Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 114 от 18.V

ПРАВИЛНИК ЗА ЗЕМЕУСТРОЯВАНЕ И ОДВОРЯВАНЕ НА ТРУДОВИ КООПЕРАТИВНИ ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНСТВА (ТКЗС) И МАШИННО-ТРАКТОРНИ СТАНЦИИ (МТС)

 

ПРАВИЛНИК ЗА ЗЕМЕУСТРОЯВАНЕ И ОДВОРЯВАНЕ НА ТРУДОВИ КООПЕРАТИВНИ ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНСТВА (ТКЗС) И МАШИННО-ТРАКТОРНИ СТАНЦИИ (МТС)

Приет с Указ № 795 от 27.04.1948 г.

Обн. ДВ. бр.114 от 18 Май 1948г.

Материята е преуредена. Виж Закона за кооперациите - обн., ДВ, бр. 13 от 14 февруари 1953 г.


Чл. 1. Настоящият правилник е изработен въз основа на чл. чл. 13 и 23 от закона за трудови кооперативни земеделски стопанства (изменен и допълнен с "Д. в.", бр. 63 от 18 март 1948 г.)


А. Приемане на земята в ТКЗС и земеустрояване

Чл. 2. Под думата земеустрояване по смисъла на този правилник се разбира, групирането на внесените от членовете на ТКЗС земя в общи кооперативни блокове с правилна геометрическа форма, прокарване пътна мрежа на блоковете, проектиране и прокарване на канали за отводняване и напояване, корекция на дерета, направа на чешми, кладенци, залесяване и др. видове полско благоустрояване.

Земеустрояването може да се извърши цялостно или на етапи.

Необходимата площ земя за пътища, канали и др. при земеустрояването се взема от земите на ТКЗС и на некооператорите, които се ползуват от одобренията, пропорционално на земите, които обхващат тези мероприятия.


Чл. 3. Приемането на земята, внасяна от членовете на ТКЗС и заменяването при групирането й в блокове, става по площ и качество.

При внасянето на земята, членовете на ТКЗС подават писмена декларация по даден образец, заверена от председателя на местния народен съвет.

Площта на земите, които внасят членовете на ТКЗС, както и тези на некооператорите, засегнати при земеустрояването, се взема от имотните ведомости, ако земята на селото е комасирана или кадастрирана, или от общинските землячни регистри, ако няма комасация и кадастър. В последния случай, при спор за площта на земите се допуска измерване, като заинтересуваните лица представят в 7-дневен срок, даден от комисията, предвидена в чл. 11 от този правилник, скица на спорния имот, от правоспособно техническо лице или измервач. Измерването става за сметка на заинтересуваните лица.

Качеството на земите и стойността им в комасирани или бонитирани землища, се взема от имотните ведомости. Във всички останали случаи, качеството и стойността на земите се определят от комисията, която извършва земеустрояването.


Чл. 4. Земята, която членовете внасят в ТКЗС, се групира в един или няколко блока, в естествено обособени райони, чрез замяна със земите на нечленове, държавни, общински и др. обществени земи, включени в границите на определените кооперативни блокове.

Под естествено обособени райони се разбира, части от землището с приблизително еднакви по терен и качество земя.

При групирането не се допуска да се оставя несъбрана в блокове кооперативна земя, освен определената за лично ползуване земя.

В населени места с комасирани и кадастрирани землища, групирането на земя се извършва чрез замяна на земите по комасационния, съответно кадастралния план и имотните ведомости, като при комасираните землища се допуска и прекомасиране на засегнатите квартали, с цел да се съберат земите, които некооператорите получават в тези квартали.

В населени места където няма комасация и кадастър на землището, групирането на земите се извършва, чрез замяна, в блокове с правилни геометрически форми.

След формирането на кооперативните блокове, съответните органи на МЗГ ги измерват и изработват скици, които предават на ТКЗС.

Върху така образуваните блокове се извършват останалите етапи на земеустрояването.

В населени места, където земята не е комасирана, при формирането на кооперативните блокове, при изправяне границите на съществуващите такива и при прокарване на пътища, канали и др., се допуска заменяване и на части от засегнатите земи на нечленове.


Чл. 5. Земите на кооператорите се събират в блокове само в райони, където кооператорите имат земи.

Когато кооператорите нямат земи в райони, подходящи за специални култури или в такива, които се напояват, може да се образуват малки кооперативни блокове до 10 дек. върху причислени към държавния поземлен фонд земи, държавни, общински и др. обществени земи.


