Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 72 от 14.IX

ПРИЛОЖЕНИЕ № 9 КЪМ НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРОФИЛАКТИКА, НАДЗОР, КОНТРОЛ И ЛИКВИДИРАНЕ НА БОЛЕСТИТЕ ПО ЖИВОТНИТЕ И ЗООНОЗИТЕ В БЪЛГАРИЯ 2016 - 2018 Г.

 

ПРИЛОЖЕНИЕ № 9 КЪМ НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРОФИЛАКТИКА, НАДЗОР, КОНТРОЛ И ЛИКВИДИРАНЕ НА БОЛЕСТИТЕ ПО ЖИВОТНИТЕ И ЗООНОЗИТЕ В БЪЛГАРИЯ 2016 - 2018 Г.

Обн. ДВ. бр.72 от 14 Септември 2016г.



Програма

за надзор и контрол на болестта Класическа чума при домашни и диви свине в България през 2016 - 2018 г.

Съдържание:

1. Идентификация на програмата

2. Исторически данни за КЧС в Република България

3. Описание на предлаганата програма

4. Мерки по предлаганата програма

5. Общо описание на разходите и ползите

6. Данни от епидемиологичното развитие.

7. Цели

8. Детайлен анализ на разходите по програмата

Приложения


1. Идентификация на програмата

Страна: Република България

Заболяване (1): Класическа чума по свинете (КЧС)

Година на прилагане: 2016 - 2018 г.

Референция на документа: Българска агенция по безопасност на храните

Контактна точка: (име, телефон, факс, e-mail):

Д-р Цвятко Александров,

Българска агенция по безопасност на храните

Дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните"

телефон: + 359 2 915 98 42

факс: +359 2 915 98 42

e-mail: t_alexandrov@bfsa.bg

2. Исторически данни за КЧС в Република България

Въпреки провежданите профилактични ваксинации срещу КЧС в продължение на дълги години в България всяка година са констатирани спорадични огнища. След установената тенденция към постепенно намаляване броя на огнищата (1996 - 1999 г.) и достигане през 2000 г. и 2001 г. броя само до по едно огнище на заболяването ситуацията драматично се промени през 2002 г., когато вследствие на сериозните пропуски в провеждането на профилактичната ваксинация и нелегалната търговия с живи свине бяха регистрирани 32 огнища на КЧС в 14 области на страната.

През 2003 г. бяха констатирани 16 огнища в 4 области, а през 2004 - 2 огнища при домашни свине, и за пръв път от 1996 г. - 48 случая на КЧС при популацията от диви свине в 2 области на България.

През 2005 г. бяха взети изключително сериозни мерки за ограничаване на КЧС. Освен плануваните профилактични ваксинации беше проведена изравнителна ваксинация на всички домашни свине, бяха забранени пазарите със заповед на министъра на земеделието и горите, а във връзка с установените нови 88 случая на КЧС при диви свине в 7 области бяха проведени две кампании за орална ваксинация на дивата популация свине. В резултат на тези мерки няма констатирано огнище на територията на България при популацията от домашни свине през 2005 г. Същата година бе забранена и профилактичната ваксинация на домашни свине срещу КЧС.

През 2006 г. обаче 7 огнища на КЧС бяха констатирани при домашни свине, като шест от тях в област Ямбол и едно в област Бургас. От друга страна, не бяха регистрирани случаи на КЧС при популацията от диви свине. Прилагането на орална ваксинация продължи и през 2006 г. с провеждане на две ваксинационни кампании на дивата популация свине на територията на цялата страна.

През първите 3 месеца на 2007 г. НВМС обявява 3 огнища на КЧС, от които две при стада от източнобалкански свине в региона на Шумен и едно огнище при домашни свине (фамилна ферма тип Б) в района на Ямбол.

През 2008 г. заболяването КЧС бе констатирано във ферма тип Б - с невъведени мерки за биосигурност в с. Трекляно, област Кюстендил, на 6 км от границата с Република Сърбия. Заболяването бе констатирано при изпълнение на Програмата за надзор и ерадикация на КЧС при извършване на клинично обследване на фермата с чек лист. Всички заболели и контактни свине бяха принудително убити по хуманен начин и загробени.

От месец май 2008 г. досега няма констатирани случаи на заболяване от класическа чума при домашни свине на територията на Република България.

През 2009 г. бяха констатирани 8 случая на КЧС при диви свине в 25 км2 гориста местност близо до река Дунав (Държавно дивечовъдно стопанство "Каракуз", община Тутракан, област Силистра). Това е и последното констатиране на циркулация на вируса на КЧС в Република България досега.

От 2005 г. до първата половина на 2008 г.на територията на цялата страна се извършваше профилактична ваксинация на поголовието диви свине. Ежегодно се извършваха по две ваксинационни кампании с по две залагания. През 2008 г. приетата Програма за надзор и ерадикация на КЧС в частта на ваксинация на дивите свине бе променена, като есенната ваксинация бе извършена на територията на общините, които са разположени по северната и западната граница на страната в дълбочина от граничната ивица 40 км, от които 20 км високорискова зона и 20 км - буферна зона. Този подход е прилаган до 2012 г. - три ваксинационни кампании в по две злагания на ваксини в 40 км северна и западна зона на страната. През 2013 г., 2014 г. и 2015 г. три ваксинационни кампании с по две залагания на ваксини бяха извършени единствено в общините по северната и западната граница на страната.

3. Описание на програмата:

Настоящата програма ще бъде прилагана на цялата територия на Република България през 2016 г., като се има предвид, че:

- Все още съществува опасност от проникване на вируса на КЧС чрез диви свине през западната и северната граница на България, особено при миграция на млади мъжки диви свине, което създава опасност от поява и разпространение на заболяването при ферми с невъведени мерки за биосигурност и свине от задните дворове чрез директен и индиректен контакт.

- Необходимо е да се подобрят мерките за биосигурност във фамилните ферми тип Б и стопанствата, отглеждащи свине в задния двор.

- В някои общини, разположени в три региона в страната, се отглеждат пасищно стада Източнобалкански свине, при които не може да се изключат директни или индиректни контакти с диви свине.

Основни елементи на настоящата програма са:

• Категоризиране на свиневъдните обекти въз основа на въведените мерки за биосигурност. При категоризирането на животновъдните обекти са взети предвид следните основни критерии за биосигурност:

- продуктивен цикъл - затворен или отворен;

- системи на отглеждане - в затворени помещения, в частично затворени помещения или на свободно отглеждане; достъп до чужд персонал, контакт със свине от други обекти или диви свине;

- въведена дезинфекция на входовете и изходите на животновъдните обекти и помещенията за отглеждане на свине;

- налични огради и типове огради около животновъдните обекти;

- въведени хигиенни мерки за персонала, влизащ в контакт с отглежданите свине;

- търговски връзки - свободни пазари или директен контакт между собствениците и потенциалните клиенти;

- свободно отглеждане на свине, включващо системите за традиционно екстензивно отглеждане;

- брой и категории на свинете;

- степента на регулярния ветеринарен контрол.

На база на критериите по-горе свиневъдните обекти на територията на Република България се групират в следните видове:

- Индустриални свиневъдни стопанства, в които се отглеждат приблизително две трети от популацията домашни свине в България. Това се големите търговски свиневъдни обекти със затворен цикъл на производство и изключителни стриктни мерки за биосигурност.

- Фамилни ферми тип A (малки търговски ферми с отворен цикъл и въведени мерки за биосигурност) и тип Б (не всички мерки за биосигурност са все още въведени),

- стопанства, в които се отглеждат свине, предназначени само за собствена консумация в така наречения "заден двор" - до 5 свине без свине майки.

- Стада от породата Източнобалканска свиня - които се отглеждат при пасищни условия в регламентирани територии на страната.

• Активен клиничен мониторинг на свине за КЧС (документиран с чек лист), включително схема за пробовземане и лабораторно изследване.

• Пълна забрана при поголовието домашни свине на профилактичната ваксинация против КЧС, включително на популацията Източнобалкански свине.

• Бързо и ефективно прилагане на мерките за контрол и ерадикация на възникнали огнища на заболяването.

• Надзор при дивите свине.

При изпълнението на тази програма БАБХ ще има предвид следното:

- Различната категоризация на свиневъдните стопанства в България, описани по-горе.

- Резултатите от епидемиеологическия анализ, проведен за установяване механизма на предаване и географското разпространение на заболяването.

- Наличието на широко разпространена на цялата територия на страната популация от диви свине, намираща се в тесен контакт с отглежданите пасищно стада от Източнобалкански свине на територията на три области на страната.

- Отсъствието на големи естествени или изкуствени бариери за движението на дивите свине на територията на страната.

- Контрол на движението на свинете, контрол на пазарите, регистрация на свиневъдните обекти и идентификация на отглежданите в тях свине и др.

- Контрол върху прилагането на оралната ваксинация на популацията на дивите свине, в частност раздаване на примамките, тяхното приемане и ефективността на ваксината, свързани с вземане на кръвни проби за наличие на антитела и органни проби, които да са отрицателни за вируса на КЧС.

4. Мерки съгласно програмата

4.1. Резюме на мерките съгласно програмата

Продължителност на програмата: 1.01.2016 г. - 31.12.2018 г.


Контрол

Ерадикация

Тестване

 

Убиване и унищожаване на положителните и контактни животни

Убиване и унищожаване на положителните и контактни животни

Клане на контактните животни с термична обработка и реализация

Клане на контактните животни с термична обработка и реализация

Ваксинация на дивите свине

Мониторинг

 

Обезвреждане на продуктите


Забележка. - Да; - Не.

4.2. Посочване на централния орган, наблюдаващ и координиращ отделите, отговорни за приложението на план-програмата (1):

1. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) към Министерството на земеделието и храните:

- Централна компетентна власт, която осъществява контрол върху заразните заболявания, подлежащи на задължително обявяване, взаимодейства с институциите, която изпълнява Програмата за контрол на КЧС и представя доклади на ЕК и другите страни членки.

2. Дирекция "Здравеопазване, хуманно отношение към животните и контрол на фуражите" при БАБХ:

- Разработва стратегия за контрол и изпълнява програмата за КЧС;

- Координира действията на всички власти, включени в изпълнение на програмата за контрол на КЧС;

- Събира необходимата информация и изготвя доклади за резултатите от прилаганата програма.

3. Директорите и н-к-отделите "Здравеопазване" в Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ):

- Прилагат в действие изпълнението на програмата както при домашните, така и при дивите свине на регионално ниво, контролират действията на всички власти, включени на локално ниво, и докладват на ЦУ на БАБХ.

- Осъществяват надзор над двата екарисажа във Варна и Шумен и вземат проби за изследване от съмнителни за заболяване умрели свине или убити свине във връзка с план за ерадикация на КЧС.

4. Официалните ветеринарни лекари в ОДБХ при БАБХ, отговарящи за контрола на месото и месните продукти:

- Извършват пред- и следкланична инспекция в съответствие с изискванията, посочени в Регулация на Съвета (ЕС) 854/2004, чл. 5 и Приложение І, и освен това извършват проверки на придружаващата документация и идентификацията на свинете в съответствие с Решение на Комисията 2013/764/ЕС;

- Осъществяват здравната маркировка на месото съгласно изискванията на Решение на Комисията 2013/764/ЕС;

- Вземат проби от свинете за изследване на КЧС съгласно изработената схема за пробовземане през 2012 г. и осъществяват проследяване на резултатите от изследваните проби до фермата, от която произхождат;

- Уведомяват БАБХ при случай на съмнение за КЧС и осигуряват изпращането на проби в Националната референтна лаборатория, гр. София;

- В случай на КЧС обявяват месото от тези свине за негодно за човешка консумация в съответствие с Регулация на Съвета (ЕС) 854/2004, Приложение С, Част СС, Глава V, 1е, и съответно конфискуват месото и месните продукти и насочват за обезвреждане в екарисаж;

- Извършват проверка на качеството на извършеното почистване и дезинфекция на превозните средства съгласно условията, посочени в Решение на комисията 2013/764/ЕС.

5. Официалните ветеринарни лекари в общинските ветеринарни служби към БАБХ:

- Прилагат изпълнението на програмата на местно ниво; изпълняват клиничния надзор и вземането на проби за лабораторно изследване при домашните свине със съдействието на регистрираните частно практикуващи лекари, включени в изпълнението на програмата за контрол на КЧС и одобрени съгласно изискванията, посочени в Директива 64/432/ЕЕС, чл. 2, 2m) и 14(3)В;

- В случай на съмнение за КЧС вземат и изпращат проби съгласно изискванията, посочени в Решение на Комисията 2002/106/ЕС;

- Извършват проверки на документацията и идентификацията при придвижване на свинете във вътрешността на страната съгласно изискванията на Решение на Комисията 2013/764/ЕС;

- Осигуряват обратната проследяемост на взетите проби до фермата, от която за взети;

- Контролират въвеждането на резултатите от клиничния надзор в базата данни на БГ системата за проследяване от регистрираните ветеринарни лекари;

- Контролират прилагането и подобряването на мерките за биосигурност в свиневъдните ферми, включително процедурите по почистване и дезинфекция, основани на принципите, посочени в Директива на Съвета 2001/89/ЕС, чл. 12 и Приложение ІІ;

- Контролират изпълнението на установените правила по регистрация на животновъдните обекти, идентификацията на свинете и контрол на тяхното движение, включително мерките по затваряне на животновъдни обекти и конфискация на животните в случаите на нарушаване на задълженията и неспазване на установените правила, съгласно установените изисквания, посочени в чл. 139а на Закона за ветеринарномедицинската дейност и Регулация на Съвета (ЕС) 882/2004;

- Регистрират в базата данни резултатите от изпълнението на надзорната програма, включително взетите и изпратени проби от популацията диви свине.

6. Изпълнителната агенция по горите към Министерството на земеделието и храните:

- Изпълнява своите задължения по надзора на заболяването, посочени в Програмата за контрол и ерадикация на болестта КЧС.

7. Регионални дирекции на горите при Изпълнителната агенция по горите:

- Координират мерките по изпълнение на надзора по отношение на популацията диви свине на регионално ниво в райони в близост до посочените по-горе граници на страната съвместно с институциите, посочени в 3);

- В останалите райони на страната осигуряват труповете или материали за изследване от диви свине (убити при ловуване, намерени умрели или пострадали при автомобилни злополуки) за преглед и изпращане на проби за изследване в институциите, посочени в 5).

8. Националното сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България":

- Подготвят и изпращат доклади за извършената от тях работа до институциите, посочени в 5) и 7);

- осигуряват трупове или материали за изследване от диви свине (убити при ловуване, намерени умрели или пострадали при автомобилни злополуки) за преглед и изпращане на проби за изследване в институциите, посочени в 5);

9. Националната референтна лаборатория (НРЛ) по КЧС в гр. София:

- Обработва получените проби от домашни и диви свине за изолация на вируса на КЧС и серологично изследване, записва и регистрира резултатите в националната база данни на системата за проследяване и представя доклади на БАБХ;

- Извършва потвърдителни тестове на пробите, показали съмнителни резултати при извършените изследвания в регионалните лаборатории;

- Контролира процедурите в регионалните лаборатории и организират ринг тестове с тях;

- Изпраща проби в Референтната лаборатория на Общността за вирус изолация и участва в организираните ринг тестове;

10. Регионалните лаборатории по КЧС в НДНИВМИ гр. София и институтите в гр. Стара Загора и гр. Велико Търново:

- Извършват серологични изследвания от домашни свине на проби от кръв, взети съгласно плана за пробовземане, посочен в таблици (глава 7 по-долу);

- Изпращат всички съмнителни и положителни проби при извършеното от тях изследване за потвърждение на диагнозата или отхвърлянето и в Националната референтна лаборатория;

- Информират за получените резултати ЦУ на БАБХ и съответното ОДБХ, изпратило пробите за изследване.

11. Референтната лаборатория по КЧС в Хановер, Германия:

- Извършва генно типизиране на вирусните изолати, изпратени от Националната референтна лаборатория, гр. София;

- Снабдява при поискване Националната референтна лаборатория, София, с материали за извършване на тестове;

- Организира и провежда ринг тестове, в които участва Националната референтна лаборатория (НРЛ).

12. Ветеринарнодиагностични лаборатории по ДВСК:

- Изпращат в НРЛ проби от диви свине, предназначени за изследване за болестта трихинелоза, осигуряват проследяване на пробите и включват всички данни, необходими за контрола на КЧС при дивите свине (виж базата данни за контрол, посочени по-горе).

13. Регистрираните ветеринарни лекари на ветеринарна практика:

- извършват клинични обследвания на свиневъдните обекти в указаните периоди в настоящата програма за съответните видове ферми и въвеждат в информационната система на БАБХ получените резултати.

14. Министерството на вътрешните работи:

- Взема участие при изпълнението на административните мерки и мерките за защита в случаите на съмнение или потвърждаване на КЧС.

15. Съюзите на фермерите и асоциациите на свиневъдите :

- Информират своите членове относно програмата за контрол на КЧС и подкрепят БАБХ в изпълнението на схемата за активния клиничен надзор и когато е необходимо - за схемите за вземане и изследване на проби.

