 89,65, 90.59, 90.43, 87.44;

1.3.2. основни терапевтични процедури: 93.94, 99.21, 99.23, 99.29.

1.4. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги в хода на амбулаторната процедура:

1.4.1. обща оценка на състоянието на пациента и контрол по отношение на протичането на заболяването:

1.4.1.1. извършване на физикални прегледи на обективното състояние;

1.4.1.2. назначаване на медико-диагностични изследвания и др. - кръвна картина, ЕКГ, спирометрия, пулсоксиметрия, рентгенография на гръден кош, КАТ и др. по преценка;

1.4.1.3. организиране на консултативни прегледи и други специализирани дейности;

1.4.2. определяне на план за лечение и контрол на терапевтичното поведение:

1.4.2.1. назначаване на лечение и диетичен режим;

1.4.2.2. осигуряване на лекарствени продукти;

1.4.2.3. ревизия на терапевтичната схема при необходимост или насочване за болнично лечение при изчерпване на възможностите за амбулаторно лечение;

1.4.3. обучение на пациента и неговите близки и др.;

1.4.4. медицинска експертиза.

1.5. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги при приключване на амбулаторната процедура:

1.5.1. Контрол на здравното състояние на пациента и медицинско заключение за липса на медицински риск от приключване на процедурата въз основа на обективни данни за стабилно общо състояние (клинични/параклинични) и:

1.5.1.1. извършени до 3 клинични прегледа годишно;

1.5.1.2. изпълнени диагностични и терапевтични процедури в зависимост от оценката на състоянието на пациента и протичането на заболяването;

1.5.1.3. изготвен план за контрол на протичане на заболяването за следващ период на наблюдение.

1.5.2. Оценка на потребностите от диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги след приключване на процедурата, в т. ч.:

1.5.2.1. контролни прегледи и изследвания в лечебното заведение съгласно плана по т. 1.5.1.2;

1.5.2.2. продължаване на лечението;

1.5.2.3. рехабилитация."

16. Създава се амбулаторна процедура № 41 "Амбулаторно лечение и контрол при туберозна склероза":

"Амбулаторна процедура № 41

"Амбулаторно лечение и контрол при туберозна склероза"

1. Обхват:

1.1. Амбулаторната процедура включва диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги, предоставяни на задължително здравноосигурени лица със заболявания по МКБ-10: Z09.7 и допълнителни основни кодове Q85.1.

1.2. Амбулаторната процедура включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Нервни болести", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Нервни болести", от обхвата на медицинската специалност "Детска неврология", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Нервни болести", от обхвата на медицинската специалност "Нефрология", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт по "Нефрология", от обхвата на медицинската специалност "Педиатрия", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт по "Педиатрия", от обхвата на медицинската специалност "Кардиология", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт по "Кардиология", от обхвата на медицинската специалност "Очни болести", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт по "Очни болести" според формата на заболяването и състоянието.

1.3. Основни процедури по МКБ-9 КМ:

1.3.1. основни диагностични процедури: 89.03, 87.03, 88.72, 88.75, 88.76, 88.91, 89.14, 89.52;

1.3.2. основни терапевтични процедури: 99.29.

1.4. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги в хода на амбулаторната процедура:

1.4.1. обща оценка на състоянието на пациента и контрол по отношение на протичането на заболяването:

1.4.1.1. извършване на физикални прегледи на обективното състояние;

1.4.1.2. назначаване на медико-диагностични изследвания в зависимост от формата на заболяването;

1.4.1.3. организиране на консултативни прегледи и други специализирани дейности;

1.4.2. определяне на план за лечение и контрол на терапевтичното поведение:

1.4.2.1. назначаване на симптоматично лечение и диетичен режим;

1.4.2.2. осигуряване на консервативно лечение или насочване за оперативно лечение в зависимост от стадия и формата на заболяването;

1.4.2.3. ревизия на терапевтичната схема при необходимост или насочване за болнично лечение при изчерпване на възможностите за амбулаторно лечение;

1.4.3. обучение на пациента и неговите близки и др.;

1.4.4. медицинска експертиза.

1.5. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги при приключване на амбулаторната процедура:

1.5.1. Контрол на здравното състояние на пациента и медицинско заключение за липса на медицински риск от приключване на процедурата въз основа на обективни данни за стабилно общо състояние (клинични/параклинични) и:

1.5.1.1. извършени до 3 клинични прегледа годишно;

1.5.1.2. изпълнени диагностични и терапевтични процедури в зависимост от оценката на състоянието на пациента и протичането на заболяването;

1.5.1.3. изготвен план за контрол на протичане на заболяването за следващ период на наблюдение.

1.5.2. Оценка на потребностите от диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги след приключване на процедурата, в т. ч.:

1.5.2.1. контролни прегледи и изследвания в лечебното заведение съгласно плана по т. 1.5.1.2;

1.5.2.2. продължаване на лечението;

1.5.2.3. рехабилитация."

17. (В сила от 01.01.2017 г.) Създава се амбулаторна процедура № 42 "Амбулаторно наблюдение/диспансеризация на пациенти с тежкопротичащи възпалителни полиартропатии и спондилопатии":

"Амбулаторна процедура № 42

"Амбулаторно наблюдение/диспансеризация на пациенти с тежкопротичащи възпалителни полиартропатии и спондилопатии"

1. Обхват:

1.1. Амбулаторната процедура включва диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги, предоставяни на задължително здравноосигурени лица със заболявания по МКБ-10: Z09.7 и допълнителни основни кодове M05.0, M05.1, M05.2, М05.3, M05.8, М07*, M08.1, M08.2, M08.3, M08.4, М45.

