Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 1 от 4.I

НАРЕДБА № Iз-2525 ОТ 14 ДЕКЕМВРИ 2012 Г. ЗА ПРЕМИНАВАНЕ НА ДЪРЖАВНАТА СЛУЖБА В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

 

НАРЕДБА № Iз-2525 ОТ 14 ДЕКЕМВРИ 2012 Г. ЗА ПРЕМИНАВАНЕ НА ДЪРЖАВНАТА СЛУЖБА В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

Издадена от Министерството на вътрешните работи

Обн. ДВ. бр.1 от 4 Януари 2013г., отм. ДВ. бр.60 от 22 Юли 2014г.

Отменена с § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 8121з-310 от 17 юли 2014 г. за преназначаване на държавните служители в Министерство на вътрешните работи - ДВ, бр. 60 от 22 юли 2014 г., в сила от 22.07.2014 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за преминаване на държавната служба в Министерството на вътрешните работи (МВР) чрез:

1. израстване в категория;

2. израстване в степените на категории Г и Е;

3. заемане на длъжности в рамките на притежаваната категория;

4. назначаване на друга длъжност в рамките на притежаваната категория или на длъжност от по-ниска категория по искане на държавния служител;

5. назначаване в по-висока степен на длъжност или в по-високо ниво на длъжност;

6. временно назначаване на длъжност;

7. преместване на длъжност.


Чл. 2. Професионалното развитие на държавните служители в МВР се основава на основните принципи на управление на държавната служба в МВР.


Чл. 3. (1) Дирекция "Човешки ресурси" - МВР, организира конкурсите за:

1. израстване в категории Б, В и Г;

2. заемане на длъжности в рамките на категория В и по-висока.

(2) Органите по чл. 186, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР) организират и провеждат конкурсите за израстване в категория Д и конкурсите за заемане на длъжности в рамките на категория Г и по-ниска с методическа помощ и контрол от дирекция "Човешки ресурси" - МВР.

(3) Ръководителите на структурите по чл. 9 ЗМВР обезпечават административно-технически подготовката и провеждането на конкурсите.


Чл. 4. Конкурсите за академични длъжности се провеждат и в съответствие с разпоредбите на Закона за развитието на академичния състав в Република България и Правилника за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България.


Чл. 5. (1) Когато за дадена длъжност се изисква ниво на достъп до класифицирана информация, което служителят не притежава, същият се допуска до участие в конкурса.

(2) Проучването по Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) се провежда само за класираните кандидати.

(3) Присъждането на категория на служителя или назначаването му на длъжност се извършва след издаване на разрешение за съответното ниво на достъп до класифицирана информация.

(4) Ако на служителя не бъде разрешено съответното ниво на достъп до класифицирана информация, не му се присъжда категория и не се назначава на длъжността.


Раздел II.
Израстване в категория

Чл. 6. Професионалната кариера на държавния служител се основава на последователно израстване в следващата категория чрез конкурс и преминаване на съответна професионална подготовка.


Чл. 7. (1) Израстване в следваща по-висока категория се допуска след прослужване на определен минимален срок в предходната категория, както следва:

1. за израстване в категория Д - прослужени 3 години в категория Е;

2. за израстване в категория Г - прослужени 3 години в категория Д;

3. за израстване в категория В - прослужени 5 години в категория Г или прослужени 3 години в категория Г - за служители, израснали от категория Д;

4. за израстване в категория Б - прослужени 3 години в категория В.

(2) За израстване в следваща по-висока категория и заемане на длъжностите "главен разследващ полицай" допълнително се изисква:

1. за длъжностите от категория В - не по-малко от 5 години юридически стаж или не по-малко от 4 години стаж на длъжности за разследващи полицаи;

2. за длъжностите от категория Б - не по-малко от 7 години юридически стаж или не по-малко от 5 години стаж на длъжности за разследващи полицаи.

(3) При определяне на стажа за разследващи полицаи по чл. 217, ал. 3 ЗМВР се взема предвид и прослуженото време като дознатели.

(4) За израстване в категория Г могат да кандидатстват служители от категория Д, притежаващи изискващата се за заемане на длъжността минимална образователно-квалификационна степен на висшето образование.


Чл. 8. (1) За израстване в категория А конкурс не се провежда.

(2) Министърът на вътрешните работи може да присъжда категория А на държавни служители, притежаващи категория Б.


Чл. 9. (1) Конкурси за израстване в категории Б, В и Г и заемане на вакантни длъжности от съответната категория се организират и провеждат по предложение на органите по чл. 186, ал. 1 ЗМВР.

(2) Предложението се изпраща до министъра на вътрешните работи чрез дирекция "Човешки ресурси" - МВР.

(3) В предложението се включват вакантни длъжности от ниските йерархични нива на съответната категория, както и длъжности, останали незаети след провеждане на конкурс за заемане на вакантни длъжности в рамките на съответната категория.


Чл. 10. (1) Конкурсите за израстване в категория се организират и провеждат поотделно за:

1. длъжности, за които се изисква полицейска подготовка;

2. длъжности, за които се изисква подготовка по пожарна безопасност и защита на населението;

3. длъжности извън посочените в т. 1 и 2.

(2) При организиране и провеждане на конкурси по ал. 1, т. 3 длъжностите, включени в даден конкурс, се групират по начин, позволяващ проверка на професионалните знания на служителите в дадена област.


Чл. 11. (1) Заповедта за обявяване на конкурс за израстване в категории Б, В и Г се издава от министъра на вътрешните работи, а за израстване в категория Д - от органите по чл. 186, ал. 1 ЗМВР.

(2) В заповедта по ал. 1 се определят:

1. категорията, броят и наименованията на вакантните длъжности и разпределението им по структурни звена и населени места;

2. общи и специфични изисквания за участие в конкурса и за заемане на длъжностите, както и основно месечно възнаграждение;

3. необходими документи за кандидатстване, място и краен срок за подаването им;

4. начин за провеждане на конкурса, тематика, начин за оценяване и елиминаторен праг при проверка на професионалните знания на служителите;

5. срок за провеждане на конкурса;

6. председател, заместник-председател, членове на конкурсната комисия и технически секретар(и).

(3) В конкурсната комисия се включват представители на структурата, за която е обявен конкурсът, при задължително участие на служител с юридическо образование и на представител на дирекция "Човешки ресурси" - МВР, или на аналогичните й звена. При провеждане на структурирано интервю в състава на конкурсната комисия се включва и психолог.