Чл. 6. Земите, включени в регулационните планове на селищата (незастроени дворни места, овощни градини, лозя и др.) не се групират в блокове. Използуването им става от собствениците им, в размер на определената за лично ползуване площ, а останалата част се използува от ТКЗС. Ако на членовете е дадена земя за лично ползуване от кооперативните блокове, тези места се използуват напълно от ТКЗС.

Членовете си запазват правото на собственост върху тези земи в реалните им граници.


Чл. 7. Трайните насаждения, ако е решено да се вложат в ТКЗС, могат и да не се събират в блокове, а само се измерват, оценяват и записват в книгите на ТКЗС. При напускане, членовете получават своите или равностойни трайни култури, или съответната сума, отговаряща на неамортизираната още стойност на внесените трайни култури.


Чл. 8. Земите на кооператорите в чужди землища (парекендета) се заменяват с земи на жители от съответните села, намиращи се в землището на населеното място, където е основано ТКЗС. Заменяването се извършва от комисията, предвидена в чл. 11 от този правилник, попълнена с един представител на общинската комисия за ТПС от селото, в чиито землища се намират земите на кооператорите, посочени от председателя на местния народен съвет.

Когато парекендентните земи на кооператорите са повече, остатъка им се групира в блокове, в землището, където се намират земите, от комисията по този член, с участието и на председателя на общинския народен съвет, в района на който се намира селото. В такива случаи, кооперативните блокове се формират по възможност до границата на землището на населеното място, където е ТКЗС.


Чл. 9. Големината и формата на блоковете трябва да бъдат такива, че да позволяват машинна обработка.

Ако формираните досега блокове са по големина и форма неудобни за рационално стопанисване и машинно обработване, с разрешение на Министерството на земеделието и горите, допуска се прегрупиране на същите, с цел да се уедрят и добият правилна форма.

Земите на новоприети в ТКЗС членове се присъединяват към съществуващите кооперативни блокове или се групират в нови такива.


Чл. 10. Внесената от кооператорите земя в ТКЗС се групира и дава в общи блокове, под форма на идеална собственост, без означаване реалните граници на парцелите на отделните членове. Същата се записва в книгите на ТКЗС по пространство, качество и стойност.


Чл. 11. Замяната на .......... на кооперативните блокове се извършва от общинските комисии по закона за ТПС, подсилени с по един представител на ТКЗС, посочен от управата им и един представител на некооператорите, посочен от председателя на местния народен съвет под ръководството на съответните органи по земеустройство при МЗГ, или под ръководството на натоварено лице със земеделско образование от организацията за геодезически измервания при Министерството на комуналното строителство и благоустройството, под контрола на МЗГ.

Членовете на комисиите по този член, които не са длъжностни лица, получават от общината дневно възнаграждение, равно на възнаграждението, което се плаща за заседание на членовете на местните народни съвети.

При изпълнение на задачите си по земеустрояването и одворяването членовете на тези комисии, които не са длъжностни лица, имат задължения и отговорности, като длъжностни лица.


Чл. 12. Решенията на комисията подлежат на обжалване по въззивен ред в 7-дневен срок от деня на съобщението пред околийския съдия, който е длъжен да се произнесе по жалбите в едномесечен срок от постъпването на същите в съда. В случай, че се налага неотложна сезонна работа, околийският съдия издава в 7-дневен срок, от датата на поискване това от управата на ТКЗС, заповед за временно въвеждане във владение на спорещите страни, върху определените им при групирането земи, преди окончателното произнасяне по жалбите. Решението на околийския съдия е окончателно и не подлежи на обжалване. Ако няма обжалвания, решенията на комисията влизат в сила, веднага след изтичане на срока за обжалване.


Чл. 13. В случай, че решението на комисията бъде отменено, поради неправилно формиране на цял блок или поради неправилни замени в отделни случаи, съответната комисия за ТПС, под председателството на околийския съдия, формира нов блок или коригира неправилните замени в 7-дневен срок след отмяна на решението. При тези корекции, на лицата, чиито жалби се уважават, ако е невъзможно да се върне собствената им земя, се дава друга подходяща по качество и равностойност земя от негрупираните кооперативни земи или в някой край на кооперативните блокове.

Решението на тази комисия не подлежи на обжалване.


Чл. 14. Когато собствеността върху имота, който едно лице владее и иска да внесе в ТКЗС, е спорна, комисията решава въпроса за внасянето му в ТКЗС, независимо от наличността на спора. В този случай заинтересуваният може да търси правата си по съдебен ред.


Чл. 15. Трайните насаждения, подобрения и др., преминали при замените, в собственост на друг приобретател се оценяват от комисията, която е извършила замените, по средна пазарна цена в момента на заменяването и се заплащат от онези, които ги получават. Определените обезщетения на трайните насаждения и подобрения се събират от секретар-бирника до края на текущата година, по реда за събиране на преките данъци и се предават на правоимащите.


Чл. 16. Въз основа на влезлите в закона сила решения на комисиите извършили замените, собствениците на заменената земя се снабдяват безплатно с нотариални актове, ако представят доказателства, че са собственици на заменената земя, без обстоятелствена проверка.

Снабдяват се също безплатно с нотариални актове за заменената земя и стопаните, извършили доброволна замяна, с цел да се улесни земеустрояването и благоустрояването на ТКЗС.


Чл. 17. На поискалите земеустрояване до 1 юни ТКЗС, групирането на земите им се извършва и се въвеждат във владение най-късно до тридесети септември същата година. След тази дата се формират блокове и на поискалите след първи юни, но въвеждане на владение през есента става само за блокове, определени за пролетни посеви. Ако в блоковете има ниви на некооператори с есенни посеви, засети преди връчването съобщението за извършените от комисиите замени, реколтата се прибира от некооператорите.


Чл. 18. По реда, определен в този правилник се групират и земите на Държавното стопанско предприятие "Държавни земеделски стопанства" при МЗГ. При такива случаи, в комисията, предвидена в чл. 11 от този правилник, взема участие представител на Главната дирекция за "Държавни земеделски стопанства" вместо представител на ТКЗС.


Чл. 19. При всички случаи на земеустрояване и одворяване на ТКЗС, МТС и Държавното стопанско предприятие "Държавни земеделски стопанства" съгласно този правилник, замяната на земите се извършва, като се дават в замяна равностойни или еднакви по качество и терен земи. При невъзможност да се изпълнят точно горните условия, част от стойностите на заменяваните земи може да бъде заплатена и с пари, ако тя не е по-голяма от 10 % от стойността на заменяваната земя.

Събирането на суми за уравняване такива разлики се извършва от секретар-бирника на общината, където живее лицето, по реда за събиране преките данъци и се изплащат на правоимащите. Ако последните откажат да получат сумите, секретар-бирникът ги внася за тяхна сметка в Б. н. банка.


Чл. 20. Ако общинската комисия за ТПК, поканена от органите на МЗГ не започне работа по групиране земите на ТКЗС в тридневен срок, считан от деня на връчване поканата, то на ония членове, които не се явява на работа, органът на МЗГ им съставя акт за глобяване, съгласно чл. 41 от закона за ТКЗС за всяко неявяване след връчена покана.


Б. Одворяване на ТКЗС и МТС

Чл. 21. ТКЗС и МТС могат да създават по един и повече главни и допълнителни стопански дворове. Главните стопански дворове са край селището и имат всички видове стопански сгради или без някои сгради за продуктивния добитък, краварник, свинарник, овчарник, курници и др.

Допълнителни стопански дворове се създават в землището на селото или в чуждо землище. Те имат само някои стопански сгради за продуктивния добитък и за временно сезонно подслоняване на работници, инвентар и работен добитък.

Броят и размерът на стопанските дворове на ТКЗС и МТС се определя от съответните служби при Министерството на земеделието и горите.


Чл. 22. За създаване на стопански дворове ТКЗС и МТС получават необходимата земя:

1. От свободни държавни, общински, причислени към държавния поземлен фонд дворни места и парцели в чертите на селището, където са ТКЗС и МТС.

2. От свободни държавни, общински, причислени към държавния поземлен фонд и др. обществени земи, мери и гори в съседство със селището и в землището на населеното място, където са основани ТКЗС и МТС.

3. От подходящи части на земите, включени в кооперативните блокове, ако възможностите за снабдяване на ТКЗС и МТС с подходящи места за стопански дворове, изброени в т. т. 1 и 2 не са налице.

4. От частни дворни места, парцели, земи и гори, независимо в кое землище се намират те, когато липсват подходящи за стопански дворове земи от онези изброени в т. т. 1, 2 и 3.

Частните дворни места, парцели, земи и гори, които се вземат за стопански дворове на ТКЗС се заменят с равностойни части общински и на държания поземлен фонд земи, гори и мери, или кооперативни земи. При невъзможност да се заменят, взетите за стопански дворове частни дворни места и земи се заплащат с пари по средни пазарни цени. Оценката се извършва от комисията, която извършва одворяването.

Забележка. Одворяване на ТКЗС и МТС може да стане и с частни дворове, вътре или вън от чертите на селището, ако те са достатъчно големи и имат стопански сгради, които сега собствениците им не използуват за своите земеделски стопанства. В такива случаи земята се заменява с равностойна земя или се заплаща в пари, а постройките се заплащат по оценка на комисията, която извършва одворяването , подсилена с техническо лице на държавна служба.


Чл. 23. Одворяването на ТКЗС и МТС, оценките и заменяването на частните места, парцели, земи и гори, които се налагат при одворяването, се извършват от общинските комисии за ТПС, в чиито райони са основани ТКЗС или МТС, подсилени с трима представители на ТКЗС. Ако одворяването става в землища на други населени места, или с частни дворни места, парцели, земи и гори, но срещу заплащане, то се извършва от комисия, назначена от Министъра на земеделието и горите.

Когато се одворява МТС, в комисията вместо представител на ТКЗС, участвува представител на МТС.


Чл. 24. По горния ред ТКЗС и МТС получават подходящи места и за допълнителни стопански дворове, независимо в чие землище се намират местата.


Чл. 25. Когато одворяването става с дворни места и парцели от регулационния план на селището или с подлежащи на включване в регулационния план места, органите на Министерството на комуналното стопанство и благоустройството извършват служебно съответната корекция на регулационния план и оформяват стопанските дворове на ТКЗС и МТС в едномесечен срок от датата на поискването от ТКЗС и МТС без спазване процедурата, предвидена в закона за благоустройството.

Същите органи изработват безплатно нивелационни скици на местата, определени за стопански дворове на ТКЗС и МТС.


Чл. 26. Когато одворяването става върху кооперативен блок, ТКЗС получават от държавни, общински и от държавния поземлен фонд земи, мери и гори равностойна земя срещу ангажираната за стопански дворове площ. С тази земя ТКЗС заменяват земята на кооператорите, определена и взета за стопански дворове.


Чл. 27. Комисиите, предвидени в чл. 23 на този правилник са длъжни да извършват одворяването на ТКЗС и МТС най-късно 15 дни след писменото искане от страна на ТКЗС и МТС. В противен случай, виновните членове на комисиите се наказват с глоба, съгласно чл. 41 от закона за ТКЗС.


Чл. 28. Решенията на комисиите по одворяването могат да се обжалват в седемдневен срок от деня на съобщението, пред околийския съдия, който е длъжен да се произнесе в 15-дневен срок, считан от деня, в който са постъпили жалбите.

Решението на околийския съдия е окончателно и не подлежи на обжалване.


Чл. 29. Държавните, общински и на държавния поземлен фонд дворни парцели, места, земи, мери и гори, нужни на ТКЗС и МТС за стопански дворове или за заменяване земите на некооператорите или такива на кооператорите, с които се одворяват ТКЗС и МТС им се дават безвъзмездно на вечно ползуване.


Чл. 30. При отпускане заеми на ТКЗС и МТС, Българска инвестиционна банка в Б. н. банка приемат вместо нотариални актове или други документи за собственост за дворните места на ТКЗС и МТС протоколите на комисиите за одворяването по чл. 23 от този правилник.


Чл. 31. Протоколите на тези комисии влизат в сила след одобряването им от МЗГ. Когато комисията по одворяването откаже да одвори ТКЗС или МТС с подходящи стопански дворове места, Министъра на земеделието и горите назначава комисия в състав: председател - председателя на Околийския народен съвет и членове: окол. агроном, представител на ТКЗС или съответно представител на МТС, които извършва одворяването.


Чл. 32. Въз основа на одобрените протоколи за решенията на комисиите по одворяване на ТКЗС и МТС, частните стопани, чиито парцели, места, заеми и гори са заменени се снабдяват безплатно с нотариални актове за собственост без каквито и да е други документи и формалности.


Чл. 33. Настоящият правилник влиза в сила след одобрението му от Министерския съвет и утвърждаването му с указ от президиума на В. Н. С. и три дни след обнародването му в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките