ПРОГРАМА ЗА НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА НАУКАТА НА ЧЕРНА ГОРА (Одобрена с Решение № 435 от 12 юни 2015 г. на Министерския съвет. В сила от датата на
ПРОГРАМА ЗА НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА НАУКАТА НА ЧЕРНА ГОРА
(Одобрена с Решение № 435 от 12 юни 2015 г. на Министерския съвет. В сила от датата на подписването й - 22 юли 2015 г.)
Обн. ДВ. бр.15 от 23 Февруари 2016г.
Министерството на образованието и науката на Република България и Министерството на науката на Черна гора (наричани по-долу "Отговорните институции") в изпълнение на чл. 1 на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Черна гора за научно-техническо сътрудничество, подписано на 18.03.2011 г. в София, постигнаха договореност за следната Програма за научно-техническо сътрудничество.
І. Създаване на Съвместна българо-черногорска комисия
1. За изпълнение на Програмата се създава Съвместна българо-черногорска комисия за научно-техническо сътрудничество (наричана по-долу "Комисията"). Комисията е съставена от равен брой представители на Отговорните институции.
2. Комисията заседава веднъж на всеки две години, освен ако не бъде договорено друго, на алтернативен принцип в Република България и в Черна гора в съвместно договорен период. При необходимост Комисията може да провежда междинни срещи (между две последователни заседания) или да осъществява своята дейност по кореспондентски път.
3. Комисията приема работна програма за научно-техническо сътрудничество за следващи две години и определя периода за обявяване на съвместен конкурс за разработване на научни проекти.
4. Комисията определя административните и финансовите условия за изпълнение на одобрените проекти, подкрепя реализирането на съвместни научни форуми, размяна на научни кадри и научно-техническа информация съобразно финансовите възможности на всяка държава.
ІІ. Приоритети на сътрудничество
1. Тази Програма се реализира в следните приоритетни научни области:
- аграрни науки;
- медицина и обществено здраве;
- устойчиво развитие и туризъм;
- енергетика;
- информационни и комуникационни технологии;
- нови суровини и материали.
2. Сътрудничеството може да се осъществява и в други приоритетни области на науката и технологиите за създаването на научни партньорства и изграждането на научни мрежи с цел участие в други европейски и трансевропейски програми и инициативи след взаимни консултации между Отговорните институции.
ІІІ. Административни и финансови условия за изпълнение на съвместните проекти
1. Административни условия:
1.1. Отговорните институции насърчават разработването на научноизследователски проекти в одобрените приоритетни области на сътрудничество.
1.2. На всеки две години обявяват конкурси за разработване на съвместни проекти за осъществяване на научен обмен между научните институции от двете държави.
1.3. Независимо една от друга организират експертна оценка на всички проекти и одобряват (на база най-висока осреднена експертна оценка) списък с проекти за съвместно изпълнение в Република България и в Черна гора.
1.4. За Министерството на образованието и науката на Република България конкурсите се обявяват и провеждат от Фонд "Научни изследвания".
1.5. Изпълнението на научноизследователските проекти започва в началото на следващата календарна година след годината на обявяване на конкурса.
1.6. Общата продължителност на проектите е 2 години.
1.7. Научните резултати от изпълнението на съвместните проекти се използват съобразно националните законодателства и прилаганите практики във всяка от двете държави.
2. Финансови условия:
2.1. В рамките на утвърдените им бюджети отговорните институции осигуряват финансовите средства, с които може да разполага всеки проект за изпълнение на работната програма. Същите да бъдат в размер до 2500 евро за двугодишния период на изпълнение на проекта, разпределени в план-сметка, която е неразделна част от неговата документация.
2.2. Подкрепят обмена на двама учени от всяка страна за максимален срок от 7 дни за всеки за двугодишния период на изпълнение на проекта или един учен от всяка страна за максимален срок от 14 дни за целия период на изпълнение на проекта.
2.3. Изпращащата страна поема разходите за международен транспорт и здравна застраховка.
2.4. Приемащата страна поема разходите за дневни, квартирни и вътрешен транспорт на своята територия в съответствие с националните законодателства.
2.5. Средствата за финансиране на проектите се предвиждат в годишните бюджети на Отговорните институции, а за Министерството на образованието и науката на Република България - в годишните оперативни програми на Фонд "Научни изследвания".
ІV. Продължителност и прекратяване на Програмата
Тази Програма влиза в сила от датата на нейното подписване и продължава да действа до изтичане срока на валидност на Споразумението, подписано между правителството на Република България и правителството на Черна гора, за научно-техническо сътрудничество от 18.03.2011 г.
Програмата може да бъде допълвана и променяна въз основа на взаимно одобрени от Министерството на образованието и науката на Република България и/или от Министерството на науката на Черна гора предложения.
Ангажименти, поети по време на действие на Програмата, но недовършени до момента на нейното изтичане, ще бъдат завършени според клаузите на Програмата, освен ако страните не се споразумеят за друго.
Тази Програма е подписана на 22 юли 2015 г. в Подгорица и в София в два оригинални екземпляра, по един на български, черногорски и английски език. В случай на различия в тълкуването валиден ще бъде английският текст.