1.2. Амбулаторната процедура включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Ревматология", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Ревматология", от обхвата на медицинската специалност "Детска ревматология", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Педиатрия" (за лица под 18 години).

1.3. Основни процедури по МКБ-9 КМ:

1.3.1. основни диагностични процедури: 89.03, 87.22, 87.23, 87.24, 87.41, 88.21, 88.22, 88.23, 88.24, 88.25, 88.26, 88.27, 88.28, 88.33, 89.29, 89.52, 90.33, 90.59, 90.98, 93.01;

1.3.2. основни терапевтични процедури: 81.92, 83.96, 83.97, 99.23, 99.29.

1.4. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги в хода на амбулаторната процедура:

1.4.1. обща оценка на състоянието на пациента и контрол по отношение на протичането на заболяването:

1.4.1.1. извършване на физикални прегледи на обективното състояние;

1.4.1.2. назначаване на медико-диагностични изследвания:

1.4.1.2.1. за пациенти с ювенилен артрит - кръвна картина, СУЕ, АЛАТ, АСАТ, урина, белтък, седимент, определяне на антинуклеарни антитела в серум, рентгенография на засегнатата става; консултация с очен лекар по преценка;

1.4.1.2.2. за пациенти с ревматоиден артрит - изследване на урина с течни реактиви, СУЕ, фибриноген, рентгенография на засегнатите стави;

1.4.1.2.3. за пациенти с псориатични и ентеропатични артропатии - пикочна киселина, химично изследване на урина с течни реактиви, СУЕ, кръвна картина - поне осем показателя, рентгенография на засегнатите стави, консултация със специалист по кожни и венерически болести/гастроентеролог;

1.4.1.2.4. за пациенти с анкилозиращ спондилит - СУЕ, кръвна картина - поне осем показателя, рентгенография на крайници и гръбначни прешлени;

1.4.1.3. организиране на консултативни прегледи и други специализирани дейности;

1.4.2. определяне на план на лечение и контрол на терапевтичното поведение;

1.4.3. периодична преценка на ефекта от проведеното лечение до момента, в т.ч. при необходимост:

1.4.3.1. ревизия на терапевтичната схема и предписване на лечение и диетичен режим;

1.4.3.2. насочване на пациент за изготвяне на план на лечение и проследяване на терапевтичния отговор при пациенти, получаващи скъпоструващи лекарствени продукти по реда на чл. 78, ал. 2 ЗЗО;

1.4.3.3. насочване на пациент за болнично лечение при изчерпване на възможностите за амбулаторно лечение;

1.4.4. обучение на пациента и неговите близки и др.;

1.4.5. медицинска експертиза.

1.5. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги при приключване на амбулаторната процедура:

1.5.1. Контрол на здравното състояние на пациента и медицинско заключение за липса на медицински риск от приключване на процедурата въз основа на обективни данни за стабилно общо състояние (клинични/параклинични) и:

1.5.1.1. извършени до 4 клинични прегледа, но не по-малко от 2 през период от 3 месеца;

1.5.1.2. изпълнени диагностични и терапевтични процедури в зависимост от оценката на състоянието на пациента и протичането на заболяването;

1.5.1.3. изготвен план за контрол на протичане на заболяването за следващ период на наблюдение.

1.5.2. Оценка на потребностите от диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги след приключване на процедурата, в т. ч.:

1.5.2.1. контролни прегледи и изследвания в лечебното заведение съгласно плана по т. 1.5.1.2;

1.5.2.2. продължаване на лечението;

1.5.2.3. рехабилитация."

§ 4. В приложение № 8 към чл. 1, ал. 1 "Клинични процедури", в клинична процедура № 3 "Интензивно лечение, мониторинг и интензивни грижи с механична вентилация и/или парентерално хранене", в т. 1.2 в края се добавя "(в условията на спешност до осигуряване на специализиран транспорт; дейността може да се осъществява на второ ниво на компетентност съгласно медицински стандарт "Анестезия и интензивно лечение")".

§ 5. В приложение № 9 към чл. 1, ал. 1 "Клинични пътеки" се правят следните изменения и допълнения:

1. В клинична пътека № 36 "Диагностика и лечение на белодробен тромбоемболизъм без фибринолитик", в т. 1.5.1.1 след думите "топичната и" се добавя "по възможност на".

2. В клинична пътека № 37 "Диагностика и лечение на белодробен тромбоемболизъм с фибринолитик", в т. 1.5.1.1 след думите "топичната и" се добавя "по възможност на".

3. В клинична пътека № 38 "Диагностика и лечение на хронична обструктивна белодробна болест - остра екзацербация", в т. 1.2 думите "специалност "Пневмология и фтизиатрия", осъществявана най-малко на" се заменят със "специалност "Пневмология и фтизиатрия", осъществявана в съответствие с изискванията на най-малко".

4. В клинична пътека № 43 "Бронхоскопски процедури с неголям обем и сложност в пулмологията":

а) точка 1.2 се изменя така:

"1.2. Клиничната пътека включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Пневмология и фтизиатрия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Пневмология и фтизиатрия", от обхвата на медицинската специалност "Вътрешни болести", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Вътрешни болести", от обхвата на медицинската специалност "Гръдна хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Гръдна хирургия", от обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия", от обхвата на медицинската специалност "Детска пневмология и фтизиатрия", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Педиатрия".";

б) точка 1.5.1.2 се изменя така:

"1.5.1.2. проведено лечение на основното заболяване с документирано подобряване на установени отклонения в жизненоважни функции и/или усложнения."

5. В клинична пътека № 45 "Лечение на декомпенсирана хронична дихателна недостатъчност при болести на дихателната система", в т. 1.2 думите "специалност "Пневмология и фтизиатрия", осъществявана най-малко на" се заменят със "специалност "Пневмология и фтизиатрия", осъществявана в съответствие с изискванията на най-малко".

6. В клинична пътека № 69 "Високоспециализирани интервенционални процедури при заболявания на гастроинтестиналния тракт" т. 1.5.1.3 се изменя така:

"1.5.1.3. документирано подобряване на жизненоважни параметри и лабораторни показатели, които е възможно да бъдат повлияни до края на необходимия болничен престой."

7. В клинична пътека № 71 "Диагностика и лечение на заболявания на тънкото и дебелото черво":

а) точка 1.4.2.1 се изменя така:

"1.4.2.1. усложнено заболяване на долния ГИТ, съпроводено с "алармиращи" симптоми и с едно или повече от следните отклонения: диселектролитемия, доказана чрез промени в серумния Na, К, Ca и Mg; повишен креатинин и урея, анемичен синдром или резултати от образни изследвания, насочващи към заболяване на долния ГИТ;"

б) точка 1.5.1.2 се изменя така:

"1.5.1.2. документирано подобряване на жизненоважни параметри и лабораторни показатели, които е възможно да бъдат повлияни до края на необходимия болничен престой."

8. В клинична пътека № 73 "Високоспециализирани интервенционални процедури при заболявания на хепатобилиарната система (ХБС), панкреаса и перитонеума", в т. 1.5.1.4 в края се поставя запетая и се добавя "които е възможно да бъдат повлияни до края на необходимия болничен престой".

9. В клинична пътека № 75 "Диагностика и лечение на декомпенсирани чернодробни заболявания (цироза)" т. 1.5.1.2 се изменя така:

"1.5.1.2. документирано подобряване на променените параметри и усложнения при хронично чернодробно заболяване, които е възможно да бъдат повлияни до края на болничния престой;".

10. В клинична пътека № 76 "Диагностика и лечение на хронични чернодробни заболявания":

а) в т. 1.2 след думите "медицински стандарт "Гастроентерология" се добавя "(за дейности по т. 1.4.4, 1.4.5.4 и 1.4.5.5 при лица над 18 години, осъществявани най-малко на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Гастроентерология")";

б) в т. 1.3.1 числото "38.99" и запетаята след него се заличават;

в) в т. 1.3.2 след думата "процедури" и двуеточието след нея се добавя "38.99" и се поставя запетая.

11. В клинична пътека № 85 "Диагностика и лечение на гломерулонефрити - остри и хронични, първични и вторични при системни заболявания - новооткрити":

а) в т. - 1.3.1 след числото "55.23" и запетаята след него се добавя "54.22" и се поставя запетая;

б) в т. 1.5.1.1 след думата "изследване" се добавя "на бъбрек".

12. В клинична пътека № 117 "Оперативно лечение при сърдечни заболявания в условията на екстракорпорално кръвообращение при лица от 0 до 18 години. Минимално инвазивни сърдечни операции при лица от 0 до 18 години", в т. 1.3.2 след числото "35.53" и запетаята след него се добавя "35.99" и се поставя запетая.

13. В клинична пътека № 133 "Консервативно лечение на глаукома, съдови заболявания на окото и неперфоративни травми", в т. 1.1 индексът "H 53.0" и запетаята след него се заличават.

14. В клинична пътека № 136 "Оперативно лечение на заболявания в областта на ушите, носа и гърлото с много голям обем и сложност", в т. 1.3.2:

а) числото "21.30" и запетаята след него се заличават;

б) числото "28.0" и запетаята след него се заличават.

15. В клинична пътека № 137 "Оперативно лечение на заболявания в областта на ушите, носа и гърлото с голям обем и сложност":

а) точка 1.2 се изменя така:

"1.2. Клиничната пътека включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Ушно-носно-гърлени болести", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Ушно-носно-гърлени болести", от обхвата на медицинската специалност "Лицево-челюстна хирургия", осъществявана най-малко на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Лицево-челюстна хирургия" по отношение на оперативни процедури с кодове по МКБ-9 КМ: 06.7, 16.61, 16.62, 16.92, 16.98, 21.04, 21.05, 21.85, 25.2, 27.64, 29.2, 29.33, 29.52, 29.53, 29.54, 29.59, 76.68, 76.92, от обхвата на медицинската специалност "Пластично-възстановителна хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Пластично-възстановителна хирургия" по отношение на оперативни процедури с кодове по МКБ-9 КМ: 16.61, 16.62, 16.92, 16.98, 18.71, 21.85, 21.88, 76.68, 76.92, от обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия" по отношение на оперативни процедури с код по МКБ-9 КМ 29.2.";

б) в т. 1.3.2 числото "30.29" и запетаята след него се заличават.

16. В клинична пътека № 138 "Оперативно лечение на заболявания в областта на ушите, носа и гърлото със среден обем и сложност":

а) в т. 1.2:

аа) числата "26.32, 26.42, 26.49" и запетаята след тях се заличават;

бб) в края се поставя запетая и се добавя "от обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия" по отношение на оперативни процедури с кодове по МКБ-9 КМ: (за код 40.29 при деца от 1- до 3-годишна възраст)";

б) точка 1.3.2 се изменя така:

"1.3.2. основни терапевтични процедури: 04.0, 04.2, 04.03, 04.04, 04.07, 08.61, 08.62, 08.70, 09.81, 18.21, 18.29, 18.31, 18.39, 18.5, 18.72, 18.9, 20.3, 20.32, 20.51, 21.5, 21.69, 21.82, 21.84, 21.85, 21.86, 21.87, 21.89, 21.99, 22.12, 22.31, 22.39, 22.41, 22.42, 22.71, 22.79, 22.9, 26.4, 26.30, 26.31, 27.0, 27.53, 27.54, 27.55, 27.56, 27.57, 27.59, 27.69, 27.71, 27.72, *27.73, 27.79, 27.92, 28.0, 28.2, 28.3, 28.4, 28.5, 28.91, 28.92, 28.99, 28.6, 28.91, 28.7, 30.01, 30.09, 30.21, 30.22, 30.29, 31.1, 31.21, 31.29, 31.0, 31.3, 31.43, 31.44, 31.5, 31.69, 31.72, 31.74, 31.79, 31.91, 31.92, 31.93, 31.95, 31.98, 38.82, 40.29, 86.09, 86.4, 86.60, 86.63, *86.67, 86.69, 86.70, 86.71, 86.74, 86.75, *86.81, 86.84, *86.89, 86.93."

