Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 10.XI

МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО ЗА ИКОНОМИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА, ЕНЕРГЕТИКАТА И ТУРИЗМА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ТЪРГОВИЯТА НА КИТАЙСКАТА НАРОДНА РЕПУБЛИКА (Одобрен с Решение № 779 от 8 окто

 

МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО ЗА ИКОНОМИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА, ЕНЕРГЕТИКАТА И ТУРИЗМА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ТЪРГОВИЯТА НА КИТАЙСКАТА НАРОДНА РЕПУБЛИКА

(Одобрен с Решение № 779 от 8 октомври 2009 г. на Министерския съвет. В сила от 14 октомври 2009 г.)

Издаден от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма

Обн. ДВ. бр.89 от 10 Ноември 2009г.

Министерството на икономиката, енергетиката и туризма на Република България и Министерството на търговията на Китайската народна република (наричани по-нататък "договарящите страни"),

желаейки да засилят и развиват ползотворното сътрудничество между двете министерства,

стремейки се да разширят двустранните инвестиции и икономическите отношения във всички области от взаимен интерес,

основавайки се на принципите на равенство и взаимна изгода,

постигнаха разбирателство за следното:


Член I

Договарящите страни считат, че стабилното развитие на икономическото сътрудничество между двете страни е важна съставна част на двустранните отношения.

Договарящите страни изразяват задоволството си от успешното развитие на двустранните икономически отношения и същевременно отбелязват, че съществува голям потенциал за по-нататъшно икономическо развитие.


Член II

Договарящите страни считат, че разширяването и задълбочаването на сътрудничеството ще се осъществят чрез:

1. Насърчаване на сътрудничеството между професионалните организации, търговски камари и палати и регионални организации, установяването на взаимни контакти между представители на двете институции, поощряване обмена на делегации и експертни групи.

2. Стимулиране обмена на информация от взаимен интерес, особено на информация за приоритетните области на развитие и информация относно съществуващите облекчения и улеснения за търговската дейност на предприятията в двете страни.

3. Насърчаване на взаимните посещения и сътрудничество между предприятията на двете страни, ускоряване създаването на нови контакти в областта на търговията и задълбочаване на вече съществуващите връзки.

4. Насърчаване на предприятията от двете страни да участват в изложения и панаири, провеждани на територията на двете страни, организиране на бизнес форуми, семинари и други подобни прояви, насърчаване обмена на търговска информация.

5. Насърчаване активното участие на малките и средните предприятия от двете страни в икономическите инициативи на съответните партньори, засилване на взаимните контакти и на сътрудничеството в областта на промишлеността, инфраструктурата, информационните технологии, туризма и научноизследователската дейност. В рамките на своите компетенции договарящите страни ще оказват необходимата институционална подкрепа и съдействие на представителите на предприятията на двете страни.

6. Насърчаване на инвестиционната дейност чрез създаване на смесени предприятия, откриване на представителства и търговски филиали на компании на двете страни и други форми на сътрудничество в съответствие със законите в двете страни.

7. Насърчаване на сътрудничеството между договарящите страни в области от взаимен интерес по региони и в целия свят.

8. Насърчаване на съвместната дейност на български и китайски предприятия в трети страни.


Член III

Договарящите страни постигнаха съгласие, че Междуправителствената смесена комисия за икономическо сътрудничество играе важна роля за развитие на икономическите отношения между двете страни.

Съгласно член 5 от Споразумението за икономическо сътрудничество между правителството на Република България и правителството на Китайската народна република, подписано на 20 ноември 2006 г. в Пекин, двете страни трябва редовно да провеждат сесиите на Смесената комисия, да обсъждат, идентифицират и предлагат адекватни мерки за решаването на съществуващите проблеми в двустранните икономически отношения, да дават предложения за развитие на по-нататъшното икономическо сътрудничество.


Член IV

Договарящите страни насърчават институциите, отговарящи за инвестиционната дейност в двете страни, да съдействат за засилване на взаимното сътрудничество и обмена на инвестиционна информация, редовно да провеждат обсъждания по въпроси, свързани с двустранните инвестиции, да съдействат за осъществяването на инвестиционни проекти, интересуващи и двете страни, да подкрепят взаимните посещения на инвестиционни делегации и групи, както и провеждането на инвестиционни форуми в двете страни.


Член V

Договарящите страни трябва взаимно да обменят информация относно инвестиционното законодателство в двете страни, както и да насърчават обмена на информация в горепосочената област.


Член VI

Този меморандум влиза в сила от датата на подписването му и се сключва за срок една година. След изтичането на посочения срок действието му се подновява автоматично всяка година. Всяка от договарящите страни може да прекрати действието на меморандума чрез писмено уведомление до другата договаряща страна 3 месеца преди изтичането на срока на действие. Действието на този меморандум се прекратява 4 месеца след получаването на писменото уведомление. Съдържанието на този меморандум може да бъде изменяно или допълвано по взаимно съгласие в писмена форма по искане на всяка от договарящите страни.


Член VII

Ако в процеса на изпълнението на меморандума и при тълкуването му възникнат спорни въпроси, трябва да се провеждат приятелски срещи за преодоляването им.

-------------------------

Подписан в София на 14 октомври 2009 г. в два оригинални екземпляра на български и китайски език, като и двата текста имат еднаква правна сила.


Промени настройката на бисквитките