Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 30 от 17.IV

МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО ЗА Е-ИНФРАСТРУКТУРАТА В ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО, УЧЕНЕТО ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ И РЕЛИГИОЗНИТЕ ВЪПРОСИ - РЕПУБЛИКА ГЪРЦИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА - РЕПУБЛИКА АЛБАНИЯ, МИНИСТЕРС

 

МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО ЗА Е-ИНФРАСТРУКТУРАТА В ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО, УЧЕНЕТО ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ И РЕЛИГИОЗНИТЕ ВЪПРОСИ - РЕПУБЛИКА ГЪРЦИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА - РЕПУБЛИКА АЛБАНИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА СЪОБЩЕНИЯТА И ТРАНСПОРТА - БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО, МЛАДЕЖТА И НАУКАТА - РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА, ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯТА - РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ГЕНЕРАЛНИЯ СЕКРЕТАРИАТ ЗА ИЗСЛЕДВАНИЯ И ТЕХНОЛОГИИ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ИНФОРМАЦИОННОТО ОБЩЕСТВО И АДМИНИСТРАЦИЯТА - РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЯ, АКАДЕМИЯТА НА НАУКИТЕ НА МОЛДОВА - РЕПУБЛИКА МОЛДОВА, МИНИСТЕРСТВОТО НА НАУКАТА - ЧЕРНА ГОРА, НАЦИОНАЛНАТА СЛУЖБА ЗА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - РУМЪНИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА - РЕПУБЛИКА СЪРБИЯ, И СЪВЕТА ПО НАУЧНИ И ТЕХНОЛОГИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ НА ТУРЦИЯ - РЕПУБЛИКА ТУРЦИЯ

(Одобрен с Решение № 134 от 16 февруари 2012 г. на Министерския съвет. В сила от датата на подписването - 12 март 2012 г.)

Издаден от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Министерството на образованието, младежта и науката

Обн. ДВ. бр.30 от 17 Април 2012г.

Настоящият Меморандум за разбирателство (МР) е изготвен на 10 декември 2011 г., наричана по-долу дата на изготвяне.

Меморандумът влиза в сила с полагането на последния подпис.

С настоящото се постига споразумение за следното:

1. Преамбюл

E-инфраструктурата е ключов фактор за провеждане на съвременни научни изследвания, предоставящ основополагащи мрежови и компютърни услуги за изследователската и образователната общност. Страните от Югоизточна Европа си сътрудничат в продължение на десетилетие на техническо ниво в областта на е-инфраструктурата, чрез редица проекти на Европейската комисия и други донори. Освен това проектът SEERA-EI е обединил правителствените органи по настоящия МР в отворена дискусия за политиките и програмите за е-инфраструктурата. Настоящият МР надгражда съществуващото сътрудничество на техническо ниво и на ниво политики, като предлага дългосрочна визия за трайно сътрудничество в региона на ЮИЕ.

2. Определения

"Дата на изготвяне" е датата, на която е създаден настоящият МР.

"НИОМ", или Национална изследователска и образователна мрежа, е органът, който предоставя мрежови услуги за взаимна свързаност на изследователските и образователните общности на национално ниво.

"НГИ", или Национална грид инициатива, е национална инициатива, предоставяща мрежови компютърни ресурси за изследователските и образователните общности на национално ниво.

"ВПИ" означава високопроизводителна изчислителна технология.

"SEE-LIGHT", или Ламбда мрежово съоръжение за изследователска дейност и образование в Югоизточна Европа (South-East European Lambda Network Facility for Research & Education), е проект по Гръцкия план за икономическо възстановяване на Балканите (HiPERB) за изграждане на мрежа от оптични влакна (dark fiber) в региона.

"SEERA-EI", или Изследователска област за е-инфраструктура в Югоизточна Европа (South East European Research Area for eInfrastructures), е проект по инструмента ERANET на Седмата рамкова програма на ЕК, с чиято подкрепа се разработи настоящият МР.

"Страна" или "Страни" са всички правителствени органи, изброени по-горе, които са подписали настоящия МР.

На настоящия етап се изпълняват няколко ключови проекта в областта на е-инфраструкутрата за региона на Югоизточна Европа и това са SEE-LIGHT и HP-SEE. Проектът SEE-LIGHT си поставя за цел да реализира европейската мрежа Ламбда за регионалните изследователски и образователни общности, а инфраструктурата за високопроизводителни изчисления (HP-SEE) обвързва съществуващите национални съоръжения за HPC в съвместна инфраструктурна мрежа с достъп за учените от Югоизточна Европа. Тези проекти са резултат от предходни сътрудничества, като SEEREN - проект, чрез който стана възможно свързването на научно-образователните общности от Югоизточна Европа с паневропейската инфраструктура GEANT, както и серията проекти SEE-GRID, които изградиха регионалната грид инфраструктура.

3. Главни стратегически цели

Ние, правителствените органи, подкрепящи електронната инфраструктура (е-инфраструктура) за изследвания и наука в страните от Югоизточна Европа (ЮИЕ), в контекста на нашите ангажименти по проекта SEERA-EI по Седма рамкова програма и в по-широкия контекст на насоките на ЕС за е-инфраструктурата се споразумяваме за следните ключови моменти в областта на е-инфраструктурата:

Отчитаме важността на електронната инфраструктура и по-специално на изследователските мрежи, грид технологиите, технологиите "в облак" и високопроизводителните изчислителни технологии за подпомагане на изследователите в ЮИЕ и за премахване на дигиталното разделение.

Потвърждаваме съществуващото сътрудничество между страните в региона, изразяващо се в редица инициативи и проекти на Европейската комисия, и ще продължим да подкрепяме националните представители в такива инициативи.

Подкрепяме по-конкретно сътрудничеството между националните изследователски и образователни мрежи (НИОМ), националните грид инициативи (НГИ) и националните инициативи за високопроизводителни изчислителни технологии и ще продължаваме да го правим.

Потвърждаваме съществуващите форми на научно сътрудничество в региона между изследователски организации, които използват е-инфраструктурата за своята научна работа, и ще продължаваме да подкрепяме и стимулираме съвместните регионални научни изследвания, които изискват използване на е-инфраструктура.

Отчитаме важността за изследванията и образованието на регионалната мрежова инфраструктура по SEE-LIGHT и свързаните с нея мрежови дейности с мултигигабитова скорост в региона и по-конкретно важността от изграждането на международни връзки от оптични влакна (dark fiber). Ще подкрепяме най-малко на политическо ниво развитието на такава регионална мрежова инфраструктура, включително трансгранични връзки, както и установяването на регионално сътрудничество за експлоатирането на настоящата и бъдещата оптична мрежова инфраструктура в региона, което ще се извърши от НИОМ в страните, участващи в проекта SEE-LIGHT.

Отчитаме важността на научните изследвания на грид и високопроизводителните изчислителни технологии, на технологиите "в облак" и по-специално насърчаваме споделянето на тези изчислителни ресурси между страните от региона.

Подкрепяме концепцията за съвместно регионално експлоатиране на такава национална изчислителна инфраструктура (например сътрудничество за регионално използване на високопроизводителните ресурси) и ще подкрепяме най-малко на политическо ниво такъв вид сътрудничество между националните власти, отговарящи за експлоатацията на такава инфраструктура.

Отчитаме важността на щадящия ефект на посочените информационни технологии за опазването на околната среда, като грид, високопроизводителните технологии и технологиите "в облак".

Отчитаме важността на споделянето на научни данни между изследователски екипи в региона на ЮИЕ и имаме желание да си сътрудничим по въпросите на достъпа до данни, споделеното актуализиране и запазване на информация и поверителността на данните.

Подкрепяме политиката на отворен достъп за учените от региона до националните изчислителни ресурси.

Съгласни сме да обменяме дългосрочно ноу-хау относно стратегии, управление на програми и условия за финансиране, касаещи програмите и действията за финансиране на е-инфраструктура, които прилагаме на национално ниво.

Съгласни сме да запазим комуникационната платформа, използвана от проекта SEERA-EI, която ще подпомогне този обмен на информация в бъдеще.

Напълно подкрепяме препоръките на проекта SEERA-EI относно прилагането на националните програми, както и препоръките за регионално сътрудничество между правителствените органи.

Насърчаваме и се ангажираме да подпомагаме участието на НИОМ, НГИ и изследователски организации от ЮИЕ, използващи електронна инфраструктура, в текущата Седма рамкова програма на ЕС и в други международни и регионални програми, както и в бъдещата европейска програма "Хоризонт 2020".

Затова потвърждаваме нашата бъдеща твърда решителност да предприемем всички необходими стъпки за укрепване на националната и регионалната е-инфраструктура и да си сътрудничим в регионалната политика, въпросите по управление на стратегии и програми, касаещи е-инфраструктурата в рамките на нашите задължения.

Накрая приканваме Европейската комисия да разгледа настоящото споразумение и да го подкрепи с политически, финансови и технически средства в рамките на своите правомощия.

4. Влизане в сила, продължителност, прекратяване и оттегляне

А. Настоящият МР влиза в сила след подписването му от всички страни.

Б. Настоящият МР ще остане в сила най-малко 5 години след датата на влизане в сила.

В. Продължителността на МР се удължава автоматично за една година след края на първоначалния 5-годишен период или след края на всяко годишно удължаване.

Г. Настоящият Меморандум може да се изменя само след писменото съгласие на страните.

Д. Настоящият МР може да бъде прекратен след взаимното съгласие на всички страни след писмено предизвестие от 60 дни.

Е. Всяка страна може да реши да се оттегли от настоящия МР чрез 3-месечно писмено предизвестие.

Ж. Ако някой от правителствените органи, изброени по-горе, не подпише МР в срок до 31 март 2012 г., то той няма да бъде страна по него.

5. Управленска структура

Всяка "страна" ще определи едно лице и един заместник, които да действат като нейни представители в създадения за целта Комитет по МР. Всяко лице, номинирано по този начин от дадена страна, трябва да заема достатъчно висока управленска длъжност, която му дава възможност да взема решения и да гласува от името на съответната страна.

6. Поверителност

А. Всяка страна е длъжна да гарантира, че всяка информация, разкрита от една организация на друга за целите на МР и идентифицирана писмено и приета от получателя като поверителна преди или по времето на разкриването й, ще бъде третирана като стриктно поверителна.

Б. Нищо в настоящия МР не възпрепятства която и да е страна от разкриване или запазване на информация, предоставена от друга страна и определена като поверителна, с цел спазване на законова или друга разпоредба или заповед на съответния съд или компетентен орган.

7. Общи разпоредби

А. Известия: Всяко известие, изпратено до другите страни по повод настоящия МР, трябва да бъде в писмена форма.

Б. Прехвърляне: Дадена страна няма право да възлага или прехвърля правата и задълженията по настоящия МР като цяло или частично, без да е получила предварително писмено съгласие от останалите страни, като това съгласие не може да бъде оттегляно или забавяно неоснователно.

В. Изменение: Никакви варианти или изменения на настоящия МР не могат да влязат в сила, освен ако не са изготвени писмено и подписани от упълномощения представител на всяка страна.

Г. Липса на представителство: Никоя страна няма правомощията да прави каквито и да е декларации или да поема ангажименти, както и да носи каквато и да е отговорност от името на друга страна.

Д. Отговорност: Всяка страна е съгласна, че няма никакви гаранции, изрични или косвени, за използването на каквато и да е информация или материали, предоставени съгласно или по повод настоящия МР. Дадена страна не носи отговорност пред друга страна за всякакви последващи или случайни щети или вреди във всички случаи от употребата на такава информация или материали.

Е. Приложимо право: Настоящият меморандум за разбирателство се основава на и се тълкува съгласно европейското законодателство.

8. Заключителни разпоредби

А. Никоя страна няма право да намалява, забавя или отменя каквито и да е задължения, произтичащи от настоящия МР, като се позовава на предишни споразумения, ако те не са посочени в настоящия МР.

Б. Целта на настоящия МР е да послужи като споразумение в полза на всички страни и да предостави рамка за непрекъснат диалог между тях, за прилагане на съвместни стратегии, свързани с основните цели, споменати по-горе.


Промени настройката на бисквитките