17. В клинична пътека № 140 "Консервативно парентерално лечение при ушно-носно-гърлени болести", в т. 1.2 в края се поставя запетая и се добавя "от обхвата на медицинската специалност "Педиатрия", осъществявана най-малко на първо ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Педиатрия" (само за код по МКБ-10 J03.0 и J03.8 за деца до 3 години)".

18. В клинична пътека № 161 "Радикално отстраняване на женски полови органи", в т. 1.2 след думите "медицински стандарт "Акушерство и гинекология" се добавя "с възможност за осигуряване на дейност".

19. В клинична пътека № 162 "Оперативни интервенции чрез коремен достъп за отстраняване на болестни изменения на женските полови органи", в т. 1.3.1 след числото "65.53" и запетаята след него се добавя "65.54" и се поставя запетая.

20. В клинична пътека № 163 "Оперативни интервенции чрез долен достъп за отстраняване на болестни изменения или инвазивно изследване на женските полови органи" точка 1.2 се изменя така:

"1.2. Клиничната пътека включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Акушерство и гинекология", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност (в условията на спешност най-малко на първо ниво на компетентност), съгласно медицински стандарт "Акушерство и гинекология"; от обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия" (дейността по процедура с код по МКБ-9 КМ 71.71 при деца под 9-годишна възраст се осъществява само в обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана на трето ниво на компетентност съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия")."

21. В клинична пътека № 182 "Оперативни процедури при хернии", в т. 1.2 в края се добавя "за деца под 9 години и най-малко на първо ниво на компетентност за деца над 9 години".

22. В клинична пътека № 183 "Оперативни процедури при хернии с инкарцерация", в т. 1.2 числото "8" се заменя с "9".

23. В клинична пътека № 187 "Оперативни процедури върху черен дроб", в т. 1.2 в края се добавя "(за код 50.61 в условията на спешност дейността може да се осъществява най-малко на първо ниво на компетентност)".

24. В клинична пътека № 189 "Оперативни процедури върху панкреас и дистален холедох, с голям и много голям обем и сложност", в т. 1.2.1 след думите "Хирургия" се добавя "и медицинската специалност "Детска хирургия", а думата "осъществявана" се заменя с "осъществявани".

25. В клинична пътека № 191 "Оперативни процедури върху далака":

а) в т. 1.2.2 след думата "дейност" се добавя "с кодове 41.43, 41.5", а в края се добавя "при травми за извършване на тотална или частична спленектомия";

б) в т. 1.2.3 думите "на трето" се заменят с "най-малко на второ";

в) в т. 1.2.4 думите "Хирургия", осъществявана най-малко на първо и второ" се заменят с "Детска хирургия", осъществявана най-малко на първо".

26. В клинична пътека № 199 "Лечение на тумори на кожа и лигавици - злокачествени и доброкачествени новообразувания":

а) в наименованието думите "и доброкачествени" се заличават;

б) в т. 1.1 думите "и доброкачествени" се заличават;

в) точка 1.2 се изменя така:

"1.2. Клиничната пътека включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия"; от обхвата на медицинската специалност "Кожни и венерически болести", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Кожни и венерически болести", като при изпълнение на оперативни дейности се спазват специфичните изисквания на медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия"; от обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия"; от обхвата на медицинската специалност "Пластично-възстановителна и естетична хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Пластично-възстановителна и естетична хирургия";

г) в т. 1.4.2.1 след думата "лечение" се добавя "с решение на клинична онкологична комисия";

д) в т. 1.4.2.2 след думата "метастази" тирето и думите "клиничната пътека се изпълнява в онкохирургична клиника/отделение в специализираната онкологична мрежа" се заличават;

е) точка 1.4.2.3 се отменя;

ж) в т. 1.5.3 думите "в случаите на доказано онкологично заболяване" се заличават.

27. Създава се клинична пътека № 199а "Лечение на тумори на кожа и лигавици - доброкачествени новообразувания":

"Клинична пътека № 199а

"Лечение на тумори на кожа и лигавици - доброкачествени новообразувания"

1. Обхват:

1.1. Клиничната пътека включва диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги, предоставяни на задължително здравноосигурени лица с доброкачествени новообразувания на кожата, налагащи оперативно лечение.

1.2. Клиничната пътека включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия"; от обхвата на медицинската специалност "Кожни и венерически болести", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Кожни и венерически болести", като при изпълнение на оперативни дейности се спазват специфичните изисквания на медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия"; от обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия"; от обхвата на медицинската специалност "Пластично-възстановителна и естетична хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Пластично-възстановителна и естетична хирургия".

1.3. Основни процедури по МКБ-9 КМ:

1.3.1. основни терапевтични процедури: 40.51, 40.52, 40.53, 40.54, 40.59, 86.4.

1.4. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги по време на хоспитализацията:

1.4.1. Прием и изготвяне на диагностично-лечебен план.

1.4.2. Диагностика и лечение на:

1.4.2.1. пациенти над 18 години с доброкачествени новообразувания - хемангиом, лимфангиом, атером, фибром, липом, хигром с размер на новообразуванието не по-малък от 4 см;

1.4.2.2. деца до 18 г. с доброкачествени новообразувания - хемангиом, лимфангиом, атером, фибром, липом, хигром.

1.4.3. Здравни грижи.

1.5. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги при дехоспитализацията:

1.5.1. Контрол на здравното състояние на пациента и медицинско заключение за липса на медицински риск от приключване на болничното лечение въз основа на обективни данни за стабилно общо състояние (клинични/параклинични) и:

1.5.1.1. първично (вторично) зарастваща оперативна рана, неизискваща ежедневно третиране в болнични условия;

1.5.1.2. липса на фебрилитет през последните 24 часа;

1.5.1.3. липса на значими субективни оплаквания.

1.5.2. Оценка на потребностите от диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги след приключване на хоспитализацията, в т. ч.:

1.5.2.1. контролни прегледи в лечебното заведение;

1.5.2.2. продължаване на лечението;

1.5.2.3. рехабилитация;

1.5.2.4. амбулаторно наблюдение/диспансеризация.

2. Дейностите и услугите в обхвата по т. 1.4 се осъществяват незабавно или се планират за изпълнение в зависимост от развитието, тежестта и остротата на съответното заболяване и определения диагностично-лечебен план."

28. В клинична пътека № 200 "Реконструктивни операции на гърдата по медицински показания след доброкачествени и злокачествени тумори, вродени заболявания и последици от травми и изгаряния":

а) в т. 1.2 в края се добавя "и специфичните изисквания на медицински стандарт "Пластично-възстановителна и естетична хирургия"(за дейностите по 1.4.2.7)";

б) създава се т. 1.4.2.8:

"1.4.2.8. едноетапна мамектомия с реконструктивна операция на една или две млечни жлези при пациенти:

1.4.2.8.1. с хистологично доказани злокачествени новообразувания на гърдата и решение на клинична онкологична комисия за провеждане на едноетапна мамектомия с реконструктивна операция;

1.4.2.8.2. при които в хода на оперативна интервенция е установено злокачествено новообразувание на гърдата, доказано с хистологично изследване.";

в) създава се т. 1.5.1.4:

"1.5.1.4. за пациенти по т. 1.4.2.8 - при положителен резултат от хистологично изследване, проведено преди или по време на оперативната интервенция, и насочване към клинична онкологична комисия в случаите по 1.4.2.8.2."

29. В клинична пътека № 210 "Периферни и черепномозъчни нерви (екстракраниална част) - оперативно лечение", в т. 1.3.1 числото "03.09" и запетаята след него се заличават.

30. В клинична пътека № 211 "Гръбначни и гръбначно-мозъчни оперативни интервенции с голям и много голям обем и сложност":

а) в т. 1.2 думите "Ортопедия и травматология", осъществявана най-малко на второ" се заменят с "Ортопедия и травматология", осъществявана на трето";

б) в т. 1.4.2 след думата "процедури" се добавя "с голям и много голям обем и сложност";

в) създават се точки 1.4.2.8 и 1.4.2.9:

"1.4.2.8. Чуждо тяло в областта на гръбначния стълб;

1.4.2.9. Вродени дефекти в областта на гръбначния стълб, менингоцеле."

31. В клинична пътека № 212 "Гръбначни и гръбначно-мозъчни оперативни интервенции със среден обем и сложност":

а) в наименованието думите "със среден" се заменят със "с малък и среден";

б) в т. 1.1 думите "със среден" се заменят със "с малък и среден";

в) в т. 1.3.1 след числото "02.94" и запетаята след него се добавя "03.09 (не включва експлорация на коренчета на спинални нерви и фораменотомия)" и се поставя запетая.

32. В клинична пътека № 215 "Оперативно лечение на болести на бял дроб, медиастинум, плевра и гръдна стена, без онкологични заболявания", в т. 1.2 в края се добавя "и при спазване на изискванията на медицински стандарт "Гръдна хирургия".

33. В клинична пътека № 217 "Оперативни процедури с голям и много голям обем и сложност на таза и долния крайник":

а) в наименованието думите "и много голям" се заличават;

б) в т. 1.1 думите "и много голям" се заличават;

в) в т. 1.2:

аа) числото "79.39" и запетаята след него се заличават;

бб) числото "79.85" и запетаята след него се заличават;

г) точка 1.3.1 се изменя така:

"1.3.1. основни терапевтични процедури: 77.25, 77.27, 77.29, 77.35, 77.39, 77.49, 77.69, 77.85, 77.89, 78.05, 78.07, 78.09, 78.25, 78.27, 78.35, 78.37, 78.47, 78.49, 78.59, 79.25, 79.29, 79.35, 79.36, 79.55, 79.86, 79.87, 80.45, 81.12, 81.21, 81.22, 81.40, 81.42, 81.43, 84.16, 84.17, 84.25, 84.26, 84.27, 84.28, 86.71, 86.74;"

д) в т. 1.4.2.1 съюзът "и" се заменя с "без кръвна репозиция и вътрешна фиксация, и фрактури в областта на";

е) в т. 1.4.2.4 в края се добавя "под нивото на тазобедрената става".

34. Създава се клинична пътека № 217а "Оперативни процедури с много голям обем и сложност на таза, тазобедрената и колянната става":

"Клинична пътека № 217а

"Оперативни процедури с много голям обем и сложност на таза, тазобедрената и колянната става"

1. Обхват:

1.1. Клиничната пътека включва диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги, предоставяни на задължително здравноосигурени лица със състояния и заболявания на таза, тазобедрената и колянната става с необходимост от извършване на оперативни процедури с много голям обем и сложност.

