Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 73 от 16.IX

ПРИЛОЖЕНИЕ № 18 КЪМ НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРОФИЛАКТИКА, НАДЗОР, КОНТРОЛ И ЛИКВИДИРАНЕ НА БОЛЕСТИТЕ ПО ЖИВОТНИТЕ И ЗООНОЗИТЕ В БЪЛГАРИЯ 2016 - 2018 Г.

 

ПРИЛОЖЕНИЕ № 18 КЪМ НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРОФИЛАКТИКА, НАДЗОР, КОНТРОЛ И ЛИКВИДИРАНЕ НА БОЛЕСТИТЕ ПО ЖИВОТНИТЕ И ЗООНОЗИТЕ В БЪЛГАРИЯ 2016 - 2018 Г.

Обн. ДВ. бр.73 от 16 Септември 2016г.


Програма

за надзор на трансмисивните спонгиформни енцефалопатии в България през 2016 - 2018 г.


1. Идентификация на програмата:

Държава членка: Република България

Болест: Трансмисивни спонгиформни енцефалопатии

Период на изпълнение: 2016 - 2018 г.

Законови разпоредби :

• Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2001 г. относно определяне на правилата за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии.

• Решение 2003/100/EК от 13 февруари 2003 г. за минималните изисквания за развъдни програми за резистентност на овцете спрямо трансмисивните спонгиформни енцефалопатии.

Контактна точка: (име, телефон, факс, e-mail):

Д-р Цвятко Александров

Началник-отдел "Здравеопазване на животните" (ЗЖ), дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите"

Българска агенция по безопасност на храните,

бул. Пенчо Славейков 15A

1606 София, България

тел. +359 2 915 98 42

E-mail: t_alexandrov@bfsa.bg

2. Описание на програмата.

Програмата определя надзор на заболяванията спонгиформна енцефалопатия по говедата (СЕГ) и скрейпи при дребните преживни животни в Република България.

Цели на програмата:

• надзор над трансмисивните спонгиформни енцефалопатии (ТСЕ) по преживните животни (спонгиформна енцефалопатия по говедата (СЕГ) и скрейпи по дребните преживни животни) в Република България и извършване на изследвания при овце за скрейпи резистентност.

• Бързо откриване на трансмисивни спонгиформни енцефалопатии по преживните животни и предприемане на своевременни предпазни мерки за ограничаване на разпространението на продукти от инфектирани животни и ликвидиране на инфекцията.

• Гарантиране на безопасността на потребителя при консумация на месо и продукти, произхождащи от едри и дребни преживни животни.

• Да предостави доказателства, че Република България извършва контрол върху заболяванията от групата на ТСЕ в рамките на вътреобщностната и международната търговия

Програмата включва:

• Мониторинг на 15 000 здраво заклани ЕПЖ на възраст над 30 месеца.

• Мониторинг на поне 5000 рискови ЕПЖ на възраст над 24 месеца (заклани по необходимост, с клиника при кланичен преглед, умрели, съмнителни за СЕГ).

• Мониторинг на 10 000 здраво заклани овце (предназначени за човешка консумация) на възраст над 18 месеца.

• Мониторинг на 10 000 овце, непредназначени за човешка консумация.

• Мониторинг на 1500 кози, непредназначени за човешка консумация.

• Генотипизиране на 600 овце съгласно т. 8.2 от Приложение № III на Регламент (ЕО) 999/2001.

• Генотипизиране на всички положителни за скрейпи животни съгласно т. 8.1 от Приложение № III на Регламент (ЕО) 999/2001.

• Мерки за контрол при констатиран случай на СЕГ/скрейпи.

3. Описание на епидемиологичната обстановка в страната:

От 2002 г. Националната ветеринарномедицинска служба на Република България извършва стриктен надзор на трансмисивните спонгиформни енцефалопатии съгласно изискванията на Регламент № 999/2001 на Европейския парламент и Съвета от 22 май 2001 г. относно определяне на правилата за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии и неговите изменения. Болестта спонгиформна енцефалопатия по говедата никога не е констатирана на територията на страната. През 2008 г. на територията на Република България за първи път бяха потвърдени 4 случая на скрейпи при овце. През 2009 г. бяха потвърдени два случая на скрейпи (коза и овца) и през 2010 - други 6 случая бяха открити при овце и кози (2 овце и 2 кози положителни от едно стадо + 1 овца и 1 коза от друго отделно стадо). През 2011 г. и 2013 г. скрейпи не е констатирано на територията на страната. През 2012 г. са констатирани 2 случая на класическо и 2 случая на атипично скрейпи. През 2014 г. са констатирани 3 случая на класическо скрейпи при овце.

В таблицата по-долу са посочени положителните случаи на скрейпи от 2008 г. насам.

2008

1 овца, класическо скрейпи

2 овце, атипично скрейпи

1 положителна овца, непотвърден резултат, поради недостатъчно количество проба

2009

1 коза, класическо скрейпи

1 овца, класическо скрейпи

2010

3 овце, класическо скрейпи

3 кози, класическо скрейпи

2012

2 овце, класическо скрейпи

2 овце, атипично скрейпи

2014

3 овце, класическо скрейпи

Тоталната фуражна забрана е въведена със заповед на министъра на земеделието и горите в началото на януари 2006 г.

4. Мерки, предвидени в програмата:

4.1. Компетентни органи, извършващи надзора и координирането на отделите, отговорни за изпълнението на програмата:

• Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) към Министерството на земеделието и храните;

• 28 областни дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) към БАБХ;

• Национална референтна лаборатория за ТСЕ към Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ), София, бул. П. Славейков 15, тел. 02 952 12 77;

• Лаборатория за ТСЕ към Районния диагностичен ветеринарномедицински институт (РДВИ) - гр. Велико Търново, ул. Славянска 5, тел.: 062 62 02 75;

• Лаборатория за ТСЕ към Районния диагностичен ветеринарномедицински институт (РДВИ) гр. Стара Загора, бул. Славянски 58, тел.: 042 63 41 04.

4.2. Описание на географските и административните области, в които ще се изпълнява програмата:

Регионалните структури на БАБХ отговарят на административните области на страната - в административно отношение Република България е разделена на 28 региона, като във всеки един от тях ще се изпълнява програмата за надзор на трансмисивните спонгиформни енцефалопатии.

4.3. Система за регистриране на животновъдните обекти:

Съгласно чл. 51, ал. 2 ЗВД БАБХ е официалният компетентен орган за идентификация на животните, който поддържа интегрираната информационна система с данни за идентифицираните животни и за животновъдните обекти. Редът за идентификация, регистрация и възможностите за достъп до информационната система е определен с наредби на министъра на земеделието и храните - Наредба № 61 от 2006 г. за условията и реда за официална идентификация на животните, за които не са предвидени изисквания в регламент на Европейския съюз и Наредба № 6 от 2013 г. за изискванията към средствата за официална идентификация на животните и използването им, условията, реда и контрола по събиране, въвеждане, поддържане и използване на информацията в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните.

Съгласно чл. 51, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност животновъдните обекти са предмет на задължително регистриране.

В централната база данни са отразени регистрите на всички животновъдни обекти за едри и дребни преживни животни.

4.4. Система за идентификация на животните:

БАБХ подържа компютърна информационна система за въвеждане на данни за идентифицирани животни, техните собственици и регистрираните животновъдни обекти. Модулът е разработен за регистрация и нотификация на движението на животните и за други данни. Системата за идентификация на животни във фермите включва данни за гледачите на животните, местонахождението, движението на животните, здравния статус и ветеринарните дейности.

Изискванията за идентификацията и средствата за идентификация на дребните и едрите преживни животни са определени в Закона за ветеринарномедицинската дейност и Наредба № 61 от 2006 г. и Наредба № 6 от 2013 г.

Едрите преживни животни трябва да бъдат идентифицирани в максималните срокове съгласно чл. 4а от Регламент ЕО № 1760/2000, но във всички случаи идентификацията трябва да бъде извършена преди напускането на фермата от животните. Ушните марки се поставят от регистриран ветеринарен лекар. Ушните марки съдържат следната информация - кода на Република България "BG", двуцифрен код и шестцифрен сериен номер.

Дребните преживни животни се идентифицират в максималните срокове съгласно чл. 4 параграф 1 от Регламент ЕО № 21/2004, но във всички случаи преди напускането на фермата. Идентификацията се извършва с комплект ушни марки, състоящ се от обикновена и електронна ушна марка. Структурата на номера е BG, последвано от трицифрен код, последвано от 9-цифров пореден номер. В електронен формат абревиатурата BG се записва в информационната система като 100.

4.5. Обявяване на трансмисивните спонгиформни енцефалопатии:

Заразните болести подлежат на задължително обявяване съгласно чл. 50 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Трансмисивните спонгиформни енцефалопатии се обявяват съгласно изискванията на Наредба № 23 от 2005 г. за реда за обявяване и регистриране на заразните болести по животните (ДВ, бр. 6 от 2006 г.), транспонираща Директива на Съвета 82/894/EEC от 21 декември 1982 за обявяването на заразните болести на територията на Общността.

БАБХ незабавно се информира за всяко съмнение за заразени от ТСЕ животни.

Изпълнителният директор на БАБХ информира Европейската комисия и държавите членки за всяко съмнение и потвърждение на ТСЕ.

4.6. Надзор

Надзорът на трансмисивните спонгиформни енцефалопатии по преживните животни се извършва съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския Парламент и Съвета от 22 май 2001г. относно определяне на правилата за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии

4.6.1. Надзор на спонгиформна енцефалопатия по говедата при едрите преживни животни за календарна година

 

Брой бързи тестове за година

Животни по приложение № III, глава A, част I, т. 2.1, т. 3 и т. 4 от Регламент (EО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета

5000

Животни по приложение № III, глава A, част I, т. 2.2 от Регламент (EО) № 999/2001

15 000


4.6.2. Надзор на ТСЕ при овце за календарна година

 

Брой тестове за година

Овце съгласно приложение № III, глава A, част II, точка 2 от Регламент (EО) № 999/2001

10 000

Овце съгласно приложение № III, глава A, част II, точка 3 от Регламент (EО) № 999/2001

10 000

Овце съгласно приложение № III, глава A, част II, точка 5 от Регламент (EО) № 999/2001

200

Забележка: Задължително е изследването на поне 10 000 умрели овце през календарна година.

4.6.3. Надзор на ТСЕ при кози за календарна година

 

Брой тестове

Кози съгласно приложение № III, глава A, част II, т. 3 от Регламент (EО) № 999/2001

1500

Забележка: Не се взимат проби от здраво заклани кози, а единствено от умрели животни и такива, показали клиника за заболяването.


4.6.4. Потвърдителни тестове, различни от бързите тестове съгласно приложение № X, глава C от Регламент № 999/2001 за календарна година

 

Брой тестове за година

По потвърдителни тестове при говеда

5

По потвърдителни тестове при овце и кози

15


4.6.5. Дискриминиращи тестове за календарна година

 

Брой тестове за година

Първично молекулярно изследване съгласно Приложение № X, глава C, т. 3.2(c)(i) на Регламент (EО) № 999/2001

20


4.6.6. Генотипизиране на позитивни и случайно селектирани животни за календарна година

 

Брой тестове

Животни съгласно приложение № III, глава A, част II, т. 8.1 от Регламент (EО) № 999/2001

10

Животни съгласно приложение № III, глава A, част II, т. 8.2 от Регламент (EО) № 999/2001

600

4.7. Ерадикация

4.7.1. Мерки при потвърждение на случай на СЕГ:

4.7.1.1. Описание:

При официално потвърждение на СЕГ се предприемат мерките, определени в Регламент (EО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2001 г. относно определяне на правилата за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии.

Незабавно след официалното потвърждение на СЕГ се прилагат следните мерки:

• Всички части от тялото на животното, от което са взети проби, трябва да бъдат напълно унищожени чрез изгаряне в екарисаж.

• Извършване на епидемиологично проучване за откриване на всички рискови животни.

• Всички животни и продуктите от тях, идентифицирани като рискови по време на епидемиологичното проучване, се конфискуват и унищожават напълно чрез изгаряне в екарисаж. По изключение БАБХ може да разреши: да не се убиват и унищожават животните от кохортата, ако се предостави доказателство, че тези животни не са изхранвани със същия фураж, даван на заразените животни; да се отложи убиването и унищожаването на животните от кохортата до края на техния продуктивен живот, като се гарантира, че това са бикове, постоянно държани в семесъбирателни центрове, които ще бъдат унищожени след смъртта им.

До прилагането на мерките животновъдният обект, в който се намира животното с официално потвърдена СЕГ, се поставя под официален надзор, а движението на всички възприемчиви животни от животновъдния обект и продуктите от тях се поставят под възбрана от БАБХ. Собствениците на унищожените животни и продуктите от тях се обезщетяват съгласно глава 6, раздел ІІІ от ЗВД.

Чрез епидемиологичното проучване трябва да се идентифицират:

• Всички други преживни животни в животновъдния обект с потвърден случай на СЕГ.

• Когато се касае за потвърждаване на болестта при женско животно, поколението му, родено в рамките на 2 години преди и след клиничното проявление на болестта.

• Всички животни от кохортата, към която принадлежи инфектираното от СЕГ животно. "Кохорта" означава група от едри преживни животни, в която се включват: животни, родени в същото стадо, към което принадлежи засегнатото животно, и в рамките на 12 месеца преди или след раждането на засегнатите едри преживни животни и животни, които са отгледани заедно със засегнатото животно по всяко време през първата година на техния живот.

• Възможният произход на болестта.

• Други животни в животновъдния обект, в който се намира животното с потвърден СЕГ, или животни в други животновъдни обекти, които биха могли да бъдат заразени с причинителя на ТСЕ, или са били изхранвани с еднакъв фураж, или са били изложени на един и същ източник на инфекциозен агент.

• Придвижването на потенциално контаминирани с инфекциозния за СЕГ агент фуражни суровини или други материали.

Подробно мерките при съмнение и потвърждение на СЕГ са разписани в Практическо ръководство за борба с болестта спонгиформна енцефалопатия по говедата.

4.7.1.2. Обобщена таблица

 

Брой животни

Убити животни съгласно приложение № VII, глава Б, т. 2.1 от Регламент (EC) № 999/2001:

-

4.7.2. Мерки при потвърждение на скрейпи:

4.7.2.1. Описание:

При официално потвърждение на скрейпи се предприемат мерките, определени в Регламент (EО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2001 г. относно определяне на правилата за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии.

В инфектираните стада се предприемат следните мерки:

• Извършват се редовни проверки на положително реагиралите стада. Във всяка ОДБХ се съхранява детайлен списък, съдържащ животновъдните обекти по райони.

• Забранява се придвижването на животни от инфектираните стада за развъждане или угояване. В случите, при които животните трябва да се транспортират до кланиците, на документа за транспорт с червено мастило се отбелязва "Стадо, заразено със скрейпи".

• В случите, при които животновъдният обект, в който е открито болното животно, не е едно и също със стопанството, в което е станало заразяването, компетентните органи могат да решат дали и двете стопанства или само първоизточникът на заразата трябва да бъдат поставени под официален контрол.

• При убиването на животните собствениците се компенсират съгласно глава шеста, раздел ІІІ ЗВД.

Мерки в засегнатия животновъден обект

• Убиване и унищожаване на животните, показали клинични признаци на ТСЕ.

• Отделяне и обезвреждане на всички плаценти.

• Постепенно елиминиране на всички овце с генотип ARQ/ARQ и ARR/ARQ и заместването им с овце с генотип ARR/ARR.

• Движението на овце с генотип ARR/ARR от животновъдния обект не трябва да бъде ограничено. Дзвиски, имащи поне един алел ARR и нито един VRQ, могат да бъдат транспортирани до други засегнати животновъдни обекти.

• Овце, имащи поне един алел ARR, могат да бъдат транспортирани до кланицата и използвани за човешка консумация.

• Овце с друг генотип могат да бъдат премествани от заразения животновъден обект само с цел унищожаване.

• В случаите на потвърждение на заболяването ТСЕ при овце и кози в заразеното стопанство трябва да бъдат предприети убиване и унищожаване на всички животни, ембриони и яйцеклетки с изключение на:

P кочовете с генотип ARR/ARR и дзвиски с поне един алел ARR и нито един VRQ;

P овце с поне един алел ARR и които са предназначени само за клане;

P агнета и ярета под тримесечна възраст, предназначени единствено за клане до навършване на тази възраст.

• Ако заразените животни са внесени от друг животновъден обект, мерките за ликвидиране на скрейпи могат да бъдат извършени освен в животновъдния обект на произход и в животновъдния обект, в който е констатирано заболяването, по преценка на БАБХ.

• Ограничителните мерки върху заразения животновъден обект са за период от три години от:

P датата на достигане на ARR/ARR генотипен статус на всички животни в обекта;

P последната дата, до която животните са пребивавали в дадено помещение;

P датата, от която всички кочове са с генотип ARR/ARR и всички дзвиски да имат поне по един алел ARR и нито един VRQ, гарантиращ, че през този тригодишен период резултатите от ТСЕ изследванията при категориите животни над 18-месечна възраст ще са отрицателни.

Продължение на мерките в заразения животновъден обект

В заразените животновъдни обекти се извършват редовни проверки на всеки 10 - 14 дни.

В случай че собственикът на обекта има съмнение за ТСЕ преди провеждане на някоя от проверките, той трябва незабавно да уведоми съответната ОДБХ. Официалният ветеринарен лекар посещава стопанството с цел потвърждаване или отхвърляне на съмнението. Всички съмнителни за заболяването животни, които са убити с превантивна и диагностична цел, се транспортират до екарисаж, където се унищожават чрез изгаряне.

Епидемиологичното изследване трябва да идентифицира:

• всички преживни животни, различни от овце и кози, отглеждани в заразеното стопанство;

• родителите, всички ембриони, яйцеклетки и последното поколение на животните, при които е установено заболяването;

• всички други овце и кози, отглеждани в заразения животновъден обект;

• вероятният първоизточник на заболяването и други животновъдни обекти, които е възможно да бъдат инфектирани със скрейпи;

• всяко движение на животни, на потенциално заразен фураж и други материали от и към заразения животновъден обект.

4.7.2.2. Обобщена таблица за календарна година

 

Брой животни за календарна година

Убити животни при ликвидиране на огнище на скрейпи

100

Животни, които подлежат на генотипизиране във връзка с констатирано огнище на скрейпи

100


4.7.3. Развъдна програма за селекциониране на устойчиви към ТСЕ овце:

4.7.3.1. Основни принципи:

Изследванията показват, че овце от определени прионни генотипове са устойчиви на болестта. Съществуват различни алели за прионните гени. При прионните алели с разположение на Аланин и Аргинин на 136, 154 и 171 позиция комбинацията ARR е устойчива на скрейпи. Овце, имащи алели Валин, Аргинин и Глутамин на същото място, са възприемчиви към скрейпи.

Развъдната програма включва определяне на резистентността при определени стада на базата на научни данни, потвърждаващи резистентността към ТСЕ на определени генотипове от тези видове.

БАБХ трябва редовно да представя доклади пред Комисията, за да може да се извърши научна оценка на програмите, в частност на влиянието на разпространението на ТСЕ, но така също и на генетичното разнообразие, както и за поддържането на стари или редки породи овце или на такива, които са добре приспособени към определени региони.

4.7.3.2. Обобщена таблица

 

Брой животни

Овце, които да бъдат генотипизирани в рамките на развъдната програма, както е посочено в чл. 6а на Регламент (EО) № 999/2001

-

Овни, които да бъдат генотипизирани в рамките на развъдната програма, както е посочено в чл. 6а на Регламент (EО) № 999/2001

-

5. Разходи

5.1. Детайлен анализ на разходите:



Промени настройката на бисквитките