НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 16 ОТ 2009 Г. ЗА ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ПЛАТЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ И ОПЕРАТОРИТЕ НА ПЛАТЕЖНИ СИСТЕМИ (ДВ, БР. 62 ОТ 2009 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 16 ОТ 2009 Г. ЗА ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ПЛАТЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ И ОПЕРАТОРИТЕ НА ПЛАТЕЖНИ СИСТЕМИ (ДВ, БР. 62 ОТ 2009 Г.)
Обн. ДВ. бр.30 от 12 Април 2011г.
§ 1. В наименованието на наредбата след думата "институции" се поставя запетая и се добавя "дружествата за електронни пари".
§ 2. В чл. 1, т. 1 накрая се добавя "и дружество за електронни пари".
§ 3. В чл. 3, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 2 думите "ал. 1" се заличават.
2. В т. 15 след думата "документи" се добавя "по чл. 5", а след думите "както и" се добавя "данни и документи по чл. 6".
§ 4. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се ал. 1:
"(1) В началния капитал по чл. 8 от Закона за платежните услуги и платежните системи, с който платежната институция трябва да разполага към момента на получаване на лиценз, се включват елементите по чл. 9, ал. 1, т. 1 и 2."
2. Досегашният текст става ал. 2.
3. Създава се ал. 3:
"(3) Когато платежната институция принадлежи към същата група, към която принадлежи и друга платежна институция, кредитна институция, инвестиционен посредник, дружество за управление на активи или застрахователно дружество, елементите, изпълняващи условията за собствен капитал, не могат да бъдат използвани повече от веднъж при изчисляването му. Това изискване се прилага и когато платежната институция осъществява допълнителни дейности по чл. 18 от Закона за платежните услуги и платежните системи."
§ 5. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) точка 1 се изменя така:
"1. внесен и регистриран капитал, който напълно покрива загубите, възникващи от обичайната дейност и при несъстоятелност или ликвидация и се изплаща след всички останали вземания;"
б) създава се т. 8:
"8. инструментите по чл. 9а."
2. Създава се нова ал. 9:
"(9) Сумите по ал. 8, т. 5, 6 и 7 се приспадат в съотношение 50 % от разликата между общата сума на позициите по ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 8 и общата сума от позициите по ал. 8, т. 1, 2 и 3 и 50 % от общата сума на позициите по ал. 1, т. 5, 6 и 7, а когато съответното намаление превишава общата сума на позициите по ал. 1, т. 5, 6 и 7, превишението се приспада от разликата между общата сума на позициите по ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 8 и общата сума от позициите по ал. 8, т. 1, 2 и 3."
3. Досегашните ал. 9, 10 и 11 стават съответно ал. 10, 11 и 12.
§ 6. Създават се чл. 9а и 9б:
"Изисквания към инструментите, признавани за капитал
Чл. 9а. (1) В капитала на платежната институция могат да се включват и безсрочни инструменти, които отговарят на следните изисквания:
1. условията, уреждащи инструмента, позволяват платежната институция при необходимост да прекрати за неопределен срок изплащането на лихви или дивиденти без право на натрупване на неизплатените суми; платежната институция задължително прекратява такива плащания, ако е в нарушение на капиталовите изисквания, уредени в чл. 8, ал. 2;
2. условията, уреждащи инструмента, предвиждат главницата и неизплатените лихви или дивиденти да позволяват покриване на загуби и да не възпрепятстват рекапитализиране на платежната институция, при спазване на механизмите, разработени за целта от Европейския банков орган;
3. при несъстоятелност или ликвидация на платежната институция изплащането на инструментите е допустимо, след като се удовлетворят изцяло вземанията по инструментите, посочени в чл. 9, ал. 1, т. 6 и 7;
4. изпълнени са другите условия по чл. 9, ал. 1, т. 6.
(2) Инструментите по ал. 1 могат да съдържат една или повече кол опции, упражними по преценка на емитента, но не по-рано от изтичането на 5 години от датата на емисията.
(3) В случай че условията, уреждащи инструментите, по преценка на БНБ предвиждат умерени стимули за обратното им изкупуване от платежната институция, тази възможност не може да бъде използвана преди изтичането на 10 години от датата на емисията.
(4) Инструментите могат да бъдат изкупени обратно или изплатени само след предварително писмено разрешение от страна на БНБ, при условие че искането е направено по инициатива на платежната институция и не засяга съществено финансовото състояние или изпълнението на изискванията за собствен капитал. В този случай БНБ може да изиска от платежната институция замяната им с инструменти по ал. 1 от същото или по-добро качество или с акции или дялове по чл. 9, ал. 1, т. 1.
(5) Българската народна банка може да изиска прекратяването на плащанията по ал. 1, т. 1 в зависимост от финансовото състояние и изпълнението на изискванията за собствен капитал на платежната институция. Прекратяването не засяга правото на платежната институция след съответно уведомление до БНБ да замени изплащането на лихви или дивиденти с акции или дялове по чл. 9, ал. 1, т. 1, при условие че този механизъм й позволява да запази финансовите си ресурси и ако БНБ не е възразила в 7-дневен срок.
(6) Българската народна банка може да разреши обратното изкупуване или изплащане на инструменти по ал. 1 при изменение в приложимото данъчно или надзорно третиране на такива инструменти, което не е било предвидено към датата на емисията.
(7) Включването на инструментите по ал. 1 в капитала се разрешава от БНБ въз основа на писмено заявление, придружено със съответните документи, доказващи наличието на изискванията по този член. Срокът за произнасяне е 30-дневен.
(8) Към този член се прилагат съответно "Указания за инструментите по чл. 3а от Наредба № 8 на БНБ от 2006 г. за капиталовата адекватност на кредитните институции", издадени от подуправителя на БНБ, ръководещ управление "Банков надзор", на основание § 12 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 8 на БНБ от 2006 г. за капиталовата адекватност на кредитните институции (обн., ДВ, бр. 106 от 2006 г.; изм., бр. 62 от 2007 г., бр. 38 от 2008 г., бр. 21 от 2009 г., бр. 20, 85 и 102 от 2010 г.).
Лимити при определяне размера на собствения капитал
Чл. 9б. (1) Общата сума на позициите по чл. 9, ал. 1, т. 5, 6 и 7 не може да превишава разликата между общата сума на позициите по чл. 9, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 8 и общата сума от позициите по чл. 9, ал. 8, т. 1, 2 и 3.
(2) Сумите по чл. 9, ал. 1, т. 7 не могат да превишават 50 % от разликата между общата сума на позициите по чл. 9, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 8 и общата сума от позициите по чл. 9, ал. 8, т. 1, 2 и 3.
(3) По отношение на общата сума на елементите на чл. 9, ал. 1, т. 8 се прилагат следните лимити:
1. инструментите, които се конвертират при извънредни ситуации и могат да бъдат конвертирани по всяко време по инициатива на БНБ в позиции по чл. 9, ал. 1, т. 1, при предварително определени съотношения и на основание, свързано с финансовото състояние или изпълнението на изискванията за собствен капитал на емитента, не могат общо да надвишават 50 % от разликата между общата сума на позициите по чл. 9, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 8 и общата сума от позициите по чл. 9, ал. 8, т. 1, 2 и 3;
2. всички останали инструменти не могат да надвишават 35 % от разликата между общата сума на позициите по чл. 9, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 8 и общата сума от позициите по чл. 9, ал. 8, т. 1, 2 и 3, а заедно с инструментите от т. 1 - 50 % от разликата между общата сума на позициите по чл. 9, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 8 и общата сума от позициите по чл. 9, ал. 8, т. 1, 2 и 3;
3. инструментите, чиито разпоредби предвиждат стимули за обратно изкупуване от страна на платежната институция, не могат да надвишават:
а) 15 % от разликата между общата сума на позициите по чл. 9, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 8 и общата сума от позициите по чл. 9, ал. 8, т. 1, 2 и 3;
б) заедно с инструментите от т. 2 - 35 % от разликата между общата сума на позициите по чл. 9, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 8 и общата сума от позициите по чл. 9, ал. 8, т. 1, 2 и 3, и
в) заедно с инструментите от т. 1 и 2 - 50 % от разликата между общата сума на позициите по чл. 9, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 8 и общата сума от позициите по чл. 9, ал. 8, т. 1, 2 и 3."