1.2. Клиничната пътека включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Ортопедия и травматология", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Ортопедия и травматология".

1.3. Основни процедури по МКБ-9 КМ:

1.3.1. основни терапевтични процедури: 77.95, 77.99, 79.39, 79.85, 80.05, 80.06, 81.53, 81.55, 84.18, 84.19.

1.4. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги по време на хоспитализацията:

1.4.1. Прием и изготвяне на диагностично-лечебен план.

1.4.2. Спешна диагностика и лечение за пациенти със:

1.4.2.1. фрактури в областта на тазовия пръстен и ацетабулума с необходимост от кръвна репозиция и вътрешна фиксация независимо от възрастта на пациента;

1.4.2.2. хронично настъпили артериални оклузии, неподлежащи на артериална реконструкция, с напреднали тъканни промени, нуждаещи се от първична ампутация на ниво хемипелвис и тазобедрена става;

1.4.2.3. първични и метастатични злокачествени новообразувания на таза, подлежащи на оперативно лечение с много голям обем и сложност.

1.4.3. Планирана диагностика и лечение при заболявания, асептично и септично разхлабване и деформитети в областта на тазовия пръстен и долните крайници, индицирани за оперативно лечение с много голям обем и сложност - ревизионна артропластика и/или отстраняване на тазобедрена и колянна става.

1.4.4. Здравни грижи.

1.5. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги при дехоспитализацията:

1.5.1. Контрол на здравното състояние на пациента и медицинско заключение за липса на медицински риск от приключване на болничното лечение въз основа на обективни данни за стабилно общо състояние (клинични/параклинични) и:

1.5.1.1. добре зарастваща оперативна рана;

1.5.1.2. липса на фебрилитет през последните 24 часа;

1.5.1.3. липса на значими субективни оплаквания.

1.5.2. Оценка на потребностите от диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги след приключване на хоспитализацията, в т. ч.:

1.5.2.1. контролни прегледи в лечебното заведение;

1.5.2.2. продължаване на лечението;

1.5.2.3. рехабилитация;

1.5.2.4. амбулаторно наблюдение/диспансеризация.

1.5.3. Насочване към клинична онкологична комисия или клинична хематологична комисия (съгласно медицински стандарти "Медицинска онкология" и "Клинична хематология") на лечебно заведение или обединение с възможности за комплексно лечение в случаите на доказано онкологично заболяване.

2. Дейностите и услугите в обхвата по т. 1.4 се осъществяват незабавно или се планират за изпълнение в зависимост от развитието, тежестта и остротата на съответното заболяване и определения диагностично-лечебен план."

35. Създава се клинична пътека № 217б "Оперативни процедури при множествени счупвания и/или луксации на таза, горни и долни крайници":

"Клинична пътека № 217б

"Оперативни процедури при множествени счупвания и/или луксации на таза, горни и долни крайници"

1. Обхват:

1.1. Клиничната пътека включва диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги, предоставяни на задължително здравноосигурени лица при множествени счупвания и/или луксации на таза, горни и долни крайници с необходимост от извършване на оперативни процедури с много голям обем и сложност.

1.2. Клиничната пътека включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Ортопедия и травматология", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Ортопедия и травматология".

1.3. Основни процедури по МКБ-9 КМ:

1.3.1. основни терапевтични процедури: 79.31, 79.32, 79.35, 79.36, 79.39, 79.81, 79.82, 79.85, 79.86, 79.87.

1.4. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги по време на хоспитализацията:

1.4.1. Прием и изготвяне на диагностично-лечебен план.

1.4.2. Спешна диагностика и лечение за пациенти със:

1.4.2.1. фрактури в областта на тазовия пръстен и/или ацетабулума и горните и/или долните крайници независимо от възрастта на пациента;

1.4.2.2. фрактури на повече от две дълги тръбести кости независимо от възрастта на пациента;

1.4.2.3. фрактури на таза и/или ацетабулума и луксации на големи стави независимо от възрастта на пациента;

1.4.2.4. фрактура на дълга тръбеста кост и две или повече луксации на контралатерални големи стави независимо от възрастта на пациента.

1.4.3. Здравни грижи.

1.5. Диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги при дехоспитализацията:

1.5.1. Контрол на здравното състояние на пациента и медицинско заключение за липса на медицински риск от приключване на болничното лечение въз основа на обективни данни за стабилно общо състояние (клинични/параклинични) и:

1.5.1.1. добре зарастваща оперативна рана;

1.5.1.2. липса на фебрилитет през последните 24 часа;

1.5.1.3. липса на значими субективни оплаквания.

1.5.2. Оценка на потребностите от диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги след приключване на хоспитализацията, в т. ч.:

1.5.2.1. контролни прегледи в лечебното заведение;

1.5.2.2. продължаване на лечението;

1.5.2.3. рехабилитация;

1.5.2.4. амбулаторно наблюдение/диспансеризация.

1.5.3. Насочване към клинична онкологична комисия или клинична хематологична комисия (съгласно медицински стандарти "Медицинска онкология" и "Клинична хематология") на лечебно заведение или обединение с възможности за комплексно лечение в случаите на доказано онкологично заболяване.

2. Дейностите и услугите в обхвата по т. 1.4 се осъществяват незабавно или се планират за изпълнение в зависимост от развитието, тежестта и остротата на съответното заболяване и определения диагностично-лечебен план."

