Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 17 от 1.III

НАРЕДБА № 8121з-667 ОТ 6 ОКТОМВРИ 2014 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА ДЪРЖАВНИ СЛУЖИТЕЛИ ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЛЪЖНОСТ В ИНСТИТУЦИИ ИЛИ В СТРУКТУРИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И В МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ

 

НАРЕДБА № 8121з-667 ОТ 6 ОКТОМВРИ 2014 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА ДЪРЖАВНИ СЛУЖИТЕЛИ ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЛЪЖНОСТ В ИНСТИТУЦИИ ИЛИ В СТРУКТУРИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И В МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ

В сила от 14.10.2014 г.
Издадена от Министерството на вътрешните работи

Обн. ДВ. бр.85 от 14 Октомври 2014г., отм. ДВ. бр.17 от 1 Март 2016г.

Отменена с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 8121з-142 от 22 февруари 2016 г. за условията и реда за изпращане на държавни служители от Министерството на вътрешните работи за изпълнение на длъжност в институции или структури на Европейския съюз и в международни организации - ДВ, бр. 17 от 1 март 2016 г., в сила от 01.03.2016 г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за изпращане на държавни служители от Министерството на вътрешните работи (МВР) за изпълнение на длъжност в институции или в структури на Европейския съюз (ЕС) и в международни организации въз основа на договори, по които Република България е страна.


Чл. 2. (1) Изпращането на държавни служители от МВР за изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС и в международни организации въз основа на договори, по които Република България е страна, се предхожда от национална и международна подборна процедура.

(2) Националната подборна процедура включва следните етапи:

1. обявяване на вакантните длъжности в институции или в структури на ЕС и в международни организации;

2. извършване на подбор на кандидатите;

3. изпращане на кандидатурите на одобрените или класираните след подбора кандидати за участие в съответната международна подборна процедура.

(3) След приключване на подборната процедура се извършва подготовка и организация по командироване на държавните служители за изпълнение на длъжността.


Чл. 3. Изпълнението на длъжност в институции или в структури на ЕС и в международни организации въз основа на договори, по които Република България е страна, се основава на следните принципи:

1. спазване на националното законодателство и международните договори, по които Република България е страна;

2. доброволност;

3. защита при и по повод изпълнение на длъжността.


Чл. 4. Статутът на командированите държавни служители за изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС или в международна организация се определя за всяка конкретна длъжност въз основа на съществуващите актове на ЕС или съответната международна организация, или на други приложими международноправни договорености и българското законодателство.


Чл. 5. По време на изпълнение на длъжността си в институции или в структури на ЕС и в международни организации държавните служители се намират под ръководството на ръководителя на съответната институция или структура или международна организация.


Чл. 6. Дирекция "Международно оперативно сътрудничество" (ДМОС) организира и осъществява дейностите по чл. 2, ал. 2 и 3.


Чл. 7. Дирекция "Международно оперативно сътрудничество" поддържа база данни на държавните служители, изпълняващи длъжност в институции или в структури на ЕС и в международни организации, и координира работата с тях за по-добро участие в процеса на вземане на решения в ЕС или в международните организации.


Глава втора.
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ИЗПРАЩАНЕ

Раздел I.
Обявяване на вакантните позиции

Чл. 8. Националната подборна процедура започва с постъпването на официална покана за участие в международна подборна процедура за заемане на длъжност в институции или в структури на ЕС и в международни организации или с обявяването на такива вакантни длъжности.


Чл. 9. (1) Поканите за участие в международна подборна процедура своевременно се публикуват на електронната ИНТРАНЕТ страница на ДМОС и дирекция "Човешки ресурси" (ДЧР). Поканата може да бъде публикувана и на електронната страница на структурата, получила поканата.

(2) Когато за дадена длъжност не е постъпила официална покана, но има обявена вакантна длъжност на електронната страница на съответната международна организация, информацията се публикува от ДМОС по реда на ал. 1.


Раздел II.
Подбор на кандидатите

Чл. 10. При публикуване на поканата по чл. 9 директорът на ДМОС обявява:

1. необходимите за участие документи;

2. изискванията, на които трябва да отговарят кандидатите;

3. срок за подаване на документите;

4. критерии за класиране в случаите на чл. 19, ал. 3.


Чл. 11. Подборът на държавни служители за изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС и в международни организации се осъществява чрез конкурс по документи при прозрачна и обективна процедура.


Чл. 12. (1) Конкурсът по документи се провежда от постоянна комисия, назначена със заповед на министъра на вътрешните работи.

(2) Конкурсът включва следните етапи:

1. подаване на документи;

2. провеждане на събеседване - в случаите по чл. 19, ал. 3;

3. одобряване на кандидати, отговарящи на изискванията, или класиране на кандидатите в случаите по чл. 19, ал. 3.


