Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 67 от 12.VIII

РЕШЕНИЕ № 476 ОТ 23 ЮЛИ 2014 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА РАБОТА НА ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ МРЕЖИ ОТ РАДИОСЛУЖБИ НЕПОДВИЖНА-СПЪТНИКОВА, ПОДВИЖНА-СПЪТНИКОВА И СЪОРЪЖЕНИЯТА, СВЪРЗАНИ С ТЯХ (ДВ, БР. 8 ОТ 2008 Г.)

 

РЕШЕНИЕ № 476 ОТ 23 ЮЛИ 2014 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА РАБОТА НА ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ МРЕЖИ ОТ РАДИОСЛУЖБИ НЕПОДВИЖНА-СПЪТНИКОВА, ПОДВИЖНА-СПЪТНИКОВА И СЪОРЪЖЕНИЯТА, СВЪРЗАНИ С ТЯХ (ДВ, БР. 8 ОТ 2008 Г.)

В сила от 12.08.2014 г.
Издадено от Комисията за регулиране на съобщенията

Обн. ДВ. бр.67 от 12 Август 2014г.

На основание чл. 32, т. 2 от Закона за електронните съобщения (ЗЕС) Комисията за регулиране на съобщенията реши:


§ 1. Член 2 се изменя така:

"Чл. 2. Предприятията осъществяват дейността си чрез електронни съобщителни мрежи по чл. 1 в определени за тези радиослужби радиочестотни ленти в Националния план за разпределение на радиочестотния спектър. Радиочестотните ленти, определени за неподвижна-спътникова радиослужба, се използват и за фидерни линии за други спътникови радиослужби подвижна-спътникова и радиоразпръскване-спътниково, като това ползване е регламентирано със съответни забележки в Националния план за разпределение на радиочестотния спектър."


§ 2. Член 3 се изменя така:

"Чл. 3. Електронни съобщения чрез мрежите по чл. 1 се осъществяват след издаване на разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС, комисията) и при спазване изискванията на Закона за електронните съобщения (ЗЕС) и актовете по прилагането му."


§ 3. Досегашният чл. 3 става чл. 6, като се включва в раздел III "Технически параметри на електронните съобщителни мрежи от неподвижна-спътникова и подвижна-спътникова радиослужба и съоръженията, свързани с тях" и се изменя така:

"Чл. 6. Осъществяване на електронни съобщения чрез мрежите по чл. 1 се извършва в радиочестотните ленти и при спазване на техническите изисквания и параметри, определени в приложение № 1."


§ 4. Досегашният чл. 4 става чл. 7 и се изменя така:

"Чл. 7. Правилата за международна координация и нотификация при осъществяване на електронни съобщения чрез мрежите по чл. 1 се съдържат в приложение № 2."


§ 5. Досегашният чл. 5 става чл. 4, като се включва в раздел II "Общи изисквания за предоставяне на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър" и се изменя така:

"Чл. 4. Електронните съобщителни мрежи по чл. 1 могат да използват спътников капацитет само от спътникови системи, координирани и нотифицирани, в съответствие с процедурите на Радиорегламента (Radio Regulations) на Международния съюз по далекосъобщения (ITU), наричан по-нататък "Радиорегламента"."


§ 6. Досегашният чл. 6 става чл. 5 и се изменя така:

"Чл. 5. За предоставяне на ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез мрежите по чл. 1 е необходимо предприятието да има предварително споразумение с доставчик на спътников капацитет, отговарящо на изискванията по приложение № 1."


§ 7. Досегашните чл. 7, 8, 9 и 10 стават съответно чл. 8, 9, 10 и 11, като в чл. 11 думите "чл. 2" се заменят с думите "чл. 1".


§ 8. В новия чл. 8 след думите "Комисията за регулиране на съобщенията" се заличават думите "наричана по-нататък "комисията".


§ 9. Допълнителната разпоредба се изменя така:

"Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на Техническите изисквания:

1. "Електронна съобщителна мрежа от неподвижна-спътникова радиослужба" е мрежа от земни станции на едно предприятие, представляващи част от наземната компонента на една или повече спътникови електронни съобщителни системи от неподвижна-спътникова радиослужба.

2. "Електронна съобщителна мрежа от подвижна-спътникова радиослужба" е част от наземната компонента на спътникова електронна съобщителна система от подвижна-спътникова радиослужба, състояща се от една или повече земни станции и/или спътникови терминали на едно предприятие.

