Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 80 от 7.X

ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-823 ОТ 5 НОЕМВРИ 2014 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ПО ТЕРИТОРИАЛНОТО ОБСЛУЖВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО

 

ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-823 ОТ 5 НОЕМВРИ 2014 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ПО ТЕРИТОРИАЛНОТО ОБСЛУЖВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО

В сила от 01.12.2014 г.
Издадена от министъра на вътрешните работи

Обн. ДВ. бр.94 от 14 Ноември 2014г., изм. и доп. ДВ. бр.63 от 18 Август 2015г., отм. ДВ. бр.80 от 7 Октомври 2022г.

Отменена с § 1 от заключителните разпоредби на Инструкция № 8121з-1289 от 30 септември 2022 г. за организация на дейността в Министерството на вътрешните работи по териториалното обслужване на населението - ДВ, бр. 80 от 7 октомври 2022 г., в сила от 01.01.2023 г.

Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази инструкция се определя редът за осъществяване на дейността в Министерството на вътрешните работи (МВР) по териториалното обслужване на населението от полицейските органи от териториална полиция в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи (ОДМВР).


Чл. 2. (1) Териториалното обслужване на гражданите в МВР е вид охранителна дейност, част от дейността по опазване на обществения ред, чрез която се изпълняват задачи, свързани със:

1. превенция, предотвратяване и пресичане на правонарушения;

2. участие в разкриване и разследване на престъпления;

3. придобиване на информация от явни източници за подготвяни или вече извършени правонарушения и нейното своевременно докладване;

4. извеждане на проблемите, свързани със сигурността на местно ниво, и предложения за тяхното решаване;

5. осигуряване на безопасността на пътното движение;

6. приема на граждани, регистриране на техните сигнали и жалби, извършване на проверки по тях или изпращането им до компетентния орган;

7. контрола на дейностите с общоопасни средства и лицата, притежаващи оръжия;

8. контрола на частната охранителна дейност, извършвана от физически или юридически лица.

(2) За реализиране на задачите по ал. 1 териториалното обслужване на гражданите се осъществява от полицейски и младши полицейски инспектори в определените им за обслужване райони или микрорайони.

(3) Полицейските и младши полицейските инспектори изпълняват задълженията си в униформено облекло и отличителни знаци, утвърдени от министъра на вътрешните работи.

(4) При изпълнение на отделни конкретни задачи полицейските и младши полицейските инспектори могат да изпълняват служебните си задължения в цивилно облекло след издадена писмена заповед от съответния началник на районно управление на МВР (РУ на ОДМВР).


Раздел II.
Задачи на полицейските и младши полицейските инспектори

Чл. 3. (1) Полицейските и младши полицейските инспектори системно изучават състоянието и изменението на оперативната обстановка в обслужвания от тях район/микрорайон, причините и условията, способстващи извършването на правонарушения, и предлагат мерки за тяхното отстраняване.

(2) Когато други органи и организации са компетентни да вземат мерки, полицейските и младши полицейските инспектори ги уведомяват писмено по реда на Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР).

(3) Полицейските и младши полицейските инспектори осъществяват системна превантивна дейност в обслужвания район/микрорайон, като обръщат особено внимание на места с концентрация на правонарушения.


Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) Полицейските и младши полицейските инспектори осъществяват контрол и явно наблюдение на лицата, представляващи интерес (ЛПИ).

(2) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) За осъществения контрол по ал. 1 или за придобита информация от граждани във връзка с него полицейските и младши полицейските инспектори изготвят докладна записка за всяко наблюдавано лице поотделно. При наличие на оперативно значима информация се докладва незабавно.

(3) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) За всяко наблюдавано лице от заповедта на началника на РУ на ОДМВР по чл. 24, ал. 5 се изготвя докладна записка не по-малко от веднъж на тримесечие.

(4) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) Изготвените докладни записки по ал. 2 и 3 се изпращат по съответния ред в звена "Оперативен анализ" при ОДМВР.

Чл. 5. Полицейските и младши полицейските инспектори:

1. извършват проверка по материали с цел установяване наличието на данни за извършено престъпление от общ характер;

2. участват в разследването на извършените престъпления в обслужваните от тях райони/микрорайони;

3. съдействат на органите на досъдебното производство.


Чл. 6. Полицейските и младши полицейските инспектори информират гражданите за по-характерни престъпления, начина им на извършване и възможните форми и методи за предпазване от тях.


Чл. 7. Полицейските и младши полицейските инспектори оказват съдействие на:

1. органите на държавната власт, местното самоуправление и местната администрация, когато противозаконно се пречи на тяхната дейност;

2. неправителствените организации и гражданите;

3. контролните органи по лова и риболова за установяване и задържане на нарушители, както и за изземване на средствата, с които са извършили правонарушенията;

4. водноспасителните служби и постове в работата им по опазване на живота на гражданите.


Чл. 8. Полицейските и младши полицейските инспектори в рамките на своята функционална компетентност самостоятелно или съвместно с органите на държавната власт, с органите на местното самоуправление и с неправителствените организации планират и провеждат дейности със:

1. рискови социални групи;

2. лица, пострадали от престъпления.


Чл. 9. (1) При прием на граждани полицейските и младши полицейските инспектори изслушват, приемат и регистрират техните предложения, сигнали и жалби, извършват проверка по тях и в законоустановения срок ги уведомяват писмено за резултатите.

(2) Когато решаването на поставените от гражданите проблеми е извън функционалната им компетентност, полицейските и младши полицейските инспектори приемат и регистрират техните предложения, сигнали и жалби и ги изпращат до съответния компетентен орган.


Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) Полицейските и младши полицейските инспектори:

1. идентифицират проблемите в обслужваните райони;

2. извършват анализ на причините и условията, способстващи извършването на правонарушения, и предприемат мерки за тяхното отстраняване;

3. разработват работни карти с конкретни мероприятия и чрез началника на съответното РУ на ОДМВР ги предлагат за обсъждане и решаване в местните комисии за обществен ред и сигурност (МКОРС);

4. участват при реализиране на мероприятия, залегнали в приетите от МКОРС работни карти.

(2) Полицейските и младши полицейските инспектори на всяко тримесечие информират МКОРС чрез началника на РУ на ОДМВР за състоянието на престъпността и обществения ред и предлагат мерки за тяхното подобряване.


Чл. 11. Полицейските и младши полицейските инспектори ежегодно до края на месец март информират органите на местното самоуправление и гражданите за състоянието на престъпността в обслужваната от тях територия и за резултатите от работата им по ред, определен от началника на РУ на ОДМВР.


Чл. 12. (1) Полицейските и младши полицейските инспектори осъществяват контрол по безопасността на движението по пътищата съгласно правомощията им по Закона за движение по пътищата и регламентирания в МВР ред.

(2) За обезпечаване безопасността на движението по пътищата полицейските и младши полицейските инспектори предлагат необходимите мерки за отстраняване на констатирани нередности, като особено внимание обръщат на районите около детските градини и учебните заведения.


Чл. 13. Полицейските и младши полицейските инспектори осъществяват контрол по Закона за българските лични документи и Закона за чужденците в Република България.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) (1) Полицейските и младши полицейските инспектори водят списък на лица, които притежават оръжие и извършват частна охранителна дейност.

(2) Списъците по ал. 1 се предоставят от служителите с възложени функционални задължения по Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия и Закона за частната охранителна дейност.

(3) При осъществен контрол по чл. 2, ал. 1, т. 7 и 8 полицейските и младши полицейските инспектори изготвят докладна записка.


Чл. 15. (Отм. - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.)

Раздел III.
Организация на работата на полицейските и младши полицейските инспектори

Чл. 16. Приемането и сдаването на обслужваните райони/микрорайони от полицейските и младши полицейските инспектори се извършва под ръководството на непосредствения началник (началника на сектор/група "Охранителна полиция"/"Териториална полиция" или началник на участък "Полиция"), за което се съставя протокол за приетото/сдаденото имущество, технически средства и служебна документация.


Чл. 17. (1) Полицейските и младши полицейските инспектори осъществяват прием на граждани в приемни помещения съгласно разпореденото приемно време в заповедта на началника на РУ на ОДМВР.

(2) Полицейските и младши полицейските инспектори, обслужващи повече населени места, осъществяват прием на граждани по възможност веднъж седмично във всяко населено място.

(3) Приемните помещения на полицейските и младши полицейските инспектори се обозначават с табела, поставена на видно място, на която са указани приемните дни и часове. На общодостъпно място се поставя кутия за сигнали и жалби на гражданите.


Чл. 18. Полицейските и младши полицейските инспектори планират дейността си в седмични планове, които се утвърждават от непосредствения началник (началника на сектор/група "Охранителна полиция"/"Териториална полиция" или началник на участък "Полиция"), и изготвят седмичен отчет, включващ изпълнените планирани задачи, задачите, по които работата продължава, и допълнително изпълнените задачи, възникнали през седмицата (приложение № 1).


Чл. 19. (1) Полицейските и младши полицейските инспектори водят следната документация:

1. карта с границите на обслужвания район/микрорайон;

2. характеристика на района;

3. списък на увеселителни и питейни заведения;

4. списък на хотели, мотели, общежития, туристически бази, пансиони, санаториуми, почивни домове, домове за стари хора и други места за подслон;

5. списък на детски градини и учебни заведения;

6. списък на банкови и други финансови институции, включително на обменни бюра и места, в които са поставени банкомати;

7. списък на психично болни лица, за които е придобита информация или има данни, че са настанявани и лекувани по реда на глава пета "Психично здраве", раздел II "Задължително настаняване и лечение" от Закона за здравето;

8. списък на пунктовете за изкупуване на черни и цветни метали;

9. списък на системни нарушители на обществения ред и лица, системно употребяващи алкохол;

10. списък на чужденците със срокове на пребиваване и адресна регистрация;

11. списък на обекти на "Български пощи" - ЕООД, на Българския спортен тотализатор, на букмейкърски пунктове и на куриерски и спедиторски юридически лица, извършващи дейност в обслужваната територия;

12. списък на лица с наложени мерки по Закона за защита от домашно насилие;

13. списък на самотно живеещи възрастни граждани и необитавани домове в отдалечените населени места и такива с ниска концентрация на население;

14. списък на лица, за които има информация, че продават или употребяват наркотични вещества;

15. списъци на обекти, в които се извършват дейности с общоопасни средства, и на лица, притежаващи оръжие;

16. списък на търговци и юридически лица, извършващи дейности по Закона за частната охранителна дейност, и охранявани обекти в обслужваната територия;

17. списък на ЛПИ, утвърден от началника на РУ на ОДМВР;

18. списък на малолетни и непълнолетни извършители на престъпления, предоставен по определен ред от инспекторите от детските педагогически стаи;

19. дневник за приемане на граждани (приложение № 2);

20. дневник за отразяване на резултатите от извършените проверки на полицейските и младши полицейските инспектори (приложение № 3).

(2) Водената документация по ал. 1, т. 3 - 18 се актуализира всяка календарна година до края на месец януари. При настъпили промени през годината те се отразяват към съответния списък. За всеки списък се води папка (наблюдателно дело), в която се прилагат копия от справки, докладни записки или друга информация за извършената дейност.

(3) Водената документация по ал. 1, т. 2 - 20 се регистрира в деловодството на съответното РУ на ОДМВР по определения в МВР ред.


Раздел IV.
Ръководство и контрол на дейността

Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) Отдел "Охранителна полиция" в Главна дирекция "Национална полиция" осъществява методическо ръководство, помощ и контрол на дейността на полицейските и младши полицейските инспектори при ОДМВР, като:

1. разработва разпоредителни документи, методически указания, обзори и други документи, свързани с дейността на полицейските и младши полицейските инспектори;

2. изготвя анализи, прогнози и определя приоритетите в дейността;

3. организира и осъществява информационен обмен с териториалните структури "Охранителна полиция" при ОДМВР;

4. оказва методическа помощ и контрол за изпълнението на конкретни задачи, свързани с реализиране на основните задачи и приоритети на МВР;

5. извършва комплексни, текущи, тематични и целеви проверки.


Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) Директорите на ОДМВР или техните заместници издават заповеди за определяне на районите и микрорайоните за обслужване от полицейските и младши полицейските инспектори на основание извършен анализ и оценка на оперативната обстановка, като се вземат под внимание и конкретните предложения от началниците на РУ на ОДМВР. При настъпили съществени промени в основните показатели за определяне на районите и микрорайоните заповедите се актуализират.

(2) При определяне на районите и микрорайоните по ал. 1 се вземат предвид следните основни показатели:

1. природно-географските и инфраструктурните особености;

2. демографската характеристика на населените места;

3. социално-икономическата характеристика на населените места;

4. състояние, структура, динамика и концентрация на правонарушенията по вид, време и място на извършване;

5. налични сили и средства.


Чл. 22. Началниците на отдели "Охранителна полиция" в ОДМВР осъществяват общото ръководство и контрола на дейността на полицейските и младши полицейските инспектори, като:

1. планират мерки за повишаване ефективността на дейността на полицейските и младши полицейските инспектори по опазване на обществения ред и противодействието на престъпността;

2. организират взаимодействието с органите на държавната власт, местното самоуправление, местната администрация, неправителствените организации и другите представители на обществеността;

3. осъществяват методическо ръководство, помощ и контрол по организацията и изпълнението на дейността на полицейските и младши полицейските инспектори в РУ на ОДМВР, като веднъж годишно, лично или чрез подчинените им служители, проверяват на място цялостната дейност на полицейските и младши полицейските инспектори, както и водената от тях служебна документация;

4. изискват периодично информация за организацията на работа и резултатите от дейността на полицейските и младши полицейските инспектори;

5. създават организация за провеждането на обучението и професионалната подготовка по месторабота;

6. създават организация за изпълнението на конкретни задачи, свързани с реализиране на основните приоритети на съответната дирекция и МВР;

7. предприемат мерки за осигуряване от областните управители и органите на местното самоуправление и местната администрация на приемни помещения на полицейските и младши полицейските инспектори и тяхното поддържане.


Чл. 23. Началниците на сектори и групи по направление на дейност "Териториална полиция" в ОДМВР осъществяват методическо ръководство, помощ и контрол на дейността на полицейските и младши полицейските инспектори в РУ на ОДМВР, като:

1. осъществяват контрол по обучението и професионалната подготовка по месторабота на полицейските и младши полицейските инспектори;

2. планират, анализират и отчитат дейността и резултатите от работата на полицейските и младши полицейските инспектори на шестмесечие;

3. предлагат мерки за подобряването на взаимодействието с останалите полицейски структури в съответната дирекция.


Чл. 24. (1) Началниците на РУ на ОДМВР осъществяват ръководство и контрол на дейността на полицейските и младши полицейските инспектори, като:

1. организират, контролират и подпомагат планирането на работата и изпълнението на задачите;

2. контролират провеждането на професионалната подготовка по месторабота;

3. ежегодно до края на месец януари издават заповеди за определяне на приемното им време за граждани - по дни, часове и населени места, в приемните им помещения;

4. организират сътрудничеството с органите на местното самоуправление, местната администрация и неправителствените организации и определят реда за провеждане на срещите с обществеността;

5. предприемат мерки за осигуряването на изнесени приемни помещения на обслужваната територия, както и на транспортни, свързочни и други технически средства, необходими за дейността на полицейските и младши полицейските инспектори;

6. лично или чрез началниците на структурни звена "Охранителна полиция"/"Териториална полиция" най-малко веднъж на тримесечие проверяват на място работата на полицейските и младши полицейските инспектори и оказват практическа помощ за организиране на изпълнението на възложените им задачи.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) Началниците на РУ на ОДМВР издават заповеди, с които определят поименно полицейските и младши полицейските инспектори, които ще обслужват конкретни райони или микрорайони. Копия от заповедите се изпращат на отдел "Охранителна полиция" при ОДМВР.

(3) Със заповед на началника на РУ на ОДМВР за определен период от време полицейските и младши полицейските инспектори могат да изпълняват служебни задължения и в други райони или микрорайони на обслужваната от РУ на ОДМВР територия.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) Началниците на РУ на ОДМВР ежегодно, до края на месец януари, утвърждават предоставен от оперативните служби категоризиран и актуализиран списък с ЛПИ на обслужваната територия.

(5) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.) Началниците на РУ на ОДМВР издават персонални заповеди на полицейските и младши полицейските инспектори за наблюдение на конкретни ЛПИ от списъка по ал. 4.


Чл. 25. (1) Началниците на сектори/групи "Охранителна полиция", началниците на групи "Териториална полиция" и началниците на участъци "Полиция" при РУ на ОДМВР организират, пряко ръководят, контролират и оказват практическа помощ на полицейските и младши полицейските инспектори, като:

1. планират и анализират дейността и резултатите от работата им на шестмесечие;

2. пряко отговарят за обучението и професионалната им подготовка по месторабота;

3. проверяват дейността им и водената от тях служебна документация в определените им за обслужване райони/микрорайони най-малко веднъж на тримесечие, за което изготвят справка до началника на РУ на ОДМВР с констатациите от извършената проверка и дадените указания;

4. извършват постоянен контрол за срочното и качествено изпълнение на възложените им задачи, спазването на разпореденото работно време и приема на граждани;

5. контролират изпълнението на мероприятията, заложени в работните карти на МКОРС.

(2) Началниците на сектори/групи "Охранителна полиция"/"Териториална полиция" в РУ на ОДМВР осъществяват методическо ръководство, помощ и контрол и на полицейските и младши полицейските инспектори в участъците "Полиция", като извършват проверки на място най-малко веднъж на тримесечие.


Чл. 26. Полицейските инспектори пряко ръководят и контролират дейността на подчинените им младши полицейски инспектори.


Чл. 27. Извършените проверки на полицейските и младши полицейските инспектори се отразяват и в дневник за отразяване на резултатите от извършените проверки.


Раздел V.
Отчетност на дейността

Чл. 28. (1) Резултатите от дейността на полицейските и младши полицейските инспектори се отчитат поименно всеки месец от непосредствения началник (началника на сектор/група "Охранителна полиция"/"Териториална полиция" или началник на участък "Полиция") при РУ на ОДМВР в съответствие с критериите и показателите в приложение № 4.

(2) Оценката за резултатите от дейността на полицейските и младши полицейските инспектори се извършва на шестмесечие в съответствие с критериите и показателите по приложение № 4.


Чл. 29. Дейността на полицейските и младши полицейските инспектори се анализира на шестмесечие и годишно от началниците на отдели "Охранителна полиция" при ОДМВР, началниците на сектори/групи "Охранителна полиция"/"Териториална полиция" и от началниците на участъци "Полиция" в РУ на ОДМВР и се включва като раздел в общия анализ на съответната структура.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Директорите на ОДМВР създават необходимата организация за запознаване с инструкцията преди влизането й в сила и за нейното практическо прилагане.


§ 2. Директорите на ОДМВР да планират необходимите финансови средства за поетапно осигуряване на полицейските и младши полицейските инспектори с компютърни конфигурации в срок до края на 2015 г.


Заключителни разпоредби

§ 3. Тази инструкция се издава на основание чл. 14, ал. 3 във връзка с ал. 2, т. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи и отменя Инструкция № Із-2295 от 2012 г. за организация на дейността в Министерството на вътрешните работи по териториалното обслужване на гражданите (обн., ДВ, бр. 92 от 2012 г.; изм., бр. 108 от 2013 г.).


§ 4. Инструкцията влиза в сила от 1 декември 2014 г.


Заключителни разпоредби
КЪМ ИНСТРУКЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № 8121з-823 ОТ 2014 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ПО ТЕРИТОРИАЛНОТО ОБСЛУЖВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО

Заключителни разпоредби

(ОБН. - ДВ, БР. 63 ОТ 2015 Г., В СИЛА ОТ 18.08.2015 Г.)


§ 9. Инструкцията влиза в сила в деня на обнародването й в "Държавен вестник".

Приложение № 1 към чл. 18



РАЙОННО УПРАВЛЕНИЕ .....................................................
 

УТВЪРЖДАВАМ:

......................................................
......................................................
......................................................
 
ПЛАН
за дейността на ПИ/Мл. ПИ ...........................
за периода от ................. до .............. г.
 
1. ПРЕДСТОЯЩИ ЗАДАЧИ ПРЕЗ ПЕРИОДА:
- работа по преписки
..........................................................................................;
- проверки на обекти в обслужваната територия
..........................................................................................;
- участие в охраната на мероприятия
..........................................................................................;
- участие в провеждане на СПО
..........................................................................................;
- изготвяне на докладни записки, справки и други документи
..........................................................................................;
- други
..........................................................................................
2. ПРОДЪЛЖАВА РАБОТАТА ПО:
- .......................................................................................;
- ........................................................................................ .
- ....................................................................................... .
 
ОТЧЕТ
на планираните задачи и мероприятия
за периода от .................... до ................... г.
 
1. ИЗПЪЛНЕНИ ПЛАНИРАНИ ЗАДАЧИ/МЕРОПРИЯТИЯ:
- ........................................................................................;
- ........................................................................................;
- ........................................................................................;
- ........................................................................................;
- ........................................................................................
2. ДОПЪЛНИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИ ЗАДАЧИ:
- ........................................................................................;
- ........................................................................................;
- ........................................................................................;
- ........................................................................................;
- ........................................................................................
3. АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНА ДЕЙНОСТ:
- ........................................................................................;
- ........................................................................................;
- ........................................................................................
 

ИЗГОТВИЛ:

......................................................
......................................................
 
........................... 20 ..... г.
гр. .................................


Приложение № 2 към чл. 19, ал. 1, т. 19



ДНЕВНИК
за прием на граждани от полицейския
(младши полицейския)
 
инспектор ...........................................................................
от РУ ...................................... на ОДМВР ...........................
 
Започнат на _______________ 20 ____ г.
Завършен на _______________ 20 ____ г.
 
№ по ред Дата на приемането Име, презиме, фамилия и адрес на приетия гражданин Повод за посещението Резултат и дата на приключване
         
         
         
         
         
         


Приложение № 3 към чл. 19, ал. 1, т. 20



ДНЕВНИК
за отразяване на резултатите от извършените проверки на полицейския/младши полицейския инспектор ........................
от РУ ................................. на ОДМВР ...............................
 
Започнат на _______________ 20 ____ г.
Завършен на _______________ 20 ____ г.
 
№ по ред Дата на проверката Фамилия и длъжност на проверяващия Констатации от проверката, указания и срок за изпълнение
       
       
       
       


Приложение № 4 към чл. 28, ал. 1


(Изм. - ДВ, бр. 63 от 2015 г., в сила от 18.08.2015 г.)


Критерии и показатели за оценка на резултатите от работата на полицейските и младши полицейските инспектори Общ брой
1. Приключени преписки - общо:  
а) от тях: ЗМ.  
б) Прокурорски.  
в) Явни.  
г) НП и призовки.  
2. Разкрити престъпления, от тях:  
а) Лично разкрити.  
б) Участие в разкриването на престъпления.  
3. Задържани лица.  
4. Задържани лица, обявени за издирване.  
5. Издирени МПС, предмет на ПЗО, и вещи, обявени за издирване или предмет на престъпна дейност.  
6. Принудително доведени лица по реда на НПК.  
7. Извършени проверки на места за обществен подслон.  
8. Проверки на чужденци, пребиваващи в обслужвания район.  
9. Проверени обекти и лица по Закона за частната охранителна дейност (ЗЧОД).  
10. Проверени лица по Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (ЗОБВВПИ).  
11. Съставени актове за установени административни нарушения:  
а) по ЗМВР  
б) по ЗДвП  
в) по ЗБЛД  
г) по ЗГР  
д) по наредби на ОбС  
е) по УБДХ/ЗООППСМ  
ж) по ЗОБВВПИ  
з) по ЗЧОД  
и) други  
12. Изготвени уведомителни писма по чл. 66, ал. 2 ЗМВР.  
13. Предупредени лица по чл. 65 ЗМВР.  
14. Полицейски разпореждания по чл. 64 ЗМВР.  
15. Докладни записки за резултатите от наблюдение над лицата, представляващи интерес за полицейските органи, и уязвимите места.  
16. Участие в комисии за проверка на системите за физическа защита на обекти.  
17. Изготвени предложения за подобряване опазването на обществения ред.  
18. Изготвени предложения за осигуряване безопасността на движението.  
19. Участие в проведени мероприятия.  
20. Участие в проведени специализирани полицейски операции.  
21. Оказано съдействие на държавни и обществени организации.  
22. Проведени срещи с гражданите и ръководителите на държавни учреждения, фирми, общодостъпни заведения и други обекти.  
23. Проведени мероприятия и изготвени програми за работа с рискови социални групи, пострадали от престъпления, етнически малцинства и други.  
24. Участие в изготвяне на работни карти.  
25. Участие в конкретни мероприятия, насочени към решаването на местни проблеми на сигурността.  
26. Изготвени информации за състоянието на престъпността и обществения ред.  
27. Организирани срещи и проведени беседи в СОУ, ОУ, детски градини и други учебни заведения.  
28. Приети граждани.  


Промени настройката на бисквитките