(4) За председател и заместник-председател на конкурсната комисия се определят служители, които притежават категория, равна или по-висока от категорията, за която се провежда конкурсът.


Чл. 12. (1) Държавните служители подават заявление за участие в конкурса за израстване в категория и заемане на длъжност, като прилагат изискващите се документи.

(2) Служителите подреждат по предпочитание длъжностите, за които кандидатстват.

(3) Заявлението за участие в конкурса се регистрира в деловодството на структурното звено по месторабота и се изпраща по служебен ред в съответното звено "Човешки ресурси".

(4) Звеното "Човешки ресурси" своевременно изпраща на конкурсната комисия документите на всички служители, подали заявление за участие.

(5) След подаване на заявлението за участие в конкурса служителите нямат право да променят посочените от тях длъжности или подреждането им по предпочитания.


Чл. 13. Не се допускат до участие в конкурс за израстване в категория държавни служители:

1. за които е влязла в сила заповед за налагане на дисциплинарно наказание по чл. 226, ал. 1, т. 4 или 5 ЗМВР и срокът на действие на наказанието не е изтекъл към крайната дата за подаване на заявленията за участие;

2. срещу които е образувано дисциплинарно производство по реда на чл. 230, ал. 1 ЗМВР към крайната дата за подаване на заявленията за участие;

3. временно отстранените от длъжност.


Чл. 14. (1) Конкурсната комисия:

1. проверява подадените документи;

2. допуска до участие в конкурса служителите, които са представили в срок необходимите документи, отговарят на условията за участие в конкурса и на общите и специфичните изисквания за длъжностите, за които кандидатстват;

3. провежда конкурсната процедура;

4. класира кандидатите.

(2) При необходимост от запазване в тайна самоличността на служителите или на данни, съставляващи класифицирана информация:

1. не се обявяват данни за служителите и за разпределението на незаетите длъжности по структурни звена и населени места при публикуване на заповедта;

2. служителите се информират лично за тези данни от дирекция "Човешки ресурси" - МВР, или аналогичните й звена;

3. решенията по ал. 1, т. 2 и 4 се обявяват лично на кандидатите.

(3) Участието на държавните служители в конкурса се прекратява с решение на конкурсната комисия при влязла в сила заповед за налагане на дисциплинарно наказание по чл. 226, ал. 1, т. 4 или 5 ЗМВР, при образуване на дисциплинарно производство по реда на чл. 230, ал. 1 ЗМВР, при временно отстраняване от длъжност, както и при прекратяване на служебното правоотношение.


Чл. 15. (1) Заседанията на конкурсната комисия се ръководят от председателя, а в негово отсъствие - от заместник-председателя, и се провеждат в присъствието на най-малко 2/3 от състава на комисията.

(2) Решенията на комисията се вземат с гласовете на повече от 1/2 от присъстващите. При равен брой гласове решаващ е гласът на председателя на комисията, а в негово отсъствие - на заместник-председателя на комисията.

(3) За заседанията на комисията се води протокол, който се подписва от присъстващите членове на комисията.

(4) Председателят, заместник-председателят и членовете на комисията нямат право да разгласяват класифицирана информация, свързана с организирането и провеждането на конкурса и данни за участниците в конкурса по смисъла на Закона за защита на личните данни (ЗЗЛД).

(5) Председателят, заместник-председателят и членовете на конкурсната комисия са длъжни писмено да уведомят органа, обявил конкурса, ако някой от допуснатите до участие кандидати е свързано с тях лице по смисъла на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (ЗПУКИ). В този случай органът, обявил конкурса, издава заповед за замяна на членовете на комисията, които са свързани лица с някой от допуснатите до участие кандидати.


Чл. 16. (1) Заповедта за обявяване на конкурса, списъците с допуснатите и недопуснатите до участие кандидати и класирането се публикуват в електронната страница на дирекция "Човешки ресурси" - МВР, и се поставят на общодостъпни места в службите и дирекциите. За недопуснатите кандидати се посочва причината за недопускането им.

(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага при провеждане на конкурси по чл. 17, ал. 2.


Чл. 17. (1) Конкурс за израстване в категория се провежда чрез проверка на професионалните знания на служителите по един или повече от следните начини: изпит, тест на професионална тематика, решаване на казуси, писмена разработка.

(2) Конкурс за израстване в категория и заемане на длъжности, определени за осъществяване на дейност по осигуряване и прилагане на разследване чрез служител под прикритие, се провежда по документи.

(3) Със служителите може да се проведе и структурирано интервю.


Чл. 18. (1) Тестовете и казусите за проверка на професионалните знания, както и методологията за провеждането и оценяването им се разработват от структурите по чл. 9 ЗМВР по направления на дейност съвместно с Академията на МВР.

(2) Структурираното интервю със служителите се провежда в съответствие с Методиката за провеждане и оценка на структурирано интервю - приложение № 1.


Чл. 19. (1) Конкурсната комисия определя най-малко три различни варианта за провеждане на конкурса съобразно определения в заповедта начин.

(2) Един от кандидатите чрез жребий изтегля варианта, по който ще се проведе конкурсът, непосредствено преди началото му.

(3) Конкурсът се провежда с всички служители в един и същи ден и час по изтегления вариант.


Чл. 20. По искане на служителите служебните ръководители разрешават платен отпуск по чл. 212, ал. 1, т. 1 - 3 ЗМВР или неплатен отпуск по чл. 213, ал. 1 ЗМВР за дните на провеждане на конкурса.


Чл. 21. (1) Служителите са длъжни да се явят на определените места за провеждане на конкурса най-късно 15 минути преди обявеното начало.

(2) При явяването си служителите се легитимират със служебната си карта и се подписват в присъствен списък. Служител, който се яви след започване на конкурса, не се допуска до участие.

(3) При опит за преписване по време на проверката на професионалните знания, както и при нарушаване на реда по време на провеждане на конкурса, служителят се отстранява и се прекратява участието му в конкурсната процедура.


Чл. 22. (1) Всеки служител изписва на предоставена бланка трите си имена, единния граждански номер, длъжността и структурното звено, в което работи, и я запечатва в малък непрозрачен плик.

(2) Писмената работа се запечатва собственоръчно от служителя в голям плик, в който поставя запечатания малък плик и го предава на представител на комисията срещу подпис.


