ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 5 ОКТОМВРИ 2012 Г. ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА, МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ И ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ СРЕЩУ ПРЕСТЪПНИТЕ ПОСЕГАТЕЛСТВА, ИМАЩИ ЗА ПРЕДМЕТ КУЛТУРНИ ЦЕННОСТИ
ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 5 ОКТОМВРИ 2012 Г. ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА, МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ И ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ СРЕЩУ ПРЕСТЪПНИТЕ ПОСЕГАТЕЛСТВА, ИМАЩИ ЗА ПРЕДМЕТ КУЛТУРНИ ЦЕННОСТИ
Обн. ДВ. бр.79 от 16 Октомври 2012г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. (1) С тази инструкция се урежда взаимодействието между органите и/или оправомощените лица на Министерството на културата (МК), Министерството на вътрешните работи (МВР) и Прокуратурата на Република България (ПРБ) срещу престъпните посегателства, имащи за предмет културни ценности.
(2) Органите и оправомощените лица по ал. 1 осъществяват взаимодействието си при запазване на тяхната независимост и функции, определени в действащото законодателство.
Чл. 2. Ръководството на взаимодействието и контрола по прилагането на инструкцията се упражняват от ръководителите на ведомствата по чл. 1, ал. 1.
Раздел II.
Ред и начини за осъществяване на взаимодействието
Чл. 3. Взаимодействието по чл. 1 се осъществява чрез:
1. създаване на постоянно действаща междуведомствена комисия;
2. определяне на служители за контакт;
3. създаване на съвместни екипи;
4. определяне на лица, които могат да предоставят експертна помощ;
5. оказване на съдействие с цел установяване, предотвратяване и противодействие на престъпни посегателства, имащи за предмет културните ценности;
6. обмен на информация;
7. провеждане на съвместни обучителни и квалификационни мероприятия.
Чл. 4. (1) За координация на дейностите по тази инструкция се създава постоянно действаща междуведомствена комисия със заповед на министъра на културата, министъра на вътрешните работи и главния прокурор на Република България.
(2) В състава на постоянно действащата междуведомствена комисия участват прокурор от Върховната касационна прокуратура, служители от главните дирекции на МВР с дейности по противодействие на престъпленията с предмет културни ценности и представители на съответните специализирани дирекции на МК.
(3) Задачите на междуведомствената комисията са:
1. разглеждане, обработка и анализ на информация за престъпни посегателства, имащи за предмет културни ценности;
2. анализ на риска за целите на взаимодействието;
3. координация на дейността по взаимодействие на структурите по чл. 1, ал. 1;
4. планиране и участие в съвместни обучителни и квалификационни мероприятия;
5. иницииране на нормативни промени, свързани с престъпни посегателства с предмет културните ценности.
(4) Организацията на дейността на комисията се определя със заповедта по ал. 1.
(5) Междуведомствената комисия изготвя общ годишен доклад за взаимодействието до ръководителите на ведомствата по чл. 1, ал. 1.
Чл. 5. (1) За целите на взаимодействието по тази инструкция министърът на културата, министърът на вътрешните работи и главният прокурор със свои заповеди определят длъжностни лица - служители за контакт, осъществяващи дейности по противодействие на престъпленията с предмет културни ценности.
(2) Всеки от органите по ал. 1 изпраща издадената заповед до другите са сведение.
(3) Членовете на постоянно действащата междуведомствена комисия поддържат актуален списък на определените служители за контакт.
Чл. 6. Служителите за контакт:
1. подпомагат общата координация и организация на взаимодействието по тази инструкция;
2. обменят постъпила информация, включително и информация от регистрите на МК, във връзка с осъществяване на взаимодействието по тази инструкция;
3. взаимодействат оперативно по конкретни случаи и/или при извършване на проверки.
Чл. 7. (1) При необходимост и по искане на министъра на културата или на директорите на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) и Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП) и директорите на областни дирекции на МВР могат да се създават съвместни екипи за извършване на проверки.
(2) За всеки конкретен случай органите по ал. 1 издават заповеди, в които се определят:
1. обектите на проверка;
2. участващите в проверката длъжностни лица;
3. техническите средства по обезпечаване на проверката;
4. срокът и начинът на извършване на проверката;
5. срокът за докладване на резултатите.
(3) Информацията за извършените проверки се предоставя на Главната прокуратура на Република България.
Чл. 8. (1) За целите на взаимодействието министърът на културата в сътрудничество с националните и регионалните музеи утвърждава списък от лица за представяне на експертна помощ чрез изготвяне на становище за културната и научната стойност на дадена вещ, предхождащо назначаването на експертиза.
(2) В списъка на лицата по ал. 1 за всеки отделен експерт се посочва област на опазване на културното наследство.
(3) Дейността по ал. 1 се осъществява включително за времето през почивните дни и официалните празници, както и извън установеното работно време. Разходите във връзка с предоставената експертна помощ в извън работно време се заплащат съобразно установеното в законодателството.
Чл. 9. (1) Органите на МВР оказват съдействие на органите на МК при осъществяване на техните правомощия:
1. в случай че проверявано лице откаже да осигури достъп до обект - културна ценност;
2. при необходимост от установяване на адрес на проверявано лице, което се укрива или не може да бъде намерено на неговия адрес за кореспонденция;
3. при необходимост от охрана на контролните органи на МК;
4. в други предвидени в закон случаи.
(2) За оказване на съдействие по ал. 1 се отправя писмено или устно искане до органите на МВР, което следва да бъде мотивирано. Когато искането е устно, в двудневен срок от оказване на съдействието се изготвя протокол.
Чл. 10. Министерството на културата и ПРБ си взаимодействат чрез препращане на материалите от Прокуратурата на МК, при прекратяване и спиране на наказателно производство, за търсене на административнонаказателна отговорност и/или за отнемане на специални технически средства и земекопна техника.
Чл. 11. (1) При осъществяване на дейността си по спазване на Закона за културното наследство (ЗКН) и при достатъчно данни за нарушения и за престъпни посегателства с предмет културните ценности органите на МК уведомяват ПРБ и МВР.
(2) При изпращане на уведомленията по ал. 1 се предоставя информация за водените в МК регистри, както и всяка друга информация във връзка с искането.
(3) Уведомленията се адресират до компетентната прокуратура или до компетентните структури на МВР.
Чл. 12. При образуване, прекратяване и спиране на наказателно производство за престъпления с предмет културни ценности органите на Прокуратурата уведомяват МК.
Чл. 13. При изготвяне на проекти на нормативни актове, свързани с опазването на културното наследство, МК уведомява ПРБ и МВР и при необходимост изисква експертно становище.
Чл. 14. За подобряване на взаимодействието по тази инструкция могат да се провеждат съвместни обучения за обмяна на опит и други квалификационни мероприятия в областта на противодействие на престъпните посегателства, имащи за предмет културни ценности.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. В тримесечен срок от влизане в сила на тази инструкция се издава заповедта по чл. 4, ал. 1 и заповедите по чл. 5, ал. 1.
§ 2. Инструкцията е съгласувана с министъра на финансите и с председателя на Държавна агенция "Национална сигурност".
§ 3. Инструкцията се издава на основание § 17 от преходните и заключителните разпоредби на ЗКН.