36. В клинична пътека № 219 "Оперативни процедури на таза и долния крайник със среден обем и сложност":

а) в т.1.2, изречение второ числото "79.25" и запетаята след него се заличават;

б) точка 1.3.1 се изменя така:

"1.3.1. основни терапевтични процедури: 77.05, 77.06, 77.07, 77.08, 77.09, 77.15, 77.16, 77.17, 77.19, 77.26, 77.28, 77.36, 77.37, 77.38, 77.45, 77.47, 77.48, 77.51, 77.52, 77.53, 77.54, 77.56, 77.57, 77.58, 77.59, 77.65, 77.66, 77.67, 77.68, 77.86, 77.87, 77.88, 77.96, 77.97, 77.98, 78.06, 78.08, 78.15, 78.17, 78.18, 78.28, 78.38, 78.46, 78.48, 78.55, 78.56, 78.57, 78.58, 78.65, 78.66, 78.67, 78.68, 78.69, 78.75, 78.76, 78.77, 78.78, 78.95, 78.96, 78.97, 78.98, 79.05, 79.06,79.09, 79.15, 79.16, 79.25, 79.26, 79.27, 79.37, 79.39, 79.45, 79,46, 79.49, 79.56, 79.59, 79.65, 79.66, 79.75, 79.76, 80.07, 80.08, 80.15, 80.16, 80.46, 80.47, 80.48, 80.75, 80.76, 80.77, 80.78, 81.11, 81.13, 81.14, 81.15, 81.16, 81.44, 81.45, 81.46, 81.47, 81.49, 83.11, 83.12, 83.15, 83.17, 83.19, 83.32, 83.39, 83.64, 83.71, 83.72, 83.73, 83.74, 83.75, 83.76, 83.77, 83.79, 83.81, 83.82, 83.83, 83.84, 83.85, 83.86, 83.87, 83.88, 84.11, 84.12, 84.13, 84.14, 84.15, 84.3, 86.63, 86.85;"

в) създава се т. 1.4.3.4:

"1.4.3.4. отстраняване от костите на имплантирани уреди (на фемур, тибия, фибула, тарзални и метатарзални кости и фаланги на крак).";

г) създава се т. 1.5.1.4:

"1.5.1.4. в случаите по т. 1.4.3.4 - и отстранени имплантирани в костите уреди.";

д) в т. 1.5.2.2 в края се поставя запетая и се добавя "в това число планиране на дейностите по отстраняване на имплантираните в костите уреди".

37. В клинична пътека № 220 "Оперативни процедури в областта на раменния пояс и горния крайник с голям обем и сложност", в т. 1.3.1 се правят следните допълнения:

а) след числото "78.42" и запетаята след него се добавя "79.11, 79.12" и се поставя запетая;

б) след числото "79.31" и запетаята след него се добавя "79.32" и се поставя запетая.

38. В клинична пътека № 222 "Средни оперативни процедури в областта на раменния пояс и горния крайник":

а) в т. 1.2, изречение първо, след думите "стандарт "Ортопедия и травматология" се добавя "(за кодове 79.11, 79.12, 79.32 - само в условията на спешност)";

б) точка 1.4.3 се изменя така:

"1.4.3. Планирана диагностика и оперативно лечение при:

1.4.3.1. заболявания в областта на горния крайник, индицирани за извършване на средни оперативни процедури поради изчерпване на консервативните възможности;

1.4.3.2. отстраняване от костите на имплантирани уреди (на скапула, клавикула, хумерус, радиус и улна).";

в) създава се т. 1.5.1.4:

"1.5.1.4. в случаите по т. 1.4.3.2 - и отстранени имплантирани в костите уреди.";

г) в т. 1.5.2.2 в края се поставя запетая и се добавя "в т. ч. планиране на дейностите по отстраняване на имплантираните в костите уреди".

39. В клинична пътека № 226 "Оперативно лечение в лицево-челюстната област с голям обем и сложност", в т. 1.2 в края се поставя запетая и се добавя "от обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана на трето ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия" (за процедура с код 40.3 при деца до 3 години)".

40. В клинична пътека № 227 "Оперативни процедури в лицево-челюстната област със среден обем и сложност" се правят следните изменения:

а) точка 1.2 се изменя така:

"1.2. Клиничната пътека включва дейности и услуги по т. 1.1 от обхвата на медицинската специалност "Лицево-челюстна хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Лицево-челюстна хирургия", от обхвата на медицинската специалност "Орална хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Орална хирургия" и медицински стандарт "Лицево-челюстна хирургия" (за процедури с кодове: 21.82, 22.53, 22.61, 22.62, 27.31, 27.53, 27.99, 76.65, 76.75 и 97.36), от обхвата на медицинската специалност "Ушно-носни-гърлени болести", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Ушно-носни-гърлени болести", от обхвата на медицинската специалност "Пластично-възстановителна и естетична хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Пластично-възстановителна и естетична хирургия" (за процедури с кодове: 04.07; 08.23; 08.24; 08.31, 08.32, 08.33, 08.34, 08.35, 08.36, 08.37, 08.38; 08.41, 08.42, 08.43, 08.44, 08.52, 18.29, 18.31, 18.39; 18.71; 18.72; 21.05; 21.82; 21.86; 21.88; 27.99; 86.89, 86.84).";

б) т. 1.3.1 се изменя така:

"1.3.1. основни терапевтични процедури: 04.07, 08.02, 08.23, 08.24, 08.25, 08.31, 08.32, 08.33, 08.34, 08.35, 08.36, 08.37, 08.38, 08.41, 08.42, 08.43, 08.52, 18.29, 18.31, 18.39, 18.71, 18.72, 21.04, 21.05, 21.07, 21.69, 21.82, 21.86, 21.88, 21.99, 22.2, 22.41, 22.42, 22.50, 22.51, 22.52, 22.53, 22.60, 22.61, 22.62, 22.63, 22.64, 22.79, 22.9, 27.31, 27.53, 27.72, 27.99, 29.52, 31.1, 39.41, 76.2, 76.65, 76.75, 76.78, 76.97, 86.3, 86.67, 86.69, 86.75, 86.84, 97.36."

41. В клинична пътека № 228 "Оперативно лечение на възпалителни процеси в областта на лицето и шията", в т. 1.2 в края се поставя запетая и се добавя "от обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия и лицево-челюстна хирургия "(за процедури с кодове 86.09, 86.22 при деца до 9 години)".

42. В клинична пътека № 229 "Консервативно лечение при заболявания на лицево-челюстната област", в т. 1.2 в края се поставя запетая и се добавя "от обхвата на медицинската специалност "Детска хирургия", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Детска хирургия" за деца до 1 година със заболяване по МКБ-10 D18.0".

43. В клинична пътека № 230 "Оперативно лечение на вродени малформации в лицево-челюстната област":

а) навсякъде в т. 1.2:

аа) числото "21.91." се заличава;

бб) числото "27.41." се заличава;

б) в т. 1.3.1:

аа) числото "21.91." се заличава;

бб) числото "27.41." се заличава.

44. В клинична пътека № 231 "Лечение на фрактури на лицевите и челюстните кости" се правят следните изменения:

а) в т. 1.2 думите "(за процедури с кодове: 21.71, 21.72, 76.71, 76.72, 76.73, 76.74, 76.76, 76.77, 76.79, 79.89, 93.54, 93.55), от обхвата на медицинската специалност "Ушно-носни-гърлени болести", осъществявана най-малко на второ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт "Ушно-носни-гърлени болести" (за процедура с код 21.72)" се заменят със "(за процедури с кодове: 76.71, 76.72, 76.73, 76.74, 76.76, 76.77, 76.79, 79.89, 93.54, 93.55)";

б) в т. 1.3.1 числата "21.71, 21.72" и запетаята след тях се заличават.

45. В клинична пътека № 236 "Оперативно лечение на последствията от изгаряне и травма на кожата и подкожната тъкан", в т. 1.2 думите "Ушно-носно-гърлени болести", осъществявана най-малко на второ" се заменят с "Ушно-носно-гърлени болести", осъществявана на трето".

46. В клинична пътека № 262 "Физикална тeрапия и рехабилитация на болести на централна нервна система":

а) в т. 1.4.3 в края се добавя "и пациенти с трайно намалена работоспособност над 70 % по повод основно заболяване по т. 1.1";

б) в т. 1.4.4 след думата "специалист" и запетаята след нея се добавя "провеждащ амбулаторното диспансерно наблюдение на пациента и/или".

47. В клинична пътека № 263 "Физикална терапия и рехабилитация при болести на периферна нервна система":

а) в т. 1.4.3 в края се добавя "и пациенти с трайно намалена работоспособност над 70 % по повод основно заболяване по т. 1.1";

б) в т. 1.4.4 след думата "специалист" и запетаята след нея се добавя "провеждащ амбулаторното диспансерно наблюдение на пациента и/или".

48. В клинична пътека № 265 "Физикална терапия и рехабилитация при болести на опорно-двигателен апарат":

а) в т. 1.4.3 в края се добавя "и пациенти с трайно намалена работоспособност над 70 % по повод основно заболяване по т. 1.1";

б) в т. 1.4.4 след думата "специалист" и запетаята след нея се добавя "провеждащ амбулаторното диспансерно наблюдение на пациента и/или".

§ 6. В приложение № 12 към чл. 1, ал. 1 и чл. 4 "Заболявания, за които се осигурява комплексно лечение (осигурява се всяка една отделна част от цялостния процес на лечение)" се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова т. 2:

"2. Кожно-венерически болести

Отделните части от цялостния процес на лечение се осигуряват чрез прилагането на амбулаторни процедури "Лечение на тежкопротичащи форми на псориазис", "Диагностика и лечение на еритродермии", "Амбулаторно лечение и контрол на гноен хидраденит", комплексното диспансерно (амбулаторно) наблюдение на лица с кожно-венерически заболявания и клинични пътеки "Диагностика и лечение на тежкопротичащи булозни дерматози", "Диагностика и лечение на тежкопротичащи бактериални инфекции на кожата", "Диагностика и лечение на тежкопротичащи форми на псориазис - обикновен, артропатичен, пустулозен и еритродермичен", "Диагностика и лечение на островъзникнали и тежкопротичащи еритродермии с генерализиран екзантем", "Лечение на кожни прояви при съединителнотъканни заболявания и васкулити", "Лечение на сифилис при бременни жени и при малигнени форми (на вторичен и третичен сифилис) с кристален пеницилин", "Лечение на тумори на кожа и лигавици - злокачествени новообразувания" и "Лечение на тумори на кожа и лигавици -доброкачествени новообразувания"."

2. Създава се т. 3:

"3. Тежкопротичащи възпалителни ставни заболявания

Отделните части на цялостния процес на лечение се осигуряват чрез амбулаторна процедура "Амбулаторно наблюдение/диспансеризация на пациенти с тежкопротичащи възпалителни полиартропатии и спондилопатии" и клинични пътеки "Диагностика и лечение на възпалителни ставни заболявания"."

3. Досегашната т. 2 става т. 4.

Заключителни разпоредби

§ 7. Наредбата влиза в сила от 1 април 2017 г. с изключение на § 1, § 2, т. 1 и 2 и § 3, т. 17, които влизат в сила от 1 януари 2017 г.

Промени настройката на бисквитките