- Ветеринарните лекари от тези организации вземат участие в активния надзор и в клиничното проучване на свинефермите.

4.3. Описание и разграничение на географските и административните райони, в които ще се изпълнява програмата.

Програмата ще се изпълнява на цялата територия на страната, включваща 28-те административни области на страната, съгласно Решение на Комисията 2013/764/ЕС, отменящо Решение 2008/855/ЕО.

4.4. Мерки съгласно програмата.

4.4.1. Мерки и срокове на узаконяване по отношение на заболяването:

Класическата чума по свинете е обект на задължително обявяване в съответствие с чл. 50 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

В Наредба № 4 от 2007 г. за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестта класическа чума по свинете (ДВ, бр. 21 от 2007 г.), която напълно транспонира в българското законодателство Директива на Съвета 2001/89/ЕС, е посочено, че заболяването задължително се обявява и се изпраща доклад до ЕК и страните-членки, който съдържа следната допълнителна информация:

- огнищата на болестта КЧС, които са били потвърдени в животновъдни обекти;

- случаите на болестта КЧС, които са били потвърдени в кланица или в транспортно средство при транспортиране на свине;

- потвърдените първични случаи на болестта КЧС при дивите свине;

- потвърдените вторични случаи на болестта КЧС при дивите свине в заразените райони;

- резултатите от проведеното епизоотологично проучване.

Докладите дават допълнителна информация, както е посочено в Директива на Съвета 2001/89/ЕС, Приложение І.

В изпълнение на българското законодателство (чл. 55 от Закона за ветеринарномедицинската дейност) собственикът на свиневъдния обект или гледачът на животните е задължен незабавно да съобщи на ветеринарния лекар, обслужващ фермата, или на официалния ветеринарен лекар за всеки случай на съмнение за заболяване от КЧС или за промяна в здравния статус на техните животни.

4.4.2. Целеви животни и популация на животните.

Тип на животновъдния обект

Общ брой стада

Брой стада , включени в програмата

Общ брой животни

Брой

животни, включени в програмата

Промишлени

49

49

429706

429706

Фамилни

ферми

тип А

114

114

27553

27553

Фамилни

ферми

тип Б

605

605

10675

10675

Задни дворове

17042

17042

28708

28708

Източно балкански

59

59

4968

4968

Общо:

17869

17869

501610

501610

и 82 953 диви свине


4.4.3. Мерки и условия на узаконяване по отношение на регистрация на фермите.

В чл. 51 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е посочено, че животните подлежат на официална идентификация, а животновъдните обекти - на регистрация в Българската агенция по безопасност на храните. БАБХ е официалният контролен орган за официалната идентификацията на животните, която поддържа компютъризирана информационна система за въвеждане на данни за идентифицираните животни и регистрираните животновъдни обекти (ВетИС). Системата се използва и за проследяване на пробите и на процеса на тяхното разработване, както и за въвеждане на активния клиничен надзор на популацията от домашни свине.

Съгласно чл. 3 от Наредба № 61 от 2006 г. за условията и реда за официална идентификация на животните, за които не са предвидени изисквания в регламент на Европейския съюз (загл. изм., ДВ, бр. 90 от 2013 г., в сила от 15.10.2013 г.), транспонираща напълно в българското законодателство Директива на Съвета 92/102/ЕЕС, регистрацията на животновъдните обекти (в това число и на свиневъдните) се извършва от органите на БАБХ.

Всички животновъдни обекти, в които се отглеждат едри, дребни преживни и свине са обект на задължителна регистрация във:

- Регистър за контрол на движението на животните, които се пазят от собственика;

- Вет ИС.

Кодовият регистрационен номер на обекта се дава еднократно и остава постоянен независимо какви видове животни се регистрират в този обект. Всички информационни данни се съхраняват за срок 3 години след прекратяване на дейността на животновъдния обект или продажба, клане, смърт и др. на отделно животно, отглеждано в обекта.

Новата категоризация на свиневъдните стопанства във връзка с мерките за контрол и ерадикация на КЧС не оказва влияние върху задълженията на фермерите или собствениците на свине по отношение на регистрацията на стопанствата/стадата, идентификацията на животните и контрола на движението.

С Наредба № 61 от 2006 г. се определят изискванията и начинът на идентифициране на свинете. Свинете се идентифицират с индивидуална ушна марка (с уникален сериен номер или в случаите, касаещи свине за угояване и подлежащи на директно клане, на марката е изписан регистрационният номер на обекта, в който се отглеждат свинете). Този начин на идентификация се разрешава само при свине за угояване, отглеждани в промишлени ферми, и може да се извърши, преди свинете да напуснат фермата, като се маркират със зелена марка с посочен номер на свиневъдния обект. Всички идентификатори се осигуряват от стопанина, който ги поръчва от избрани от него и вписани в регистъра по чл. 7, ал. 3, т. 21 ЗВД на производители и/или търговци на средствата за официална идентификация на животните. Идентификацията на едрите, дребните преживни животни и свинете трябва да се извърши съгласно чл. 51а ЗВД. Също така животните от посочените видове не могат да напускат животновъдния обект, без да са официално идентифицирани.

Съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност собствениците на селскостопански животни са длъжни:

- да осигуряват ветеринарномедицинско обслужване на животните, които отглеждат, като сключват договори с ветеринарните лекари;

- да спазват изискванията за хуманно отношение към животните, както и да спазват ветеринарномедицинските изисквания за отглеждане, придвижване и транспортиране на животните;

- да съхраняват за срок най-малко три години от датата на издаването им документите за придвижване на животните;

- в тридневен срок писмено да уведомяват ветеринарния лекар, обслужващ животновъдния обект, за новородени и закупени животни от видове, които подлежат на идентификация;

- незабавно писмено да уведомяват за умрели животни ветеринарния лекар, обслужващ животновъдния обект, кмета на населеното място и обекта за обезвреждане на странични животински продукти, обслужващ съответната територия;

- в срок до 24 часа преди транспортиране, промяна на собствеността или клане на животни от видове, които подлежат на идентификация, предназначени за лична консумация, писмено да уведомяват ветеринарния лекар, обслужващ животновъдния обект;

- да не допускат в обекта животни, които не са идентифицирани по чл. 51 ЗВД, на които не са извършени мероприятията по държавната профилактична програма или които са с различен здравен статус;

- да осигуряват достъп до животновъдния обект и животните на ветеринарния лекар, който ги обслужва;

- да водят регистър на животните в животновъдния обект, в който вписват новородените, закланите, умрелите, продадените и придобитите животни; регистърът се съхранява за срок най-малко три години от последното вписване;

- да отговарят за официалната идентификация и за изпълнението на мерките по програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните и на държавната профилактична програма на животните си;

- да предават с протокол на ветеринарния лекар, обслужващ животновъдния обект, средствата за официалната идентификация на закланите за лична консумация свине, овце и кози;

- да съхраняват дневник, в който ветеринарният лекар, обслужващ животновъдния обект, записва проведените лечебно-профилактични мероприятия, както и дата на доставяне на ВМП, наименование на ВМП; приложено количество; партиден номер и карентен срок на ВМП; име и адрес на доставчика, идентификационен номер на третираното животно; дневникът се съхранява 5 години от последното вписване, включително в случаите, когато дейността на обекта е прекратена преди изтичането на този срок;

- да предават в обект за обезвреждане на странични животински продукти умрелите животни и специфичнорисковите материали от заклани за лична консумация едри преживни животни и дребни преживни животни;

- да спазват карентния срок, определен за ВМП и/или медикаментозни фуражи, при пускане на пазара на суровини и храни, добити от третирани продуктивни животни;

- да спазват предписаните дози и продължителност на третиране на животни с медикаментозен фураж в рецепта от ветеринарен лекар;

- да осигуряват постоянен достъп до животновъдния обект на контролните органи от БАБХ и други компетентни органи;

- да изпълняват предписанията на ветеринарните лекари, свързани с прилагане на мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестите по животните;

- да извършват ежегодно в периода от 1 до 20 октомври инвентаризация на животните в обекта и да подават до официалния ветеринарен лекар, отговарящ за съответната община, декларация по образец, утвърден от изпълнителния директор на БАБХ;

- собствениците на новородените свине доказват собственост върху животните си с с декларация или при придобити по друг начин животни - с договор за прехвърляне правото на собственост или с друг документ, удостоверяващ придобиването на собствеността върху животните.

Забранено е движение на неидентифицирани животни до пазари, изложения, кланици, панаири, състезания и до други стопанства или населени места.

4.4.4. Мерки и условия на узаконяване по отношение на различното категоризиране на животни и стада.

Решението на официалния ветеринарен лекар да определи една ферма като "съмнителна" за КЧС, трябва да се основава на критериите, посочени в Решение на Комисията 2002/106, Приложение, Глава III a-c).

4.4.5. Контролни процедури и по-специални правила за движението на животни, които са предразположени към заразяване с дадена болест, и редовната инспекция на животновъдните ферми или засегнатите райони.

За контрол върху движението на свинете във връзка с изпълнение на Програмата за контрол на КЧС ще бъдат използвани данните на системата за проследяемост от централната база данни.

Изпълняват се разпорежданията за профилактика и борба с класическата чума по свинете и Наредбата за условията и реда за идентификация на животните, регистрация на животновъдните обекти, достъпа до базата данни за идентифицираните животни и регистрираните обекти.

В таблица са посочени основните изисквания при изпълнение на законодателството, засягащи движението на животни и инспекцията на животновъдните стопанства, задълженията на собствениците, административните мерки при извършени нарушения и наказателните мерки в тези случаи.


Основни изисквания за прилагане изискванията за идентификацията на животните, регистрация на животновъдните обекти, контрол на движението на животните и обявяване на болестите.

Законови изисквания

Вид на извършеното

нарушение

Вид на административните мерки, предприети при нарушение на изискванията

Вид на наказателните мерки, които се предприемат

при нарушение на закона

Законови изисквания при регистрация на обекти

1. Чл. 137, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Собствениците на животновъдни обекти подават заявление за регистрация по образец до директора на ОДБХ.

2. Чл. 26, ал. 1 от Наредба № 61 от 9 май 2006 г. за условията и реда за официална идентификация на животните, за които не са предвидени изисквания в регламент на Европейския съюз (загл. изм. - ДВ, бр. 90 от 2013 г., в сила от 15.10.2013 г.). Собствениците на животновъдни обекти, в които се отглеждат свине, поддържат регистъра на животните, в който се включва актуалната информация за всички придвижвания на животните, като се вписва произходът или местоназначението и номерата на индивидуалните средства за идентификация и датата на тези придвижвания.

1. Неуведомяване на

компетентните власти

2. Фермата работи, преди да е регистрирана от официалните власти

 1.Писмено предписание на заявителя със срок за отстраняване на пропуските. Предприетите мерки могат да включват затваряне на животновъдния обект и конфискуване на животните, ако се наложи

2. Акт за установено административно нарушение

1. Съгласно чл. 417, ал. 1 ЗВД собственик на селскостопански животни, който не изпълни задължение по чл. 132, ал. 1, т. 1 - 3, 5, 10, 11, 13, 15 - 20, се наказва с глоба от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 5000 лв. Съгласно ал. 2 от същия член, когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 1000 до 3000 лв., а при повторно нарушение - от 2000 до 10 000 лв.

2. Съгласно чл. 138, ал. 1, т. 2 ЗВД регистрацията се заличава при груби и системни нарушения на ветеринарномедицинските изисквания.

 Законови изисквания при идентификация на животните

1. Чл. 139, ал. 1, т. 2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност забранява отстраняването на индивидуалните ушни марки.

2. Чл. 27, ал. 1 от Наредба № 61 от 9 май 2006 г. за условията и реда за официална идентификация на животните, за които не са предвидени изисквания в регламент на Европейския съюз (загл. изм. - ДВ, бр. 90 от 2013 г., в сила от 15.10.2013 г.). Свинете се идентифицират чрез индивидуални средства за идентификация - ушни марки.

1. Не предоставят животните на компетентните власти за извършване на идентификация с ушни марки

2. Отстраняват ушните марки след поставянето

1. Писмено предписание на заявителя със срок за отстраняване на пропуските

2. Акт за установено административно нарушение по чл. 139 ЗВД

1. Наказателно постановление

съгласно чл. 417 от административно-наказателните разпоредби на ЗВД с размер на глобата от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 5000 лв. Когато нарушението е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, санкцията е от 1000 до 3000 лв., а при повторно нарушение - от 2000 до 10 000 лв.

 

Законови изисквания при обявяване на болести.

Съгласно чл. 55 и чл. 132, ал. 1, т. 5 и 6 ЗВД собствениците на животновъдни обекти уведомяват незабавно ветеринарния лекар, който обслужва животновъдния обект, за промени в здравословното състояние на животните, за извършено неотложно клане и за умрели животни.

Не уведомяват незабавно ветеринарния лекар, който обслужва животновъдния обект, за промени в здравословното състояние на животните, за извършено неотложно клане и за умрели животни.

Акт за установено административно нарушение по чл. 55 и 132 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

ЗВД. Чл. 415. (1) Който не изпълни мярка, наложена от БАБХ за профилактика, ограничаване и ликвидиране на заразна болест по животните, се наказва с глоба от 50 до 200 лв., а при повторно нарушение - от 300 до 500 лв.

(2) Когато в резултат от неизпълнението на мярката по ал. 1 са настъпили значителни икономически загуби или опасност за здравето на голям брой хора или животни, ако не подлежи на по-тежко наказание, глобата е от 1000 до 2000 лв., а при повторно нарушение - от 2000 до 4000 лв.

(3) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 1000 до 5000 лв., а при повторно нарушение - от 5000 до 15 000 лв.

(4) Когато в резултат от неизпълнение на мярката по ал. 1 са настъпили значителни икономически загуби или опасност за здравето на голям брой хора или животни, на юридическото лице или на едноличния търговец се налага имуществена санкция от 10 000 до 20 000 лв., а при повторно нарушение - от 20 000 до 40 000 лв.

Съгласно чл. 416. (1) (Изм. - ДВ, бр. 7 от 2013 г.) собственик на селскостопански животни, който не изпълни задължение по чл. 132, ал. 1, т. 6, се наказва с глоба от 200 до 500 лв., а при повторно нарушение - от 400 до 1000 лв. Съгласно ал. 2 от същия член (Изм. - ДВ, бр. 7 от 2013 г.), когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 500 до 3000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 6000 лв.

Съгласно чл. 417. (Изм. - ДВ, бр. 7 от 2013 г.) (1) Собственик на селскостопански животни, който не изпълни задължение по чл. 132, ал. 1, т. 5, се наказва с глоба от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 5000 лв. Съгласно ал. 2, когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 1000 до 3000 лв., а при повторно нарушение - от 2000 до 10 000 лв.

Законови изисквания за предприемане на мерки в случай на положителен резултат

Съгласно чл. 132, ал. 1, т. 20 ЗВД собствениците на селскостопански животни изпълняват предписанията

на ветеринарните лекари, свързани с прилагане на мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестите по животните

 1. Не спазва наложените ограничителните мерки

2. Не изпълнява предписанията на ветеринарните лекари за ограничаване и ликвидиране на КЧС

Акт за установено административно нарушение по чл. 132 от ЗВД

Наказателно постановление съгласно чл. 415 от административно-наказателните разпоредби на ЗВД с размер на глобата от 50 до 200 лв, а при повторно нарушение от 300 до 500 лв. Когато в резултат на мерките са настъпили значителни икономически загуби или опасност за здравето на голям брой хора или животни, ако не подлежи на по-тежко наказание, глобата е от 1000 до 2000 лв, а при повторно нарушение от 2000 до 4000 лв.

Законови изисквания при осъществяване контрола на движение на животните

Съгласно чл. 139 , ал. 1, т. 3 от ЗВД се

забранява транспортирането на животни без ветеринарномедицинско свидетелство

Придвижва свине без ветеринарномедицинско свидетелство

Акт за установено административно нарушение по чл. 139, ал. 1, т. 3 ЗВД

Наказателно постановление по чл. 420а от адмистративно-наказателните разпоредби на ЗВД с размер на глобата от 50 до 300 лв, а при повторно нарушение - от 1000 до 2000 лв.

Законови изисквания при контрола на заболяванията

Съгласно чл. 132, ал. 1, т. 18 и т. 20 от Закона за ветеринарномедицинската дейност собствениците на селскостопански животни осигуряват достъп до животновъдния обект и животните на ветеринарния лекар, който ги обслужва.

Изпълняват предписанията на ветеринарните лекари, свързани с профилактиката, ограничаване и ликвидиране на болестите по животните.

1. Регистрираните ветеринарни лекари или компетентните ветеринарни служби не съобщават за възникнало огнище на заболяване.

2. Компетентните органи не се допускат до фермата

Акт за установено административно нарушение по чл. 132 от ЗВД

Наказателно постановление по чл. 417 от административно-наказателните разпоредби на ЗВД с размер на глобата от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 5000 лв. Когато в резултат на мерките са настъпили значителни икономически загуби или опасност за здравето на голям брой хора или животни, ако не подлежи на по-тежко наказание, глобата е от 1000 до 3000 лв., а при повторно нарушение - от 2000 до 10 000 лв.