Чл. 13. (1) Кандидатите за изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС или в международна организация трябва да отговарят на следните общи изисквания:

1. да са прослужили не по-малко от 4 години на длъжност за държавен служител в МВР;

2. да не са в срок на действие на наложено дисциплинарно наказание;

3. срещу тях да няма образувано дисциплинарно производство;

4. да не са временно отстранени от длъжност;

5. да не са отзовавани предсрочно от изпълнение на длъжност като национален експерт за извършени дисциплинарни нарушения;

6. да владеят писмено и говоримо изискуемия за длъжността чужд език;

7. да са изминали най-малко една година и шест месеца от приключването на предишен задграничен мандат като задгранични представители, участие в мисия на международна организация или изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС, или в международна организация, когато този мандат е бил по-дълъг от една година и шест месеца.

(2) Изискването по ал. 1, т. 7 не се прилага по отношение на длъжности, изискващи командироване за срок не по-дълъг от шест месеца или при кандидатстване по реда на чл. 30.


Чл. 14. Кандидатите за изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС или в международна организация трябва да отговарят и на специфичните изисквания, обявени в поканата за съответната длъжност.


Чл. 15. (1) За участие в националната подборна процедура кандидатите подават заявление по месторабота чрез ръководителя на съответната структура до директора на ДМОС в срока, определен по реда на чл. 10.

(2) Към заявлението кандидатите прилагат следните документи:

1. кадрова справка, изготвена от съответното звено "Човешки ресурси";

2. автобиография (CV) - формат тип "Europass";

3. документи, удостоверяващи владеенето на изискуемия чужд език;

4. копие от свидетелство за управление на моторно превозно средство, ако е необходимо по специфичните изисквания за длъжността;

5. други документи, имащи отношение към съответната подборна процедура, които да дадат възможност на комисията да прецени съответствието на кандидатите с изискванията за длъжността.


Чл. 16. (1) Комисията по чл. 12 се състои от председател, заместник-председател и членове.

(2) Председателят на комисията е ръководен служител от ДМОС, а заместник-председателят - ръководен служител от дирекция "Международно сътрудничество".

(3) В състава на комисията задължително се включват държавен служител с юридическо образование и държавен служител от ДЧР.

(4) В случаите, когато е необходима допълнителна експертиза, към комисията могат да бъдат привличани експерти по съответното направление по предложение на председателя на комисията.

(5) В случаите, когато обявените позиции предполагат допълнителни разходи за МВР, извън разходите за възнаграждение и социално осигуряване, в комисията задължително участва директорът на дирекция "Планиране и управление на бюджета" (ДПУБ) или негов представител - държавен служител от ДПУБ, с право на глас.

(6) Документално-техническото осигуряване на комисията се осъществява от секретар на комисията, който е държавен служител от ДМОС.

(7) Секретарят:

1. подготвя дневния ред за работа на комисията;

2. съхранява документите на кандидатите;

3. изготвя сравнителна таблица, в която отразява данните за всеки кандидат;

4. регистрира присъствието на членовете на комисията на заседанията;

5. извършва други дейности, свързани с работата на комисията.

(8) Административното обслужване на дейността на комисията се осъществява от ДМОС.


Чл. 17. (1) Комисията се свиква на заседания от председателя, а при негово отсъствие - от заместник-председателя.

(2) Дневният ред за заседанието се изпраща на всички членове най-късно до 24 часа преди заседанието. В изключителни случаи дневният ред може да се предостави в деня на заседанието.


Чл. 18. (1) Заседанията на комисията се провеждат при присъствие най-малко на 2/3 от състава на комисията.

(2) Председателят, заместник-председателят и членовете на комисията имат право на един глас.

(3) Решенията на комисията се вземат с мнозинство повече от половината от присъстващите членове на комисията.

(4) Заседанията на комисията се ръководят от председателя, а в негово отсъствие - от заместник-председателя.

(5) Председателят на комисията отговаря за провеждането на конкурса в съответствие с изискванията на тази наредба и при спазване на принципа на обективност.


Чл. 19. (1) Комисията разглежда подадените документи в срок до три дни от изтичане на срока за подаване на документи и се произнася с протокол, в който определя кандидатите, които да бъдат номинирани за участие в международната подборна процедура.

(2) Когато няма изискване за номиниране на определен брой кандидати за дадена длъжност, комисията одобрява и допуска до участие в международната подборна процедура всички кандидати, които отговарят на изискванията.

(3) Когато в международната подборна процедура е определено изискване за номиниране на определен брой кандидати за дадена длъжност, комисията класира кандидатите по съотносимост към изискванията за длъжността в низходящ ред.

(4) Кандидатите, които не отговарят на изискванията за кандидатстване, не се допускат до участие в международната подборна процедура, като в протокола се посочват основания за това.

(5) Когато никой от кандидатите не отговаря на изискванията за заемане на длъжността, това се отразява в протокола.


Чл. 20. (1) Протоколът по чл. 19, ал. 1 се предоставя за утвърждаване на заместник- министър на вътрешните работи, отговарящ за международното сътрудничество.

(2) След утвърждаване протоколът по ал. 1 се публикува на ИНТРАНЕТ страницата на ДМОС, като в него се публикува списък с одобрените или класирани и неодобрените или некласирани кандидати, като за неодобрените или некласираните се посочват основанията за това.


