Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 63 от 1.VIII

ДОГОВОР МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА БОЛИВАРСКА РЕПУБЛИКА ВЕНЕЦУЕЛА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ТУРИЗМА(Одобрен с Решение № 749 от 28 ноември 2008 г. на Министерския съвет. В сила от 19 декември 2011 г.)

 

ДОГОВОР МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА БОЛИВАРСКА РЕПУБЛИКА ВЕНЕЦУЕЛА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТТА НА ТУРИЗМА
(Одобрен с Решение № 749 от 28 ноември 2008 г. на Министерския съвет. В сила от 19 декември 2011 г.)

Издаден от Министерството на икономиката и енергетиката

Обн. ДВ. бр.63 от 1 Август 2014г.

Правителството на Република България и правителството на Боливарска република Венецуела, наричани по-нататък "договарящи се страни",

Изразявайки желание да насърчат разрастването и заздравяването на приятелските взаимоотношения между народите, както и по-добро познаване на живота, историята и културното наследството на двете страни,

Убедени, че туризмът представлява значителен ресурс за икономическото развитие, начин за подобряване на взаимното познаване и изразява добрата воля между страните,

Имайки предвид Меморандума за разбирателство за създаването на Смесена междуправителствена българо-венецуелска комисия, подписан от страните в град София, България, на 13 юни 2002 година,

Вземайки под внимание Устава на Световната организация по туризъм и препоръките от Световната конференция по туризъм, които се съдържат в Декларацията от Манила за световния туризъм от 1980 г. и са утвърдени в документа от Акапулко от 1982 г.,

Основавайки се на принципите за пълно равенство на права и взаимни ползи,

Страните се споразумяха за следното:


Член 1

Договарящите се страни се задължават да насърчават и стимулират сътрудничеството в областта на туризма, насърчавайки туристическия поток между двете страни въз основа на принципите на равнопоставеност, взаимно зачитане на суверенитета и взаимната изгода на ползите съгласно съответните вътрешни закони и разпоредбите на този договор.


Член 2

Договарящите се страни обменят информация относно действащото законодателство в сферата на туризма във всяка страна, включително и относно зашитата и опазването на културно-историческото наследство, природните ресурси, както и по отношение на нормативната база, свързана със средствата за настаняване на туристи, туристическите сдружения и агенции и други теми, свързани с туризма.


Член 3

Договарящите се страни насърчават обмена на експерти и консултанти в областта на туризма, подпомагат обмена на опит и знания във всички сектори на туризма и проучват всички предложения, свързани с организиране на семинари и курсове за обучение на персонала, зает в сферата на туризма. Освен това договарящите се страни по взаимно съгласие насърчават туристическите дейности.


Член 4

Договарящите се страни насърчават реципрочните посещения на представители на медиите и масовите комуникации, туристическите агенти, туроператорите с цел обмен на информация относно интересните места в Република България и Боливарска република Венецуела.


Член 5

Всяка една от договарящите се страни с цел промотиране на туристическите си центрове ще вземе участие в рамките на своите възможности в изложби, конференции, търговски изложения и туристически прояви, организирани от другата страна.


Член 6

Договарящите се страни насърчават развитието на сътрудничеството между сдружения, фирми и компании в България и във Венецуела, както и всяка друга организация, публична или частна, които подпомагат развитието на туризма съгласно съответното вътрешно законодателство.


Член 7

За прилагането на този договор договарящите се страни посочват като изпълнителни органи за Република България - Държавната агенция по туризъм, за Боливарска република Венецуела - Министерството на народната власт за туризма.


Член 8

Договарящите се страни ще работят в рамките на Световната организация по туризъм, за да разработят областите на сътрудничество и да насърчат приемането на единни модели и добри практики, които, след като са развивани от двете правителства, ще насърчават туристическата дейност.


Член 9

Съмненията или различията, които могат да възникнат при прилагането и тълкуването на този договор, ще бъдат решавани чрез преговори между договарящите страни по дипломатически път.


Член 10

Съгласно Меморандума за разбирателство за създаването на Смесена междуправителствена българо-венецуелска комисия ще се създаде Работна група в сферата на туризма, която ще проследява и анализира изпълнението на този договор, както и обсъждането на други теми от общ интерес в областта на туризма.


Член 11

Този договор може да бъде изменян или допълван само по взаимно писмено съгласие на договарящите се страни. Такова изменение или допълнение ще влиза в сила според установеното в член 12.


Член 12

Този договор влиза в сила в деня на получаване на последната нота, с която договарящите се страни взаимно се уведомяват, че са изпълнили изискванията на националното си законодателство за влизането на този договор в сила.

Този договор се сключва за период от пет години, като действието му ще се подновява за същия период от време, освен ако една от договарящите се страни не информира другата, в писмена форма и по дипломатичен път, минимум шест месеца преди изтичане срока на договора за намерението си да го денонсира.

Прекратяването на този договор няма да повлияе на разработването на програми и/или проекти, одобрени от договарящите се страни, които и в бъдеще ще продължат да действат, освен ако страните не се споразумеят за друго.


Този договор се подписа в София на 1 декември 2008 г. в 3 еднообразни екземпляра на български, испански и английски език, като трите текста имат силата на оригинал.

В случай на разногласие при тълкуването на този договор меродавен е текстът на английски език.


Промени настройката на бисквитките