 Законови изисквания при контрол на заболяванията в кланиците

Съгласно чл. 248 ЗВД, т. 12, лицата, които извършват производство, транспортиране, търговия и пускане на пазара на суровини и храни от животински произход в обектите по чл. 7, ал. 3, т. 5 и обектите по чл. 229, ал. 1, уведомяват ветеринарните лекари за възникнала опасност за здравето на животните и хората.

 Не уведомяват ветеринарните власти за болни или умрели животни по време на предкланичния преглед, по време на престоя в кланицата

 Акт за установено административно нарушение по чл. 248 ЗВД

 Наказателно постановление по чл. 439 с размер на глобата от 100 до 300 лв., а при повторно нарушение - от 300 до 500 лв.

Когато нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 500 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 3000 лв.


Изхранването на свине с кухненски отпадъци е забранено съгласно чл. 139, ал. 1, т. 7 ЗВД. При нарушения се прилагат постановленията на чл. 420 ЗВД:

- санкции на собствениците на животни в рамките на 50 - 300 лв. при първо нарушение и 100 - 500 лв. при повторно нарушение;

- санкции на търговци и юридически лица в рамките на 300 - 500 лв. при първо нарушение и 500 - 1000 лв. при повторно нарушение.

Във връзка с постоянния контрол и клиничен надзор официалните или регистрираните ветеринарни лекари трябва да следват критериите и процедурите начело с Решение на Комисията 2002/106 ЕК, Допълнение, глава IV, А(2), включващо измерване на телесната температура и вземане на проби съгласно със схемите (сегашните при глава 7.1.1.2 по-долу) за различните категории на свиневъдни обекти, описани при глава 2) по-долу.

4.4.6. Мерки и условия на узаконяване по отношение на контрола (тестване, ваксинации) на болестта:

4.4.6.1. Процедури за контрол и вземане на проби

4.4.6.1.1. Процедури за контрол и взимане на проби при съмнение за наличие на заболяването в свиневъден обект.

В случай на съмнение за наличие на заболяване се прилагат критериите и процедурите, посочени в Решение на Комисията 2002/106/ЕС, Приложение, Глава ІV, В, 1-3), особено що се касае до прилагането на схемата за серологично изследване. В случай на съмнение за първично огнище на заболяването същата схема се прилага за вирусологично изследване с използване на вирус изолация върху клетъчни култури или RT PCR (полимеразно-верижна реакция).

4.4.6.1.2. Процедури за контрол и вземане на проби в огнище на заболяването КЧС

В случай на съмнение за наличие на заболяване се прилагат критериите и процедурите, посочени в Решение на Комисията 2002/106/ЕС, Приложение, Глава ІV, В, 1-3), особено що се касае до прилагането на схемата за серологично изследване. В случай на съмнение за първично огнище на заболяването същата схема се прилага за вирусологично изследване с използване на вирус изолация върху клетъчни култури или RT PCR (полимеразно-верижна реакция).

4.4.6.1.3. Процедури за вземане на проби в случай на умъртвяване на свине в съмнителен обект като превантивна мярка.

В случай на съмнение за наличие на заболяване се прилагат критериите и процедурите, посочени в Решение на Комисията 2002/106/ЕС, Приложение, Глава ІV, С, 1-2), особено що се касае до прилагането на схемата за серологично изследване. В случай на съмнение за първично огнище на заболяването същата схема се прилага за вирусологично изследване с използване на вирус изолация върху клетъчни култури или RT PCR (полимеразно-верижна реакция).

4.4.6.1.4. Процедури за контрол и вземане на проби преди издаване на разрешение за преместване на свине от животновъдни обекти, разположени в защитна или надзорна зона, и при клане или умъртвяване на същите.

В случай на съмнение за наличие на заболяване се прилагат критериите и процедурите, посочени в Решение на Комисията 2002/106/ЕС, Приложение, Глава ІV, D, 1-5), особено що се касае до прилагането на схемата за серологично изследване. В случай на съмнение за първично огнище на заболяването същата схема се прилага за вирусологично изследване с използване на вирус изолация върху клетъчни култури или RT PCR (полимеразно-верижна реакция).

4.4.6.1.5. Процедури за контрол и вземане на проби във връзка с повторно зареждане на животновъден обект със свине.

В случай на съмнение за наличие на заболяване се прилагат критериите и процедурите, посочени в Решение на Комисията 2002/106/ЕС, Приложение, Глава ІV, Е, 1-2), особено що се касае до прилагането на схемата за серологично изследване.

4.4.6.1.6. Процедури за вземане на проби в животновъдни обекти, разположени в защитната зона преди премахването на ограниченията.

В случай на съмнение за наличие на заболяване се прилагат критериите и процедурите, посочени в Решение на Комисията 2002/106/ЕС, Приложение, Глава ІV, съответно F и G), особено що се касае до прилагането на схемата за серологично изследване.

4.4.6.1.7. Процедури за серологичен контрол и вземане на проби в райони, където има съмнение или потвърждение за наличие на болестта КЧС при дивите свине.

В случай на съмнение за наличие на заболяване се прилагат критериите и процедурите, посочени в Решение на Комисията 2002/106/ЕС, Приложение, Глава ІV, Н), особено що се касае до прилагането на схемата за серологично изследване. Във връзка с изпълнение на Програмата за контрол на КЧС през 2012 г. ще се прилага също така RT PCR. Броят на пробите, които се очаква да бъдат изпратени от всеки ловен район, са посочени на таблицата в глава 7.1.1.2. В Приложение ІІІ е показан образец на шаблон, който ще създава основата за създаване на базата данни за дивите свине.

4.4.6.2. Вземане и транспортиране на проби.

Основните критерии и процедури, които се прилагат, са посочени в решение на Комисията 2002/106/ЕС, Приложение, Глава V, А, 1 - 4.

Критериите и процедурите, които се прилагат при вземане на проби за вирусологично изследване, са посочени в решение на Комисията 2002/106/ЕС, Приложение, Глава V, В, 1 - 3.

Що се касае до транспорта на пробите, основните критерии и процедури са посочени в решение на Комисията 2002/106/ЕС, Приложение, Глава V, С, 1 - 4.

4.4.6.3. Лабораторно изследване

4.4.6.3.1. Лабораторен тест за доказване на антитела срещу КЧС.

За серологични изследвания понастоящем се използат търговски марки, като ELISA тест кид Bommeli E2 - серо и Bommeli ERNS-Marker R, които се прилагат съгласно изискванията на производителя. Тези тестове се извършват в регионалните лаборатории в Стара Загора и Велико Търново, както и в НРЛ.

В Националната референтна лаборатория, гр. София, е разработен вирус-неутрализиционен тест, съгласно изискванията, посочени в Глава 3) на Наръчника за КЧС (2002) на Референтната лаборатория по КЧС в Хановер.

4.4.6.3.2. Лабораторни тестове за доказване на вируса на КЧС, вирусния антиген и геном.

В лабораторията ще бъде приложена изолация на вируса с използване на РК 15 клетки и Immune Labelling за доказване на вируса в клетъчни култури и за диференциална диагностика на вирусните изолати. Тестът е извършен съгласно плана на Ръководството за КЧС (2002) в Националната референтна лаборатория в Хановер.

За флуоресцентния тест за доказване на антитела се използват тънки криостатни срезове от органи (сливици, илеум, далак, бъбрек и ретрофаренгиални лимфни възли). В диагностичния наръчник на Референтната лаборатория в Хановер са описани диагностични методи с използване на конюгати (Cedi Diagnostics BV, Lelystad), както и антиген Елайза, произведен от Bommeli и за PCR.

В Референтната лаборатория на Общността е извършено генно типизиране на вирусни изолати от България.

Описание на целите, които са поставени по отношение на методите за изследване, и групите животни, които ще бъдат изследвани, са посочени в Глава 7.1.1.1).

4.4.6.3.3. Описание на лабораторните тестове, използвани в България.

Серология - основни принципи и диагностична стойност

При свинете, заразени с вируса на болестта КЧС, антитела могат да се открият в кръвния серум две-три седмици след заразяването. При оздравели свине защитните и неутрализиращи антитела се откриват в течение на години и през целия живот. При болни животни в крайна фаза понякога се откриват антитела. При хронично болни свине антитела се откриват в продължение на няколко дни в края на първия месец след заразяването. Заразените в утробата прасета са имунотолерантни към вируса и не произвеждат специфични антитела. През първите дни след раждане могат да се открият майчини антитела, които се доказват при здравите прасенца без виремия до около две седмици. Ако се открият антитела при прасета над тримесечна възраст, е малко вероятно антителата да са с произход от майката.

Откриването на антитела срещу вируса на болестта КЧС в серумни или плазмени проби позволява да се потвърди диагнозата на болестта КЧС в съмнителните стопанства, да се установи периодът от началото на заразяването в огнището и да се вземат мерки за наблюдение и надзор. Серологичните изследвания служат най-вече за откриване на болестта КЧС в наскоро заразен животновъден обект.

Малък брой засегнати свине с нисък титър на антитела говори за скорошна инфекция (две-три седмици). Голям брой засегнати свине с високи титри на антитела означава, че вирусът е проникнал в животновъдния обект най-малко преди месец. Местонахождението на серопозитивните свине в обекта може да даде полезна информация за начина, по който вирусът на болестта КЧС е проникнал в обекта.

Въпреки това е необходимо да се направи точна оценка и интерпретация на резултатите от серологичните изследвания, като се отчетат всички клинични, вирусологични и епизоотични данни в рамките на изследването, което се провежда в случай на съмнение или потвърждение на наличието на болестта КЧС.

Вирус-неутрализационна реакция (ВНР) и ELISA са най-подходящи за серологична диагностика на болестта КЧС. Качеството и ефикасността на серологичната диагностика, извършвана от националната лаборатория, непрекъснато се контролира чрез междулабораторен сравнителен тест, организиран периодично от Референтната лаборатория на Европейския съюз.

ВНР се базира на определяне на неутрализиращо действие на антителата в серумна проба върху вируса, изразена като неутрализираща степен от 50 %.

Известно количество от вируса на болестта КЧС се инкубира при 37 °C в степенно разреден серум. Приготвя се серумен разтвор в разреждане 1 към 10. Когато е необходима пълна титрация, се приготвят серумни разтвори 1 към 2 и 1 към 5. Всеки един от така приготвените серумни разтвори се смесва с равен обем суспензия на вируса, съдържаща 100 инфекциозни дози (TCID 50).

След инкубирането със сместа се заразяват клетъчни култури, които се инкубират от 3 до 5 дни. След този инкубационен период културите се фиксират и всяко намножаване на вирус се открива чрез имунно маркиране (имунопероксидазна или имунофлуоресцентна реакция).

Резултатите от ВНР се изразяват с реципрочната стойност на началното разреждане на серума, при което половината от заразените клетъчни култури (краен титър 50 %) не показват размножаване на вируса (няма специфично маркиране). Прави се оценка на титъра между две разреждания. Крайното разреждане е ефективното разреждане на серума по време на неутрализиращата реакция след прибавянето на вируса, но без добавяне на клетъчна суспензия.

ВНР е най-чувствителният и най-надеждният метод за откриване на антитела срещу вируса на болестта КЧС. Препоръчва се извършване на серологично изследване както на отделни животни, така и на стада. Изследването позволява да се открият и антитела с кръстосана неутрализация.

Прилагането на ВНР за откриване на антитела срещу вируса на Мукозна болест - вирусната диария по говедата и Бордерова болест по овцете, се основава на същите принципи и се използва за извършване на диференциална диагноза на болестта КЧС.

Щамовете на вируса, които се използват във вирус-неутрализационната реакция, трябва да отговарят на препоръките на референтната лаборатория на Европейския съюз.

Разработени са различни варианти на ELISA с използване на специфични моноклонални антитела - конкурентен (блокиращ) метод и неконкурентна ELISA.

Конкурентният (блокиращ) метод обикновено се основава на моноклонални антитела. Ако серумната проба съдържа антитела срещу вируса на болестта КЧС, свързването на моноклоналното тяло, съчетано с пероксидаза, с антигена на вируса води до намаляване на цветовата екстинция.

В НРЛ се работи с два типа на гореспоменатите ELISA тестове: за доказване на Е2 антитела и за Еrns антитела срещу вируса на КЧС, произведени от швейцарската фирма BOMMELI. При работа с тях се спазват всички инструкции на производителя.

При неконкурентната ELISA свързването на серумните антитела с антигена се сравнява директно с помощта на антитела, съчетани с пероксидаза.

Националната лаборатория редовно извършва контрол на чувствителността и специфичността на всички партиди от ELISA, като използва набор референтни серуми, предоставени от референтната лаборатория на Европейския съюз. Този набор включва:

- серуми от свине в начална фаза на инфекция с вируса на болестта КЧС (до 21 дни от инфектирането);

- серуми от оздравяващи животни (след двадесет и първия ден от инфекцията);

- серуми от свине, заразени с вируси по преживните.

Изследванията ELISA за серологична диагностика на болестта КЧС трябва да разпознават всички референтни серуми от оздравяващи свине. Всички получени резултати се репродуцират. Препоръчва се още изследвания да идентифицират всички положителни серуми от началната фаза и да представят минимум кръстосани реакции със серуми от свине, заразени с вируси по преживните.

Резултатите, получени с референтни серуми от свине в начална фаза на инфекцията, дават индикации за чувствителността на изследването ELISA.

Чувствителността на изследването ELISA се смята за по-ниска от тази на ВНР и се препоръчва да се използва за откриване на болестта в стада. Въпреки това за изследванията ELISA е необходима по-малко специализирана техника и те се осъществяват много по-бързо от ВНР благодарение на автоматизираната техника.

Изследванията ELISA позволят да се открият всички инфекции с болестта КЧС на етапа на възстановяване от болестта и трябва да са във възможно най-голяма степен освободени от кръстосани реакции с антитела срещу вируси по преживните.

Интерпретация на резултатите от серологичните изследвания и диференциална диагноза с инфекциите, причинени от вируси по преживните (Мукозна болест - вирусна диария по говедата и Бордерова болест по овцете).

В случай на откриване на титър на неутрализация на вируса болестта КЧС, равен или надвишаващ 10 ND50, в серумни проби от една или повече свине или при положителен резултат от ELISA в серумни проби от група свине, БАБХ въвежда незабавно мерките, предвидени в Наредбата за профилактика, ограничаване и ликвидиране на КЧС.

Вече взетите от обекта проби се подлагат на втора ВНР (сравнителна крайна титрация на вирус-неутрализиращите антитела срещу болестта КЧС и на вируси по преживните).

Ако при сравнителните тестове се открият антитела срещу вируси по преживните, а титрите на антитела срещу болестта КЧС отсъстват или са в по-малко (под една трета) количество, съмнението за болестта КЧС се отхвърля, освен ако не съществуват други причини, които оправдават продължаване прилагането на мерките, предвидени в Наредбата за профилактика, ограничаване и ликвидиране на КЧС.

Ако при сравнителните тестове се установи титър на неутрализация на вируса, равен или надвишаващ 10 ND50 при повече свине и този титър е равен или по-висок от титрите, свързани с други чумни вируси, БАБХ предприема незабавно необходимите мерки за потвърждение за наличие на болестта КЧС, при условие че в съответния обект са установени епизоотични прояви на заболяването.

Без да се нарушават разпоредбите на Наредбата за профилактика, ограничаване и ликвидиране на КЧС, ако не е установена нито една епизоотична проява или ако резултатите на предишни изследвания са недостатъчни, БАБХ незабавно предприема мерки в съответния животновъден обект:

- да бъде продължено действието на мерките по Наредбата за профилактика, ограничаване и ликвидиране на КЧС;

- да бъдат направени допълнителни изследвания, възможно по-бързо, за да се потвърди или отхвърли наличието на вируса на болестта КЧС.

Когато допълнителните контроли и изследвания, посочени в точка 4, не позволят да се отхвърли наличието на болестта КЧС, е необходимо в съответния животновъден обект да се извърши ново вземане на кръвни проби за серологични изследвания най-малко две седмици след предишните контроли.

В контекста на тази мярка се вземат и изследват нови проби от същите свине, за да се направи сравнително серологично изследване с предишните проби, позволяващо да се открие сероконверсия на вируса на болестта КЧС или на Pestivirus по преживните, в зависимост от случая.

Ако при повторните изследвания не се потвърди наличието на вируса на КЧС, наложените мерките се прекратяват.

Вирусология

Откриване на антиген на вируса чрез имунофлуоресцентен метод

Принципът на този метод е детекция на антиген на вируса във фини криосрезове от органи на свине със съмнение за инфекция с вируса на болестта КЧС. Вътреклетъчният антиген се открива с помощта на антитяло, конюгирано с флуоресцеин-изотиоцианат (ФИТЦ). В НРЛ се използва ФИТЦ конюгирано антитяло "Cedicon", произведено в Холандия. Всеки положителен резултат се потвърждава с повтаряне на реакцията с помощта на специфично моноклонално антитяло.

Най-подходящи органи са тонзилите, бъбреците, далакът, лимфните възли и дебелото черво. При дивите свине може да се използва и натривка от костен мозък, ако гореизброените органи не са на разположение или са загнили.

Изследването се извършва в рамките на един ден. Тъй като пробите се вземат само от органи на мъртви животни, приложението им за откриване на болестта е ограничено. Сигурността на резултатите от изследването може да е намалена от съмнителна флуоресценция, особено когато извършващият няма достатъчно опит с метода или когато изследваните органи са загнили.

Различни техники ELISA позволяват да се открива антигенът на вируса. Антигенът ELISA трябва да е достатъчно чувствителен, за да позволи получаване на положителен резултат при животни с клинични признаци за наличие на болестта КЧС. В Националната референтна лаборатория по КЧС работи с Елайза, произведена от BOMMELI, Швейцария.

Използването на ELISA се препоръчва за откриване на антигена в проби от животни с клинични признаци или патологични изменения на болестта. Те не са подходящи за индивидуално изследване. Най-подходящи са пробите от левкоцити, кръвен серум, несъсирена кръв, както и суспензия от органите, описани по точка 1, взети от свине, за които съществува съмнение за инфекция с вируса на болестта КЧС.

ELISA може да се извърши в рамките на един ден с помощта на автоматизирана техника. Основното му предимство е възможността да се обработват голям брой проби за кратко време. Препоръчва се да се използва ELISA, която дава задоволителни резултати при работа с референтен материал. В момента всички ELISA, които се продават, са по-малко чувствителни от изолиране на вируса в клетъчна култура или RT PCR.

Изолиране на вируса, откриване на генома на вируса, генетично типизиране и интерпретация на резултатите

Изолирането на вируса се основава на заразяване с материала от пробата на чувствителна клетъчна култура от свине. Ако в пробата присъства вирусът на болестта КЧС, той се намножава в клетките в количества, в които се установява по цветна реакция на заразените клетки с натоварени антитела. Необходимо е да има на разположение специфични антитела срещу болестта КЧС, за да се направи диференциална диагноза по отношение на другите вируси.

Най-подходящи за изолиране на вируса на болестта КЧС са левкоцитите, кръвна плазма или цяла кръв от проби, несъсирена кръв или проби от органите, описани в част А, точка 1.

Методът на изолиране на вируса е по-подходящ за анализ на проби от малък брой животни, отколкото за масов контрол. Той е много трудоемък и резултатите се получават най-малко след три дни. Може да се наложи да се направят още два пасажа на клетъчни култури, ако се открие слабо наличие на вируса в пробата. С това периодът на изследване до получаването на крайния резултат може да продължи до десет дни. Загнилите проби могат да се окажат цитотоксични за културата и така да ограничат приложението на метода.

Изолирането на вируса се препоръчва, когато с други методи наличието на вируса на болестта КЧС е потвърден. Използва се като референтен тест за потвърждаване на получени положителни резултати с метод ELISA за откриване на антиген, полимеразно-верижна реакция (PCR) или имунофлуоресцентен метод, непряко оцветяване с пероксидаза.

Изолатите на вируса на болестта КЧС, получени по този начин, се характеризират и типизират генетично. Генетичната типизация на вируса се използва за целите на молекулярната епизоотология.

Всички изолати на вируса на болестта КЧС, взети от първични огнища, при първоначални случаи на инфекция при диви свине или от случаи на зараза, установени в кланица или транспортно средство, се изпращат за определяне на генетичния тип в референтна лаборатория на Европейския съюз.

Полимеразно-верижната реакция служи за откриване на генома на вируса в пробите от кръв, тъкани и органи. Малки фрагменти от рибонуклеиновата киселина (РНК) на вируса се транскрибират във фрагменти дезоксирибонуклеинова киселина (ДНК) и се амплифицират от PCR до установими количества. Тъй като изследването позволява да се открие само сегмент от генома на вируса, PCR може да даде положителен резултат и при отсъствие на вируса на болестта КЧС (например при загнили тъкани или проби от възстановяващи се от заболяване свине).

PCR се използва за ограничен брой подбрани проби от съмнителни животни или материал от абортиран плод. Той може да бъде идеалният метод при трупове на диви свине, ако материалът е загнил и изолирането на вируса е невъзможно поради цитотоксичност.

Най-подходящият материал за PCR диагностика са пробите от органите, изброени в точката за изолиране на вируса, или несъсирена кръв.

Полимеразно-верижна реакция се извършва за 48 часа. За нея са необходими подходяща лабораторна техника, отделни помещения и квалифициран персонал. Едно от предимствата на метода е, че заразените вирусни сегменти не се възпроизвеждат в лаборатория. Методът е много чувствителен, но лесно се получава замърсяване, което води до лъжливо положителни резултати. Затова е необходимо да се приложат процедури за качествен контрол. Някои методи са специфични за всички вируси и налагат допълнителни изследвания за проверка, като сегментиране на продукта от полимеразно-верижна реакция.

Вирусологичните изследвания са необходими за потвърждаване на наличието на болестта КЧС. Изолирането на вируса е референтен вирусологичен метод. Същият се използва и за потвърждение. Препоръчва се, в случай че положителните резултати от имунофлуоресцентния метод, ELISA или PCR, не са установени клинични признаци или изменения, характерни за болестта, и във всеки друг съмнителен случай.

Въпреки това за потвърждаване на първично огнище на болестта КЧС е достатъчно наличие на клинични признаци или изменения, характерни за заболяването, при съответните свине, съчетано с положителни резултати при поне в два от методите за откриване на антигена или на генома на вируса.

Вторично огнище на болестта КЧС се потвърждава, ако освен епизоотична връзка с вече потвърдено огнище или случай има открити и клинични признаци или изменения, характерни за заболяването в наблюдаваните свине, и ако метод за откриване на антигена или генома на вируса е дал положителен резултат.

Появата на първично огнище на болестта КЧС при диви свине се потвърждава след изолиране на вируса или ако поне два от методите за откриване на антигена или на генома на вируса са дали положителен резултат. Други случаи на болестта КЧС при диви свине могат да се потвърдят, ако е установена епизоотична връзка с потвърдени случаи и ако един метод за откриване на антиген или на генома на вируса е дал положителен резултат.

За да даде положителен резултат, методът за откриване на генома или антигена на болестта КЧС се осъществава със специфични антитела или праймери срещу вируса на болестта КЧС. Ако методът не е специфичен за вируса на болестта КЧС, а само за Род Пестивирус, изследването се повтаря с използване на специфични реактиви за вируса на болестта КЧС.

Няма подходящо изследване, което да позволява да се разграничат ваксинираните с жива ваксина свине от свинете, естествено заразени с вируса на болестта КЧС. Този сценарий трябва да се вземе под внимание по отношение на България, доколкото се отнася до продължаващите кампании за орална ваксинация на популацията диви свине и някои по-възрастни свине, които е вероятно да са ваксинирани с жива ваксина преди наложената забрана на ваксинацията в тази страна.

4.4.7. Ваксинация на диви свине.

През 2016 г. не се предвижда ваксинация на диви сине.

4.4.8. Информация и преценка на мерките за био-сигурност и инфраструктура, включени в свиневъдните ферми.

По време на активния надзор за появата и разпространението на болестта КЧС е предвиден специален чек лист за вписването на данните от клиничните изследвания и проверка на въведените мерки за биосигурност в предприятието. Въз основа на мерките за биосигурност, въведени за целите на този списък, стопанствата се делят на: индустриални ферми (ферми със затворен цикъл на производство и изработени мерки за биосигурност), фамилни ферми тип "А", това са фермите с отворен цикъл на производство и изработени мерки за биосигурност, ферми тип "Б", ферми с невъведени или в процес на въвеждане на мерки за биосигурност, ферми тип "заден двор" - лични стопанства, в които се отглеждат до пет прасета без свине майки за собствена консумация, източнобалканската порода свине, която се отглежда само на територията на дванадесет общини на територията на три региона, при определени условия, което гарантира тяхната биосигурност. По отношение на пропуските в биосигурността при провеждането на клиничните изследвания официалният ветеринарен лекар издава предписание за отстраняване на констатираните пропуски в определен срок на собственика на животновъдния обект.

4.4.9. Мерки в законодателството след установяване на положителен резултат.

В случай на положителен резултат трябва да бъдат допълнени мерките, предвидени в Директива на Комисията 2001/89ЕК.

4.4.9.1. Мерки от законодателството след установяване на положителен резултат при домашните свине.

При лабораторно потвърждение на диагнозата КЧС ветеринарномедицинските специалисти от БАБХ предприемат мерки, описани в подробности в Наредба № 4, която въвежда изискванията на Директива 2001/89/ЕС, чл. 4 (1а - i) в националнатo законодателство, като се предприемат следните мерки:

1. Когато в свиневъдна ферма има едно или повече прасета, за които има съмнение, че са заразени с вируса на КЧС, отговорният за фермата ветеринарен лекар поставя под възбрана фермата и незабавно уведомява съответния държавен ветеринарен лекар за предприемане на действия за потвърждение на диагнозата или за отхвърляне на съмнението.

2. Държавният ветеринарен лекар незабавно посещава фермата, извършва проверка на регистъра и идентификационните марки на прасетата, отглеждани във фермата, поставя я под официална забрана и разпорежда:

- всички прасета от различните категории, намиращи се в свиневъдната ферма, да бъдат преброени, като се състави списък на умрелите, заболелите и контактните животни по категории; списъкът ежедневно се актуализира, като се отразяват: родените, заболелите и умрелите през периода до потвърждаване на диагнозата или отхвърляне на съмнението; списъкът ежедневно се представя на отговорния държавен ветеринарен лекар за проверка;

- забранява движението на всички свине в свиневъдната ферма, както и забранява движението на свине извън фермата, включително и за клане;

- забранява влизането и излизането на свине и прасета от животновъдния обект, като може да нареди забраната да се отнася и за други видове животни, ако се отглеждат такива във фермата;

- незабавно извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации във фермата;

- забранява изнасяне на трупове на умрели свине и прасета от фермата;

- забранява изнасянето на месо, свински продукти, семенен материал, яйцеклетки и ембриони на прасета, храна за животни, инструменти и оборудване, материали или отпадъци, за които се счита, че е възможно да предават КЧС от фермата;

- забранява влизането на лица незаети пряко в производството във фермата;

- влизането и излизането на работниците във фермата да става само през "филтър", а придвижването на превозни средства навътре или навън от фермата трябва да става само през дезинфекционно съоръжение;

- използването на подходящи дезинфекционни средства на входовете и изходите на сградите, в които са настанени прасета, както и на самия животновъден обект като цяло; всяко лице, влизащо или излизащо от свиневъдния обект, трябва да спазва подходящи хигиенни изисквания, необходими за намаляване на риска от разпространяване на вируса на КЧС; освен това преди напускане на животновъдния обект всички превозни средства трябва да бъдат обект на обстойно дезинфектиране.

3. Държавният ветеринарен лекар взима и изпраща проби за лабораторно изследване за потвърждаване на КЧС или за отхвърляне на съмнението за заболяване, както е описано в глава 4.4.7.1) по-долу. Извършва се епизоотологично проучване.

4. Когато животновъдният обект, в който има съмнение за заболяването КЧС, е разположен в район с висока плътност на свине, държавният ветеринарен лекар може да разпореди забрана на движението в останалите ферми до потвърждение или отхвърляне на съмнението.

5. В района с висока плътност на отглежданите свине компетентните власти може да приложат изискванията на Директива 2001/89/ЕС, чл. 4(3), ако епидемиологичната ситуация оправдава предприемането на тези мерки.

6. Официалният ветеринарен лекар има право да наложи зони на контрол между развъдните свиневъдни ферми и на техните граници, като въведе мерки, идентични на тези, които се налагат на ферми, за които има съмнение за заболяване.

7. Официалният ветеринарен лекар няма право да отменя наложените ограничителни мерки, докато получените официални резултати от лабораторните изследвания не отхвърлят съмнението за наличие на инфекция от КЧС.

4.4.9.2. Мерки от законодателството след установяване на положителен резултат при домашни свине:

При лабораторно потвърждение на диагнозата КЧС ветеринарномедицинските специалисти от БАБХ незабавно предприемат мерки, описани в подробности в Наредба № 4, която въвежда изискванията на Директива 2001/89/ЕС, чл. 4 (1а - i) в националното законодателство, като се предприемат следните мерки:

1. Организират всички налични прасета в животновъдния обект с потвърдена диагноза КЧС да се умъртвят незабавно по начин, осигуряващ неразпространение на вируса на КЧС по време на тяхното умъртвяване.

2. Организират в съответствие с изискванията на диагностичното ръководство вземането на достатъчен брой проби от умъртвените прасета с оглед установяване начина за проникване на причинителя на заболяването във фермата, както и предполагаемия период на заразяване на фермата.

3. Организират унищожаването на труповете на умрелите и умъртвените прасета.

4. Проследяват и организират преработката на добитото месо и технически суровини и продукти от свине, заклани в периода между вероятното проникване на заболяването в животновъдния обект и налагането на мерките за ограничаване и ликвидиране на огнището.

5. Организират откриването и унищожаването на добити в заразения животновъден обект семенен материал, яйцеклетки и ембриони, събрани в периода между вероятното проникване на заболяването и налагането на мерките за ограничаване и ликвидиране на огнището, като унищожаването е по начин, гарантиращ избягване на риска от разпространение на заболяването.

6. Организират обработката на всички предмети, материали и отпадъци, като например храна за животни, за които съществува вероятност да са контаминирани с причинителя на заболяването.

7. Организират унищожаването на всички материали за еднократна употреба, за които има вероятност да са контаминирани с причинителя на заболяването.

8. След умъртвяването на прасетата и унищожаване на труповете им организират механично посистване и дезинфекция на използваните сгради и помещения, транспортните средства, използвани за превоз на прасета или техните трупове, оборудване, постеля, тор и екскременти.

9. Организират в случай на първично огнище на заболяването КЧС с цел установяване на генетичния тип изолат от вируса на КЧС изпращане в Референтната лаборатория на ЕС в гр. Хановер на изолирания вирус за установяване на генетичния тип.

10. Организират епизоотично проучване.

4.4.9.3. Мерки в законодателството след установяване на съмнителен и положителен резултат при диви свине:

В изпълнение на изискванията на чл. 15 на Директива на Съвета 2001/89/ЕС и Решение на Комисията 2006/805/ЕС, БАБХ предприема следните незабавни мерки върху цялата територия на страната, особено ако са получени положителни резултати при изпълнение на надзорната програма и вирусологичното изследване на дивите свине по Програмата за надзор на КЧС за 2016 г.

4.4.9.3.1. Мерки на ловното поле в случай на констатиран случай на КЧС при дивите свине.

БАБХ извършва проучване на епизоотичната обстановка и определяне на заразения район, както е посочено в чл. 16, 3 на Директива 2001/89 ЕС.

БАБХ спешно проследява намаляването на популацията на дивите свине в защитените 3 и 10 км зони за надзор на две диви прасета с техните новородени на 1 км. По време на ловния сезон. Извън ловния сезон за намаляване на популацията на дивите свине се проследяват само новородените и младите прасенца до 1г. По време на лова е важно да се избягва преминаването на дивите свине в други територии извън зоната. По време на ловния сезон е важно и ние трябва да внимаваме с дивите свине - не трябва да имат достъп до никакви предмети, които след това да са в контакт с прасетата от фермите.

Проби се вземат и изпращат в Централната референтна лаборатория в София за изследване за вируса на КЧС от всички застреляни животни.

Труповете се идентифицират и пазят, докато излязат резултатите. В случай на положителен резултат трупът и вътрешните органи се изпращат за унищожаване в екарисаж. В случай на отрицателен резултат трупът и вътрешните органи могат да се използват за собствена консумация от ловците.

БАБХ незабавно извършва орална ваксинация на дивите прасета в засегнатата зона. Ваксината се залага най-малко на 2 полета на 1 кв. км (с опция за две или повече полета на 1 кв. км). Две ваксинационни кампании с по две залагания за период от 30 дни.

БАБХ забранява отварянето на всички трупове на убитите и намерените умрели животни. Отварянето на труповете става само на определени за целта места. В случай на положителен резултат БАБХ плаща обезщетение на ловната организация. Стриктно се пази документацията за всяко отстреляно прасе в 3 и 10 км зона, включително и процедурите за пробите и тестовете. В тази документация се пази информация за: идентификацията на животните, място на отстрел, възраст, пол, килограми и лабораторни резултати.

БАБХ определя 40 км зона, извън тези 3 и 10 км зони, където извършва 100 % вземане на проби от всички застреляни прасета.

4.4.9.3.2. Мерки при домашните свине в случай на КЧС при дивите свине.

БАБХ информира спешно всички собственици на домашни прасета и ловци в 3 и 10 км зона.

БАБХ проверява изпълнението на ефективността от мерките за ерадикация на КЧС в засегнатите зони:

- Всички свиневъдни обекти в определената зона, трябва да бъдат поставени под възбрана; данните от преброяването да се съхраняват от собственика; информацията от преброяването трябва да се представи при поискване.

- Във връзка със свободния начин на отглеждане на Източнобалканските свине всички прасета трябва да бъдат затворени незабавно (да няма никакво движение) и да се извърши преброяване на ИБ свине в 3 и 10 км зони.