§ 7. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се ал. 1:
"(1) Платежната институция е длъжна да уведоми БНБ за допълнителните дейности по чл. 18 от Закона за платежните услуги и платежните системи, които възнамерява да извършва в срок до 7 дни, преди да започне извършването им."
2. Досегашният текст става ал. 2.
§ 8. Глава четвърта "Изисквания за отчетност" с чл. 29 - 33 се отменя.
§ 9. Създава се глава пета:
"Глава пета
ДРУЖЕСТВА ЗА ЕЛЕКТРОННИ ПАРИ
Раздел І
Издаване на лиценз за дружество за електронни пари
Заявление за издаване на лиценз и необходими документи
Чл. 34. (1) Заявлението за издаване на лиценз за извършване на дейност като дружество за електронни пари се подава писмено до Управителния съвет на БНБ чрез управителя и подуправителя, ръководещ управление "Банково".
(2) Заявлението съдържа наименование, седалище и адрес на управление на заявителя и изчерпателно описание на дейността по издаване на електронни пари, която заявителят възнамерява да извършва.
Необходими документи
Чл. 35. (1) Към заявлението се прилагат следните документи относно заявителя:
1. заверен препис от устава или дружествения договор, а за дружество в процес на учредяване се представя и заверен препис от решението на учредителното събрание за създаване на дружеството и от протокола от заседанието за избор на управителни органи;
2. документи, удостоверяващи, че е внесен изискуемият капитал съгласно чл. 77а, ал. 1 от Закона за платежните услуги и платежните системи; за дружество в процес на учредяване се прилага удостоверение от банка, че паричните вноски са внесени по набирателна сметка, а за непарични вноски се прилагат документи по чл. 72 и 73 от Търговския закон;
3. декларация от акционерите/съдружниците за произхода на средствата, с които са направени вноските срещу записаните акции, съответно дялове, или с които същите са придобити;
4. единен идентификационен код или извлечение от търговския регистър, издадено преди не повече от един месец, считано от датата на подаване на заявлението до БНБ;
5. изчерпателно описание на дейността на заявителя и одитирани финансови отчети за последните 3 години или за периода на съществуване на дружеството, освен ако заявителят не е дружество в процес на учредяване;
6. бизнес план и прогнозен бюджет за първите три години от дейността, които включват най-малко:
а) план за развитие и икономическа обосновка на дейността;
б) изчерпателно описание на всички дейности, които заявителят възнамерява да извършва;
в) правила и процедури за извършване на дейността, обхващащи заявителя, неговите клонове и представители;
г) определяне на рисковете, на които е изложена или може да бъде изложено дружеството за електронни пари, обхващащи заявителя, неговите клонове и представители;
д) прогнозен бюджет за първите три години от дейността, основан на реалистични разчети;
е) ресурсна осигуреност за извършване на дейността;
7. правила за управление на дейността като дружество за електронни пари, обхващащи дейността на заявителя, неговите клонове и представители, които включват:
а) управленска структура и нива на отговорност;
б) системи и процедури за установяване, управление, контрол и докладване на рисковете, на които е изложена или може да бъде изложен заявителят;
в) механизми за вътрешен контрол, включително надеждни и ефективни административни и счетоводни процедури;
г) програма за мерките срещу изпиране на пари в изпълнение на задълженията, установени в Закона за мерките срещу изпирането на пари и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма, както и в Регламент № 1781/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2006 г. относно информацията за платеца, придружаваща парични преводи;
д) проект на вътрешни правила за мерки срещу изпиране на пари и финансиране на тероризма;
е) мерки за осигуряване на непрекъсваемост и надеждност при издаване на електронни пари или при предоставяне на платежни услуги;
ж) процедури за прилагане на защитни мерки по чл. 77г от Закона за платежните услуги и платежните системи;
з) организация и управление на информационната система, включително начина за защита на информацията и данните на клиентите;