Чл. 23. (1) В присъствието на членове на комисията големите пликове се разпечатват и се изписва еднакъв номер на малкия плик и на писмената работа. До приключване на оценяването на писмените работи малките пликове се съхраняват от конкурсната комисия неразпечатани.

(2) След приключване на оценяването конкурсната комисия проверява целостта на малките пликове, разпечатва ги, идентифицира писмените работи и нанася оценките в протокол.


Чл. 24. (1) Писмените работи се оценяват от конкурсната комисия.

(2) При необходимост оценяването на писмените работи може да се извърши и от други специалисти в съответната област, което се определя със заповедта за обявяване на конкурса.

(3) Оценяването се извършва в цели числа по петстепенна скала с най-ниска оценка 2 (две) и най-висока 6 (шест), като се прилагат единни критерии и методология за оценка, както следва:

1. с оценка 6 (шест) се оценява писмена работа, в която задълбочено и подробно е изложен материалът по съответната тема;

2. с оценка 5 (пет) се оценява писмена работа, в която задълбочено, но непълно е изложен материалът по съответната тема;

3. с оценка 4 (четири) се оценява писмена работа, в която е изложено основното съдържание на темата, но са допуснати несъществени грешки;

4. с оценка 3 (три) се оценява писмена работа, в която са изложени посредствени и непълни знания по темата;

5. с оценка 2 (две) се оценява писмена работа, в която невярно, неточно или непълно е изложен материалът по съответната тема.

(4) Писмените работи с изключение на тестовете се проверяват най-малко от двама проверяващи, които независимо един от друг оценяват работата на служителя. Окончателната оценка на всеки кандидат се определя като средноаритметична стойност от оценките на проверяващите.

(5) При разлика в оценките на проверяващите, по-голяма от единица, комисията проверява писмената работа и определя окончателна оценка.

(6) Резултатите от теста на професионална тематика се преобразуват в оценка в цяло число по петстепенна скала с най-ниска оценка 2 (две) и най-висока 6 (шест) по начин, указан в заповедта за обявяване на конкурса.

(7) При провеждане на структурирано интервю показаните резултати се оценяват по единни критерии и методология за оценка, като на оценката се придава количествено измерима стойност.

(8) Кандидати, получили оценка на професионалните си знания, по-ниска от определения в заповедта елиминаторен праг, или непреминали елиминаторния праг на структурираното интервю, определен в методиката, отпадат от по-нататъшно участие в конкурса.


Чл. 25. (1) Крайната оценка на всеки участник се формира като сбор от оценките му в конкурса.

(2) Оценките по ал. 1 важат само за конкретния конкурс.


Чл. 26. (1) На базата на показаните резултати комисията извършва класиране на кандидатите съобразно посочените в заявленията им длъжности.

(2) При равни крайни оценки предимство има служителят с по-голям стаж в МВР. Ако и в този случай е налице равенство, предимство има служителят, който работи в структурното звено, в рамките на което е длъжността.


Чл. 27. (1) Служителите могат да обжалват допускането до участие и класирането в конкурс в срока и по реда, определени в чл. 189, ал. 3 ЗМВР.

(2) Жалбата по ал. 1 се подава до министъра на вътрешните работи чрез конкурсната комисия.

(3) Седемдневният срок за подаване на жалбата тече от деня, следващ датата на обявяване на списъците за допускане до участие или за класирането в електронната страница на дирекция "Човешки ресурси" - МВР, или личното уведомяване на служителя в случаите по чл. 14, ал. 2.

(4) Дирекция "Човешки ресурси" - МВР, изготвя становище по жалбата до министъра на вътрешните работи.


Чл. 28. (1) След изтичане на срока за обжалване и произнасяне по жалбите от министъра на вътрешните работи комисията изготвя окончателно класиране.

(2) Спечелилите конкурса преминават съответна професионална подготовка.

(3) На служителите, преминали професионална подготовка за съответната категория, министърът на вътрешните работи присъжда новата категория и се назначават на длъжности от органа по назначаване.

(4) Участието на държавните служители в процедурата по израстване в категория се прекратява при: незавършване на съответната професионална подготовка; влязла в сила заповед за налагане на дисциплинарно наказание по чл. 226, ал. 1, т. 4 или 5 ЗМВР; образуване на дисциплинарно производство по реда на чл. 230, ал. 1 ЗМВР; временно отстраняване от длъжност, както и при прекратяване на служебното правоотношение.

(5) Държавните служители, спечелили конкурс за израстване в категория Г, които са придобили необходимото професионално образование в Академията на МВР, не преминават съответната професионална подготовка.


Раздел III.
Израстване в степените на категории Г и Е

Чл. 29. (1) Категориите Г и Е имат по три степени, които се обозначават с римски цифри във възходящ ред, както следва: III степен, II степен, І степен.

(2) Израстването в степените на категориите по ал. 1 се извършва последователно, като степените отразяват професионалния опит на служителите, придобит при изпълнение на длъжности в съответната категория.

(3) При първоначално присъждане на категориите по ал. 1 на служителите се присъжда III степен на съответната категория.


Чл. 30. (1) На държавните служители, прослужили 3 години в по-ниската степен на категории Г и Е, се присъжда по-високата степен на съответната категория.

(2) По-високата степен на категория не се присъжда на държавни служители:

1. за които е влязла в сила заповед за налагане на дисциплинарно наказание по чл. 226, ал. 1, т. 4 или 5 ЗМВР и срокът на действие на наказанието не е изтекъл;

2. срещу които е образувано дисциплинарно производство по реда на чл. 230, ал. 1 ЗМВР;

3. временно отстранените от длъжност.

(3) След отпадане на обстоятелствата по ал. 2 на държавните служители се присъжда по-високата степен на съответната категория.

(4) За постигнати високи резултати в служебната дейност на държавните служители може предсрочно да бъде присъдена по-висока степен на категория не по-рано от изтичане на половината от срока по ал. 1.

(5) Предсрочно присъждане на по-висока степен на категория по реда на ал. 4 се допуска веднъж в рамките на съответната категория.

(6) Присъждането на по-висока степен на притежаваната категория не е свързано с назначаване на друга длъжност.


Чл. 31. Степените на категории Г и Е се присъждат по предложение на съответния ръководител от:

1. министъра на вътрешните работи - за степените на категории Г и Е, при първоначално присъждане на категория;

2. органите по чл. 186, ал. 1 ЗМВР - за степените на категории Г и Е, извън случаите на първоначално присъждане на категория.