- Всички прасета в животновъдните обекти в зоната да се държат затворени в обитаваните от тях боксове или на други места, позволяващи изолирането им от диви прасета. Диви прасета не трябва да имат никакъв достъп до какъвто и да било материал, който в последствие би могъл да влезе в контакт с прасета от животновъдния обект.

- Никакви прасета не могат да влизат или напускат животновъдния обект, освен ако няма издадено от ветеринарномедицинските специалисти от БАБХ изрично разрешение за това, което да отчита епидемиологичната обстановка.

- Използване на подходящи средства за дезинфекция на входовете и изходите на сградите, в които са настанени домашни прасета, както и на самия животновъден обект като цяло.

- Използване на подходящи хигиенни мерки от всички влизащи в контакт с диви прасета лица с цел да се намали рискът за разпространение на вируса на КЧС, като тези мерки включват и налагането на временна забрана за влизане в животновъден обект на лица, за които съществува вероятност да са били в контакт с диви прасета (ловци, ловни и горски надзиратели).

- Вземане и изследване на проби за КЧС от умрели или заболели прасета с клинична картина, сходна с клиника на заболяването КЧС.

- Забраняват внасянето в свиневъдните обекти на месо от диви свине и месни продукти от диви свине, независимо дали е отстреляно, или намерено мъртво, както и какъвто и да е материал или оборудване, за които съществува възможност да са контаминирани с вируса на КЧС.

- Забраняват движението на домашни свине и получени от такива животни семенен материал, яйцеклетки или ембриони от животновъдните обекти в зоната с цел търговия.

- Уведомяват съседните страни членки или трети страни, когато заразеният район е в близост до границата с други страни.

- Прасетата могат да бъдат изпратени спешно за клане в кланици, намиращи се на същия административен терен, само след като е направено клинично обследване на свинефермата. Чек листовете с клиничното обследване придружават съответната партида свине.

- Отглежданите прасета могат да напуснат фермата, разположена в 3 и 10 км зони, само след получаване на отрицателен резултат за вируса на КЧС от кръвните проби, взети 7 дни след придвижването на животните.

4.4.10. Мерки и условия на узаконяване по отношение на компенсация на собствениците за заклани и убити животни.

В чл. 108, ал. 2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е посочено, че собствениците на умрели, принудително убити, заклани и унищожени животни се обезщетяват със средства от бюджета на Министерството на земеделието и храните. Редът и условията за обезщетяване са посочени в Наредба за условията и реда за разходване на средствата за покриване на разходите, свързани с епизоотичните рискове, приета с ПМС № 181 от 2006 г. (ДВ, бр. 62 от 2006 г.).

4.4.11. Контрол по изпълнение на програмата.

БАБХ и 28-те ОДБХ са компетентните власти, отговарящи за контрола на КЧС.

Текущата програма е съгласувана с Решение 2008/940 ЕК. Представени са 2 отчета: средно през юли и финален за цялата година.

5. Общо описание на разходите и ползите

Финансирането на настоящата план-програма е залегнало в бюджета на БАБХ. Необходимите финансови средства за обезщетения на собствениците на умрели и принудително убити животни от КЧС, както и необходимите финансови средства за контрол и ликвидиране на огнища на КЧС са разчетени в бюджета на Министерството на земеделието и храните. Редът и условията за обезщетяване на собствениците на унищожени животни е посочен в Наредба по чл. 109 от ЗВД.

Разчетените финансови средства са необходими за:

- обезпечаване по искане на ветеринарните служби на мерките по убиване, клане, транспорт на животните от огнищата и от защитната и надзорни зони;

- обезпечаване по искане на ветеринарните служби на временно или постоянно затваряне на стопанства, кланици, предприятия за преработка на продукти от животински произход, пазари за животни, магазини за месо, в съответствие с мерките, залегнали в програмите за контрол на болестта;

- контрол на транспортните средства за живи животни по обществените пътища с оглед да се пресече нелегалният транспорт;

- за установяване на ефикасна система за събиране, транспорт и унищожаване на умрелите животни и животинските отпадъци;

- обезпечаване на система за компенсации във връзка с искане да се компенсират умрелите или убити за целта на ерадикационната програма животни;

- извършване на клиничен надзор на популацията домашни свине и изпращане на проби за изследване;

- въвеждане на данните от проведените клинични обследвания, включени в активния клиничен надзор на популацията домашни свине;

- провеждане на научни анализи на резултатите от провежданата Програма за контрол на КЧС и във връзка с проучване на епидемиологията на КЧС в България.

Приблизителната оценка на разходите за изпълнение на Програмата за контрол на КЧС е дадена в глава 8 по-долу.

Ползи от прилагане на програмата:

- намалява се рискът за разпространение на КЧС в страните от Европейския съюз чрез изпълнение на надзор на популациите;

- възможност за българските фермери да получат достъп до европейските пазари на домашни и диви свине;

- възможност за производителите на свинско месо и продукти от свинско месо за свободна търговия със страните от ЕС и трети страни.

6. Данни за епизоотична еволюция на болестта.

6.1. Еволюция на болестта.

6.1.1. Данни за еволюцията на заболяването.

6.1.1.1. Данни за стадата (a)

Година: 2004 Болест: КЧС Животински вид: домашни и източнобалкански свине


Видове свиневъдни обекти

Общ брой

стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада за 2004

Брой на нови позитивни стада

Брой на закрити стада

% на позитивни закрити стада

Индикатори

% обхванати стада

% позитивни стада
разпространение на стадата

% нови позитивни стада

заболеваемост на стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)х100

9=(4/3)х100

10=(5/4)х100

11=(6/4)х100

Индустриални

76

76

76

 

 

 

 

100,00

 

 

Малки ферми

410

390

340

1

1

1

100,00

87,17

0,291

0,291

Свиневъдни стопанства в селища с 500 и повече от 500 свине

5467

5120

3500

 

 

 

 

68,35

 

 

Свиневъдни стопанства в селища с по-малко от 500 свине

127900

98677

46787

 

 

 

 

47,41

 

 

Източнобалкански свине

380

380

230

1

1

1

 

60,52

0,434

0,434

Общо:

134 233

134 233

134 083

2

2

2

100,00

99,88

 

 


Година: 2005 Болест: КЧС Животински вид: домашни и източнобалкански свине


Видове свиневъдни обекти

Общ брой
стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада за 2005

Брой на нови позитивни стада

Брой на закрити стада

% на позитивни закрити стада

Индикатори

% обхванати стада

% позитивни стада
разпространение на стадата

% нови позитивни стада

заболеваемост на стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)х100

9=(4/3)х100

10=(5/4)х100

11=(6/4)х100

Индустриални

72

72

72

0

 

 

 

100,00

 

 

Малки ферми

298

298

298

0

 

 

 

100000

 

 

Свиневъдни стопанства в селища с 500 и повече от 500 свине

4570

4570

4570

 

 

 

 

100,00

 

 

Свиневъдни стопанства в селища с по-малко от 500 свине

110600

110600

110600

0

 

 

 

100,00

 

 

Източнобалкански свине

330

330

250

0

 

 

 

75,75

 

 

Общо:

115 870

115 870

115 790

0

0

0

 

99,93

 

 


Година: 2006 Болест: КЧС Животински вид: домашни и източнобалкански свине


Видове свиневъдни обекти

Общ брой
стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада за 2006

Брой на нови позитивни стада

Брой на закрити стада

% на позитивни закрити стада

Индикатори

% обхванати стада

% позитивни стада

разпространение на стадата

% нови позитивни стада заболеваемост на стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)х100

9=(4/3)х100

10=(5/4)х100

11=(6/4)х100

Индустриални

83

83

83

0

 

0

 

100,00

0,00

0,00

Малки ферми

373

373

373

2

 

2

100,00

100,00

0,54

0,00

Свиневъдни стопанства в селища с 500 и повече от 500 свине

4981

4981

4981

0

 

0

0

100,00

0,00

0,00

Свиневъдни стопанства в селища с по-малко от 500 свине

105279

105279

105279

5

 

5

100,00

100,00

0,004

0,00

Източнобалкански свине

313

313

313

0

 

 

100,00

100,

 

 

Общо:

111 029

111 029

111 029

7

 

7

100,00

100,00

0,006

0,00


Година: 2007 Болест: КЧС Животински вид: домашни и източнобалкански свине


Видове свиневъдни обекти

Общ брой стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада за 2007

Брой на нови

позитивни стада

Брой на закрити стада

% на позитивни закрити стада

Индикатори

% обхванати стада

% позитивни стада

разпространение на стадата

% нови позитивни стада заболеваемост на стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)х100

9=(4/3)х100

10=(5/4)х100

11=(6/4)х100

Индустриални

83

83

83

0

 

0

 

100,00

0,00

0,00

Малки ферми

373

373

373

1

1

1

100,00

100,00

 

 

Свиневъдни стопанства в селища с 500 и повече от 500 свине

4981

4981

4981

0

 

0

0

100,00

0,00

0,00

Свиневъдни стопанства в селища с по-малко от 500 свине

105279

105279

105279

0

 

0

100.00

100,00

0,00

0,00

Източнобалкански свине

313

313

313

2

2

2

100,00

100,00

 

 

Общо:

111 029

111 029

111 029

3

3

3

100.00

100,00

0,003

0,003


Година: 2008 Болест: КЧС Вид: домашни и източнобалкански свине


Видове свиневъдни обекти

Общ брой

стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада за 2008

Брой на нови

позитивни стада

Брой на закрити стада

% на позитивни закрити стада

Индикатори

% обхванати стада

% позитивни стада
разпространение на стадата

% нови позитивни стада заболеваемост на

стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)х100

9=(4/3)х100

10=(5/4)х100

11=(6/4)х100

Промишлени

ферми

76

76

76

0

 

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип A

74

74

74

0

 

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип Б

2546

2546

2546

1

 

1

100 %

100,00

0,0004

0,00

Свине отглеждани в "заден двор"

72 402

72 402

72 402

0

 

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Източнобалкански свине

152

152

152

0

 

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Общо:

75 250

75 250

75 250

1

 

1

0,00

100,00

0,00

0,00


Година: 2009 Болест: КЧС Вид: домашни и източнобалкански свине


Видове свиневъдни обекти

Общ брой
стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада за 2009

Брой на нови

позитивни стада

Брой на закрити стада

% на позитивни закрити стада

Индикатори

% обхванати

стада

% позитивни стада
разпространение на стадата

% нови позитивни стада заболеваемост
на стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)х100

9=(4/3)х100

10=(5/4)х100

11=(6/4)х100

Промишлени

ферми

72

72

72

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип A

74

74

74

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип B

2509

2509

2509

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Свине отглеждани в "заден двор"

75058

75058

44704

0

0

0

0,00

59,56

0,00

0,00

Източнобалкански свине

152

152

152

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Общо:

77865

77865

47511

0

0

0

0,00

61,02

0,00

0,00


Година: 2010 Болест: КЧС Вид: домашни и източнобалкански свине


Видове свиневъдни обекти

Общ брой стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада за 2010

Брой на нови

позитивни стада

Брой на закрити стада

% на позитивни закрити стада

Индикатори

% обхванати

стада

% позитивни стада
разпространение на стадата

% нови позитивни стада

заболеваемост на стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)х100

9=(4/3)х100

10=(5/4)х100

11=(6/4)х100

Промишлени ферми

61

61

61

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип A

79

79

79

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип B

2 546

2 546

230

0

0

0

0,00

9,03

0,00

0,00

Свине отглеждани в "заден двор"

50 787

50 787

703

0

0

0

0,00

1,38

0,00

0,00

Източнобалкански свине

107

107

107

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Общо:

53 580

53 580

1 180

0

0

0

0,00

2,20

0,00

0,00


Година: 2011 Болест: КЧС Вид: домашни и източнобалкански свине


Видове свиневъдни обекти

Общ брой
стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада за 2011

Брой на нови

позитивни стада

Брой на закрити стада

% на позитивни закрити стада

Индикатори

% обхванати

стада

% позитивни стада
разпространение на стадата

% нови позитивни стада

заболеваемост на стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)х100

9=(4/3)х100

10=(5/4)х100

11=(6/4)х100

Промишлени ферми

61

61

61

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип A

90

90

90

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип B

1 727

1 727

230

0

0

0

0,00

13,32

0,00

0,00

Свине отглеждани в "заден двор"

53 858

53 858

703

0

0

0

0,00

1,31

0,00

0,00

Източнобалкански свине

96

96

96

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Общо:

55 832

55 832

1 180

0

0

0

0,00

2,11

0,00

0,00


Година: 2012 Болест: КЧС Вид: домашни и източнобалкански свине


Видове свиневъдни обекти

Общ брой стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада за 2012

Брой на нови

позитивни стада

Брой на закрити стада

% на позитивни закрити стада

Индикатори

% обхванати

стада

% позитивни стада
разпространение на стадата

% нови позитивни стада

заболеваемост на стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)х100

9=(4/3)х100

10=(5/4)х100

11=(6/4)х100

Промишлени

ферми

61

61

61

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип A

90

90

90

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип B

1 727

1 727

230

0

0

0

0,00

13,32

0,00

0,00

Свине отглеждани в "заден двор"

53 858

53 858

703

0

0

0

0,00

1,31

0,00

0,00

Източнобалкански свине

96

96

96

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Общо:

55 832

55 832

1 180

0

0

0

0,00

2,11

0,00

0,00


Година: 2013 Болест: КЧС Вид: домашни и източнобалкански свине


Видове свиневъдни обекти

Общ брой
стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада

Брой на нови

позитивни стада

Брой на закрити стада

 % на позитивни закрити стада

Индикатори

 % обхванати

стада

 % позитивни стада
разпространение на стадата

 % нови позитивни стада

заболеваемост на стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)х100

9=(4/3)х100

10=(5/4)х100

11=(6/4)х100

Промишлени ферми

52

52

52

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип A

118

118

105

0

0

0

0,00

88,98

0,00

0,00

Фамилни ферми

тип B

810

810

634

0

0

0

0,00

78,27

0,00

0,00

Свине отглеждани в "заден двор"

25856

25856

1

0

0

0

0,00

0,00

0,00

0,00

Източнобалкански свине

68

68

68

0

0

0

0,00

100,00

0,00

0,00

Общо:

26904

26904

860

0

0

0

0,00

3,20

0,00

0,00


Година: 2014 Ситуация към дата - 31.12.2014

Заболяване - КЧС Видове - домашни и източнобалкански свине

Регион

Общ брой

стада (<)

Общ брой на стадата по програмата

Брой на проверените стада

Брой на позитивните стада

Брой на нови позитивни стада

Брой на закрити стада

% на позитивни закрити стада

Индикатори

% обхванати

стада

% позитивни стада

разпространение на стадата

% нови позитивни стада

заболеваемост на

стадата

1

2

3

4

5

6

7

8=(7/5)x100

9=(4/3)x100

10=(5/4)x100

11=(6/4)x100

България

28 143

28 143

8 311

0

0

0

0

29,53

0,00

0

Общо

28 143

28 143

8 311

0

0

0

0

29,53

0,00

0

6.1.2. Данни за животните

Година: 2004

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

1279084

7672

6720

6720

125

118

31

87,59

1,86


Година: 2005

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

1080519

8349

9047

9047

19

18

19

108,36

0,21


Година: 2006

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

1014933

105573

105309

105309

627

511

525

99,74

0,59


Година: 2007

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

951216

86847

23010

23010

245

245

608

26,49

1,06


Година: 2008

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

870962

870962

25784

25784

31

5

78

2,96

0,12


Година: 2009

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

729 893

729 893

46 063

46 063

0

0

0

6,31

0,00


Година: 2010

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

648 669

648 669

17 312

17 312

0

0

0

2,67

0,00


Година: 2011

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

613 146

613 146

14 288

14 288

0

0

0

0,27

0,00


Година: 2012

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

531 952

531 952

22 741

22 741

0

0

0

4,28

0,00


Година: 2013

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

517 784

517 784

11 354

11 354

0

0

0

2,19

0,00


Година: 2014

Животински вид: домашни и източнобалкански свине

Заболяване: КЧС

Регион

Общ бр. животни

Бр. животни, които ще се тестват по програмата

Бр. на тестувани животни

Бр. на животни, тестувани индивидуално

Бр. на позитивни животни

Клане

Индикатори

Бр. заклани или бракувани животни с положителен резултат

Общ бр. незаклани животни

% обхващане на ниво животни

% позитивни

животни.

Разпространение
на животните

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

България

526 426

526 426

7 227

7 227

0

0

0

1,37

0,00


6.2. Стратифицирани за надзор и лабораторни тестове.

Година: 2003

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

5405

292

652

42

 

 


Година: 2004

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

6720

125

1289

44

 

 


Година: 2005

Животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

13107

130

2509

39

 

 


Година: 2006

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

96265

554

9044

73

 

 


Година: 2007

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

64998

275

6627

87

 

 


Година: 2008

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

25784

48

1148

5

3826

0


Година 2009

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT


Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

46 063

0

1 606

0

0

0


Година: 2010

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

17 312

0

641

0

0

0


Година: 2011

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

14 288

0

66

0

0

0


Година: 2012

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

22 741

0

319

0

0

0


Година: 2013

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

13 354

0

58

0

0

0


Година: 2014

животински вид - домашни свине

Заболяване: КЧС

Описание на серологичните и вирусологичните тестове.

Серологични тестове: Ab ELISA

Вирусологични тестове: Ag ELISA, RT PCR, FAT

Регион

Серологични тестове

Вирусологични

Други тестове

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

Брой на тестуваните проби

Брой на положителните проби

България

7 227

0

3

0

0

0


6.3 Данни за инфекции (една таблица за година и за болест/вид).

Година 2003 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

 

 

Фамилни ферми

5

34

Заден двор

4

 5

Източнобалкански свине

2

24

Диви свине

 

 

Общо:

11

63


Година 2004 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

 

 

Фамилни ферми

1

3

Заден двор

 

 

Източнобалкански свине

1

19

Диви свине

 

9

Общо:

2

31


Година 2005 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

 

 

Фамилни ферми

 

 

Заден двор

 

 

Източнобалкански свине

 

 

Диви свине

 

 

Общо:

 

 


Година 2006 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

 

 

Фамилни ферми

3

68

Заден двор

4

5

Източнобалкански свине

 

 

Диви свине

 

 

Общо:

7

73


Година 2007 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

 

 

Фамилни ферми

1

41

Заден двор

 

 

Източнобалкански свине

2

46

Диви свине

 

 

Общо:

3

87


Година 2008 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

 

 

Фамилни ферми

1

5

Заден двор

 

 

Източнобалкански свине

 

 

Диви свине

 

 

Общо:

1

5


Година 2009 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

0

0

Фамилни ферми

0

0

Заден двор

0

0

Източнобалкански свине

0

0

Диви свине

1

8

Общо:

1

8


Година 2010 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

0

0

Фамилни ферми

0

0

Заден двор

0

0

Източнобалкански свине

0

0

Диви свине

0

0

Общо:

0

0


Година 2011 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

0

0

Фамилни ферми

0

0

Заден двор

0

0

Източнобалкански свине

0

0

Диви свине

0

0

Общо:

0

0


Година 2012 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

0

0

Фамилни ферми

0

0

Заден двор

0

0

Източнобалкански свине

0

0

Диви свине

0

0

Общо:

0

0

Година 2013 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

0

0

Фамилни ферми

0

0

Заден двор

0

0

Източнобалкански свине

0

0

Диви свине

0

0

Общо:

0

0

Година 2014 Заболяване: КЧС

 

Брой заразени стада

Брой заразени животни

Промишлени ферми

0

0

Фамилни ферми

0

0

Заден двор

0

0

Източнобалкански свине

0

0

Диви свине

0

0

Общо:

0

0


6.4. N.A.

6.5. Данни за програмите за ваксинация и лечение.

Ваксинация против КЧС.

Профилактичната ваксинация на свинете на територията на страната е забранена от 01.01.2006 г.


Година 2009 Заболяване: КЧС животински вид: диви свине


Регион

Общ бр. на полетата

Общ бр. животни

Информация относно ваксинационната програма

при младите животни

Информация относно цялостната ваксинационна програма

бр. стада, включени във ваксинаци онната кампания

бр. на ваксинираните стада

бр. ваксинирани животни

бр. дози раздадена ваксина

бр. на полетата във ваксинационната кампания

бр. ваксинирани стада

бр. на възрастните ваксинирани стада

бр. на младите ваксинирани стада

бр. дози раздадена ваксина

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Благоевград

644

4 514

 

 

 

 

430

430

917

3 597

14 220

Бургас

496

2 200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варна

106

2 108

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Велико Търново

460

3 220

 

 

 

 

78

78

535

2 685

3 266

Видин

42

987

 

 

 

 

42

42

265

722

8 100

Враца

37

914

 

 

 

 

17

17

211

703

2 560

Габрово

382

2 621

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добрич

194

1 362

 

 

 

 

194

194

254

1 108

7 200

Кърджали

64

2 326

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кюстендил

220

1 538

 

 

 

 

220

220

458

1 080

12 230

Ловеч

392

3 406

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Монтана

58

1 296

 

 

 

 

58

58

445

851

10 200

Пазарджик

68

2 868

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перник

234

1 637

 

 

 

 

234

234

701

936

6 400

Плевен

163

1 114

 

 

 

 

35

35

224

890

5 740

Пловдив

449

3 148

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разград

25

771

 

 

 

 

25

25

211

560

2 920

Русе

112

783

 

 

 

 

112

112

270

513

9 800

Силистра

200

1 400

 

 

 

 

200

200

481

919

12 897

Сливен

331

3 415

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смолян

473

3 308

 

 

 

 

 

 

 

 

 

София-град

44

1 070

 

 

 

 

 

 

 

 

 

София област

185

5 450

 

 

 

 

185

185

920

4 530

9 000

Стара Загора

121

2 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Търговище

132

1 492

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хасково

50

2 528

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шумен

69

1 964

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ямбол

44

341

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Общо:

5 795

59 781

 

 

 

 

1 830

1 830

5 892

19 094

104 533


Година 2010 Заболяване: КЧС животински вид: диви свине


Регион

Общ бр. на полетата

Общ бр. животни

Информация относно ваксинационната програма

при младите животни

Информация относно цялостната ваксинационна програма

бр. стада, включени във ваксинационната кампания

бр. на ваксинираните стада

бр. ваксинирани животни

бр. дози раздадена ваксина

бр. на полетата във ваксинационната кампания

бр. ваксинирани стада

бр. на възрастните ваксинирани стада

бр. на младите ваксинирани стада

бр. дози раздадена ваксина

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Благоевград

695

4 867

 

 

 

 

290

290

788

2 364

8 800

Бургас

496

2 200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варна

105

1 980

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Велико Търново

514

3 600

 

 

 

 

60

60

216

712

3 200

Видин

40

1 150

 

 

 

 

40

40

497

653

7 200

Враца

80

717

 

 

 

 

18

18

179

538

3 200

Габрово

382

2 621

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добрич

300

1 205

 

 

 

 

172

172

509

696

6 400

Кърджали

64

2 152

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кюстендил

220

1 538

 

 

 

 

220

220

505

1 033

8 800

Ловеч

392

3 406

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Монтана

55

1 296

 

 

 

 

55

55

355

941

9 400

Пазарджик

142

2 796

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перник

234

1 637

 

 

 

 

234

234

701

936

6 400

Плевен

163

1 050

 

 

 

 

163

163

224

890

6 400

Пловдив

449

3 148

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разград

23

314

 

 

 

 

15

15

169

196

3 200

Русе

117

822

 

 

 

 

117

117

289

533

9 600

Силистра

160

1 230

 

 

 

 

160

160

492

738

18 400

Сливен

331

3 415

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смолян

127

3 315

 

 

 

 

 

 

 

 

 

София-град

44

936

 

 

 

 

 

 

 

 

 

София област

74

1 890

 

 

 

 

74

74

480

1 410

8 000

Стара Загора

121

2 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Търговище

47

1 012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хасково

50

2 528

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шумен

69

2 911

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ямбол

44

200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Общо:

5 538

55 936

 

 

 

 

1 618

1 618

5 404

11 640

99 000


Година 2011 Заболяване: КЧС животински вид: диви свине


Регион

Общ бр. на полетата

Общ бр. животни

Информация относно ваксинационната програма
при младите животни

Информация относно цялостната ваксинационна програма

бр. стада, включени във ваксинационната кампания

бр. на ваксинираните стада

бр. ваксинирани животни

бр. дози раздадена ваксина

бр. на полетата във ваксинационната кампания

бр. ваксинирани стада

бр. на възрастните ваксинирани стада

бр. на младите ваксинирани стада

бр. дози раздадена ваксина

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Благоевград

715

4 684

 

 

 

 

290

290

788

2 364

6 000

Бургас

741

3 708

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варна

105

2 933

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Велико Търново

631

4 422

 

 

 

 

60

60

216

712

2 200

Видин

40

1 150

 

 

 

 

40

40

497

653

6 000

Враца

99

1 034

 

 

 

 

18

18

179

538

1 540

Габрово

382

2 621

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добрич

198

1 390

 

 

 

 

172

172

509

696

4 400

Кърджали

64

2 499

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кюстендил

259

1 810

 

 

 

 

220

220

505

1 033

5 910

Ловеч

392

3 406

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Монтана

56

1 420

 

 

 

 

55

55

355

941

6 400

Пазарджик

150

3 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перник

97

1 621

 

 

 

 

234

234

701

936

4 200

Плевен

15

550

 

 

 

 

163

163

224

890

4 440

Пловдив

449

3 148

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разград

23

453

 

 

 

 

23

23

243

210

2 160

Русе

195

949

 

 

 

 

195

195

334

615

8 400

Силистра

160

1 230

 

 

 

 

160

160

492

738

16 000

Сливен

331

3 415

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смолян

127

4 197

 

 

 

 

 

 

 

 

 

София-град

26

988

 

 

 

 

 

 

 

 

 

София област

50

1 350

 

 

 

 

74

74

480

1 410

8 000

Стара Загора

121

2 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Търговище

97

1 070

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хасково

50

2 528

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шумен

72

4 124

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ямбол

44

200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Общо:

5 689

62 000

0

0

0

0

1 704

1 704

5 523

11 736

75 650


Година 2012 Заболяване: КЧС животински вид: диви свине


Регион

Общ бр. на полетата

Общ бр. животни

Информация относно ваксинационната програма

при младите животни

Информация относно цялостната ваксинационна програма

бр. стада, включени във ваксинационната кампания

бр. на ваксинираните стада

бр. ваксинирани животни

бр. дози раздадена ваксина

бр. на полетата във ваксинационната кампания

бр. ваксинирани стада

бр. на възрастните ваксинирани стада

бр. на младите ваксинирани стада

бр. дози раздадена ваксина

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Благоевград

799

4 800

 

 

 

 

270

270

695

810

8 600

Бургас

741

3 708

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Варна

105

2 933

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Велико Търново

631

4 422

 

 

 

 

74

74

222

296

3 200

Видин

40

1 150

 

 

 

 

40

40

287

862

7 200

Враца

74

1 247

 

 

 

 

16

16

103

176

1 460

Габрово

390

2 680

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Добрич

198

1 390

 

 

 

 

210

210

630

841

5950

Кърджали

64

2 499

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Кюстендил

259

1 810

 

 

 

 

259

259

777

1 033

8 830

Ловеч

392

3 406

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Монтана

57

1 648

 

 

 

 

57

57

412

1 236

9 600

Пазарджик

150

3 100

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Перник

97

1 621

 

 

 

 

97

97

1 621

1 621

6 400

Плевен

15

550

 

 

 

 

15

15

45

60

6 230

Пловдив

449

2 839

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Разград

23

453

 

 

 

 

16

16

358

179

3 240

Русе

207

1 037

 

 

 

 

207

207

492

545

7 600

Силистра

331

1 230

 

 

 

 

160

160

679

543

12 080

Сливен

331

2 227

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Смолян

127

4 197

 

 

 

 

0

0

0

0

0

София-град

26

0

 

 

 

 

0

0

0

0

0

София област

50

1 350

 

 

 

 

30

30

368

521

5 280

Стара Загора

121

2 000

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Търговище

97

1 070

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Хасково

50

2 528

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Шумен

72

4 124

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Ямбол

44

200

 

 

 

 

0

0

0

0

0

Общо:

5 940

60 219

0

0

0

0

1 451

1 451

6 689

8 723

85 670


Година 2013 Заболяване: КЧС животински вид: диви свине


Регион

Общ бр. на полетата

Общ бр. животни

Информация относно ваксинационната програма

при младите животни

Информация относно цялостната ваксинационна програма

бр. стада, включени във ваксинаци онната кампания

бр. на ваксинираните стада

бр. ваксинирани животни

бр. дози раздадена ваксина

бр. на полетата във ваксинационната кампания

бр. ваксинирани стада

бр. на възрастните ваксинирани стада

бр. на младите ваксинирани стада

бр. дози раздадена ваксина

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Благоевград

330

4 967

 

 

 

 

208

208

700

1 200

11 000

Бургас

741

3 708

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варна

105

2 933

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Велико Търново

631

4 422

 

 

 

 

41

41

123

164

2 820

Видин

40

1 150

 

 

 

 

40

40

250

900

5 064

Враца

85

1 275

 

 

 

 

12

12

125

250

1 440

Габрово

380

2 600

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добрич

273

1 912

 

 

 

 

26

26

78

104

2 984

Кърджали

64

2 499

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кюстендил

130

911

 

 

 

 

130

130

390

520

6 603

Ловеч

392

3 406

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Монтана

29

1 338

 

 

 

 

57

57

412

610

6 120

Пазарджик

142

3 085

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перник

50

485

 

 

 

 

50

50

250

235

3 200

Плевен

15

550

 

 

 

 

15

15

220

330

4 443

Пловдив

218

2 839

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разград

23

453

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Русе

218

1 092

 

 

 

 

218

218

499

593

5 140

Силистра

160

1 230

 

 

 

 

160

160

679

543

7 540

Сливен

317

2 027

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смолян

127

4 197

 

 

 

 

 

 

 

 

 

София-град

10

988

 

 

 

 

 

 

 

 

 

София област

50

1 650

 

 

 

 

20

20

267

378

7 400

Стара Загора

121

2 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Търговище

97

1 070

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хасково

50

2 528

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шумен

72

1 884

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ямбол

44

200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Общо:

4 914

57 399

 

 

 

 

977

977

3 993

5 827

63 754


Година 2014 Заболяване: КЧС животински вид: диви свине


Регион

Общ бр. на полетата

Общ бр. животни

Информация относно ваксинационната програма

при младите животни

Информация относно цялостната ваксинационна програма

бр. стада, включени във ваксинационната кампания

бр. на ваксинираните стада

бр. ваксинирани животни

бр. дози раздадена ваксина

бр. на полетата във ваксинационната кампания

бр. ваксинирани стада

бр. на възрастните ваксинирани стада

бр. на младите ваксинирани стада

бр. дози раздадена ваксина

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Благоевград

345

5 214

0

0

0

0

210

200

1 000

1 200

8 000

Бургас

740

3 700

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Варна

105

2 933

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Велико Търново

664

4 652

0

0

0

0

39

39

117

272

1 540

Видин

40

1 150

0

0

0

0

40

40

250

900

2 664

Враца

91

1 310

0

0

0

0

12

11

150

283

920

Габрово

386

2 650

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Добрич

278

1 948

0

0

0

0

31

31

92

124

2 617

Кърджали

64

2 499

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Кюстендил

130

911

0

0

0

0

130

130

390

521

6 701

Ловеч

392

3 406

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Монтана

56

1 338

0

0

0

0

37

37

203

610

4 440

Пазарджик

150

3 100

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Перник

87

1 770

0

0

0

0

47

47

457

 

2 400

Плевен

15

300

0

0

0

0

5

5

100

200

3 707

Пловдив

449

3 558

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Разград

25

550

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Русе

235

1 195

0

0

0

0

235

235

539

657

4 600

Силистра

160

761

0

0

0

0

100

100

325

150

3 360

Сливен

331

3 415

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Смолян

13

128

0

0

0

0

0

0

0

0

0

София-град

26

988

0

0

0

0

0

0

0

0

0

София област

50

1 350

0

0

0

0

20

20

267

378

5 200

Стара Загора

230

3719

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Търговище

97

1 070

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Хасково

50

2 528

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Шумен

72

3 718

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Ямбол

44

1 225

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Общо:

5 325

61 086

0

0

0

0

906

895

3 890

5 295

46 149


6.6. Данни за дивите животни.

6.6.1. Оценка за популацията на дивите животни.

В таблицата по-долу е посочен общият брой на популацията от диви свине, а) разпределени в 16-те регионални държавни ловни райони според данни от регионалните дирекции на горите в България (РДГ), в) 7-те национални парка, в които ловуването е забранено, и в) ловни райони, определени за ловуване за членовете на Националния съюз на ловците и риболовците (НСЛР).

 

Регион

Брой на дивите свине в държавните ловни полета

Брой на дивите свине в ловните райони, разрешени за ловуване на ловните дружинки към НЛРС

Общо:

Ловни райони, определени от

регионалните дирекции на горите (РДГ)

Берковица

655

3813

4468

Бургас

4403

4132

8535

Благоевград

1861

3106

4967

Варна

2344

2589

4933

Велико Търново

2004

4827

6831

Кърджали

880

5672

6552

Кюстендил

679

2709

3388

Ловеч

1675

3809

5484

Пазарджик

1063

2039

3102

Пловдив

1936

2386

4322

Русе

1260

1683

2943

Сливен

2035

3974

6009

Смолян

892

2824

3716

София

2053

7312

9365

Стара Загора

1054

2667

3721

Шумен

2005

2153

4158

Общо

26799

55695

82494

Национални паркове

 

 

 

 

УОГС - Петрохан

42

 

 

УОГС - Юндола

32

 

 

МНО

25

 

 

 Общо

99

 

 

Общо: 2013 г.

82 593


6.6.2. Мониторинг на дивата популация.

В таблицата по-долу е показан броят на пробите за серологично и вирусологично изследване за всеки ловен район и парк в България за 2009 г.

