Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 56 от 24.VII

ИНСТРУКЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-749 ОТ 2014 Г. ЗА РЕДА И ОРГАНИЗАЦИЯТА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО КОНТРОЛ НА ПЪТНОТО ДВИЖЕНИЕ (ДВ, БР. 90 ОТ 2014 Г.)

 

ИНСТРУКЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-749 ОТ 2014 Г. ЗА РЕДА И ОРГАНИЗАЦИЯТА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО КОНТРОЛ НА ПЪТНОТО ДВИЖЕНИЕ (ДВ, БР. 90 ОТ 2014 Г.)

Издадена от Министерството на вътрешните работи

Обн. ДВ. бр.56 от 24 Юли 2015г.

§ 1. В чл. 3 думите "Охранителна полиция" (ГДОП), директорът и съответният заместник-директор на дирекция "Опазване на обществения ред и контрол на пътното движение" се заменят с "Национална полиция" (ГДНП) и съответният заместник-директор на ГДНП".

§ 2. В чл. 4 думите "Контрол на пътното движение и правоприлагане" и началникът на сектор "Пътен контрол, пилотиране и съпровождане" при дирекция "Опазване на обществения ред и контрол на пътното движение" в ГДОП" се заменят с "Пътна полиция" и началникът на сектор "Контрол на пътното движение и правоприлагане" в ГДНП".

§ 3. В чл. 6 се правят следните изменения:

1. В т. 2 думите "точките за контрол" се заменят с "местата за контрол".

2. В т. 10 думата "информираност" се заменя с "информиране".

3. В т. 12 думите "Контрол на пътното движение и правоприлагане" на дирекция "Опазване на обществения ред и контрол на пътното движение" при ГДОП" се заменят с "Пътна полиция" при ГДНП".

4. В т. 14 думите "създали предпоставка или" се заличават.

§ 4. В чл. 7, ал. 1 се правят следните изменения:

1. Основният текст на ал. 1 се изменя така:

"(1) Началниците на сектор/групи "Пътен контрол", на звената, на които са възложени дейности по контрол на пътното движение в СДВР/ОДМВР и на звената "Пътен контрол" в районните управления (РУ) при ОДМВР, пряко отговарят за цялостното състояние на пътния контрол, осъществяван на съответната територия, като:".

2. В т. 7 думите "точките за контрол" се заменят с "местата за контрол".

§ 5. В чл. 20 се правят следните изменения:

1. В ал. 4 думите "се наричат "точки за контрол" и" се заличават.

2. В ал. 5 думите "точки за контрол" се заменят с "места за контрол".

§ 6. В чл. 22 се правят следните изменения:

1. В ал. 1, в основния текст думите "осъществяващи пътен контрол по главните пътища и автомагистралите" се заменят с "на които са възложени дейности по контрол на пътното движение".

2. В ал. 2, т. 2 думата "разпоредени" се заменя с "разпоредените".

3. В ал. 3 думите "отдел/сектор "Пътна полиция", звено, осъществяващо пътен контрол по главните пътища и автомагистралите и РУ на ОДМВР" се заличават.

§ 7. Член 27 се изменя така:

"Чл. 27. (1) Планирането е дейност, насочена към определяне на целите и основните задачи за определен период от време, както и мероприятията за тяхното реализиране, с указани конкретни срокове и отговорници. Длъжностните лица, функционалните задължения на които са пряко свързани с ръководството на дейността по пътен контрол или са им възложени такива, изготвят шестмесечни планове.

(2) Началниците на РУ и на отдел/сектори "Пътна полиция" утвърждават плановете за работа по пътен контрол.

(3) Плановете за работа по пътен контрол на звената, на които са възложени дейности по контрол на пътното движение, се утвърждават от заместник-директорите или началниците на отдели "Охранителна полиция" при СДВР/ОДМВР.

(4) Плановете се изготвят въз основа на извършен анализ на ПТО в съответната територия, като се съобразяват със:

1. пътните условия, транспортната мрежа, организацията на движението и неговата интензивност, наличието на участъци с концентрация на ПТП, аварийност и пътен травматизъм, пътнико-транспортни потоци, на стратегически и особено важни пътища, обекти и др.;

2. характеристиката на населените места, брой и концентрация на населението и моторните превозни средства;

3. наличните сили и средства и възможност за използване на допълнителни сили;

4. оценка на ефективността от създадената организация и резултатите по безопасността на движението и противодействие на престъпността за предходен период.

(5) По разпореждане на съответния ръководител се изготвят текущи планове за реализация на конкретни мероприятия.

(6) За изпълнение на текущи задачи по разпореждане на съответния ръководител длъжностните лица по ал. 1 може да изготвят и планове за по-кратък период."

§ 8. В чл. 29 основният текст се изменя така:

"Чл. 29. Предвид изменението на пътнотранспортната обстановка от началниците на РУ, началниците на отдел/сектори "Пътна полиция" и на звената, на които са възложени дейности по контрол на пътното движение при СДВР и ОДМВР, както и на отдел "Пътна полиция" при ГДНП, се осъществява перспективното планиране, обхващащо периодите пролет - лято и есен - зима, като се вземат предвид:".

§ 9. Член 31 се изменя така:

"Чл. 31. Пътният контрол се осъществява от служители на "Пътна полиция" и от други служители на МВР, на които са възложени дейности по контрол на пътното движение."

§ 10. В чл. 33 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 3, т. 1 след думите "Пътна полиция" се добавя "или от служители от едно звено на МВР, на които са възложени дейности по контрол на пътното движение".

2. В ал. 4 думите "точки за контрол" се заменят с "места за контрол".

3. В ал. 5 думите "точките за контрол" се заменят с "местата за контрол".

§ 11. В чл. 36 думите "като могат да се използват и КПП, разположени на входно-изходните пътища от и към населените места" се заличават.

§ 12. В чл. 38 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 накрая се добавя "като при спиране на МПС за проверка служебните лица са длъжни да се обозначат ясно, осигурявайки необходимата видимост".

2. В ал. 3 думите "точки за контрол" се заменят с "места за контрол".

§ 13. В чл. 44, т. 4 се правят следните изменения:

1. В буква "в" думите "тестване наличието на алкохол в издишания въздух, както и тестери за наличието на наркотични или упойващи вещества" се заменят с "установяване концентрацията на алкохол в кръвта, както и полеви тестове за установяване употребата на наркотични или упойващи вещества".

2. Буква "г" се заличава.

§ 14. В чл. 46 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думата "съгласно" се заменя с "по".

2. В ал. 2 думите "дейността по контрол на пътното движение на електронен носител (приложение № 9), които се съхраняват в ОДЦ/ОДЧ или по друг служебно определен начин" се заменят с "на дейността по пътен контрол (приложение № 9), въведени в АИС "Пътна полиция".

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Задачите се разпечатват, утвърждават и съхраняват в ОДЦ/ОДЧ или по друг служебно определен начин."

4. Алинея 4 се изменя така:

"(4) В звената, където няма предвидени или заети длъжности по ал. 1, директорите на ОДМВР или оправомощени от тях длъжностни лица, или началниците на РУ с писмена заповед възлагат провеждането на инструктаж и отвод на дежурния в ОДЦ/ОДЧ или на други служители."

§ 15. В чл. 48, ал. 1 се правят следните изменения:

1. В т. 4 думите "и ги предоставя на електронен носител за въвеждане в РСОД" се заличават.

2. В т. 5 думите "точките за контрол" се заменят с "местата за контрол".

§ 16. В чл. 52, ал. 4 думата "покриване" се заменя с "работа", а думите "точки за контрол" се заменят с "места за контрол".

§ 17. В чл. 53 ал. 2 се отменя.

§ 18. В чл. 77, ал. 3 думите "Контрол на пътното движение и правоприлагане" при дирекция "Опазване на обществения ред и контрол на пътното движение" в ГДОП" се заменят с "Пътна полиция" при ГДНП".

§ 19. В наименованието на глава четвърта след думата "средства" се добавя "и системи".

§ 20. Наименованието на раздел I на глава четвърта се изменя така: "Работа с техническите средства и системи за контрол".

§ 21. Член 83 се изменя така:

"Чл. 83. Директорът на ГДНП по предложение на началника на отдел "Пътна полиция" при ГДНП:

1. разпределя техническите средства и системи (ТСС) за контрол съобразно нуждите и ефективността от използването им;

2. предлага за въвеждане в експлоатация нови видове ТСС на база анализ на необходимостта от конкретен вид, както и съвременните тенденции в тази насока;

3. определя минимален брой часове за контрол с ТСС въз основа анализ на настъпилите ПТП на територията на съответната ОДМВР."

§ 22. В чл. 84, т. 1 думата "средствата" се заменя със "средства и системи".

§ 23. В чл. 88 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "точки за контрол" се заменят с "места за контрол".

2. В ал. 2 в основния текст думите "Точките за извършване на контрол" се заменят с "Местата за извършване на контрол".

3. В ал. 2, т. 5 думите "в конкретната точка за предходен период" се заменят с "на конкретно място за контрол за предходен период".

4. В ал. 3 думите "скоростта на движение" се заменят със "скоростните режими", а думите "точки за контрол" се заменят с "места за контрол".

5. В ал. 4 думата "точки" се заменя с "места".

§ 24. Член 89 се изменя така:

"Чл. 89. (1) На рискови участъци с интензивен трафик на движение, където не са монтирани стационарни автоматизирани технически средства и системи (АТСС) за контрол на скоростта или поставянето им е невъзможно, се осъществява контрол чрез мобилни АТСС.

(2) За осъществяване на контрол с мобилни АТСС служителят позиционира служебен автомобил или мотоциклет или временно разполага АТСС на участък от пътя и насочва уреда в контролираната посока.

(3) Служителят включва автоматизираното техническо средство или система и извършва необходимите първоначални настройки за започване на автоматизирания контрол и поставя начало на работния процес.

(4) По време на измерване на скоростта от мобилно АТСС служителят може да осъществява наблюдение за функционирането на уреда или да осъществява регулиране и подпомагане на движението, както и контрол за спазване правилата за движение.

(5) След изтичане на времето за контрол служителят изключва автоматизираното техническо средство или система, като информацията със запаметените от уреда данни се съхранява в локална компютърна конфигурация или локален сървър за издаване на административни документи във връзка с установените нарушения, което се отразява в протокола по чл. 91."

§ 25. Член 91 се изменя така:

"Чл. 91. (1) За всяко използване на мобилно АТСС за контрол се попълва протокол (приложение № 15).

(2) Протоколът по ал. 1 се попълва при всяка смяна на мястото/участъка за контрол, като при контрол във време на движение с мобилно АТСС се отбелязват началото и краят на контролирания участък.

(3) При работа с временно разположени на участък от пътя автоматизирани технически средства и системи за контрол на скоростта протоколът се попълва за всяко място за контрол и се съпровожда със снимка на разположението на уреда.

(4) Протоколът по ал. 1 се приема и подписва след проверка на правилното попълване от служителя, провеждащ отвода, и представлява основен документ за отчет на резултатите и работата на наряда, използващ мобилно АТСС.

(5) Данните за нарушенията се съхраняват до приключване на административнонаказателната преписка във формата и вида, изготвен от АТСС. При необходимост същите могат да се отпечатват.

(6) При използване от наряда на технически средства и системи за определяне концентрацията на алкохол в кръвта резултатите се отразяват на електронната подложка в РСОД съгласно дневник по образец (приложение № 16).

(7) При използване от наряда на технически средства и системи за установяване употребата на упойващи и наркотични вещества или техни аналози проверката и резултатът се отразяват на електронната подложка в РСОД в протокол (приложение № 17), както и в дневник (приложение № 18)."

§ 26. Член 92 се изменя така:

"Чл. 92. (1) За измерване на скоростта от мобилно АТСС се използват служебни автомобили или мотоциклети, движещи се в пътнотранспортния поток или работещи на място за контрол.

(2) В случаите на осъществяване на контрол с мобилно АТСС, работещо на място, нарушителите не се спират, а след сваляне на информацията от АТСС се предприемат действия за реализиране на административнонаказателната отговорност за извършеното нарушение. Допуска се спиране на място в случаите, когато с поведението си водачът създава непосредствена опасност за останалите участници в движението.

(3) В случаите на осъществяване на контрол с мобилно АТСС във време на движение нарушителите се спират на място и се предприемат действия за реализиране на административнонаказателната отговорност за извършеното нарушение. За нарушения, установени с мобилни АТСС във време на движение, електронни фишове не се издават.

(4) При използване на автоматизирани технически средства, без нарушителите да се спират на място, в наряд може да се назначава един служител."

§ 27. Приложение № 15 към чл. 91, ал. 1 се изменя така:

"Приложение № 15 към чл. 91, ал. 1

§ 28. В приложение № 16 думите "чл. 91, ал. 3" се заменят с "чл. 91, ал. 6".

§ 29. В приложение № 17 думите "чл. 91, ал. 4" се заменят с "чл. 91, ал. 7".

§ 30. В приложение № 18 думите "чл. 91, ал. 4" се заменят с "чл. 91, ал. 7".

§ 31. Навсякъде в инструкцията думите "осъществяващи пътен контрол по главните пътища и автомагистралите" се заменят с "на които са възложени дейности по контрол на пътното движение", думите "точките за контрол" се заменят с "местата за контрол", думите "точки за контрол" се заменят с "места за контрол".

Промени настройката на бисквитките