3. "Земна станция" е станция от спътникова радиослужба, разположена на земната повърхност и предназначена за осъществяване на електронни съобщения с една или повече спътникови станции от една спътникова система.

4. "Спътников терминал" е малка земна станция от неподвижна-спътникова радиослужба или крайно електронно съобщително устройство от подвижна-спътникова радиослужба.

5. "LEST (Low e.i.r.p. Satellite Terminals)" са спътникови терминали с еквивалентна изотропно излъчена мощност (e.i.r.p.) не по-висока от 34 dBW от радиослужби неподвижна-спътникова и/или радиоразпръскване спътниково, работещи без необходимост от обслужване и под контрола на спътникова система и предназначени за осъществяване на цифрови електронни съобщения чрез спътници на геостационарна орбита.

6. "HEST (High e.i.r.p. Satellite Terminals)" са спътникови терминали с еквивалентна изотропно излъчена мощност (e.i.r.p.), по-висока от 34 dBW и не по-висока от 50 dBW, от радиослужби неподвижна спътникова и/или радиоразпръскване спътниково, работещи без необходимост от обслужване и под контрола на спътникова система и предназначени за осъществяване на цифрови електронни съобщения чрез спътници на геостационарна орбита.

7. "VSAT (Very Small Aperture Terminal)" е земна станция с малка апертура на антената от неподвижна-спътникова радиослужба.

8. "SNG (SNG TES) (Satellite News Gathering Transportable Earth Stations)" са радиосъоръжения за предаване на телевизионни сигнали и съпътстващ звук или само звук от мястото на събитието към спътник, позициониран на геостационарна орбита.

9. "ESOMPs (Earth Station on Mobile Platform)" са спътникови терминали, работещи в електронните съобщителни мрежи от неподвижна-спътникова радиослужба, предназначени за предоставяне на широколентови съобщителни услуги чрез спътници на геостационарна орбита.

10. "CGC (Complementary Ground Components)" са "допълнителни наземни компоненти" на Интегрираната мобилна спътникова система, представляващи наземно базирани станции, използвани във фиксирано местоположение, с цел да се подобри възможността за използване на мобилните спътникови услуги в географските зони на покритие на спътниковите системи, където съобщенията с една или повече спътникови станции не могат да бъдат осигурени с необходимото качество.

11. "MSS (Mobile Satellite Service)" е подвижна-спътникова радиослужба.

12. "FSS (Fixed Satellite Service)" е неподвижна-спътникова радиослужба.

13. "FSS с висока плътност (High Density FSS, High Density Applications in the FSS, HDFSS)" е съвременна концепция за широколентови съобщителни спътникови приложения, осигуряваща възможност за достъп до голям обхват широколентови съобщителни услуги.

14. "Фидерна линия" - радиовръзка в обхватите на неподвижна спътникова радиослужба в посоките "Земя-космос" или "космос-Земя", която пренася сигнали за спътникова система от друга радиослужба - най-често подвижна-спътникова радиослужба или радиоразпръскване-спътниково.

15. "Охраняеми граници" са терените, обхванати от периметровата ограда на летище.

16. "Нотификация на спътникови системи от неподвижна-спътникова радиослужба" е процес на международна координация и регистрация на спътникова система, който се извършва по процедурните правила на Радиорегламента и който е завършен, когато съответната спътникова система бъде вписана в Международния регистър на честотите (Master International Frequency Register - MIFR). С него спътниковата система получава право да използва точно определен честотен ресурс за конкретна позиция на геостационарната орбита при стриктно определени технически параметри на спътниковата и земната компонента на спътниковата система.

17. "Доставчик на спътников капацитет" е собственикът на нотифицирана спътникова система или оторизирано от него лице, който може да отдава възмездно част от капацитета на спътниковата система на оператори на земни станции.

18. "Интегрирана мобилна спътникова система" е спътникова система от радиослужба подвижна-спътникова, включваща най-малко една спътникова станция от подвижна-спътникова радиослужба и/или допълнителни наземни компоненти (CGC).

19. "HDTV (High Definition Television)" е телевизия с висока разделителна способност.

20. "e.i.r.p." е еквивалентна изотропно излъчена мощност."