Регион

Вирусологични тестове

Серологични тестове

Други тестове

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

Благоевград

560

0

107

92

0

0

Бургас

254

0

245

134

0

0

Варна

176

0

176

97

0

0

Велико Търново

826

0

480

396

0

0

Видин

103

0

79

46

0

0

Враца

38

0

28

15

0

0

Габрово

347

0

285

249

0

0

Добрич

42

0

42

14

0

0

Кърджали

233

0

172

168

0

0

Кюстендил

406

0

274

187

0

0

Ловеч

1 213

0

8

8

0

0

Монтана

143

0

102

82

0

0

Пазарджик

551

0

110

110

0

0

Перник

301

0

60

52

0

0

Плевен

17

0

12

12

0

0

Пловдив

418

0

415

317

0

0

Разград

139

0

117

82

0

0

Русе

163

0

171

80

0

0

Силистра

212

8

212

152

0

0

Сливен

137

0

137

4

0

0

Смолян

371

0

351

288

0

0

София-град

18

0

18

 

0

0

София област

137

0

226

30

0

0

Ст. Загора

247

0

73

69

0

0

Търговище

106

0

83

80

0

0

Хасково

100

0

108

92

0

0

Шумен

242

0

223

169

0

0

Ямбол

48

0

22

3

0

0

Общо:

7 548

8

4 336

3028

0

0


В таблицата по-долу е показан броят на пробите за серологично и вирусологично изследване за всеки ловен район и парк в България за 2010 г.

Регион

Вирусологични тестове

Серологични тестове

Други тестове

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

Благоевград

253

0

244

59

0

0

Бургас

16

0

95

1

0

0

Варна

20

0

17

0

0

0

Велико Търново

103

0

70

0

0

0

Видин

90

0

76

24

0

0

Враца

32

0

5

0

0

0

Габрово

823

0

504

0

0

0

Добрич

35

0

35

0

0

0

Кърджали

352

0

319

0

0

0

Кюстендил

169

0

169

30

0

0

Ловеч

354

0

211

0

0

0

Монтана

28

0

116

25

0

0

Пазарджик

0

0

536

0

0

0

Перник

171

0

151

0

0

0

Плевен

94

0

81

18

0

0

Пловдив

637

0

630

0

0

0

Разград

80

0

80

0

0

0

Русе

95

0

68

12

0

0

Силистра

364

0

357

85

0

0

Сливен

99

0

99

0

0

0

Смолян

438

0

403

0

0

0

София-град

0

0

25

0

0

0

София област

271

0

248

13

0

0

Ст. Загора

48

0

16

0

0

0

Търговище

174

0

173

0

0

0

Хасково

21

0

21

0

0

0

Шумен

250

0

241

0

0

0

Ямбол

3

0

3

0

0

0

Общо:

5 020

0

4 993

267

0

0


В таблицата по-долу е показан броят на пробите за серологично и вирусологично изследване за всеки ловен район и парк в България за 2011 г.

Регион

Вирусологични тестове

Серологични тестове

Други тестове

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

Благоевград

314

0

279

65

0

0

Бургас

361

0

361

 

0

0

Варна

69

0

69

 

0

0

Велико Търново

195

0

181

12

0

0

Видин

83

0

83

29

0

0

Враца

45

0

21

 

0

0

Габрово

814

0

 

 

0

0

Добрич

70

0

60

12

0

0

Кърджали

254

0

242

 

0

0

Кюстендил

100

0

98

24

0

0

Ловеч

423

0

272

3

0

0

Монтана

81

0

68

24

0

0

Пазарджик

382

0

356

 

0

0

Перник

87

0

87

25

0

0

Плевен

130

0

130

38

0

0

Пловдив

578

0

577

 

0

0

Разград

47

0

79

13

0

0

Русе

118

0

93

28

0

0

Силистра

311

0

312

153

0

0

Сливен

38

0

31

 

0

0

Смолян

286

0

286

 

0

0

София-град

41

0

40

 

0

0

София област

136

0

153

 

0

0

Стара Загора

63

0

63

 

0

0

Търговище

151

0

151

 

0

0

Хасково

104

0

104

 

0

0

Шумен

262

0

258

 

0

0

Ямбол

216

0

216

 

0

0

Общо:

5 759

0

4 670

426

0

0


В таблицата по-долу е показан броят на пробите за серологично и вирусологично изследване за всеки ловен район и парк в България за 2012 г.

Регион

Вирусологични тестове

Серологични тестове

Други тестове

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

Благоевград

247

0

247

77

0

0

Бургас

493

0

493

0

0

0

Варна

190

0

190

0

0

0

Велико Търново

219

0

213

0

0

0

Видин

245

0

243

135

0

0

Враца

20

0

21

1

0

0

Габрово

471

0

285

0

0

0

Добрич

62

0

53

23

0

0

Кърджали

143

0

143

0

0

0

Кюстендил

146

0

146

54

0

0

Ловеч

142

0

122

0

0

0

Монтана

134

0

130

42

0

0

Пазарджик

145

0

145

0

0

0

Перник

23

0

27

3

0

0

Плевен

138

0

138

36

0

0

Пловдив

337

0

337

0

0

0

Разград

68

0

68

12

0

0

Русе

79

0

66

20

0

0

Силистра

377

0

356

112

0

0

Сливен

166

0

133

0

0

0

Смолян

351

0

351

0

0

0

София-град

10

0

10

0

0

0

София област

174

0

165

8

0

0

Стара Загора

75

0

75

0

0

0

Търговище

60

0

60

0

0

0

Хасково

127

0

127

0

0

0

Шумен

255

0

267

0

0

0

Ямбол

416

0

416

0

0

0

Общо:

5 313

0

5 027

523

0

0


В таблицата по-долу е показан броят на пробите за серологично и вирусологично изследване за всеки ловен район и парк в България за 2013 г.

Регион

Вирусологични тестове

Серологични тестове

Други тестове

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

Благоевград

200

0

205

15

0

0

Бургас

273

0

540

0

0

0

Варна

120

0

181

0

0

0

Велико Търново

206

0

357

31

0

0

Видин

104

0

183

76

0

0

Враца

18

0

21

0

0

0

Габрово

359

0

235

0

0

0

Добрич

71

0

158

18

0

0

Кърджали

132

0

202

0

0

0

Кюстендил

113

0

211

16

0

0

Ловеч

42

0

79

0

0

0

Монтана

111

0

230

83

0

0

Пазарджик

135

0

183

0

0

0

Перник

17

0

90

3

0

0

Плевен

93

0

140

69

0

0

Пловдив

285

0

446

0

0

0

Разград

57

0

90

15

0

0

Русе

38

0

68

29

0

0

Силистра

289

0

453

127

0

0

Сливен

120

0

155

0

0

0

Смолян

281

0

528

0

0

0

София-град

0

0

30

0

0

0

София област

82

0

127

2

0

0

Стара Загора

60

0

120

0

0

0

Търговище

34

0

43

0

0

0

Хасково

56

0

110

 

0

0

Шумен

247

0

327

0

0

0

Ямбол

268

0

393

0

0

0

Общо:

3 811

0

5 905

484

0

0


В таблицата по-долу е показан броят на пробите за серологично и вирусологично изследване за всеки ловен район и парк в България за 2014 г.

Регион

Вирусологични тестове

Серологични тестове

Други тестове

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

бр. на тестваните проби

бр. положителни проби

Благоевград

383

0

205

2

0

0

Бургас

691

0

416

0

0

0

Варна

144

0

80

0

0

0

Велико Търново

344

0

164

14

0

0

Видин

225

0

140

68

0

0

Враца

60

0

33

1

0

0

Габрово

180

0

109

0

0

0

Добрич

284

0

184

31

0

0

Кърджали

181

0

66

0

0

0

Кюстендил

197

0

108

56

0

0

Ловеч

184

0

109

0

0

0

Монтана

301

0

182

27

0

0

Пазарджик

67

0

19

0

0

0

Перник

160

0

100

21

0

0

Плевен

113

0

65

19

0

0

Пловдив

409

0

258

0

0

0

Разград

181

0

117

2

0

0

Русе

120

0

80

23

0

0

Силистра

553

0

392

111

0

0

Сливен

168

0

103

0

0

0

Смолян

432

0

180

0

0

0

София-град

62

0

30

0

0

0

София област

84

0

46

0

0

0

Стара Загора

157

0

97

0

0

0

Търговище

74

0

51

0

0

0

Хасково

132

0

77

0

0

0

Шумен

215

0

142

0

0

0

Ямбол

405

0

276

0

0

0

Общо:

6 506

0

3 829

375

0

0


Пробите са взети от диви свине, които са отстреляни, намерени умрели или ударени при транспорти произшествия - взети са главно през ловния сезон. Използвани тест методи: ELISA за серологичен надзор и контрол на извършената ваксинация. За органни проби използваният метод е RT-PCR.

6.6.3. Описание на използваната ваксина, терапевтични и други схеми.

В таблицата по-долу е показана схемата, по която бяха разпространени примамките за орална ваксинация на популацията диви свине за всеки ловен район в граничните общини по северната и западната граница на Република България през 2015 г.

Област

Западни гранични региони

Приблизителен брой животни

Площ

Ваксинация

Брой дози ваксина, за една кампания

Брой кампании

Общ брой дози

Общ брой дози по региони за 2015 г.

Благоевград

Петрич

120

51 542

120

3

720

10 716

Струмяни

410

26 000

410

3

2 460

Кресна

250

20 361

250

3

1 500

Симитли

343

38 560

343

3

2 058

Благоевград

663

47 310

663

3

3 978

Кюстендил

Невестино

337

78 054

337

3

2 022

7 110

Кюстендил

606

76 889

606

3

3 636

Трекляно

242

36 302

242

3

1 452

Перник

Tрън

341

56 269

341

3

2 046

2 046

София област

Драгоман

345

31 120

345

3

2 070

3 864

Годеч

299

39 177

299

3

1 794

Монтана

Берковица

452

45 600

452

3

2 712

6 018

Горно Дамяново

338

29 800

338

3

2 028

Чипровци

213

28 650

213

3

1 278

Видин

Макреш

38

22 900

38

3

228

1 152

Кула

29

28 000

29

3

174

Бойница

18

16 500

18

3

108

Брегово

26

18 000

26

3

156

Чупрене

37

32 730

37

3

222

Белоградчик

44

41 060

44

3

264

Общо

5151

764824

5151

3

30 906

30 906


Забележка. Броят на ваксинални примамки е изчислен на база на популацията на дивите свине в района, като за едно залагане се предвижда по една ваксинална примамка на животно, респективно 2 примамки на диво прасе на кампания, респективно 6 примамки за диви прасе за годината.

Фиг. 1. Ваксинационна зона 2015 г. - Гранични общини по западната граници на България

7. Цели

7.1. Цели, свързани с тестването.

7.1.1. Цели на диагностични тестове.

Болест: КЧС

Животински видове - домашни, източнобалкански и диви свине.

Цели на изследванията при тази програма.

При определяне на обекта на изследване - стада и животни, са взети под внимание епидемиологичните аспекти на болестта КЧС. От епидемиологична гледна точка в България има пет различни категории свине, както е описано по-горе.

В таблицата по-долу са показани целите, свързани с изследванията на пет различни категории свине, съгласно изработения план за контрол на заболяването КЧС в България за 2016 - 2018 г.

Регион

Вид тест

Целева популация

Вид проба

Цел

Брой планирани тестове за година

България

AB - Elisa

Всички категории

Кръв

Мониторинг на сероконверсията при домашни свине и при диви свине, контрол на ваксинацията, извършена през 2015 г. при диви свине и/или откриване на вирусна циркулация

11300

VNT

Всички категории

Кръв

Мониторинг, диференциални тестове

100

Virus Isolation

Всички категории

Кръв и други

Потвърждение

100

RT PCR

Всички категории

Органи или кръв

Потвърждение

5700


7.1.2. Цели на тестваните стада и животни през 2016 - 2018 г.

7.1.2.1. Цели на тестваните стада.

Заболяване - КЧС животински вид - домашни свине Регион - България

Вид животновъден обект

Общ бр. стада

Общ бр. на стадата по програмата

Бр. на стадата, очаквани за проверка за календарна година

Бр. на очакваните пол. стада

Очак­ван бр. на нови пол. стада

Очакван бр. на намалени стада

% пол. стада, очаквани за намаляване

Показателни цели

очакван % на покритите стада

% пол. полета. Очакван период на разпространение

% нови пол. полета. Очаквана заболеваемост

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Индустриални

49

49

49

0

0

0

0

100

0

0

Фамилна ферма тип А

114

114

114

0

0

0

0

100

0

0

Фамилна ферма тип Б

605

605

605

0

0

0

0

100

0

0

Задни дворове

17042

17042

0

0

0

0

0

0

0

0

Източно-
балкански

59

59

59

0

0

0

0

100

0

0

Общо:

17869

17869

827

0

0

0

0

3.9

0

0


7.1.2.2. Цели на тестваните домашни свине - 2016 - 2018 г.

Заболяване - КЧС животински вид - домашни и източнобалкански свине Регион - България

Вид животновъден обект

Общ бр. животни

Бр. животни по програмата

Бр. животни очаквани за тестване за календарна година

Бр. животни очаквани да се тестват индивидуално

Бр. очаквани положителни животни

Клане

Показателни цели

бр. животни с пол. резултат които ще бъдат заклани или бракувани

общ бр. животни очаквани за клане

бр. животни с пол. резултат които ще бъдат заклани или бракувани

общ бр. животни очаквани за клане

1

2

3

4

5

6

7

8

9=(4/3)x100

10=(6/4)x100

Индустриални

429706

429706

686

686

0

0

0

0

0

Фамилна ферма тип А

27553

27553

1513

1513

0

0

0

0

0

Фамилна ферма тип Б

10675

10675

2737

2737

0

0

0

0

0

Задни дворове

28708

28708

38

38

0

0

0

0

0

Източнобалкански

4968

4968

826

826

0

0

0

0

0

Общо:

501610

501610

5800

5800

0

0

0

0

0


7.1.2.3. Цели на тестваните диви свине - 2016 - 2018 г.

Region

Приблизителен брой стада съгласно програмата

Приблизителен брой диви свине

Брой животни, които се очаква да бъдат изследвани за календарна година

Брой животни, които да бъдат изследвани индивидуално за календарна година

Брой очаквани серопозитивни животни от ваксинация за календарна година

Общо

6600

82 593

5500

5500

550


За целите на програмата и целево проучване на здравния статус на дивите свине по отношение на класическата чума по свинете (КЧС) на цялата територия страната Република България е разделена на 80 зони, от които 15 (по северната и западната граница) са определени като високорискови, а останалите 65 като нискорискови за КЧС. (Инструкция за целево взимане на проби от диви свине за изпълнение на програмата за надзор на Класическата чума по свинете в Република България, утвърдена със Заповед № РД 11-365 от 26.03.2013 г.)

7.2. Цели на тестваните стада и животни.

Заболяване - КЧС животински вид - домашни и източнобалкански свине Регион - България

Вид животновъден обект

Общ брой стада и животни съгласно програмата

Цели на положението на стадата и животните в програмата

Очаквани (неизвестно)

Очаквани несвободни или неофициални свободни от заболяване

Очаквани несвободни или неофициални свободни от заболяване

Очаквани свободни от заболяване

Официално очаквани свободни от заболяване

Последна положителна проверка

Последна отрицателна проверка

 

стада

животни

стада

животни

стада

животни

стада

животни

стада

животни

стада

животни

стада

животни

Индустриални

49

429706

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

49

429706

Фамилна ферма тип А

114

27553

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

114

27553

Фамилна ферма тип Б

605

10675

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

605

10675

Заден двор

17042

28708

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

17042

28708

Източнобалкански

59

4968

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

59

4968

Общо

17869

501610

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

17869

501610


7.3. Ваксинация.

През 2016 - 2018 г. не е предвидена профилактична ваксинация на диви свине.


8. Детайлен анализ на разходите по програмата

*Проби за вирусологично изследване чрез RT-PCR се взимат в кланици при всяко клане на ИБС и при всяко съмнение за КЧС при домашни и ИБС.

Приложение I


Категории на свиневъдните стопанства на територията на България


Таблица 1. Индустриални ферми

Област

Брой ферми

Брой свине

Клинични обследвания/чек листи
за календарна година

Брой проби за лабораторни изследвания за година**

Официални ветеринарни лекари

Частнопрактикуващи лекари*

Общо

Благоевград

0

 -

 -

 -

 -

 -

Бургас

3

29399

6

210

216

42

Варна

4

62025

8

280

288

56

Велико Търново

2

13 150

4

140

144

28

Видин

1

2440

2

70

72

14

Враца

0

 -

0

0

0

0

Габрово

1

2254

2

70

72

14

Добрич

0

 -

0

0

0

0

Кърджали

0

 -

0

0

0

0

Кюстендил

0

 -

0

0

0

0

Ловеч

1

1637

2

70

72

14

Монтана

1

4432

2

70

72

14

Пазарджик

3

14319

6

210

216

42

Перник

0

 -

0

0

0

0

Плевен

1

773

2

70

72

14

Пловдив

1

4 000

2

70

72

14

Разград

1

34 419

2

70

72

14

Русе

7

88735

14

490

504

98

Силистра

2

9 644

4

140

144

28

Сливен

1

4827

2

70

72

14

Смолян

0

 -

0

0

0

0

София-град

0

 -

0

0

0

0

София област

2

5 804

4

140

144

28

Стара Загора

4

62318

8

280

288

56

Търговище

3

15200

6

210

216

42

Хасково

1

345

2

70

72

14

Шумен

7

54130

14

490

504

98

Ямбол

3

19855

6

210

216

42

Общо

49

429706

98

3430

3528

686

*70 пратки свине, заминаващи за кланици, са предвидени за индустриална ферма за година.

**За калкулиране на серологичния надзор за откриване на 20 % разпространение с 95 % достоверност е взет средният брой свине за индустриална ферма за съответния регион.

Забележки:

1. Кръвни проби се взимат във фермите от частнопрактикуващи ветеринарни лекари веднъж годишно по схема за откриване на 20 % разпространение с 95 % достоверност.

2. При съмнение за КЧС минималният брой проби за серологично изследване трябва да позволи откриване на 10 % разпространение с 95 % достоверност. В случай на разплодни свине майки минималният брой проби трябва да е по схема за откриване на 5 % разпространение с 95 % достоверност. В събирателните центрове за семенна течност проби се взимат от всички нерези.

3. Частнопрактикуващите ветеринарни лекари извършват клинични обследвания на всяка пратка свине, отиваща за клане - пратката свине се придружава от чек лист.

4. Официалният ветеринарен лекар извършва клинични обследвания на всички категории свине в индустриалните ферми два пъти годишно.

5. Минималният брой свине, които да бъдат клинично прегледани, следва да бъде по схема за откриване на 5 % разпространение с 95 % достоверност. В събирателните центрове за семенна течност всички нерези следва да бъдат прегледани.


Таблица 2. Фамилна ферма тип А

Област

Брой ферми

Брой свине

Клинични обследвания/чек листи
за календарна година

Брой проби за лабораторни изследвания за година**

Официални ветеринарни лекари

Частнопрактикуващи лекари*

Общо

Благоевград

4

116

4

20

24

44

Бургас

1

47

1

5

6

12

Варна

4

262

4

20

24

48

Велико Търново

16

4 220

16

80

96

224

Видин

0

0

0

0

0

0

Враца

1

37

1

5

6

12

Габрово

4

592

4

20

24

52

Добрич

2

1862

2

10

12

28

Кърджали

2

176

2

10

12

26

Кюстендил

0

0

0

0

0

0

Ловеч

10

4016

10

50

60

140

Монтана

5

367

5

25

30

65

Пазарджик

6

3502

6

30

36

84

Перник

0

0

0

0

0

0

Плевен

4

1066

4

20

24

56

Пловдив

6

307

6

30

36

72

Разград

9

1439

9

45

54

117

Русе

5

1646

5

25

30

70

Силистра

0

0

0

0

0

0

Сливен

4

3026

4

20

24

56

Смолян

0

0

0

0

0

0

София-град

0

 0

0

0

0

0

София област

1

210

1

5

6

13

Стара Загора

8

925

8

40

48

104

Търговище

6

992

6

30

36

78

Хасково

3

330

3

15

18

39

Шумен

9

1100

9

45

54

117

Ямбол

4

1315

4

20

24

56

Общо

114

27553

114

570

684

1513

*10 пратки свине, заминаващи за кланици, са предвидени за ферма тип А за година.

**За калкулиране на серологичния надзор за откриване на 20 % разпространение с 95 % достоверност е взет средният брой свине за ферма тип А за съответния регион.

Забележки:

1. Пробите се вземат в животновъдните обекти от регистрираните ветеринарни лекари при спазване изискването за 95 % достоверност на резултатите и 20 % разпространение на вируса - веднъж годишно.

2. При съмнение за КЧС минималният брой проби за серологично изследване трябва да позволи откриване на 10 % разпространение с 95 % достоверност. В случай на разплодни свине майки минималният брой проби трябва да е по схема за откриване на 5 % разпространение с 95 % достоверност. В събирателните центрове за семенна течност проби се взимат от всички нерези.

3. Частнопрактикуващите ветеринарни лекари извършват клинични обследвания на всяка пратка свине отиваща за клане - пратката свине се придружава от чек лист.

4. Официалните ветеринарни лекари за съответната община извършват клинични обследвания на всички категории свине във ферми тип А веднъж годишно.

5. Минималният брой свине, които да бъдат клинично прегледани, следва да бъде по схема за откриване на 5 % разпространение с 95 % достоверност. В събирателните центрове за семенна течност всички нерези следва да бъдат прегледани.


Таблица 3. Фамилна ферма тип Б

Област

Брой ферми

Брой свине

Клинични обследвания/чек листи
за календарна година

Брой проби за лабораторни изследвания за година**

Официални ветеринарни лекари

Частнопрактикуващи лекари*

Общо

Благоевград

23

790

6

12

18

132

Бургас

84

2435

21

42

63

420

Варна

8

238

2

4

6

44

Велико Търново

2

240

1

1

2

13

Видин

52

382

13

26

39

182

Враца

2

68

1

1

2

11

Габрово

21

106

6

11

17

50

Добрич

5

93

2

3

5

30

Кърджали

14

215

4

7

11

63

Кюстендил

1

58

1

1

2

12

Ловеч

15

357

4

8

12

80

Монтана

22

424

6

11

17

110

Пазарджик

3

53

1

2

3

16

Перник

0

 -

0

0

0

0

Плевен

42

659

11

21

32

210

Пловдив

16

142

4

8

12

64

Разград

0

 -

0

0

0

0

Русе

5

147

2

3

5

33

Силистра

5

50

2

3

5

24

Сливен

11

350

3

6

9

66

Смолян

7

92

2

4

6

32

София-град

18

551

5

9

14

99

София област

2

31

1

1

2

10

Стара Загора

27

457

7

14

21

140

Търговище

7

97

2

4

6

32

Хасково

9

99

3

5

8

40

Шумен

3

130

1

2

3

24

Ямбол

201

2411

51

101

152

800

Общо

605

10675

162

310

472

2737

*За калкулиране на серологичния надзор за откриване на 20 % разпространение с 95 % достоверност е взет средният брой свине за ферма тип Б за съответния регион.

Забележки:

1. Пробите се вземат на терена от регистрираните ветеринарни лекари на ветеринарна практика при спазване изискването за 95 % достоверност на резултатите и 20 % разпространение на вируса - веднъж годишно.

2. Регистрираните ветеринарни лекари извършват клинични обследвания на 50 % от обектите веднъж годишно.

3. Официалните ветеринарни лекари за съответната община извършват клинични обследвания на 25 % от наличните обекти веднъж годишно.

4. Минималният брой свине, които да бъдат клинично прегледани, следва да бъде по схема за откриване на 5 % разпространение с 95 % достоверност. В събирателните центрове за семенна течност всички нерези следва да бъдат прегледани.


Таблица 4. Отглеждане на свине в "заден двор"

Област

Брой ферми

Брой свине

Клинични обследвания/чек листи
за календарна година

Брой проби за лабораторни изследвания за година**

Официални ветеринарни лекари

Частнопрактикуващи лекари*

Общо

Благоевград

2469

3735

123

247

370

132

Бургас

388

516

20

39

59

420

Варна

148

209

8

15

23

44

Велико Търново

650

724

33

65

98

13

Видин

2968

6244

149

297

446

182

Враца

2335

2121

117

234

351

11

Габрово

111

139

6

11

17

50

Добрич

387

1197

20

39

59

30

Кърджали

2388

3534

120

239

359

63

Кюстендил

3

6

1

1

2

12

Ловеч

43

56

2

4

6

80

Монтана

515

655

26

52

78

110

Пазарджик

10

23

1

1

2

16

Перник

406

510

21

41

62

0

Плевен

684

1971

34

68

102

210

Пловдив

24

72

1

2

3

64

Разград

0

0

0

0

0

0

Русе

9

28

1

1

2

33

Силистра

151

286

8

15

23

24

Сливен

0

0

0

0

0

66

Смолян

14

28

1

1

2

32

София-град

86

160

5

9

14

99

София област

2 102

4013

105

210

315

10

Стара Загора

352

596

18

35

53

140

Търговище

81

85

4

8

12

32

Хасково

138

174

7

14

21

40

Шумен

109

157

6

11

17

24

Ямбол

471

1469

24

47

71

800

Общо

17042

28708

861

1706

2567

2737


Забележки:

1. Регистрираните ветеринарни лекари извършват веднъж годишно клинични обследвания на 10 % от фермите тип "задния двор" и при всяко посещение във фермата, независимо от причината за посещение.

2. Официалните ветеринарни лекари за съответната община извършват клинични обследвания на 5 % от стопанствата, отглеждащи свине в "заден двор", веднъж годишно и при всяка проверка на стопанството, независимо от причината за посещение.

3. Проби за лабораторно изследване се вземат на терена в случай на промени в здравословния статус на свинете и при съмнение за заболяването КЧС.


Таблица 5. Източнобалкански свине

Област

Брой ферми

Брой свине

Клинични обследвания/чек листи
за календарна година

Брой проби за лабораторни изследвания за година**

Официални ветеринарни лекари

Частнопрактикуващи лекари*

Общо

Бургас

9

840

9

27

36

126

Варна

27

2881

27

81

108

378

Шумен

23

1247

23

69

92

322

Общо

59

4968

59

177

236

826


*За калкулиране на серологичния надзор за откриване на 10 % разпространение с 95 % достоверност е взет средният брой свине от стадо за съответния регион.

**Средно една пратка ИБС е предвидена за кланица за година от стадо.

Забележки:

1. Проби за серологични изследвания се вземат на терена от регистрираните ветеринарни лекари на ветеринарна практика при спазване изискването за 95 % достоверност на резултатите и 20 % разпространение на вируса - веднъж годишно.

2. При съмнение за КЧС минималният брой проби за серологично изследване трябва да позволи откриване на 5 % разпространение с 95 % достоверност.

3. Проби за вирусологично изследване с РТ PCR - взема се цяла кръв от всички животни на заготвена и изолирана партида 7 дни преди клането.

4. Регистрираните ветеринарни лекари извършват клинични обследвания на всеки 6 месеца и на всяка пратка, отиваща за клане.

5. Официалният ветеринарен лекари за съответната община извършва клинични обследвания на стадата веднъж годишно.

6. Минималният брой свине, които да бъдат клинично прегледани, следва да бъде по схема за откриване на 5 % разпространение с 95 % достоверност. В събирателните центрове за семенна течност всички нерези следва да бъдат прегледани.


Приложение II


Обяснения на начина за определяне на броя на пробите по надзорната програма и начин за определяне броя на кръвните проби при свинете за изследване за КЧС

Брой на свинете в една единица или обект

КЧС - разпространение

.

20 %

10 %

5 %

 

Брой на свинете, които трябва да бъдат изследвани (n)

10

8

10

10

20

10

16

19

30

11

19

26

40

12

21

31

50

12

22

35

60

12

23

38

70

13

24

40

80

13

24

42

90

13

25

43

100

13

25

45

120

13

26

47

140

13

26

48

160

13

27

49

180

13

27

50

200

13

27

51

250

14

27

53

300

14

28

54

350

14

28

54

400

14

28

55

450

14

28

55

500

14

28

56

600

14

28

56

700

14

28

57

800

14

28

57

900

14

28

57

1.000

14

29

57

1.200

14

29

57

1.400

14

29

58

1.600

14

29

58

1.800

14

29

58

2.000

14

29

58

3.000

14

29

58

4.000

14

29

58

5.000

14

29

59

6.000

14

29

59

7.000

14

29

59

8.000

14

29

59

9.000

14

29

59

10.000

14

29

59

> 10.000

14

29

59

Таблицата дава възможност за определяне на индивидуалния брой на свинете, от които се вземат проби за КЧСT при достоверност 95 %, при което може да се открие поне едно инфектирано животно при разпространение на заболяването от 5 %, 10 % или 20 %.


Приложение III


Законова база, която следва да се прилага за целите на борбата със и контрола на КЧС - само основни ключови мерки - (за пълния списък вж. Доклада от инспектиране на Службата по храните и ветеринарните въпроси с номер 2007-7483 - MR final /окончателен вариант на Доклад от Мисия/, Глава 10)


Нормативни актове на Европейския съюз

Съответни български законово нормативни документи и мерки

Директива на Съвета 80/1095/EИО

(Прочистване на страна от КЧС за държавите - членки на ЕС)

Наредба № 4 от 15.02.2007 г. за профилактика, ограничаване и ликвидиране на КЧС (ДВ, бр. 21 от 9.03.2007 г.)

Директива на Съвета 82/894/EEC

(Правила за обявяване на заболявания в Общността)

Наредба № 23 от 2015 г., определяща процедурата за обявяване и регистриране на заразните заболявания по животните

Директива на Съвета 2001/89/EC

(Директивата за борба със и контрол на КЧС)

Наредба № 4 от 15.02.2007 г. за профилактика, ограничаване и ликвидиране на КЧС (ДВ, бр. 21 от 9.03.2007 г.)

Решение на Комисията 2002/106/EК

(Диагностично ръководство за диагностика на КЧС)

Директно приложимо

Решение на Комисията 2006/805/EК

(Мерки за контрол на КЧС в някои държави - членки на ЕС)

Заповед № РД -175 от 21.12.2006 г.

Решение на Комисията 2006/800/EК

(Плана за контрол на КЧС в България - ваксинация на диви свине)

Директно приложимо и в сила

Решение на Комисията 2006/876/EК

(Програма за борба със и контрол на КЧС в България през 2007 г.)

Директно приложимо и в сила

Решение на Комисията 2007/19/EК

(Одобрение на ЕК на българския оперативен (контингенс) план за КЧС)

Директно приложимо и в сила; БАБХ обявява заболяването чрез система ОДБХ - ОВС, като същевременно се уведомяват и всички заинтересовани лица и страни

Решение на Съвета 90/638/ЕИО

(Критерии на Общността за програмите за борба със и контрол на заболявания)

Наредба № 4 от 15.02.2007 г. за профилактика, ограничаване и ликвидиране на КЧС (ДВ, бр. 21 от 9.03.2007 г.)

Директива на Съвета 2002/99/EC

(Ветеринарно здравни правила, на които следва да отговарят продуктите от животински произход, предназначени за човешка консумация)

Наредба № 37 от 31.03.2006 г . за здравните изисквания към животни, от които се произвеждат суровини или хранителни продукти за човешка консумация

Директива на Съвета 64/432/EECArt. 14

(Здравен надзор на стадата и база данни за здравния статус на стадата)

Наредба № 48 от 20.04.2006 г . за здравните изисквания към говеда и прасета при тяхното придвижване между Република България и държавите - членки на Европейския съюз, както и за определяне на здравния статус на региони и единици на произхода на такива животни, включително и допълнителни гаранции, на които същите следва да отговарят (ДВ, бр. 48 от 13.06.2006 г . )

Директива на Съвета 92/102/EИО

(Идентификация на животните)

Наредба № 61 от 9.05.2006 г. за мерките и процедурите за идентификация на животните, регистрация на животновъдни обекти и за достъпа до базата данни с идентифицираните животни и регистрираните животновъдни обекти (ДВ, бр. 47 от 9.06.2006 г . )

Решение на Комисията 2000/678/EК

(Регистрация на животновъдните обекти - база данни за прасетата)

Наредба № 48 от 20.04.2006 г . за здравните изисквания към говеда и прасета при тяхното придвижване между Република България и държавите - членки на Европейския съюз, както и за определяне на здравния статус на региони и единици на произхода на такива животни, включително и допълнителни гаранции, на които същите следва да отговарят (ДВ, бр. 48 от 13.06.2006 г. )

 

 

Директива на Съвета 89/662/EEC

(Ветеринарни проверки на продукти при вътрешна за Общността търговия)

Наредба № 13 от 3.02.2006 г., определяща условията и реда за извършване на ветеринарен контрол при внос, износ и транзит на живи животни (ДВ, бр. 17 от 24.02.2006 г.)

Директива на Съвета 90/425/EEC

(Ветеринарни проверки на живи животни при вътрешна за Общността търговия)

Наредба № 26 от 28.02.2006 г. за стандартите за защита и хуманно отношение към животни по време на тяхното транспортиране

Регламент на Съвета (ЕС) 853/2004

(Хигиена на храните от животински произход)

Директно приложим и в сила

Регламент на Съвета (ЕС) 854/2004

(Ветеринарни контролни мерки и действия за контрол на храните от животински произход)

Директно приложим и в сила

Директива на Съвета 96/93/EИО

(Ветеринарно сертифициране)

Наредба № 4 от 15.02.2007 г. за профилактика, ограничаване и ликвидиране на КЧС (ДВ, бр. 21 от 9.03.2007 г.)

Регламент на Комисията (EК) 599/2004

(Моделни форми на сертификат за вътрешна за Общността търговия)

Директно приложим и в сила

Регламент на Съвета (ЕС) 882/2004

(Ветеринарни контролни мерки и дейности и правоприлагането им ЕС за проверка на спазване на изискванията на ветеринарните акции)

Директно приложим




Промени настройката на бисквитките