СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА НАЦИОНАЛНАТА ОТБРАНА НА РЕПУБЛИКА ГЪРЦИЯ ОТНОСНО СЪТРУДНИЧЕСТВО ВЪВ ВОЕННАТА ОБЛАСТ (Утвърдено с Решение № 695 от 30 септември 2010 г. на Министерския с..
СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА НАЦИОНАЛНАТА ОТБРАНА НА РЕПУБЛИКА ГЪРЦИЯ ОТНОСНО СЪТРУДНИЧЕСТВО ВЪВ ВОЕННАТА ОБЛАСТ
(Утвърдено с Решение № 695 от 30 септември 2010 г. на Министерския съвет. В сила от 25 октомври 2013 г.)
Обн. ДВ. бр.9 от 31 Януари 2014г.
Министерството на отбраната на Република България и Министерството на националната отбрана на Република Гърция, наричани по-долу "Страните",
Като отчитат развитието на добрите взаимоотношения между двете държави, основаващи се на взаимното зачитане на националните им интереси, реципрочност и партньорство,
Като вземат предвид факта, че военното сътрудничество и диалогът допринасят за развитието на още по-добри взаимоотношения между държавите на Страните,
Като отчитат военното сътрудничество като принос към международния мир и сигурност,
Като вземат под внимание разпоредбите на Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили (NATO SOFA), подписано в Лондон на 19 юни 1951 г.,
се споразумяха за следното:
Цел
Член 1
Целта на това Споразумение е да създаде правната рамка, необходима за сътрудничеството между Страните в областта на отбраната.
Области на сътрудничество
Член 2
Сътрудничеството между Страните се осъществява в следните области:
а) Мениджмънт на отбраната и отбранително планиране;
б) Правни въпроси в областта на отбраната;
в) Подготовка на военен и цивилен персонал;
г) Система за организация и мобилизация на Въоръжените сили;
д) Контрол върху въоръженията и разоръжаване;
е) Военно-финансови въпроси;
ж) Военно-икономически и научно-технически дейности;
з) География и топогеодезия;
и) Контрол върху замърсяването и въпроси, свързани с околната среда;
й) Военна медицина;
к) Култура, спорт, рекреация;
л) Други области на сътрудничество по договореност между Страните.
Форми на сътрудничество
Член 3
Сътрудничеството между Страните се реализира в следните форми:
а) Работни посещения между служители на Страните;
б) Посещения на военни делегации;
в) Участие в изложения на военна техника и въоръжения, военни учения, семинари и конференции;
г) Обучение на разменни начала за военния и цивилния персонал, включително подготовка за мироопазващи операции;
д) Други форми на сътрудничество по договореност между Страните.
Изпълнение
Член 4
В изпълнение на това Споразумение Страните или техни надлежно оторизирани представители могат да подпишат съответните последващи договорености.
Годишен план за сътрудничество
Член 5
Ежегодно двете Страни разработват проект на План за сътрудничество за всяка следваща година, като този Проектоплан се координира посредством размяна на кореспонденция и се подписва до края на текущата календарна година.
Подписването се осъществява от представители, оправомощени за тази цел от министрите на отбраната на двете Страни. Подписването следва да бъде осъществено или по време на специално организирана за целта среща, или чрез размяна на кореспонденция.
Страните се уведомяват взаимно за структурите или лицата, определени за контакт за целите на това Споразумение.
Финансови аспекти
Член 6
(1) Всяка от Страните поема собствените си разходи по отношение на дейностите, които ще бъдат изпълнявани съгласно разпоредбите на това Споразумение, освен ако не е договорено друго между Страните.
(2) Страната домакин следва да осигури вътрешен транспорт за делегациите на изпращащата Страна от пристигането им на територията на държавата на Страната домакин.
(3) Страната домакин осигурява спешна медицинска и дентална помощ в степента, предоставяна за персонала на Страната домакин.
Юрисдикция
Член 7
По време на пребиваването на територията на държавата на Приемащата страна статутът на представителите на Изпращащата страна се определя от разпоредбите на Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили (NATO SOFA), подписано в Лондон на 19 юни 1951 г.
Защита на информацията
Член 8
Страните защитават сигурността на информацията и данните, получени вследствие двустранните контакти, и се задължават да се въздържат от ползването на такива данни без предварителното писмено съгласие на Страната, предоставила информацията, както и от предаване на тази информация на трета страна.
С устната и писмената информация и данни, получени вследствие двустранните контакти, се работи в съответствие с действащото национално законодателство на всяка от Страните, като същите не бива да бъдат публикувани в медиите.
Задължения на Страните, произтичащи от други международни споразумения
Член 9
Това Споразумение няма за цел да засяга правата и задълженията на Страните, произтичащи от други международни споразумения, по които те или съответните им държави са страни.
Уреждане на спорове
Член 10
Всички спорове, възникнали поради или във връзка с тълкуването и прилагането на това Споразумение, се разрешават от Страните посредством преговори и няма да бъдат отнасяни за разрешаване пред който и да било международен трибунал или трета страна.
Заключителни разпоредби
Член 11
(1) Това Споразумение влиза в сила от датата на получаване на последното уведомление в писмена форма за завършването на вътрешните правни процедури, необходими за влизането му в сила.
(2) Това Споразумение може да бъде изменяно и допълвано по всяко време в писмена форма по взаимно съгласие на Страните. Влизането в сила на измененията и допълненията става в съответствие с разпоредбите на параграф (1) от този член.
(3) Това Споразумение се сключва за неограничен период от време. Всяка от двете Страни може да извести в писмена форма за намерението си да го денонсира. Денонсирането влиза в сила шест месеца след получаване на уведомлението.
(4) Ако към датата на денонсиране или прекратяване съществуват неуредени финансови въпроси или искове, съответните разпоредби от това Споразумение остават в сила до окончателното им уреждане.
(5) Отговорностите и задълженията на всяка от Страните по отношение на договореностите, касаещи сигурността и защитата на класифицираната информация, продължават да са в сила независимо от прекратяването на това Споразумение.
(6) От датата на влизане в сила на това Споразумение Споразумението за военно сътрудничество между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на националната отбрана на Република Гърция, подписано на 11 март 2005 г. в Атина, прекратява действието си.
Подписано в София на 27 юли 2010 г. в два оригинални екземпляра, всеки от които на български, гръцки и английски език, като всички текстове са с еднаква сила. В случай на различия в тълкуването за меродавен се счита английският текст.