Раздел IV.
Заемане на длъжности в рамките на притежаваната категория

Чл. 32. (1) Заемането на по-висока длъжност в рамките на притежаваната категория се предхожда от конкурс.

(2) Видовете конкурси по ал. 1 са:

1. конкурс за длъжности с общ профил;

2. конкурс за специфични длъжности;

3. конкурс за длъжности с особена отговорност.


Чл. 33. Конкурс за длъжности с общ профил се провежда за назначаване на длъжности, за изпълнението на които се изискват професионални знания и умения, придобити по време на първоначалното професионално обучение.


Чл. 34. Конкурс за специфични длъжности се провежда за назначаване на длъжности, изискващи специализирана подготовка или професионални умения и опит в конкретни области.


Чл. 35. Конкурс за длъжности с особена отговорност се провежда за назначаване на длъжности, определени от министъра на вътрешните работи с щатовете на структурите на МВР, съобразно ръководните функции или специалния характер на длъжностните задължения.


Чл. 36. (1) Конкурсът за заемане на длъжности в рамките на притежаваната категория се обявява със заповед на органа по назначаване на съответната длъжност.

(2) Дирекция "Човешки ресурси" - МВР, подпомага министъра на вътрешните работи при анализа на потребностите за обявяване на конкурси за длъжности от категория В и по-висока.

(3) Звената "Човешки ресурси" подпомагат органите по чл. 186, ал. 1 ЗМВР при анализа на потребностите от обявяване на конкурси за длъжности от категория Г и по-ниска.

(4) Органите по чл. 186, ал. 1 ЗМВР съгласуват с дирекция "Човешки ресурси" - МВР, заповедта за обявяване на конкурси за длъжности от категории Г, Д и Е преди издаването й, когато е необходимо организирането на курс за професионална специализация на спечелилите участници.


Чл. 37. (1) В заповедта за обявяване на конкурса се определят:

1. категорията, броят и наименованията на вакантните длъжности, разпределението им по структурни звена и населени места;

2. общи и специфични изисквания за участие в конкурса и за заемане на длъжностите, както и основно месечно възнаграждение;

3. условия за участие в конкурса;

4. необходими документи за кандидатстване, място и краен срок за подаването им;

5. начин за провеждане на конкурса;

6. дата, към която ще се отчитат фактите, свързани с оценката по точковата система - при конкурс за заемане на длъжности с общ профил;

7. тематика, начин за оценяване и елиминаторен праг при проверка на специализирани знания и умения - при конкурс за специфични длъжности;

8. срок за провеждане на конкурса;

9. председател, заместник-председател, членове на конкурсната комисия и технически секретар(и).

(2) В конкурсната комисия се включват представители на структурата, за която е обявен конкурсът, при задължително участие на служител с юридическо образование и представител на дирекция "Човешки ресурси" - МВР, или на аналогичните й звена. При провеждане на структурирано интервю в комисията задължително се включва и психолог.

(3) За председател и заместник-председател на конкурсната комисия се определят служители, които притежават категория, равна или по-висока от категорията, в рамките на която е обявен конкурсът.


Чл. 38. Заповедта за обявяване на конкурса, списъците с допуснатите и недопуснатите до участие кандидати и класирането се публикуват в електронната страница на дирекция "Човешки ресурси" - МВР, и се поставят на общодостъпни места в структурите. За недопуснатите кандидати се посочва причината за недопускането им.


Чл. 39. (1) Държавните служители подават заявление за участие в конкурса за заемане на длъжности в рамките на притежаваната категория, като прилагат изискващите се документи.

(2) Служителите подреждат по предпочитание длъжностите, за които кандидатстват.

(3) Заявлението за участие в конкурса се регистрира в деловодството на структурното звено по месторабота и се изпраща по служебен ред в съответното звено "Човешки ресурси".

(4) Звеното "Човешки ресурси" своевременно изпраща на конкурсната комисия документите на всички служители, подали заявление за участие.

(5) Служителите нямат право да променят посочените от тях длъжности или подреждането им по предпочитания след подаване на заявлението за участие в конкурса.


Чл. 40. (1) Конкурсната комисия:

1. проверява подадените документи;

2. допуска до участие в конкурса служителите, които са представили в срок необходимите документи, отговарят на условията за участие в конкурса и на общите и специфичните изисквания за длъжностите, за които кандидатстват;

3. провежда конкурсната процедура;

4. класира кандидатите.

(2) При необходимост от запазване в тайна самоличността на служителите или на данни, съставляващи класифицирана информация:

1. не се обявяват данни за служителите и за разпределението на незаетите длъжности по структурни звена и населени места при публикуване на заповедта;

2. служителите се информират лично за тези данни от дирекция "Човешки ресурси" - МВР, или аналогичните й звена;

3. решенията по ал. 1, т. 2 и 4 се обявяват лично на кандидатите.

(3) В случаите по чл. 13 служителите не се допускат до участие в конкурса.

(4) Участието на държавните служители в конкурса се прекратява с решение на конкурсната комисия при: влязла в сила заповед за налагане на дисциплинарно наказание по чл. 226, ал. 1, т. 4 или 5 ЗМВР, при образуване на дисциплинарно производство по реда на чл. 230, ал. 1 ЗМВР, при временно отстраняване от длъжност, както и при прекратяване на служебното правоотношение.


Чл. 41. (1) Заседанията на конкурсната комисия се ръководят от председателя, а в негово отсъствие - от заместник-председателя, и се провеждат в присъствието на най-малко 2/3 от състава на комисията.

(2) Решенията на комисията се вземат с гласовете на повече от 1/2 от присъстващите. При равен брой гласове решаващ е гласът на председателя на комисията, а в негово отсъствие - на заместник-председателя на комисията.

(3) За заседанията на комисията се води протокол, който се подписва от присъстващите членове на комисията.

(4) Председателят, заместник-председателят и членовете на комисията нямат право да разгласяват класифицирана информация, свързана с организирането и провеждането на конкурса, и данни за участниците в конкурса по смисъла на ЗЗЛД.

(5) Председателят, заместник-председателят и членовете на конкурсната комисия са длъжни писмено да уведомят органа, обявил конкурса, ако някой от допуснатите до участие кандидати е свързано с тях лице по смисъла на ЗПУКИ. В този случай органът, обявил конкурса, издава заповед за замяна на членовете на комисията, които са свързани лица с някой от допуснатите до участие кандидати.


Чл. 42. (1) При провеждане на конкурс за заемане на длъжности с общ профил се прилага точкова система, като се изготвя оценка на професионалния опит, професионалната квалификация, изпълнението на служебните задължения, отличията и наградите на участниците в конкурса, съгласно приложение № 2.

(2) По писмено искане на държавния служител съответното звено "Човешки ресурси" издава удостоверение за набраните точки при оценяването по точковата система. Към писменото искане служителят може да приложи допълнителни документи, удостоверяващи факти, свързани с оценяването.

(3) Държавните служители прилагат удостоверението по ал. 2 при подаване на заявлението за участие в конкурса.


Чл. 43. (1) На база на индивидуалните крайни оценки по точковата система комисията извършва класиране на служителите съобразно посочените в заявленията им длъжности.

(2) При равни крайни оценки предимство има служителят с по-голям стаж в МВР. Ако и в този случай е налице равенство, предимство има служителят, който работи в структурното звено, в рамките на което е длъжността.


Чл. 44. (1) Конкурсът за специфични длъжности се провежда по документи и чрез един или повече от следните начини:

1. решаване на тест;

2. практически изпит;

3. писмена разработка или защита на концепция;

4. интервю.

(2) Провеждането на конкурса чрез начините по ал. 1 се извършва за преценка на знанията и уменията на служителите, необходими за изпълнение на длъжностните задължения.

(3) Тестовете, задачите за практически изпит, темите за писмена разработка или защита на концепция, както и методологията за оценяването им се разработват от структурите по чл. 9 ЗМВР по съответното направление на дейност.

(4) Интервюто с кандидатите се провежда в съответствие с Методиката за провеждане и оценка на структурирано интервю - приложение № 1.


Чл. 45. (1) При провеждане на конкурс чрез защита на концепция всички кандидати разработват концепция по предварително обявена в заповедта тематика.

(2) Защитата на концепция се изразява в отговори на въпроси по темата на концепцията и на въпроси за определяне степента на притежаваните от служителя компетентности, необходими за изпълнението на длъжността.


Чл. 46. Провеждането на конкурс чрез решаване на тест, практически изпит или писмена разработка се извършва по реда на чл. 19 - 23.


Чл. 47. (1) Писмените работи се оценяват от конкурсната комисия.

(2) При необходимост оценяването на писмените работи може да се извърши и от други специалисти в съответната област, което се определя със заповедта за обявяване на конкурса.

(3) Оценяването се извършва в цели числа по петстепенна скала с най-ниска оценка 2 (две) и най-висока 6 (шест), като се прилагат единни критерии и методология за оценка, както следва:

1. с оценка 6 (шест) се оценява писмена работа, в която задълбочено и подробно е изложен материалът по съответната тема;

2. с оценка 5 (пет) се оценява писмена работа, в която задълбочено, но непълно е изложен материалът по съответната тема;

3. с оценка 4 (четири) се оценява писмена работа, в която е изложено основното съдържание на темата, но са допуснати несъществени грешки;

4. с оценка 3 (три) се оценява писмена работа, в която са изложени посредствени и непълни знания по темата;

5. с оценка 2 (две) се оценява писмена работа, в която невярно, неточно или непълно е изложен материалът по съответната тема.

(4) Писмените работи с изключение на тестовете се проверяват най-малко от двама проверяващи, които независимо един от друг оценяват работата на служителя. Окончателната оценка на всеки служител се определя като средноаритметична стойност от оценките на проверяващите.

(5) При разлика в оценките на проверяващите, по-голяма от единица, комисията проверява писмената работа и определя окончателна оценка.

(6) Резултатите от теста се преобразуват в оценка в цяло число по петстепенна скала с най-ниска оценка 2 (две) и най-висока 6 (шест) по начин, указан в заповедта за обявяване на конкурса.

(7) При провеждане на структурирано интервю показаните резултати се оценяват по единни критерии и методология за оценка, като на оценката се придава количествено измерима стойност.

(8) Кандидати, получили оценка на професионалните си знания, по-ниска от определения в заповедта елиминаторен праг, или непреминали елиминаторния праг на структурираното интервю, определен в методиката, отпадат от по-нататъшно участие в конкурса.


Чл. 48. (1) Крайната оценка на всеки участник се формира като сбор от оценките му в конкурса.

(2) Оценките по ал. 1 важат само за конкретния конкурс.


Чл. 49. (1) На базата на показаните резултати комисията извършва класиране на служителите съобразно посочените в заявленията им длъжности.

(2) При равни крайни оценки предимство има служителят с по-голям стаж в системата на МВР. Ако и в този случай е налице равенство, предимство има служителят, който работи в структурното звено, в рамките на което е длъжността.


Чл. 50. (1) Конкурс за длъжности с особена отговорност се провежда по документи.

(2) Конкурсната комисия преценява професионалните и деловите качества на участниците в конкурса и предлага на органа по назначаване подходящи кандидати за съответната длъжност.

(3) Органът по назначаване взема решение за назначаване на един от предложените кандидати или прекратява конкурсната процедура.


Чл. 51. (1) Служителите могат да обжалват отказа от допускане до участие в конкурса и класирането в срока и по реда, определени в чл. 190, ал. 6 ЗМВР.

(2) Жалбата по ал. 1 се подава до министъра на вътрешните работи чрез конкурсната комисия и се завежда в деловодството на структурното звено по месторабота на кандидата или на органа, организирал конкурса.

(3) Седемдневният срок за подаване на жалбата тече от деня, следващ датата на обявяване на списъците за допускане до участие, класирането в електронната страница на дирекция "Човешки ресурси" - МВР, или личното уведомяване на служителя в случаите по чл. 40, ал. 2.

(4) Дирекция "Човешки ресурси" - МВР, изготвя становище по жалбата до министъра на вътрешните работи.


Чл. 52. (1) След изтичане на срока за обжалване и произнасяне по жалбите от министъра на вътрешните работи комисията изготвя окончателно класиране.

(2) Служителите се назначават на съответните длъжности със заповед на органа по назначаване.

(3) Когато за заемане на длъжността се изисква обучение в курс за професионална специализация, заповедта на органа по назначаване се издава след успешно завършване на курса.


