Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 13.XI

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 26 ОКТОМВРИ 2012 Г. ЗА ВОДЕНЕ НА ТЕХНОЛОГИЧНИТЕ ДНЕВНИЦИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЕТИЛОВ АЛКОХОЛ ОТ ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗХОД, ДЕСТИЛАТИ И СПИРТНИ НАПИТКИ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 26 ОКТОМВРИ 2012 Г. ЗА ВОДЕНЕ НА ТЕХНОЛОГИЧНИТЕ ДНЕВНИЦИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЕТИЛОВ АЛКОХОЛ ОТ ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗХОД, ДЕСТИЛАТИ И СПИРТНИ НАПИТКИ

В сила от 01.01.2013 г.
Издадена от министъра на икономиката, енергетиката и туризма

Обн. ДВ. бр.89 от 13 Ноември 2012г.

Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази инструкция се определя начинът на водене на дневниците по чл. 146, ал. 1 от Закона за виното и спиртните напитки (ЗВСН) и вписването на данни, позволяващи да се определят и контролират автентичността, произходът, категорията на стоките и извършените производствени манипулации.


Чл. 2. (1) Инструкцията се отнася за регистрираните производители на етилов алкохол от земеделски произход, дестилати и спиртни напитки, които притежават удостоверение за тази дейност съгласно чл. 132, ал. 4 ЗВСН.

(2) Дневниците се водят или в електронен вид чрез унифициран софтуер, или на хартиен носител по образци съгласно приложение № 8 от ЗВСН.

(3) Преди извършване на вписване дневниците се заверяват в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. За дневниците, водени в електронен вид, министерството одобрява и заверява електронния им формат.

(4) Записи в дневниците могат да правят само лица, вписани в удостоверението за регистрация по чл. 132, ал. 4 ЗВСН.

(5) Дневници се водят поотделно за всеки производствен обект и подобект.

(6) Вписванията в дневниците се извършват четливо, по незаличим начин, без оставяне на празни полета и страници, в хронологична последователност на всеки ред и при точно отразяване на технологичния процес. Операциите се изписват с думи съгласно текста в отделните колони.

(7) Приетите суровини и материали за преработка, завършените технологични практики и производствени манипулации, вложените суровини и материали, бутилираната и/или реализираната крайна за производителя продукция се вписват в дневниците в деня на извършването им.

(8) Когато продуктът е претърпял промени, които не се дължат на производствена манипулация и в случай на ферментация на гроздова мъст, плодова мъст и/или плодова каша, мъст от зърнени култури, в дневник № 1 се вписват количеството и естеството на продукта, получен след тази трансформация.

(9) При производството на спиртни напитки с географско указание в дневник № 1 се вписва районът на получаване на изходната суровина.

(10) Дневниците се приключват ежегодно на 31 декември след пълна инвентаризация на продукцията и се представят ежегодно до 15 март на следващата година в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма за проверка.

(11) Дневниците се съхраняват на територията на производствения обект и се намират непрекъснато на разположение на контролните органи.

(12) Дневниците се съхраняват от регистрираните лица за срок 5 години.


Раздел II.
Начин и ред за извършване на вписванията

Чл. 3. (1) В дневник № 1 се вписват постъпилите грозде, плодове, зърнени култури и/или други суровини и материали за ферментация и технологични цели и получените след ферментацията продукти.

(2) Приетите за преработка количества грозде, плодове, зърнени култури, други суровини и материали се вписват в дневник № 1 в края на деня.

(3) Полученият ферментирал продукт от ферментационен съд се изписва в същия дневник на нов ред, като се оформят партиди в зависимост от вместимостта на съдовете.

(4) След приключване на ферментацията джибрите и утайките от колона № 13 на дневник № 1 се вписват на отделен ред в колона № 1 на дневник № 3.

(5) Оформените партиди за обработка от колона № 13 на дневник № 1 се вписват в колона № 1 на дневник № 2. Остатъкът от партидата се записва на нов ред в дневник № 1.

(6) Остатъкът от суровините и материалите се записва на нов ред в дневник № 1.

(7) В дневник № 1 не се вписват постъпилите консумативи за бутилиране на продуктите.


Чл. 4. (1) В дневник № 2 се вписват извършените производствени манипулации.

(2) Производствените манипулации се описват подробно по реда на тяхното извършване.

(3) Готовите за бутилиране спиртни напитки се оформят в партиди.

(4) Количествата, предназначени за бутилиране, от колона № 12 на дневник № 2 се вписват в колона № 1 на дневник № 4.

(5) Небутилираното количество се записва на нов ред в дневник № 2.


Чл. 5. (1) В дневник № 3 се вписват получените ферментирали продукти от суровини от земеделски произход и/или постъпилите вторични продукти, предназначени за дестилация или дестилация и ректификация.

(2) Полученият дестилат и/или етилов алкохол от земеделски произход се оформят в партиди и се изписват за обработка от колона № 11 на дневник № 3 в колона № 1 на дневник № 2 или за реализация в колона № 6 на дневник № 4.

(3) Остатъкът се записва на нов ред в дневник № 3.


Чл. 6. (1) В дневник № 4 се вписва завършеното/заприходеното за реализация, включително бутилирано производство.

(2) Бутилираните продукти се вписват с точното си търговско наименование, под което се пускат на пазара.

(3) Бутилирането на спиртни напитки се извършва на партиди.

(4) Всекидневно бутилираните количества от партидата се заприходяват в колона № 6 на дневник № 4.

(5) Цялата бутилирана партида от колона № 6 на дневник № 4 се вписва в колона № 8 на дневник № 4.

(6) Остатъкът от заприходената продукция се записва на нов ред в дневник № 4.


Чл. 7. Загубите при съхранение, манипулации и транспорт на етилов алкохол от земеделски произход, дестилати и спиртни напитки са съобразени с определените в наредба на министъра на финансите и министъра на икономиката, енергетиката и туризма.


Раздел III.
Контрол

Чл. 8. Контролът по изпълнението на инструкцията се осъществява от длъжностните лица по чл. 188, ал. 1 ЗВСН.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази инструкция се издава на основание чл. 146, ал. 13 от Закона за виното и спиртните напитки.


§ 2. Инструкцията влиза в сила от 1 януари 2013 г.


Промени настройката на бисквитките