ДВУГОДИШНО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПЕЙСКОТО РЕГИОНАЛНО БЮРО НА СВЕТОВНАТА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ 2010 - 2011 Г. (Одобрено с Решение № 725 от 10 септември 2009 г. на Министерс
ДВУГОДИШНО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПЕЙСКОТО РЕГИОНАЛНО БЮРО НА СВЕТОВНАТА ЗДРАВНА ОРГАНИЗАЦИЯ 2010 - 2011 Г.
(Одобрено с Решение № 725 от 10 септември 2009 г. на Министерския съвет. В сила от 15 септември 2009 г.)
Обн. ДВ. бр.80 от 9 Октомври 2009г.
УВОД
Този документ представлява Двугодишното споразумение за сътрудничество между Европейското регионално бюро на Световната здравна организация и правителството на Република България за двугодишния период 2010 - 2011 г.
Това Двугодишно споразумение за сътрудничество 2010 - 2011 г. е част от проекта на Средносрочна рамка за сътрудничество между Европейското регионално бюро на СЗО и правителството на Република България за шестгодишния период 2008 - 2013 г., който съответства на периода, който покрива Средносрочния стратегически план на СЗО 2008 - 2013 (ССП 2008 - 2013 г.).
Реализирането на целите на това Двугодишно споразумение е отговорност както на Секретариата на СЗО, така и на правителството.
Тази рамка за сътрудничество е разработена в резултат на последователни стъпки на договаряне между националните здравни власти и СЗО.
Средносрочните приоритети за сътрудничество 2008 - 2013 г., такива каквито са договорени от националните здравни власти и СЗО и определени в част 1 на ДСС 2008 - 2009 г., са отправна точка в процеса, който довежда до този документ. Наред с това Секретариатът на СЗО е формулирал приоритетите за сътрудничество за 2010 - 2011 г. с националните здравни власти, отчитайки глобалните приоритети и политически насоки на Организацията, стратегическата оценка на нуждите на страната и финансовото участие на други партньори в страната, както и собствените възможности на СЗО.
Документът е структуриран по следния начин:
1. Първата част определя средносрочните приоритети и цели за сътрудничество за шестгодишния период 2008 - 2013 г., които трябва да се постигнат посредством съвместните усилия на правителството и СЗО.
2. Втората част се фокусира върху двугодишния период 2010 - 2011 г. За всеки двугодишен приоритет Секретариатът на СЗО е определил един или повече очаквани резултати за страната (ОРС), които трябва да се постигнат през двугодишния период 2010 - 2011 г. В края на този раздел е представен общият бюджет за ДСС.
3. Третата част от ДСС е под формата на таблица, показваща разпределението на бюджета между общите приоритети за сътрудничество и очакваните резултати за страната. Под всеки приоритет има таблица, която показва свързаните очаквани резултати за страната, като до всеки от тях е представен списък на продуктите (един или повече), свързани с ОРС, които ще бъдат постигнати посредством сътрудничеството на Европейското регионално бюро на СЗО. В заключение като отражение на документа, представен на 55-ата сесия на Европейския регионален комитет на СЗО (документ EUR/RC55/9 Rev. 1, "Нов етап на развитие на стратегията на страните - членки на Европейското регионално бюро на СЗО: Укрепване на здравните системи"), всеки продукт е категоризиран в съответствие с една или повече функции на здравните системи:
• Здравна политика и други елементи на ръководство и управление (функция ST).
• Система за финансиране на здравеопазването (функция FN).
• Методи за генериране на ресурси за здравната система (функция RG).
• Предоставяне на здравни услуги (функция SD).
УСЛОВИЯ НА СЪТРУДНИЧЕСТВО
Средносрочните приоритети (част 1) дават предварителна рамка за сътрудничество за 2008 - 2013. Средносрочните приоритети могат да бъдат ревизирани на всеки две години при взаимно съгласие, когато обстоятелствата налагат необходимостта от такава промяна.
Двугодишното споразумение за сътрудничество 2010 - 2011 г., представено в част 2 и описано подробно в част 3, може да се изменя с взаимното писмено съгласие на Европейското регионално бюро на СЗО и страната в резултат например на промяна в ситуацията в здравеопазването на страната, специфични нужди, възникнали по време на двугодишния период, или промени в капацитета на Регионалното бюро за осъществяване на договорените дейности, както и вследствие на увеличено финансиране. Всяка от страните има правото да инициира предложения за изменения.
След подписването на Двугодишното споразумение за сътрудничество ще се разработи подробен програмен работен план за страната. Работният план ще отразява за всеки очакван резултат за страната и за всеки продукт необходимите данни за дейности или услуги, бюджет, показатели на целите на всеки ОРС (с първоначални и целеви стойности), отговорен представител на СЗО, контрапартньор от страната, финансиране от партньори, основните моменти и график за изпълнение. Изпълнението ще започне в началото на двугодишния период 2010 - 2011 г. Цялостната координация и управлението на програмата на страната е отговорност на Ръководителя на офиса на СЗО в страната.
Разпределението на бюджета за двугодишния период предвижда минимум на ресурсите, които ще бъдат използвани за постигане на очакваните резултати за страната (ОРС) главно на национално равнище и идват както от финансовия принос на СЗО, така и от други източници. Стойността на приноса на персонала на СЗО към ДСС не е отразена в тези изчисления и следователно цифрите представят в значително по-ниска степен действителната стойност на подкрепата, която ще бъде предоставена. Средствата, включени в това ДСС, са средства на Организацията, разпределени за сътрудничеството на Регионалното бюро със страната. Изпълнението на съответните работни планове за постигане на очакваните резултати е единственият начин за отпускане на тези средства.
Трябва да се отбележи, че това Двугодишно споразумение за сътрудничество е отворено за разработване и финансов принос от други източници, за допълнение към съществуващите приоритетни области и/или дейности, които не са включени на този етап поради липса на средства. По-конкретно ЕРБ на СЗО ще улеснява координацията с Централата на СЗО за максиминизиране на ефективността от участието на отделните държави в духа на принципа "Единна СЗО".
Част първа.
СРЕДНОСРОЧНИ ПРИОРИТЕТИ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО 2008 - 2013 г.
В отговор на тези общественоздравни нужди и националните усилия за подобряване на работата на здравната система са определени следните приоритетни области за сътрудничество. Определянето на средносрочните приоритети за 2008 - 2013 г. ще улесни стратегическата ориентация на сътрудничеството.
1. Подобряване на организацията, ръководството и управлението на здравните системи и предоставянето на здравни услуги
• Цел 1: Подобряване на организацията на интегрирани здравни услуги (със специален акцент върху майчиното и детското здравеопазване) и качеството на здравните услуги, обръщане към неравнопоставеността по отношение на географските региони и разработване и изпълнение на подходящи механизми за мониторинг и оценка на организацията и управлението на здравните услуги.
• Цел 2: Насърчаване на устойчиво и справедливо финансиране на здравеопазването.
• Цел 3: Обръщане към политическите въпроси в областта на развитието на човешките ресурси и управлението на персонала, преструктуриране на медицинското образование с цел да посреща по-добре проблемите на общественото здраве и нуждите на пациентите.
• Цел 4: Подобряване на достъпа, качеството и употребата на медицински продукти и технологии.
2. Намаляване на здравната, социалната и икономическата тежест на заразните болести
• Цел 1: Подобряване на имунизационните услуги и надзора на заразните болести.
• Цел 2: Подобряване на контрола над туберкулозата, по-специално посредством укрепване на съществуващата мрежа от лаборатории и изграждане на система за контрол на качеството.
3. Повишаване на здравната промоция и превенцията на незаразните болести
• Цел 1: Увеличаване на капацитета за предоставяне на услуги за психично здраве посредством подобряване на достъпа и системи за финансиране със специален фокус върху уязвимите групи от населението.
• Цел 2: Засилване на националните възможности за намаляване на рисковите фактори със специален акцент по отношение на контрола върху тютюнопушенето и промоция на физическата активност.
4. Подобряване на надзора и системата за мониторинг на околната среда и безопасността на храните
• Цел 1: Разработване на информационна система за надзор и мониторинг на околната среда.
• Цел 2: Адаптация към Втория план за действие по храни и хранене на Европейското регионално бюро на СЗО.
• Цел 3: Подобряване на изграждането на капацитета по безопасност на храните и подкрепа на националните политики.
5. Намаляване на здравните последствия в резултат на злополуки, бедствия, кризи и конфликти и миниминизиране на тяхното социално и икономическо въздействие
• Цел 1: Насърчаване включването на подготовката на здравната система и ответната реакция при кризисни ситуации в други превантивни политики на ниво Министерство на здравеопазването или на ниво правителство посредством мултидисциплинарен, многосекторен и многорисков подход за реагиране.
Част втора.
ДВУГОДИШНО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО 2010 -2011 г.
1. Приоритети и очаквани резултати за страната
Приоритет 1: Подобряване на организацията, ръководството и управлението на здравните системи и предоставянето на здравни услуги
ОРС 1: Укрепване на капацитета на Министерството на здравеопазването за стратегическо управление/ръководство с цел подобряване на интеграцията и координацията на здравните услуги.
ОРС 2: Укрепване на политиката на финансиране на здравеопазването с цел подобряване на протекцията срещу финансов риск и справяне с предизвикателствата по отношение на устойчивостта.
ОРС 3: Разработване на правителствени политики за човешки ресурси в здравеопазването, подкрепени от фактически данни и доказателства и ефективни стратегии с цел справяне с предизвикателствата по отношение на управлението на работещите в сферата на здравеопазването.
Приоритет 2: Намаляване на здравната, социалната и икономическата тежест на заразните болести
ОРС 1: Укрепване на капацитета за ранно откриване, оценка, ответна реакция и справяне с основните епидемични и склонни към пандемия заболявания, включително и изпълнението на Международните здравни правила.
ОРС 2: Подобряване на контрола върху туберкулозата посредством разработване на ефективна мрежа от лаборатории със специален акцент върху мултирезистентната туберкулоза.
ОРС 3: Укрепване на имунизационните системи с цел максимално увеличаване на равния достъп и включването на нови висококачествени ваксини и същевременно поддържането на съществуващото положение без полиомиелит и постигане елиминацията на дребната шарка и рубеолата.
Приоритет 3: Подобряване на здравната промоция и превенция на незаразните болести
ОРС 1: Подобряване на отзивчивостта по отношение на нуждите на пациентите при предоставянето на психичноздравни услуги.
ОРС 2: Укрепване на националната програма за превенция и контрол на онкологичните заболявания.
ОРС 3: Промоция на здраве и развитие, превенция и намаляване на рисковите фактори на здравословните състояния, свързани с алкохол и липса на физическа активност.
Приоритет 4: Оптимизиране на организацията и подготовката за извънредни ситуации в здравеопазването, бедствия, кризи и миниминизиране на тяхното социално и икономическо въздействие
ОРС 1: Анализ на ситуацията с услугите за спешна медицинска помощ и пилотни проучвания за междудържавно сътрудничество при кризи в здравеопазването.
2. Бюджет
Определен общ бюджет $ 520 000. Световната здравна организация ще продължи да подкрепя горните приоритетни области и чрез допълнителни източници на финансиране, ако се появят такива. Информацията за тях ще бъде представена под формата на анекс към това споразумение и ще се актуализира постоянно през двугодишния период за отразяване размера на такава допълнителна подкрепа.
3. Ангажименти на СЗО и на правителството
1. Ангажименти на СЗО
Световната здравна организация се съгласява да осигури при наличност на съответните средства и съгласно правилата си горните програмни дейности и сътрудничество. За всяко местно субсидиране на разходи или пряко съвместно финансово сътрудничество ще се сключват отделни договори по време на изпълнението.
2. Ангажименти на правителството
Правителството ще осигурява необходимите за техническото сътрудничество кадри, материали, снабдяване и оборудване. За предпочитане е правителството да разшири финансирането на горните дейности чрез създаване на допълнителни фондове.
Част трета.
РЕЗЮМЕ НА ОЧАКВАНИТЕ РЕЗУЛТАТИ И ПРОДУКТИ ПО ПРИОРИТЕТИ
Приоритет 1: Подобряване на организацията, ръководството и управлението на здравните системи и предоставянето на здравни услуги |
Очаквани резултати за страната | Продукти | Функции на системата на здравеопазване |
(ръководство - ST, | ||
финансиране - FN, | ||
генериране на ресурси - RG, | ||
предоставяне на услуги - SD) |
ST | FN | RG | SD | ||
ОРС 1: Укрепване на капацитета на Министерството на здравеопазването за стратегическо управление/ръководство с цел подобряване на интеграцията и координацията на здравните услуги | Преглед на интеграцията и координацията на здравни услуги и осигуряване на възможности на политиката за подобряването им | X | X | ||
ОРС 2: Укрепване на политиката на финансиране на здравеопазването с цел подобряване на протекцията срещу финансов риск и справяне с предизвикателствата по отношение на устойчивостта | Преглед на моделите за финансиране на здраве-опазването и предоставяне на насока на механизмите за подобряването им | X | X | ||
ОРС 3: Разработване на правителствени политики за човешки ресурси в здравеопазването, подкрепени от фактически данни и доказателства и ефективни стратегии с цел справяне с предизвикателствата по отношение на управлението на работещите в сферата на здравеопазването | Препоръки за разработването на план за действие в областта на човешките ресурси в здравеопазването | X | X | ||
Приоритет 2: Намаляване на здравната, социалната и икономическата тежест на заразните болести |
Очаквани резултати за страната | Продукти | Функции на системата на здравеопазване |
(ръководство - ST, | ||
финансиране - FN, | ||
генериране на ресурси - RG, | ||
предоставяне на услуги - SD) |
ST | FN | RG | SD | ||
ОРС 1: Укрепване на капаци- | Оценка и актуализиране на | X | X | X | X |
тета за ранно откриване, | националните планове за | ||||
оценка, ответна реакция и | изпълнение на Международните | ||||
справяне с основните епиде- | здравни правила | ||||
мични и склонни към панде- | |||||
мия заболявания, включително | |||||
и изпълнението на Междуна- | |||||
родните здравни правила | |||||
ОРС 2: Подобряване на конт- | Укрепване на националната мре- | X | X | ||
рола върху туберкулозата | жа от лаборатории за диагности- | ||||
посредством разработване на | циране на туберкулоза посред- | ||||
ефективна мрежа от лабора- | ством използването на национал- | ||||
тории със специален акцент | на и международна система за | ||||
върху мултирезистентната | сигурност на качеството | ||||
туберкулоза. | |||||
Разработване и осъществяване на | X | ||||
национална политика за управление на случаите на туберкулоза със специален акцент върху случаите на мултирезистентна туберкулоза | |||||
ОРС 3: Укрепване на имуни- | Напредък по отношение постига- | X | X | ||
зационните системи с цел | нето на глобалните ангажимен- | ||||
максимално увеличаване на | ти относно ваксинопредотвра- | ||||
равния достъп и включването | тимите заболявания като морби- | ||||
на нови висококачествени | ли, рубеола и др. ВПЗ | ||||
ваксини и същевременно поддържането на съществуващото положение без полиомиелит и постигане елиминацията на дребната шарка и рубеолата. | |||||
Укрепване на имунизационните | X | X | X | ||
системи с оглед осигуряването | |||||
на достъп до ваксини с гаранти- | |||||
рано качество, тяхното безопасно | |||||
поставяне и изхвърлянето им. | |||||
Поддържане на съществуващото | X | ||||
положение без полиомиелит | |||||
Приоритет 3: Подобряване на здравната промоция и превенция на незаразните болести |
Очаквани резултати за страната | Продукти | Функции на системата на здравеопазване |
(ръководство - ST, | ||
финансиране - FN, | ||
генериране на ресурси - RG, | ||
предоставяне на услуги - SD) |
ST | FN | RG | SD | ||
ОРС 1: Подобряване на отзивчивостта по отношение на нуждите на пациентите при | Подкрепа за по-нататъшното развитие на CMHC | X | |||
предоставянето на психично-здравни услуги | Подкрепа за подобряването на условията на живот в институциите посредством развитие на човешките ресурси/ работната сила | X | |||
ОРС 2: Укрепване на националната програма за превенция и контрол на онкологичните заболявания | Преглед на националната стратегия за превенции и контрол на онкологичните заболявания | X | |||
Оперативен план за увеличаване на палиативните грижи и справянето с болката | X | X | X | X | |
ОРС 3: Промоция на здраве и развитие, превенция и намаляване на рисковите фактори на здравословните състояния, свързани с алкохол и липса на физическа активност | Разработване на национален план за действие за насърчаване на физическа активност | X | |||
Преглед на националния план за действие за борба с алкохола и пре-доставяне на насоки за не-говото изпълнение и мониторинг | X | ||||
Приоритет 4: Оптимизиране на организацията и подготовката за извънредни ситуации в здравеопазването, бедствия, кризи и миниминизиране на тяхното социално и икономическо въздействие |
Очаквани резултати за страната | Продукти | Функции на системата на здравеопазване |
(ръководство - ST, | ||
финансиране - FN, | ||
генериране на ресурси - RG, | ||
предоставяне на услуги - SD) |
ST | FN | RG | SD | ||
ОРС 1: Анализ на ситуацията с услугите за спешна медицинска помощ и пилотни проучвания за междудържавно сътрудничество при кризи в здравеопазването | Предложение за укрепване на системата на услугите на спешната медицинска помощ посредством хармонизирането є с тези на други страни - членки на ЕС | X | X | ||
Преглед на ефективността на Националния план за готовност при кризи на основните здравни услуги | X | X | |||
Управление и координация на изпълнението на ДСС |
Очаквани резултати за страната | Продукти |
1. Укрепване на координацията на | Промотиране на национално ниво на политиките |
програмата на страната | на СЗО (включително дните на СЗО) |
Прилагане на СЗО операции в страната чрез | |
работни планове и адекватен отговор, предоставян | |
при непредвидени за страната нужди | |
Списък на съкращенията
Общи съкращения
BCA (ДСС) - Двугодишно споразумение за сътрудничество
CER (ОРС) - Очакван резултат за страната
FN - Функция финансиране на здравната система
HQ - Централа на Световната здравна организация
MTSP (СССП) - Средносрочен стратегически план на СЗО
RG - Функция генериране на ресурси
SD - Функция предоставяне на здравни услуги
ST - Функция здравна политика и стратегическо управление/ръководство
WHO-EURO - Европейско регионално бюро на Световната здравна организация
Технически съкращения
MDG - Цели на хилядолетието за развитие
PHC - Първична здравна помощ
За Министерството | За Европейското |
на здравеопазването | регионално бюро |
на Република България: | на СЗО: |
Божидар Нанев, | Марк Данзон, |
министър на | регионален директор |
здравеопазването | на Европейското |
регионално бюро на СЗО | |