МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА АРЖЕНТИНА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ОТБРАНАТА (Одобрен с Решение № 46 от 28 януари 2016 г. на Министерския съ
МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА АРЖЕНТИНА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ОТБРАНАТА
(Одобрен с Решение № 46 от 28 януари 2016 г. на Министерския съвет. В сила от датата на подписването му - 4 февруари 2016 г.)
Обн. ДВ. бр.18 от 8 Март 2016г.
Министърът на отбраната на Република България и министърът на отбраната на Република Аржентина, наричани по-долу "Страните",
Отчитайки техния взаимен интерес, както и международния мир и изграждането на демокрация,
В желанието си да засилят техните добри и приятелски взаимоотношения,
Постигнаха следното споразумение:
Раздел I.
Цели на сътрудничество
1. Този Меморандум за разбирателство установява рамката за сътрудничество в областта на отбраната между Страните в сферите от взаимен интерес.
2. Отбранителното сътрудничество ще бъде основано на проекти от взаимен интерес за Страните.
3. Сътрудничеството може да се осъществява или чрез обмяната на служители, или чрез обмяната на информация.
Раздел II.
Сфери на сътрудничеството
1. Сътрудничеството може да обхваща следните сфери:
а) обмяна на опит в изграждането на правната рамка на отбраната и Въоръжените сили;
b) обмяна на опит в контрола по въоръженията и разоръжаването;
с) обмяна на опит в отбранителното планиране и управлението на бюджета за отбрана;
d) обмяна на опит и насърчаване на сътрудничеството в операциите по поддържане на мира, издирвателни и спасителни дейности и хуманитарни операции в рамките на ООН;
e) обмяна на опит, свързан със структурата и организацията на Въоръжените сили;
f) обмяна на опит в управлението на кризи по въпроси, свързани с отбраната;
g) обмяна на информация, свързана със системите за управление и контрол, комуникационните и информационните системи;
h) обучение и подготовка;
i) военни спортове;
j) медицински въпроси;
k) отбранителна индустрия, наука и технологии;
l) логистична подкрепа;
m) други сфери от взаимен интерес.
2. С цел осъществяването на сътрудничеството в изброените в параграф 1 сфери Страните или упълномощените от тях лица могат да подписват конкретни споразумения за тяхното реализиране.
Раздел III.
Форми на сътрудничество
Сътрудничеството между Страните по въпроси, свързани с отбраната, може да се осъществява чрез следните дейности:
а) посещения на високо ниво;
b) срещи между съответните отбранителни институции;
c) обмяна на преподаватели, както и обучаеми във военните институции;
d) участие в практически и теоретични курсове, семинари, конференции и симпозиуми, провеждани във военните и цивилните институции/организации по взаимно съгласие между Страните;
e) културни и спортни събития;
f) изпълнение и развитие на програми и проекти, свързани с употребата/приложението на отбранителни технологии;
g) други подобни дейности по взаимно съгласие на Страните.
Раздел IV.
Принципи на сътрудничеството
В изпълнение на дейностите в сферите на сътрудничеството, обхванати от този Меморандум за разбирателство, Страните се задължават да се ръководят от принципите и целите в Устава на ООН, които включват суверенно равенство за държавите, териториален интегритет и неприкосновеност и ненамеса във вътрешните работи на други държави.
Раздел V.
Финансови разходи
Всяка страна покрива собствените си разходи, свързани с участието й в този Меморандум за разбирателство, освен ако не е прието друго.
Раздел VI.
Обмен на класифицирана информация
1. Страните трябва да са уверени, че обменът на класифицирана информация в рамките на Меморандума за разбирателство ще бъде използван единствено за целите, установени с този Меморандум или други подобни споразумения между страните или някоя друга трета страна, действаща под или включена в този Меморандум или други споразумения, без да се нарушават законоустановените права на собственост в Страните или трети страни. Страните предприемат необходимото, така че обменът на класифицирана информация между тях в областта на отбраната да не се използва срещу някоя от тях. За целта на този раздел "трета страна" означава всяко физическо или юридическо лице, освен страните, включително всяко трето правителство, всеки контрактор, независимо дали е, или не е собствен, контролиран или направляван от някоя от Страните, или която и да е нация на трета страна/държава, освен ако не е решено друго от Страните.
2. Всеки класифициран материал или информация, обменени в рамките на този Меморандум, няма да бъдат оповестявани или разкривани на трета страна без изричното писмено съгласие на другата Страна.
3. Страните се задължават да използват, обработват и опазват всеки класифициран материал или информация, които са получили в рамките на този Меморандум, в съгласие с действащото национално законодателство на всяка една от тях.
4. Всяка Страна осигурява на получената класифицирана информация от другата Страна най-малко същата защита, която осигурява за собствената си класифицирана информация, или равнопоставеното ниво на класификация и ще предприеме всички необходими мерки да поддържа такава защита, докато това се изисква от Страната, която е предоставила съответната информация.
5. Страните приемат, че следните нива на класификация за сигурност на информацията са еквивалент на нивата на класификация за сигурност на информацията съгласно съответните вътрешни правила и закони на Страните и всяко международно споразумение, влязло в сила между две страни:
Нива на класификация за сигурност | ||
FOR THE REPUBLIC OF BULGARIA |
Equivalent in English |
FOR THE REPUBLIC OF ARGENTINA |
СТРОГО СЕКРЕТНО |
TOP SECRET |
ESTRICTAMENTE SECRETO |
СЕКРЕТНО |
SECRET |
SECRETO |
ПОВЕРИТЕЛНО |
CONFIDENTIAL |
CONFIDENCIAL |
ЗА СЛУЖЕБНО ПОЛЗВАНЕ |
RESTRICTED |
RESERVADO |
6. Условията, засягащи отговорностите на Страните при употребата на класифицирана информация и защитата от разкриване, ще продължат да се прилагат и след прекратяването на този Меморандум за разбирателство.
7. Класифицирани материали и информация ще се предават само чрез официални канали между компетентните власти в Страните.
8. Ако е необходимо, ще бъде постигнато отделно споразумение между Страните, засягащо обмяната на класифицирана информация.
Раздел VII.
Отговорни власти
1. За изпълнението на този Меморандум за разбирателство компетентните органи са:
- За българската Страна: дирекция "Отбранителна политика" в Министерството на отбраната на Република България.
- За аржентинската Страна: "Секретариат за международни дейности" на Министерството на отбраната на Република Аржентина или други упълномощени власти от страна на Министерството на отбраната на Република Аржентина.
2. Отговорните власти, посочени в параграф 1, могат да обсъждат аспектите на двустранното отбранително сътрудничество чрез провеждането на срещи в Комитет по двустранно сътрудничество (КДС) в съответната страна.
Раздел VIII.
Статут на служителите
Ако е необходимо, ще бъде сключено отделно споразумение между Република България и Република Аржентина, отнасящо се до статута на служителите на всяка една от Страните, докато са на територията на другата Страна.
Раздел IX.
Заключителни разпоредби
1. Този Меморандум за разбирателство, който не създава права и задължения, в рамките на международното право ще влезе в сила от датата на подписване.
2. Този Меморандум за разбирателство може да бъде изменян с писменото съгласие на Страните.
3. Този Меморандум за разбирателство няма да влиза в конфликт с националното законодателство на Страните или някое друго международно споразумение, към което може да се отнася. В случай на конфликт превъзходство ще имат националното законодателство и международните споразумения.
4. Всяка Страна може да прекрати този Меморандум за разбирателство чрез шестмесечно писмено предизвестие до другата Страна.
5. Всеки спор, касаещ интерпретацията на изпълнението на този Меморандум за разбирателство, ще се решава единствено между страните в рамките на приятелски преговори.
Подписано в Буенос Айрес на 4 февруари 2016 г. на български, испански и английски език, всички текстове са с еднаква сила.