ПРАВИЛНИК ЗА НАБЛЮДЕНИЕ И ОЦЕНКА НА НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА ДЕЙНОСТ, ОСЪЩЕСТВЯВАНА ОТ ВИСШИТЕ УЧИЛИЩА И НАУЧНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ, КАКТО И НА ДЕЙНОСТТА НА ФОНД "НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ" ОТ 2015 Г.
ПРАВИЛНИК ЗА НАБЛЮДЕНИЕ И ОЦЕНКА НА НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА ДЕЙНОСТ, ОСЪЩЕСТВЯВАНА ОТ ВИСШИТЕ УЧИЛИЩА И НАУЧНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ, КАКТО И НА ДЕЙНОСТТА НА ФОНД "НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ" ОТ 2015 Г.
Обн. ДВ. бр.72 от 18 Септември 2015г., отм. ДВ. бр.54 от 29 Юни 2018г.
Отменен с § 2 от заключителните разпоредби на Правилника за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и на научните организации, както и на дейността на фонд "Научни изследвания" - ДВ, бр. 54 от 29 юни 2018 г., в сила от 03.07.2018 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С този правилник се уреждат организацията и функционирането на система за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и научните организации, както и на дейността на Фонд "Научни изследвания", наричани за краткост съответно "организациите" и "Фонда".
Чл. 2. Системата по чл. 1, наричана за краткост "системата", осигурява условия за:
1. подобряване качеството на научните изследвания посредством въвеждане на международни стандарти за качество, приложими за научноизследователската дейност;
2. подобряване на управлението на научноизследователската дейност;
3. отчетност на резултатите от научноизследователската дейност и на дейността на Фонда пред научната общност, съответните държавни органи и други институции, които я финансират, както и пред обществото.
Чл. 3. Основна цел на системата е подкрепа за формиране на ефективна и ефикасна национална политика в областта на научните изследвания, насочена към постигането на високи конкурентни научноизследователски резултати и развитието на българските научни организации като равностойни партньори на водещи научни организации в Европейския съюз (ЕС) и в световен мащаб.
Чл. 4. Специфични цели на системата са:
1. оценяване на научноизследователската дейност на организациите и анализиране на тяхното позициониране в европейското и световното научноизследователско пространство;
2. идентифициране и подкрепа на научноизследователската дейност с доказана национална значимост и/или международно признание;
3. стимулиране на организациите за достигане на високи, международно признати, резултати на научноизследователската дейност на основата на система от обективни, измерими и прозрачни критерии за оценка;
4. анализ на ефективността на инвестициите в научните изследвания за иновации и растеж на икономиката и планиране на бюджетните средства за организациите и за Фонда;
5. осигуряване на публичност на процеса на реализиране на националната политика в областта на научните изследвания и прозрачност на финансирането им.
Чл. 5. (1) Системата включва ежегодно наблюдение, оценка и анализ на научноизследователската дейност, осъществявана от организациите, както и на дейността на Фонда.
(2) Наблюдението по ал. 1 представлява събиране на обективни данни и установяване динамиката в научното развитие на организациите и ефективността на дейността на Фонда.
(3) Оценката по ал. 1 се формира по реда на раздел ІІ за научноизследователската дейност, осъществявана от организациите, и съответно по реда на раздел ІІІ - за дейността на Фонда.
(4) Въз основа на наблюдението и оценката се извършва анализ на научноизследователската дейност на организациите, както и на дейността на Фонда.
Чл. 6. (1) Основни източници и инструменти на системата са:
1. световните научни бази данни - SCOPUS, WEB of SCIENCE, Harzing’s Publish or Perish (Google Scholar);
2. статистическите бази данни, поддържани от Националния статистически институт (НСИ) и от Евростат;
3. регистърът за научната дейност в Република България;
4. базите данни, поддържани от Националния център за информация и документация, от Патентното ведомство на Република България, както и международните бази данни за патенти;
5. отчетите за дейността на Фонда.
(2) Допълнителни източници на системата могат да бъдат независими оценки и доклади на институциите на ЕС и на Министерството на образованието и науката.
Чл. 7. (1) Наблюдението, оценката и анализът на научноизследователската дейност, осъществявана от организациите, се извършват от комисия в състав от председател и 12 независими експерти.
(2) Наблюдението, оценката и анализът на дейността на Фонда се извършват от комисия в състав от председател и 6 независими експерти.
Чл. 8. (1) Независимите експерти по чл. 7 трябва да отговарят на следните изисквания:
1. да имат опит във формиране, оценка и анализ на научни политики и/или в оценка на организации;
2. да бъдат хабилитирани учени с Индекс на Хирш (h), различен от нула;
3. да имат публикации през последните 5 години в реферирани и индексирани научни списания, отразени в базите данни по чл. 6, ал. 1, т. 1;
4. да имат опит в изпълнение и/или управление на национални и/или международни научни проекти през последните 5 години.
(2) За членове на комисията по чл. 7, ал. 1 не могат да бъдат избирани лица, заемащи или заемали по време на отчетния период следните ръководни длъжности:
1. ректорите и деканите на факултети във висшите училища и техните заместници;
2. председателят, заместник-председателите, членовете на Управителния съвет, главният научен секретар на Българската академия на науките и научните секретари по направления;
3. председателят, заместник-председателите, членовете на Управителния съвет и главният научен секретар на Селскостопанската академия;
4. директорите на научни институти на Българската академия на науките и на Селскостопанската академия.
(3) За членове на комисията по чл. 7, ал. 2 не могат да бъдат избирани лица, заемащи или заемали по време на отчетния период длъжностите управител на Фонда, председател и членове на изпълнителния съвет и на временните и постоянните научноекспертни комисии на Фонда.
(4) Членовете на комисиите са длъжни да изпълняват задълженията си безпристрастно и обективно и при спазване на принципа на конфиденциалност, за което подписват декларация.
Чл. 9. (1) Министърът на образованието и науката определя със заповед поименния състав на комисиите по чл. 7.
(2) Съставът на комисията по чл. 7, ал. 1 се състои от председател, който е без право на глас, и 12 експерти, по двама представители от всяка научна област съгласно приложение № 1.
(3) Съставът на комисията по чл. 7, ал. 2 се състои от председател, който е без право на глас, и 6 експерти, по един представител от всяка научна област съгласно приложение № 1.
(4) Председателите на комисиите по чл. 7 са представители на Министерството на образованието и науката и се определят от министъра на образованието и науката.
(5) Комисиите по чл. 7 приемат правила за работата си, които се утвърждават от министъра на образованието и науката.
(6) Комисиите приемат решения с мнозинство най-малко от две трети от списъчния си състав.
(7) За работата си в комисиите членовете им получават възнаграждение в размер, определен със заповед на министъра на образованието и науката, с изключение на представителите на Министерството на образованието и науката.
Чл. 10. (1) Членовете на комисиите се определят за срок 4 години с право на не повече от два последователни мандата. След изтичането на мандата им председателят и членовете на съответната комисия изпълняват дейността си до избора на нов състав.
(2) Мандатът на председателя и членовете на комисиите по чл. 7 се прекратява предсрочно:
1. по искане на лицето;
2. при фактическа невъзможност за участие в работата на комисията, продължила повече от два месеца;
3. при възникване на някои от обстоятелствата по чл. 8, ал. 2, 3 или 4;
4. по инициатива на министъра на образованието и науката с мотивирана заповед.
(3) Попълването на състава на комисията се извършва при условията на чл. 9 до края на съответния мандат.
Чл. 11. Административното и техническото обслужване на дейността на комисиите по чл. 7 се осигуряват от Министерството на образованието и науката.
Раздел II.
Наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от организациите
Чл. 12. Системата по чл. 1 осигурява възможност за ежегодна оценка на научноизследователската дейност на организациите въз основа на обективни и измерими международно признати показатели по три основни критерия:
1. научни резултати;
2. научен капацитет;
3. национална и международна разпознаваемост.
Чл. 13. (1) Ежегодно до края на март организациите предоставят в Министерството на образованието и науката информация на електронен носител за предходната календарна година за научноизследователската си дейност, както следва:
1. списък на изследователския състав на основен трудов договор заедно с имената, под които публикуват, научните им степени и академични длъжности;
2. средната работна заплата на изследователския състав в съответната организация за съответния отчетен период;
3. списък на националните и международните проекти, по които през съответния отчетен период са получени парични средства от конкурсно-проектно финансиране и размера на получените средства;
4. списък на договорите с български или чуждестранни предприятия и/или организации, по които през отчетния период са получени парични средства, и размера на получените средства;
5. списък на успешно защитилите дисертационен труд докторанти през отчетния период;
6. списък на членството в международни редакционни колегии на списания, регистрирани в международните бази данни по чл. 6, ал. 1, т. 1;
7. списък на членствата на организациите и на членовете на изследователския състав в международни научни мрежи и/или научни дружества;
8. списък на учебници, учебни помагала, научнопопулярни публикации с очаквана значимост за обществото, излезли от печат през съответния отчетен период. (Информацията по чл. 13, ал. 1, т. 8 "Брой учебници, учебни помагала и научнопопулярни публикации с очаквано влияние върху обществото, излезли от печат през съответния отчетен период" ще се вземе предвид при изпълнение на чл. 16 от правилника.)
(2) Висшите училища предоставят информацията по ал. 1 за всяко от основните си звена по чл. 25, ал. 2 от Закона за висшето образование.
Чл. 14. Комисията по чл. 7, ал. 1 извършва наблюдение на научноизследователската дейност, осъществявана от организациите, като проследява промените в стойностите на показателите в приложение № 2 от предходния отчетен период, с които се сравняват стойностите по показателите от оценявания отчетен период.
Чл. 15. (1) Въз основа на информацията по чл. 13 и източниците по чл. 6 комисията извършва оценяване на научноизследователската дейност по критериите, показателите и съответните методи за оценка, посочени в приложение № 2.
(2) Комисията формира оценка на научноизследователската дейност на организацията по всеки от трите критерия съгласно приложение № 2.
Чл. 16. На базата на наблюдението и оценката комисията изготвя анализ на научноизследователската дейност, осъществявана от организациите, и ефективността от финансирането им.
Чл. 17. (1) Комисията по чл. 7, ал. 1 представя на министъра на образованието и науката доклад, съдържащ резултатите от оценяването на научноизследователската дейност на организациите, както и анализ, заключение и препоръки.
(2) Докладът по ал. 1 се публикува на интернет страницата на Министерството на образованието и науката.
Раздел III.
Наблюдение и оценка на дейността на Фонд "Научни изследвания"
Чл. 18. Системата по чл. 1 осигурява възможност за ежегодна оценка на дейността на Фонда по отношение на приноса му за постигане целите на Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2020, Европейските рамкови програми, Европейската и Националната пътна карта за научноизследователска инфраструктура, както и целесъобразността, балансираността и обосноваността на публичните средства за научните изследвания и ефективността от изпълнението на финансираните конкурсни програми и проекти.
Чл. 19. Ежегодно до края на март Фондът предоставя в Министерството на образованието и науката информация на електронен носител за предходната календарна година, както следва:
1. списък на проведените конкурси за финансиране на научни програми и проекти през отчетния период, както и конкурсната документация към тях;
2. докладите на временните научноекспертни комисии за резултатите от проведените конкурси и класираните проекти през отчетния период;
3. решенията на изпълнителния съвет за определяне на проектите за финансиране и съответно размера на предоставените им средства;
4. правилата на изпълнителния съвет за текущ финансов контрол и отчетност по изпълнението на договорите за финансиране на научни изследвания;
5. справка за изпълнението и отчитането на финансираните проекти през отчетния период по образец съгласно приложение № 3;
6. списък на изградените през отчетния период научни инфраструктури, които са в резултат на изпълнението на програми и проекти, финансирани от Фонда;
7. списък на научните резултати (патенти, публикации, модели, алгоритми, програми, методологии и др.) през отчетния период, които са в резултат на изпълнението на проекти, финансирани от Фонда;
8. списък на научните резултати през отчетния период, използвани в иновационни проекти.
Чл. 20. Комисията по чл. 7, ал. 2 извършва наблюдение на дейността на Фонда, като проследява напредъка в постигане на тематичните цели на конкурсите и изпълнението на годишната оперативна програма.
Чл. 21. (1) Критериите, по които се оценява дейността на Фонда, са:
1. принос на Фонда за постигане целите на Националната стратегия за развитие на научните изследвания, Европейските рамкови програми, Европейската и Националната пътна карта за научноизследователска инфраструктура;
2. въздействие и ефикасност на изпълнението на годишната оперативна програма на Фонда за развитието на научните изследвания и иновациите в България;
3. резултати от приоритизирането на финансирането на научни програми и проекти по научни области съгласно приложение № 1;
4. ефективност на дейността по осъществявания контрол на изпълнение и отчитане на финансираните проекти;
5. социално-икономическо въздействие на резултатите от финансираните проекти;
6. качество на работни процеси и практики, прилагани във Фонда през оценявания период.
(2) В съответствие с критериите по ал. 1 и въз основа на информацията по чл. 19 комисията оценява дейността на Фонда през съответния отчетен период.
Чл. 22. На базата на наблюдението и оценката комисията изготвя анализ на дейността на Фонда.
Чл. 23. (1) Комисията по чл. 7, ал. 2 представя на министъра на образованието и науката доклад, съдържащ анализ, заключение, предложение за финансиране на следващия период и препоръки за подобряване на дейността на Фонда.
(2) Докладът по ал. 1 се публикува на интернет страницата на Министерството на образованието и науката.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на този правилник:
1. "Конфиденциалност" е забрана за независимите експерти по чл. 7 да разгласяват или предоставят на трети лица информация, станала им известна при или по повод изпълнение на задълженията им, освен когато това е предвидено в закон.
2. "Изследователски състав" са служителите на висши училища и научни организации, които са заели академични длъжности или са с придобита образователна и научна степен "доктор", работещи на основен трудов договор.
3. "Импакт фактор (IF)" е числен показател за значимостта на едно научно списание, отразен в електронната база данни "Web of Science".
4. "Импакт ранг (SJR)" е числен показател за значимостта на едно научно списание, отразен в електронната база данни "SCOPUS".
5. "Индексът на Хирш (h)" се определя от броя на публикациите (h) на даден автор, които имат брой цитирания, по-високи или равни на h.
6. "Монография" е оригинално научно издание, изградено върху собствени научни резултати на автора/автори с анализ на обсъжданата проблематика, което е публикувано от издателство, осигурило оценка на постъпилия ръкопис от рецензенти.
7. "Основен трудов договор" е основният трудов договор по смисъла на § 4д, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за висшето образование.
8. "Световната система за рефериране, индексиране и оценяване" е среда за публикуване на научни трудове чрез система, основаваща се на първични и вторични печатни и/или електронни литературни източници и анонимно независимо експертно оценяване.
9. "Използване на публикувани научни трудове от световната научна общност" е мярка за полезността на провежданите научни изследвания по броя на цитатите и/или отзивите, които научните публикации получават в световната литература.
10. "Научна мрежа" е неформално обединение на научноизследователски организации, лаборатории, екипи и/или отделни учени за постигане на общи цели в определена научна област, в което членовете, комуникирайки си, обменят информация и технологии, както и предоставят за ползване научните си ресурси.
11. "Научно дружество" е българско или чуждестранно юридическо лице, регистрирано по Закона за юридическите лица с нестопанска цел или по националното си законодателство, което обединява организации и/или отделни учени за постигане на общи цели в определена област на науката.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. При извършване на първото наблюдение по чл. 14 от влизане в сила на правилника не се извършва проследяване на промените в стойностите на показателите в приложение № 2 от предходен отчетен период, както и сравняването им със стойностите на показателите на организацията от оценявания отчетен период.
§ 3. Правилникът се издава на основание чл. 7а от Закона за насърчаване на научните изследвания.
Приложение № 1 към чл. 9, ал. 2
Списък на научните области и научните направления | |
Научни области |
Научни направления |
1. Хуманитарни науки и изкуства
|
Филология История и археология Философия Религия и теология Теория на изкуствата Изобразително изкуство Музикално и танцово изкуство Театрално и филмово изкуство |
2. Социални, стопански и правни науки |
Социология, антропология и науки за културата Психология Политически науки Социални дейности Обществени комуникации и информационни науки Право Администрация и управление Икономика Туризъм Теория и управление на образованието Педагогика Педагогика на обучението по .... |
3. Природни науки, математика и информатика |
Физически науки Химически науки Биологически науки Науки за земята Математика Информатика и компютърни науки |
4. Технически науки |
Машинно инженерство Електротехника, електроника и автоматика Комуникационна и компютърна техника Енергетика Транспорт, корабоплаване и авиация Материали и материалознание Архитектура, строителство и геодезия Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми Химични технологии Биотехнологии Хранителни технологии Общо инженерство |
5. Аграрни науки и ветеринарна медицина |
Растениевъдство Растителна защита Животновъдство Ветеринарна медицина Горско стопанство |
6. Здравеопазване и спорт |
Медицина Стоматология Фармация Обществено здраве Здравни грижи Спорт |
Приложение № 2 към чл. 14
КРИТЕРИИ И ПОКАЗАТЕЛИ | |||||
за оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от организациите | |||||
Критерий |
Показатели |
Метод за оценка |
Формула за оценка по показател |
Формула за оценка по критерий | |
№ |
показател | ||||
1. Научни резултати през отчетния период (U1) |
1.1. (a) |
Брой научни публикации, които са реферирани и индексирани в световни вторични литературни източници (A) |
Броят на публикациите (A) се разделя на броя на изследователския състав на организацията (N) |
a=A/N |
U1= a+b+10b1+d+g+ĥ+f
|
1.1.1. (b) |
Брой на научните публикации, част от 1.1, които са публикувани в издания с импакт фактор, IF (Web of Science) и импакт ранг SJR (SCOPUS) (B) |
Броят на публикациите (B) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
b=B/N | ||
1.1.2. (b1)
|
Брой научни публикации, публикувани в първите 10 % на списанията с импакт фактор в съответната научна област (B1) |
Броят на публикациите (B1) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
b1=B1/N | ||
1.2. (d) |
Брой монографии (D) |
Броят на монографиите (D) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
d=D/N | ||
1.3. (g) |
Брой цитати/отзиви на научни публикации на изследователския състав на научната организация, появили се в научната литература през отчетния период (G) |
Броят на цитатите/отзивите от отчетната година (G) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
g=G/N | ||
1.4. (ĥ)
|
Усреднен спрямо щатния изследователски състав h-индекс по данни на SCOPUS |
Сумират се стойностите на документираните в SCOPUS h-индекси на всички членове на научната организация и резултатът се разделя на броя на изследователския му състав (N) |
ĥ = | ||
1.5. (f) |
* Брой патенти: - регистрирани патентни заявки - патенти - патенти, резултат от сключени договори с фирми (F) |
Сборът от трите показателя по т. 1.5 (F) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
f=F/N | ||
2. Научен капацитет през отчетния период (U2) |
2.1. (nd) |
Брой сътрудници на научната организация, които имат поне образователната и научна степен "доктор" (Nd) |
Броят на сътрудниците с научна степен (Nd) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
nd = Nd/N |
U2 = nd+ns+np+m+q+v+r |
|
2.1.1. (ns) |
Брой сътрудници, част от 2.1, които имат научната степен "доктор на науките" (Ns) |
Броят на сътрудниците с научна степен (Ns) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
ns = Ns/N |
|
|
2.1.2. (np) |
Брой сътрудници, част от 2.1, които имат академичната длъжност "професор" (Np) |
Броят на сътрудниците с научна степен (Np) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
np = Np/N |
|
|
2.2. (m) |
Получени през отчетния период парични средства чрез системата на научното проектно финансиране в България и в чужбина (K лв.)
|
Общата сума на получените чрез проекти парични средства (K лв.) се разделя на броя на изследователския състав (N) и се получава к лв.; числото к се разделя на средната брутна годишна работна заплата на изследователския състав (l лв.) |
m=k/l=K/lN |
|
|
2.2.1. (q) |
Получени през отчетния период парични средства от външно за организацията проектно финансиране по национални и международни проекти (P)
|
Общата сума на получените чрез проекти парични средства (P лв.) се разделя на броя на изследователския състав (N) и се получава p лв.; числото p се разделя на средната брутна годишна работна заплата на изследователския състав (l лв.) |
q=p/l=P/lN |
|
|
2.2.2. (v) |
Получени през отчетния период парични средства от договори с български или чуждестранни предприятия (V) |
Общата сума на получените чрез проекти парични средства (V лв.) се разделя на броя на изследователския състав (N) и се получава v лв.; числото v се разделя на средната брутна годишна работна заплата на изследователския състав (l лв.) |
v=v/l=V/lN |
|
|
2.3. (r) |
Брой защитили в отчетната година докторанти (R) |
Броят на защитилите през годината докторанти (R) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
r=R/N |
|
3. Национална и международна разпознаваемост през отчетния период (u3)
|
3.1. (s) |
Брой членства в редакционни колегии на научни списания, включени в световната система за рефериране, индексиране и оценяване (S) |
Броят на членствата (S) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
s=S/N |
U3 = s+t+k |
3.2. (t) |
Брой членства на организациите и на членовете на изследователския състав на организациите в международни научни мрежи |
Сборът от броя на членствата (Т) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
t=T/N | ||
|
3.3. (k) |
Брой членства на организациите и на членовете на изследователския състав на организациите в международни научни дружества |
Сборът от броя на членствата (K) се разделя на броя на изследователския състав (N) |
k=K/N |
|
Забележка. | |||||
(*) По показател 1.5. "Брой патенти" се представя информация за всеки един от посочените компоненти. |
Приложение № 3 към чл. 19, т. 5
СПРАВКА | ||||||||||||
за изпълнението и отчитането на финансираните проекти за …...…. г. | ||||||||||||
Наименование на конкурса/ година на обявяване 1 |
Общ брой договори за изпълнение на проекти2 |
Етап на изпълнение: междинен/ окончателен |
Брой докторанти, участващи в изпълнението на договори |
Брой млади учени, участващи в изпълнението на договори |
Брой договори, изпълнени в срок |
Брой завършили договори |
Брой договори с отлична оценка на резулта-тите 3 |
Брой прекратени договори |
Предоставени финансови средства в отчетната година (в левове) |
Общо предоставени финансови средства за конкурса (в левове) |
Брой научни публикации, резултат от приключили проекти, в т.ч. в издания с импакт фактор и импакт ранг (…) |
Брой патенти, резултат от приключили проекти, в т.ч. регистрирани патентни заявки (...) |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Забележки: | ||||||||||||
1 Описват се поименно всички конкурсни сесии, в които финансираните научноизследователски проекти са оценени от постоянните научноекспертни комисии през отчетната година. | ||||||||||||
2 Броят договори от колона 2 представлява сумата от броя договори в колони 6, 7 и 9 независимо от етапа на изпълнение, отразен в колона 3. | ||||||||||||
3 Броят договори от колона 8 представлява броят приключили изпълнението си договори, получили отлична оценка от съответната НЕК. |