§ 10. Приложение № 1 към чл. 3 става приложение № 1 към чл. 6 и се изменя така:

"Приложение № 1 към чл. 6



Технически характеристики и параметри на електронните съобщителни мрежи от неподвижна-спътникова (FSS) и подвижна-спътникова (MSS) радиослужба и съоръженията, свързани с тях
 
Радиочестотна лента Радиослужба, посока Видове земни станции и/или терминали Допълнителни регулаторни параметри Приложими документи на европейски организации Приложими стандарти
137 - 138 MHz MSS, космос-Земя мобилни земни Само за негеостационарни системи ERC/DEC/(99)05 БДС EN 301 721
148,0 - 150,05 MHz MSS, Земя-космос станции   ERC/DEC/(99)06  
399,90 - 400,05 MHz MSS, Земя-космос        
400,15 - 401 MHz MSS, космос-Земя        
           
1 518 - 1 525 MHz MSS, космос-Земя   Без право на защита спрямо неподвижна радиослужба ECC/DEC/(04)09 ECC/DEC/(07)04  
        ECC/DEC/(07)05  
1 525- 1 544 MHz MSS, космос-Земя   Без право на ползване за фидерни ECC/DEC/(07)04 БДС EN 301 444
1 545 -1 559 MHz     линии, освен в изключителни случаи. В лентата 1530-1544 MHz приоритет имат съобщенията на Глобалната морска система за бедствие и безопасност (GMDSS) ECC/DEC/(07)05 БДС EN 301 426 БДС EN 301 681 БДС EN 301 473
1 610 - 1 613,8 MHz MSS, Земя-космос     ECC/DEC/(07)04 ECC/DEC/(07)05 ECC/DEC/(09)02 БДС EN 301 441 БДС EN 301 473 БДС EN 301 426
1 613,8 - 1 626,5 MHz MSS, Земя-космос MSS, космос-Земя     ECC/DEC/(07)04 ECC/DEC/(07)05 ECC/DEC/(09)04 ECC/DEC/(09)02 БДС EN 301 441 БДС EN 301 473
1 626,5 - 1 645,5 MHz MSS, Земя-космос   Без право на ползване за фидерни ECC/DEC/(07)04 БДС EN 301 444
1 646,5 - 1 660,5 MHz     линии, освен в изключителни случаи. В лентата 1626,5-1645,5 MHz приоритет имат съобщенията на Глобалната морска система за бедствие и безопасност (GMDSS) ECC/DEC/(07)05 БДС EN 301 426 БДС EN 301 681 БДС EN 301 473
1 670 - 1 675 MHz MSS, Земя -космос     ECC/DEC/(07)04 ECC/DEC/(07)05 ECC/DEC/(04)09  
1 980 - 2 010 MHz MSS, Земя-космос Интегрирана мобилна спътникова система CGC с e.i.r.p., равна или по-голяма от 24 dBW, се въвеждат в експлоатация, след като станат неразделна част от издадено от КРС разрешение. Решение на Европейската комисия 2007/98/EО БДС EN 301 442 БДС EN 301 473 БДС EN 302 574-1
      За CGC с e.i.r.p., по-малка от 24 dBW, се предоставя списък с местоположението и техническите параметри на КРС два пъти годишно. Решение на Европейската комисия 2008/626/EО ECC/DEC/(07)04 БДС EN 302 574-2 БДС EN 302 574-3
      Изискването към маските на e.i.r.p. за CGC на границите на блоковете са съгласно БДС EN 302 574-1, БДС EN 302 574-2, БДС EN 302 574-3 ECC/DEC/(07)05 ECC/DEC/(06)09 ECC/DEC/(06)10 СД ETSI/TS 102 584
2 170 - 2 200 MHz MSS, космос-Земя Интегрирана мобилна спътникова система   Решение на Европейската комисия 2007/98/EО Решение на Европейската комисия БДС EN 301 442 БДС EN 301 473 БДС EN 302 574-1
        2008/626/EО ECC/DEC/(07)04 БДС EN 302 574-2
        ECC/DEC/(07)05 БДС EN 302 574-3
        ECC/DEC/(06)09 ECC/DEC/(06)10 БДС EN 301 489-20 СД ETSI/TS 102 584
2 483,5 - 2 500 MHz MSS, космос-Земя     ECC/DEC/(07)04 ECC/DEC/(07)05 ECC/DEC/(09)02 БДС EN 301 441 БДС EN 301 473
3 400 - 4 200 MHz FSS, космос-Земя       БДС EN 301 443
4 500 - 4 800 MHz FSS, космос-Земя   Плана по Приложение 30В на Радиорегламента    
5 725 - 5 850 MHz FSS, Земя- космос        
5 850 - 6 700 MHz FSS, Земя- космос       БДС EN 301 443
6 700 - 6 925 MHz FSS, Земя- космос, космос-Земя   Плана по Приложение 30В на Радиорегламента в лентa 6,725 - 6,925 GHz   БДС EN 301 443
6 925 - 7 075 MHz FSS, Земя- космос, космос-Земя   Плана по Приложение 30В на Радиорегламента в лентa 6,925 - 7,025 GHz; Фидерни линии за МSS   БДС EN 301 443
7 250 - 7 750 MHz MSS, космос-Земя        
7 900 - 8 400 MHz MSS, Земя-космос        
10,70 - 11,70 GHz FSS, космос-Земя Земя-космос MSS, космос-Земя Забележка 4, Забележка 5 Плана по Приложение 30В на Радио-регламента в лентите 10,7 - 10,95 GHz и 11,2 - 11,45 GHz. Използване за FSS (Земя- космос). Фидерни линии за радиоразпръскване-спътниково ERC/DEC/(00)08 ERC/DEC/(98)15 БДС EN 301 427 БДС EN 301 360 БДС EN 301 459
11,70 - 12,5 GHz Радиоразпръскване-спътниково FSS, космос-Земя Забележка 4 Плана по Приложение 30 на Радиорегламента Допуска се FSS, космос-Земя, без да смущава спътниковото радиоразпръскване, вкл. негеостационарни системи ERC/DEC/(00)08 БДС EN 301 459
12,50 - 12,75 GHz FSS, космос-Земя, Земя-космос Забележка 4, Забележка 5 Забележка 1 ERC/DEC/(98)15 БДС EN 301 459 БДС EN 301 360 БДС EN 301 427
12,75 - 13,25 GHz FSS, Земя-космос Забележка 5 Плана по Приложение 30В на Радиорегламента    
13,75 - 14 GHz FSS, Земя-космос   Забележка 1    
      Забележка 3    
14,00 - 14,25 GHz FSS, Земя-космос МSS, Земя-космос Забележка 4, Забележка 5   ERC/DEC/(98)15 БДС EN 301 427
14,25 - 14,5 GHz FSS, Земя-космос; МSS, Земя-космос Забележка 4 Забележка 5     БДС EN 301 427
17,3 - 17,7 GHz FSS, Земя-космос космос-Земя FSS с висока плътност Забележка 6 Плана по Приложение 30А на Радиорегламента FSS (Земя-космос) за геостационарни системи се ограничава до фидерни линии за радиоразпръскване-спътниково, негеостационарните системи не могат да ги смущават. ECC/DEC/(05)08  
      Забележка 2    
17,7 - 18,1 GHz FSS, космос-Земя Земя-космос Некоординирани и координирани земни станции (некоординираните земни станции FSS (Земя-космос) за геостационарни системи се ограничава до фидерни линии за радиоразпръскване-спътниково, негеостационарните системи не могат да ги смущават. ERC/DEC/(00)07 БДС EN 301 360 БДС EN 301 459
    са в посока Забележка 1    
    космос-Земя) Забележка 6 Забележка 2    
18,1 - 18,4 GHz FSS, космос-Земя Некоординирани Забележка 1 ERC/DEC/(00)07 БДС EN 301 360
    и координирани земни станции Забележка 6 Забележка 2   БДС EN 301 459
18,4 - 19,3 GHz FSS, космос-Земя Некоординирани и координирани земни станции Негеостационарните системи 18,4 - 18,6 GHz са без право на защита спрямо геостационарните ERC/DEC/(00)07 БДС EN 301 360 БДС EN 301 459
    Забележка 6 Забележка 2    
19,3 - 19,7 GHz FSS, космос-Земя Земя-космос Некоординирани и координирани FSS (Земя-космос) се ограничава до фидерни линии за MSS. ERC/DEC/(00)07 БДС EN 301 360 БДС EN 301 459
    земни станции (некоординираните земни станции са в посока космос-Земя) Забележка 2    
    Забележка 6      
19,70 - 20,20 GHz FSS, космос-Земя МSS, космос-Земя FSS с висока плътност Забележка 4 Забележка 6 Забележка 1 ECC/DEC/(05)08 БДС EN 301 459 БДС EN 301 360
21,4 - 22 GHz Радиоразпръскване-спътниково HDTV системи      
24,65 - 25,25 GHz FSS, Земя - космос Некоординирани и координирани земни станции      
27,51 - 27,8185 GHz, FSS, Земя-космос Некоординирани Фидерни линии за ECC/DEC/(05)01 БДС EN 301 360
28,4545 - 28,8365 GHz 28,8365 - 28,9385 GHz 29,4625 - 29,5 GHz   земни станции Забележка 6 радиоразпръскване-спътниково; Обхватът е разделен честотно с неподвижна радиослужба. Забележка 1    
29,50 - 30,00 GHz FSS, Земя-космос FSS приложения с висока плътност Забележка 4 Забележка 6 Фидерни линии за радиоразпръскване-спътниково ECC/DEC/(05)08 БДС EN 301 459
37,50 - 39,50 GHz FSS, космос-Земя Некоординирани земни станции Забележка 2 ERC/DEC/(00)02  
39,50 - 40,50 GHz FSS, космос-Земя МSS, космос-Земя Некоординирани и координирани земни станции Забележка 2 ERC/DEC/(00)02  
40,50 - 42,50 GHz Радиоразпръскване-спътниково FSS, космос-Земя Некоординирани земни станции Забележка 2 EСC DEC (02)04  
42,50 - 43,50 GHz FSS, Земя-космос        
45,50 - 47 GHz MSS, Земя-космос        
47,20 - 47,5 GHz FSS, Земя-космос        
47,50 - 47,9 GHz 48,2 - 48,54 GHz 49,44 - 50,2 GHz FSS, космос-Земя, Земя-космос FSS с висока плътност   EСC DEC (05)08  
           
Забележки:
1. Негеостационарните системи са без право на защита спрямо геостационарните.
2. Некоординираните земни станции са без право на защита.
3. Ограничение на минималния диаметър на антената съгласно РР 5.502 и 5.503.
4. В обхвата може да се ползват LEST и/или HEST в съответствие с Правилата за осъществяване на електронни съобщения за собствени нужди чрез радиосъоръжения, които ползват радиочестотен спектър, който не е необходимо да бъде индивидуално определен на Комисията за регулиране на съобщенията.
5. В обхвата може да се ползват SNG TES в съответствие с Правилата за осъществяване на електронни съобщения за собствени нужди чрез радиосъоръжения, които ползват радиочестотен спектър, който не е необходимо да бъде индивидуално определен на Комисията за регулиране на съобщенията.
6. В обхвата може да се ползват ESOMPs в съответствие с Правилата за осъществяване на електронни съобщения за собствени нужди чрез радиосъоръжения, които ползват радиочестотен спектър, който не е необходимо да бъде индивидуално определен на Комисията за регулиране на съобщенията."


§ 11. Приложение № 2 към чл. 4 става приложение № 2 към чл. 7 и се изменя така:

"Приложение № 2 към чл. 7


Правила за международна координация и нотификация при осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи от неподвижна-спътникова и подвижна-спътникова радиослужба


Международна нотификация на честотни назначения, използвани от земните станции в електронните мрежи от неподвижна-спътникова радиослужба, се извършва по процедурните правила на Радиорегламента.

1. Международна координация и нотификация се извършва в следните случаи:

1.1. при използване на антена на земна станция с диаметър над 3,6 m;

1.2. при вероятност от създаване или приемане на трансгранични смущения;

1.3. когато е необходимо да се получи международно признаване за използването на радиочестотните ленти.

2. В случаите, когато е необходима международна координация и нотификация на земна станция, предприятието трябва да представи в комисията данни за закритието към хоризонта за местоположението на антената й. Данните трябва да бъдат представени в табличен и графичен вид през 5° за азимути от 0° до 360°.

3. При необходимост от промяна в издадено разрешение на честоти или други параметри вследствие на доказани смущения към станции на територия на друга администрация последствията са за сметка на предприятието."


