НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 105 ОТ 2006 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА СЪЗДАВАНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ, ДОСТЪП И ПОЛЗВАНЕ НА ИНТЕГРИРАНАТА СИСТЕМА ЗА АДМИНИСТРИРАНЕ И КОНТРОЛ (ДВ, БР. 82 ОТ 2006 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 105 ОТ 2006 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА СЪЗДАВАНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ, ДОСТЪП И ПОЛЗВАНЕ НА ИНТЕГРИРАНАТА СИСТЕМА ЗА АДМИНИСТРИРАНЕ И КОНТРОЛ (ДВ, БР. 82 ОТ 2006 Г.)
Обн. ДВ. бр.22 от 11 Март 2014г., изм. ДВ. бр.43 от 23 Май 2014г.
§ 1. В чл. 16а се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови ал. 3 и 4:
"(3) Данните в Системата за идентификация на земеделските парцели (СИЗП) за физическите блокове и за специализирания слой "Площи в добро земеделско състояние" се обновяват ежегодно чрез дешифрация (дистанционно разчитане) на актуална цифрова ортофото карта, изготвена чрез самолетно или сателитно заснемане, чрез извършване на теренни проверки на характеристиките на физическите блокове и допустимата за подпомагане площ в тях и чрез извършване на проверки на място по чл. 37 ЗПЗП.
(4) Теренните проверки по ал. 3 се извършват въз основа на заповед на министъра на земеделието и храните и не са проверки на място по смисъла на чл. 37 ЗПЗП. Резултатите от тях се отразяват в контролни доклади, които служат за обновяване на информацията в СИЗП."
2. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 5 и 6.
§ 2. (В сила от 01.10.2014 г.) Създават се чл. 16д, 16е, 16ж, 16з и 16и:
"Чл. 16д. (1) Министерството на земеделието и храните създава в СИЗП специализиран слой "Постоянни пасища", който включва площи с минимален размер 0,1 хектара, които:
1. са с начин на трайно ползване по цифровата ортофотокарта - пасища, мери или ливади;
2. попадат във физически блокове, включващи постоянни пасища и са заявявани в тях за подпомагане като постоянни пасища поне през една от последните 5 години.
(2) Специализираният слой "Постоянни пасища" включва постоянно затревените площи, които са екологично чувствителни, в зоните, обхванати от Директива 92/43/ЕИО на Съвета от 21 май 1992 г. за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна (OB L 206, 22.7.1992 г.) или Директива 2009/147/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно опазването на дивите птици (OB L 20, 26.1.2010 г.).
(3) Специализираният слой "Постоянни пасища" се създава, за да:
1. се запазят постоянните пасища и ливади от разораване и преобразуване;
2. се използва от Разплащателната агенция за административни проверки на подадените заявления за подпомагане съгласно чл. 37, ал. 2 ЗПЗП.
Чл. 16е. (1) След създаване на специализирания слой "Постоянни пасища" Министерството на земеделието и храните открива производство по чл. 66 от Административнопроцесуалния кодекс за неговото одобряване. Откриването на производството се оповестява чрез:
1. публикуване на обява в един централен ежедневник;
2. публикуване на обява на интернет страниците на Министерството на земеделието и храните и Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ);
3. изпращане на съобщения до браншови организации на земеделски стопани.
(2) Уведомяването за откриване на производството по ал. 1 включва:
1. основните съображения за изготвяне на специализирания слой "Постоянни пасища";
2. възможността заинтересованите лица да се запознаят с изготвения специализиран слой в общинските служби по земеделие и в областните дирекции "Държавен фонд "Земеделие" по местонахождение на площите и да подадат предложения и възражения за включване или невключване на определени физически блокове или части от тях в него.
(3) В едномесечен срок от оповестяване на откриването на производството по ал. 1 земеделските стопани, както и представители на браншови организации, представляващи определени земеделски стопани, могат да се запознаят с включването в специализирания слой "Постоянни пасища" на физическите блокове или частите от тях, които стопанисват. Запознаването по ал. 1 се извършва в общинската служба по земеделие по местонахождението на площите, като се използва сайтът на ДФЗ, секция "Система за индивидуална справка по Директни плащания", чрез преглед на съответните физически блокове или части от тях върху ЦОФК и констатиране дали попадат в специализирания слой. Служителите от общинската служба по земеделие оказват съдействие на земеделските стопани и представителите на браншови организации при извършване на прегледа.
(4) В срока по ал. 3 земеделските стопани и представителите на браншови организации, представляващи определени земеделски стопани, могат да подават предложения и възражения до министъра на земеделието и храните по одобрен образец - чрез автоматично генериране в секция "Система за индивидуална справка по Директни плащания" от интернет страницата на ДФЗ, за включване или невключване на определени физически блокове или части от тях в специализирания слой "Постоянни пасища". При подаване на предложения и възражения земеделските стопани сами или със съдействието на служител от общинската служба по земеделие посочват идентификаторите на блоковете на земеделските стопанства, които желаят да бъдат включени в предложението или възражението.
(5) След извършване на проверки на получените предложения и възражения и отстраняване на установените пропуски и грешки Министерството на земеделието и храните изготвя окончателен специализиран слой "Постоянни пасища", който се одобрява със заповед от министъра на земеделието и храните.
Чл. 16ж. (1) Специализираният слой "Постоянни пасища" се обновява ежегодно до 1 март чрез включване или изключване на площи, когато министърът на земеделието и храните е издал заповед по чл. 47п, ал. 2 ЗПЗП, и чрез включване на площи по искане на техния ползвател или служебно, когато площите вече отговарят на критериите по чл. 16д, ал. 1.
(2) След приключване на обновяването по ал. 1 Министерството на земеделието и храните предоставя актуализирания специализиран слой "Постоянни пасища" на РА за извършване на административни проверки съгласно чл. 37, ал. 2 ЗПЗП на подадените заявления за подпомагане.
Чл. 16з. (1) Земеделски стопанин, който иска да преобразува или разорава собствени постоянни пасища, включени в слой "Постоянни пасища", подава в срок от 1 октомври до 31 януари заявление до министъра на земеделието и храните. В заявлението се посочват причините за искането, постоянните пасища, за които се иска преобразуване или разораване, и площите в стопанството, които ще бъдат преобразувани в постоянно пасище.
(2) Министърът на земеделието и храните разрешава със заповед преобразуване или разораване на постоянни пасища, когато площите в стопанството, които ще бъдат преобразувани в постоянно пасище, са равни или по-големи по размер от постоянните пасища, които се преобразуват или разорават.
(3) Площите, преобразувани в постоянно пасище, се считат за постоянно пасище от първия ден на преобразуването и се използват за отглеждане на трева или друг тревен фураж най-малко пет последователни години считано от датата на тяхното преобразуване.
Чл. 16и. (1) Разплащателната агенция контролира по реда на чл. 37 ЗПЗП спазването на забраната за преобразуването и разораването от земеделските стопани на постоянните пасища, включени в слой "Постоянни пасища", без получено разрешение по чл. 16з, ал. 2.
(2) Когато при извършване на теренна проверка по чл. 16а, ал. 4 бъде установено преобразуване или разораване на постоянни пасища, констатацията се отразява в контролния доклад за проверката.
(3) Министърът на земеделието и храните може да възложи със заповед извършването на контрол по ал. 1 и на общинските служби по земеделие."
§ 3. В § 1 на допълнителните разпоредби се създава т. 3:
"3. "Постоянни пасища" са продуктивните пасища; слабопродуктивни пасища, ливадите и мерите."
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 4. Параграф 2 влиза в сила от 1 октомври 2014 г.
§ 5. В Наредба № 5 от 2010 г. за условията за допустимост за подпомагане на земеделските парцели по схеми за плащане на площ и за общите и регионални критерии за постоянни пасища (обн., ДВ, бр. 22 от 2010 г.; изм., бр. 34 от 2010 г., бр. 56 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 21 от 2012 г.; изм., бр. 23 от 2013 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 1, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
а) в т. 2 думите "на площ" се заменят с "и схеми за специфично подпомагане";
б) създава се т. 5:
"5. мярката за подпомагане по Наредба № 3 от 2011 г. за условията и реда за прилагане на мярка 213 "Плащания по Натура 2000 и плащания, свързани с Директива 2000/60/ЕО - за земеделски земи" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 - 2013 г. (ДВ, бр. 18 от 2011 г.)."
2. В чл. 6 думата "нискостеблени" се заличава.
3. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения:
а) в § 1 т. 3 се изменя така:
"3. Дървесни култури с кратък цикъл на ротация" са трите вида с код по КН 0602 90 41, които се състоят от дървесни многогодишни култури, чиито корени или дънери остават в почвата след прибиране на реколтата, като през следващия сезон се появяват нови издънки, и които фигурират в списък на видовете, приети за използване като нискостеблени дървесни култури с кратък цикъл на ротация, и техния максимален цикъл на реколтиране, определени в приложението.";
б) в § 2 думите "Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние" се заменят с "изискванията за кръстосано съответствие".
4. Създава се приложение към § 1, т. 3 от допълнителните разпоредби:
"Приложение към § 1, т. 3
Дървесни култури с кратък цикъл на ротация
1. Тополи (Populus ssp.)
• Черна топола (Populus nigra)
• Бяла топола (Populus alba)
• Трепетлика (Populus tremula)
Максимален цикъл на реколтиране - 6 години.
2. Върби (Salix spp.)
• Бяла върба (S. alba)
• Тритичинкова върба (S. triandra)
• Трошлива върба (S. fragilis)
• Ракита (S. purpurea)
• Ива (S. caprea)
Максимален цикъл на реколтиране - 6 години.
3. Черна елша (Alnus glutinosa)
Максимален цикъл на реколтиране - 20 години.
4. Сребролистна липа (Tilia tomentosa)
Максимален цикъл на реколтиране - 20 години.
5. Полски бряст (Ulmus minor)
Максимален цикъл на реколтиране - 20 години.
6. Леска (Corylus avellana)
Максимален цикъл на реколтиране - 20 години.
7. Източен чинар (Platanus orientalis)
Максимален цикъл на реколтиране - 20 години."
§ 6. В Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители (обн., ДВ, бр. 10 от 1999 г.; изм., бр. 106 от 2000 г.; доп., бр. 99 от 2001 г.; изм., бр. 39 от 2002 г., бр. 1 от 2003 г., бр. 20 от 2005 г., бр. 3, 23 и 48 от 2007 г., бр. 2 от 2008 г., бр. 3, 79 и 89 от 2011 г.; доп., бр. 23 от 2012 г.; изм. и доп., бр. 110 от 2013 г.) се създава раздел VІ "База данни за тютюнопроизводителите":
"Раздел VІ
База данни за тютюнопроизводителите
Чл. 19. (1) Министерството на земеделието и храните създава и поддържа база данни за тютюнопроизводителите в страната.
(2) Тютюнопроизводителите подават заявления по образец в общинската служба по земеделие по местопроизводството за площите, на които са отглеждали тютюн, и за количествата тютюн, които са продали, по сортови групи. Към заявленията се прилагат договорите за продажба на тютюн и протоколи за изкупуване или кантарни бележки за предадените количества.
(3) В базата данни по ал. 1 се включва информация за тютюнопроизводителите, за площите, на които са отглеждали тютюн, и за продадените и предадени от тях на купувачите през годината количества тютюн по сортови групи.
(4) Общинските служби по земеделие издават на тютюнопроизводителите, подали заявления по ал. 2, служебни бележки за въведените в базата данни площи и количества тютюн по сортови групи."
§ 7. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2014 г., в сила от 23.05.2014 г.) В срок до 15 юни 2014 г. тютюнопроизводителите подават в общинските служби по земеделие по местопроизводството заявления по чл. 19, ал. 2 от Наредба № 3 за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители (ДВ, бр. 10 от 1999 г.) за площите, на които са отглеждали тютюн, и за продадените и предадени през 2013 г. количества тютюн по сортови групи и класи. При необходимост министърът на земеделието и храните може със заповед да определя и други срокове за подаване на заявленията и документите към тях.
§ 8. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".
Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 105 ОТ 2006 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА СЪЗДАВАНЕ, ПОДДЪРЖАНЕ, ДОСТЪП И ПОЛЗВАНЕ НА ИНТЕГРИРАНАТА СИСТЕМА ЗА АДМИНИСТРИРАНЕ И КОНТРОЛ
(ОБН. - ДВ, БР. 43 ОТ 2014 Г., В СИЛА ОТ 23.05.2014 Г.)
§ 2. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".