Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 34 от 3.V

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 100 ОТ 25 АПРИЛ 2016 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА И ПОЛЗВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 74 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1991 Г. (ДВ, БР. 34 ОТ 1991 Г.)

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 100 ОТ 25 АПРИЛ 2016 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА И ПОЛЗВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 74 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1991 Г. (ДВ, БР. 34 ОТ 1991 Г.)

В сила от 03.05.2016 г.

Обн. ДВ. бр.34 от 3 Май 2016г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В чл. 45е се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Установяването на границите на имотите се извършва на място от лицето по чл. 45д, ал. 2 по реда на Наредба № 49 от 2004 г. за поддържане на картата на възстановената собственост (ДВ, бр. 102 от 2004 г.) и в присъствието на представител на общинската служба по земеделие."

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Установяването на границите на земеделските имоти в случаите по ал. 2 се извършва на място от лицето по чл. 45д, ал. 2 по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър в присъствието на представител на общинската служба по земеделие и по възможност на съседи на имота. Службата по геодезия, картография и кадастър издава скица-проект в цифров вид и на хартиен носител, която се предоставя на лицето по чл. 45д, ал. 2."

3. Създава се нова ал. 4:

"(4) В случаите по ал. 1 и 3 общинската служба по земеделие изготвя протокол по образец, одобрен от министъра на земеделието и храните, в който се нанасят координатите на заснетите гранични точки на имота. Към протокола се прилага копие от ръчната скица, изготвена при идентифицирането."

4. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думата "магнитен" се заменя с "оптичен".

5. Досегашната ал. 5 става ал. 6.

6. Създава се ал. 7:

"(7) Предадените на общините залесени и самозалесили се земеделски земи, които са гори по смисъла на чл. 2, ал. 1 от Закона за горите, се възстановяват по реда на чл. 10, ал. 5 ЗСПЗЗ след установяване на имотните граници по реда на ал. 1 или 3."

§ 2. Член 45и се отменя.

§ 3. В чл. 47 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 8 се създава изречение второ: "Проверките се извършват на терен и/или чрез данни от изготвено пространствено сечение между имотите от картата на възстановената собственост (КВС) или от кадастралната карта (КК) и парцелите, заявени за подпомагане по схеми и мерки за директни плащания на площ."

2. Алинеи 10 - 13 се отменят.

§ 4. В чл. 47в се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, в основния текст след думите "физически лица" се добавя "кооперации" и се поставя запетая.

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Обстоятелствата по ал. 1, т. 1 - 6 се удостоверяват с документ от съответния компетентен орган, като в случаите по чл. 34, ал. 6 и 8 ЗСПЗЗ информацията се събира служебно от областната дирекция "Земеделие", а обстоятелствата по ал. 1, т. 7 и 8 се удостоверяват с декларация."

§ 5. В чл. 47м се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2:

"(2) В договорите, сключени по реда на чл. 24а, ал. 1 или 5, при условията на ал. 9 ЗСПЗЗ за определяне на дължимата сума за наем или аренда се вписва информация за общата площ на имотите или части от тях, която попада в обхвата на актуалния към датата на сключване на договора специализиран слой "Площи, допустими за подпомагане". Данните се изготвят от собственика на предоставяните имоти чрез извършване на пространствено сечение между имотите по договора от КВС или от КК и специализиран слой "Площи, допустими за подпомагане", достъпен чрез интернет страницата на Министерството на земеделието и храните, неразделна част от договора."

2. Досегашната ал. 2 става ал. 3.

3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея думите "7-дневен" се заменят с "14-дневен".

4. Досегашните ал. 4 и 5 стават съответно ал. 5 и 6.

§ 6. В чл. 47ш, ал. 9 думите "притежаващ сертификат за оценителска правоспособност на земеделски земи и трайни насаждения, издаден от Камарата на независимите оценители" се заменят с "вписан в регистъра на независимите оценители и притежаващ сертификат за оценителска правоспособност на земеделски земи и трайни насаждения".

§ 7. В чл. 56д се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 5, в изречение първо числото "120" се заменя с "240".

2. Създават се нови ал. 6 - 8:

"(6) Размерът на дължимите суми по § 16 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на ЗСПЗЗ (ДВ, бр. 61 от 2015 г.) се определя като произведение от цената на имота, определена по чл. 90 ППЗДС, и броя на месеците за времето от настъпването на дължимостта на сумите съгласно чл. 27а ЗСПЗЗ до датата на разпореждане със сградите/съоръженията, разделено на 240. Сумите за ползване на имота се заплащат в левове.

(7) Документът, удостоверяващ, че са заплатени дължимите суми по ал. 6, се издава от областната дирекция "Земеделие" по местонахождението на имота.

(8) Когато в имота - предмет на разпореждане, съществуват сгради и/или съоръжения, придобити от един собственик по различно време, той дължи суми за ползване на земята от датата на придобиване право на собственост върху съответната сграда или съоръжение съгласно чл. 27а ЗСПЗЗ."

3. Досегашната ал. 6 става ал. 9.

4. Досегашната ал. 7 става ал. 10 и в нея:

а) в т. 2 думите "ал. 6" се заменят с "ал. 9";

б) в т. 3 думите "ал. 6" се заменят с "ал. 9".

5. Досегашните ал. 8 - 10 стават съответно ал. 11 - 13.

§ 8. В чл. 56ц, ал. 2, т. 2 след думите "чл. 27, ал. 8 ЗСПЗЗ" се добавя "и § 12а от преходните и заключителните разпоредби на ЗСПЗЗ".

§ 9. В чл. 56ш, ал. 1, в основния текст след думите "чл. 27, ал. 6 и 8 ЗСПЗЗ" се добавя "и § 12а от преходните и заключителните разпоредби на ЗСПЗЗ".

§ 10. Член 60а се изменя така:

"Чл. 60а. Решенията на общинските служби по земеделие във връзка с възстановяването на собствеността и обезщетяване на собствениците по реда на ЗСПЗЗ и Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд, както и във връзка с оземляването на граждани се подписват от началника на общинската служба по земеделие, от служители, определени от директора на областната дирекция "Земеделие", и от длъжностни лица, определени от министъра на земеделието и храните."

§ 11. В чл. 70, ал. 3 думата "магнитен" се заменя с "оптичен".

§ 12. В чл. 72, ал. 7, т. 3 след думата "споразумението" запетаята се заменя със съюза "и", а думите "и за попадащите в границите на масивите пътища и напоителните канали, които не функционират" се заличават.

§ 13. В чл. 72в, ал. 3, т. 3 думите "и полските пътища" се заличават.

§ 14. В чл. 73, ал. 2 думата "магнитен" се заменя с "оптичен".

§ 15. В чл. 74 се правят следните изменения:

1. В ал. 2 думите "и полските пътища" се заличават.

2. В ал. 3 думите "10 септември" се заменят с "20 септември".

3. В ал. 4 думите "15 септември" се заменят с "25 септември".

§ 16. В чл. 75а се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1 думите "полските пътища и напоителни канали" и запетаята след тях се заличават;

б) в т. 2 думите "полските пътища и напоителни канали" и запетаята след тях се заличават.

2. Алинея 3 се отменя.

§ 17. Създава се чл. 75б:

"Чл. 75б. (1) След влизането в сила на заповедта по чл. 37в, ал. 4 ЗСПЗЗ ползвателят на съответния масив може да подаде заявление до председателя на комисията по чл. 37в, ал. 1 ЗСПЗЗ за предоставяне на:

1. проектираните в плана за земеразделяне полски пътища, които не са необходими за осигуряване на пътен достъп до имотите;

2. напоителни канали, които не функционират.

(2) Въз основа на подадените заявления по ал. 1, т. 1 директорът на областната дирекция "Земеделие" подава искане до общинския съвет за предоставяне на имотите - полски пътища, по реда на чл. 37в, ал. 16 ЗСПЗЗ.