Чл. 21. (1) Дирекция "Международно оперативно сътрудничество" изпраща кандидатурите на одобрените или класираните държавни служители от МВР до институции или структури на ЕС, международни организации, Министерството на външните работи за участие в международните подборни процедури или съответните национални точки за контакт.

(2) С изпращането на кандидатурите по ал. 1 националната подборна процедура приключва.


Глава трета.
ПОДГОТОВКА И ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЛЪЖНОСТ

Чл. 22. В случаите, когато за изпълнение на длъжността се изисква предварителна подготовка и организация, същите се извършват от ДМОС.


Глава четвърта.
КОМАНДИРОВАНЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЛЪЖНОСТ

Чл. 23. Държавните служители, избрани след международна подборна процедура за изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС и в международни организации въз основа на договори, по които Република България е страна, се командироват със заповед на министъра на вътрешните работи по предложение на директора на ДМОС.


Чл. 24. Заповедта за командироване се изготвя от ДЧР и определя всички съществени условия, свързани с изпълнението на длъжността, и задължително съдържа:

1. имена, длъжност и месторабота на държавния служител;

2. държава и населено място, в която се командирова държавният служител;

3. длъжността, за изпълнението на която държавният служител се командирова:

4. датата, от която започва командироването, както и крайният му срок;

5. брой на дните, осигурени за пътуване до и от местоизпълнението;

6. финансови условия, включително пътните разходи до и от местоизпълнението;

7. условия за пътуване, вид на транспортното средство и маршрут;

8. специфични права и задължения на командированото лице, включително представяне на подробен доклад от командирования след приключване на командироването.


Чл. 25. Командироването се прекратява при:

1. собствено желание на командированото лице;

2. изтичане срока на командироване;

3. закриване на длъжността;

4. приключване на изпълнението на длъжността, за която лицето е командировано;

5. промяна на здравословното състояние, която се явява пречка за продължаване изпълнението на длъжността, за която лицето е командировано;

6. искане от страна на институцията или структурата на ЕС и международната организация;

7. наличие на поведение, несъвместимо със законодателството на Република България или на държавата, в която се изпълнява длъжността, или правилата, на които е подчинена дейността на съответната институция или международна организация.


Чл. 26. (1) За срока на командироване държавните служители запазват заеманата длъжност в МВР.

(2) За срока на командироване държавните служители предоставят на ДМОС обща информация за изпълняваната работа и изготвяните от съответната институция или организация атестации и оценки за дейността им, когато са налице такива.


Чл. 27. При прекратяване на командироването по чл. 25, т. 1 и 7 и ако пребиваването в държавата, в която се изпълнява длъжността, е за период, по-малък от една трета от срока на командироване, командированото лице възстановява на МВР средствата за транспорт във връзка с командироването.


Чл. 28. (1) Срокът за командироване се определя със заповедта за командироване в съответствие с първоначално определения с поканата срок.

(2) Срокът на командироване може да бъде продължен еднократно, като в случаите, в които първоначалният срок е по-дълъг от година и шест месеца, продължението не може да надвишава първоначално определения срок.


Чл. 29. По изключение срокът на изпълнение на дадена длъжност може да бъде продължен и извън сроковете по чл. 28, ал. 2, когато след проведена национална процедура не са одобрени други подходящи кандидати и изпълнението на длъжността е от изключителен интерес за МВР.


Чл. 30. По време на изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС и в международни организации държавните служители могат да кандидатстват за по-високи позиции в същата институция или структура на ЕС и в международна организация по реда на тази наредба.


Чл. 31. (1) За времето на изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС и в международни организации държавните служители на МВР получават:

1. основно месечно възнаграждение за заеманата длъжност в МВР;

2. допълнително възнаграждение за прослужено време в МВР;

3. командировъчни дневни пари.

(2) Командировъчните дневни пари по ал. 1, т. 3 не се изплащат от МВР, ако те се поемат от институцията или структурата на ЕС, или международната организация.

(3) Размерът на командировъчните дневни пари, когато те са за сметка на МВР, се определя по реда на Наредбата за дългосрочните командировки в чужбина, приета с ПМС № 252 от 2000 г. (обн., ДВ, бр. 100 от 2000 г.; доп., бр. 25 от 2010 г.).


Чл. 32. (1) За времето на изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС и в международни организации държавните служители на МВР задължително се застраховат срещу рискове от злополука, акутно заболяване и/или други съответни на конкретния случай рискове за сметка на МВР.

(2) Застраховката по ал. 1 не се прави в случаите, когато длъжността е в държави - членки на ЕС. В тези случаи служителите са длъжни да предприемат необходимите действия за осигуряването на документи за признаване на здравноосигурителните им права.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. (1) Обявените и неприключили до влизането в сила на наредбата национални подборни процедури се довършват по досегашния ред.

(2) Кандидатите, избрани след международна подборна процедура за изпълнение на длъжност в институции или в структури на ЕС и в международни организации въз основа на договори, по които Република България е страна, преди влизане в сила на наредбата, но които не са командировани до влизане в сила на наредбата, се командироват по реда на наредбата.


§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 168, ал. 4 от Закона за Министерството на вътрешните работи.


§ 3. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките