ИНСТРУКЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-988 ОТ 2014 Г. ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА МЕРОПРИЯТИЯ (ДВ, БР. 106 ОТ 2014 Г.)
ИНСТРУКЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-988 ОТ 2014 Г. ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА МЕРОПРИЯТИЯ (ДВ, БР. 106 ОТ 2014 Г.)
Обн. ДВ. бр.63 от 18 Август 2015г.
§ 1. В чл. 2 ал. 2 се изменя така:
"(2) В зависимост от мащаба и оценката на риска мероприятията могат да бъдат с висока или ниска степен на опасност."
§ 2. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
"(2) Дейността по ал. 1 се подпомага от оперативно-издирвателни структури на МВР с цел предотвратяване, пресичане и разкриване на престъпления и нарушения, свързани с осигуряване на обществения ред."
2. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
§ 3. В чл. 4 ал. 1 се изменя така:
"(1) Групово нарушаване на обществения ред при провеждане на мероприятия е налице при извършване на правонарушения от група граждани за кратък период от време."
§ 4. Създават се чл. 6а и 6б:
" Чл. 6а. При получаване на информация за предстоящо провеждане на масово мероприятие полицейските органи предприемат действия за уточняване на всички организационни въпроси, имащи отношение към проявата.
Чл. 6б. (1) При провеждане на масово мероприятие, за което има риск от правонарушения, се извършва обмен на информация между структурите на МВР, имащи отношение към сигурността на проявата.
(2) Придобитата от структурите на МВР информация по ал. 1 се предоставя незабавно на заинтересованите ОДМВР и Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП).
(3) На основание придобитата информация ОДМВР предприемат мерки за недопускане на правонарушения в обслужваната от тях територия."
§ 5. В чл. 7, ал. 2 думите "Главна дирекция "Охранителна полиция" (ГДОП)" се заменят с "Главна дирекция "Национална полиция".
§ 6. След чл. 8 се създава раздел Iа с чл. 8а - 8г:
"Раздел Iа
Оценка на риска
Чл. 8а. (1) Процесът по оценка на риска включва комплекс от мероприятия по набиране, обобщаване и анализиране на информацията, имаща отношение към провеждането на масовото мероприятие.
(2) Анализът на информацията по ал. 1 се извършва от полицейските органи по чл. 3, ал. 1 и 2.
(3) По предложение на полицейските органи по чл. 3, ал. 1 и 2 ръководителят на съответната структура на МВР съгласувано с ръководителя на мероприятието определя степента на опасност за съответното мероприятие.
Чл. 8б. Мероприятия с висока степен на опасност са тези, при които:
1. съществува опасност от възникване на групово нарушаване на обществения ред;
2. има участие на официални лица, за сигурността на които съществува повишен риск;
3. има информация за повишен риск за сигурността на участниците или други граждани;
4. се осъществява взаимодействие и координация със структури на Европейския съюз, НАТО и/или други държави и международни организации и са с международно значение.
Чл. 8в. Мероприятия с ниска степен на опасност са тези, при които не са налице изброените условия по чл. 8б.
Чл. 8г. Степента на опасност се отразява в плана за конкретното мероприятие."
§ 7. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "с негова заповед" се заменят с "от него".
2. В ал. 4 преди думата "Съставът" се добавя "Полицейският орган по ал. 1, както и".
§ 8. В чл. 13, ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. В текста преди т. 1 думите "Допълнителни са сили и средства" се заменят с "Допълнителни сили и средства са силите и средствата".
2. В т. 2 след думата "дейности" се поставя запетая и се добавя "замерване за химически, биологически и радиоактивни вещества".
§ 9. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 3 след думата "управлението" се поставя тире и се добавя "ръководители, помощници, ВОЩ и ГОУ";
б) в т. 5 преди думата "разстановка" се добавя "разчет и";
в) в т. 10 думите "за филмиране" се заменят със "за заснемане на мероприятието".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Зоните за сигурност по ал. 1, т. 4 може да се обозначават с разположени по периметъра им полицейски сили, средства, съоръжения и знаци, ограничаващи достъпа."
3. Създава се ал. 3:
"(3) При необходимост по периметъра на зоните за сигурност се изграждат контролно-пропускателни пунктове (КПП), на които може да се извършват проверки на лица и пътни превозни средства (ППС) при условията и по реда на ЗМВР."
§ 10. В чл. 20, ал. 1 след думите "директора на ОДМВР" думата "или" се заличава, поставя се запетая и в края на изречението се добавя "или от полицейски орган, на който са делегирани правомощия за това по определения в МВР ред."
§ 11. Член 22 се изменя така:
"Чл. 22. (1) При необходимост по предложение на началника на РУ, на чиято територия се провежда мероприятието, директорът на ОДМВР разпорежда придаването на допълнителни сили и средства от състава на ОДМВР.
(2) Допълнителни сили и средства за охрана на мероприятието по ал. 1 се придават със заповед на съответния директор на ОДМВР или оправомощени от него длъжностни лица.
(3) Планът за охрана на мероприятието при участие на допълнителните сили и средства от състава на ОДМВР извън тези, които обслужват територията, където следва да се проведе мероприятието, се утвърждава от директора на ОДМВР или оправомощено от него длъжностно лице."
§ 12. В чл. 26, ал. 2, т. 1 преди думите "се предприемат" се добавя "по възможност".
§ 13. В чл. 35 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) По искане на ръководителя на операцията могат да се привличат служители от Института по психология на МВР (ИП - МВР) за извършване на оценка относно психологическото състояние и поведение на участниците в масовото мероприятие."
§ 14. След чл. 38 се създава раздел VII с чл. 39 - 41:
"Раздел VII
Отчетност на дейността
Чл. 39. Дейността по организация, планиране и провеждане на масовите мероприятия се анализира и отчита на шестмесечие и годишно и се включва като раздел в общия анализ на ОДМВР.
Чл. 40. В анализите по чл. 39 се включват кратка анотация на проведените по-значими масови мероприятия, използвани полицейски сили и средства, статистически и други данни, като се правят изводи и се набелязват мерки за подобряване на дейността.
Чл. 41. При поискване анализите по чл. 39 се предоставят на директора на ГДНП."
§ 15. В § 1 на допълнителните разпоредби се създават т. 5 и 6.
"5. "Екипи за заснемане на мероприятия" са служители на МВР, които извършват дейност по заснемане на мероприятието, участниците и полицейските органи, както и за подпомагане дейността за предотвратяване, разкриване и документиране на престъпления при опазване на обществения ред при спазване на установения в МВР ред за използване на технически средства за явно наблюдение.
6. "Полицейски съоръжения" са подвижни и неподвижни ограничаващи или спиращи достъпа и движението на пътни превозни средства или на лица съоръжения, по периметъра на зоната за сигурност, които могат да бъдат различни видове ленти, въжета, бариери, парапети, бетонни блокове, огради и др."
Заключителни разпоредби
§ 16. Инструкцията влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".