(3) Въз основа на подадените заявления по ал. 1, т. 2 директорът на областната дирекция "Земеделие" подава до собственика на съоръжението искане за предоставяне на напоителни канали, които не функционират, по цена в размер на средното годишно рентно плащане за землището. В едномесечен срок от получаването на искането собственикът на съоръжението:

1. представя на директора на областната дирекция "Земеделие" писмено съгласие, към което прилага документ, удостоверяващ, че напоителните канали не функционират, и

2. отправя предложение до ползвателя на масива за сключване на договор за имота.

(4) В едномесечен срок от получаването на предложението по ал. 3, т. 2 ползвателите сключват договори за съответната стопанска година със собственика на съоръжението и заплащат сумата за ползване на напоителните канали.

(5) Ползвателите на предоставените по реда на ал. 2 и 4 имоти могат да кандидатстват за подпомагане по реда на Закона за подпомагане на земеделските производители, при условие че е извършено плащане в 3-месечен срок от възникването на правното основание за ползване на имотите."

§ 18. В чл. 78а ал. 1 се изменя така:

"(1) Собственикът на земеделска земя или упълномощено от него писмено с нотариална заверка на подписа лице може да подаде заявление до общинската служба по земеделие за промяна на начина на трайно ползване на имота или на части от него за други земеделски нужди. За имоти с начин на трайно ползване - пасища, мери и ливади, към заявлението се прилага документ от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), в който е посочено, че за имота няма въведени забрани или ограничения за промяна на начина на трайно ползване, произтичащи от заповеди за защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие и за защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, или от планове за управление на защитени зони или защитени територии. Промяна на начина на трайно ползване на имоти, включени в обхвата на специализиран слой "Постоянно затревени площи", може да се извършва само след тяхното изключване от слоя със заповед на министъра на земеделието и храните по чл. 33б, ал. 2 от Закона за подпомагане на земеделските производители."

§ 19. В чл. 89, ал. 5 думите "притежаващ сертификат за оценителска правоспособност на земеделски земи и трайни насаждения, издаден от Камарата на независимите оценители" се заменят с "вписан в регистъра на независимите оценители и притежаващ сертификат за оценителска правоспособност на земеделски земи и трайни насаждения".

§ 20. В чл. 96, ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. В изречение първо думите "цифров модел на проекта на план за уедряване" се заменят с "проект за изменение на кадастралната карта, изработен въз основа на проекта на план за уедряване".

2. В изречение второ накрая се добавя "и издава скици-проекти на имотите, които предава служебно на лицето по чл. 93, ал. 2".

§ 21. В чл. 98 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "т. 6 ЗСПЗЗ" се добавя "съответно - по реда на чл. 24а, ал. 6, т. 4 ЗСПЗЗ".

2. В ал. 2 след думите "трайно ползване" се добавя съюзът "и", а думите "и средните годишни рентни плащания за землището или за общината" се заличават.

3. В ал. 4 след думите "трайно ползване" се добавя съюзът "и", а думите "и средните годишни рентни плащания за землището или за общината" се заличават.

§ 22. В чл. 99, ал. 1, в основния текст думите "и/или животновъдният обект - пасище" се заличават.

§ 23. В чл. 100 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 9, изречение първо думите "и след заплащане на наемната или арендната цена, определена по пазарен механизъм, но не по-ниска от средното годишно рентно плащане за землището или за общината" се заличават.

2. Създава се ал. 10:

"(10) В договорите за предоставяне под наем или аренда на пасища, мери и ливади по реда на чл. 37и ЗСПЗЗ за определяне на дължимата сума за наем или аренда се вписва информация за общата площ на имотите по договора, която попада в обхвата на актуалния към датата на сключване на договора специализиран слой "Площи, допустими за подпомагане". Данните се изготвят от собственика на предоставяните имоти чрез извършване на пространствено сечение между имотите по договора от картата на възстановената собственост или от кадастралната карта и специализиран слой "Площи, допустими за подпомагане", достъпен чрез интернет страницата на Министерството на земеделието и храните - неразделна част от договора."

§ 24. В чл. 105 се правят следните изменения:

1. В ал. 7 думите "се определя, като данъчната оценка се увеличи с 20 на сто" се заменят с "е пазарната оценка, изготвена от независим оценител, вписан в регистъра на независимите оценители и притежаващ сертификат за оценителска правоспособност на земеделски земи и трайни насаждения".

2. Алинея 9 се отменя.

§ 25. В чл. 106, ал. 2, т. 4 думите "ал. 9 във връзка с ал. 7 и 8" се заменят с "ал. 7 или 8".

§ 26. Създава се глава дванадесета "Разпореждане със земеделските земи от държавния и общинския поземлен фонд, заети с овощни насаждения":

"Глава дванадесета

РАЗПОРЕЖДАНЕ СЪС ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ ОТ ДЪРЖАВНИЯ И ОБЩИНСКИЯ ПОЗЕМЛЕН ФОНД, ЗАЕТИ С ОВОЩНИ НАСАЖДЕНИЯ


Чл. 110. (1) Собствениците на овощни насаждения, създадени върху земеделски земи от държавния или общинския поземлен фонд, могат да придобият право на собственост върху земите при условията на чл. 24д, ал. 1 ЗСПЗЗ.

(2) Лицата по ал. 1 подават заявления по образец за придобиване право на собственост върху земите, заети с овощни насаждения, до министъра на земеделието и храните чрез областната дирекция "Земеделие" по местонахождението на държавния имот - за земите от държавния поземлен фонд, и до кмета на съответната община - за земите от общинския поземлен фонд.

(3) В случаите по чл. 24д, ал. 1, т. 1 ЗСПЗЗ заявленията за придобиване право на собственост върху заетите с овощни насаждения земи могат да се подават след 5 години от изтичането на определения в договора гратисен период за създаване на насаждението.

(4) В заявлението по ал. 2 задължително се посочват землището, номер на имота по КВС или идентификатор по кадастралната карта и кадастралните регистри (КККР), вида на насаждението, както и единен идентификационен код на юридическото лице или едноличния търговец съгласно чл. 23 от Закона за търговския регистър. При подаване на заявлението се представя документ за самоличност на заявителя или на упълномощено лице. Към заявлението се прилагат:

1. копие от документ за съдебна регистрация за юридическите лица, които не са търговци;

2. протокол от заседание на съответния оправомощен орган на юридическото лице, съдържащ решение за закупуване на имота;

3. копие от документ, удостоверяващ начина на придобиване на собствеността върху овощните насаждения върху имота;

4. документи, удостоверяващи липсата на данъчни задължения, както и задължения към осигурителни фондове;

5. нотариално заверено пълномощно, когато документите се подават от упълномощено лице.

Чл. 111. (1) Заявленията по чл. 110, ал. 2 се разглеждат от комисия, назначена от директора на областната дирекция "Земеделие", съответно - от кмета на общината, в едномесечен срок от извършване на теренна проверка. В състава на комисията участват представители на областната дирекция "Земеделие", съответно на общината, общинската служба по земеделие, агрономи и други специалисти в областта на овощарството. За резултатите от работата на комисията се изготвя протокол, който се одобрява от директора на областната дирекция "Земеделие", съответно - от кмета на общината.

(2) Комисията извършва теренна проверка за състоянието на овощните насаждения в имота - обект на заявлението, в периода от 1 април до 1 ноември и изготвя констативен протокол. За земите от държавния поземлен фонд констативният протокол се изготвя по образец, утвърден от министъра на земеделието и храните.

(3) Въз основа на одобрения протокол на комисията по ал. 1 директорът на областната дирекция "Земеделие", съответно - кметът на общината, връща заявлението с мотивирано писмо, когато:

1. при теренната проверка по ал. 2 се установи, че имотът - обект на заявлението, не представлява овощна градина, или

2. не са спазени изискванията по чл. 24д, ал. 1 ЗСПЗЗ.

