МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА КРАЛСТВО НИДЕРЛАНДИЯ ОТНОСНО ВОЕННО И ОТБРАНИТЕЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО (Одобрен с Решение № 413 от 27 юни 2008 г. на Министерския съве
МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА КРАЛСТВО НИДЕРЛАНДИЯ ОТНОСНО ВОЕННО И ОТБРАНИТЕЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
(Одобрен с Решение № 413 от 27 юни 2008 г. на Министерския съвет. В сила от 22 октомври 2009 г.)
Обн. ДВ. бр.91 от 17 Ноември 2009г.
Преамбюл
Преамбюл
Министерството на отбраната на Република България и министърът на отбраната на Кралство Нидерландия, наричани по-долу "страните",
като взеха предвид разпоредбите на Северноатлантическия договор от 4 април 1949 г.,
като взеха предвид Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните Въоръжени сили (NATO SOFA), подписано в Лондон на 19 юни 1951 г.,
като изразяват воля за засилване на техните добри и приятелски взаимоотношения,
като изразяват желание да допълват и укрепват сътрудничеството в области от взаимен интерес,
се споразумяха за следното:
Раздел 1 - цели на сътрудничеството
Този меморандум за разбирателство (МзР) създава рамка за сътрудничество между страните по въпроси от взаимен интерес в областите, свързани с отбраната и военното дело.
Страните отчитат, че активните отношения и сътрудничество по въпроси, свързани с отбраната, военното дело и сигурността, предоставят възможност за повишаване на взаимното разбирателство.
Страните подчертават, че добрите взаимоотношения и сътрудничество допринасят за по-добра оперативна съвместимост, което е предпоставка за съвместна работа по време на международни мисии.
Раздел 2 - обхват и форми на сътрудничество
Сътрудничеството се осъществява в следните области, без да се ограничава само до тях:
· отбранителна политика и политика за сигурност;
· въпроси, свързани с мироопазващите и хуманитарните операции;
· военно образование, подготовка и учения;
· организационни и процедурни аспекти на функционирането на министерствата на отбраната и въоръжените сили;
· отношения армия-общество и връзки с обществеността;
· правни въпроси;
· материално-технически средства за отбраната.
Формите на сътрудничество могат да бъдат следните:
· официални посещения на министрите и други длъжностни лица от сферата на отбраната;
· работни срещи на министрите и други представители;
· посещения на военни плавателни средства;
· консултации, обмяна на опит, подготовка и учения;
· взаимни покани за участие в учения, семинари и срещи;
· обмяна на информация и материали;
· културни дейности;
· други дейности по договаряне.
Изпълнението на конкретните програми е предмет на отделни изпълнителни договорености, които се подписват от упълномощени представители на страните.
Раздел 3 - планиране
Страните могат съвместно да изготвят годишен подробен план за сътрудничество. Този план се подписва от директорите на дирекции, компетентни за международното сътрудничество, или техни представители в началото на годината, за която е изготвен.
През годината, за която е изготвен, планът за сътрудничество може да бъде разширяван или изменян по взаимно съгласие на страните.
Раздел 4 - финансови въпроси
В случай че не е решено друго от страните, всяка от тях поема разходите си във връзка с прилагането на МзР.
Раздел 5 - сигурност
Обменът на класифицирана информация във връзка с прилагането на този МзР се извършва в съответствие с националното законодателство на страните и в съответствие с международните споразумения и договорености, както и процедурите на НАТО.
Раздел 6 - спорове
Всеки спор, възникнал във връзка с тълкуването или прилагането на този МзР, се разрешава в духа на приятелските отношения чрез преки консултации между страните и не се отнася към национален или международен съд или до друга трета страна за разрешаване.
Раздел 7 - заключителни разпоредби
Кореспонденцията по прилагането на този МзР се осъществява чрез аташето по отбраната или по обичайните дипломатически канали.
Този МзР, който не поражда никакви права или задължения по международното право, влиза в сила от датата на подписването му. Той продължава действието си за неограничен период от време, освен в случай, когато една от страните уведоми другата шест месеца предварително за намерението си да прекрати този МзР.
От датата на влизането си в сила този МзР заменя Меморандум за разбирателство относно развитие на връзките в областта на отбраната и военното дело между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Кралство Нидерландия, подписан на 30 януари 1996 г.
Съдържанието на този МзР може да бъде преразглеждано по всяко време и да бъде изменяно и допълвано по взаимно съгласие в писмена форма на страните.
Подписано в два оригинални екземпляра на английски език на 22 октомври 2009 г.