Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 76 от 5.X

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 229 ОТ 25 СЕПТЕМВРИ 2012 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ ПО ПРИЛАГАНЕТО НА ЗАКОНА ЗА БЕЗОПАСНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА ЯДРЕНАТА ЕНЕРГИЯ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 229 ОТ 25 СЕПТЕМВРИ 2012 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ ПО ПРИЛАГАНЕТО НА ЗАКОНА ЗА БЕЗОПАСНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА ЯДРЕНАТА ЕНЕРГИЯ

Обн. ДВ. бр.76 от 5 Октомври 2012г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. Приема Наредба за радиационна защита при дейности с материали с повишено съдържание на естествени радионуклиди.


Чл. 2. Приема Наредба за основните норми за радиационна защита.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Отменя се Наредбата за основните норми на радиационна защита, приета с Постановление № 190 на Министерския съвет от 2004 г. (ДВ, бр. 73 от 2004 г.).


§ 2. В Наредбата за реда за издаване на лицензии и разрешения за безопасно използване на ядрената енергия, приета с Постановление № 93 на Министерския съвет от 2004 г. (обн., ДВ, бр. 41 от 2004 г.; изм., бр. 78 от 2005 г. и бр. 93 от 2009 г.), се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 6, ал. 2 думите "14-дневен срок" се заменят с "подходящ срок, но не по-малък от 14 дни".

2. В чл. 10 ал. 1 се изменя така:

"(1) Лицензиите се издават за срок до 10 години."

3. В чл. 11, ал. 3, т. 2 накрая се добавя "или във връзка с изпълнение на указания, дадени при осъществяването на контрол по глава пета от ЗБИЯЕ, както и при организационни промени, въз основа на нормативен акт или решение на Министерския съвет".

4. В чл. 12:

а) алинеи 2 и 3 се изменят така:

"(2) За всеки блок и за всяко друго ядрено съоръжение на площадката на ядрена централа се издава отделна лицензия за експлоатация или за извеждане от експлоатация, както и отделно разрешение за проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация, доколкото в закона не е установено друго.

(3) Разрешение по ал. 2, заповед за одобряване на избраната площадка и заповед за одобряване на изготвения технически проект могат да бъдат издадени за обособен отделен етап от дейността, ако заедно с документите за издаването на разрешението или заповедта заявителят е обосновал необходимостта от отделно изпълнение на съответния етап.";

б) алинея 5 се изменя така:

"(5) За едно и също ядрено съоръжение последващо разрешение по чл. 33, ал. 1 или лицензия по чл. 35, ал. 1 ЗБИЯЕ се издава на лицето - титуляр на предходно разрешение или лицензия, на неговия правоприемник в случай на извършено преобразуване, както и на приобретател на вещни права върху имуществото, с което ще се извършва дейността. Това изискване се прилага и когато производството по издаване на разрешение или лицензия е започнато от титуляря на предходното разрешение или лицензия, ако той е дал писмено съгласие.";

в) създава се ал. 6:

"(6) При смяна на титуляря на разрешение или лицензия правата и задълженията, произтичащи от актове, издадени на титуляри на предходни разрешения и лицензии, обвързват новия титуляр."

5. В чл. 13:

а) в ал. 1 т. 5 се изменя така:

"5. данните от документа за регистрация и единния идентификационен код на лицензианта, съответно на титуляря на разрешението - юридическо лице или едноличен търговец; собственото, бащиното и фамилното име, единния граждански номер, постоянния и настоящия адрес в Република България на лицензианта или на титуляря на разрешението - физическо лице, съответно аналогични данни за чуждестранно физическо лице;"

б) в ал. 2 т. 7 се изменя така:

"7. изисквания, свързани със системата за управление на дейността;".

6. В чл. 14:

a) в ал. 1 след думите "чл. 21, ал. 1" се добавя "и чл. 21а";

б) алинея 2 се изменя така:

"(2) Търговско дружество - титуляр на разрешение по чл. 33, ал. 1 ЗБИЯЕ или на лицензия по чл. 35, ал. 1 ЗБИЯЕ, което възнамерява да извърши преобразуване чрез вливане, сливане, разделяне, отделяне, отделяне на еднолично търговско дружество, промяна на правната форма, прехвърляне на търговското предприятие или непарична вноска в капитала на друго дружество на имущество - обект на лицензии или разрешения, както и намаляване или увеличаване на капитала, е длъжно предварително да уведоми за това председателя на АЯР и да представи оценка за значението на тези действия за ядрената безопасност и радиационната защита с оглед последващото прилагане на чл. 21, ал. 1 или чл. 21а ЗБИЯЕ."

7. Член 17 се изменя така:

"Чл. 17. (1) Лицензията или разрешението могат да бъдат изменени служебно от председателя на АЯР в случаите по чл. 21, ал. 4 ЗБИЯЕ.

(2) Извън случаите по ал. 1 лицензията за експлоатация на ядрено съоръжение се изменя служебно, когато издаването на разрешение по чл. 15, ал. 4, т. 5 ЗБИЯЕ налага изменение на съдържанието на лицензията.

(3) Председателят на АЯР уведомява писмено лицензианта или титуляря на разрешение за откриването на производството за служебно изменение на лицензията или разрешението. Лицензиантът, съответно титулярят на разрешение, може в 14-дневен срок да изрази писмено становище по основанията за изменение на лицензията, съответно на разрешението.

(4) Лицензията или разрешението могат да бъдат изменени след изтичането на срока по ал. 3.

(5) В случаите по ал. 2 лицензията се изменя с разрешението по чл. 15, ал. 4, т. 5 ЗБИЯЕ, като се привежда в съответствие с предвидените в него условия. В разрешението задължително се посочват измененията в лицензията и новото им съдържание.

(6) При наличие на несъответствие между условията на издаденото разрешение по ал. 2 и извършените с него изменения на лицензията се прилагат условията на разрешението."

8. В чл. 18, ал. 1 след думите "чл. 21, ал. 1" се добавя "и чл. 21а, ал. 1".

9. В чл. 19:

а) в ал. 1:

аа) в т. 1 след думите "чл. 15, ал. 3, т. 1" се добавя "и 8";

бб) в т. 2 думите "чл. 15, ал. 3, т. 2 - 6" се заменят с "чл. 15, ал. 3, т. 2 - 5";

б) в ал. 2 т. 1 се отменя.

10. В чл. 20, ал. 2 накрая се добавя "или да измени служебно лицензията или разрешението".

11. В чл. 23:

а) в ал. 2:

аа) думите "Към заявлението" се заменят със "За ядрени съоръжения към заявлението";

бб) в т. 1:

ааа) думите "или на обекта с източник на йонизиращи лъчения" се заличават;

ббб) в буква "б" думите "или на обекта с ИЙЛ" се заличават;

б) създават се ал. 3 - 5:

"(3) За дейности с ИЙЛ към заявлението по ал. 1 се прилага обосновка на новия срок, а в случаите на подновяване на лицензия се прилагат и:

1. актуализиран анкетен лист по образец, утвърден от председателя на АЯР, който съдържа информация за:

а) използваните и съхраняваните ИЙЛ и дейностите с тях;

б) персонала и организацията на работа с ИЙЛ в обекта;

в) средствата за радиационен мониторинг и индивидуален дозиметричен контрол;

г) организацията и мерките за осигуряване на радиационна защита и физическа защита;

2. документ за платена такса за разглеждане на заявлението в съответствие с глава четвърта от Тарифата за таксите, събирани от Агенцията за ядрено регулиране по ЗБИЯЕ.

(4) Към актуализирания анкетен лист по ал. 3, т. 1 се прилагат актуални инструкции, програми, заповеди и други вътрешни документи на заявителя.

(5) За обекти с радиоактивни вещества актуализираният анкетен лист по ал. 3, т. 1 се съгласува с компетентните органи на Министерството на вътрешните работи относно физическата защита в предвидените от закона случаи."

12. В чл. 24, ал. 1:

а) в т. 1 след думите "чл. 15, ал. 3, т. 1" се добавя "и 8";

б) точка 2 се изменя така:

"2. за лицензия по чл. 15, ал. 3, т. 2 - 5 ЗБИЯЕ - не по-късно от един месец преди изтичането на срока на действащата лицензия."

13. В чл. 26 ал. 3 се изменя така:

"(3) Лицензията се подновява за срок, не по-дълъг от сроковете по чл. 35, ал. 3 и чл. 58, ал. 3 ЗБИЯЕ."

14. В чл. 28:

а) в ал. 1:

аа) в т. 3 след думите "или разрешението" се поставя точка и запетая и текстът докрая се заличава;

бб) точка 5 се изменя така:

"5. при обявяване в несъстоятелност или при прекратяване с ликвидация на юридическото лице - лицензиант или титуляр на разрешение;"

вв) точка 7 се изменя така:

"7. при преобразуване на юридическото лице - титуляр, когато към момента на извършване на вписването в търговския регистър не е налице изменение на разрешението в съответствие с чл. 21а, ал. 1 ЗБИЯЕ;"

гг) създава се т. 8:

"8. при издаване на нова лицензия за същата дейност на същия или на нов титуляр;"

б) в ал. 3 думите "ал. 1, т. 1, 5 - 7" се заменят с "ал. 1, т. 1, 5 - 8";

в) алинея 5 се отменя.

15. В чл. 30, ал. 2 след думата "енергийно" се добавя "и водно".

16. Член 31 се изменя така:

"Чл. 31. Лицензията или разрешението се отнема в случаите по чл. 23, ал. 1, т. 1, букви "а" и "б" и т. 2 и 4 ЗБИЯЕ."

17. В чл. 34:

а) в ал. 1 след думите "чл. 15, ал. 3, т. 1" се добавя "и 8", а думите "ал. 4, т. 1 - 6, 14 и 15" се заменят с "ал. 4, т. 1 - 5, 14 и 15";

б) създава се ал. 8:

"(8) Разрешение по ал. 1 и заповеди по ал. 3 и 4 могат да бъдат издадени за обособен отделен етап от дейността, ако заедно с документите за издаването на разрешението или заповедта заявителят е обосновал необходимостта от отделното изпълнение на съответния етап."

18. В чл. 35, ал. 1:

а) точка 1 се изменя така:

"1. копие от акта, удостоверяващ търговската регистрация на заявителя;"

б) в т. 2 думите "от съответния съд" се заличават;

в) в т. 3 думите "свидетелство за съдимост" се заменят с "декларация", а след думата "търговец" се поставя запетая и се добавя "че не са осъждани на лишаване от свобода за престъпление от общ характер".

19. В чл. 36:

а) в ал. 1 т. 3 се изменя така:

"3. описание на системата за управление на дейността;"

б) алинея 2 се отменя;

в) в ал. 3 думите "съхраняване и/или" се заличават.

20. Член 38 се изменя така:

"Чл. 38. След издаване на разрешението за избор на площадка и ако са извършени необходимите проучвания на площадката съгласно чл. 37, ал. 1, т. 1, букви "г" и "д", и ако е налице влязло в сила решение по чл. 37, ал. 1, т. 3, заявителят може да подаде заявление за издаване на разрешение за проектиране, преди да е издадена заповед за одобряване на избраната площадка."

21. В чл. 39, ал. 1 т. 2 се изменя така:

"2. описание на системата за управление на дейността;".

22. В чл. 40:

а) в ал. 1, т. 1, буква "а" думите "препоръчителна структура на отчет за анализ на безопасността е посочена в приложението" се заменят с "обхватът на отчет за анализ на безопасността трябва като минимум да включва темите, посочени в приложение № 1";

б) алинеи 2 - 5 се отменят.

23. В чл. 41:

а) в ал. 1 т. 3 се изменя така:

"3. описание на системата за управление на дейността.";

б) алинеи 4 и 5 се отменят.

24. Член 42 се отменя.

25. В чл. 43:

а) в ал. 1:

аа) точка 5 се отменя;

бб) точка 6 се изменя така:

"6. описание на системата за управление на дейността;"

вв) точка 9 се изменя така:

"9. технологичен регламент за експлоатация на ядреното съоръжение, който съдържа предели и условия за експлоатация, включително: предели за безопасност; стойности на параметрите за задействане на системите за безопасност; експлоатационни предели и условия; изпитвания, проверки, надзор и оперативен контрол на системите, важни за безопасността; минимален брой на оперативния персонал при различни експлоатационни състояния, включително правоспособния и квалифициран персонал на блочния пулт за управление; действия на персонала при отклонения;"

гг) в т. 11 думите "буква "а" се заменят с "букви "а" и "б";

дд) точка 27 се отменя;

ее) точка 30 се отменя;

б) създава се ал. 3:

"(3) Документите по ал. 1, т. 12, 17 и 29 се представят на Националния център по радиобиология и радиационна защита."

26. В чл. 48:

а) в т. 2 думите "по чл. 43, ал. 1, т. 7, 14, 16, 17, 20, 22, 24, 27 и 28" се заменят с "по чл. 43, ал. 1, т. 7, 9, 10, 13, 16, 17, 22, 24, 28 и 29";

б) точка 3 се отменя;

в) точка 10 се изменя така:

"10. описание на системата за управление на дейността при експлоатация на ядреното съоръжение;"

г) точка 11 се отменя;

д) точка 16 се отменя.

27. В чл. 49:

а) създава се нова т. 4:

"4. инструкция за експлоатация на конструкциите, системите и компонентите (КСК), важни за безопасността;"

б) досегашните т. 4 и 5 стават съответно т. 5 и 6.

28. В чл. 50 думите "чл. 49, т. 2 и 4" се заменят с "чл. 49, т. 5 и аварийни инструкции за действия на персонала при аварии".

29. В чл. 51, т. 2 запетаята и думите "който се произвежда" се заличават.

30. Член 53 се изменя така:

"Чл. 53. За издаване на лицензия за експлоатация на съоръжение за обработване и/или съхраняване на РАО се прилагат документите по чл. 48 и следните документи, потвърждаващи съответствието с изискванията на наредбата по чл. 77, ал. 3 ЗБИЯЕ:

1. критерии за приемане на РАО за обработване и/или съхраняване;

2. техническа спецификация на опаковките на кондиционираните РАО;

3. описание на дейностите по управление на РАО в тяхната технологична последователност;

4. списък на вътрешните правила, инструкции и процедури за осъществяване на дейността, за която е предназначено съоръжението."

31. Член 54 се изменя така:

"Чл. 54. (1) За издаване на лицензия за експлоатация на съоръжение за погребване на РАО се прилагат документите по чл. 48 и следните документи, потвърждаващи съответствието с изискванията на наредбата по чл. 77, ал. 3 ЗБИЯЕ:

1. критерии за приемане на РАО за погребване;

2. процедури за предаване и приемане на РАО за погребване;

3. програма за инспекции на опаковките РАО при приемане за погребване;

4. план за затваряне на съоръжението, включително за контрола след затварянето.

(2) Планът по ал. 1, т. 4 отчита резултатите от оценката на безопасността на съоръжението за времето след затваряне.

(3) Отчетът за оценка на безопасността на съоръжение за погребване на РАО по чл. 48, т. 1 включва оценки на безопасността на съоръжението за периода на експлоатация и за времето след неговото затваряне."

32. Член 55 се отменя.

33. В чл. 56:

а) досегашният текст става ал. 1;

б) създава се ал. 2:

"(2) Заявителят подава общо заявление за издаване на разрешение за извършване на всички взаимосвързани и взаимообусловени промени."

34. В чл. 57, ал. 3 т. 7 се изменя така:

"7. документ, описващ конкретните мерки за управлението на дейността, включително възлагане на отговорности за контрол на външните изпълнители и приемане на резултатите, както и механизъм за управление на несъответствията и предприемане на коригиращи действия при необходимост."

35. В чл. 58:

а) алинея 1 се изменя така:

"(1) Към заявлението за издаване на разрешение за внос и износ на ядрен материал се прилагат съответните документи, удостоверяващи изпълнението на режима за внос или износ, по Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба.";

б) създава се ал. 5:

"(5) В случаите на внос в Република България или на износ от Република България съответно от или във държава - членка на Европейския съюз, не се изисква издаване на разрешение за внос или износ на ядрен материал."

36. В глава втора, в наименованието на раздел ІХ думата "Разрешения" се заменя с "Лицензия".

37. Член 59 се изменя така:

"Чл. 59. Цялостният процес на извеждане от експлоатация на ядреното съоръжение се разработва, анализира, планира и обосновава в план за извеждане от експлоатация, който като минимум съдържа:

1. описание на съоръжението, неговата площадка, зоните с особен статут, КСК и радиоактивно замърсяване на КСК и компоненти на околната среда;

2. експлоатационна история на съоръжението - разрешени дейности, описание на важни експлоатационни обстоятелства и събитията, имащи отношение към извеждането от експлоатация, включително причините за извеждане от експлоатация;

3. списък на използваните при планирането на извеждане от експлоатация стандарти;

4. оценка на наличните в съоръжението радиоактивни и други опасни материали по видове, количество и местоположение;

5. стратегия за извеждане от експлоатация - описание на разгледаните варианти за извеждане от експлоатация и обосновка на избрания вариант;

6. план-график на етапите и дейностите по извеждане от експлоатация;

7. описание на дейностите по извеждане от експлоатация, отнасящи се до радиоактивно замърсените конструкции, оборудване, почва и подземни води;

8. класификация на КСК от гледна точка на тяхното значение за безопасността през различните етапи от изпълнението на плана за извеждане от експлоатация;

9. описание на необходимите основни изменения в съществуващите КСК, включително въвеждането на нови КСК, необходими специално за целите на извеждането от експлоатация;

10. програма и графици за надзор и поддръжка на КСК, които е необходимо да са разполагаеми в процеса на извеждане от експлоатация;

11. описание на разгледаните възможни решения по дезактивация и обосновка на избрания вариант;

12. описание на наличните и планираните технологии и технически средства за демонтаж и дезактивация;

13. програма за управление на РАО, обхващаща:

a) всички източници и потоци, видове и количества РАО на площадката;

б) критериите за сортиране на радиоактивните материали;

в) организацията на дейностите по управление на РАО преди погребване, включително обосновка на методите за обработване от гледна точка на възможностите за погребване на РАО;

г) критериите и възможностите за повторно използване и рециклиране на материали;

д) очакваните течни и газови радиоактивни изхвърляния в околната среда;

14. програма за оценка на безопасността, в т.ч. обосновка на възможностите за освобождаване от регулиране, която се предоставя от АЯР на Националния център по радиобиология и радиационна защита;

15. описание на системата на управление, включително управление на персонала;

16. програма за радиационна защита на персонала и населението и опазване на околната среда;

17. описание на организацията и отговорностите по аварийно планиране и готовност;

18. задължения и отговорности за осигуряване физическа защита на съоръжението, а при необходимост - и мерки за физическо разделяне на съоръжение в процес на извеждане от експлоатация от съоръжения в експлоатация;

19. актуализирана оценка на разходите за извеждане от експлоатация на съоръжението, механизъм на финансиране и налични ресурси;

20. описание на програмите за мониторинг, методите и техническите средства за обследване на площадката след завършване процеса на извеждане от експлоатация с цел освобождаване на площадката и разположените на нея съоръжения от регулиращ контрол по ЗБИЯЕ;

21. план-график за докладване в АЯР на междинни и окончателни резултати от извеждането от експлоатация."

38. В чл. 60:

а) в основния текст думата "разрешение" се заменя с "лицензия";

б) създава се нова т. 4:

"4. описание на системата за управление на дейностите;"

в) досегашната т. 4 става т. 5;

г) досегашната т. 5 става т. 6 и в нея думата "системите" се заменя с "КСК".

39. В чл. 61:

а) в ал. 1 след думите "за всеки етап" се добавя "в рамките на действаща лицензия за извеждане от експлоатация";

б) в ал. 2:

аа) точка 2 се отменя;

бб) в т. 3 думата "технологичен" се заменя с "актуализиран технологичен";

вв) в т. 4 думите "инструкции за експлоатация на системите" се заменят със "списък на инструкциите за експлоатация на КСК";

гг) точка 5 се отменя;

в) алинея 3 се отменя.

40. В чл. 62:

а) алинея 1 се изменя така:

"(1) Актуализиран план по чл. 61, ал. 2, т. 1, включващ описание на извършените дейности и постигнатите резултати през предходните етапи на извеждането от експлоатация на ядреното съоръжение и актуалното състояние на съоръжението, се представя само когато се налагат изменения на първоначално планираните обеми, технологии и срокове на изпълнение на етапите и дейностите, възникнали поради нови обстоятелства или усъвършенстване на технологиите.";

б) алинея 2 се отменя.

41. Глава трета се изменя така:

"Глава трета

ЛИЦЕНЗИИ И РАЗРЕШЕНИЯ ЗА ДЕЙНОСТИ С ИЗТОЧНИЦИ НА ЙОНИЗИРАЩИ ЛЪЧЕНИЯ

Раздел I

Основни положения

Чл. 73. (1) За дейности с ИЙЛ се издават лицензии и разрешения по чл. 15, ал. 3, т. 2 - 4 и ал. 4, т. 9 - 11 и 13 ЗБИЯЕ.

(2) Лицензии и разрешения за дейности с ИЙЛ не се изискват, когато въз основа на критериите, определени с наредбата по чл. 26, ал. 3 ЗБИЯЕ, е доказано, че вероятността за увреждане на здравето е пренебрежимо малка. При тези дейности радиационният риск е пренебрежимо малък и те не подлежат на регулиране по ЗБИЯЕ.

(3) Лицензии и разрешения за дейности с ИЙЛ не се изискват и когато е доказано, че вероятността за увреждане на здравето е незначителна, съгласно критериите, определени с наредбата по чл. 26, ал. 3 ЗБИЯЕ. При тези дейности радиационният риск е незначителен, но облъчването не може да бъде пренебрегнато от гледна точка на радиационната защита и те подлежат на контрол по ЗБИЯЕ по отношение на спазването на изискванията за радиационна защита.

(4) Списък на дейностите по ал. 3 е посочен в приложение № 2.

(5) Лицензии и разрешения за дейности с ИЙЛ не се изискват и когато дейности извън списъка по ал. 4 отговарят на съответните критерии, определени с наредбата по чл. 26, ал. 3 ЗБИЯЕ.

(6) За дейностите по ал. 3 и 5 се подава заявление по образец, утвърден от председателя на АЯР, който се произнася писмено по заявленията в едномесечен срок.

(7) За дейностите по ал. 5 с ИЙЛ за медицински цели заявлението се съгласува с Министерството на здравеопазването чрез Националния център по радиобиология и радиационна защита.

(8) Дейностите по ал. 3 и 5 се вписват в регистъра по чл. 111, ал. 1, т. 1 като обекти, подлежащи на контрол.

Чл. 74. Не се изисква издаване на разрешение за временно съхраняване на ИЙЛ, които са включени в обхвата на лицензия за използване и производство на ИЙЛ.

Чл. 75. (1) За издаване на лицензии и разрешения за дейности с ИЙЛ се подава заявление по чл. 4, ал. 1.

(2) За издаване на лицензии за дейности с ИЙЛ към заявлението по ал. 1 се прилагат следните документи, доказващи изпълнение на изискванията на чл. 60 ЗБИЯЕ:

1. управленска и организационна структура;

2. декларация или други документи, удостоверяващи, че заявителят разполага с достатъчно финансови ресурси, необходими за безопасното осъществяване на дейността;

3. акт на заявителя за определяне на персонала, който извършва дейностите с ИЙЛ, и за определяне на отговорните лица за радиационната защита;

4. описание на ИЙЛ и на дейностите, осъществявани с тях, включително техническа документация (обяснителна записка, чертежи, схеми, снимки) и сертификати на ИЙЛ, необходими за оценка на радиационната защита;

5. оценка на очакваните дози на персонала при нормални и аварийни условия;

6. описание на използваните средства за индивидуална защита, както и на приспособленията и съоръженията, използвани за безопасна работа и защита на персонала от йонизиращи лъчения;

7. инструкция за радиационна защита;

8. вътрешен авариен план;

9. експертно заключение за медицинска пригодност на персонала за работа в среда на йонизиращи лъчения, издадено по реда на наредбата по чл. 65, ал. 1, т. 4 от Закона за здравето;

10. удостоверения за правоспособност на персонала за работа с ИЙЛ, издадени по реда на наредбата по чл. 65, ал. 3 ЗБИЯЕ;

11. вътрешни правила и процедури, определящи отговорностите и задълженията за осигуряване на радиационната защита, включително организация на работата;

12. програма за мониторинг на радиационните характеристики на работната среда и за индивидуален мониторинг, включително описание на използваните технически средства;

13. документ от метрологичен контрол на техническите средства, които се използват за измерване на радиационните характеристики на работната среда;

14. документ, удостоверяващ, че е осигурен индивидуален мониторинг на персонала в съответствие с изискванията на чл. 30 от Наредбата за основните норми за радиационна защита;

15. анкетен лист по образец, утвърден от председателя на АЯР;

16. други документи, които установяват съответствието с изискванията за извършване на съответната дейност.

(3) За обекти с радиоактивни вещества се прилагат и:

1. документ, удостоверяващ, че е осигурена физическата защита на обекта, от компетентните органи на Министерството на вътрешните работи в предвидените от закона случаи;

2. оценка на количеството и вида РАО, които се очаква да се получат за срока на лицензията или разрешението, и мерки за тяхното безопасно съхраняване и предаване за управление на лица, които притежават лицензия, издадена по реда на чл. 53 и 54.

(4) За нови дейности, за които не е доказано, че ползата от дейността е по-голяма от възможното увреждане на здравето се изисква обосновка.

(5) Когато заявителят е физическо лице и ще извършва дейността лично, документите по ал. 2, т. 1 и 2 не се изискват.

Чл. 76. (1) Лицензия за производство и използване на ИЙЛ в съответните обекти се издава след въвеждането им в експлоатация.

(2) За въвеждане в експлоатация на обект с ИЙЛ заявителят уведомява председателя на АЯР за готовността на обекта.

(3) Председателят на АЯР определя със заповед състава на комисия и срок за проверка на обекта с цел установяване на съответствието със заявените данни и обстоятелства и готовността за въвеждане в експлоатация.

(4) В комисията по ал. 3 се включват инспектори от АЯР и представители от Националния център по радиобиология и радиационна защита или от съответната регионална здравна инспекция със звено "Радиационен контрол". В комисията могат да се включват и представители на други органи, които осъществяват специализиран контрол.

(5) Заявителят по ал. 2 представя на комисията:

1. документите по чл. 75, ал. 2 и 3;

2. приходно-разходна книга за отчет и контрол на ИЙЛ;

3. дневник за начален и периодичен инструктаж на персонала по радиационна защита;

4. дневници за мониторинг на радиационните характеристики на работната среда и за индивидуален мониторинг, индивидуални дозиметрични карти и радиационни паспорти за персонала;

5. документи, съдържащи резултатите от предварителните изпитвания на системи и оборудване;

6. документи, установяващи въвеждането на обекта в експлоатация, ако такова се предвижда, съгласно Закона за устройство на територията и актовете по прилагането му.

(6) За резултатите от проверката комисията съставя протокол, който се утвърждава от председателя на комисията. Инспекторът от Националния център по радиобиология и радиационна защита или от съответната регионална здравна инспекция по ал. 4, участващ в приемателната комисия, дава становище за готовността на обекта за въвеждане в експлоатация и за съответствието му с изискванията за радиационна защита след измерване на радиационните фактори на средата при работно и неработно положение на източника на йонизиращо лъчение. Становището е неразделна част от протокола на комисията.

(7) Протоколът по ал. 6 се връчва на заявителя или на упълномощен негов представител в 5-дневен срок след приключване на проверката. Забележките на комисията се отстраняват в срок, указан в протокола, за което заявителят уведомява писмено АЯР и Националния център по радиобиология и радиационна защита или съответната регионална здравна инспекция със звено "Радиационен контрол".

(8) Положителното заключение на комисията, отразено в протокола по ал. 6, е основание за издаването на лицензиите по ал. 1.

Чл. 77. Член 76 не се прилага за:

1. обекти със закрити източници, монтирани в уреди за технологичен контрол, с изключение на неутронни източници;

2. обекти с открити източници за работи от III клас съгласно Наредбата за радиационна защита при дейности с източници на йонизиращи лъчения, приета с Постановление № 200 на Министерския съвет от 2004 г. (обн., ДВ, бр. 74 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 74 от 2006 г., бр. 46 от 2007 г., бр. 5 от 2010 г. и бр. 7 от 2011 г.);

3. преносими рентгенови апарати за промишлени цели.

Раздел II

Разрешение за строителство на обект с източник на йонизиращи лъчения, монтаж и предварителни изпитвания

Чл. 78. (1) Към заявлението за разрешение за строителство на обект с ИЙЛ, монтаж и предварителни изпитвания се прилагат:

1. документите по чл. 75, ал. 2, т. 3, 9, 10 и 14, ако е необходимо;

2. технически проект и мерките за радиационна защита в съответния обект;

3. копия от становища на съответния компетентен орган на Министерството на здравеопазването относно съответствието на площадката и техническия проект съгласно нормативните изисквания в областта на опазване на здравето;

4. документ, доказващ правото на собственост или ограничени вещни права на заявителя върху площадката, съответно документ, доказващ съгласието на собственика или носителя на ограничени вещни права върху площадката за извършване на строителството и монтажа от заявителя;

5. документи, регламентиращи взаимоотношенията на заявителя с външни лица, наети за монтаж и предварителни изпитвания на ИЙЛ, които трябва да притежават лицензия по чл. 15, ал. 3, т. 4 ЗБИЯЕ.

(2) Заявителят може да наема външни лица за извършване строителство на обект с ИЙЛ, монтаж и предварителни изпитвания, които трябва да притежават лицензия за работа с ИЙЛ по чл. 15, ал. 3, т. 4 ЗБИЯЕ. В този случай документите по чл. 75, ал. 2, т. 3, 9, 10 и 14 не се изискват.

Раздел IІІ

Разрешение за извеждане от експлоатация на обект с радиоактивни вещества

Чл. 79. Към заявлението за издаване на разрешение за извеждане от експлоатация на обект с открити източници и закрити източници от категория 1 се прилагат:

1. документите по чл. 75, ал. 2, т. 3, 9, 10 и 14;

2. план за извеждане от експлоатация, утвърден от заявителя, който включва:

а) описание на етапите и съответните дейности по извеждане от експлоатация;

б) оценка на очакваните дози на облъчване и мерки за радиационна защита при отделните етапи на извеждане от експлоатация, включително методи и средства за дезактивация и за осигуряване на безопасност при демонтаж на радиоактивни източници и при работа с оборудване и материали, съдържащи радиоактивни вещества;

в) описание на наличните закрити и открити източници, други радиоактивни вещества и РАО в обекта;

г) оценка на очакваните количества РАО при извеждането от експлоатация на обекта, данни за радионуклидния състав и активността им;

3. документи от обследване на радиационното състояние на обекта (сгради и прилежаща територия, помещения, технологични съоръжения, системи и оборудване, използвани за работа с радиоактивни вещества);

4. описание на мерките за безопасно съхраняване на РАО по чл. 16, т. 7 ЗБИЯЕ.

Чл. 80. (1) За обекти със закрити източници от категории 2 - 5 разрешение за извеждане от експлоатация не се изисква.

(2) В случаите по ал. 1 се представя документ, удостоверяващ, че източниците са предадени на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци".

Чл. 81. (1) Разрешение за извеждане от експлоатация на обект с радиоактивни вещества се издава на лицата, които са използвали или съхранявали радиоактивните вещества, на техните правоприемници или на лицата, на които това е възложено с нормативен акт.

(2) Заявителят може да наема външни лица за извършване на дейности по извеждане от експлоатация, които трябва да притежават лицензия за работа с ИЙЛ по чл. 15, ал. 3, т. 4 ЗБИЯЕ.

(3) Ако извеждането от експлоатация е възложено от заявителя на външни лица съгласно ал. 2, документите по чл. 75, ал. 2, т. 3, 9, 10 и 14 не се изискват.

Чл. 82. Председателят на АЯР уведомява органите на държавния здравен контрол за обектите, които са изведени от експлоатация.

Раздел ІV

Разрешение за временно съхраняване на радиоактивни вещества

Чл. 83. (1) Към заявлението за издаване на разрешение за временно съхраняване на радиоактивни вещества се прилагат документите по чл. 75, ал. 2, т. 2, 3, 8, 9, 10, 12, 14 и анкетен лист по образец, утвърден от председателя на АЯР, който съдържа:

1. описание на съхраняваните радиоактивни вещества в обекта (закрити и открити източници, други радиоактивни материали и РАО) и данни за техните опаковки и технически характеристики, количества и активност, включително данни за очакваната мощност на дозата вътре в хранилището и на външните му повърхности;

2. схема на местоположението на хранилището и схема за местоположението на радиоактивните вещества вътре в хранилището.

(2) Анкетният лист по ал. 1 се съгласува с компетентните органи на Министерството на вътрешните работи относно физическата защита в предвидените от закона случаи.

Раздел V

Разрешение за внос и износ на ИЙЛ

Чл. 84. (1) Към заявлението за издаване на разрешение за внос или износ на ИЙЛ, съответно от или във държава, която не е членка на Европейския съюз, се прилагат:

1. документи, определящи лицето, за което са предназначени внасяните или изнасяните ИЙЛ;

2. инвентарен списък и идентификационни данни на внасяните или изнасяните ИЙЛ (тип, модел, производител, фабрични номера, брой, активност на радионуклидите и други технически характеристики за съответния вид ИЙЛ), включително данни за опаковките на радиоактивните източници при превоза им;

3. попълнени и подписани документи, които се изискват от митническите служби при внасяне или изнасяне на стоки по общия ред за регистриране и разрешаване на външнотърговски сделки, включително документи, установяващи верността на данните в удостоверенията за внос/износ на стоки;

4. документи, удостоверяващи съответствието на внасяните или изнасяните ИЙЛ с определени стандарти (техническа документация за съответния вид ИЙЛ, сертификати, снимки, схеми);

5. документ, доказващ, че е осигурено превозването на радиоактивните източници от лице, което има разрешение или лицензия за превоз на радиоактивни вещества, издадени по реда на глава четвърта, раздел III.

(2) За издаване на разрешение за внос на радиоактивни източници към документите по ал. 1 се прилагат и:

1. документи, доказващи, че лицето, за което са предназначени радиоактивните източници, има лицензия за използване или е осигурило безопасното им съхраняване;

2. документ, удостоверяващ, че е осигурено връщане на внасяните закрити източници, които са от категории 1, 2 или 3 съгласно § 1, т. 9 от допълнителните разпоредби на ЗБИЯЕ и са с период на полуразпадане, по-голям от 5 години, на техните производители след прекратяване на използването им.

(3) За издаване на разрешение за износ на ИЙЛ се представя и документ, издаден от компетентния орган от държавата по регистрацията на вносителя, удостоверяващ правото му да извършва тази дейност.

Чл. 85. При доставка на ИЙЛ от/във държава - членка на Европейския съюз, не се изисква издаване на разрешение по чл. 15, ал. 4, т. 13 и чл. 59 ЗБИЯЕ. В този случай лицата, които доставят ИЙЛ, трябва:

1. да осигурят превозването на радиоактивните източници от лице, което има разрешение или лицензия за превоз на радиоактивни вещества, издадени по реда на глава четвърта, раздел III;

2. да уведомят писмено председателя на АЯР веднага след като предадат доставяните от тях ИЙЛ на лицата, за които са предназначени;

3. при всеки внос на закрити източници да представят за заверка в АЯР декларация, оформена по образец съгласно изискванията на чл. 4 и Анекс I към Регламент (ЕВРАТОМ) № 1493/93 на Съвета от 8 юни 1993 г. относно доставките на радиоактивни вещества между държавите членки (ОВ, L 148, 19.6.1993 г.);

4. при всеки износ на закрити източници да представят в АЯР заверена от компетентния орган на съответната държава декларация, оформена по образец съгласно изискванията на чл. 4 и Анекс I към Регламент (ЕВРАТОМ) № 1493/93 на Съвета от 8 юни 1993 г. относно доставките на радиоактивни вещества между държавите членки;

5. да уведомяват писмено председателя на АЯР при всеки внос на закрити източници, които са от категории 1, 2 или 3 и са с период на полуразпадане, по-голям от 5 години, и да представят документи, удостоверяващи, че е осигурено тяхното връщане на съответните производители след прекратяване на използването им.

Раздел VI

Лицензии за използване, за производство или за работа с ИЙЛ

Чл. 86. (1) Към заявлението за издаване на лицензия за използване на ИЙЛ за стопански и научни цели или за осъществяване на контролни функции се прилагат документите по чл. 75 и документи, удостоверяващи, че е осигурена техническа поддръжка на използваните технически средства за осъществяване на дейността.

(2) Към заявлението за издаване на лицензия за използване на ИЙЛ за медицински цели се представят документите по чл. 75 и описание на предвидените за използване индивидуални средства за радиационна защита при медицинско облъчване, както и документите, удостоверяващи спазването на нормативните изисквания в областта на опазване на здравето към извършване на дейностите.

(3) Лицензията за използване на ИЙЛ дава право на лицензианта да извършва дейности по техническо обслужване, монтаж, демонтаж, измервания и ремонт на съответните ИЙЛ, ако това е определено в условията на лицензията.

Чл. 87. (1) Лицензии за използване на ИЙЛ за медицински цели се издават след служебно съгласуване с министъра на здравеопазването чрез Националния център по радиобиология и радиационна защита.

(2) Служебното съгласуване по ал. 1 се прилага и при изменение или подновяване на лицензия за използване на ИЙЛ за медицински цели, свързано с въвеждане в експлоатация на нови ИЙЛ или с промяна на конструкцията и разположението на ИЙЛ в даден обект.

(3) При служебното съгласуване по ал. 1 и 2 председателят на АЯР изпраща до Националния център по радиобиология и радиационна защита анкетния лист по чл. 75, ал. 2, т. 15, документите по чл. 86, ал. 2 и опис на документите, представени от заявителя.

(4) Националният център по радиобиология и радиационна защита издава съгласувателно заключение или мотивирано отказва да издаде такова. Съгласувателното заключение или мотивираният отказ се изпраща до председателя на АЯР и до заявителя в срок до 10 дни от получаването на документите по ал. 3.

Чл. 88. (1) За нови ИЙЛ или за промяна на конструкцията и разположението на ИЙЛ в даден обект се издава нова лицензия или се изменя издадената лицензия за използване на ИЙЛ.

(2) В случаите по ал. 1, когато има промяна на проекта, изискваща преразглеждане на мерките за радиационна защита, изменение на лицензията за използване на ИЙЛ се извършва след издаване на разрешение за строителство и монтаж и въвеждане в експлоатация по реда на чл. 76.

Чл. 89. Към заявлението за издаване на лицензия за производство на ИЙЛ се прилагат документите по чл. 75.

Чл. 90. Към заявлението за издаване на лицензия за работа с ИЙЛ с цел техническо обслужване, монтаж, демонтаж, измервания, строителни и ремонтни дейности и услуги се прилагат документите по чл. 75, ал. 2, т. 1 - 4, 6, 7, 9 - 16."

42. Членове 91 - 98 се отменят.

43. В чл. 99:

а) алинея 2 се отменя;

б) създават се ал. 4 - 7:

"(4) Международен превоз на РАО или отработено ядрено гориво се извършва въз основа на издадени лицензия или разрешение по ал. 1 и документ за потвърждаване на превоза съгласно § 1б от допълнителните разпоредби на ЗБИЯЕ, в случай че Република България е:

1. изпращаща държава - при превоз между държави членки или при износ извън Европейския съюз;

2. приемаща държава - при внос в Европейския съюз;

3. първата държава членка, в която товарът навлиза на територията на Европейския съюз при транзитно преминаване през територията на Европейския съюз.

(5) Заявител за издаване на документ за потвърждаване на международния превоз е:

1. товароизпращачът - в случаите по ал. 4, т. 1;

2. товарополучателят - в случаите по ал. 4, т. 2;

3. лицето, отговорно за превоза на територията на страната - в случаите по ал. 4, т. 3.

(6) Заявлението по ал. 4 се изготвя в стандартен формат, одобрен със заповед на председателя на АЯР съгласно § 1б, ал. 2 от допълнителните разпоредби на ЗБИЯЕ.

(7) Документ за потвърждаване на превоза по ал. 4 не се изисква, ако:

1. активността и специфичната активност на товара не надвишават граничните стойности за освобождаване от регулиране съгласно чл. 26, ал. 3 ЗБИЯЕ;

2. ще се превозват неизползваеми закрити радиоактивни източници към техния доставчик, производител или към лицензирано съоръжение за управление на радиоактивни отпадъци;

3. ще се превозват радиоактивни материали, получени при преработка на отработено ядрено гориво и предназначени за по-нататъшна употреба;

4. ще се превозват радиоактивни отпадъци, които съдържат само естествени радионуклиди."

44. В чл. 100:

а) точка 1 се изменя така:

"1. копие от акта, удостоверяващ търговската регистрация на заявителя - юридическо лице или едноличен търговец;"

б) в т. 2 думите "от съответния съд" се заличават;

в) точка 3 се изменя така:

"3. декларация на членовете на управителните и контролните органи на заявителя - юридическо лице, съответно на едноличния търговец, или физическо лице - заявител, че не са осъждани на лишаване от свобода за престъпление от общ характер;"

г) в т. 4 след думите "притежава финансови" се добавя "технически и материални";

д) точки 5 и 6 се отменят.

45. В чл. 101, ал. 1 т. 18 се изменя така:

"18. документ, описващ управлението на дейността чрез последователност от процеси или действия, включително създадената организационна структура, мерките за контрол и механизма за предприемане на коригиращи действия;".

46. В глава четвърта, в наименованието на раздел ІІІ накрая се добавя "различни от ядрен материал".

47. В чл. 102:

а) точки 1 - 10 се изменят така:

"1. анкетен лист по образец, утвърден от председателя на АЯР, който съдържа информация за:

a) радиоактивните вещества, които се планира да бъдат превозвани във всяка транспортна единица - вид, физико-химически характеристики, количество, активност, UN номерата съгласно единната класификация на ООН;

б) транспортните опаковки - тип, категория, транспортен индекс;

в) максимално заявения или максимално допустимия сумарен транспортен индекс за всяко превозно средство;

г) начина за извършване на превозите - шосеен, железопътен, речен, морски, въздушен, комбиниран, а при комбиниран превоз - и междинните пунктове за пристигане и заминаване, данни за превозвачите и за упълномощените от тях лица за контакти;

д) консултанти за безопасността на превозите, отговорници за уведомяване на АЯР и дозиметристи;

е) извършвания индивидуален и общ радиометричен контрол, използвана радиометрична апаратура;

2. документи, регламентиращи взаимоотношенията между заявителя и подизпълнителите, свързани с превоза;

3. документи, удостоверяващи съответствието на превозните средства с изискванията и нормите за безопасен превоз и радиационна защита;

4. акт на управителния орган на заявителя за определяне на:

а) консултанти за безопасността на превоза, отговорници за уведомяване на АЯР и дозиметристи;

б) персонала, участващ в транспортните операции;

в) водачите на превозните средства - при превоз по шосе;

5. експертно заключение за медицинска пригодност на персонала;

6. удостоверения за правоспособност, издадени по реда на наредбата по чл. 65, ал. 3 ЗБИЯЕ и съгласно ратифицираните от Република България международни спогодби за превоз на опасни товари;

7. документ за осигурен индивидуален дозиметричен контрол на персонала;

8. инструкция за радиационна защита, авариен план при превоз и програма за радиационен мониторинг;

9. вътрешни правила и процедури, определящи отговорностите и задълженията при периодичното проверяване и поддържане на транспортните опаковки, при подготовката на радиоактивния товар, транспортната документация и при операциите по превоза и транзитното съхранение на товара;

10. документи, удостоверяващи, че ако отделен превоз не може да се извърши или условията за превоз не могат да бъдат изпълнени, заявителят ще върне обратно товара в отправната точка, а товароизпращачът ще го приеме.";

б) точки 11 и 12 се отменят.

48. В чл. 103:

а) в ал. 1:

аа) точки 1 - 4 се изменят така:

"1. документи, съдържащи информация за:

а) разрешението, лицензията или друг административен акт, съгласно който товарополучателят може да съхранява или използва радиоактивните вещества;

б) предполагаемите начална и крайна дата на превоза и отправната точка, маршрута на територията на страната, включително местата за транзитен престой, и крайния пункт за приемане на радиоактивните вещества;

в) държавата на произход на товара, приемащата държава и държавите, през които ще се извърши транзитен превоз;

2. документи, регламентиращи взаимоотношенията между товароизпращача и товарополучателя и между заявителя и подизпълнителите, свързани с превоза;

3. административни актове, издадени от съответните компетентни органи, за утвърждаване на транспортните опаковки и други конструкции съгласно наредбата по чл. 26, ал. 4 ЗБИЯЕ;

4. разрешения за превоз или съответстващите им административни актове, издадени от компетентните органи на държавата, приемаща товара, и на държавите, през които ще се извърши транзитен превоз, след напускане на българската територия - в случай на износ или транзитен превоз на радиоактивни материали.";

бб) точка 5 се отменя;

б) в ал. 2 се създава т. 3:

"3. документ, удостоверяващ, че товароизпращачът/товарополучателят има право да извършва дейности със стоки и технологии с възможна двойна употреба съгласно Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба."

49. В чл. 104:

а) в ал. 1:

аа) в основния текст след думите "радиоактивни вещества" се поставя запетая, добавя се "различни от ядрен материал" и се поставя запетая;

бб) в т. 1 буква "а" се отменя;

вв) в т. 2 думите "Закона за контрол на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба" се заменят със "Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба";

б) алинея 2 се изменя така:

"(2) Към заявлението за издаване на разрешение за транзитен превоз на ядрен материал или отработено гориво се прилагат документите по чл. 101, както и документ, съдържащ информация за:

1. държавата на произход на товара, приемащата държава и държавите, през които ще се извърши транзитен превоз;

2. граничните пунктове при влизане и излизане от страната и предполагаемите дати за преминаването им."

50. В чл. 109 ал. 2 се изменя така:

"(2) Протоколът се довежда до знанието на проверяваното лице."

51. Член 110 се отменя.

52. В чл. 111, ал. 1, т. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "включително обектите, подлежащи на контрол по чл. 73, ал. 3 и 5".

53. В допълнителните разпоредби:

а) в § 1:

аа) точки 2, 3 и 8 се отменят;

бб) създава се т. 13а:

"13а. "Система за управление на дейността" е съвкупност от взаимносвързани елементи, които установяват политиката и целите на организацията и спомагат за постигането им по ефективен и ефикасен начин. Тези елементи включват: структура; ресурси (персонал, оборудване, финансови ресурси); процеси (работни практики); културата на организацията. Системата за управление на дейността интегрира всички изисквания по безопасност в тяхната взаимосвързаност с всички други изисквания относно здраве, околна среда, сигурност, качество и икономика по такъв начин, че принципът за приоритет на безопасността да бъде обезпечен, включително чрез осигуряване на възможност за поддържане и развитие на културата по безопасност.";

б) в § 2 ал. 2 се отменя;

в) параграф 5 се отменя.

54. В приложението към чл. 40, ал. 1, т. 1, буква "а":

а) думата "Приложение" се заменя с "Приложение № 1";

б) в т. 9.9 накрая се поставя запетая и се добавя "включително взаимодействие и координация с органите на изпълнителната власт, участващи в реагирането при авария".

55. Създава се приложение № 2:

"Приложение № 2 към чл. 73, ал. 4

Списък на дейностите с ИЙЛ, за които не се изискват лицензии и разрешения, но които подлежат на контрол по ЗБИЯЕ, по отношение на спазването на изискванията за радиационна защита

1. Използване на дентални рентгенови уредби за секторни графии.

2. Използване на остеоденситометри за определяне на костната плътност на крайници.

3. Използване на рентгенови апарати за елементен и микроструктурен анализ на материали:

3.1. рентгенови анализатори за химичен анализ;

3.2. апарати за рентгенофлуоресцентен и рентгеноструктурен анализ.

4. Използване на рентгенови апарати за контрол на ръчен багаж и колетни пратки.

5. Използване на газхроматографи и електронни микроскопи.

6. Използване на закрити източници от категория 5."


§ 3. (1) Заварените незавършени производства по издаване на лицензии и разрешения за дейности, които влизат в обхвата на приложение № 2 към чл. 73, ал. 4 от Наредбата за реда за издаване на лицензии и разрешения за безопасно използване на ядрената енергия, подлежат на прекратяване.

(2) Прекратяването на производствата по ал. 1 се извършва от председателя на Агенцията за ядрено регулиране въз основа на подадено заявление по чл. 73, ал. 6.


§ 4. (1) Заварените издадени и влезли в сила лицензии и разрешения, срокът на които не е изтекъл, с предмет, който влиза в обхвата на приложение № 2 към чл. 73, ал. 4 от Наредбата за реда за издаване на лицензии и разрешения за безопасно използване на ядрената енергия, подлежат на прекратяване.

(2) Прекратяването на лицензиите и разрешенията по ал. 1 се извършва със заповед на председателя на Агенцията за ядрено регулиране въз основа на подадено от лицензианта заявление по чл. 73, ал. 6.


§ 5. В Наредбата за радиационна защита при дейности с източници на йонизиращи лъчения, приета с Постановление № 200 на Министерския съвет от 2004 г. (обн., ДВ, бр. 74 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 74 от 2006 г., бр. 46 от 2007 г., бр. 5 от 2010 г. и бр. 7 от 2011 г.), се правят следните изменения и допълнения:

1. Член 1 се изменя така:

"Чл. 1. С наредбата се определят изискванията и правилата за осигуряване на радиационна защита на лица от персонала и населението при осъществяване на дейности с източници на йонизиращи лъчения (ИЙЛ), редът за водене на отчет и контрол на радиоактивни източници, категоризацията на радиоактивните източници и дейностите с тях в зависимост от радиационния риск."

2. Член 2 се изменя така:

"Чл. 2. Дейностите с ИЙЛ се извършват в съответствие с правилата на наредбата и при спазване на принципите, нормите и изискванията, определени в Закона за безопасно използване на ядрената енергия (ЗБИЯЕ) и Наредбата за основните норми за радиационна защита."

3. В чл. 3, т. 5 думата "радиационнозащитна" се заменя със "зона за превантивни защитни мерки".

4. Член 6 се изменя така:

"Чл. 6. Техническите средства, които се използват за радиационен контрол в обектите с ИЙЛ, следва да бъдат метрологично осигурени съгласно Закона за измерванията."

5. В чл. 7, ал. 1:

а) основният текст се изменя така:

"Всяко физическо или юридическо лице, извършващо дейности с ИЙЛ, е длъжно да осигури:";

б) в т. 3 думите "радиационнозащитната зона и в наблюдаваната зона около обекта" се заменят със "зоната за превантивни защитни мерки и наблюдаваната зона";

в) в т. 4 накрая се добавя "срещу подпис";

г) създава се т. 8:

"8. техническа поддръжка на системите и оборудването, осигуряващи радиационната защита."

6. В чл. 8 т. 7 се отменя.

7. В чл. 12 ал. 2 се изменя така:

"(2) Забраната по ал. 1 не се прилага при използването на дентални рентгенови уредби."

8. В чл. 17:

а) в таблицата, в колона втора "Предназначение на помещенията и територията", ред трети думите "и територията на радиационнозащитната зона" се заличават;

б) под таблицата се добавя:

"(*) Естественият гама-фон не се отчита."

9. В чл. 18:

а) досегашният текст става ал. 1;

б) създават се ал. 2 - 4:

"(2) При проектиране на обекти със закрити и открити източници следва да се спазват специфичните изисквания за радиационна защита съгласно глави шеста и седма.

(3) При проектиране на обекти с източници на йонизиращи лъчения, използвани за медицински цели, следва да се спазват специфичните изисквания за радиационна защита, определени в съответните подзаконови нормативни актове по Закона за здравето.

(4) При проектиране на хранилища за съхраняване на радиоактивни вещества следва да се спазват специфичните изисквания съгласно глава четвърта."

10. В чл. 20:

а) досегашният текст става ал. 1;

б) създава се ал. 2:

"(2) След извършване на дейностите по ал. 1 в АЯР се представят докладите за тяхното изпълнение и резултатите от предварителни изпитвания."

11. В чл. 22, ал. 3 накрая се поставя запетая и се добавя "включително опис на ИЙЛ във всяко отделно съоръжение за съхраняване."

12. В чл. 27 ал. 1 се изменя така:

"(1) Съхраняването на радиоактивни източници във временни хранилища извън територията на обекта, включително гама-дефектоскопи, уреди за каротаж, влагомери, плътномери и други, които се използват в полеви условия, се допуска след съгласуване с Министерството на вътрешните работи (МВР) и разрешение от АЯР."

13. В чл. 28 се създава ал. 3:

"(3) Контролираните и надзираваните зони в обекта се обособяват съгласно изискванията в Наредбата за основните норми за радиационна защита."

14. Създава се чл. 28а:

"Чл. 28а. При дейности с източници на йонизиращи лъчения за медицински цели следва да се спазват и специфичните изисквания за радиационна защита, определени в съответните подзаконови нормативни актове по Закона за здравето."

15. Член 30 се изменя така:

"Чл. 30. (1) При използване на ИЙЛ лицата, получили лицензия за използване на ИЙЛ, са длъжни да създават, поддържат и актуализират следните документи, които са пряко свързани с осигуряването на радиационна защита в съответния обект:

1. инструкция за безопасна експлоатация на ИЙЛ, включително за поддръжка и ремонт на съоръженията и оборудването в обекта;

2. инструкция за радиационна защита в обекта по приложение № 9;

3. вътрешен авариен план за обекта, включително мерки за пожарна и аварийна безопасност по приложение № 10;

4. правилник за вътрешния ред в обекта, включващ:

а) организация на работата с ИЙЛ и контрол на достъпа в обекта;

б) отговорности на длъжностните лица по т. 6 и на персонала, ангажиран в дейностите с ИЙЛ;

в) вътрешни правила и/или процедури за реда и начина за получаване, съхранение, предаване и отчитане на ИЙЛ в обекта;

г) вътрешни правила и процедури за събиране, сортиране, обработване, предаване, съхранение и отчитане на генерираните РАО в обекта;

д) вътрешни правила и процедури за реда и начина за допускане до самостоятелна работа с ИЙЛ, провеждане на първоначални, текущи и периодични инструктажи и проверка на знанията на персонала по радиационна защита;

5. програма за мониторинг на радиационните характеристики на работната среда и за индивидуален мониторинг;

6. акт на ръководителя на предприятието за определяне на персонала, ангажиран в дейностите с ИЙЛ, и за определяне на отговорните лица за радиационната защита (ръководител на обект, отговорник по радиационна защита, отговорник за радиационния мониторинг, отговорник за водене на отчет и контрол на ИЙЛ и отговорник за уведомяване при инциденти и аварии);

7. правила за допускане и осигуряване на радиационна защита на външни екипи, привлечени за ликвидиране и ограничаване на последствията от възникнала авария в обекта.

(2) Броят на лицата по ал. 1, т. 6 се определя от съответния лицензиант или титуляр на разрешение в зависимост от спецификата и сложността на обекта с ИЙЛ. Допуска се функциите на отговорник по радиационна защита, отговорник за водене на отчет и контрол на ИЙЛ и отговорник за уведомяване при инциденти и аварии да се възлагат на едно длъжностно лице."

16. В чл. 33 съюзът "или" се заличава.

17. В чл. 35:

а) досегашният текст става ал. 1;

б) създава се ал. 2:

"(2) Закритите ИЙЛ в зависимост от свързания с дейностите риск се класифицират в пет категории съгласно приложение № 7."

18. В чл. 43, ал. 3 думите "закрити ИЙЛ и" се заличават.

19. В чл. 53, ал. 2 изречение първо след думите "Операции с открити ИЙЛ" се добавя "от І клас".

20. В чл. 65, ал. 2 думата "определят" се заменя с "разрешават".

21. В чл. 68, ал. 3 числото "20" се заменя с "15".

22. В чл. 79 думата "Отоплението" се заменя с "Климатизацията".

23. В чл. 95:

а) в ал. 2:

аа) в основния текст думите "Основните средства" се заменят със "Средствата";

бб) създават се т. 5 - 9:

"5. защитни очила, каски, шлемове;

6. гумени или латексови ръкавици;

7. допълнително специално облекло от пластмасови материали или материали с полимерно покритие (полухалати, комбинезони, куртки, наръкавници, престилки, мушами);

8. гумени и пластикатови специални обувки или ботуши;

9. противогази и автономни дихателни апарати (кислородни апарати, кислородни скафандри).";

б) алинея 3 се изменя така:

"(3) При работи от II клас с открити ИЙЛ и при отделни работи от III клас персоналът е длъжен да използва престилки, халати, шапки, очила, латексови ръкавици, леки обувки и при необходимост, средства за защита на дихателните органи.";

в) алинея 4 се отменя.

24. В чл. 105, ал. 2 се създава т. 7:

"7. шкаф за спешна медицинска помощ."

25. В чл. 113, ал. 2 думите "радиационнозащитна зона" се заменят със "зона за превантивни защитни мерки".

26. В чл. 118:

а) в т. 1 думите "радиационнозащитната зона" се заменят със "зоната за превантивни защитни мерки";

б) в т. 5 думите "радиационнозащитната зона" се заменят със "зоната за превантивни защитни мерки".

27. В чл. 120, ал. 1, т. 2 думите "радиационнозащитната зона" се заменят със "зоната за превантивни защитни мерки".

28. Глава десета се отменя.

29. В § 1 от допълнителната разпоредба:

а) в т. 8 след думите "облъчване, от" се добавя "поглъщане или от";

б) точка 11 се изменя така:

"11. "Високоактивен източник" е закрит източник, съдържащ радионуклид, чиято активност в момента на производство (или когато това не е известно - в момента на пускането на пазара) е по-голяма от или равна на граничната стойност за съответния радионуклид по приложение № 8.";

в) създава се т. 15:

"15. "Генератор на лъчение" е устройство, способно да генерира йонизиращи лъчения, ако получи енергия от външен енергиен източник."

30. В приложение № 4 към чл. 126, ал. 2 в т. 4 думите "т. 2" се заменят с "т. 3".

31. Приложение № 7 към чл. 129, ал. 1 се отменя.

32. Създава се приложение № 7 към чл. 35, ал. 2:

"Приложение № 7 към чл. 35, ал. 2



Категоризация на радиоактивните източници в зависимост от свързания с дейностите риск
 
Категория Източници на йонизиращи лъчения или дейности с тях A/D
1 Уредби за телегаматерапия A/D >= 1000
  Гамаоблъчвателни уредби за стопански и научни цели  
  Радиоизотопни термоелектрически генератори  
  Други  
2 Гама-дефектоскопи за промишлена радиография 1000 > A/D >= 10
  Уредби за брахитерапия  
  Други  
3 Стационарни уреди за технологичен контрол (нивомери и др.) 10 > A/D >= 1
  Влагомери за каротаж  
  Други  
4 Стационарни и преносими уреди за технологичен контрол (дебеломери, нивомери, влагомери, плътномери и др.) 1 > A/D >= 0,01
  Уредби за нискодозова брахитерапия  
  Неутрализатори на статично електричество  
  Апарати за измерване на костна плътност  
  Други  
5 Уреди за рентгенофлуоресцентен анализ 0,01 > A/D
  Пожароизвестителни датчици  
  Мьосбауерови спектрометри  
  Тритиеви мишени  
  Други  

Забележка. Стойностите на коефициента D, както и методите за пресмятане са дадени в наредбата по чл. 123 ЗБИЯЕ."

33. Приложение № 8 към чл. 133 се отменя.

34. Създава се приложение № 8 към § 1, т. 11 от допълнителната разпоредба:

"Приложение № 8 към § 1, т. 11


Стойности на активността за отделни радионуклиди, при които закритите източници се класифицират като високоактивни източници
 
Радионуклид Активност (TBq)
Am-241 6 10 (- 2)
Am-241/Be 6 10 (- 2)
Cf-252 2 10 (- 2)
Cm-244 5 10 (- 2)
Co-60 3 10 (- 2)
Cs-137 1 10 (- 1)
Gd-153 1 10 (0)
Ir-192 8 10 (- 2)
Pm-147 4 10 (1)
Pu-238 6 10 (- 2)
Pu-239/Be 6 10 (- 2)
Ra-226 4 10 (- 2)
Se-75 2 10 (- 1)
Sr-90 (Y-90) 1 10 (0)
Tm-170 2 10 (1)
Yb-169 3 10 (- 1)

Забележки:

1. За радионуклидите, които не са посочени в таблицата, съответните активности са равни на D величините, определени в приложение № 1 към Наредбата за аварийно планиране и аварийна готовност при ядрена и радиационна авария, приета с Постановление № 313 на Министерския съвет от 2011 г. (ДВ, бр. 94 от 2011 г.).

2. За неутронни източници Pu-239/Be и Am-241/Be посочената активност се отнася за съответния алфа-емитер."

35. Създава се приложение № 9 към чл. 30, ал. 1, т. 2:

"Приложение № 9 към чл. 30, ал. 1, т. 2

Типово съдържание на инструкция за радиационна защита в обекти с ИЙЛ

1. Общи положения (цел и обхват на инструкцията).

2. Разпределение на отговорностите по осигуряване на радиационната защита в съответния обект с ИЙЛ.

3. Основни характеристики и особености на използваните и съхраняваните ИЙЛ:

а) за обекти със закрити източници:

- категоризация на източниците и съответните дейности с тях;

- видове и брой на източниците, единична и сумарна активност на радионуклидите, съдържащи се в тях;

б) за обекти с открити източници:

- видове и брой на източниците, единична и сумарна активност на радионуклидите, максимална активност на работните места, годишно потребление;

- вид и клас на работа с открити източници;

в) за обекти с генератори на йонизиращи лъчения:

- видове и брой на генераторите на йонизиращи лъчения;

- захранващи напрежения и аноден ток (максимални и работни стойности), лъчев добив на рентгеновите тръби.

4. Определяне на контролирана зона и надзиравана зона (обслужвани, полуобслужвани и необслужвани помещения и схема на местоположението).

5. Определяне на дозови квоти и контролни нива.

6. Определяне на конкретни технически и организационни мерки за радиационна защита в обекта.

7. Средства за индивидуална защита при работа с ИЙЛ (видове, брой, предназначение, вътрешни правила за употребата им).

8. Водене на отчет и контрол на закрити и открити източници и осигуряване на физическа защита;

9. Водене на отчет и контрол на генерираните РАО при работа с открити източници.

10. Вътрешен административен контрол по спазване на изискванията и правилата за радиационна защита в обекта, специализирано обучение и медицинско наблюдение на персонала.

Забележка. Инструкцията за радиационна защита се утвърждава от ръководителя на предприятието и периодично се актуализира. Ръководителят на предприятието уведомява АЯР при внасяне на изменения и допълнения в инструкцията."

36. Създава се приложение № 10 към чл. 30, ал. 1, т. 3:

"Приложение № 10 към чл. 30, ал. 1, т. 3

Типово съдържание на вътрешен авариен план за обекти с ИЙЛ

1. Общи положения (цел и обхват на аварийния план).

2. Рискова категория на обекта с ИЙЛ съгласно Наредбата за аварийно планиране и аварийна готовност при ядрена и радиационна авария, приета с Постановление № 313 на Министерския съвет от 2011 г. (ДВ, бр. 94 от 2011 г.):

а) обекти, в които се използват и съхраняват гама-облъчватели или други радиоактивни източници от категория 1, спадат към рискова категория III;

б) обекти, в които се използват и съхраняват гама-дефектоскопи, уреди за технологичен контрол с вградени източници или други радиоактивни източници от категории 2 или 3, спадат към рискова категория IV;

в) превоз на радиоактивни вещества се причислява към рискова категория IV;

г) обекти и дейности, които не са пряко свързани с радиоактивни източници, като гранични контролно-пропускателни пунктове, летища, пристанища и предприятия, в които се преработва и претопява метален скрап, спадат към рискова категория V;

д) обекти и дейности с генератори на йонизиращи лъчения се причисляват към рискова категория V.

3. Описание на възможните сценарии за възникване и развитие на авария с радиоактивни източници.

4. Критерии за въвеждане на аварийния план в действие и за прекратяване на неговото изпълнение.

5. Състав, задължения и отговорности на аварийния екип, средства за радиационен мониторинг, индивидуален дозиметричен контрол, индивидуална защита и комуникация, предвидени в случай на авария или друго извънредно събитие с обекта с ИЙЛ.

6. Ред за уведомяване и реагиране при възникване на инцидент или авария с ИЙЛ, производствена авария, пожар, взрив, природно бедствие или друго извънредно събитие, свързано с безопасността на обекта.

7. Ред за документиране и докладване на извънредни събития и искане на външна помощ за ликвидиране на възникнали радиационни последствия.

8. Поддържане на аварийна готовност и провеждане на обучение и тренировки на персонала по прилагане на аварийния план, актуални телефонни номера и адреси за уведомяване на АЯР, специализираните контролни органи и други ведомства при възникване на извънредни събития.

Забележка. За обекти от рискова категория V аварийният план трябва да съдържа т. 1 - 4, както и:

а) отговорните лица за уведомяване при възникване на авария или друго извънредно събитие в обекта;

б) актуални телефонни номера и адреси за уведомяване на АЯР, специализираните контролни органи и други ведомства в случай на извънредни събития в обекта;

в) ред за реагиране и искане на външна помощ в случай на авария или друго извънредно събитие в обекта."


Промени настройката на бисквитките