Чл. 112. (1) Комисиите по чл. 111, ал. 1 комплектуват преписки със заявлението и документите по чл. 110, ал. 4, към които се прилагат и:

1. документ, удостоверяващ правото на собственост върху земеделските земи - предмет на разпореждане, и скица на имота от КВС или КККР;

2. пазарна оценка, изготвена от независим оценител, вписан в регистъра на независимите оценители и притежаващ сертификат за оценителска правоспособност на земеделски земи и трайни насаждения, която се възлага от директора на областната дирекция "Земеделие", съответно - от кмета на общината;

3. данъчна оценка на имота;

4. констативен протокол, изготвен по реда на чл. 111, ал. 2;

5. цветна извадка от цифровата ортофото карта и геореферирани снимки на имота;

6. за земите от държавния поземлен фонд - документ, удостоверяващ липсата на задължения към Държавен фонд "Земеделие", към държавния поземлен фонд по сключени договори, както и по чл. 34, ал. 6 и 8 и по чл. 37в, ал. 7 и 10 ЗСПЗЗ за земите по чл. 37в, ал. 3, т. 2 ЗСПЗЗ;

7. за земите от общинския поземлен фонд - документ, удостоверяващ липсата на задължения към Държавен фонд "Земеделие", към общинския поземлен фонд по сключени договори, както и по чл. 34, ал. 6 и по чл. 37в, ал. 7 ЗСПЗЗ за земите по чл. 37в, ал. 3, т. 2 ЗСПЗЗ;

8. удостоверение за липса на реституционни претенции за имота, издадено от общинската служба по земеделие;

9. други документи за изпълнението на специалните изисквания на ЗСПЗЗ.

(2) Информация за обстоятелствата по ал. 1, т. 6 - 8 се събира служебно от областната дирекция "Земеделие" или от съответната общинска администрация.

Чл. 113. (1) Комплектуваната с необходимите документи преписка за закупуване на земи от държавния поземлен фонд, придружена със становище относно наличието на условията по чл. 24д, ал. 1 ЗСПЗЗ, в 3-дневен срок се изпраща от областната дирекция "Земеделие" в Министерството на земеделието и храните.

(2) Министърът на земеделието и храните назначава със заповед постоянно действаща комисия, която разглежда преписките, комплектувани по реда на чл. 112.

(3) Комисията по ал. 2 приема правила за работата си, които се одобряват от министъра на земеделието и храните.

(4) За решенията на комисията по ал. 2 се съставя протокол, който се одобрява от министъра на земеделието и храните. Протоколът съдържа решение, с което се предлага на министъра на земеделието и храните да издаде заповед за продажба на имота/имотите, когато преписката отговоря на изискванията на ЗСПЗЗ и този правилник, или при констатирани нередовности - преписката да се върне в областната дирекция "Земеделие".

(5) В едномесечен срок от одобряването на протокола по ал. 4 министърът на земеделието и храните или упълномощено от него длъжностно лице издава заповед за разрешаване продажбата на имота или преписката се връща с мотивирано писмо в областната дирекция "Земеделие".

(6) Заповедта за разрешаване на продажбата на имота по ал. 5 се изпраща в областната дирекция "Земеделие" за сключване на договор по пазарната оценка, изготвена от независим оценител.

(7) Областната дирекция "Земеделие" уведомява писмено заявителя по реда на ГПК за стойността на имота и други такси и разноски, сроковете за плащане и за сключване на договора и за последиците при неспазването им.

(8) Определените суми по ал. 7 се заплащат от заявителя в едномесечен срок от съобщението, като при неплащане в срок или неявяване на лицето за сключване на договора заповедта се счита за обезсилена.

Чл. 114. (1) Министърът на земеделието и храните или оправомощено от него длъжностно лице сключва писмен договор за покупко-продажба в едномесечен срок от заплащане на дължимите суми по чл. 113, ал. 7. Договорът за покупко-продажба се вписва от купувача в службата по вписванията по местонахождението на имота за негова сметка.

(2) Със сключването на договора за покупко-продажба договорите по чл. 24д, ал. 1, т. 1 ЗСПЗЗ се прекратяват, като прекратяването им се вписва в службата по вписванията едновременно с вписването на договора по ал. 1.

Чл. 115. Продажбата на земеделски земи от общинския поземлен фонд, заети с овощни насаждения, се извършва по реда на Закона за общинската собственост при спазване на изискванията на ЗСПЗЗ и този правилник."

Заключителни разпоредби

§ 27. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Промени настройката на бисквитките