8. описание на организационната структура на заявителя, включително:
а) информация за представителите и клоновете, които ще бъдат използвани от заявителя, ако той предвижда да има такива; за съществуващи към момента на подаване на заявлението представители и клонове се подава и информацията по чл. 39;
б) условия за възлагане на дейности на подизпълнители, ако такова се предвижда;
в) взаимодействие на заявителя с други доставчици на платежни услуги и/или платежни системи;
9. списък с акционерите/съдружниците и притежаваните от тях акции/дялове от капитала, съдържащ техния единен идентификационен код или лични данни по документ за самоличност;
10. списък на лицата, които пряко или косвено притежават квалифицирано дялово участие по смисъла на § 1, ал. 1 , т. 6, 6а, 6б, 6в, 6г и 6д от Закона за кредитните институции в капитала на заявителя;
11. списък на лицата, с които заявителят се намира в тесни връзки по смисъла на § 1, ал. 1, т. 10 от Закона за кредитните институции;
12. списък на лицата, управляващи и представляващи заявителя, на членовете на неговите органи за управление и надзор и на лицата, управляващи и представляващи неговите клонове и представители;
13. списък на адресите, където заявителят ще издава електронни пари или ще извършва платежни услуги, включително чрез клонове, както и на адресите, където ще разпространява и изкупува обратно електронни пари чрез представители;
14. декларация за съответствие на помещенията, в които заявителят ще издава електронни пари или ще извършва платежни услуги, включително чрез клонове, както и на помещенията, в които ще разпространява и изкупува обратно електронни пари чрез представители, на изискванията за сигурност и противопожарна безопасност съгласно действащото законодателство;
15. данни и документи по чл. 37 за управляващите и представляващите заявителя и членовете на неговите органи за управление и надзор, както и данни и документи по чл. 38 за лицата, притежаващи квалифицирано дялово участие или с които заявителят се намира в тесни връзки.
(2) Заявлението за лиценз се подписва от лицата, управляващи и представляващи заявителя.
(3) Приложените документи се представят на български език или в легализиран превод в оригинал или в заверен от заявителя препис, като при поискване заявителят е длъжен да представи оригинала на документа.
(4) Документ може да бъде заменен с нотариално заверена декларация в случаите, когато той се издава от орган на чужда държава и правната система на тази държава не предвижда издаването на такъв или аналогичен документ.
(5) Заявителят е длъжен незабавно писмено да информира БНБ при настъпване на промени в информацията, съдържаща се в заявлението и в приложените към него документи, настъпили след подаване на заявлението.
(6) Българската народна банка може да изисква представянето на допълнителни документи с цел да бъдат установени обстоятелствата, необходими за извършване на преценка налице ли са условията за издаване на лиценз.
(7) За издадения лиценз БНБ предоставя на заявителя художествено оформено удостоверение.
Изисквания за квалификация, професионален опит и добра репутация
Чл. 36. (1) Управляващите и представляващите заявителя и членовете на неговите органи за управление и надзор могат да бъдат физически лица, които:
1. имат висше образование;
2. имат поне 5-годишен професионален опит, от които три години управленски опит в предприятие от банковия или финансовия сектор или в сравними с банка институции по смисъла на § 1, т. 2 - 4 от Наредба № 20 от 2009 г. за издаване на одобрения по чл. 11, ал. 3 от Закона за кредитните институции (обн., ДВ, бр. 36 от 2009 г.; изм., бр. 10 от 2010 г.);
3. не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, освен ако не са реабилитирани;
4. не са били през последните две години член на управителен или контролен орган или неограничено отговорен съдружник в дружество, когато то е прекратено поради несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори;
5. не са лишени от право да заемат материалноотговорна длъжност; и
6. не са включени в списъка по чл. 5, ал. 1 от Закона за мерките срещу финансирането на тероризма.
(2) Изискванията по ал. 1, т. 3 - 6 се прилагат и за физическите лица, които пряко или косвено притежават квалифицирано дялово участие в капитала на заявителя, както и за лицата, които по закон представляват юридическите лица, притежаващи пряко или косвено квалифицирано дялово участие в капитала на заявителя.
(3) Изискванията по ал. 1, т. 3 - 6 се прилагат и за лицата, управляващи и представляващи клонове и представители на заявителя.
(4) При промяна в лицата по ал. 1, 2 и 3 следва да бъдат спазени всички изисквания на този член, като дружеството за електронни пари уведомява БНБ в срок до 7 дни от извършване на промяната и прилага съответните документи, изисквани за тези лица, съгласно наредбата.
Данни за лицата, отговорни за управлението и надзора над заявителя
Чл. 37. За лицата, управляващи и представляващи заявителя и за членовете на неговите органи за управление и надзор, се представят документите и информацията по чл. 5.
Данни за лицата, притежаващи квалифицирано дялово участие или с които заявителят се намира в тесни връзки
Чл. 38. (1) За всяко физическо или юридическо лице, което притежава или е записало пряко или косвено квалифицирано дялово участие по смисъла на § 1, ал. 1, т. 6, 6а, 6б, 6в, 6г и 6д от Закона за кредитните институции в капитала на дружеството заявител, се представят документите и информацията по чл. 6.
(2) Българската народна банка може да поиска представяне на данните и документите по чл. 6, ал. 1 и 2 и за лица, чието участие в капитала на заявителя не е квалифицирано.
(3) При прехвърляне на акции/дялове в капитала на дружество за електронни пари ал. 1 и 2 се прилагат съответно, като документите се представят преди извършване на прехвърлянето.
(4) Заявителят представя в БНБ документите по чл. 6, ал. 1 и 2 и за лицата, с които се намира в тесни връзки по смисъла на § 1, ал. 1, т. 10 от Закона за кредитните институции, както и при промяна в тези лица, в 7-дневен срок от извършване на промяната.
Представители и клонове на дружество за електронни пари
Чл. 39. (1) Дружество за електронни пари не може да издава електронни пари чрез представители.
(2) Дружество за електронни пари може да разпространява и изкупува обратно електронни пари чрез представители - търговци, действащи от негово име.
(3) Когато заявителят ще извършва дейност чрез клон или ще разпространява и изкупува обратно електронни пари чрез представител, той представя в БНБ следната информация и документи:
1. наименование, седалище и адрес на заявителя, единен идентификационен код или извлечение от търговския регистър на заявителя, издадено преди не повече от един месец, считано от датата на подаване на документите до БНБ, и номер на издадения от БНБ лиценз за издаване на електронни пари;
2. наименование, седалище и адрес на представителя или клона;
3. единен идентификационен код или извлечение от търговския регистър на представителя или клона, издадено преди не повече от един месец, считано от датата на подаване на документите до БНБ;
4. списък на лицата, управляващи и представляващи представителя или клона, и документи по чл. 37 за тези лица, удостоверяващи изпълнението на изискванията по чл. 36;
5. декларация, че правилата и процедурите по чл. 35, ал. 1, т. 7 обхващат и клона или представителя, който заявителят желае да регистрира.
(4) Когато представителят е лицензирана от БНБ институция, заявителят може да представи на БНБ само информация за датата и номера на вече представена в БНБ информация, съгласно изискванията на друг нормативен акт, която отговаря на съдържанието и обема на изискваната по ал. 1 информация.
(5) Българската народна банка вписва, отказва вписване или заличава клона или представителя на дружеството за електронни пари във водения от нея регистър на основанията, предвидени в чл. 77е от Закона за платежните услуги и платежните системи.
(6) В регистъра при БНБ се вписват и дружествата за електронни пари, лицензирани в Република България, които ще извършват дейност директно или чрез клон или ще разпространяват и изкупуват обратно електронни пари чрез представител на територията на държава членка, както и дружествата за електронни пари, лицензирани в други държави членки, които ще извършват дейност директно или чрез клон или ще разпространяват и изкупуват обратно електронни пари чрез представител на територията на Република България след изпълнение на изискванията по чл. 77е от Закона за платежните услуги и платежните системи.
Раздел ІІ
Капитал на дружество за електронни пари
Общи положения
Чл. 40. (1) В началния капитал по чл. 77а от Закона за платежните услуги и платежните системи, с който дружеството за електрони пари трябва да разполага към момента на получаване на лиценз, се включват елементите по чл. 9, ал. 1, т. 1 и 2.
(2) По всяко време на извършване на дейността дружеството за електронни пари е длъжно да разполага със собствен капитал на неконсолидирана и на консолидирана основа в размери, които не могат да спадат под по-голямата от стойностите по чл. 77а или по чл. 77б, ал. 2 - 6 от Закона за платежните услуги и платежните системи.
(3) За собствения капитал на дружество за електронни пари се прилагат съответно разпоредбите на чл. 9, 9а и 9б.
(4) Когато дружеството за електронни пари принадлежи към същата група, към която принадлежи и друго дружество за електронни пари, кредитна институция, платежна институция, инвестиционен посредник, дружество за управление на активи или застрахователно или презастрахователно дружество, елементите, изпълняващи условията за собствен капитал, не могат да бъдат използвани повече от веднъж при изчисляването му. Това изискване се прилага и когато дружеството за електронни пари осъществява допълнителни дейности по чл. 77д от Закона за платежните услуги и платежните системи.
(5) Когато дружеството за електронни пари извършва някоя от допълнителните дейности по чл. 77д от Закона за платежните услуги и платежните системи и стойността на електронните пари в обрaщение не е предварително известна, дружеството за електронни пари може да изчисли размера на собствения капитал въз основа на представителен дял, за който се предполага, че ще се използва за издаване на електронни пари, ако такъв представителен дял може да бъде разумно оценен въз основа на исторически данни и по задоволителен начин.
(6) Когато дружеството за електронни пари не е извършвало стопанска дейност продължителен период от време, изискванията за размер на собствения капитал се изчисляват въз основа на прогнозни данни за електронните пари в обращение, подкрепени от представения бизнес план, които подлежат на корекции в този бизнес план.
Отчети за собствения капитал
Чл. 41. (1) Дружеството за електронни пари съставя отчет за собствения капитал въз основа на баланса на неконсолидирана основа към последната дата на всяко тримесечие. Отчетът се представя в управление "Банково" на БНБ до 15-о число на месеца, следващ отчетния период.
(2) Дружеството за електронни пари представя отчет за собствения капитал на консолидирана основа на всяко шестмесечие до 30 дни след края на отчетния период.
(3) Подуправителят, ръководещ управление "Банково" на БНБ, определя с указания формата и съдържанието на отчета за собствения капитал.
Допълнителни сведения
Чл. 42. (1) Дружеството за електронни пари е длъжно да уведоми БНБ за допълнителните дейности по чл. 77д от Закона за платежните услуги и платежните системи, които възнамерява да извършва, в срок до 7 дни преди да започне извършването им.
(2) Подуправителят, ръководещ управление "Банково" на БНБ, може да изисква от дружеството за електронни пари допълнителни сведения по всяка позиция на отчета за собствения капитал.
Контрол за верността на данните
Чл. 43. Българската народна банка може да извършва проверки за верността на съставянето на отчета по чл. 41, включително и чрез проверки на място и сравняване на данните от отчета с тези по счетоводната и оперативната отчетност на дружеството за електронни пари.
Задължения за предоставяне на информация от дружеството за електронни пари
Чл. 44. Дружество, лицензирано да извършва дейност като дружество за електронни пари, е длъжно да представя на БНБ годишни финансови отчети, заверени от специализирано одиторско предприятие, вписано в регистъра на регистрирани одитори съгласно Закона за независимия финансов одит, в срок до 7 дни от получаването на одиторския доклад, но не по-късно от 15 април на календарната година, следваща годината, за която отчетът се отнася, както и междинни финансови отчети в срок до края на календарния месец, следващ отчетния шестмесечен период."
§ 10. Създава се глава шеста:
"Глава шеста
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОТЧЕТНОСТ
Задължение на операторите на платежни системи за предоставяне на информация
Чл. 45. (1) Операторите на платежни системи осигуряват контрол и отчетност за всяко прието и обработено платежно нареждане.
(2) Операторите на платежни системи предоставят информация на БНБ в съответствие с нейните изисквания и под следната форма:
1. отчети за операциите на платежната система;
2. отчети за дейността на оператора на платежната система;
3. отчети за извършени тестове на оборудването;
4. отчети за резултатите от анализи, извършени във връзка с присъщите на системата операционни и сетълмент рискове;
5. извънредни отчети в случай на неплатежоспособност или прекратяване на участници в системата;
6. извънредни отчети в случай на проблеми при функционирането на платежната система;
7. специални отчети, които обхващат специфични данни, изисквани от БНБ с оглед осъществяването на надзор върху операциите на платежната система и дейността на оператора на платежна система.
(3) Подуправителят, ръководещ управление "Банково" на БНБ, определя с указания съдържанието, формата, периодичността и сроковете за подаване на отчетите по ал. 1 и 2.
Задължение на операторите на платежни системи, платежните институции и дружествата за електронни пари за незабавно уведомяване
Чл. 46. (1) Операторите на платежни системи незабавно уведомяват БНБ в следните случаи:
1. ако платежоспособността им е застрашена;
2. ако са предприели съществен преглед и/или осъвременяване на информационните системи или ако са започнали разработването на нов пакет услуги, които в значителна степен засягат състоянието на информационната технология, както и при промени, свързани с функционалността на платежната система;
3. при всякакви други събития, които могат да имат отношение към оперирането на платежната система.
(2) Платежните институции и дружествата за електронни пари незабавно уведомяват БНБ в следните случаи:
1. ако платежоспособността им е застрашена;
2. ако собственият капитал на платежната институция е спаднал под по-голямата от стойностите по чл. 8 или по чл. 9 от Закона за платежните услуги и платежните системи, съответно собственият капитал на дружеството за електронни пари е спаднал под по-голямата от стойностите по чл. 77а или по чл. 77б, ал. 2 - 6 от Закона за платежните услуги и платежните системи.
Отчетност на участниците в платежните системи
Чл. 47. Подуправителят, ръководещ управление "Банково" на БНБ, определя с указание съдържанието, формата и сроковете за подаване на отчетите от участниците в платежните системи.
Отчетност на доставчиците на платежни услуги
Чл. 48. (1) Доставчиците на платежни услуги предоставят на БНБ информация относно предоставяните от тях платежни услуги.
(2) Дружествата за електронни пари предоставят на БНБ информация относно издаваните, разпространявани и изкупувани обратно от тях електронни пари.
(3) Подуправителят, ръководещ управление "Банково" на БНБ, определя с указание съдържанието, формата и сроковете за подаване на отчетите по ал. 1 и 2."
Допълнителни разпоредби
§ 11. Тази наредба въвежда разпоредбите на:
1. Директива 2007/64/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 ноември 2007 г. относно платежните услуги във вътрешния пазар, за изменение на директиви 97/7/ЕО, 2002/65/ЕО, 2005/60/ЕО и 2006/48/ЕО и за отмяна на Директива 95/7/ЕО (ОВ, L 319/1 от 5 декември 2007 г.);
2. Директива 2009/110/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. относно предприемането, упражняването и пруденциалния надзор на дейността на институциите за електронни пари и за изменение на директиви 2005/60/ЕО и 2006/48/ЕО, и за отмяна на Директива 2000/46/ЕО (ОВ, L 267/7 от 10 октомври 2009 г.).
Заключителни разпоредби
§ 12. Тази наредба се издава на основание чл. 77, ал. 3, чл. 77а, ал. 2, чл. 77б, ал. 7 и § 10 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за платежните услуги и платежните системи, приета е с Решение № 25 от 30.03.2011 г. на Управителния съвет на Българската народна банка и влиза в сила от 30 април 2011 г.