§ 12. Приложение № 3 към чл. 7 става приложение № 3 към чл. 8 и се изменя така:

"Приложение № 3 към чл. 8



Списък на стандартите, отнасящи се до електронни съобщителни мрежи от неподвижна-спътникова и подвижна-спътникова радиослужба
 
Стандарт
БДС EN 301 360 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран европейски стандарт (EN) за спътникови интерактивни крайни устройства (SIT) и спътникови потребителски крайни устройства (SUT), излъчващи към спътници на геостационарна орбита в честотния обхват от 27,5 до 29,5 GHz, покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 301 426 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран европейски стандарт (EN) за пренос на нискоскоростни данни от земни мобилни станции за връзка чрез спътник (LMES), работещи в честотните обхвати 1,5/1,6 GHz, покриващ съществените изисквания на член 3(2) от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 301 427 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран европейски стандарт (EN) относно мобилни спътникови наземни станции (MESs) за нискоскоростни данни, с изключение на мобилните спътникови наземни станции за въздухоплаването, работещи в честотните обхвати 11/12/14 GHz, покриващи изискванията на член 3.2 от Директивaтa за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 301 441 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран европейски стандарт за мобилни земни станции (MES), включително носими земни станции за мрежи за спътникови персонални съобщителни връзки (S-PCN), работещи в честотните обхвати 1,6/2,4 GHz, покриващ съществените изисквания на член 3(2) от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 301 442 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран европейски стандарт (EN) за мобилни земни станции (MESs), включително носими земни станции за мрежи за спътникови персонални съобщителни връзки (S-PCN) в обхвата 2 GHz при мобилни спътникови служби (MSS), покриващ съществените изисквания на член 3(2) от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 301 443 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран европейски стандарт (EN) за крайна станция с много малка апертура на антената (VSAT). Предавателни, приемо-предавателни, приемни земни станции за връзка чрез спътник, работещи в честотните обхвати 4 GHz и 6 GHz, покриващ съществените изисквания на член 3(2) от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 301 444 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран европейски стандарт (EN) за земни мобилни станции за връзка чрез спътник (LMES), работещи в честотните обхвати 1,5 GHz и 1,6 GHz, осигуряващи предаване на глас и/или данни, покриващ съществените изисквания на член 3(2) от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 301 459 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран европейски стандарт за спътникови интерактивни крайни устройства (SIT) и спътникови потребителски крайни устройства (SUT), излъчващи към спътници на геостационарна орбита в честотния обхват от 29,5 до 30,0 GHz, покриващ съществените изисквания на член 3(2) от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 301 473 Спътникови наземни станции и системи (SES). Авиационни наземни станции (AES), работещи в рамките на Въздухоплавателната мобилна спътникова служба (АMSS)/Мобилна спътникова служба (MSS) и/или Въздухоплавателната мобилна спътникова служба за маршрутни услуги (AMS(R)S)/Мобилни спътникови услуги (MSS)
БДС EN 301 681 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран европейски стандарт (EN) за мобилни земни станции (MESs) от мобилни системи за връзка чрез геостационарни спътници, включително носими земни станции, за спътникови мрежи за персонални далекосъобщения (S-PCN) в обхватите 1,5/1,6 GHz на мобилната спътникова служба (MSS), покриващ съществените изисквания на член 3(2) от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 301 721 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран европейски стандарт за мобилни земни станции (MES), доставящи съобщения с ниска скорост на данните, използващи спътници на ниски орбити (LEO), работещи под 1 GHz, покриващ съществените изисквания на член 3(2) от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 302 574-1 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран стандарт за земни станции за връзка чрез спътник за мобилна спътникова служба (MSS), работещи в честотните обхвати от 1980 MHz до 2010 MHz (земя-космос) и от 2170 MHz до 2200 MHz (космос-земя). Част 1: Допълнителни наземни компоненти (CGC) за широколентови системи. Хармонизиран европейски стандарт (EN), покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 302 574-2 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран стандарт за земни станции за връзка чрез спътник за мобилна спътникова служба (MSS), работещи в честотните обхвати от 1980 MHz до 2010 MHz (земя-космос) и от 2170 MHz до 2200 MHz (космос-земя). Част 2: Потребителски съоръжения (UE) за широколентови системи. Хармонизиран европейски стандарт (EN), покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
БДС EN 302 574-3 Земни станции и системи за връзка чрез спътник (SES). Хармонизиран стандарт за земни станции за връзка чрез спътник за мобилна спътникова служба (MSS), работещи в честотните обхвати от 1980 MHz до 2010 MHz (земя-космос) и от 2170 MHz до 2200 MHz (космос-земя). Част 3: Потребителски съоръжения (UE) за теснолентови системи. Хармонизиран европейски стандарт (EN), покриващ съществените изисквания на член 3.2 от Директивата за радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства (R&TTED)
СД ETSI/TS 102 584 Цифрово видеоразпръскване (DVB). Указания за реализиране на DVB-SH

"


Заключителни разпоредби

§ 13. Решението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките