Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 50 от 3.VII

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 34 ОТ 2006 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА СПЕЦИАЛНОСТ В СИСТЕМАТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО (ДВ, БР. 7 ОТ 2007 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 34 ОТ 2006 Г. ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА СПЕЦИАЛНОСТ В СИСТЕМАТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО (ДВ, БР. 7 ОТ 2007 Г.)

Издадена от Министерството на здравеопазването

Обн. ДВ. бр.50 от 3 Юли 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.24 от 12 Март 2013г.

§ 1. В чл. 6, ал. 5 изречение второ се заличава.


§ 2. В чл. 7, ал. 2, т. 3 думите "центровете за спешна медицинска помощ" се заличават.


§ 3. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в него накрая се добавя "и завършва с държавен изпит, положен в срока по чл. 12, ал. 8".

2. Създава се ал. 2:

"(2) Обучението за придобиване на специалност и държавният изпит се провеждат на български език."


§ 4. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Според финансирането обучението на специализанти се осъществява на следните видове места:

1. финансирани от държавата;

2. срещу заплащане;

3. заемани по реда на чл. 20;

4. финансирани от друг източник;

5. за чужденци."

2. Създават се нови ал. 2 и 3:

"(2) Финансирането на местата по ал. 1, т. 4 се извършва въз основа сключен договор между специализанта и физическо или юридическо лице или със средства от европейски проекти и програми.

(3) В случаите по ал. 2, когато финансирането се извършва по европейски проекти и програми, на лекарите специализанти, които работят по трудов договор в лечебно или здравно заведение или висше училище, могат да се отпускат стипендии от средствата, предвидени по бюджета на съответния проект. При условие че финансирането се извършва със средства от Европейските структурни фондове, размерът на стипендиите, редът и условията за предоставянето им се одобряват от Комитета за наблюдение на съответната оперативна програма."

3. Досегашните ал. 2, 3 и 4 стават съответно ал. 4, 5 и 6.


§ 5. В чл. 11а се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 7:

"(7) Министерството на здравеопазването може да промени лечебното или здравно заведение по ал. 2 по писмена молба на специалиста, съдържаща мотиви относно наличието на обективни причини, които налагат промяната."

2. Досегашната ал. 7 става ал. 8.


§ 6. В чл. 11б се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) При прекратяване на трудовия договор с центъра за спешна медицинска помощ на лекар, приет по реда на чл. 20а, се прекратява и договорът му за обучение за придобиване на специалност по чл. 24."


§ 7. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 думите "и утвърдени от министъра на здравеопазването" се заличават.

2. В ал. 4 се създава т. 3:

"3. основни медицински умения за диагностика и лечение (включително работа със специфична апаратура, медицински изделия и др.) по високоспециализирани дейности, които попадат в обхвата на съответната специалност."


§ 8. Създава се чл. 12а:

"Чл. 12а. Висшите училища, Военномедицинската академия и националните центрове по проблемите на общественото здраве веднъж на три години актуализират учебните програми по чл. 12, ал. 1 в съответствие с развитието на медицинската наука и практика и ги предлагат на министъра на здравеопазването за утвърждаване."


§ 9. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думата "справки" се заменя с "информация".

2. В ал. 2 думите "справки за възможностите за обучение на" се заменят с "предложения за места за".

3. В ал. 3 думите "Справки за потребностите от специалисти и справки за справки за възможностите за обучение на" се заменят с "Информация за потребностите от специалисти и предложения за места за".

4. Алинеи 4, 5, 6 и 7 се изменят така:

"(4) В срока по ал. 1 информация за потребностите от специалисти и предложения за места за специализанти до министъра на здравеопазването подават и висшите училища и Военномедицинската академия за специалностите от номенклатурата по чл. 1, ал. 1, по които те провеждат изцяло теоретичното и практическото обучение.

(5) Регионалните здравни инспекции изготвят предложения за места за специализанти в областта на опазване на общественото здраве от регионалните здравни инспекции.

(6) В предложенията за места за специализанти по ал. 2, 3, 4 и 5 се посочват и тези от тях, за които лечебните и здравните заведения, регионалните здравни инспекции, висшите училища или Военномедицинската академия ще заплащат възнаграждението по чл. 24, ал. 3, т. 3, местата срещу заплащане по чл. 24, ал. 5, т. 3 и се определя капацитетът на институцията, провеждаща практическото обучение.

(7) Капацитетът по ал. 6 е максималният общ брой специализанти, които могат едновременно да провеждат практическо обучение по съответната специалност в съответната институция за една година при спазване на изискванията за осигуряване на качество на обучението на тази наредба."

5. Създават се ал. 8 и 9:

"(8) Определянето на капацитета по ал. 6 се извършва въз основа на анализ на наличните в съответната институция кадрови потенциал, материално-техническа и информационна база, финансови ресурси и възможности за управление и администриране на качеството на обучението в съответствие с определените в ал. 9 критерии.

(9) Капацитетът на институцията, провеждаща практическото обучение, се определя по следните критерии:

1. институцията разполага с лица, отговарящи на изискването на чл. 25, ал. 1;

2. съотношението между специалистите с призната специалност и трудов стаж по нея не по-малко от 3 години и специализантите по съответната специалност в институцията не е по-голямо от 1:3;

3. обемът на извършваната дейност в институцията и съответните й структури позволява на всички специализанти да изпълнят изследванията, манипулациите, оперативните интервенции и другите дейности, предвидени за съответните модули в учебната програма, по които институцията може да провежда практическо обучение;

4. материално-техническата база на институцията позволява едновременното присъствие и осъществяване на дейността на персонала и на специализантите в съответната институция;

5. възможност на институцията за осигуряване на необходимите финансови средства за обучение и възнаграждения на специализантите съгласно определения капацитет."


§ 10. Създават се нови чл. 18а, 18б и 18в:

"Чл. 18а. (1) След получаване на предложенията по чл. 18, ал. 2 регионалните здравни инспекции извършват проверка на определения капацитет в институциите, провеждащи практическото обучение, по определените в чл. 18, ал. 9 критерии.

(2) Проверка на определения капацитет в предложенията по чл. 18, ал. 3 и 5 се извършва от Министерството на здравеопазването по реда на ал. 1.

Чл. 18б. (1) Регионалните здравни инспекции събират, съхраняват и обобщават информацията и предложенията на лечебните заведения по чл. 18, ал. 1 и 2 и резултатите от проверката по чл. 18а, ал. 1.

(2) Регионалните здравни инспекции съвместно с районните колегии на съсловните организации проучват потребностите в областта от съответните специалисти и въз основа на обобщената информация по ал. 1, както и на информацията в регионалните регистри на членовете на съответната съсловна организация изготвят и представят ежегодно от 1 до 30 юни на министъра на здравеопазването анализ на състоянието на специалистите в областта на здравеопазването.

(3) Анализът по ал. 2 включва следната информация по специалности от номенклатурата по чл. 1, ал. 1:

1. брой на придобилите и упражняващите специалност и тяхната възраст, потребностите от специалисти и възможностите за обучение от обучаващите институции по чл. 7 през следващата календарна година, включително и за техния капацитет;

2. прогноза за броя на упражняващите специалност и тяхната възраст, прогноза за потребностите от специалисти и прогноза за възможностите за обучение от обучаващите институции по чл. 7 през всяка от следващите пет години, включително и за техния капацитет.

Чл. 18в. Висшите училища и Военномедицинската академия представят ежегодно в срок до 1 октомври на министъра на здравеопазването анализ на резултатите от извършения прием на специализанти през текущата календарна година."


§ 11. Досегашният чл. 18а става чл. 18г и в него се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "справките и анализите по чл. 18, ал. 3, 5 и 6" се заменят с "информацията и предложенията по чл. 18, ал. 3, 4 и 5, резултатите от проверката по чл. 18а, ал. 1 и 2 и анализите по чл. 18б, ал. 2 и 18в".

2. В ал. 2 думите "Справки за потребностите от специалисти и за възможностите за обучение на" се заменят с "Предложения за места за".

3. В ал. 4 думите "31 октомври" се заменят с "15 ноември".

4. Създават се нови ал. 6 и 7:

"(6) В заповедта по ал. 4 се определят резервни места за чужденци в размер на 10 процента от общия брой на местата за специализанти за съответната календарна година.

(7) Местата за специализанти, определени в заповедта по ал. 4, които са останали незаети след проведеното класиране по реда на чл. 20, 20а, 20б и 23, се преразпределят по видове места, по обучаващи институции и по специалности със заповед на министъра на здравеопазването до 15 юли на следващата календарна година въз основа представен от висшите училища и Военномедицинската академия анализ на резултатите от извършения прием на специализанти в срок до 31 май."

5. Досегашната ал. 6 става ал. 8.


§ 12. Член 18б се отменя.


§ 13. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "чл. 18а" се заменят с "чл. 18г".

2. В ал. 2 се създава т. 4:

"4. удостоверение за членство в съответната съсловна организация, с изключение на случаите по чл. 20, ал. 1, т. 3, 4 и 5."


§ 14. В чл. 20 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "чл. 18а" се заменят с "чл. 18г".

2. В ал. 2 думите "чл. 18а" се заменят с "чл. 18г, ал. 4".

3. В ал. 3 думите "чл. 18а" се заменят с "чл. 18г".


§ 15. В чл. 20а се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Прием на специализанти с конкурс по документи и по ред, определен от висшите училища, се извършва на лекари, които работят в центрове за спешна медицинска помощ, на всички видове места по всички специалности за лица с образователно-квалификационна степен "магистър" по "медицина"."

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) Приемът по ал. 1 на незаетите места от утвърдените по реда на чл. 18г, ал. 4 и преразпределените по реда на чл. 18г, ал. 7 се извършва до утвърждаване на местата за специализанти за следващата година от министъра на здравеопазването."

3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея накрая се добавя "по предварително съгласуван график с институцията, провеждаща практическото обучение".


§ 16. В чл. 23, ал. 1 думите "много добър (4,50)" се заменят с "добър (4,00)".


§ 17. В чл. 23а се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Висшите училища и Военномедицинската академия обявяват повторно конкурси по реда на този раздел в тримесечен срок от преразпределянето на местата по реда на чл. 18г, ал. 7".

2. В ал. 2 думите "чл. 18а, ал. 4" се заменят с "чл. 18г, ал. 7", а след думите "по чл. 24" се добавя "както и за резервните места по чл. 18г, ал. 6".


§ 18. В чл. 24, ал. 5 се създава т. 4:

"4. получава стипендия от средства по европейски проекти и програми, по които бенефициент е Министерството на здравеопазването."


§ 19. Член 24б изменя така:

"Чл. 24б. (1) Договорът за обучение за придобиване на специалност по чл. 24 се сключва със спечелилия конкурса специализант в едномесечен срок от проведеното класиране.

(2) Когато в срока по ал. 1 не се сключи договор със спечелилия конкурса специализант, се сключва договор за придобиване на специалност със следващия по ред в класирането кандидат. В този случай специализантът, който не е сключил договор, губи правото си да се запише за обучение за придобиване на специалност на съответното място.

(3) Забранява се сключването на договор за обучение за придобиване на специалност по чл. 24 на места за специализанти, които не са утвърдени или определени по реда на чл. 18г, ал. 4 или ал. 7."


§ 20. В чл. 25, ал. 1 числото "5" се заменя с "3".


§ 21. В чл. 26, ал. 1 т. 3 се изменя така:

"3. по молба на специализанта, извън случаите по т. 1 и 2, веднъж по време на обучението за период не по-дълъг от 3 месеца;".


§ 22. В чл. 29, ал. 1 думите "ежегодно до 15 февруари" се заменят с "веднъж на три години".


§ 23. В чл. 34а, ал. 1 след думите "и 30" се добавя "членовете, на които може да не са хабилитирани лица".


§ 24. В чл. 38 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1 думите "признати висше образование по реда на чл. 9, ал. 3, т. 9 от Закона за висшето образование и" се заменят с "призната";

б) в т. 2 думите "имат признато висше образование по реда на чл. 9, ал. 3, т. 9 от Закона за висшето образование" се заличават.

2. В ал. 2 т. 7 се отменя.

3. В ал. 4 се правят следните изменения:

а) в изречение първо думите "чл. 18а" се заменят с "чл. 18г";

б) в изречение трето думите "утвърдените по реда на чл. 18а, ал. 4" се заменят с "резервните места по чл. 18г, ал. 6 и преразпределените по реда на чл. 18г, ал. 7".


§ 25. В чл. 41 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "чл. 18а" се заменят с "чл. 18г".

2. Създава се ал. 6:

"(6) В случаите, когато финансирането на обучението за придобиване на специалност се осъществява по европейски проекти и програми, по които бенефициент е Министерството на здравеопазването, средствата за теоретичното и практическото обучение и за стипендията по чл. 11, ал. 3 се предоставят от министерството по ред, определен в сключен договор с висшето училище или Военномедицинската академия, лечебното или здравното заведение и специализанта."


§ 26. В § 9 от преходните и заключителните разпоредби думите "чл. 18а" се заменя с "чл. 18г".


§ 27. В приложение № 1 към чл. 1, ал. 1, раздел Б "Специалности, които не са включени в приложения 5.1.3, 5.1.4 и 5.3.3 на Директива 2005/36/ЕО за признаване на професионални квалификации", подраздел VІ "Специалности за лица с висше немедицинско образование на образователно-квалификационна степен "магистър" или "бакалавър", т. 22, думата "биотехнолози" се заменя с "биотехнолози и еколози".


§ 28. В приложение № 1а към чл. 2, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 2 се отменя.

2. В т. 3 думата "Постоянна" се заличава, а след думата "Кардиология" се добавя "Кардиохирургия".


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 29. Центровете за спешна медицинска помощ, определени от министъра на здравеопазването по реда на чл. 7, ал. 2, т. 3 като институции за провеждане на практическо обучение, могат да извършват обучение на специализанти в срок до една година от влизането в сила на тази наредба.


§ 30. Висшите училища, Военномедицинската академия и националните центрове по проблемите на общественото здраве предлагат на министъра на здравеопазването за утвърждаване нови учебни програми по чл. 12а от 1 януари 2013 г.


§ 31. В едномесечен срок от влизане в сила на тази наредба регионалните здравни инспекции представят в Министерството на здравеопазването резултатите от проверката по чл. 18а, ал. 1.


§ 32. На специализантите, които са прекъснали обучението си за придобиване на специалност по чл. 26, ал. 1, т. 3 към датата на влизане в сила на тази наредба, не може да се разрешава ново прекъсване по тяхна молба, ако общата продължителност на прекъсването надхвърля 3 месеца.


§ 33. (1) (Предишен текст на § 33 - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) Специализантите, които към влизане в сила на тази наредба се обучават на места срещу заплащане, могат да продължат обучението си на места, финансирани от друг източник.

(2) (Нова - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) На места, финансирани от друг източник, могат да продължат обучението си и специализантите, които са започнали обучението си на места срещу заплащане, определени за 2012 г. по реда на § 27, ал. 4 от преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 34 от 2006 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването (ДВ, бр. 58 от 2011 г.).

(3) (Нова - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) След приключване на финансирането на обучението за придобиване на специалност със средства от европейски проекти и програми специализантите по ал. 1 и 2 продължават обучението си на места срещу заплащане.


§ 34. Специализантите, които към влизането в сила на тази наредба не са придобили специалност при условията на § 5, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 34 от 2006 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването, се допускат до държавен изпит след изпълнение на актуализирани индивидуални учебни планове в съответствие с утвърдените по реда на чл. 12, ал. 1 учебни програми. В свидетелствата им за призната специалност по чл. 35 се вписва наименованието на специалността от номенклатурата по чл. 1, ал. 1.


§ 35. В Наредба № 18 от 2005 г. за критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения (обн., ДВ, бр. 54 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 67 от 2006 г., бр. 77 от 2008 г., бр. 11 от 2009 г., бр. 5 и 12 от 2010 г. и бр. 10 от 2011 г.), приложение № 11 към чл. 22, ал. 3 "Програма за оценяване на обучението на студенти и/или специализанти", Критерий № 2 "Ресурсно осигуряване на учебния процес", т. 2.2.1. се изменя така:

"2.2.1. В съответната медицинска структура работят на пълно работно време по трудов договор поне 2 специалисти с призната съответна специалност и трудов стаж по нея не по-малко от 3 години. (Б)".


§ 36. Наредбата е съгласувана с министъра на образованието, младежта и науката и с министъра на финансите.


Промени настройката на бисквитките