ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 25 ОТ 10 ФЕВРУАРИ 2012 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВПИСВАНЕ В РЕГИСТЪРА И ЗА ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ДЕЙНОСТТА НА ЛИЦАТА, КОИТО ОСЪЩЕСТВЯВАТ ДЕЙНОСТ ПО ДОБИВАНЕ, ПРЕРАБОТВАНЕ И СДЕЛКИ С БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 25 ОТ 10 ФЕВРУАРИ 2012 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВПИСВАНЕ В РЕГИСТЪРА И ЗА ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ДЕЙНОСТТА НА ЛИЦАТА, КОИТО ОСЪЩЕСТВЯВАТ ДЕЙНОСТ ПО ДОБИВАНЕ, ПРЕРАБОТВАНЕ И СДЕЛКИ С БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ И СКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ И ИЗДЕЛИЯ СЪС И ОТ ТЯХ ПО ЗАНЯТИЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 181 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2004 Г. (ДВ, БР. 69 ОТ 2004 Г.)
Обн. ДВ. бр.14 от 17 Февруари 2012г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 1, ал. 2 думите "притежаващи съдебна регистрация" и "или" се заменят съответно с "които са търговци" и "или са дружества по чл. 357 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД)".
§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2:
а) точка 1 се изменя така:
"1. договорът за дружество, както и ЕИК за регистрираните дружества по чл. 357 ЗЗД;"
б) точки 2 и 3 се отменят;
в) в т. 4 думите "търговеца" и "лицата" се заменят съответно със "заявителя" и "физическите лица";
г) създава се нова т. 5:
"5. копие на документ, удостоверяващ правото на ползване на обекта, в който ще се осъществява дейността, с вписан точен адрес;"
д) досегашните т. 5 и 6 стават съответно т. 6 и 7.
2. В ал. 3:
а) основният текст се изменя така:
"(3) Лицата, регистрирани в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в държава извън Европейския съюз, прилагат към заявлението копие от документа за самоличност на лицето, което представлява заявителя, и следните документи в оригинал или заверено копие или снабдени с апостил:";
б) точка 2 се отменя;
в) точка 4 се отменя.
3. В ал. 5 думите "14-дневен срок от" се заменят с "30-дневен срок след".
4. В ал. 6 след думата "промяната" се поставя запетая и се добавя "да върнат оригинала на издаденото удостоверение за регистрация".
5. В ал. 10 думите "7-дневен срок" и "7-дневния срок" се заменят съответно с "14-дневен срок" и "14-дневния срок".
6. В ал. 11:
а) точка 2 се изменя така:
"2. на лицето е била налагана санкция за нарушения по Валутния закон, данъчното или осигурителното законодателство (вписването се заличава служебно след уведомление от съответните контролни органи);"
б) създава се т. 3:
"3. физическите лица - търговци, членовете на управителните и контролните органи и неограничено отговорните съдружници в юридическите лица, както и физическите лица, заявени за вписване в регистъра за осъществяване на заявените за регистрация дейности по наредбата, са осъдени с влязла в сила присъда за престъпления против собствеността, престъпления против паричната и кредитната система и за престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната система съгласно Наказателния кодекс."
7. В ал. 12 се създава изречение второ:
"Удостоверението трябва да бъде поставено в рамка на видно място в търговския обект или ателието."
8. Алинея 13 се изменя така:
"(13) При изгубване или унищожаване на удостоверението по ал. 12 съществуващата регистрация се заличава и лицето подава документи за нова регистрация."
§ 3. Създава се чл. 2а:
"Чл. 2а. (1) Лицата от държава - членка на Европейския съюз, които постоянно осъществяват в страната сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и с изделия със и от тях и които са със статут на местни лица, прилагат към заявлението копия от следните документи, като тези по т. 1 - 3 са снабдени с апостил:
1. документ за самоличност на лицето, което осъществява дейността или представлява търговското дружество;
2. документ за актуална регистрация по националното им законодателство, издаден от компетентен орган на съответната държава;
3. документ, удостоверяващ правото на лицата по националното им законодателство да извършват сделки и действия с благородни метали и скъпоценни камъни;
4. списък на търговските обекти в България, както и на наетите лица, които осъществяват дейността;
5. документ за платена държавна такса.
(2) За лицата от Европейския съюз, които имат право по националното им законодателство да извършват сделки и действия с благородни метали и скъпоценни камъни и които временно и еднократно предоставят услугите си на територията на Република България, изискванията на ал. 1 не се прилагат. Лицата уведомяват Министерството на финансите за дейността си при временно и еднократно пребиваване в страната чрез деклариране на:
а) времето, за което ще пребивават в страната;
б) вида на услугите и дейностите, които ще предоставят;
в) правното основание за упражняване на декларираната дейност."
§ 4. Членове 3 - 5 се изменят така:
"Чл. 3. Добив на благородни метали е всяка дейност по:
1. извличане на благородни метали по промишлен начин от находища на подземни богатства по смисъла на § 1, т. 13 от допълнителните разпоредби на Закона за подземните богатства;
2. промиване на златоносен пясък от руслата на реките;
3. извличане на благородни метали от технологични индустриални отпадъци.
Чл. 4. Добивът на благородни метали се извършва от търговци, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1:
1. по промишлен начин - след получаването на концесия по реда на Закона за подземните богатства;
2. чрез ръчно промиване на златоносен пясък с допълнителни дребни технически средства - след получаването по реда на Закона за общинската собственост на разрешение от кмета на общината, на чиято територия се намира обектът;
3. чрез промиване на златоносен пясък с механизация - в участъци, определени с Плановете за управление на речните басейни и с работните проекти съгласно Закона за водите.
Чл. 5. Извличане на благородни метали от технологични индустриални (включително минни) отпадъци, съдържащи благородни метали, се извършва от лица, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1, разполагащи с технологични възможности за ефективното им извличане."
§ 5. В чл. 6, ал. 1 се правя следните изменения и допълнения:
1. В т. 1, в основния текст след думата "проба" се поставя запетая и се добавя "равна на или", а думата "блок" се заменя с "кюлчета".
2. В т. 2:
а) в буква "в" след думата "еталони" се поставя запетая и се добавя "отговарящи на еталоните", а думите "Министерството на финансите" се заменят с "Националната агенция за приходите";
б) в буква "д" думите "сечене на монети" и "съгласувано с Българска народна банка" се заличават, а след думата "медали" се добавя "плакети" и се поставя запетая;
в) създава се буква "е":
"е) сечене на монети, емитирани от Българската народна банка и от други чуждестранни емисионни институции."
§ 6. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3, т. 2 думата "изработка" се заменя с "рафиниране на благородни метали и за изработка".
2. В ал. 5, т. 1 накрая се добавя "и съгласно изискванията за придобиване на професионална квалификация на Закона за професионалното образование и обучение, Закона за висшето образование, Наредба № 4 от 2003 г. за документите в системата на народната просвета (обн., ДВ, бр. 41 от 2003 г.; попр., бр. 48 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 65 от 2003 г., бр. 47 от 2004 г., бр. 55 от 2005 г., бр. 47 от 2006 г., бр. 51 и 74 от 2007 г., бр. 7 и 27 от 2008 г., бр. 52 от 2009 г., бр. 42 от 2010 г. и бр. 37 и 70 от 2011 г.) и Наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища, приета с Постановление № 215 на Министерския съвет от 2004 г. (обн., ДВ, бр. 75 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 10, 39 и 79 от 2009 г. и бр. 33 от 2011 г.)".
§ 7. В чл. 9, ал. 2 накрая се добавя "до края на месец март на следващата отчетния период година".
§ 8. В чл. 12, изречение първо накрая се поставя запетая и се добавя "както и на чуждестранни предприятия, на местни и чужди финансови пазари".
§ 9. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "монетите" се поставя запетая и се добавя "сечени преди 1800 г.".
2. В ал. 2 т. 3 се отменя.
3. В ал. 5 след думата "котировки" се добавя "на обявения за деня курс "продава".
§ 10. В чл. 17 ал. 1 се изменя така:
"(1) Продажбата на изделия от благородни метали (злато, сребро и платина) и на скъпоценни камъни от местно производство, вътреобщностно придобити и от внос, се извършва от предприятия и търговци, вписани за тези дейности в регистъра по чл. 2, ал. 1."
§ 11. В чл. 22 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думата "първично" се заличава.
2. В ал. 2 думата "металите" се заменя с "обявения за деня курс "продава" на Българската народна банка или на Лондонската метална борса, ако благородният метал не се котира от Българската народна банка, както".
§ 12. В чл. 26 думите "железни каси и стоманени шкафове" се заменят с "метални каси и шкафове".
§ 13. В чл. 41 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Златните и сребърните изделия, изработени на територията на страната, в друга държава - членка на Европейския съюз, или внесени от трета страна и предназначени за продажба, с изключение на монети, медали и инвестиционни кюлчета, подлежат на проверка за установяване съдържанието на чисто злато и сребро (титър) и на маркиране."
2. В ал. 3 след думата "изделия" се поставя запетая, добавя се "с изключение на монети, медали и инвестиционни кюлчета" и се поставя запетая.
§ 14. В чл. 42 се създава ал. 3:
"(3) Информационните изследвания по ал. 1 могат да се извършват от лабораториите, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1, и от лабораториите на Националната агенция за приходите."
