Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 23 от 19.III

ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ОБЩЕСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА ОТ 2011 Г.

 

ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ОБЩЕСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА ОТ 2011 Г.

Издаден от министъра на здравеопазването

Обн. ДВ. бр.48 от 24 Юни 2011г., отм. ДВ. бр.23 от 19 Март 2024г.

Отменен с § 2 от заключителните разпоредби на Правилника за организацията и дейността на Обществения съвет по правата на пациента - ДВ, бр. 23 от 19 март 2024 г., в сила от 23.03.2024 г.


Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С правилника се уреждат организацията и дейността на Обществения съвет по правата на пациента, наричан по-нататък "обществения съвет".


Чл. 2. Общественият съвет е консултативен орган към министъра на здравеопазването по въпросите на защита правата на пациента.


Раздел II.
Функции

Чл. 3. (1) Общественият съвет:

1. наблюдава и анализира всички дейности, свързани с правата на пациента;

2. изготвя ежегоден доклад по въпросите на правата на пациента и го предоставя на министъра на здравеопазването;

3. анализира прилагането на нормативната уредба в областта на правата на пациента и изготвя предложения за изменението и допълнението й, които предоставя на министъра на здравеопазването;

4. обсъжда и дава становища по проекти на нормативни актове, свързани с правата на пациента, публикувани на страницата на Министерството на здравеопазването в интернет за обществено обсъждане.

(2) За осъществяване на функциите по ал. 1 общественият съвет може да:

1. установява и поддържа връзки с международни правителствени и неправителствени организации, които осъществяват дейност, свързана със защита правата на пациента;

2. обобщава предоставените му годишни доклади за дейността на представителните организации за защита правата на пациентите, както и годишните им счетоводни отчети по отношение на получена от държавата субсидия в случаите, когато е налице такава субсидия.

(3) Информация за дейността на представителните организации за защита правата на пациентите се включва в доклада по ал. 1, т. 2.


Раздел III.
Състав

Чл. 4. (1) Общественият съвет включва седем представители на представителни организации за защита правата на пациентите по смисъла на чл. 86б от Закона за здравето, един представител от организация на хората с увреждания, който е член на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, един представител на организация за хората с увреждания, който е член на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, и по един представител на Министерството на здравеопазването, на Министерството на труда и социалната политика, на Националната здравноосигурителна каса, на Българския лекарски съюз, на Българския зъболекарски съюз, на Българския фармацевтичен съюз и на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

(2) Поименният състав на обществения съвет се определя със заповед на министъра на здравеопазването по предложение на управителните органи/ръководителите на съответните организации, министерства и ведомства по ал. 1.


Чл. 5. (1) Общественият съвет избира председател и секретар на съвета.

(2) Председателят на обществения съвет се избира между представителите на представителните организации за защита правата на пациентите.

(3) Секретарят на обществения съвет се избира извън квотата на представителите на представителните организации за защита на правата на пациентите.


Чл. 6. (1) Председателят на обществения съвет:

1. представлява съвета пред всички органи и организации;

2. свиква и ръководи заседанията му;

3. утвърждава проекта на дневен ред за заседанията въз основа на внесените предложения по реда на чл. 9.

(2) В отсъствие на председателя неговите функции се изпълняват от секретаря на съвета.


Чл. 7. Секретарят на обществения съвет:

1. организира провеждането на заседанията на съвета;

2. координира изпълнението на взетите решения от съвета;

3. изготвя протоколите от заседанията на съвета;

4. води регистър на протоколите от заседанията на съвета;

5. приема и регистрира постъпващата документация, свързана с работата на съвета;

6. организира изпращането на материалите за заседанията на съвета до неговите членове на хартиен носител и/или по електронна поща;

7. организира съхранението на архива на съвета.


Раздел IV.
Организация на дейността

Чл. 8. (1) Общественият съвет провежда редовни заседания най-малко веднъж на три месеца по предварително обявен проект на дневен ред.

(2) Извънредни заседания могат да се свикват от председателя по писмено искане на 1/3 от членовете на съвета или от министъра на здравеопазването.


Чл. 9. (1) Всеки член на обществения съвет и министърът на здравеопазването могат да правят предложения за включване на въпроси в дневния ред не по-рано от 7 работни дни преди съответното заседание на съвета.

(2) Проектът на дневен ред за заседанията на обществения съвет се утвърждава от председателя въз основа на внесените предложения.

(3) Окончателният дневен ред се приема чрез гласуване при започване на заседанието на съвета. По отделни точки от приетия дневен ред могат да се приемат и специфични правила за работа по тях.

(4) Материали за заседанията на обществения съвет се предоставят на секретаря на хартиен носител и/или по електронна поща не по-рано от 5 работни дни преди датата на заседанието. При провеждане на извънредни заседания материалите се предоставят допълнително в рамките на един работен ден.


Чл. 10. (1) Членовете на обществения съвет се уведомяват от секретаря за мястото, деня, часа и проекта на дневен ред на заседанието най-малко 4 работни дни преди заседанието. Поканата се придружава с всички материали по проекта на дневен ред на хартиен носител и/или по електронна поща.

(2) Членовете на обществения съвет уведомят своевременно секретаря за невъзможността си да участват в насроченото заседание.


Чл. 11. (1) Участието в заседанията на обществения съвет е лично.

(2) При невъзможност на членовете на съвета да присъстват на заседание те могат да бъдат замествани от лица, които са упълномощени от управителните органи/ръководителите на съответните организации, министерства и ведомства по чл. 4, ал. 1.

(3) Извън случаите по ал. 2 членовете на обществения съвет могат да изразят писмено становище по всяка точка от проекта на дневен ред на заседание, на което не присъстват, като представеното становище се предоставя на вниманието на останалите членове на съвета.


Чл. 12. (1) Заседанията на обществения съвет са редовни, ако присъстват повече от половината от неговите членове. При липса на кворум се свиква ново заседание.

(2) В заседанията на обществения съвет могат да присъстват като наблюдатели външни лица, поканени от членовете на обществения съвет.

(3) По решение на обществения съвет към него могат да се създават помощни експертни групи.


Чл. 13. (1) Общественият съвет приема решения по обсъжданите въпроси. Решенията се вземат с обикновено мнозинство, но с не по-малко от 6 гласа.

(2) Членовете на обществения съвет предприемат действия за изпълнение на приетите решения на съвета в рамките на своите правомощия.


Чл. 14. (1) На заседанията на обществения съвет се води протокол, който се подписва от председателя и от секретаря. Протоколът съдържа:

1. дата на провеждане на заседанието;

2. имената на присъстващите и на отсъстващите членове на съвета;

3. приетия дневен ред и данни за вносителите по разглежданите въпроси;

4. разискваните въпроси, изразените становища и взетите решения.

(2) Особените мнения на членовете на съвета, изразени при гласуване, се представят в писмена форма в тридневен срок от провеждане на заседанието и са неразделна част от протокола по ал. 1.

(3) Протоколите по ал. 1 се изготвят в срок до 5 работни дни от заседанието на съвета и се изпращат за съхранение на секретаря. Протоколите се номерират с поредна годишна номерация и се класифицират от секретаря в протоколен регистър.

(4) Секретарят изпраща по електронен път на всички членове на обществения съвет протоколите от проведените заседания.

(5) Секретарят предоставя всички материали от заседанията на обществения съвет за архивиране в Министерството на здравеопазването.


Чл. 15. Министерството на здравеопазването осигурява място за провеждане на заседанията на обществения съвет.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Правилникът се издава на основание чл. 86а, ал. 4 от Закона за здравето и е приет на заседание на обществения съвет.


Промени настройката на бисквитките