НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 2 ОТ 2011 Г. ЗА СПЕЦИАЛНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА УЧАСТИЕ В ОДОБРЕНИТЕ СХЕМИ ЗА НАЦИОНАЛНИ ДОПЛАЩАНИЯ И ЗА СПЕЦИФИЧНО ПОДПОМАГАНЕ (ДВ, БР. 18 ОТ 2011 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 2 ОТ 2011 Г. ЗА СПЕЦИАЛНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА УЧАСТИЕ В ОДОБРЕНИТЕ СХЕМИ ЗА НАЦИОНАЛНИ ДОПЛАЩАНИЯ И ЗА СПЕЦИФИЧНО ПОДПОМАГАНЕ (ДВ, БР. 18 ОТ 2011 Г.)
Обн. ДВ. бр.21 от 13 Март 2012г.
§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 т. 5 се заличава.
2. В ал. 3 се създава т. 6:
"6. схема за подобряване на качеството на плодове и зеленчуци, произвеждани в България."
3. Алинея 4 се отменя.
4. Създава се ал. 5:
"(5) С наредбата се уреждат специалните изисквания за участие в схемата за ягоди и малини, необвързана с производството."
§ 2. В чл. 2, ал. 1 т. 2 се заличава.
§ 3. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите "през 2010 г." се заличават.
2. В ал. 3 накрая се добавя "без да посочват площи или животни".
§ 4. В чл. 5 ал. 2 се изменя така:
"(2) Подпомагане по схемата за национални доплащания за крави с бозаещи телета се изплаща, когато след подаване на заявлението за подпомагане земеделският стопанин продължава да отглежда най-малко 80 % от кравите и/или юниците, заявени по схемата за крави с бозаещи телета, най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане, и не притежава индивидуална млечна квота най-малко до 30 ноември на годината на кандидатстване."
§ 5. Член 6 се отменя.
§ 6. В чл. 7, ал. 1 т. 2 се изменя така:
"2. продължат да отглеждат най-малко 80 % от заявените овце майки и/или кози майки най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане."
§ 7. В чл. 8а, ал. 1, т. 3 цифрата "6" се заличава.
§ 8. В чл. 9 ал. 2 се изменя така:
"(2) Подпомагане по схемата за поддържане на производството на краве мляко в икономически уязвими ферми се изплаща, когато млекопроизводителите продължат да отглеждат най-малко 80 % от млечните крави най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане, и притежават индивидуална млечна квота най-малко до 30 ноември на годината на кандидатстване."
§ 9. В чл. 10 ал. 2 се изменя така:
"(2) Подпомагане по схемата за поддържане на производството на краве мляко в необлагодетелстваните райони се изплаща, когато млекопроизводителите продължат да отглеждат най-малко 80 % от млечните крави най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане, и притежават индивидуална млечна квота най-малко до 30 ноември на годината на кандидатстване."
§ 10. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 т. 2 се изменя така:
"2. намира се в общини в нитратно уязвими зони съгласно приложение № 3."
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Подпомагане по схемата за поддържане на производството на краве мляко в нитратно уязвимите зони се изплаща, когато млекопроизводителите продължат да отглеждат най-малко 80 % от млечните крави най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане, и притежават индивидуална млечна квота най-малко до 30 ноември на годината на кандидатстване."
3. Създава се ал. 4:
"(4) Производителите на краве мляко, стопанисващи ферми, които се намират в общини по приложение № 4, получават помощ през 2012 г. в размер 80 % и през 2013 г. в размер 60 % от помощта, определена съгласно ал. 3."
§ 11. В чл. 13, ал. 1 т. 3 се изменя така:
"3. продължат да отглеждат най-малко 80 % от заявените овце майки и/или кози майки най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане."
§ 12. В чл. 14, ал. 1 т. 3 се изменя така:
"3. продължат да отглеждат най-малко 80 % от заявените овце майки и/или кози майки най-малко 100 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане."
§ 13. Създава се чл. 15б:
"Чл. 15б. (1) Право на подпомагане по схемата за подобряване на качеството на плодове и зеленчуци, произвеждани в България, имат производители на плодове и зеленчуци за произведените от тях домати, краставици, пипер, ябълки, череши, праскови, включително нектарини, и кайсии, включително зарзали, полско и оранжерийно производство, които са сертифицирани за предлагане на пазара от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съгласно продуктови спецификации, одобрени със заповед от министъра на земеделието и храните, когато:
1. отглеждат в стопанството си и са регистрирали по реда на чл. 7 от Наредба № 5 от 2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания (ДВ, бр. 22 от 2009 г.) най-малко:
а) 0,4 хектара зеленчуци - домати, краставици и/или пипер; или
б) 0,5 хектара плодове - ябълки, череши, праскови, включително нектарини, и/или кайсии, включително зарзали;
2. общата сума на допустимите за подпомагане и заявени по чл. 17, ал. 5, т. 1 площи от всяка една култура по т. 1 е най-малко 0,1 хектара;
3. площите по т. 1 отговарят на условията за допустимост съгласно Наредба № 5 от 2010 г. за условията за допустимост за подпомагане на земеделските парцели по схеми за плащане на площ и за общите и регионални критерии за постоянни пасища (ДВ, бр. 22 от 2010 г.).
(2) На подпомагане подлежат количествата плодове и зеленчуци по ал. 1, които отговарят на изискванията на продуктовите спецификации, което се удостоверява със сертификати, издадени от инспекторите на БАБХ, по образец, одобрен от изпълнителния директор на БАБХ.
(3) Помощта по схемата за подобряване на качеството на плодове и зеленчуци, произвеждани в България, се определя на тон сертифицирани домати, краставици, пипер, ябълки, череши, праскови, включително нектарини, и кайсии, включително зарзали, според вида на продукта. На подпомагане подлежат количества, които не надвишават 50 % от средните за страната добиви, определени със заповед на министъра на земеделието и храните, от допустимите за подпомагане площи, след прилагане на намаленията по чл. 17, ал. 4. За площите, от които се добиват две или повече реколти годишно и това е заявено по реда на чл. 17, ал. 5, т. 1, се подпомагат количества, които не надвишават 50 % от средните за страната добиви сумарно за всички добити реколти.
(4) Министърът на земеделието и храните определя със заповед размера на подпомагането на тон за всеки вид плодове и зеленчуци."
§ 14. Създава се раздел ІІІа "Схема за ягоди и малини, необвързана с производството":
"Раздел ІІІа
Схема за ягоди и малини, необвързана с производството
Чл. 15в. (1) Право на подпомагане по схемата за ягоди и малини, необвързана с производството, имат земеделски стопани, които са произвеждали пресни ягоди и малини за преработка и са били одобрени за подпомагане за тях през 2008 г., съгласно Наредба № 6 от 2008 г. за условията и реда за подпомагане на производителите на ягоди и малини, предназначени за преработка (ДВ, бр. 31 от 2008 г.).
(2) Помощта по схемата за ягоди и малини, необвързана с производството, се определя въз основа на допустимите за подпомагане хектари, които е имал кандидатът за подпомагане през 2008 г., по схемата за производство на пресни ягоди и малини за преработка.
(3) При подаване на общото заявление кандидатите за подпомагане заявяват участие в схемата и декларират, че продължават да упражняват земеделска дейност по смисъла на Закона за подпомагане на земеделските производители."
§ 15. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "ал. 3" се добавя "и ал. 5".
2. Алинея 2 се отменя.
3. В ал. 4, т. 1 след думите "ал. 3" се добавя "и ал. 5".
4. Създава се ал. 7:
"(7) Държавен фонд "Земеделие" - РА, извършва проверки за наличие на млечна квота по чл. 5, ал. 2, чл. 9, ал. 2, чл. 10, ал. 2 и чл. 11, ал. 2 до 30 ноември на годината на кандидатстване. Отнемането на млечна квота със задна дата след 30 ноември на годината на кандидатстване не отменя правото на подпомагане на земеделските стопани."
§ 16. Създава се чл. 17:
"Чл. 17. (1) Кандидатите за подпомагане по схемата за подобряване на качеството на плодове и зеленчуци, произвеждани в България, подават общо заявление съгласно Наредба № 5 от 2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания, в което заявяват:
1. участие в схемата;
2. земеделските площи със зеленчуци по чл. 15б, ал. 1, т. 1, буква "а" с минимална площ на парцела 0,1 ха;
3. земеделските площи с плодове по чл. 15б, ал. 1, т. 1, буква "б" с минимална площ на парцела 0,1 ха.
(2) Българската агенция по безопасност на храните създава и поддържа компютризирана база данни за издадените сертификати, която се съхранява в централен сървър, намиращ се в централното управление на БАБХ. Българската агенция за безопасност на храните осигурява непрекъснат достъп по електронен път до базата данни на Държавен фонд "Земеделие" и при поискване безвъзмездно и своевременно му предоставя копия на сертификатите. Държавен фонд "Земеделие" осигурява трансфера на данните в интегрираната информационна система.
(3) Държавен фонд "Земеделие" извършва административни проверки и проверки на място по реда на чл. 37 ЗПЗП за допустимост на площите по ал. 1. Административните проверки се извършват чрез съпоставка със специализирания слой "Площи, допустими за подпомагане" и включват прилагането на чл. 17 и 18 от Наредба № 5 от 2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания. Когато отделните култури се отглеждат на площ, по-малка от 0,1 ха, при проверките на място се измерва (физически или чрез дистанционен контрол) общата площ на земеделските парцели по ал. 1, т. 2 и 3.
(4) Когато при проверките по ал. 3 се установи, че земеделските парцели са с допустима площ, по-малка от регистрираната по чл. 15б, ал. 1, т. 1, ДФ "Земеделие" - РА, намалява пропорционално на разликата допустимата за подпомагане площ за всяка отделна култура, декларирана в рамките на съответния земеделски парцел по ал. 5, т. 1.
(5) В срок до 30 ноември на годината на подаване на заявлението по ал. 1 кандидатите за подпомагане представят в областните дирекции на Държавен фонд "Земеделие", отдел "Прилагане на схеми и мерки за подпомагане", заявка за подпомагане по образец, която включва:
1. площите на всяка една от културите по чл. 15б, ал. 1, т. 1, букви "а" и "б", за които заявява подпомагане, както и случаите, когато от тях са добити две или повече реколти. В случай че на земеделските парцели, регистрирани по чл. 15б, ал. 1, т. 1, се отглежда повече от една култура, се посочва и площта на всяка култура в рамките на съответния земеделски парцел;
2. сертифицираните количества от всеки един от продуктите по чл. 15б, ал. 1 и копия на издадените по чл. 15б, ал. 2 БАБХ сертификати."
§ 17. Създава се приложение № 3 към чл. 11, ал. 1, т. 2:
"Приложение № 3 към чл. 11, ал. 1, т. 2
Списък на общини в нитратно уязвимите зони |
1. | Аврен |
2. | Айтос |
3. | Аксаково |
4. | Алфатар |
5. | Антоново |
6. | Балчик |
7. | Белене |
8. | Бойчиновци |
9. | Болярово |
10. | Борован |
11. | Борово |
12. | Братя Даскалови |
13. | Брегово |
14. | Брезово |
15. | Брусарци |
16. | Бургас |
17. | Бяла-област Русе |
18. | Бяла Слатина |
19. | Велики Преслав |
20. | Велико Търново |
21. | Венец |
22. | Ветово |
23. | Ветрино |
24. | Видин |
25. | Враца |
26. | Вълчедръм |
27. | Вълчи дол |
28. | Върбица |
29. | Генерал Тошево |
30. | Главиница |
31. | Горна Оряховица |
32. | Гулянци |
33. | Гурково |
34. | Гълъбово |
35. | Две могили |
36. | Димитровград |
37. | Димово |
38. | Добрич |
39. | Добрич-селска |
40. | Долна Митрополия |
41. | Долни Дъбник |
42. | Дулово |
43. | Елхово |
44. | Завет |
45. | Златарица |
46. | Иваново |
47. | Искър |
48. | Исперих |
49. | Каварна |
50. | Кайнарджа |
51. | Калояново |
52. | Камено |
53. | Каолиново |
54. | Карнобат |
55. | Каспичан |
56. | Кнежа |
57. | Козлодуй |
58. | Криводол |
59. | Крушари |
60. | Кубрат |
61. | Левски |
62. | Летница |
63. | Ловеч |
64. | Лозница |
65. | Лом |
66. | Луковит |
67. | Любимец |
68. | Марица |
69. | Медковец |
70. | Мездра |
71. | Мизия |
72. | Минерални бани |
73. | Монтана |
74. | Несебър |
75. | Никола Козлево |
76. | Никопол |
77. | Нова Загора |
78. | Нови пазар |
79. | Ново село |
80. | Омуртаг |
81. | Опака |
82. | Опан |
83. | Оряхово |
84. | Павликени |
85. | Пазарджик |
86. | Петрич |
87. | Пещера |
88. | Плевен |
89. | Пловдив |
90. | Полски Тръмбеш |
91. | Поморие |
92. | Попово |
93. | Пордим |
94. | Провадия |
95. | Първомай |
96. | Раднево |
97. | Разград |
98. | Раковски |
99. | Родопи |
100. | Ружинци |
101. | Русе |
102. | Садово |
103. | Самуил |
104. | Свиленград |
105. | Свищов |
106. | Севлиево |
107. | Силистра |
108. | Симеоновград |
109. | Ситово |
110. | Сливен |
111. | Сливо поле |
112. | Смядово |
113. | Средец |
114. | Стамболийски |
115. | Стара Загора |
116. | Стражица |
117. | Стралджа |
118. | Стрелча |
119. | Суворово |
120. | Сунгурларе |
121. | Сухиндол |
122. | Съединение |
123. | Твърдица |
124. | Тервел |
125. | Тополовград |
126. | Тунджа |
127. | Тутракан |
128. | Търговище |
129. | Хайредин |
130. | Харманли |
131. | Хасково |
132. | Хисаря |
133. | Хитрино |
134. | Цар Калоян |
135. | Ценово |
136. | Червен бряг |
137. | Чирпан |
138. | Шабла |
139. | Шумен |
140. | Якимово |
141. | Ямбол |
"
§ 18. Създава се приложение № 4 към чл. 11, ал. 4:
"Приложение № 4 към чл. 11, ал. 4
Списък на общини в предишни уязвими зони, за които ще се прилага преходна помощ |
1. | Асеновград |
2. | Белоградчик |
3. | Габрово |
4. | Долен чифлик |
5. | Дряново |
6. | Дългопол |
7. | Карлово |
8. | Кърджали |
9. | Перущица |
10. | Роман |
11. | София |
12. | Троян |
13. | Угърчин |
14. | Чипровци |
"