Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 57 от 27.VII

ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ПРАВИЛА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ПРАВИЛА ЗА МОРСКИТЕ ПРИСТАНИЩА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ (ДВ, БР. 50 ОТ 2009 Г.)

 

ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ПРАВИЛА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ПРАВИЛА ЗА МОРСКИТЕ ПРИСТАНИЩА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ (ДВ, БР. 50 ОТ 2009 Г.)

В сила от 27.07.2012 г.
Издадени от Изпълнителната агенция "Морска администрация"

Обн. ДВ. бр.57 от 27 Юли 2012г.

§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения:

1. В първото изречение след думата "относно" се добавя "спазването правилата за".

2. Точки 1 и 2 се отменят.


§ 2. В дял втори "Правила за българските морски пристанища" глава първа се отменя.


§ 3. В чл. 24 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2:

"(2) Определянето на тонажа на кораба се извършва на база валидно Международно свидетелство за тонажно измерване, без да се отчита редуцираният тонаж при наличие на сегрегирани баластни танкове на кораба."

2. Сегашната ал. 2 става ал. 3, като след думите "опасни товари" се добавя "класифицирани от Международния морски кодекс за опасни товари (IMDG кодекса), като".

3. Сегашната ал. 3 става ал. 4.

4. Създават се нови алинеи 5, 6 и 7:

"(5) Кораби, различни от изброените в ал. 7, които превозват опасни товари в опаковки, попадащи в обхвата на IMDG кодекса с изключение на тези, класифицирани като клас 9, използват влекачите, посочени в разпореждане на директора на съответната дирекция "Морска администрация" или намалени с една степен при условията по чл. 25.

(6) Кораби с бруто тонаж, по-малък от 1000 БT, превозващи опасни твърди товари в насипно състояние, които попадат в обхвата на IMDG кодекса и/или Международния кодекс за превоз на незърнени насипни товари по море (IMSBC Code), нефт или нефтопродукти, вредни течни вещества, определени в Анекс II на Международната конвенция за предотвратяване на замърсяването от кораби (МАRPOL 73/78) и втечнени нефтени газове (LPG) и втечнени природни газове (LNG), задължително използват един влекач, а корабите над 1000 БТ използват влекачите, посочени в разпореждане на директора на съответната дирекция "Морска администрация" или не по-малко от два при условията по чл. 25.

(7) Кораби тип фериботи и Ro-Ro, които превозват опасни товари в опаковки, попадащи в обхвата на IMDG кодекса, използват влекачите, посочени в разпореждане на директора на съответната дирекция "Морска администрация" или намален брой, или освобождаване при условията по чл. 25."

5. Сегашната ал. 5 става ал. 8.


§ 4. В чл. 25 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "директорът на съответната дирекция "Морска администрация" може да разреши намаляване на" се заменят с "пилота, съгласувано с капитана, може да намали с една степен", а след думата "влекачите" се добавя "посочени в разпореждане на директора на съответната дирекция "Морска администрация".

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) Намаляване на броя и мощността или освобождаването от използване на влекачите при условията по ал. 1 с повече от една степен се разрешава от директора на съответната дирекция "Морска администрация"."

3. Сегашната ал. 2 става ал. 3.

4. Сегашната ал. 3 става ал. 4, като след думите "намаляване на броя на влекачите или освобождаване от влекачи" се добавя "по смисъла на ал. 2".


§ 5. Член 26 се изменя така:

"Чл. 26. (1) Буксировка (влачене или тласкане) на кораби и плаващи средства в акваторията на пристанищата се извършва след получаване на разрешение от съответната дирекция "Морска администрация" и под контрола на оператора на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването.

(2) Морска буксировка на кораби или други плаващи средства, започваща от пристанищата на Република България, се извършва след утвърждаване на план за буксировка от съответната териториална дирекция "Морска администрация"."


§ 6. В дял втори "Правила за българските морски пристанища", глава четвърта "Правила за използване на влекачите в районите на откритите морски пристанища на Република България", раздели II и III се отменят.


§ 7. В чл. 32, ал. 1, т. 3 думата "уведомяване" се заменя с "получаване на разрешение от".


§ 8. В чл. 38 след думата "кодекса" се добавя съюзът "и" и изразът "Международния кодекс за превоз на незърнени насипни товари по море (IMSBC кодекса)".


§ 9. В чл. 39, ал. 1 инициалите "ВС" се заменят с "IMSBC".


§ 10. Наименованието на глава седма се изменя така: "Правила за предотвратяване замърсяване от кораби".


§ 11. В чл. 47 се правят следните изменения и допълнения:

1. След думата "операции" се добавя запетая и изразът "създаващи предпоставки за замърсяване".

2. В т. 1 думите "при които отстранените ръжда, боя и други замърсители попадат в морската вода" се заличават.

3. Точка 5 се заличава.

4. Точка 6 става т. 5 и се изменя така:

"5. оставяне или изливане на пристанищните кейове на корабни отпадъци и остатъци от товари."


§ 12. Членове 48, 49, 50 и 51 се изменят така:

"Чл. 48. Изхвърлянето на баластни води от танкери, кораби за насипни товари и други в района на котвените стоянки и пристанищата се осъществява при спазване на следните условия:

1. при входяща контрола е своевременно предоставен попълнен доклад за баласта съгласно приложение № 6;

2. изхвърлянето на корабния баласт не води до замърсяване на морската вода.

Чл. 49. (1) При навлизане на кораб в български териториални води неговият капитан е длъжен да осигури затварянето и пломбирането на всички кранове за изхвърляне зад борд на нефтоводни смеси и отпадъчни води.

(2) Ако корабът има работеща одобрена система за обработка на отпадъчни води, съответните задбордни кранове не се пломбират.

(3) За пломбирането на задбордните кранове се прави запис в корабния дневник, който се предоставя при поискване на инспекторите на съответната дирекция "Морска администрация" за преглед.

Чл. 50. Бункероването на гориво-смазочни материали на кораби се осъществява при спазването на следните условия:

1. изпратено е предварително писмено уведомление до директора на съответната дирекция "Морска администрация", съдържащо пълна информация относно вида и количеството на горивото/смазочния материал, времето и мястото на бункеровката и доставчика;

2. преди началото на бункеровката са взети необходимите предпазни мерки за недопускане на разлив и капитанът на кораба и бункеровчикът са попълнили чек-лист съгласно приложение № 7;

3. при започване на бункеровката капитанът на кораба информира дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването за часа на началото на бункеровката, името на бункеровчика, а при завършване - за часа на завършване.

Чл. 51. Капитанът на кораб, допуснал замърсяване (разлив, потопяване или изхвърляне на отпадъци, остатъци от товари или други вредни вещества) в морските пристанища в района на юрисдикция на съответната дирекция "Морска администрация", е длъжен незабавно да уведоми за това директора на дирекцията чрез оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването и да направи запис в корабния дневник."


§ 13. В чл. 52 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "преди започване на" се заменят с "при".

2. Създава се ал. 7:

"(7) Забранено е маневрирането на плавателни средства в непосредствена близост до разставени бонови заграждения."


Заключителни разпоредби

§ 14. Задължителните правила влизат в сила от деня на обнародването им в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките