ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА УСТРОЙСТВЕНИЯ ПРАВИЛНИК НА ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ГРАЖДАНСКА ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ" (ДВ, БР 37 ОТ 1999 Г.)
ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА УСТРОЙСТВЕНИЯ ПРАВИЛНИК НА ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ГРАЖДАНСКА ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ" (ДВ, БР 37 ОТ 1999 Г.)
Обн. ДВ. бр.56 от 24 Юли 2012г.
§ 1. В чл. 6 ал. 5, 6 и 7 се отменят.
§ 2. В чл. 7 ал. 2 се изменя така:
"(2) Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" е с обща численост на персонала 94 щатни бройки и има следната структура:
1. главен директор - 1;
2. главен секретар - 1;
3. дирекция "Административно-правно обслужване и финансово-стопански дейности" - 29;
4. дирекция "Авиационна безопасност" - 35;
5. дирекция "Летища, авиационна сигурност и аеронавигационно обслужване" - 28."
§ 3. Създава се нов чл. 20а:
"Чл. 20а. (1) На инспекторски длъжности в специализираната администрация за целите на инспектирането на летателната експлоатация се назначават лица, които:
1. са с висше образование и авиационна квалификация;
2. притежават валидно свидетелство за правоспособност за линеен пилот (ATPL);
3. имат професионален опит в летателната експлоатация най-малко пет години или не по-малко от 5000 часа като командир на въздухоплавателно средство в гражданското въздухоплаване;
4. имат опит в проверки по провеждане на обучение, включително на тренажори;
5. имат опит в техники за извършване на проверки.
(2) На инспекторски длъжности в специализираната администрация с права по лицензиране на авиационен персонал и за целите на инспектирането на летателните дейности, извън търговския въздушен превоз, се назначават лица, които:
1. са с висше образование и авиационна квалификация;
2. притежават или са притежавали валидно професионално свидетелство за правоспособност;
3. имат професионален опит в летателните дейности най-малко три години.
(3) На инспекторски длъжности в специализираната администрация за целите на инспектирането в областта на летателната годност се назначават лица, които притежават:
1. висше техническо образование и авиационна квалификация;
2. професионален опит и практика съгласно предвиденото в Раздел Б на Регламент № 2042/2003 на Комисията от 20 ноември 2003 г. относно поддържане на летателната годност на въздухоплавателните средства и авиационните продукти, части и устройства и за одобряване на организациите и персонала, изпълняващ тези задачи и всички актове, свързани с изменението и допълнението му.
(4) На инспекторски длъжности в специализираната администрация за целите на инспектирането на летища и летищни дейности се назначават лица, които притежават висше инженерно образование и професионален опит в съответните летищни дейности от три до пет години в зависимост от длъжността.
(5) На инспекторски длъжности в специализираната администрация за целите на инспектирането на дейностите по аеронавгигационното обслужване се назначават лица, които притежават висше образование и авиационна квалификация, както и професионален опит от най-малко пет години в съответните професионални области в съответствие с Регламент № 1034/2011 г. на Комисията от 17 октомври 2011 г. относно надзора на безопасността при управлението на въздушното движение и аеронавигационното обслужване и за изменение на Регламент (ЕС) № 691/2010 и последващите актове по изменението му.
(6) На инспекторски длъжности в специализираната администрация за целите на инспектирането на авиационната сигурност се назначават лица, които притежават висше образование и отговарят на изискванията на Регламент (ЕС) № 18 /2010 на Комисията от 8 януари 2010 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 300/2008 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на спецификациите за национални програми за контрол на качеството в областта на сигурността на гражданското въздухоплаване и последващите актове по изменението и допълнението му."
§ 4. Създава се нов чл. 22а:
"Чл. 22а. (1) Поддържането на квалификацията на инспекторите по въздухоплаването се осъществява посредством курсове и обучения.
(2) Първоначалното обучение на инспекторите по въздухоплаването започва в срок не по-късно от един месец от назначаването им.
(3) Съдържанието на програмата и начинът на първоначалното обучение на инспекторите по въздухоплаване се утвърждават от главния директор на ГД "ГВА" със заповед.
(4) Актуализирането на съдържанието на програмата за първоначално обучение на инспекторите по въздухоплаването се извършва след доклад на съответния ръководител до главния директор на ГД "ГВА".
(5) Лицата, назначени на инспекторски длъжности, придобиват инспекторски права след успешното приключване на съответното първоначално обучение, осъществено по програмата, съставена и утвърдена с оглед инспекционната дейност, която ще бъде извършвана."
§ 5. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Работното време на служителите е 8 часа дневно и 40 часа седмично при 5-дневна работна седмица."
2. Създават се нови ал. 3 и 4:
"(3) Работното време по ал. 2 е от 7,30 до 18,30 ч. с период на задължително присъствие от 10 до 16 ч. при задължително отработване на нормалната продължителност на 8-часовия работен ден и с обедна почивка 30 минути между 12 и 14 ч.
(4) Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" урежда с вътрешни правила и мерки начина на отчитане на присъствените часове и промените в началото и края на работното време по ал. 3."