§ 15. Член 43 се изменя така:
"Чл. 43. (1) Подлежащите на продажба в производство по принудително изпълнение по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и конфискуваните, отнетите и изоставените в полза на държавата златни и сребърни изделия, както и придобитите от държавата в производство по несъстоятелност подлежат на проверка за установяване съдържанието на чисто злато и сребро (титър) и на маркиране, когато се продават като бижутерийни или ювелирни артикули. Останалите изделия, включително употребяваните и маркираните със стари държавни марки, както и части от изделия и изделия, неотговарящи на установения стандарт за съдържание на чисто злато и сребро (титър), с изключение на посочените в чл. 44, ал. 1, т. 2, 6, 7, 9, 11 - 13, се продават като материал за рафиниране само на производители, регистрирани по чл. 2, ал. 1.
(2) Конфискуваните, отнетите и изоставените в полза на държавата скъпоценни камъни, както и придобитите от държавата в производство по несъстоятелност се продават въз основа на оценка за тяхната пазарна стойност, идентичност и качество, извършена по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс."
§ 16. В чл. 44 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 2 думите "изработени в Монетния двор при Българската народна банка" се заличават;
б) в т. 9 след думата "медалите" се добавя "и плакетите";
в) създават се т. 10 - 13:
"10. изработените в страната и внасяните мостри на изделия от благородни метали, когато не са предназначени за продажба;
11. инвестиционното злато (кюлчета, плочки, монети и др.);
12. изделията с тегло до един грам;
13. часовниците, изработени от благородни метали."
2. Алинеи 2 и 3 се изменят така:
"(2) На проверка без маркиране подлежат:
1. изделията с тегло до един грам; за тях се издава документ за извършената проверка за установяване съдържанието на чисто злато и сребро, в който се вписват видът и броят на изделията;
2. часовниците, изработени от благородни метали; за тях се издава документ за извършената проверка за установяване съдържанието на чисто злато и сребро, в който се вписва и уникалният сериен номер на часовника.
(3) Не подлежат на контрол и маркиране изделията от платина, произвеждани в страната или внасяни от чужбина."
3. Създават се ал. 4 и 5:
"(4) Освобождават се от задължително маркиране с държавен знак, утвърден от министъра на финансите, изделията от благородни метали, които отговарят на следните условия:
а) да са законно произведени и/или се предлагат на пазара в друга държава - членка на Европейския съюз, в Турция или в държава от ЕАСТ, която е страна по споразумението за Европейското икономическо пространство;
б) да са маркирани законно в съответствие с националното законодателство на страните по буква "а" с марка за чистота, посочваща вида на метала и стандарта за чистота, и с марка за отговорност, регистрирани в лаборатория към Националната агенция за приходите;
в) да са с марка на оторизирано ведомство по пробите и изпитванията, указваща, че изделието от благородни метали е изпитвано от конкретно упълномощено ведомство по пробите и изпитванията на съответната страна в съответствие с изискванията, идентични или еквивалентни на тези, описани в наредбата;
г) потребителите са ясно информирани чрез маркирането за вида на благородния метал и за степента на неговата чистота.
(5) Не подлежат на допълнително маркиране и тези изделия от благородни метали, които притежават марки, признати с международна конвенция или договор, по който Република България е страна."
§ 17. В чл. 45 ал. 2 се изменя така:
"(2) Не се допуска отрицателен толеранс (отклонение) по отношение на чистотата на пробата, посочена (определена) за изделието от благороден метал."
§ 18. Член 47 се изменя така:
"Чл. 47. (1) Когато изделието е от няколко части, състоящи се от повече от една сплав на един и същ благороден метал, държавната марка се поставя на сплавта с най-ниска чистота в изделието.
(2) Ако изделието се състои от части, които са прикрепени или лесноотделими, държавната марка се поставя на основната (главната) част, а когато е възможно - и на по-малките части.
(3) Ако изделието се състои от сплави на различни благородни метали и ако цветът и размерът на всяка сплав са ясно видими, марката на производителя се поставя на една от сплавите на един благороден метал, а съответната държавна марка се поставя на всяка от сплавите.
(4) Ако изделието се състои от сплави на различни благородни метали и ако цветът и размерът на всяка сплав не са видими или са недостъпни за маркиране, марката на производителя и държавната марка се поставят на най-малко ценния, достъпен за маркиране, благороден метал. Държавната марка, отнасяща се за останалите благородни метали, може да не се поставя."
§ 19. В чл. 52, ал. 3 след думата "изделия" се поставя запетая, добавя се "с изключение на монети и медали" и се поставя запетая.
§ 20. В чл. 54 думата "съответните" се заличава, а думите "данъчната администрация" се заменят с "Националната агенция за приходите".
§ 21. В чл. 55 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в основния текст думите "Министерството на финансите" се заменят с "Националната агенция за приходите";
б) създава се т. 3:
"3. за изделия, вътреобщностно придобити:
а) удостоверение за регистрация по чл. 2, ал. 1;
б) сертификат от чуждестранната фирма производител за пробата на златото или среброто и за процентното съдържание на сплавиращите добавки;
в) фактура за закупените изделия от благородни метали;
г) писмени данни за вида, броя, грамажа и титъра на изделията;
д) документ за внесена държавна такса."
2. Алинея 3 се отменя.
§ 22. В чл. 58 след думите "произведени в страната" се поставя запетая, добавя се "вътреобщностно придобити" и накрая се поставя запетая и се добавя "с изключение на посочените в чл. 44".
§ 23. В чл. 59 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите "Юридическите лица и едноличните търговци" се заменят с "Лицата".
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) В каса на търговските обекти или ателиета по ал. 1 могат да се държат и немаркирани изделия, ако са документирани и описани по вид, дати, тегло, брой и произход, както и по етап от оформянето им за продажба, групирани, както следва:
1. от внос, приготвени за маркиране и придружени с документ за закупуване;
2. от собствено производство, приготвени за маркиране;
3. изкупени като материал от клиенти;
4. незавършено производство;
5. поръчки за изработка.
(3) Изделията на различни етапи от оформянето им за продажба следва да се съхраняват отделно в касата."
§ 24. В чл. 61, ал. 1, изречение първо думите "Министерството на финансите" се заменят с "Националната агенция за приходите".
§ 25. В чл. 73, ал. 2 т. 1 се отменя.
§ 26. В чл. 80, ал. 1 т. 1 се отменя.
§ 27. В § 1 от допълнителните разпоредби се създава т. 15:
"15. "Инвестиционно злато" е:
а) злато под формата на кюлчета или плочки с тегла, приети от пазарите за злато, и с чистота, равна или по-голяма от 995/1000;
б) златни монети, определени със заповед на управителя на Българската народна банка и на министъра на финансите, с чистота, равна или по-висока от 900/1000, със съдържание на злато повече от 80 на сто, отсечени след 1800 г., които са или са били законно платежно средство в страната на произход и обикновено се продават на цена, непревишаваща цената на открития пазар на златото."
§ 28. Навсякъде в наредбата думата "Общността" се заменя с "Европейския съюз".
§ 29. Приложение № 1 към чл. 2, ал. 2 се изменя така:
"Приложение № 1 към чл. 2, ал. 2
ДО | |
МИНИСТЕРСТВОТО | |
НА ФИНАНСИТЕ |
ЗАЯВЛЕНИЕ |
за регистрация по Наредбата за условията и реда за вписване в регистъра и за изискванията към дейността на лицата, които осъществяват дейност по добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях по занятие |
1. Пълно наименование на лицето по търговска регистрация или по договора за дружество: |
2. Седалище и адрес на управление: |
3. Представляващи и управляващи лица по търговска регистрация или по договора за дружество: |
4. Лица за контакти: |
(име и фамилия, длъжност, телефон/факс) |
5. ЕИК/ БУЛСТАТ: |
6. Обекти: |
7. Дейности, заявени за регистрация: |
8. Лаборатория за маркиране: |
Подписаният ...................................................... декларирам, че представлявам лицето, посочено в заявлението, и че на лицето не е била налагана санкция за нарушения по Валутния закон, данъчното или осигурителното законодателство и че посочената в този формуляр информация е вярна и точна. |
Известна ми е наказателната отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс. |
Дата: | Подпис: |
Забележка. Лицата, регистрирани в държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, вписват обстоятелствата в съответствие с приложените документи съгласно чл. 2, ал. 3 и 4." |
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 30. Лицата, които не са се пререгистрирали в срока по § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за търговския регистър и съгласно § 5, ал. 1 и 2 от тези разпоредби се считат за заличени или с прекратена дейност, след обявяване на списъците по ал. 4 и 5 от същия параграф се заличават и от регистъра на лицата, осъществяващи дейности и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях.
§ 31. В Тарифа № 12 за таксите, които се събират в системата на Министерството на финансите по Закона за държавните такси, одобрена с Постановление № 55 на Министерския съвет от 1993 г. (обн., ДВ, бр. 24 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 1, 18, 37, 77 и 101 от 1994 г., бр. 106 от 1996 г., бр. 58 и 78 от 1997 г., бр. 42 и 90 от 1999 г., бр. 2 от 2000 г., бр. 112 от 2001 г., бр. 96 от 2002 г., бр. 13 и 111 от 2003 г., бр. 77, 96 и 108 от 2006 г., бр. 7, 16, 49 и 100 от 2007 г., бр. 54 и 79 от 2008 г. и бр. 73 от 2010 г.), в чл. 5, ал. 2 т. 3 се изменя така:
"3. за вписване на всеки допълнителен обект и на всяко допълнително лице - 20 лв."