Раздел V.
Назначаване на друга длъжност в рамките на притежаваната категория или на длъжност от по-ниска категория по искане на държавния служител

Чл. 53. (1) Държавният служител може да бъде назначен без конкурс на друга длъжност в рамките на притежаваната категория или на длъжност от по-ниска категория след подадено заявление до съответния орган по назначаване.

(2) За назначаване по ал. 1 се изисква съгласие на съответните органи по чл. 186, ал. 1 ЗМВР.

(3) Държавни служители, заемащи длъжности от категории експертен персонал, могат да бъдат назначавани на длъжности от категории изпълнителски персонал по изключение, след разрешение от министъра на вътрешните работи.


Раздел VI.
Назначаване в по-висока степен на длъжност или в по-високо ниво на длъжност

Чл. 54. (1) Назначаването в по-висока степен на длъжностите от категория Е и от категория Г може да бъде извършено след най-малко една прослужена година в по-ниската степен на длъжността и получена оценка за изпълнение на служебните задължения 3 и повече по скалата за оценяване, регламентирана в т. 6 от приложение № 2.

(2) Назначаването в по-горно ниво на длъжностите от категория Е: "полицай - старши полицай", "пожарникар - старши пожарникар", "пожарникар по ДПК - старши пожарникар по ДПК", "спасител - старши спасител", "сътрудник по охраната - старши сътрудник по охраната", "технически сътрудник - старши технически сътрудник - главен технически сътрудник", "техник - старши техник", може да бъде извършено след най-малко една прослужена година в по-ниското ниво на длъжността и получена оценка за изпълнение на служебните задължения 3 и повече по скалата за оценяване, регламентирана в т. 6 от приложение № 2.

(3) Назначаването в по-горно ниво на длъжността "младши юрисконсулт - главен юрисконсулт" може да бъде извършено след получена оценка за изпълнение на служебните задължения 3 и повече по скалата за оценяване, регламентирана в т. 6 от приложение № 2, и юридически стаж, както следва:

1. за юрисконсулт - не по-малко от 1 година;

2. за старши юрисконсулт - не по-малко от 3 години;

3. за главен юрисконсулт - не по-малко от 5 години.

(4) Назначаването на длъжностите "разследващ полицай" и "старши разследващ полицай" може да бъде извършено след получена оценка за изпълнение на служебните задължения 3 и повече по скалата за оценяване, регламентирана в т. 6 от приложение № 2, и стаж, както следва:

1. за заемане на длъжност "разследващ полицай" - не по-малко от 1 година юридически стаж или 1 година стаж като младши разследващ полицай;

2. за заемане на длъжност "старши разследващ полицай" - не по-малко от 4 години юридически стаж или 3 години стаж като разследващ полицай.


Раздел VII.
Временно назначаване на длъжност

Чл. 55. (1) Временното назначаване на държавен служител по чл. 192 ЗМВР се извършва при:

1. необходимост от назначаване на служител на вакантна длъжност в структурите на МВР до заемането й;

2. отсъствие на титуляря над 30 дни.

(2) Временното назначаване се извършва със съгласието на служителя освен в случаите на мотивирана служебна необходимост.

(3) Държавният служител може да бъде временно назначен на длъжност от същата или следващата по-висока категория.

(4) Временно назначаване на длъжност от следващата по-висока категория се прилага по изключение, при липса на подходящ служител от съответната категория.


Чл. 56. (1) За временното назначаване се изготвя мотивирано предложение по реда на чл. 174 ППЗМВР, с което държавният служител се запознава срещу подпис и отразява съгласието или несъгласието си. При несъгласие държавният служител може да приложи писмените си възражения към предложението.

(2) Временното назначаване в случаите на мотивирана служебна необходимост без съгласието на държавния служител, както и временното назначаване на длъжност от следващата по-висока категория се извършват след разрешение на министъра на вътрешните работи.

(3) При временно назначаване на държавен служител от една структура по чл. 9 ЗМВР в друга предложението по ал. 1 се съгласува с органа по чл. 186, ал. 1 ЗМВР на структурата, в която служителят е титуляр.


Чл. 57. Временното назначаване се извършва със заповед на органа по назначаване на съответната длъжност за срок до една година. Временно назначаване за по-дълъг срок може да се прилага, когато титулярят на длъжността е в законоустановен отпуск за срок над една година.


Чл. 58. (1) Временното назначаване се прекратява със заповед на органа по назначаване при:

1. изтичане на определения в заповедта срок;

2. завръщане на титуляря;

3. заемане на длъжността;

4. съкращаване на длъжността.

(2) Временното назначаване може да бъде прекратено преди изтичане на определения в заповедта срок.


Чл. 59. Вакантните длъжности, заети от временно назначени служители, се включват приоритетно в конкурсите за израстване в категория и за заемане на длъжности.


Раздел VIII.
Преместване на длъжност

Чл. 60. (1) Преместване на държавен служител на същата или на друга длъжност в рамките на притежаваната категория се извършва със заповед на министъра на вътрешните работи при:

1. служебна необходимост;

2. изменение на оперативната обстановка.

(2) Преместването се извършва в същото или друго населено място за срок до една година.

(3) Държавен служител може да бъде преместен на същата или на друга длъжност в рамките на притежаваната категория, когато има подходяща професионална квалификация за изпълнение на длъжността.

(4) Органите по чл. 186, ал. 1 ЗМВР могат да изготвят мотивирано предложение до министъра на вътрешните работи за преместване на държавен служител.


Чл. 61. (1) Преместването се прекратява със заповед на министъра на вътрешните работи при изтичане на определения в заповедта срок.

(2) Преместването може да бъде прекратено преди изтичане на срока по ал. 1.

(3) След прекратяване на преместването служителят продължава изпълнението на служебните задължения на титулярната си длъжност.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Продължителността на стажа в категория, степен на категория и длъжност се отчита сумарно в години и месеци.


§ 2. При изчисляване на точките за стаж по точковата система като стаж в МВР се зачита и стажът на служителите от други министерства и ведомства, за които са били в сила разпоредбите за личния състав на МВР.


§ 3. При изчисляване на минималните срокове, изискващи се за допускане до участие в конкурси за израстване в категория или до конкурси за заемане на длъжности, се взема предвид и времето, прослужено на длъжности за държавни служители - офицери, сержанти и граждански лица по ЗМВР, съгласно § 3 от преходните и заключителните разпоредби на ЗМВР до 1.05.2006 г.


§ 4. Държавните служители, които не притежават степен на висше образование и чиито служебни правоотношения са преобразувани по реда на § 3 от преходните и заключителните разпоредби на ЗМВР и им е присъдена категория Г, могат да кандидатстват за участие в конкурси за заемане на длъжности в рамките на категория Г.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 5. Конкурсите, обявени до влизане в сила на тази наредба, се довършват по реда на Наредба № Iз-1013 от 2006 г. за определяне на условията и реда за израстване в категория, степен на категория, заемане на длъжности и временно назначаване на държавните служители в МВР (обн., ДВ, бр. 70 от 2006 г.; изм., бр. 108 от 2007 г.; попр., бр. 3 от 2008 г.).


§ 6. На държавните служители, които отговарят на изискванията на чл. 30, ал. 1 - 3, се присъжда по-високата степен на притежаваната категория в едномесечен срок от влизане в сила на тази наредба.


§ 7. Наредбата се издава на основание чл. 189, ал. 4, чл. 190, ал. 7, чл. 191, ал. 5, чл. 192, ал. 1 и чл. 192а, ал. 2 ЗМВР.


§ 8. Тази наредба отменя Наредба Iз-1013 от 2006 г. за определяне на условията и реда за израстване в категория, степен на категория, заемане на длъжности и временно назначаване на държавните служители в МВР (обн., ДВ, бр. 70 от 2006 г.; изм., бр. 108 от 2007 г.; попр., бр. 3 от 2008 г.).


Приложение № 1 към чл. 18, ал. 2


МЕТОДИКА

за провеждане и оценка на структурирано интервю

1. Със структурираното интервю се оценяват делови стил и организационно поведение, социални и комуникативни умения и професионална мотивация на участниците в конкурси.

2. Структурираното интервю се провежда от конкурсната комисия.

3. Оценяването на участниците в конкурса се извършва в три области по тристепенна скала с най-ниска оценка 4 (четири) и най-висока 6 (шест) съгласно следната таблица:


Област на Оценка 6 Оценка 5 Оценка 4
оценяване      
Делови стил и В деловия стил и В деловия стил и В деловия стил и
организационно поведение са налице поведение са налице поведение не са изразени
поведение ориентация към две от ключовите ключовите делови
· умения за резултатите, делови качества качества (ориентация към
планиране и отговорност в изявите (ориентация към резултатите, способност
организиране на и умения за резултатите, за самоконтрол,
собствената самоорганизация, способност за отговорност), което не
дейност гарантираща самоконтрол, гарантира ефективност
· умения за ефективност в отговорност), но има при изпълнение на
осъществяване на изпълнение на дефицит при едно от основните професионални
ефективен контрол основните посочените, което дейности.
върху резултатите професионални предпоставя по-ниска  
от нея дейности. ефективност в  
· отговорност   изпълнение на  
    основните  
    професионални  
    дейности.  
Социални и Уменията за Уменията за Уменията за
комуникативни умения сътрудничество, за сътрудничество, за сътрудничество, за
  убеждаване и емпатия убеждаване и емпатия убеждаване и
сътрудничество - готовност са развити в са развити в степен, емпатия са развити
за взаимодействие, степен, позволяваща позволяваща в степен, която не
толерантност към постигането на постигането на позволява
различни гледни точки ефективност в относително добра постигането на
· убедителност - умения за общуването и ефективност в ефективност в
делово общуване, междуличностните общуването и общуването и
способност за отношения. междуличностните междуличностните
аргументиране и   отношения, като е отношения.
отстояване на собствените   налице дефицит в  
позиции   един от аспектите  
· емпатия - способност за   (сътрудничество,  
адекватна ориентация в   убедителност или  
мотивите и поведението   емпатия).  
на околните и за      
съпреживяване      
Професионална Налице са устойчива Силата и устойчивостта Нестабилна
мотивация професионална на професионалната професионална
·сила, устойчивост и мотивация и траен мотивация и лоялността мотивация, която не
аргументираност на интерес към към организацията позволява
професионалната естеството на предпоставят по-слаба ефективно
мотивация работата. ефективност в изпълнение на
· степен на Организационната изпълнение на дейността поради
организационна привързаност и дейността поради изразени
привързаност (лоялност) идентификацията с дефицити в една от колебания в
· професионална институцията са силно посочените професионалната
активност, ангажираност и изразени. характеристики идентичност,
амбиции за   (професионална организационната
самоусъвършенстване   идентичност и интерес привързаност и
    към работата, лоялността към
    организационна институцията.
    привързаност и  
    лоялност към  
    институцията).  


4. При провеждане на структурираното интервю комисията може да използва въпроси, предварително подготвени от Института по психология - МВР.

5. Всеки член на комисията оценява самостоятелно всеки служител по всяка една от трите области, като попълва "Карта за оценка" (приложение № 1.1). Крайната оценка на всеки оценяващ е средноаритметична стойност от поставените оценки по всяка една от трите области. Окончателната оценка на всеки кандидат се определя като средноаритметична стойност от оценките на всички оценяващи.

6. Служител, получил оценка 4 на една от областите от всички оценяващи, не преминава елиминаторния праг на структурираното интервю.


Приложение № 1.1


КАРТА ЗА ОЦЕНКА
от проведено структурирано интервю
Кандидат: ...........................................................................................................................................................................................................................................................................
(трите имена)
Конкурс: ............................................................................................................................................................................................................................................................................
(вид на конкурса и заповед за обявяване)
     
І. Делови стил и организационно поведение Оценка:  
Мотиви: ..............................................................................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................................................................................
     
ІІ. Социални и комуникативни умения Оценка:  
Мотиви: .............................................................................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................................................................................
     
ІІІ. Професионална мотивация Оценка:  
Мотиви: ..............................................................................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................................................................................
     
  Крайна оценка:  
Оценяващ: ...............................
(

)

Дата: .......................................


Забележка. Всеки член на комисията оценява самостоятелно всеки служител по всяка една от трите области по тристепенна скала с най-ниска оценка 4 (четири) и най-висока 6 (шест). Крайната оценка на всеки оценяващ е средноаритметична стойност от поставените оценки по всяка една от трите области.

Служител, получил оценка 4 (четири) на една от областите от всички оценяващи, не преминава елиминаторния праг на структурираното интервю.


Приложение № 2 към чл. 42, ал. 1



ТОЧКОВА СИСТЕМА
за оценка на професионалния опит, професионалната квалификация, изпълнението на служебните задължения, отличията и наградите на държавните служители в МВР
Точковата система има за цел да въведе обективни критерии за оценка на професионалната биография на служителите, кандидати за участие в конкурси за заемане на длъжности с общ профил в рамките на притежаваната категория.
1. Системата оценява: професионалния опит, професионалната квалификация, изпълнението на служебните задължения, отличията и наградите на държавните служители съгласно следната таблица:
I. Професионален опит Точки за 1 година
1. Общ стаж в МВР  
1.1. лице, работещо по трудово правоотношение 0,1
1.2. сержант и ДСГЛ със средно образование 0,2
1.3. офицер и ДСГЛ с висше образование на:  
1.3.1. изпълнителски длъжности 0,4
1.3.2. ръководни длъжности 0,6
1.3.3. висши ръководни длъжности 1
1.4. държавен служител от категория Е 0,2
1.5. държавен служител от категория Д 0,3
1.6. държавен служител от категория Г 0,4
I. Професионален опит Точки за 1 година
1.7. държавен служител от категория В 0,6
1.8. държавен служител от категория Б 0,8
1.9. държавен служител от категория А 1
     
2. Стаж в настоящата категория 2
     
3. Стаж на длъжности по непосредствено осъществяване на следните дейности:  
3.1. борба с тероризма; работа под прикритие 0,2
3.2. агентурно-оперативна и издирвателна дейност 0,15
3.3. проследяване и секретно проникване 0,15
3.4. откриване и обезвреждане на взривни устройства 0,15
3.5. разследване 0,15
3.6. охранителна дейност 0,12
3.7. пожарна безопасност и защита на населението 0,12
3.8. други дейности в МВР 0,1
  Общо от професионален опит - до 40 т.  
II. Професионална квалификация Точки
1. Образователна степен:  
1.1. доктор на науките 18
1.2. доктор 14
1.3. магистър 10
1.4. бакалавър по чл. 42, ал. 1, т. 1, буква "б" ЗВО 8
1.5. бакалавър по чл. 42, ал. 1, т. 1, буква "а" ЗВО 6
1.6. средно и средно-специално образование 4
     
2. Курсове за професионална квалификация във връзка с изпълнение на служебните задължения с продължителност, както следва:  
2.1. до 1 седмица 1
2.2. от 1 седмица до 1 месец 2
2.3. над 1 един месец 3
  Общо от професионална квалификация - до 20 т.  
III. Изпълнение на служебните задължения  
1. Изпълнението на служебните задължения се оценява от служебните ръководители по петстепенна скала. Оценката се изготвя от непосредствения ръководител на оценявания служител и се утвърждава от следващия в служебната йерархия пряк ръководител. Точките на служителя се получават като произведение на оценката, умножена по 5.  
  Общо от изпълнение на служебните задължения - до 25 т.  
     
IV. Отличия и награди Точки
1. Индивидуални:  
1.1. държавни награди - ордени и медали 5
1.2. почетен знак 5
1.3. почетно отличие 5
1.4. награждаване с огнестрелно оръжие 5
1.5. обявяване на благодарност от министъра на вътрешните работи 3
1.6. парична или предметна от министъра на вътрешните работи 3
     
IV. Отличия и награди Точки
1.7. Обявяване на благодарност, парична или предметна награда от:  
1.7.1. главен секретар 2
1.7.2. заместник-министър или секретар на МВР 2
1.7.3. ръководител на структурно звено по чл. 9 ЗМВР 1
1.7.4. друг служебен ръководител 0,5
     
1.8. Писмена похвала 0,2
     
2. Колективни от:  
2.1. министър на вътрешните работи 0,3
2.2. главен секретар на МВР 0,2
2.3. заместник-министър или секретар на МВР 0,2
2.4. ръководител на структурно звено по чл. 9 ЗМВР 0,1
2.5. друг служебен ръководител 0,05
  Общо от награди и отличия - до 15 т.  


2. Точки по т. I.3 от горната таблица се начисляват на служители, непосредствено осъществяващи посочените дейности, когато кандидатстват за длъжност по съответното направление на дейност.

3. Точките за професионален опит се изчисляват съобразно стажа в години и месеци. За 1 месец стаж се начислява 1/12 от полагащите се за година точки със закръгление до втория знак след десетичната запетая. За период, по-малък от месец, точки не се начисляват.

4. Точки по т. II.1 носи само най-високата притежавана образователна степен. Притежаването на повече от една диплома за образователна степен или специалност не се точкува допълнително.

5. Точките за завършени курсове за професионална квалификация се зачитат на базата на документи от личните кадрови дела на служителите и/или представени от служителите удостоверителни документи. За курсовете за първоначална професионална подготовка не се начисляват точки.

6. Оценяването по т. III.1 обхваща едногодишен период и се извършва по петстепенна скала, като:

Оценка 5 се дава на служител, който с дейността си съществено е надвишил изискванията за изпълнение на заеманата длъжност.

Оценка 4 се дава на служител, който с дейността си е покрил напълно изискванията и в определени аспекти е надвишил изискванията за изпълнение на заеманата длъжност.

Оценка 3 се дава на служител, който с дейността си е покрил напълно изискванията за изпълнение на заеманата длъжност.

Оценка 2 се дава на служител, който с дейността си не е покрил напълно изискванията за изпълнение на заеманата длъжност.

Оценка 1 се дава на служител, който с дейността си не е покрил изискванията за изпълнение на заеманата длъжност.

7. Точки по раздел IV се начисляват в зависимост от броя и вида на получените отличия и награди.

8. При оценяването на отделните компоненти се определя съответен максимален брой точки с цел постигане на баланс между отделните компоненти за оценка на професионалното развитие на служителите.

8.1. Максималният брой точки, които се зачитат при изготвяне на крайната оценка, е:

а) от професионален опит - до 40 т.;

б) от професионална квалификация - до 20 т.;

в) от изпълнение на служебната дейност - до 25 т.;

г) от отличия и награди - до 15 т.

8.2. Крайната оценка на служителя по точковата система се образува като сбор от точките, получени при оценяването на отделните компоненти.

8.3. При образуване на крайната оценка на служителя точките, получени над посочените максимални стойности, не се вземат предвид.


Промени настройката на бисквитките