НАРЕДБА № Із-2895 ОТ 15 НОЕМВРИ 2011 Г. ЗА РЕДА, ПО КОЙТО ТЪРГОВЦИ ПО ЧЛ. 2, АЛ. 2, Т. 2 ОТ ЗАКОНА ЗА ЧАСТНАТА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ УДОСТОВЕРЯВАТ, ЧЕ ОТГОВАРЯТ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ЗАКОНА ЗА ЧАСТНАТА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ
НАРЕДБА № Із-2895 ОТ 15 НОЕМВРИ 2011 Г. ЗА РЕДА, ПО КОЙТО ТЪРГОВЦИ ПО ЧЛ. 2, АЛ. 2, Т. 2 ОТ ЗАКОНА ЗА ЧАСТНАТА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ УДОСТОВЕРЯВАТ, ЧЕ ОТГОВАРЯТ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ЗАКОНА ЗА ЧАСТНАТА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ
Обн. ДВ. бр.99 от 16 Декември 2011г., изм. ДВ. бр.64 от 21 Август 2012г., изм. ДВ. бр.82 от 3 Октомври 2014г., изм. ДВ. бр.37 от 22 Май 2015г., отм. ДВ. бр.54 от 29 Юни 2021г.
Отменена с § 1 от Наредба за отменяне на Наредба № Із-2895 от 15 ноември 2021 г. за реда, по който търговци по чл. 2, ал. 2, т. 2 от Закона за частната охранителна дейност удостоверяват, че отговарят на изискванията на Закона за частната охранителна дейност - ДВ, бр. 54 от 29 юни 2021 г., в сила от 29.06.2021 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С тази наредба се урежда редът, по който търговци, регистрирани в държава - членка на Европейския съюз, в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария, които имат право да извършват частна охранителна дейност съгласно законодателството на държавата, в която са установени, удостоверяват, че отговарят на изискванията на Закона за частната охранителна дейност (ЗЧОД).
Чл. 2. Търговците по чл. 1 могат да извършват частна охранителна дейност на територията на Република България само след като удостоверят, че имат право да извършват такава дейност съгласно законодателството на държавата, в която са установени, и че отговарят на изискванията на ЗЧОД.
Раздел II.
Ред за удостоверяване
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 37 от 2015 г.) Търговците по чл. 1 подават писмено заявление за удостоверяване на правото да извършват частна охранителна дейност съгласно законодателството на държавата, в която са установени, и че отговарят на изискванията на ЗЧОД до директора на Главна дирекция "Национална полиция" на Министерството на вътрешните работи (ГДНП - МВР).
(2) В заявлението по ал. 1 се посочва и адрес за кореспонденция с търговеца по чл. 1 на територията на Република България.
(3) Към заявлението по ал. 1 се прилага заверено от съответния компетентен държавен орган по установяване копие на документ, въз основа на който търговците по чл. 1 извършват частна охранителна дейност на територията на цялата страна, в която са установени.
(4) Към заявлението по ал. 1 се прилагат и документи, еквивалентни на посочените в чл. 15, ал. 2 ЗЧОД, издадени от компетентен орган от държавата, в която са установени.
(5) Освен документите по ал. 4 физическите лица, регистрирани като еднолични търговци, членовете на управителния орган на търговското дружество или на юридическото лице, както и неограничено отговорните съдружници в командитно или събирателно дружество, прилагат допълнително:
1. свидетелство за съдимост, издадено от компетентен български орган;
2. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2014 г.) официален документ, издаден от компетентен орган на съдебната власт, удостоверяващ липсата на образувани наказателни производства за умишлено престъпление от общ характер;
3. (отм. - ДВ, бр. 82 от 2014 г.)
4. (отм. - ДВ, бр. 82 от 2014 г.)
5. медицинско удостоверение, че лицата не страдат от психически заболявания.
(6) Приложените документи по ал. 3 и 4 трябва да са придружени с официален превод на български език.
Чл. 4. Обстоятелствата, съдържащи се в документите по чл. 3, ал. 4 и 5, могат да бъдат проверявани и служебно.
Чл. 5. (1) Когато представените документи са непълни или не отговарят на изискванията на чл. 3 и на ЗЧОД, търговецът по чл. 1 се уведомява писмено за това в 14-дневен срок от постъпването им.
(2) Търговецът по чл. 1 отстранява непълнотите и несъответствията в 30-дневен срок от получаване на уведомлението по ал. 1.
(3) Ако в срока по ал. 2 не бъдат отстранени недостатъците на заявлението, производството по издаване на удостоверение се прекратява със заповед на органа по чл. 6, ал. 1.
Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 37 от 2015 г.) Директорът на ГДНП - МВР или оправомощени от него лица издават или отказват издаването на удостоверение на търговците по чл. 1, че отговарят на изискванията на ЗЧОД, в срок до един месец от подаване на заявлението, съответно от отстраняване на непълнотите или несъответствията в документите, или от представянето на допълнително изисканите документи.
(2) Удостоверението по ал. 1 се издава по образец, утвърден със заповед на министъра на вътрешните работи.
Чл. 7. Удостоверението по чл. 6, ал. 1 се издава със срок, равен на срока на разрешителния документ за извършване на частна охранителна дейност, издаден от компетентния орган от държавата, в която са установени търговците по чл. 1.
Чл. 8. (1) При изгубване, противозаконно отнемане или унищожаване на удостоверението търговецът по чл. 1 в 7-дневен срок от узнаване на обстоятелството писмено уведомява органа по чл. 6, ал. 1, като описва условията, при които е станало това.
(2) Органът, издал удостоверението, в 14-дневен срок от уведомлението издава дубликат на документа по образец, утвърден със заповед на министъра на вътрешните работи.
Чл. 9. При промяна на обстоятелствата по чл. 3, ал. 3, 4 и 5 търговецът по чл. 1 е длъжен в 14-дневен срок от узнаването на промяната писмено да уведоми органа по чл. 6, ал. 1.
Чл. 10. (1) Удостоверение по чл. 6, ал. 1 не се издава, а издаденото се отнема при наличие на следните обстоятелства:
1. търговецът по чл. 1:
а) има парични задължения към Република България или към държавата, в която е установен като търговец, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, или задължения към осигурителни фондове, освен ако компетентният орган е допуснал разсрочване или отсрочване на задълженията;
б) е обявен в несъстоятелност;
в) е загубил правото си да извършва частна охранителна дейност съгласно законодателството на държавата, в която е установен;
г) осъществява частна охранителна дейност, за която не е удостоверил правото си по реда на тази наредба;
д) предостави на назначените от него охранители огнестрелно оръжие, без те да притежават съответно разрешение за носене и употреба;
2. едноличният търговец, управителят или членът на управителния орган или неограничено отговорният съдружник в командитно или събирателно дружество:
а) е осъждан за умишлено престъпление от общ характер;
б) срещу него е започнато наказателно преследване за умишлено престъпление от общ характер;
в) страда от психическо заболяване;
3. ръководителят на охранителната дейност или определените за охранители служители не отговарят на условията по чл. 27, ал. 2 ЗЧОД.
(2) Издаденото удостоверение не се отнема, ако в едномесечен срок търговецът по чл. 1 отстрани допуснатото нарушение на чл. 27, ал. 2 ЗЧОД.
(3) При отнемане на удостоверение търговците по чл. 1 не могат да искат издаване на ново удостоверение в срок една година от отнемането, а при отказ за издаване на удостоверение - в срок 6 месеца.
Чл. 11. Отказът за издаване на удостоверение и отнемането му могат да се обжалват по съдебен ред чрез органа, който е издал актът, в 14-дневен срок по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Чл. 12. При прекратяване на дейността на територията на Република България търговецът по чл. 1 е длъжен в 7-дневен срок писмено да уведоми органа по чл. 6, ал. 1 и да върне удостоверението.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 2, ал. 4 от Закона за частната охранителна дейност.
§ 2. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 37 от 2015 г.) Изпълнението на наредбата се възлага на директора на Главна дирекция "Национална полиция" - МВР.
§ 3. Контролът по изпълнението на наредбата се осъществява от главния секретар на МВР.